Zástupce Ústavu pro studium totalitních režimů šel na česko-ruské fórum, pořádané první červnový týden v Praze, provázen nedůvěrou médií i odborníků. Psalo se, že se čeští historici budou podílet na propagandě Kremlu. Že svou přítomností schvalují falšování dějin, k němuž dochází jak v ruském provládním tisku a televizi, tak na domácích proputinovských serverech.
Myslíte, že fotbalové mistrovství světa je hlavně o gólech, hráčích na trávníku a prodávání reklamního času v televizních přenosech? Chyba lávky. Rusko žije mamutí sportovní akcí už celé týdny a těžko hledat nějaký aspekt tamního života, který zůstal vzrušením kolem mičudy netknutý.
ROZHOVOR/ Na vlastní oči viděl Vladimira Putina. Ba co víc: mluvil s ním. Následně napsal bestseller o ruském fotbale. Teď vyrazí na mistrovství světa – do Moskvy ho pozvala místní televize. Seznamte se: český trenér Vlastimil Petržela. Muž, jenž kdysi pobláznil fotbalový Petrohrad.
Na beznadějně vyprodaném moskevském stadionu Lužniky byl krátkým slavnostním ceremoniálem odstartován dlouho očekávaný fotbalový světový šampionát. Hlavní hvězdou pompézní show byl excentrický zpěvák Robbie Williams, kterému sekundovala operní pěvkyně Aida Garifullinová.
Mistrovství světa ve fotbale začíná už dnes. Snaha hostitelského Ruska zkrášlit svou zemi ale vyvolává rozpaky. Oprýskané domy, které dostaly fasádu jen z jedné strany, vyvolávají úsměv. Likvidace toulavých psů pak rozhořčuje nejen ochránce zvířat. Pro ruského vládce Vladimira Putina je pak megalomanská sportovní akce příležitostí ukázat svou zemi v lepším světle. Je tomu ale skutečně tak?
Jak se na fotbalové mistrovství světa těší Michail Žák, Bělorus, který již 15 let žije v Teplicích? Šéf prvoligového futsalového klubu Svarog FC se startu šampionátu nemůže dočkat, v zahajovacím duelu věří „svému“ Rusku, Saudskou Arábii podle něho porazí 2:0.
Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj byl ve čtvrtek po třiceti dnech za mřížemi propuštěn z moskevského vězení. Tam si odpykával trest za organizaci nepovoleného protestního shromáždění proti inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. K Navalného propuštění došlo jen několik hodin před slavnostním zahájením fotbalového šampionátu.
/ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ Na vlastní oči viděl Vladimira Putina. Ba co víc: mluvil s ním. Následně napsal bestseller o ruském fotbale. Teď vyrazí na mistrovství světa do Moskvy ho pozvala místní televize.
Rodina ukrajinského režiséra Olega Sencova, který si v Rusku odpykává dvacetiletý žalář za údajný pokus o teroristický čin, upírá své naděje k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Před fotbalovým mistrovstvím světa poslala Putinovi oficiální žádost o Sencovovo propuštění. Režisér již od poloviny května drží protestní hladovku.
Jak to bylo s fingovanou vraždou ukrajinského novináře Arkadije Babčenka v Kyjevě? Na skutečný zločin byl najat muž jménem Olexej Cymbaljuk, který se však nedal zmanipulovat a vše oznámil policii. Aby policie proti objednavateli vraždy měla důkaz, novinářovu smrt nafingovala.
Ruský prezident Vladimir Putin během své návštěvy Číny uvedl, že by byl rád, kdyby se jeho země vrátila do skupiny G7. Nově obnovený summit G8 pak rád hostil v Rusku. Rusko bylo ze skupiny vyloučeno před čtyřmi lety kvůli okupaci Krymu.
Prezident Ukrajiny Petro Porošenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin si dnes telefonovali. Hlavním tématem rozhovoru znepřátelených prezidentů byla výměna zajatců. Podle Kyjeva je nejméně 64 ukrajinských občanů drženo v Rusku jako političtí vězni, přičemž 40 z nich na Krymu.
