Naprostá většina akcí plánovaná na tento víkend v Olomouckém kraji byla zrušená kvůli nepříznivé předpovědi počasí. Zde najdete tipy na akce ve vnitřních prostorách, které avizují, že se budou konat. Odkazy na přehled zrušených akcí jsou níže podle regionů.
Naprostá většina akcí plánovaná na tento víkend v Olomouckém kraji byla zrušená kvůli nepříznivé předpovědi počasí. Zde najdete tipy na akce ve vnitřních prostorách, které avizují, že se budou konat. Odkazy na přehled zrušených akcí jsou níže podle regionů.
Změny nastanou v programu vinobraní ve Strážnici na Hodonínsku. Uskuteční se v sobotu 14. září, ovšem bez krojovaného průvodu či rytířského ležení. Deník zjišťoval, jak bude letošní ročník Strážnického vinobraní vypadat s ohledem na silné deště a hrozbu povodní.
Vzhledem k nepříznivé předpovědi extrémního počasí na víkend se ruší v podstatě všechny kulturní a sportovní akce. Mezi nimi také mistrovství ve frisbee nebo slavnosti vína v Písku.
Festival vína na románském hradě Seeberg u Františkových Lázní se stal nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky vína a dobré nálady. Akci moderoval známý sommelier Milan Kittner z plzeňské vinotéky Wine Point, která byla odborným garantem vinařského programu. Milan Kittner provázel návštěvníky světem vína a přiblížil jim různé chutě a odrůdy, které nabízelo deset vinařů z Čech a Moravy.
Přes tři tisíce lidí navštívily letošní Bolevecké vinobraní, které se konalo první zářijovou sobotu na Bolevecké návsi v režii prvního plzeňského obvodu. Lidé mohli ochutnat více než osm desítek druhů vín a užít si pravou cimbálovku. Zájem byl také o foukání skla, zdobení perníčků nebo lisování vína.
Už v pátek třináctého září měly Vyškovské slavnosti vína dle původních plánů ovládnout Masarykovo náměstí ve Vyškově. Pořadatelé však rozhodli o odsunu akce o dva týdny. Uskuteční se tak až sedmadvacátého září. Rozhodnutí souvisí s nepříznivou předpovědí počasí.
Dvanáct vinařství, patnáct druhů burčáků a sto druhů vín. Takové bylo hlavní lákadlo Slavností burčáku a vína, které se druhou zářijovou sobotu měli konat v Blansku. Kvůli předpovídaným vydatným dešťům a nepřízni počasí ale pořadatelé celou akci raději zrušili.
V sobotu 7. září jsme s dětmi vyrazili do Uherského Hradiště, kde se každoročně konají Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Děti měly možnost vzhlédnout tradiční folklórní vystoupení dětské skupiny Vavřínek a Ostrožánek, zpívání starostů Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko.
Gulášobraní a také Slavnosti vína se v sobotu konaly v Sulislavi na Tachovsku. Teplé počasí návštěvníky neodradilo, tak se záhy dva velké pivní stany zaplnily.
Hlavním programem nedělních akcí Slavností vína a dnů otevřených památek je tradiční prezentační a prodejní výstava nazvaná Oslava vína v Redutě. Její tradiční organizátoři – Vinaři Mařatice – zvou na akci vynikající vinaře a vinařství regionu Slovácka.
Víkend ve Znojmě nabídne místním i návštěvníkům města festival plný hudby, divadelních a historických představení a chybět nebude degustace místních vín. Největší z nich najdou zájemci u rotundy svaté Kateřiny, kde svá vína představí vinaři spolku VOC Znojmo.
/FOTO/ Roku 1859 založila skupina německy mluvících pražských intelektuálů ze středních vrstev recesistický spolek „Schlaraffia“. Jeho název byl odvozen od názvu imaginární šťastné země, známé z německé literatury a lidových pohádek, jejímž bezstarostným obyvatelům padali pečení holuby do huby. Členy spolku spojovala láska humoru, kultuře, umění a dobrému vínu a řídili se heslem In arte voluptas, neboli V umění je rozkoš. K jejich specifickým znakům patřila šaškovská čepice, rytířská přilba nebo číše vína.
Plný burčáku, vína, hudby i tance byl uplynulý víkend. Ten desítky tisíc návštěvníků v Uherském Hradišti prožily na 21. ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek. Pro mnohé z nich se slavnosti stávají vrcholem roku, kdy s hrdostí oblékají kroje a předvádějí bohaté dědictví svých předků.
