Pokud by v referendu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie hlasovala britská libra, byl by výsledek jednoznačný. Svou proevropskou pozici ostrovní měna potvrdila také po hlasování o dohodě, kterou vyjednala britská premiérka Theresa Mayová.
V Praze žije osm tisíc Britů. Když se s nimi dáte do řeči na téma brexit, zaznívají stížnosti na „imperiální“ Německo či sliby nezodpovědných politiků. O migrantech z bývalých kolonií, mířících do své „domoviny“, pak hovoří jako o běžné součásti života v Británii.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ V úterý večer proběhlo v britském parlamentu hlasování o odchodu z Evropské unie za podmínek vyjednaných premiérkou Theresou Mayovou. Pro vládu dopadlo katastrofálně, smlouva byla velkou většinou hlasů odmítnuta. Vládní neúspěch však v noci na včerejšek paradoxně oslavovali jak zastánci tvrdého brexitu, kteří nyní doufají v odchod bez dohody, tak i příznivci setrvání v EU.
Nevyšlo to před Vánoci, nevyšlo to ani v lednu. Premiérka Theresa Mayová se křečovitě drží kormidla, které vede Británii na útes chaotického brexitu. Tam, kde si přejí Spojené království mít jen nejšílenější brexitáři.
Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald´s ztratil v EU práva na ochrannou známku "Big Mac." Rozhodl o tom evropský úřad pro ochranu duševního vlastnictví (EUIPO), který řešil spor amerického fastfoodu s irským řetězcem Supermac’s. Informovala o tom agentura Reuters.
My jsme připraveni na všechny alternativy, ale ta nejistota je samozřejmě nepříjemná, řekl během návštěvy v thajském Bangkoku český premiér Andrej Babiš poté, co v úterý britský parlament odmítl návrh dohody o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Podle Babiše nyní nezbývá EU nic jiného než vyčkat, jaký postup Velká Británie zvolí. Informovala o tom Česká televize.
Krach brexitové dohody v britském parlamentu a rostoucí možnost, že Británie za sedm desítek dní z EU vypadne bez ujednání a okamžitě, prověří jednotu ostatních 27 zemí unie. Oficiálně unie čeká na to, s jakými návrhy či přáními se na ni nyní obrátí britská vláda, členské státy bloku už ale dnes Evropská komise vybízí, aby se dál a vážně připravovaly právě na možnost smluvně neošetřeného brexitu se všemi negativními hospodářskými dopady.
Premiérka Theresa Mayová ustála hlasování o nedůvěře vládě. To vyvolali opoziční labouristé po úterním debaklu, kdy vláda obrovským rozdílem prohrála klíčové hlasování o podmínkách odchodu země z Evropské unie, a to o 230 hlasů. Britská premiérka také během úterý zdůraznila, že buď vláda dohodu schválí, nebo žádný brexit nebude.
Česká politická scéna se v pohledu na dny poté, tedy po debaklu dohody o brexitu v britském parlamentu, vzácně shoduje. Hovoří především o nutnosti domluvy a vstřícnosti z obou stran.
Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je podle Asociace exportérů pro podniky, exportéry i celou EU špatnou zprávou. Čeští vývozci jsou kvůli přetrvávající nejistotě nadále nuceni omezovat objem své produkce mířící do Velké Británie. Pokud by nakonec přeci jen došlo na takzvaný tvrdý odchod Londýna z EU, bude Česká republika společně s dalšími středoevropskými zeměmi postižena ze všech nejvíce, říkají shodně zdejší exportéři a přední ekonomové.
Hlasování, v němž poslanci Dolní sněmovny odmítli brexitovou dohodu, kterou britská vláda vyjednala s Bruselem a která má upravit podmínky odchodu z evropského bloku, označují dnes britská média za historickou porážku. Píší také o naprostém ponížení premiérky Theresy Mayové. Bulvární list The Sun považuje dohodu za zcela mrtvou a premiérku podle bulváru Daily Mail čeká boj o přežití.
Ani v případě takzvaného tvrdého brexitu nehrozí občanům Evropské unie, kteří budou žít a pracovat v té době v Británii, že by byli ze Spojeného království vypovídáni.
