Kreativ

ŠTÍTEK: Vladimir Putin

Americký prezident Joe Biden na summitu NATO

Biden na summitu čelil dotazům na svou kondici. Zelenského si spletl s Putinem

Severoatlantická aliance je klíčová pro zajištění bezpečnosti Spojených států a USA nikdy nenechají Ukrajinu napospas Rusku. Během ostře sledované tiskové konference po skončení summitu NATO to prohlásil americký prezident Joe Biden, který čelil především řadě dotazů týkajících se jeho kondice a schopnosti vést hlavní západní mocnost v příštích letech. Biden v průběhu závěrečného dne summitu omylem označil ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského jako Vladimira Putina, lídra Ruska útočícího na Ukrajinu.

Ruský tenista Daniil Medveděv.

(Ne)chtění Rusové. Do Paříže jich pojede hrstka, doma můžou být za zrádce

Někteří požadovali, aby Rusové byli z olympijských her v Paříži zcela eliminováni. Jiní se přimlouvali za jejich účast. Výsledek? Spokojený není nikdo. Pod pěti kruhy skutečně bude závodit několik ruských „neutrálních“ sportovců, podmínky jsou ale velmi přísné. A Putinovi funkcionáři navíc reprezentantům s povolením cestu do Francie houfně zakazují.

Rusko při rozsáhlém vzdušném útoku na Ukrajinu zasáhlo dětskou nemocnici v Kyjevě.

Útok na nemocnici v Kyjevě: Lékařka se vrátila pro pacienty, zaplatila životem

Na povrch vyplouvají další děsivá svědectví o chvílích po pondělním raketovém útoku v dětské kyjevské nemocnici Ochmatdyt, při němž zahynuli dva dospělí. Jedno z nich vypráví o statečném příběhu třicetileté lékařky, která zemřela při službě. Doplatila na svou poctivost a lásku k dětem. Šéf dětské nemocnice situaci po úderu přirovnal k peklu a vypověděl, že zranění na místě volali o pomoc a děti i jejich rodiče křičeli zděšením. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na útok reagoval na summitu NATO ve Washingtonu.

Rusko při rozsáhlém vzdušném útoku na Ukrajinu zasáhlo dětskou nemocnici v Kyjevě

Rusko na Ukrajině zasáhlo dětskou nemocnici. Svědci popsali zkázu a strach

Budovy částečně srovnané se zemí, prach, vysklená okna, děti tisknoucí se ke svým rodičům a desítky pomáhajících záchranářů, lékařů, vojáků i civilistů. Tak podle agentury Reuters vypadala kyjevská dětská nemocnice po zásahu ruskou raketou. Rozsáhlý útok, který kromě metropole zasáhl nejméně pět dalších měst v centrální a východní oblasti Ukrajiny, si vyžádal nejméně 30 mrtvých a na 150 zraněných.

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden jednal v Moskvě s maďarským premiérem Orbánem o možnostech urovnání války na Ukrajině

Orbán vyjednával u Putina: O čem se mluvilo, co chce Rusko za mír, co na to EU

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden jednal v Moskvě s maďarským premiérem Orbánem o možnostech urovnání války na Ukrajině a o případných základech budoucí bezpečnostní architektury v Evropě. Informovala o tom agentura TASS. Šéf maďarské vlády Orbán podle agentury Reuters označil příštích šest měsíců jako mírovou misi. Maďarsko od pondělí na půl roku přesedá Radě EU. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell v pátek zdůraznil, že Orbánova cesta do Moskvy je bilaterální návštěva bez pověření EU.

V Česku v minulosti působila společnost s ručením omezeným Mossack Fonseca & Co. CZ. Ilustrační foto.

Panamský soud zprostil viny obviněné v kauze Panama Papers

Panamský soud překvapivě zprostil viny všech 28 lidí obžalovaných z praní špinavých peněz v případech souvisejících s kauzami takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers). Informovala o tom v sobotu agentura DPA s odvoláním na soud ve městě Panama.

Kunhutina může být nová ulice, která povede Brnem.

Kunhuta povede Brnem směrem k nádraží. Nové názvy ulic lidem změní i občanky

/MAPA/ Čtyři nové názvy ponesou ulice nebo jejich části v různých brněnských lokalitách. Nových pojmenování se Brňané dočkají například v Bohunicích, v jižní části města nebo v centru. Některé z názvů přitom odkazují na historické osobnosti nebo významné umělce. Změny schválili brněnští zastupitelé na svém úterním zasedání.