Ruska Varja Michajlovová přinesla na prvomájovou demonstraci v Petrohradu obraz ruského prezidenta Vladimira Putina nazvaný „Devět stádií rozkladu“. Policie jí však záhy zatkla a soud jí následně uložil pokutu ve výši 160 tisíc rublů (přes 50 tisíc korun).
Zatímco sedmička nejvyspělejších zemí světa se na summitu G7 v Kanadě pře o to, zda by mezi sebou měly mít i Rusko, jeho vládce Vladimir Putin odjel na návštěvu Číny. Tamní prezident Si Ťin-pching jej nazval nejlepším přítelem a daroval mu na důkaz jejich přátelství zlatou medaili. Podle analytiků Putin Čínu potřebuje.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v několikahodinovém televizním přenosu odpovídal na výběr z téměř dvou milionů dotazů, jež mu občané zaslali v uplynulých deseti dnech. V úvodu tradičního pořadu hovořil zejména o hospodářských úspěších země a současné politice západních mocností. V jedné z odpovědí zmínil i českého prezidenta Miloše Zemana.
Sankce jsou škodlivé pro všechny a všichni, včetně Ruska, mají zájem o jejich zrušení. Po schůzce s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem ve Vídni to prohlásil jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Současně vyzval i k obnovení spolupráce mezi Ruskem a Evropskou unií. Během své návštěvy rakouské metropole se kromě rakouského prezidenta sešel i s kancléřem Sebastianem Kurzem.
Choceň /FOTO/ - Dobrodruzi na fichtlech se vydali v pátek odpoledne na svoji cestu do Ruska a Černobylu. Na strojích ze 70. let ujedou Michal Franc a Martin Gregor přes 5500 kilometrů a na silnici stráví zhruba třicet dní.
Podařilo se dosáhnout dohody o stažení íránských vojenských sil z jihozápadní Sýrie a brzy bude naplněna, uvedl ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja. Informuje o tom ruská státní tisková agentura TASS.
Severokorejský lídr Kim Čong-un se včera sešel s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Kim mu sdělil, že jeho zájem o denuklerizaci korejského poloostrova stále trvá.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes navštívil v Pchjongjang a jednal se svým severokorejským protějškem Ri Jong-hoem. Řešení jaderného problému Korejského poloostrova nemůže být podle jeho názoru úspěšné, pokud ho nebude doprovázet zrušení sankcí, které jsou uvaleny na Severní Koreu. Později se sešel i severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, kterého pozval na návštěvu Moskvy. Informovala o tomu ruská tisková agentura TASS.
Bill Browder, přední finanční manažer a hlasitý kritik ruského prozidenta Vladimira Putina, byl ve středu zatčen ve Španělsku. O jeho zadržení požádalo prostřednictvím mezinárodního zatykače Rusko. Browder byl však záhy opět propuštěn, španělská policie označila jeho zatykač za neplatný.
Válečný korespondent, který v 90. letech bojoval v čečenské válce i hlasitý kritik Kremlu, který musel svou rodnou zemi opustit minulý rok kvůli výhružkám. To byl ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko zastřelený včera v Kyjevě u svého bytu několika kulkami do zad. Během života uprchl i do Česka, ministerstvo vnitra však popřelo, že by zde žádal o azyl.
Romana Abramoviče, zdá se, omrzelo čekat na obnovení britského víza a rozhodl se cestovat do své oblíbené Británie jako občan Izraele. Dobře informované zdroje hlásí, že už vlastní izraelský pas i občanství a že si v Tel Avivu narychlo pořídil i hezké bydlení.
Ruský miliardář Roman Abramovič, který vlastní fotbalovou Chelsea, dnes přiletěl do Izraele, kde dostal izraelské občanství. Miliardář čekal na obnovení britského víza několik týdnů. Ve Velké Británii přitom žije již 15 let. Britská média spekulují, že úřady žádost Rusa zdržují kvůli napjatým vztahům mezi Británií a Ruskem.
Orlickoústecko /ROZHOVOR/ - Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.
/ROZHOVOR/ Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu vyzval svou novou vládu, aby usilovala o změnu ve všech oblastech života. Ministři vlády, která byla ustanovena 18. května, se totiž v sobotu sešli v Kremlu na svém prvním zasedání. Informovala o tom agentura AFP.
