Mikulov /REPORTÁŽ/ – Ta vůně je cítit ve všech koutech Mikulova. A ráno po bujaré noci některým návštěvníkům zřejmě způsobí nevolnost. Daň za předchozí veselení s burčákem a vínem. Hodiny ukazují poledne, je sobota, druhý den Pálavského vinobraní.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Uherské Hradiště Slovácké slavnosti vína a otevřených památek budou letos patřit dětem. Přehlídkový pořad dětských krojů již měl své diváky, prostor i čas v letech předcházejících, proto se k němu pořadatelé znovu vrátili.
Uherské Hradiště – Slavnosti vína budou pro zkušeného vinaře Bohuslava Ježe z uherskohradišťských Mařatic vysloveně pracovní. Připravuje totiž prestižní výstavu vín v Redutě, která patří tradičně mezi nejvyhledávanější akce této mimořádné dvoudenní slavnosti.
Brno - Stánky v brněnských ulicích i nápisy na barech a restauracích připomínají, že nastává čas burčáku. Po období částečně zkvašeného hroznového moštu mohou nyní Brňané vychutnávat i pravý burčák.
Slovácko - Slovácké slavnosti vína budou letos patřit dětem. Přehlídkový pořad dětských krojů již měl své diváky, prostor i čas v letech předcházejících, proto jsme se k němu znovu vrátili.
Víno, kombajny a zpěv. Na zámek Kačina u Svatého Mikuláše na Kutnohorsku míří vinaři a farmáři, aby společně oslavili letošní dožínky. Na druhý ročník velkolepé slavnosti vína, dobrého jídla a zemědělských tradic. Vinobraní na Kačině se tuto sobotu opět chystají tisíce milovníků vína z celých středních Čech. Kutnohorský vinař a organizátor akce Lukáš Rudolfský v rozhovoru pro Deník ujišťuje, že letos budou tanky s burčákem takřka bezedné.
Neratovice – Neratovice se chystají přitvrdit v boji s opilci. Na zasedání, které se koná v příštím týdnu, se chystají zastupitelé schválit nové znění vyhlášky o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti.
Sedlec – Poslední srpnovou sobotu uspořádal agility klub Létajících tlapek, jak zní překlad anglického názvu Flying Paws, své první oficiální závody v psím parkurovém sportu agility.
Uherské Hradiště – Vyřezáváním a zdobením dýní začaly v pátek pomalu slavnosti vína v Uherském Hradišti. Zatímco na Masarykově náměstí už stál vinný stav, na tom Palackého se to hemžilo dětmi a dýněmi.
Ústí nad Labem - Cinkot skleniček, pravá cimbálovka, desítky lidí ochutnávající nejrůznější vína. Na Lidické náměstí zavítal třetí ročník Slavností vína a burčáku.
Popovice - Od roku 2010 se v rámci hlavního folklorního programu Slováckých slavností vína a otevřených památek u Slovácké búdy uděluje cena diváků Slovácký šohaj.
Slovácko – Kostely, kaple, hotely, historické domy a další uherskohradišťské pamětihodnosti otevřou o nastávajícím víkendu návštěvníkům brány dokořán. K vidění nejen v Uherském Hradišti bude i jedna zajímavá technická památka – z Valašského Meziříčí na Slovácko zítra přijede parní vlak.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Nechá počasí v sobotu 7. září etno festival „ve štychu"? „Věříme, že ne," říká pořadatel Planety Jan Kubíček z Poradny pro integraci. Čtrnáctým ročníkem pestrého etno festivalu bude žít v sobotu 7. září od oběda centrum Ústí. Pořadatelé slibují desítky hudebních skupin cizinců žijících v Česku, zábavu pro děti, desítky stánků s ochutnávkami jídel či vín, ale i s možností koupit si výrobky cizinců různých národností i šance vyzkoušet si převážně taneční workshopy.
Je tím, kdo už několik let stojí na samotném vrcholu organizační struktury, která má v Uherském Hradišti na starosti dokonalé fungování složitého organismu s názvem Slovácké slavnosti vína a otevřených památek.
Uherské Hradiště - /ROZHOVOR/ Je hlavní postavou Slováckých slavností vína a otevřených památek. Během víkendu je ho vidět všude. Jde včele krojovaného průvodu, vítá starosty okolních obcí, nechybí na nedělním koštu vín.
Uherské Hradiště – V minulých letech zásadní omezení, letos opět takřka v plné parádě. Řeč je o „zvířecích" účastnících nadcházejících slavností vína, které se v Uherském Hradišti uskuteční o víkendu 7. a 8. září.