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un a jeho ruský protějšek Vladimir Putin

Putin a Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů mezi Ruskem a KLDR

Dohodu o komplexním strategickém partnerství na summitu v severokorejské metropoli Pchjongjangu podepsali ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Putin podle ní poté uvedl, že dohoda předpokládá vzájemnou pomoc obou států v případě agrese proti některému z nich. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak podpis dohody odsoudil.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO jedná o možnosti rozmístění dalších jaderných zbraní

Členské státy NATO diskutují o možnosti rozmístění více jaderných zbraní a zvýšení jejich stavu pohotovosti. Britskému deníku The Telegraph to řekl šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg s poukazem na rostoucí hrozby ze strany Ruska a Číny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Stoltenbergova vyjádření označil podle agentury Reuters za eskalaci.

Armáda. Ilustrační snímek

Mýty a fakta o Evropské unii: Plánuje Evropská unie vyslat vojáky na Ukrajinu?

Bezpečnostní situace v Evropě i zbytku světa se zhoršuje. Ruská federace zatím nemíní krotit svoji agresi na Ukrajině a čelní představitelé největšího státu světa ani nemírní svoji jadernou rétoriku vůči západu. Postoj států Evropské unie k obraně vlastního území se změnil a na zbrojení vydávají velké částky. Na poli kolektivní obrany se ale zatím nic nemění. Čas od času se přitom objevují zprávy o tom, že Evropská unie chce vyslat vojáky na Ukrajinu. Má takové možnosti a je k tomu politická vůle? Na to odpoví další díl seriálu Deníku o mýtech a faktech o Unii.

Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu

Mírový summit vyzval k návratu ukrajinských dětí. Některé země se nepřipojily

Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu. Základem spravedlivého míru musí být respekt k územní celistvosti zemí, uvádí dále text. Delegace z několika zemí včetně Brazílie, Mexika, Saúdské Arábie nebo Indie se k závěrečné deklaraci jednání ve Švýcarsku nepřihlásily. 

Petrič, Bulharsko - 29. září 2021: pomník bulharské věštkyně Vangy na nádvoří jejího domu-muzea.

Proroctví na rok 2024: zdá se, že některé vize Baby Vangy se začínají naplňovat

Baba Vanga, nevidomá bulharská věštkyně, dokáže svými předpověďmi překvapovat svět i tři desítky let po své smrti. Je to náhoda nebo jasnozřivost, že se některé z jejích vizí naplnily s až mrazivou přesností? I když je vám možná svět jasnovidců a astrologů naprosto cizí, je určitě zajímavé sledovat, co z událostí, které Baba Vanga na letošní rok předpověděla, se skutečně stane.

Jakub Zieba se netají náklonností k Rusku, ani tím, že sbírá předměty se Stalinem

Sní o setkání s Putinem. Česko je rukojmím USA, řekl politik Zieba ruské TASS

Zastupitel jednoho z plzeňských obvodů Jakub Zieba, který se netají svou nákloností k Rusku, o sobě dal opět vědět. Mladík zvolený za SPD, který se účastní XXVII. Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra, poskytl rozhovor agentuře TASS. V něm mimo jiné uvedl, že Česko je rukojmím USA a že by se rád setkal s Vladimirem Putinem.

Jakub Zieba se netají náklonností k Rusku ani tím, že sbírá předměty se Stalinem.

Plzeňský politik Zieba pro TASS: Česko je rukojmím USA, chci vidět Putina

Zastupitel jednoho z plzeňských obvodů Jakub Zieba, který se netají svou nákloností k Rusku, o sobě dal opět vědět. Mladík zvolený za SPD, který se účastní XXVII. Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra, poskytl rozhovor agentuře TASS. V něm mimo jiné uvedl, že Česko je rukojmím USA a že by se rád setkal s Vladimirem Putinem.

Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům.

Z farmářů elitní jednotka. Muži z ukrajinské vesnice Lypci pořádně zatápí Rusům

Z obyčejných farmářů, kteří na začátku války chránili své rodiny jen brokovnicemi, se stala elitní jednotka vojáků, před kterými se schovává ruská pěchota. Pomocí dronů na nepřátelské síly shazují výbušniny a poslední týdny bez přestání bojují o své domovy. Skupina mužů z vesnice Lypci, která si říká Peaky Blinders, nechala do rozvrhu svého dne nahlédnout reportéry stanice BBC.