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že není možné, aby byl bývalý dvojí agent Sergej Skripal, žijící v anglickém exilu, a jeho dcera Julija otráveni vojenským nervově paralytickým plynem novičok. V takovém případě by podle jeho slov nebyla Julija Skripalová v tak dobrém stavu, v jakém se ukázala v televizi. Řekl to novinářům na okraj Petrohradského ekonomického fóra.
Pouhých jedenáct dní před tím, než Donald Trump složil prezidentskou přísahu, se jeho osobní právník Michael Cohen sešel s ruským oligarchou a diskutoval s ním o americko-ruských vztazích. Informovala o tom agentura AP.
Nizozemci a Australané chtějí Rusko pohnat k odpovědnosti za sestřelení boeingu malajsijských aerolinií, ke kterému došlo 17. července 2014 na Ukrajině. Obě země podniknou proti Moskvě právní kroky, upozornila agentura DPA.
Poslední dobou přibývá signálů, že se svět v budoucnu nemusí otevírat a propojovat, ale naopak uzavírat. Dobu, kdy se bořily obchodní a politické bariéry, může vystřídat období, kdy se bariéry naopak budou budovat a kdy trendem nebude kooperovat, nýbrž „udělat se pro sebe“.
Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby projednali budoucnost jaderné dohody s Íránem, situaci v Sýrii a válečný konflikt na Ukrajině. Zatímco v otázce Íránu se oba státníci shodují, v případě Sýrie a Ukrajiny zastávají protichůdná stanoviska.
Rusko a Francie podepíší po jednání mezi prezidenty Vladimirem Putinem a Emmanuelem Macronem několik dokumentů o vzájemné spolupráci. Jednání se uskuteční ve dnech 24. a 25. května v Petrohradě. Oba státníci budou diskutovat o řešení otázek souvisejících s íránsým jaderným programem, se situací na Ukrajině a s vývojem v Sýrii. Uvedla to agentura Tass.
Dolní komora ruského parlamentu dnes přijala zákon o sankcích proti USA a „dalším nepřátelským zemím“. O tom, kdy tato opatření vstoupí v platnost, rozhodne ruský prezident Vladimir Putin. Nemají se však týkat amerických výrobků, které nelze nahradit dovozem ze třetích zemí.
Syrská armáda hlásí zásadní zvrat v syrské válce. Prohlásila, že zcela ovládla hlavní město Sýrie, Damašek. Údajně se jí podařilo vyhnat povstalce z palestinského uprchlického tábora Jarmúk a čtvrti Hadžar al-Asvad na jihu Damašku.
Napjaté vztahy mezi Velkou Británií a Ruskem si vybírají svou daň i mezi nejbohatšími Rusy. Miliardář Roman Abramovič již několik týdnů čeká, až mu britské úřady prodlouží vízum. Abramovič přitom ve Velké Británii žije již 15 let a vlastní mimo jiné i fotbalovou Chelsea. Právě chybějící vízum mu znemožnilo sledovat v sobotu vítězství svého klubu v Anglickém poháru.
/VIDEO/ Skupina ozbrojenců se střelnými zbraněmi zaútočila v sobotu na pravoslavný chrám archanděla Michaela v hlavním čečenském městě Groznyj. Jejich cílem bylo pravděpodobně zmocnit se rukojmí. Následovala odvetná policejní akce, po níž byli čtyři útočníci "eliminováni". Podle policistů však bylo možná střelců víc.
Evropská unie nemá v úmyslu vypovědět jadernou dohodu s Íránem ani poté, co se z ní vystoupí Spojené státy. Prohlásila to německá kancléřka Angela Merkelová. "Přestože tato dohoda není dokonalá, je lepší než žádná dohoda," uvedla Merkelová na tiskové konferenci v černomořském letovisku Soči poté, co absolvovala jednání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.
/VIDEO/ Otevření nového ruského mostu na anektovaný Krym byla událost vskutku pompézní. Jako první se po něm 15. května v kamionu projel sám ruský prezident Vladimir Putin. Média si ale všímla, že se nepřipoutal a překročil povolenou rychlost.