/EVROPA PRO ČECHY/ Včerejšek mohl být dnem, kdy se brexit, tedy odchod Velké Británie z Evropské unie, definitivně rozjede. Jenže premiérka Theresa Mayová drtivě prohrála hlasování o dohodě s EU o vystoupení, když pro ni získala podporu jen 202 poslanců, zatímco 432 hlasovalo proti.
Britská Dolní sněmovna podle předpokladů odmítla brexitovou dohodu s Evropskou unií. Pro bylo 202 členů sněmovny, proti 432. Jedná se o nejhorší neúspěch vládního návrhu od roku 1924, kdy vláda Ramsayho MacDonalda prohrála o 166 hlasů, upozornila BBC. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn v reakci na hlasování oznámil, že předložil návrh na vyslovení nedůvěry vládě.
/INFOGRAFIKA/ Letiště Václava Havla Praha od roku 2013 nepřetržitě roste a posouvá rekordy. Vedení si pochvaluje čísla za rok 2018. Podle nejnovějších provozních výsledků odbavilo pražské letiště rekordních 16,8 milionu lidí. Podle tiskové zprávy to znamená devítiprocentní meziroční nárůst.
Již dnes večer budou britští poslanci hlasovat o dohodě, která určuje pobrexitové vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Očekává se, že zákonodárci dojednané podmínky britského odchodu z Evropské unie v historickém hlasování odmítnou. Na výsledek, který bude znám již dnes ve večerních hodinách, čekají také desetitisíce Čechů žijících na Britských ostrovech.
Vacenovice – Dvě nové lavičky válečných veteránů jsou nyní k vidění u hřbitova ve Vacenovicích na Hodonínsku. Vzpomínkové lavičky má na svědomí Petr Něnička z Vlkoše, který je zakladatelem tamního Military muzea generála Sergěje Jana Ingra. „Nápad vznikl v době, kdy jsem navštívil Velkou Británii. Při jedné procházce jsme narazili na lavičku, na které byl vzpomínkový nápis,“ přibližuje začátky projektu Něnička.
Odchodu Spojeného království z EU bez dohody lze zabránit jedině tak, že parlament v úterý odsouhlasí současnou podoby dohody. Pouhý den před hlasováním to zdůraznila britská premiérka Mayová. Uvedla také, že se Británii podařilo dojednat nové záruky od EU ohledně irské pojistky. Zároveň ale připustila, že zablokování brexitu je pravděpodobnější variantou než odchod bez dohody.
Britský parlament bude tento týden napodruhé rozhodovat o tom, jestli přijme rozvodovou smlouvu s námi, se sedmadvaceti zbylými státy Evropské unie. Po dvou nekonečných letech nevíme ani my, kteří v Unii zůstáváme, ani většina Britů, zda by bylo lepší rozvod dotáhnout podle dojednaných pravidel do konce, nebo si ho rozmyslet.
Britská premiérka Theresa Mayová apelovala v článku pro nedělník Sunday Express na poslance, aby v úterním hlasování zvedli ruku pro dohodu o brexitu. Není to podle jejích slov tak riskantní jako odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody, nebo kdyby se brexit vůbec neuskutečnil. Selhání brexitu by bylo „katastrofickým a neodpustitelným porušením důvěry v naši demokracii“, zdůraznila. Informovala o tom televize BBC.
Pardubický kraj – Nemocnice v Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí, které spadají pod akciovou společnost Nemocnice Pardubického kraje (NKP), mají nového ředitele.
Pardubický kraj – Nemocnice v Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí, které spadají pod akciovou společnost Nemocnice Pardubického kraje (NKP), mají nového ředitele.
V britském parlamentu dnes pokračuje debata o brexitové dohodě, kterou vláda premiérky Theresy Mayové vyjednala v Bruselu. Rozpravu by mělo příští úterý zakončit hlasování o dohodě, při kterém zákonodárci dokument podle očekávání nepodpoří. Lídr opozice Jeremy Corbyn ve svém projevu dnes prohlásil, že pokud britský parlament neschválí brexitovou dohodu s Bruselem předloženou vládou Theresy Mayové, musí být v Británii vypsány předčasné parlamentní volby.