Nehoda tramvaje v sibiřském městě Kemerovo

Hrozivé záběry z Ruska: Tramvaji selhaly brzdy, lidé vypadávali za jízdy

Bezpečnostní kamery zachytily čtvrteční dramatickou nehodu tramvaje v sibiřském městě Kemerovo. Neovladatelná souprava se řítila z kopce, v zatáčce povolily dveře vagonu a vypadli z něj cestující. Úřady potvrdily přes sto zraněných, jedna osoba v nemocnici zemřela. Policie zatkla šéfa dopravního podniku a technika.

Vladimir Putin při projevu po prezidentských volbách.

Rusko může dodat zbraně třetím zemím, pohrozil Putin Německu i celému Západu

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu uvedl, že Moskva by mohla poskytnout zbraně dlouhého dosahu třetím zemím, které by jimi následně mohly zaútočit na cíle na Západě. Učinil tak v souvislosti s rozhodnutím, kterým západní země povolily Ukrajině použít jimi dodané dalekonosné zbraně k útokům na ruské území. Informovala o tom agentura AP.

Procházka s.... Rektor UP Martin Procházka si pozval do nového cyklu debat válečnou reportérku Petrou Procházkovou

Reportérka Petra Procházková bude debatovat v Olomouci. Nejen o Putinovi

O Putinovi, který ji vyhnal z Ruska, a o chybách, které válečný zpravodaj udělá jenom jednou. Oceňovanou novinářku a humanitární pracovnici Petru Procházkovou pozval rektor Univerzity Palackého (UP) Martin Procházka do nového dílu univerzitních „debatních procházek“. Beseda se uskuteční v úterý 4. června od 16 hodin v aule Pedagogické fakulty UP.

Ruský prezident Vladimir Putin, 3. února 2023.

Je třeba obnovit mírové rozhovory, ale ne se Zelenským, prohlásil Putin

Je potřeba obnovit mírové rozhovory, prohlásil v pátek v Minsku ruský prezident Vladimir Putin. Jednání ale podle něj musí být vedena s legitimním vedením Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však prý podle názoru Moskvy už legitimitu nemá. Putin to podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci po rozhovorech se spojeneckým běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Ruská lyžařka Veronika Stěpanovová na olympiádě v Pekingu.

Má olympijské zlato, fandí Putinovi. Boj s obezitou? Ruska se chce víc svlékat

Olympijská vítězka v běžeckém lyžování Veronika Stěpanovová rozhodně ví, jak vyvolat pozornost. Naposledy se pohledná Ruska vymezila proti současnému trendu „plus size“ modelek. Podle štíhlé lyžařky, která v se minulosti několikrát vyznala ze svého obdivu k Vladimiru Putinovi a jeho politice, se mají sportovkyně co nejvíc fotit svlečené a předvést tak mladým dívkám, jak vypadá správné tělo.

Poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra

Alexandr Vondra: Babiš jako premiér řadil bobky, jak chtěl Brusel

Z rozcuchaného mladíka vedle Václava Havla se stal vyzrálým mužem s ohonem. Vizuálně se Alexandr Vondra (ODS) změnil, ale názorově nijak zvláště. Možná se zvýraznilo jeho realistické vnímání světa, v němž už není tolik místa na snění a idealismus. Důraz na svobodu je ovšem pro něj pořád prioritou. Stejně jako přesvědčení, že v rámci Evropské unie se uhájí nejlépe. I proto je lídrem kandidátky Spolu do Evropského parlamentu.  

Ebrahím Raísí zahynul při letecké havárii

Kdo byl íránský prezident Raisí: Řezník z Teheránu, který měl blízko k Putinovi

Írán truchlí pro svého prezidenta. Jeho vrtulník v neděli narazil v horách nedaleko hranic s Ázerbájdžánem kvůli mlze do skal. Nehodu nikdo nepřežil, na palubě byl kromě vůdce země i ministr zahraničí a další úředníci. Konzervativní politik, který byl považován za budoucího duchovního vůdce Íránu, byl odpovědný za masové popravy politických vězňů na konci 80. let.

Na severu Íránu havaroval vrtulník, ve kterém cestoval íránský prezident Ebrahím Raísí

Pád vrtulníku s íránským prezidentem Raísím: K vraku se bylo obtížné dostat

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní nehodě vrtulníku. Informaci dalších médií potvrdila v pondělí ráno také íránská státní televize. Vrak stroje, který havaroval na severozápadě Íránu, nalezly záchranné týmy brzy ráno. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara.

Fotokniha Už není toho dechu. Pro milovníky Krkonoš všech generací.

