Kreativ

ŠTÍTEK: volby

Praha 4: volby bez favorita. Co trápí nejlidnatější městskou část?

Nejlidnatější městskou část Prahy vedl v posledních čtyřech letech starosta Petr Štěpánek, který je zároveň od letošního ledna celostátním předsedou Strany zelených. Do čela radnice vynesla vystudovaného přírodovědce a někdejšího hybatele občanského sektoru společná kandidatura v rámci Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN), která kopírovala magistrátní spolupráci.

Studentské volby v Praze: středoškoláci nejvíc volili Piráty

Studentské obecní volby v Praze vyhráli Piráti. Hlas jim dalo 26 procent z asi 3000 zúčastněných středoškoláků. Druzí byli s 20 procenty TOP 09 a Starostové. Další sněmovní strany získaly jen několik procent hlasů. Volby se konaly v pondělí a dnes. Výsledky oznámila Táňa Abrhámová z projektu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni, který studentské volby pořádá od roku 2010 před vybranými skutečnými volbami. Reálné obecní volby se konají 5. a 6. října. Piráti zvítězili i v loňských studentských sněmovních volbách.

S dobrým týmem lidí okolo se dá zvládat téměř vše

Kouřim /FOTOGALERIE/ - O patnáct zastupitelských postů v Kouřimi se bude v nadcházejících volbách ucházet 75 kandidátů na pěti kandidátních listinách. O přízeň voličů usiluje Česká strana sociálně demokratická; Komunistická strana Čech a Moravy; Kouřim - náš domov, sdružení nezávislých kandidátů; Nezávislí pro Kouřim a Sdružení za moderní a prosperující Kouřim.

Volby do radnic prověří sílu ANO, ČSSD i Pirátů

/INFOGRAFIKA/ Volby, které mají nejdál k tomu, co se peče v sídle vlády, sněmovny či prezidenta republiky. A zároveň nejblíže k občanům. To je hlasování o lidech, kteří v příštích čtyřech letech budou rozhodovat o životě v obcích a městech. Ta tam je doba, kdy se na komunální kandidátky hrnuli členové nejsilnějších politických stran.

Volby na venkově: Leckde jsou už karty rozdané

Litíč - Zatímco na mnoha místech komunální volby často rozdělují sousedy, kteří razí odlišné názory, jinde se dávají kandidátky ztuha dohromady. Mnohé z radnic měly zásadní problém, aby sehnaly za končící zastupitele nové kandidáty.

Do voleb? V 18 i 86 letech. Rozdíl věkového průměru stran je skoro třicet let

Brno - Politika pro ni byla odjakživa koníček. Proto když letos dostala možnost být na kandidátce pro podzimní komunální volby, neváhala. Devatenáctiletá Alžběta Brothánková je letos jedna z nejmladších kandidátek do brněnského zastupitelstva. O zastupitelské křeslo usiluje za hnutí Žít Brno. Na druhém konci věkové škály stojí například čtyřiaosmdesátiletý Jiří Knauer, který kandiduje za uskupení Maffie.cz.

V Rusku se falšovaly volby. Vladivostok bude klání opakovat

Regionální volby na ruském dálném východě se budou muset opakovat. Rozhodla tak volební komise po naléhání a protestech veřejnosti. Při sčítání hlasů v neděli večer totiž došlo k neobvyklému zvratu, který podle zákonů matematiky není možný. Jednalo se o druhé kolo voleb o gubernátora Přímořského kraje.  

Na Benešovsku se do voleb příliš mladých nehrne

Benešovsko /INFOGRAFIKA/ - Kolik mladých lidí z Benešovska ve věku od 18 do 29 let se chce stát v příštích čtyřech letech komunálním politikem? Podle údajů ČSÚ jen 2,3 procenta. Ještě méně, 1,5 procenta, je ale těch, jimž je přes 65 let.

Mladí jsou na Rakovnicku aktivní. Chtějí rozhodovat o budoucnosti svých domovů

Rakovník /INFOGRAFIKA/ – O hlasy voličů se v nadcházejících komunálních volbách ucházejí nejen "ostřílení" lidé z okresního politického dění, ale také čerstvě plnoletí kandidáti. Ti jdou do voleb často se stejným heslem: „I my můžeme něco změnit“. Rakovnicko patří v blížících se komunálních volbách k regionům Středočeského kraje, kde se zapojilo nejvíce kandidátů ve věku 18 – 29 let v poměru k celkovému počtu obyvatel žijících v daném regionu ve zmíněné věkové kategorii.

