Kreativ

ŠTÍTEK: víno

Ochlazení ve vodě je pro řadu milovníků koupání jediným způsobem, jak horké dny přečkat. Možností je ale mnohem víc.

Jak přežít tropy na Znojemsku. Víme, kde se při vysokých teplotách zchladit

Před tropickými teplotami varují v těchto dnech meteorologové. Ve středu 10. července se mohou lidé na Znojemsku dočkat i pětatřiceti stupňů. Deník připravil pár jednoduchých tipů, kde najít v regionu žádoucí ochlazení. Vyrazit lze do podzemí, navštívit vinné sklepy, ochladit se v lomu nebo na koupalištích. O poznání chladněji je také v lesích nebo na hradech a zámcích.

Festival Vesuf na Blanensku. Foto z minulých ročníků.

Tipy na víkend na Blanensku. Lidé si užijí Vesuf, dorazí Klus, Lenny nebo Jelen

První červencový víkend odstartuje na Blanensku festivaly. Jeden z nich, Vesuf, se bude konat mezi obcemi Suchý a Velenov. Nabídne pestrou škálu známých interpretů. Kromě hudebního zážitku mohou lidé ochutnat více než tři desítky piv od 25 malých pivovarů. Boskovice zase ovlídne festival pro židovskou čtvrť.

Ilustrační foto.

Tipy na víkend na Vyškovsku: Černčín ožije rockovou hudbou a motorkáři

První červencový víkend odstartuje na Vyškovsku rockovým stylem. Černčín u Bučovic se totiž staně epicentrem motorkářské zábavy. Třídenní festival nabídne koncerty revivalových kapel, adrenalinové soutěže a nezapomenutelné zážitky. Chvalkovice na Hané zase ovládne závod sportovních motorek, pionýrů a sajdkár.

Ilustrační foto.

Tipy na víkend na Břeclavsku: bude meruňkobraní, otevřou se sklepy

První červencový víkend bude na jižní Moravě opravdu pestrý. Na Břeclavsku, konkrétně ve Velkých Pavlovicích, si lidé užijí meruňkobraní. Hodonínsko nabídne soutěžní festival folklórních souborů a na Znojemsku se lidé vrátí do minulosti. Konkrétně do roku 1809, kdy se uskutečnila bitva u Znojma.

Ředitel ZŠ Úprkova Hradec Králové Petr Lehký se školáky na návštěvě Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti

Joža Uprka v almanachu, na vinařské vinětě i pohledem ředitele v Hradci Králové

/ROZHOVOR/ Před několika dny navštívil s početnou skupinou žáků ředitel ZŠ Úprkova v Hradci Králové Petr Lehký stálou expozici Joži Uprky v Uherském Hradišti. Nakolik jsou děti schopny vnímat historii a život našich předků, jaké povědomí mají o Jožovi Uprkovi, a které společné akce s Galerií Joži Uprky ZŠ Úprkova v Hradci Králové chystá, to všechno osvětlil čtenářům Deníku v rozhovoru.

Vinařství v ohrožení? Senát probíral spotřební daň i jarní mrazy

Vinařství v ohrožení? Senát probíral spotřební daň i jarní mrazy

Zdravotní benefity vína, spotřební daň, víno jako historická součást evropské kultury i jarní mrazy a nejasná budoucnost vinařství. To byla témata, kterým se věnovala toto úterý panelová diskuze v Senátu. Kromě senátora a vinohradníka Rostislava Koštiala dorazil třeba také ministr zemědělství Marek Výborný a viceprezident Vinařské unie ČR David Šťastný.

Z přehlídky špičkových růžových vín, která se uskutečnila v areálu doudlebského zámku.

Zámek Doudleby se zbarvil na růžovo. Hostil přehlídku špičkových růžových vín

Milovníci vína měli v sobotu 22. června dostaveníčko na zámku v Doudlebách nad Orlicí, kde se konala historicky první místní přehlídka špičkových růžových vín a stále populárnějších perlivých frizzanté. Atmosféra se nesla v duchu pestrých chutí, výborné gastronomie, inspirativního prostředí bývalé konírny, a především jedné barvy. Růžová totiž prodchnula nejen degustační pohárky, ale i nápadité oblečky či doplňky návštěvníků.

Street food  fest v Benešově.

Oběd na ulici? V sobotním Benešově to nebyl problém

V sobotu 22. června se benešovské parkoviště Pod brankou stalo centrem gastronomického dění. Konal se tam Benešovský street food festival, který nabídl širokou škálu chutí z celého světa a uspokojil i ty nejnáročnější gurmány.

Enolog Ondřej Tichý z mikulovského vinařství Volařík s oceněným vínem.