Už není toho dechu. Fotokniha pro milovníky Krkonoš všech generací

„No, a já už jsem vlastně ta třetí generace tady. No, a já to už ukončím tady,“ zasměje se odevzdaně pan Jiřička. Sedíme na zápraží chaloupky zasazené ve stráni a díváme se do kraje. Čas tu plyne jinak a po běžném shonu ani památky. Posloucháme vyprávění tohoto energetického hospodáře.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, tvrdí Zelenskyj

Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AFP. V exkluzivním rozhovoru dále mimo jiné kritizoval Západ za to, že zakázal Ukrajině používat jím dodané zbraně k útokům na ruské území. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Rusko chce útočit na Charkov, ale nemá dostatek prostředků k novému rozsáhlému útoku na Kyjev.

Následky bojů v ukrajinském Charkově.

Rusové se vrací k Charkovu. Skutečný cíl ofenzívy je ale jinde

Ukrajinská armáda sbírá poslední posily, aby zastavila ruský průnik na severovýchodě země v Charkovské oblasti. Pozorovatelé i vojenští velitelé ale usuzují, že vojska agresora chtějí obránce hlavně vyčerpat a donutit k přemístění sil. Pak udeří na Donbasu.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo) a náčelník generálního štábu a první náměstek ministra obrany Valerij Gerasimov naslouchají ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi během jejich setkání v Moskvě 27. února 2022.

Šojgu končí, nahradí ho civilista. Rusko se připravuje na ekonomickou válku

Post ministra obrany držel od roku 2012, nyní končí. Sergej Šojgu se stane generálním tajemníkem Bezpečnostní rady Ruské federace, která dohlíží na strategické otázky a národní bezpečnost. Podle politologů se tímto krokem snaží ruský prezident Vladimir Putin změnit způsob vedení války na Ukrajině, za které byl Šojgu hojně kritizován.

Následky války v Charkovské oblasti. Ilustrační snímek

Směr postupu Rusů na Ukrajině je jasný. Putin chce znovu Charkov

/ANALÝZA/ Jedním z prvních cílů ruské invaze z února 2022 byla metropole východní Ukrajiny, bezmála jedenapůlmilionový Charkov. Těžké boje s velkými ztrátami od té doby nikam nevedly a ruské armádě se k městu nepodařilo probojovat. Jak se zdá, nyní se o to pokouší znovu.

Zklamaný Alexandr Ovečkin z Ruska.

Jak Rusové (ne)sledují hokejové MS. Musíme znát své nepřátele, burcuje trenér

Už potřetí v řadě se hokejové mistrovství světa koná bez Ruska. Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale stejně tak jako je zřejmé, že mezinárodní federace IIHF se nemůže tvářit, že válka na Ukrajině neexistuje, se nedá pochybovat o tom, že ze sportovního hlediska je absence sborné ztrátou. Jak se ale na hokejový bál, z něhož jsou vyloučeni, dívají přímo v Rusku?

Bývalý hokejový gólman Dominik Hašek.

Válka na Ukrajině může trvat i dvacet let, říká Dominik Hašek

Hokejová brankářská legenda a olympijský vítěz Dominik Hašek se sice těší na mistrovství světa v Praze a Ostravě, ale myslí především na to, co přijde po něm, tedy kampaň do senátních voleb. V nich bude kandidovat za TOP 09 se svým hlavním tématem, jímž je všestranná podpora napadené Ukrajiny.

Robert Kraft (vlevo), majitel New England Patriots, s Tomem Bradym.

Jak Putin ukradl prsten pro vítěze Super Bowlu. Vrať ho, soptí miliardář

„A ještě jedna věc. Vladimire Putine, jestli se díváš, vrať mi ten zasr… prsten,“ prohlásil před pár dny v pořadu na Netflixu americký miliardář Robert Kraft, majitel nejúspěšnějšího týmu v historii amerického fotbalu New England Patriots. O co jde? Příběh ztraceného klenotu je bizarní, zamotaný a táhne se dvacet let do minulosti.

Bývalý hokejový gólman Dominik Hašek.

Dominik Hašek chce do Senátu. S TOP 09 sdílím řadu hodnot, říká

Olympijského vítěze z Nagana a brankářskou legendu Dominika Haška samozřejmě zajímá, jak uspějí čeští hokejisté na domácím mistrovství světa. „Musíte to na ledě umět, mít vynikajícího trenéra, ale nesmí chybět ani kus toho štěstí. A já našim klukům přeji, aby ho teď na mistrovství měli a vybojovali medaili, nejraději tu zlatou,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Kyrylo Oleksijovyč Budanov (zcela vpravo) si tiskne ruku s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským u příležitosti 30. výročí ukrajinské vojenské rozvědky.

