Ústecký kraj - Hořkou pachuť měly komunální volby pro Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD). Před čtyřmi lety získala na radnicích v Ústeckém kraji 318 zastupitelů, letos obhájila jen 146 křesel.
Děčín, Ústecký kraj - Hořkou pachuť měly komunální volby pro Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD). Před čtyřmi lety získala na radnicích v Ústeckém kraji 318 zastupitelů, letos obhájila jen 146 křesel.
Ústecký kraj - Hořkou pachuť měly komunální volby pro Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD). Před čtyřmi lety získala na radnicích v Ústeckém kraji 318 zastupitelů, letos obhájila jen 146 křesel.
Blanensko – V Blansku a Boskovicích už podepsali koaliční smlouvy. V Adamově bude pokračovat jako starosta Roman Pilát s místostarostou Jiřím Němcem. Volby ve čtvrtém největším městě na Blanensku vyhrálo sdružení nezávislých kandidátů v čele právě s Pilátem.
Hradec Králové - Šest dní povolebních jednání o tom, kdo bude v následujících čtyřech letech rozhodovat o dění v Hradci Králové, přineslo zatím jen nástin dvou variant koalice a vážný návrh vítěze voleb hnutí ANO, které je ochotné umožnit ODS, aby do křesla primátora usedl její člověk. A to i přesto, že občanští demokraté skončili ve volbách až na třetím místě.
Necelý týden vyjednávání stačil v Prostějově na vznik radniční koalice. Tu nakonec sestavil vítěz voleb, hnutí ANO, se třemi dalšími stranami a hnutími. Společně s ním zasednou do rady také třetí Pévéčko, čtvrtá ODS a strana pátá v pořadí, ČSSD.
Havlíčkův Brod – Minimálně hodinu před začátkem druhého kola voleb do Senátu Parlamentu ČR začaly v pátek 12. října intenzivní přípravy volební místnosti č. 14 v budově základní školy V Sadech.
ROZHOVOR / Ve druhém kole senátních voleb se volí třetina Senátu ve 27 volebních obvodech, a protože v prvním kole volby získali jen dva kandidáti více než 50 procent hlasů nutných ke zvolení, uskuteční se dnes od 14. do 22. a zítra od 8. do 14. hodiny kolo druhé. Do 2. kola ve volebním obvodu č. 80 postoupil Patrik Kunčar s 33,39 a Libor Lukáš s 27,21 procenta hlasů.
ROZHOVOR / Ve druhém kole senátních voleb se volí třetina Senátu ve 27 volebních obvodech, a protože v prvním kole volby získali jen dva kandidáti více než 50 procent hlasů nutných ke zvolení, uskuteční se dnes od 14. do 22. a zítra od 8. do 14. hodiny kolo druhé. Do 2. kola ve volebním obvodu č. 80 postoupil Patrik Kunčar s 33,39 a Libor Lukáš s 27,21 procenta hlasů.
Zdá se, že v Ostravě je po volbách o všem zásadním jasno. Lídr „stříbrného“ hnutí Ostravak Lukáš Semerák v pátek po obědě vydal tiskové prohlášení, kde hodnotí průběh povolebního vyjednávání.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Začíná druhé kolo senátních voleb, které je tradičně spojováno s nižší účastí i diskuzemi o tom, k čemu vlastně Senát potřebujeme.
Všetaty – Všetatský starosta Miroslav Baloun je jedním z nejdéle úřadujících starostů na Mělnicku. Ve své funkci setrval více než šestadvacet let. Letos ale končí. Ve volbách s Českou pravicí tentokrát nevyhrál. Už před volbami ovšem prohlašoval, že dál už starostou být nechce. Vždyť už je rok ve starobním důchodu a teď teprve si ho konečně užije.
Jemnice - Povolební vyjednávají jsou v plném proudu i v Jemnici. „Nejsou jednoduchá. Ovšem v tuto chvíli lze říci, že vítězné SNK v Jemnici a ODS deklarovali, že se chtějí domluvit,“ uvedl současný starosta Miloslav Nevěčný (ODS).