Mladí jdou do voleb s nadšením, to nechybí ani dříve narozeným

Kladensko /INFOGRAFIKA/ - Přízeň voličů si chtějí v letošních komunálních volbách získat lidé napříč profesemi. Ať už jsou mezi nimi akademici, řemeslníci nebo senioři, všichni tvrdí jediné, že pro svoje město či vesnici chtějí jen to nejlepší. Kladenský deník si udělal tentokrát malý průzkum, jaký mají zájem o politiku na Kladensku sotva plnoletí adepti a jaká je v regionu nejvyšší hranice lidí v seniorském věku.

U voleb slouží od roku 1990

Ševětín – Už od prvních voleb po roce 1989 zasedá jako zapisovatelka v okrskové komisi Hana Čertíková ze Ševětína.

Miroslav Poche: Petříček je vynikající volba, v europarlamentu končím

/ANKETA/ Těsně před komunálními volbami se šéf ČSSD Jan Hamáček rozhodl rozetnout otázku definitivního obsazení funkce ministra zahraničí. Jeho novým kandidátem je dosavadní náměstek resortu a bývalý asistent europoslance Miroslava Pocheho Tomáš Petříček (37). Dopis s návrhem na jeho jmenování Hamáček již odeslal premiéru Babišovi. Prezident Miloš Zeman ho probere s předsedou vlády na večeři v Lánech 2. října.

Budu bojovat o to, abych se znovu stal primátorem, říká Martin Major

/ROZHOVOR/ Když mu bylo pouhých čtyřiatřicet let, stal se na zhruba jednu pětinu volebního období primátorem Olomouce. Jeho předchůdce Martin Novotný odmítl být současně poslancem i primátorem, a tak na post na radnici rezignoval. Martina Majora jako dosavadního prvního náměstka tehdy zastupitelstvo zvolilo novým primátorem. Po osmi měsících proběhly volby a z nich vzešla nová široká koalice s jiným primátorem v čele. Dnes, po čtyřech letech, Martin Major znovu kandiduje jako lídr své strany.  

Boj o Senát: sedm kandidátů

O senátorský post zabojuje sedm kandidátů. Volby za 80. volební obvod do jedné třetiny Senátu se konají 5. a 6. října, tedy ve stejný termín jako volby do zastupitelstev měst a obcí. Na jihu Zlínska a severu Uherskohradišťska tak lidé dostanou dvoje volební lístky a ve volební místnosti pak hned dvě obálky. Ty se budou lišit pouze barvou.

Regionální volby v Rusku doprovázely protesty, kandidát komunistů drží hladovku

Ruský opoziční kandidát v Vladivostoku Andrej Iščenko po oznámení výsledku regionálních voleb drží protestní hladovku. Na centrální náměstí ve zmiňovaném městě přišly demonstrovat stovky lidí. Volební drama v pondělí vyvrcholilo příjezdem hasičů, kteří museli bránit budovu, kde sídlila volební komise. Lídři komunistické strany obvinili volební komisi z padělání hlasovacích lístků.    

Komunální a senátní volby jsou již za dveřmi. Jak správně hlasovat?

5. - 6. října čekají občany České republiky komunální volby a někde i 1. kolo senátních voleb (2. kolo proběhne o týden později 12. - 13. října). Není proto na škodu si připomenout, jak správně vyplnit hlasovací lístek. Nutno dodat, že hlasování v komunálních volbách se od jiných voleb liší. Prvním rozdílem je to, že zatímco v jiných volbách mohou voliči své favority kroužkovat, při komunálních volbách se křížkuje. V případě, že budou v daném místě občané volit i do Senátu, je třeba dbát na barvu obálky.

V největších městech kraje volby tolik netáhnou

Střední Čechy – Kde si v době komunálních voleb občané pospíší k urnám – a kde naopak hodně lidí zůstane doma? Ovlivnit to může leccos – od ohlasů nějaké místní aféry až třebas po aktuální počasí. Dá se ale předpokládat, že mezi velkými středočeskými městy bude k těm s nejvyšší volební účastí patřit Benešov. V dlouhodobém srovnání okresních měst drží laťku nejvýš.

Problémy se v hospodě nevyřeší. Proto se rozhodl herec Kratina kandidovat za ODS

/ROZHOVOR/ Za sebou má desítky divadelních i seriálových rolí. Teď by se navíc chtěl stát na šest let senátorem. Šestašedesátiletý herec Vladimír Kratina pošilhává po nové štaci údajně kvůli rozpínání jedinců chorobně závislých na moci – tzv. mocižroutů. O senátorské křeslo se uchází jako nezávislý s podporou ODS v Praze 2.