Uherské Hradiště - /ROZHOVOR/ Je rozený Hradišťan, žije v Uherském Hradišti prakticky celý život, má rád město i jeho neobyčejný kolorit. Zastává funkci místostarosty Uherského Hradiště. Stanislav Blaha má při Slováckých slavnostech vína a otevřených památek na starosti právě uherskohradišťské pamětihodnosti.
Uherské Hradiště – Víkend 7. až 8. září nebude v Uherském Hradišti zasvěcený jen Slavnostem vína, ale také otevřeným památkám a pořadům pro děti. Svým dílem přispějí k pohodě návštěvníků i pracovníci Kina Hvězda.
Hradec Králové – Původně sháněl prostory, kde by se dalo uložit víno. Nakonec však záměr změnil a opuštěnému nepoužívanému bunkru na hradeckém letišti vrátil původní lesk. Lukáš Hlaváček ve středu navečer slavnostně otevřel bunkr bývalé vojenské letky se všemi náležitostmi.
Novosedly - Sotva dopsala šestnáctou knihu, připravuje už dvě další. Novosedelská rodačka a spisovatelka Věra Fojtová se začátkem měsíce dočkala vydání krimi románu Nevěrné ženy pijí sauvignon, aby tím dala pokračování vinařské sérii i nedočkavým vydavatelům. Už potřetí.
Uherské Hradiště – Cimbálovka vyhrává, lidé popíjejí burčák a užívají si babího léta. Uherské Hradiště však v pátek ožilo nejen Slováckými slavnostmi vína. Své, v nádsázce řečeno, turné po kraji pan prezident zakončil setkáním s lidmi v Uherském Hradišti.
Jižní Morava - Rok od roku se soutěž Top 77 vín České republiky rozrůstá. Do patnáctého ročníku vstupuje se třemi kategoriemi, kde vyzdvihuje sedmasedmdesát nejlepších vín. Od ostatních soutěží se liší hned v několika ohledech.
Uherské Hradiště – Víkend 7. až 8. září nebude v Uherském Hradišti zasvěcený jen Slavnostem vína, ale také otevřeným památkám a pořadům pro děti. Svým dílem přispějí k pohodě návštěvníků i pracovníci Kina Hvězda.
Hodonínsko - Víkend na Slovácku je plný akcí různých žánrů. Milovníky hudby potěší Festival na vodě, vyznavači tradic si přijdou na své na Jízdě králů nebo Vinařských dnech. Navíc v Petrově zavoní guláš a Poddvorovští oslaví výročí.
Vyškov – Historický zlom. Na jednu nebo na druhou stranu. Obrovská radost nebo nepopsatelné zklamání. V sobotu se rozhodne, který z těchto pocitů zavládne mezi vyškovskými atlety. Stadion v Uherském Hradišti bude od půl jedenácté dopoledne hostit poslední čtvrtou část druhé národní ligy.
Jindřichohradecko – Tento týden uplynul rok od vypuknutí metanolové aféry, respektive od prvního úmrtí po vypití nápoje se smrtící látkou. Následovala prohibice a výrobci lihovin zaznamenávali obrovský propad.
Brno, Brněnsko - Hlavně přátelé dobrého pití a jídla si přijdou na své o víkendu. Vinaře lákají slavnosti v Dolních Kounicích a v Nosislavi. Fanoušci ostrého jídla zase zamíří na přehradu. Kromě ostrých pokrmů Brno nabídne ostré meče a muže, kteří se s nimi umějí ohánět.
Mikulov - Čtvrtý den mistrovství světa ve windsurfingu na novomlýnských nádržích závodníkům nepřál. Oblohu bez mraků a pětadvacet stupňů Celsia uvítali lidé v kempech, ne však závodníci. „Dneska nezafouká," komentoval nepřízeň počasí spolupořadatel Jiří Krabička.
Znojemsko - Stovky hektolitrů burčáku z odrůd Müller-thurgau, Iršaj oliver a Muškát moravský chystají na letošní vinobraní vinaři ze Znojemska. Většinou bude k mání právě jen příští pátek a sobotu.
Svatý Mikuláš /ROZHOVOR/ - Víno, kombajny a zpěv. Na zámek Kačina u Svatého Mikuláše na Kutnohorsku míří vinaři a farmáři, aby společně oslavili dožínky. Na druhý ročník velkolepé slavnosti vína, dobrého jídla a zemědělských tradic - Vinobraní na Kačině se tuto sobotu opět chystají tisíce milovníků vína z celých středních Čech.