Volby do Evropského parlamentu (EP) se budou na území České republiky konat v pátek 24. května a v sobotu 25. května. Rozhodl o tom prezident Miloš Zeman. ČTK o tom dnes informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Britští činitelé v Bruselu zjišťují možnost odkladu vystoupení země z Evropské unie. S odvoláním na své zdroje o tom informoval deník The Daily Telegraph. Vláda britské premiérky Theresy Mayové přitom oficiálně trvá na tom, že Spojené království opustí unii 29. března. To v noci na dnešek podle agentury Reuters zopakovala mluvčí Mayové.
Britský parlament začne zítra jednat o dohodě s EU, která by zajistila klidný a spořádaný odchod země z Unie. Naděje, že by ji parlament schválil, je zatím téměř nulová.
Česká republika těsně před koncem loňského roku vydala do Velké Británie uprchlého Poláka Roberta Zduniaka, který se v Praze ukrýval před spravedlností. Jeho gang pašoval do Británie surový tabák z Česka a na ostrovech ho pak zpracovával ve čtyřech „továrnách“. Britskou státní pokladnu tak připravil v přepočtu o téměř půl miliardy korun. V těchto dnech o tom informovaly britské servery.
Přibližně dvě stě britských poslanců podepsalo dopis adresovaný premiérce Therese Mayové. V něm na ni naléhají, aby vyloučila možnost, že dojde k odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Dokument podepsali zastánci brexitu i setrvání Spojeného království v Unii, uvedla BBC.
V roce 2018 se v nošovickém závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech vyrobilo celkem 340 300 aut. Největším odbytištěm bylo tradičně Německo (48 300 vozů), Velká Británie (38 600), Španělsko (28 200) a Itálie (20 400). V České republice se prodalo 16 477 vozů, což je 4,8 procenta z celkového objemu výroby.
Kritici stávající dohody o brexitu z řad britských zákonodárců si musí uvědomit, jakému riziku vystavují demokracii a živobytí voličů. V komentáři v dnešním vydání bulvárního listu Daily Mail to píše britská premiérka Theresa Mayová. Podpoření předložené dohody o vystoupení z Evropské unie je podle ní jediný způsob, jak ctít výsledek předloňského referenda a zároveň ochránit pracovní místa Britů a bezpečnost v zemi.
Velká Británie přistoupila k posílení námořních hlídek v oblasti Lamanšského průlivu, aby zabránila migrantům v ilegálních cestách z Francie na Britské ostrovy. S ostrahou úžiny mezi přístavy Calais a Dover dočasně pomůže britské námořnictvo.
/EVROPA PRO ČECHY/ Není to jen brexit, vystoupení Velké Británie, historicky první odchod nějaké země z Evropské unie, co nás čeká v roce 2019. A nejsou to jen volby do Evropského parlamentu a z nich vyplývající nová Evropská komise a nový unijní „prezident“. Bude to i nový rozpočet EU na příštích sedm let.
Pelhřimov, Španělsko – Pelhřimovská Hodina H vyslala zástupce pracovníků mládeže z Kraje Vysočina na mezinárodní školení „Awareness! Mindful leadership“ neboli „Povědomí! Vědomé vedení“. Projekt se konal v rámci vzdělávacího programu Erasmus+ ve městě Alicante, kde ho pořádala španělská organizace Usit.
V New Yorku ode úterý platí zákaz prodávat potraviny v jednorázových plastových obalech. Vychází se z toho, že recyklace těchto kontejnerů je ekonomicky neúnosná. Počínaje dneškem nesmějí newyorské obchody a restaurace jídlo prodávat a nabízet v plastových obalech na jedno použití včetně krabiček, pohárků, podnosů a misek.
Česká společnost General Bytes je druhým největším výrobcem kryptoměnových bankomatů na světě s podílem na trhu 30,6 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil server coinfox.info s odvoláním na údaje od Coin ATM Radar. Podle zprávy je nyní na světě více než 4100 bankomatů poskytujících služby pro nákup a prodej bitcoinů a dalších kryptoměn.