Moravská vína zazářila na Decanteru. Dvě zlaté medaile putují na Břeclavsko

Tři moravská vinařství slaví úspěch, z toho hned dvě z Břeclavska. V konkurenci osmnácti tisíc vzorků z celého světa získala zlaté medaile na britské vinařské soutěži Decanter World Wine Awards. „Je to radost, hned ze tří důvodů,“ řekl enolog Ondřej Tichý z oceněného mikulovského vinařství Volařík.

Zábava se skupinou Kontakt. Ilustrační foto

Kam o víkendu? Na zahradní slavnost, víno, country nebo pohádkový les

Hodně výživnou dávku skvělých akcí, festivalů a slavností servíruje tento víkend v Olomouckém kraji. Zajímavá nabídka je i na Prostějovsku. V Plumlově se bude pít víno, na Pohodlí zahrají country, v Laškově otvírají koupaliště nebo v Čelechovicích bude zahradní slavnost. Vyberte si z našich tipů.

Reprezentační víno pro Euro 2024 z novosedelského vinařství Vinofol

Bílá, černá a červená. Euro 2024 má své víno, lahve zdobí vlajky českých soupeřů

Sport i vinařství jsou o emocích, za obojím se schovává množství dřiny a odříkání. Jakmile se něco pokazí, další šanci má vinař až za rok. A fotbalista na mistrovství Evropy? Zase až za čtyři roky. Touto spojitostí zdůvodnil novosedelský vinař Pavel Foltýn již tradiční spolupráci s českou fotbalovou reprezentací. Z té i letos vzešla speciální limitovaná edice tří odrůd vína pro fotbalové Euro.

Reprezentační víno pro Euro 2024 z novosedelského vinařství Vinofol.

Fotbalové Euro má opět svoje víno. Kraluje mu Ryzlink rýnský z Novosedel

/FOTO/ Novosedelské vinařství Vinofol bratrů Pavla a Richarda Foltýnových připravilo speciální limitovanou edici tří odrůd vín pro letošní fotbalové Euro. Za povedeným designem, kterému dominuje český lev, se skrývají Ryzlink rýnský, Hibernal a Rulandské šedé. V oběhu je při příležitosti Mistrovství Evropy ve fotbale tisícovka lahví na pouhé tři týdny.

Vinař Lukáš Rudolfský.

Kutná Hora z jiného úhlu pohledu. Vinařská noc umocní magickou atmosféru města

/FOTO, VIDEO/ V předvečer Královského stříbření Kutné Hory se v samém srdci historického centra uskuteční jedinečná akce - Vinařská noc. „Ochutnejte vína z celého kutnohorského vinařského regionu, užijte si živou hudbu a ponořte se do magické atmosféry noční Kutné Hory,“ předeslala Kateřina Hanušová z Vinařství Hanuš.

Festival Street Food na České mohou lidé ve Znojmě navštívit ještě do pozdních večerních hodin.

Street Food na České. Znojmo provonělo jídlo, vařila i herečka Markéta Hrubešová

/VIDEO/ Slunečná sobota láká ven. Před polednem se v centru Znojma mísí vůně masa, bramboráků, klobásek a levandule. Cinkají skleničky s vínem a Horní Českou je slyšet saxofon. Zní známé melodie v podání místního muzikanta a učitele hudby Karla Fojtíka. Festival nazvaný Street Food na České začal zhruba před hodinou. Provozovatelé bister, kaváren, foodtrucků a stánků předvádějí příchozím své kuchařské umění.

Tipy na víkend na Znojemsku. Lidé ochutnají indické nebo mexické speciality

Tipy na víkend na Znojemsku. Lidé ochutnají speciality i víno pod širým nebem

Třetí červnový víkend se na Znojemsku ponese v duchu jídla a rapu. Loucký klášter ve Znojmě se totiž stane dějištěm historicky prvního rapového open-air festivalu s názvem Drip. Na Horní České si zase milovníci jídla dopřejí chutě mexické, indické nebo nepálské kuchyně. Festival plný chutí se koná v Hrušovanech nad Jevišvkou, do sklepů na víno zvou Chvalovice a Traktory budou burácet Tvořihrází.

Pozvánka na setkání s Vladimírem Salačem ve Vimperku.

Kam v příštích dnech: Koncertují ZUŠky, děti se ponoří do pěny

Nemáte plány, kam vyrazit v příštích dnech nebo o víkendu? Inspirujte se tipy Prachatického deníku. Na Prachaticku je od středy 12. do úterý 18. června v nabídce několik koncertů, výstavy či promítání kina. O víkendu můžete vyrazit na trh do Vimperka, na parádní odpoledne do Zbytin nebo na koncert na prachatický pivovarský dvorek. A je toho mnohem víc, tak si vyberte!