To nejlepší z českých a moravských vinic představil festival vína v Chomutově, který se do města vrátil už potřetí. V sobotu 7. září se na náměstí sjeli vinaři z nejrůznějších vinařských podoblastí s pestrou nabídkou vína, doplněnou o oblíbenou food zónu s rozmanitou nabídkou pokrmů a nápojů. Veselou atmosféru podkreslovala cimbálovka a bohatý doprovodný program.
Už 14 let se o žaludky folkloristů i návštěvníků mikroregionu Dolní Poolšaví na Slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradiště starají dobrovolní hasiči z Drslavic.
/VIDEO/ Do šťastného ročníku se dvěma sedmičkami vstoupilo Pálavské vinobraní v Mikulově. Na oslavu vína do historického moravského města přijela i nová královna, Alena Antalová. Ta spolu s králem Václavem IV. přivítala návštěvníky sedmasedmdesátého ročníku vinobraní.
/VIDEO/ Největší a nejpestřejší nabídku vín Znojemské vinařské podoblasti přinesl sobotní Festival znojemských vín. Konal se na prostranství u rotundy svaté Kateřiny. Kromě vína a cimbálové muziky si lidé užívali i výhled od údolí řeky Dyje a na kostel svatého Mikuláše. Lokalita patří patrně k nejfotogeničtějším a nejnavštěvovanějším místům ve Znojmě.
/ANKETA/ Hektolitry burčáku z odrůd Muškát moravský, Oliver Irsai, Müller Thurgau nebo Solaris, vína z desítek regionálních vinařství, pochutiny ze všech koutů republiky, i ty od sousedů ze Slovenska.
Vinaři takto ranou a rychlou sklizeň nepamatují alespoň 20 let. Díky dlouho panujícím velmi vysokým teplotám zvláště bílé odrůdy dozrály velmi brzy. Podle odborníků potenciál pro výborná vína je, ročník se ale vyznačuje nižšími výnosy až o desítky procent. Další obavy panují z vydatných dešťů uprostřed vinobraní.
/FOTO/ Se začátkem září začala i sklizeň vinné révy na Mělníku. Tamní vinaři mají letos bohužel o dost méně práce, než tomu bylo za posledních deset let. Můžou za to dubnové mrazy a následně kroupy, které poničily téměř většinu úrody. Pro výrobu burčáku, který se objevil v nabídce už v polovině srpna, používají výrobci alkoholového nápoje i vína hrozny z Moravy.
Desítky tisíc lidí dorazí 7. a 8. září do Uherského Hradiště, kde se po oba víkendové dny budou konat Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Zejména motoristé se tak musejí přichystat na sérii omezení a zákazů vjezdu do ulic a na náměstí, které budou součástí programu akce. Od 6. září (odpoledne) do 8. září bude zcela uzavřena ulice Poštovní, Masarykovo náměstí a ulice Nádražní. Dne 7. září od šesti hodin bude uzavřena také ulice Vinohradská.
Spolek VOC Znojmo má za sebou již druhé letošní hodnocení vín degustační komisí. Srpnové zatřiďování bývá specifické převahou ryzlinků, kterým svědčí delší ležení na lahvi, a také výběrem vín do Královské řady.
Prázdniny už jsou za námi, ale nabídka víkendových akcí na Znojemsku zůstává stále pestrá. Pozveme například na Slavnosti chleba ve Slupi, kde se návštěníci mohou těšit nejen na čerstvě upečený chleba z vojenské polní pekárny. Do Znojma přijedou známe tváře z televize Nova a Havraníky ovládne akce s názvem Zarážení hory. Koná se Festival znojemských vín u rotundy, Burčákobraní láká do Moravského Krumlova.
Na Plzeňsku se o víkendu chystají Dožínky Plzeňského kraje, které se letos uskuteční v Dýšině, centrum Plzně obsadí od čtvrtka do neděle pouliční umělci při Busking festu, na Himlhergotfestu za Plazou zahraje Trauteneberk a jeho hosté. Na Doubravce se bude slavit sto let od připojení k Plzni, milovníci vína mohou v sobotu vyrazit do Bolevce na vinobraní, obdivovatelé historie mají na výběr z akcí v Liticích, Kyšicích a na hradě Krašov.
Další vinařství z regionu se může pyšnit významným oceněním za své víno. Třetí hodnocení Národní soutěže vín patřilo vínům s původem ve Znojemské vinařské podoblasti. Šampionem, a tedy nejlepším vínem na Znojemsku, se stal Ryzlink rýnský 2022 VOC Znojmo z Vinařství Hanzel, které sídlí v Miroslavi.