Zahraniční pracovníci poslali v loňském roce z Česka domů 47,6 miliardy korun, což bylo o 7,1 miliardy více než o rok dřív. Téměř třetina peněz putovala na Ukrajinu, deset miliard směřovalo na Slovensko. Rostl i objem peněz posílaných domů Čechy pracujícími v cizině. Loni poslali 83,8 miliardy korun, tedy meziročně o devět procent víc.
Pokud britský parlament příští měsíc odmítne sjednanou dohodu o podmínkách odchodu země z Evropské unie, mohla by existovat zhruba 50procentní pravděpodobnost, že se brexit neuskuteční. Alespoň to uvedl britský ministr obchodu Liam Fox v rozhovoru s listem The Sunday Times.
Britská policie v sobotu vyloučila, že by dva bezpilotní letouny, které v uplynulých dnech našla, byly těmi, které minulý týden v rušném předvánočním čase způsobily chaos na letišti Gatwick. Ředitel sussexské policie Giles York se dnes zároveň ve vysílání BBC Radio 4 omluvil dvojici, kterou policisté v souvislosti s vyšetřováním narušení vzdušného prostoru nad jihoanglickým letištěm zadrželi a následně bez obvinění propustili.
Velkou Británii trápí rostoucí počet migrantů, kteří se na malých loďkách snaží překonat kanál La Manche. Britský ministr vnitra Sajid Javid to dokonce označil za „závažný problém“. Uprchlíků, kteří se pokusili ilegálně překročit britskou hranici, bylo jen od počátku listopadu přes dvě stovky.
Sedlčany - Opravdu bohatého Ježíška letos zažili klienti Domova Sedlčany. Kromě již klasických vánočních koncertů a představení se zařízení opět zúčastnilo projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Vzhledem k tomu, že je Domov Sedlčany nevětším zařízením pro seniory ve Středočeském kraji, měly tři pověřené sociální pracovnice plné ruce práce i balíčků po celý prosinec.
Britští poslanci mají o dohodě s Evropskou unií hlasovat nejpozději 21. ledna, ale jednotlivé členské státy se už v předstihu chystají na nejhorší možný scénář, tedy tzv. tvrdý brexit. Na březnový rozvod Británie a EU se připravuje i česká vláda.
Britská vláda a příslušné úřady musí zintenzivnit boj proti ilegálnímu užívání dronů. V souvislosti s předvánočním incidentem na londýnském letišti Gatwick, které muselo být kvůli pohybu nepovolených dronů několikrát uzavřeno, to prohlásila policejní komisařka Cressida Dicková. Hlavní je podle ní spolupráce se soukromým sektorem i armádou.
Pražský městský soud se tento čtvrtek nebude zabývat kauzou údajného vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), v níž čelí obžalobě Jana Nečasová (dříve Nagyová) a lobbista Ivo Rittig. Hlavní líčení bylo zrušeno, informovala na twitteru mluvčí soudu Markéta Puci bez dalších podrobností. Podle informací ČTK se soudu nepodařilo včas obeslat Nečasovou. Nový termín zatím nařízený není.
Mýto – Těsně před svátky se v Mýtě běhalo. Dokonce rekordně, protože pořadatelé Vánočního krosu zaregistrovali 124 účastníků od devíti do 79 let. Což je nejvyšší počet v dosavadní historii 47 ročníků!
Rožmitál pod Třemšínem - V úterý 25. prosince se v Rožmitále pod Třemšínem již po 14. bavili myslivci a všichni jejich příznivci na plese. Ve Společenském centru se sešlo více než 350 lidí a dobře se bavili. Ples byl po 20. hodině zahájen přehlídkou trofejí v horním sále a poté se začalo tančit. Bohatá tombola byla samozřejmostí.
Myslovice – Tradiční plzeňské kroje obdivovali v polských Myslowicích na tzv. Barborkovských slavnostech. Tyto tradiční hornické slavnosti sedmdesátitisícového města, byly letos zapsány na seznam „Nehmotného kulturního dědictví UNESCO“.