V sobotu proběhl už 6. ročník oblíbeného festivalu Víno a jídlo na Kozlu.

Na zámku Kozel se jedlo a pilo, hitem bylo frizzante. Podívejte se

Na jeden den se změnil zámecký park na Kozlu na vinařskou stezku, doplněnou o stánky s kulinářskými specialitami i gastronomickou klasikou. Většina návštěvníků areálu, kteří v tento den nemuseli platit jinak povinné vstupné do zámeckých zahrad, však dávala přednost ochutnávce vín a vinných speciálů.

V Třebívlickém vinařství vybudoval Jan Dienstl novou kulturní scénu v Ústeckém kraji. Jedná se o dvě scény, venkovní a uvnitř vinařství divadelní scénu, kde se mohou podle počasí konat celoročně divadelní představení, ale také nenší koncerty.

Nemohli prodávat venku, začali zvát lidi k sobě. Víno teď pijí k hudbě a divadlu

Kvůli covidu muselo menší vinařství na severu Čech změnit byznys plán. Export lahví do ciziny i důraz na gastronomii ustoupily kultuře. Vinařství Johann W pěstuje révu na třech malebných lokalitách Českého středohoří. V desítkách moderních sudů za několik desítek milionů ve sklepě zraje víno na 100 tisíc lahví bílého, červeného a růžového, které podnik chrlí za rok. Víno podávají nejvíc přímo v místě: k jídlům ve zdejší restauraci a ještě nověji na kulturních akcích.

Cyklistika. Ilustrační foto.

Tipy na víkend na Břeclavsku. Cyklisté poputují za hudbou, láká i víno

Druhý červnový víkend slibuje na Břeclavsku další ročník oblíbené akce Z ďůrky do ďůrky. Koná se v Šakvicích a při této příležitosti zde otevřou sklepy místních vinařů. Nalákáme také na Hudbu na kole v Lednicko-valtickém areálu. Na cyklisty čeká několik zastávek a u každé z nich to bude stát zato. 

Charitativní štafeta You Dream We Run. Archivní foto

Tipy na víkend na Blanensku. Hudba očaruje Moravský kras, bude se i pomáhat

Druhý červnový víkend slibuje na Blanensku například charitativní běh You Dream We Run, který pomůže splnit sny hendikepovaným dětem a dospělým. Hudba mezi krápníky zase očaruje posluchače v Moravském krasu, kde se až do neděle koná akce Čarovné tóny Macochy. Přijít můžete také na Svátky řemesel a krásy ušlechtilých koní v Kunštátě. 

Znojmo bude patřit pivu a muzice. Snímek je z minulých ročníků.

Tipy na víkend na Znojemsku: pivo poteče proudem, lidé se naučí i tajné šifry

O druhém červnovém víkendu mohou lidé zavítat do areálu československého opevnění v Šatově. Návštěvníci se zde seznámí s historií šifrování, včetně legendárního stroje Enigma, a vyzkouší si různé šifrovací techniky. Milovníky piva zase potěší slavnosti, které kromě zlatavého moku nabídnou pestrý program. 

Jan Rosák s manželkou

Jan Rosák o tragédii v rodině: Smrt bratra byla náhlá a všechny nás překvapila

Není to tak dávno, co Jan Rosák, kterého zná starší generace jako moderátora soutěže Videostop a mladší si ho oblíbila v Pokladech z půdy, úspěšně prodal pivovar v Mníšku pod Brdy a přestěhoval se s manželkou blíž k dětem. Je rád, že nyní má víc času na tenis. Na kurtu se často potkává i se zpěvákem Petrem Jandou.

V pondělí 27. května byl v Děčíně otevřen nový Korek Point.

Vína z Dunajovských kopců nyní také v Děčíně

Skvělá vína spolku vinařů Dunajovské kopce expandují po celé republice a nyní se dostávají i do severních Čech. Abyste si je mohli pravidelně vychutnávat, nemusíte už jezdit až na jižní Moravu – nově je můžete ochutnat a také zakoupit i v Děčíně. V pondělí 27. května zde byl otevřen nový Korek Point.

První den hodnocení vzorků do soutěže TOP 77 vín, které se uskutečnilo v hotelu Efi Palace v Brně.

VIDEO: TOP 77 vín v Brně. Soutěžní vzorky zaujaly degustátory kvalitou

Suchá a sladká vína v samostatných kategoriích. To je jedna z odlišností prestižní soutěže TOP 77 vín v České republice oproti jiným vinařským kláním. Zkušení degustátoři, mezi než patří sommeliéři, majitelé vinoték či vinaři, od čtvrtka do pátku hodnotí soutěžní vzorky v kongresovém sále hotelu Efi Palace v Brně.