Jižní Morava - Rok od roku se soutěž Top 77 vín České republiky rozrůstá. Do patnáctého ročníku vstupuje se třemi kategoriemi, kde vyzdvihuje sedmasedmdesát nejlepších vín. Od ostatních soutěží se liší hned v několika ohledech.
Valtice, Schrattenberg - Funguje od května a současné dny mohou být poslední šancí, jak si ji užít. Důvodem je počasí. Později už se bude těžko někdo zouvat, aby si vyzkoušel její stanoviště.
Svatý Mikuláš – /ROZHOVOR/ Víno, kombajny a zpěv. Na zámek Kačina u Svatého Mikuláše na Kutnohorsku míří vinaři a farmáři, aby společně oslavili letošní dožínky. Na druhý ročník velkolepé slavnosti vína, dobrého jídla a zemědělských tradic – Vinobraní na Kačině se tuto sobotu opět chystají tisíce milovníků vína z celých středních Čech. Kutnohorský vinař a organizátor akce Lukáš Rudolfský v rozhovoru pro Deník ujišťuje, že letos budou tanky s burčákem takřka bezedné.
Uherské Hradiště - Do třetího ročníku fotosoutěže o nejkrásnější fotografii ze Slováckých slavností vína a otevřených památek se zapojilo 38 soutěžících s celkovým počtem zaslaných a uveřejněných 119 fotografií.
Uherské Hradiště - Redakce Slováckého deníku vyhlašuje 3. ročník fotosoutěže ze Slováckých slavností vína a otevřených památek. Soutěž je otevřená všem, zejména ale fotoamatérům z řad návštěvníků slavností. Bavte se, koštujte, foťte!
Rokycansko - V úterý uplynul přesně rok od začátku metanolové aféry, při nichž zemřelo čtyřicet sedm lidí. Obyvatelé Rokycan překonali počáteční strach a někteří se vrátili k pití tvrdého alkoholu. I přesto, že mezi některými panuje strach, panáka v hospodě nebo restauraci si dají.
Mikulov – Pálavské vinobraní ožije o víkendu koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, ale hlavně vínem, burčákem a gastronomickými specialitami. Co návštěvníky čeká?
Praha - Získali jsme pro vás od nakladatelství Moba historický román populárního autora Vlastimila Vondrušky, který má na kontě řadu oblíbených historických detektivek s Oldřichem z Chlumu, ale nejen s ním. Od roku 2003 píše i historické romány, věnované Přemyslovcům, samotná Přemyslovská epopej má už tři tlusté díly. Pojďme ale na samotný začátek, dnes už ke Knize čtvrté s vročením 1190-1193, kapitola 26…
Hradec Králové /ROZHOVOR/ – Nejen dobré jídlo, káva či snad vybraná vína. Nově otevřená kavárna Dobromysl na Gočárově třídě v Hradci nabídne víc. Znamená hlavně šanci pro lidi v obtížných životních situacích.
Velké Bílovice jsou bytostnou součástí jižní Moravy a mohou se pochlubit pestrým společenským a kulturním životem a hlubokým udržováním lidových tradic, které až do dnešní doby přispívají k obohacení vzájemných vztahů zdejších lidí i návštěvníků města Velké Bílovice. I když město aktivně podporuje nejrůznější kulturní a společenské akce, lidové tradice jsou udržovány především díky místním občanům.
Ústí nad Labem - Ve víně je pravda. To je známý citát milovníků moku z kvašených plodů vinné révy. Zlí jazykové zase tvrdí, že ale nikdo neví, ve které láhvi konkrétně. Přesvědčit se, kdo má pravdu, mohou v pátek Ústečané na Lidickém náměstí, kde proběhnou Slavnosti vína a burčáku.
Dolní Němčí – Dvanáct hodin trvalo v sobotu 31. srpna ve starobylé kuchyni někdejšího mlýna v Dolním Němčí, než členky pěveckého sboru Tetičky uvařily ze 120 kilo trnek dva kýble voňavých povidel. O popularitě této akce, která se konala už po třinácté, svědčí návštěvníky zcela zaplněný dvůr areálu Na Mlýně.
Mikulov – Pálavské vinobraní ožije o víkendu koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, ale hlavně vínem, burčákem a gastronomickými specialitami. Co návštěvníky čeká?
Uherské Hradiště – Možnost prohlédnout si prostory neblaze proslulé uherskohradišťské věznice, i mimořádný zájem o ubytování ve Slovácké metropoli a nebližším okolí. I to jsou možnosti a okolnosti, které provází nadcházející Slavnosti vína a otevřených památek.