Syrský prezident Bašár Asad ve čtvrtek během nečekaného setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem řekl, že syrská armáda zaznamenala pokrok v boji proti terorismu. Nyní by podle něj měl nastat politický proces. Asad totiž hodlá poslat syrskou vládní delegaci do OSN. S odkazem na prohlášení Kremlu o tom informovala agentura Reuters.
Moskevský soud poslal ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného na třicet dnů do vězení za organizaci nepovoleného shromáždění před deseti dny. Policie zadržela opozičního předáka v sobotu 5. května v Moskvě na demonstraci proti připravované inauguraci staronového prezidenta Vladimira Putina.
/VIDEO/ Rusko dnes za účasti prezidenta Vladimira Putina slavnostně otevřelo most na anektovaný Krym. Stavba, která byla dokončena půl roku před plánovaným termínem, vzbuzuje rozporuplné emoce. Zatímco Rusové most označují za stavbu století, pro Ukrajince se jedná o symbol války a okupace.
/VIDEO/ Místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD a exministryně školství Kateřina Valachová podporuje vládní spolupráci s hnutím ANO. Tvrdí, že není důvod se Andreje Babiše bát. „Jako jedni z mála můžeme zkušenosti ze společného vládnutí využít na nový start. To, že musí jít o nový začátek a novou dohodu, je jasné. Musí být založeny na partnerství, respektu a důvěře,“ říká v rozhovoru, který vyjde v zítřejším Deníku.
Místopředseda sociální demokracie Jaroslav Foldyna nemá podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) co dělat ve vedení strany. Prokázal to incidentem z tohoto týdne, kdy se v Praze hádal s lidmi protestujícími proti ruskému nacionalistickému motorkářskému klubu Noční vlci, řekl Štěch. Foldyna dnes zopakoval, že se nemá za co omlouvat. O incidentu chce dnes na jednání předsednictva ČSSD mluvit i předseda strany Jan Hamáček.
Ruský prezident Vladimir Putin i německá kancléřka Angela Merkelová znovu zdůraznili nezbytnost udržení jaderné dohody s Íránem, kterou v úterý vypověděl americký prezident Donald Trump. Uvedla to agentura AFP. Íránský ministr zahraničí by se měl v úterý setkat v Bruselu se zástupci Německa, Francie a Británie.
Íránská armáda v Sýrii zaútočila na Golanských výšinách na izraelské jednotky. Oznámil to mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus s tím, že Íránci vypálili přibližně dvacet raket a střel. Izrael vzápětí provedl protiúder, který potvrdila syrská státní média. Izraelské rakety mířily na vojenské pozice syrské armády a jejich spojenců.
/FOTOGALERIE/ Rusové si dnes tradiční vojenskou přehlídkou na moskevském Rudém náměstí připomněli 73. výročí porážky nacistického Německa. Akci, již zahájil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, přihlíželi nejvyšší státní představitelé včetně prezidenta Vladimira Putina i tisíce občanů.
Předseda ČSSD Jan Hamáček chce omluvu od místopředsedy a poslance strany Jaroslava Foldyny za jeho chování na akci ruského nacionalistického motorkářského klubu Noční vlci. Uvedl to na Facebooku. Foldyna se na pondělní akci hádal a postrkoval s lidmi, kteří proti příjezdu ruských motorkářů protestovali. Foldyna na sociální síti jakoukoli omluvu odmítl.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret jmenující Dmitrije Medveděva novým ruským premiérem. Stalo se tak ani ne hodinu poté, co Medveděvovo jmenování do čela kabinetu schválila ruská Státní duma. Na jejím zasedání také Putin Medveděvovu kandidaturu osobně představil.
Válka na východní Ukrajině poznamenala i přístup ruského prezidenta Vladimíra Putina ke zdravicím týkajícím se oslav 73. výročí konce driuhé světové války. Putin tak adresoval svůj pozdrav ukrajinskému lidu, ale jmenovitě z něj vynechal ukrajinského prezidenta Pjotra Porošenka, a to právě kvůli válce v Donbasu. Podobným způsobem zmínil i "lid Gruzie", pobaltské země vynechal zcela.