Bavorsko, spolkovou zemi sousedící s Českem, čekají v neděli přelomové volby. Očekává se, že v nich dramaticky ztratí vládní Křesťanskosociální unie (CSU), která by mohla dosáhnout nejhoršího výsledku za téměř 70 let. Výrazně posílit má naopak Alternativa pro Německo (AfD), která se podle všeho poprvé dostane do bavorského parlamentu.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Začíná druhé kolo senátních voleb, které je tradičně spojováno s nižší účastí i diskuzemi o tom, k čemu vlastně Senát potřebujeme.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Začíná druhé kolo senátních voleb, které je tradičně spojováno s nižší účastí i diskuzemi o tom, k čemu vlastně Senát potřebujeme.
Rakovník /ROZHOVOR/ – Po čtyřech letech končí na rakovnické radnici sociální demokracie. Právě před čtyřmi lety se podařilo ČSSD získat v komunálních volbách pět mandátů a vyhrát volby. Poté následovala koaliční jednání a vznikla koalice ve složení ČSSD, ANO 2011, KSČM a Rakovník v pohybu. Letos tomu bylo naopak. Sociální demokraté neuspěli, obhájili pouze dva mandáty a míří do opozice. Starosta Pavel Jenšovský se vrátí coby ředitel do Domova seniorů Rakovník.
Benešov /ROZHOVOR/ - Jedenáct mandátů z třiadvaceti možných, získala Volba pro město Benešov. Z toho také vyplývá, že právě tato strany bude navrhovat zastupitelstvu ke schválení jméno nového starosty. Lídrem strany je Jaroslav Hlavnička a tak je to právě on, kdo bude nominován.
Kolín /ROZHOVOR/ - Je po volbách a Změna pro Kolín obhájila svých 20 mandátů a ještě jeden získala. Pro starostu Víta Rakušana je ale toto období poslední ve funkci - jak sám říká, pracovně po třech obdobích sluší změna. Čemu se chce věnovat potom? A jakou vizi má pro Kolín ve svém posledním období? Velkým projektem by mohla být nová knihovna - kdy chce být u jejího zrodu v přípravné části.
Kladno /ROZHOVOR/ - Byl vítězem volební bitvy, ale války nakonec ne. V komunálních volbách v Kladně nejvíce hlasů získal současný primátor města Milan Volf (Volba pro Kladno). Přestože volby vyhrál a jeho uskupení získalo 13 mandátů z možných třiatřiceti, primátorské křeslo patrně neobhájí. ODS společně ANO, Kladeňáky a SPD utvořili už v neděli bleskově koalici, která tím posílá Volfa do opozice,
Rakovník – Máte doma malého kluka nebo dívku a nevíte, který sport pro něj bude nejlepší? V Rakovníku určitě bude patřit mezi nejzajímavější volby lední hokej. Český národní sport nebo také jeho rodinné stříbro je ve městě hodně populární. A neustále nabírá nové zájemce.
Na mimořádném jednání Ústředního výboru KSČM příští sobotu budou podle dlouhodobého kritika předsedy komunistů Vojtěcha Filipa Josefa Skály chtít nespokojení členové stranického orgánu vyslechnout hodnocení důvodů volební prohry v komunálních volbách. Skála, který vyzval v neděli po vyhlášení výsledků voleb Filipa k rezignaci, nechtěl odhadovat, jak zasedání dopadne. V rozhovoru s ČTK nicméně připomněl, že před 13 lety během zasedání výboru rezignoval tehdejší předseda Miroslav Grebeníček a následně byl novým předsedou zvolen Filip.
Nymburk – Rychlý vznik nové koalice zástupců Nymburka s klidem, ODS a ČSSD a podpis příslušné dohody tvrdě kritizují zástupci dosavadní koalice, kteří by měli zasednout do opozičních lavic. Dokument vydalo společně 10 zastupitelů, kteří podle všeho skončí v opozici.