Co už se ví o atentátu na Zelenského: Nejprve mělo jít o únos, pak o vraždu

Bezpečnostní složky Ukrajiny oznámily, že rozbily síť agentů řízenou z Moskvy a zatkly dva plukovníky z ochranné služby nejvyšších představitelů země. Ti měli pracovat pro Rusy a chystat útoky na prezidenta Volodymyra Zelenského a šéfy tajných služeb. Deník přináší přehledné odpovědi na základní otázky.

Ruský prezident Vladimir Putin během oslav Dne vítězství v Moskvě

Rusko nechce globální konflikt, nenechá se ale ohrožovat, řekl Putin

Rusko udělá vše pro to, aby se vyhnulo globální konfrontaci, ale nedovolí nikomu, aby jej ohrožoval. Účastníkům tradiční vojenské přehlídky k připomínce porážky nacistického Německa to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Zatímco po Rudém náměstí pochodovali vojáci, ruská vojska tlačí na frontovou linii na Ukrajině, kde Rusko svou invazí v roce 2022 rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od roku 1945.

Ruské vojenské cvičení v Kaliningradské oblasti

Rusko chystá vojenské cvičení. Zaměří se na přípravu taktických jaderných zbraní

Rusko chystá manévry zahrnující přípravu rozmístění a použití taktických jaderných zbraní, oznámilo v pondělí 6. května ruské ministerstvo obrany. Uvedlo, že cvičení se zaměří na zajištění územní celistvosti a suverenity Ruska „v reakci na provokativní prohlášení a hrozby ze strany některých západních představitelů vůči Ruské federaci“. To následně potvrdila i ruská diplomacie, podle které jde o vzkaz Západu.

Ilustrační snímek.

Učitelka nebude potrestaná za výroky o Ukrajině, soud potvrdil osvobození

Pražská učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině, potrestána nebude. Odvolací soud pravomocně potvrdil její osvobození. Zamítl odvolání státního zastupitelství, které pro bývalou češtinářku původně žádalo osmiměsíční podmíněný trest a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.

Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou

ANKETA: Má se slavit osvobození Československa Rudou armádou?

Koalice Spolu spustila antikampaň do evropských voleb. Na billboardy hnutí ANO, kde jsou vyfoceni Klára Dostálová a Andrej Babiš s národními vlaječkami a nápisem Česko, pro tebe všecko, reagovala zobrazením obou politiků s vlajkami Ruské federace a heslem Rusko, pro tebe všecko.

Brittney Grinerová přichází k ruskému soudu.

Chtěla se zabít. Americká hvězda přežila Putinovo vězení, pomohla jí Bible

Mráz a špína v bývalém sovětském gulagu, ponižování ze strany dozorců i lékařů, ale také pocit, že je jen bezmocnou hračkou v globální hře velmocí. Jedna z nejlepších amerických basketbalistek všech dob Brittney Grinerová chystá knihu o svém uvěznění v Rusku, které šokovalo svět. Slavná hráčka otevřeně promluvila o tom, co prožila a jak dokázala v putinovských kriminálech přežít. 

Gruzínský boxer Lasha Guruli (vlevo) odmítl na protest pokračovat ve finálovém zápase s Rusem Tarkhanem Idigovovem.

Gruzínec odmítl boxovat s Rusem. Finále ukončil, medaili pak sundal a zmizel

Nevyhrál, přesto strhl veškerou pozornost na sebe. Gruzínský boxer Lasha Guruli se na mistrovství Evropy v Bělehradě postaral o pořádný rozruch. Ve finále způsobil velké pozdvižení, když na protest proti neobjektivnímu rozhodování odmítl pokračovat v zápase proti ruskému soupeři Tarkhanu Idigovovi.

Pohřeb Alexeje Navalného, 1. března 2024

Putin podle amerických zpravodajských služeb nenařídil zabít Navalného, píše WSJ

Americké tajné služby dospěly k závěru, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil zabít předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Uvedl to v sobotu americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Navalnyj v Rusku patřil k nejostřejším Putinovým kritikům. Jeho spolupracovníci Putina viní, že nechal Navalného zavraždit, a uvedli, že na podporu svého tvrzení předloží důkazy, připomněla agentura Reuters.