Celkem na čtyři dny je naplánované v Dašicích Posvícenské radování. Začínat se bude v pátek po poledni a konec nastane až v pondělí odpoledne. Mezitím čeká na účastníky rozmanitý program, který zahrnuje vinařské slavnosti, hudební vystoupení, pouťové atrakce nebo turnaj v mariáši. Součástí budou i tradiční duchovní akce jako mše nebo pouť ke kostelu.
Na berounském Husově náměstí proběhl v sobotu 31. srpna za krásného slunečného počasí v pořadí již čtvrtý ročník festivalu Vinný košt 2024. Tradiční festival přilákal do Berouna desítky milovníků dobrého vína.
/FOTO, VIDEO/ Letošní ročník Pálavského vinobraní přivítá čtyři významné osobnosti, které se zúčastní panelové diskuze o významu vína v životě lidí. Hosté se přitom podělí o své pohledy na víno jako kulturní a společenský nápoj. Akce bude věnována in memoriam profesorovi Milanu Šamánkovi, který prokázal pozitivní vliv vína na zdraví.
Vinaři Mařatice jsou tradičními organizátory nedělní výstavy vín v rámci Slavností vína a dnů otevřených památek. Tentokrát se přátelé kvalitního vína mohou těšit 8. září na prezentační a prodejní výstavu nazvanou „Oslava vína v Redutě". Pořadatelům se podařilo zajistit reprezentační kolekce vynikajících vinařů a vinařství regionu Slovácka.
Alkohol, cigarety, pivo i víno začínají lidé ve velkém dovážet ze zahraničí, mnohokrát tak překračují povolené limitní množství a na převážené zboží často navíc nemají ani potřebný doklad.
/FOTO, VIDEO/ Kulinářské pochoutky, hudební vystoupení a vinařské klenoty nabídl 6. ročník Festivalu vína, který se uskutečnil poslední srpnovou sobotu ve Vratislavicích nad Nisou.
/FOTO/ V pátek a sobotu se na pardubický zámek vrátil festival vína. Tisíce lidí se vydaly ochutnat vzorku nejen tuzemských, ale také zahraničních vín. Čekaly na ně také stánky s občerstvením, nebo nabídka regionálních malých pivovarů.
/FOTO, VIDEO/ V areálu velkopavlovického Vinia v sobotu vyvrcholil už jedenáctý ročník oblíbeného Vinohraní. Hudební festival, který sází především na kombinaci kvalitní rockové muziky, vína, burčáku, piva a vybraných gastronomických specialit opět přilákal stovky návštěvníků. Podívejte se, jak to ve vinařství o posledním srpnovém víkendu žilo.
V Roudnici nad Labem se opět připravuje oblíbené Roudnické vinobraní. V místním zámeckém areálu se uskuteční už příští víkend, v sobotu 7. září. Také letos ho doplní pozoruhodná výstava historických strojů, tentokrát zaměřená na jednostopé veterány.
Poslední srpnový víkend na Třebíčsku nabídne pestré akce. V Jemnici mají rádi víno a zvoun a něj do areálu zámku. Festival studentských kapel zabere v sobotu Podzámeckou nivu, stejně jako předtím festival volnočasových aktivit s názvem Volný čas není nuda.
Na netradiční prohlídku kláštera řádu sv. Voršily v Kutné Hoře s degustací vín se zájemci vypraví v pátek 30. srpna. Při zhruba dvouhodinové exkurzi, která začne v 18 hodin, hosté ochutnají víno z kutnohorských vinic a poslechnout si i vyprávění o historii řádu.
Karlovarský deník vám přináší jako každý týden přehled tipů na různé akce, které se konají od pátku 30. srpna na Karlovarsku, ale také na Chebsku či Sokolovsku. Nechte se inspirovat.
Konec prázdnin je v Pardubicích tradičně spojený s vínem. I letos se na zdejší zámek vrátí festival vína. Jeho 27. ročník nabídne návštěvníkům možnost ochutnat ze stovek různých vzorků od tuzemských i zahraničních vinařů. Dojde také k vyhlášení výsledků letošní soutěže vín.
Jak nejlépe oslavit přicházející podzim než dobrým jídlem a vínem. Své o tom vědí v Château Valtice, kde tuto sobotu pořádají Podzimní slavnosti vína a jídla. Těšit se můžete na revivaly Karla Gotta nebo Bon Joviho, historické sklepní prohlídky nebo na novinku v podobě „katedrály vín“, která nabízí jedinečnou vyhlídku na Valtice.