Povolební vyjednávání ve Valašském Meziříčí jsou u konce. Ve středu na meziříčské radnici podepsali koaliční smlouvu zástupci ve volbách vítězného hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL, která byla druhou nejsilnější stranou.
Násilí, které v posledním půlroce rozpoutal nikaragujský režim Daniela Ortegy vůči demonstrantům a které si vyžádalo už na 400 obětí, může vést k podobné migrační krizi, jakou v poslední době způsobila v Jižní Americe venezuelská autoritářská vláda. Uvedla to v rozhovoru s ČTK nikaragujská lidskoprávní aktivistka Juliana Dubónová, která se v Praze účastnila konference o lidských právech, pořádané Knihovnou Václava Havla.
Ve Spojených státech zatkli šestapadesátiletého Američana, který plánoval sebevražedný útok v den voleb do Kongresu, které se v zemi uskuteční 6. listopadu. Paul Rosenfeld chtěl svým činem upozornit na politický systém zvaný sortition, v nějž věří. Nyní mu hrozí až dvacet let vězení, informovala BBC.
Mladá Boleslav - Kolik lidí přijde v pátek nebo v sobotu vyjádřit svou podporu jednomu z dvojice mužů, kteří mají šanci, že Mladoboleslavsko budou po následujících šest let zastupovat v Senátu Parlamentu ČR?
Příbramsko - Komunální volby jsou za námi a pomalu se rozjíždějí povolební jednání. Jak se ale ukazuje, jednotlivé strany a uskupení ve větších městech zatím nikam nespěchají. V Příbrami, Dobříši i Sedlčanech jsou vyjednávaní o případných koalicích zatím na počátku.
Podluží – Po šestnácti letech opouští post starostky v Kosticích Anna Bradávková. Avizovala to už před volbami. Její nástupce, místostarosta Pavel Růžička, v tradiční baště komunistů stranu k vítězství nedotáhl.
Želiv, Jiřice, Obrataň – Naprosto rozdílná povolební situace vznikla letos ve třech největších obcích okresu Pelhřimov. Nejpřehledněji vypadá volební výsledek v Jiřicích. Hodně napovídá i většinové vítězství volebního favorita v Želivě. Spoustu novinek a otazníků přinesly naopak volby v Obratani.
Kladno - Slovní přestřelky mezi současným vedením kladenské radnice a nově vzniklou koalicí, zdá se, neberou konce. A zřejmě dlouho ještě brát nebudou. A stejně tak se vedou i slovní přestřelky na sociálních sítích. Mnozí obviňují nově vzniklou koalici pod taktovou lídra ODS Dana Jiránka, že nerespektuje přání voličů.
Unhošť - V Unhošti pokračují povolební vyjednávání. Na velké změny to ale nevypadá. Jak řekla dosavadní starostka Iveta Koulová (TOP 09), ráda by, kdyby současná koalice pokračovala v započaté práci, jelikož byla, podle jejích slov, v uplynulých čtyřech dobře fungující. Její TOP 09 získala v Unhošti ve volbách8 mandátů z možných jednadvaceti.
Prachatice - Je po komunálních volbách a karty v Prachaticích jsou rozdány. Odhady, zda prachatická radnice zůstane pod vedením Martina Malého, nebo dojde na střídání stráží, jsou předčasné.
Chrudim - Necelý týden po volbách se zdá, že se koalice v Chrudimi bude opět rodit těžce. Stejně jako před čtyřmi lety, kdy vyhrála SNK-ED, byl procentuální náskok nynějšího vítěze z hnutí ANO jen těsný. Obě formace mají po šesti mandátech a tak se teď obě snaží strhnout většinu na svoji stranu.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes vyzvalo TOP 09 a KDU-ČSL k vytvoření společné kandidátky pro evropské volby v příštím roce. O stanovisku celostátního výboru STAN informovalo hnutí v tiskové zprávě. Jedině společná kandidátka vedená nadstranickým lídrem by podle předsedy STAN Petra Gazdíka mohla dosáhnout ve volbách do Evropského parlamentu velkého úspěchu.
Situace před druhým kolem senátních voleb v pražském obvodu č. 26 se velmi vyostřila. Pirátský senátor Libor Michálek v otevřeném dopise vyzval vítěze jejich víkendového souboje a prezidentského kandidáta Marka Hilšera, aby zvážil svou kandidaturu do horní komory Parlamentu. Hilšer pro Pražský deník řekl, že jej chce Michálek dva dny před volbami poškodit.
Zmatky provázely volby ve Slatinkách. Ve vsi se uskutečnily jak komunální volby, tak první kolo senátních voleb. A okrsková volební komise zaměnila barvy úředních obálek pro hlasovací lístky. I když změnu barvy dodržela po celé hlasování a voliče informovala o místní anomálii, výsledkem je vyšší procento neplatných hlasů. Jestli výsledky voleb ve Slatinkách platí, může rozhodnout pouze soud.
Zmatky provázely volby ve Slatinkách. Ve vsi se uskutečnily jak komunální volby, tak první kolo senátních voleb. A okrsková volební komise zaměnila barvy úředních obálek pro hlasovací lístky. I když změnu barvy dodržela po celé hlasování a voliče informovala o místní anomálii, výsledkem je vyšší procento neplatných hlasů. Jestli výsledky voleb ve Slatinkách platí, může rozhodnout pouze soud.
Chrudimsko - Nové senátní volby na Chrudimsku nehrozí. Kdyby lidovecký kandidát a bývalý ministr kultury Daniel Herman ve volbách do Senátu uspěl, mohl by se vzdát postu náhradníka na funkci poslance.
Berounsko - V menších městech berounského regionu vyjednávání o koalici pomalu končí. V Hořovicích už mají o složení vedení města jasnou představu. Zbývá už jen vyřešit pozice v radě a podepsat smlouvu o spolupráci. Podle vyjádření současného starosty Hořovic Jiřího Peřiny se ve vedení města nic nezmění.
Kouřim – Situace, která bude napínavá zřejmě až do úplného konce vyjednávání – a možná i po zbytek volebního období. Ve městě Kouřimi, které má patnáctičlenné zastupitelstvo, získala dvě volební uskupení stejně mandátů: po šesti.
Děčínsko - V některých městech volby přinesly velké změny a překvapení, jinde zůstává takřka vše při starém. A to především tam, kde strany okolo starostů získaly nadpoloviční většinu hlasů. Na Děčínsku tomu tak je například v Krásné Lípě nebo Dolní Poustevně.
Příbramsko - Téměř polovina obcí na Příbramsku neměla o komunálních volbách příliš veliký výběr. V šesti desítkách obcí totiž voliči vybírali buď pouze z jedné kandidátní listiny, nebo vybírali samostatně kandidující osoby a ve třech případech měli v nabídce jednu kandidátní listinu, proti které stál navíc jeden samostatný kandidát.
Neratovice – Koaliční jednání, schůzky a návrhy se pochopitelně už naplno rozjely i v Neratovicích. Je více než pravděpodobné, že koalici a opozici budou skládat dohromady dvě nejsilnější strany, a to NeraHnutí, které získalo v městském zastupitelstvu dokonce osm mandátů a na druhé straně bude stát uskupení Neratovice jinak v čele se současnou starostkou Lenkou Mrzílkovou. Ti mají k dispozici křesel jen pět.
Milovice – Nechceme nic uspěchat. Hledáme programové shody. Budeme jednat téměř se všemi. Tyto věty zaznívají hned z několika stran při vyjednávání o nové milovické koalici. Ta je na rozdíl od Nymburka nebo Poděbrad zatím v nedohlednu. Faktem je, že místní volby nedopadly tak, aby se okamžitě po oznámení výsledků dalo spekulovat o tom, kdo s kým se během pár dnů domluví.