Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pověřila předsedu vítězné strany v sobotních parlamentních volbách Roberta Fica sestavením nové vlády. Fico to potvrdil novinářům po schůzce s hlavou státu, od které dostal dva týdny na vytvoření kabinetu. Podle něj zformování vlády nebude jednoduché. Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) volby vyhrála se ziskem téměř 23 procent hlasů, na vytvoření vlády s většinovou podporou ve sněmovně ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další strany.
V centru Varšavy se sešla protivládní demonstrace, které se podle varšavské radnice v jednu chvíli účastnil zhruba milion lidí a která se tak stala největší demonstrací v historii polského hlavního města. „Pochod milionu srdcí“ svolal dva týdny před volbami opoziční vůdce Donald Tusk z liberální Občanské platformy (PO). Vládní nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS) uspořádala vlastní masovou předvolební akci v Katovicích, které dominovala kritika na adresu Tuska.
Letošní exit polly po slovenských volbách opět ukázaly svou největší slabinu: nelze se na ně spolehnout a od výsledků se mohou výrazně lišit. Zatímco po uzavření volebních místností totiž průzkumy přisuzovaly vítězství Progresívnemu Slovensku Michala Šimečky, volby nakonec s velkým náskokem ovládl Smer-SD Roberta Fica.
Liberální zázrak se nekoná, píše dnes rakouská tisková agentura APA k výsledkům slovenských voleb, v nichž zvítězila Strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica. Francouzská agentura AFP, britská veřejnoprávní stanice BBC či americká zpravodajská televize CNN zdůrazňují možný příklon Slovenska ke Kremlu. Vyvozují to především z Ficových předvolebních prohlášení, včetně toho, že po návratu k moci by ukončil vojenskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi.
Druhá nejsilnější strana po sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku, Progresívne Slovensko (PS), udělá všechno pro to, aby vládu nesestavili vítězní sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica. Novinářům to řekl předseda PS Michal Šimečka. Strana Smer-SD má jako vítěz voleb největší odpovědnost za příští vývoj, uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Svůj další postup zatím neoznámila, dříve ale řekla, že vítěznou stranu pověří sestavením nové vlády.
Premiér Petr Fiala (ODS) věří v další úzkou spolupráci Česka a Slovenska. Slovákům popřál, ať jejich povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Lídr nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš Slovákům přeje vládu, která bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě bude hájit zájmy slovenských občanů. Politici tak reagovali na výsledek slovenských voleb, ve kterých zvítězilo hnutí Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica. Podle bývalého českého prezidenta Václava Klause je Ficovo vítězství šancí na návrat k sebevědomé slovenské politice a impulz pro politiku sousedních států včetně Česka.
Slovenské volby už mají vítěze, stal se jím Smer-sociálna demokracia bývalého premiéra Roberta Fica. Nepotvrdily se tak odhady z takzvaných exit polls, které přisoudily těsné vítězství Progresívnemu Slovensku Michala Šimečky. To nakonec zaostalo za vítězem o pět procent. Výsledky předčasných voleb naznačují, že slovensko míří k nové vládě s Robertem Ficem. Existuje však i teoretická varianta, která by vítěze voleb poslala do opozice.
Slovenské volby mají podle prvních odhadů zveřejněných televizí Markíza dva vítěze, Progresívné Slovensko a Smer-SD Roberta Fica. Až definitivní součet hlasů ale rozhodne o tom, kdo nakonec bude moci sestavit novou slovenskou vládu.
Slováci právě vhazují do volebních uren hlasy pro své favority v parlamentních volbách. Ty vzbuzují emoce a silné výroky nejen na Slovensku. Na sociálních sítích je komentují i čeští politici. Jejich preference jsou různé.
/Od zvláštního zpravodaje v Bratislavě/ Zájem o sobotní parlamentní volby na Slovensku je podle tamních novinářů velký. Mnozí voliči se rozhodovali až u volebních uren. Své hlasy přišli odevzdat i lídři stran, které o hlasy Slováků usilují.
Voliči na Slovensku rozhodli o novém složení parlamentu v předčasných volbách. První exit poll, tedy odhad na základě dotazování voličů u volebních místností, favorizuje stranu Progresívné Slovensko Michala Šimečky. Na těsném druhém místě se podle odhadu umístil Smer-SD Roberta Fica. Skutečné výsledky voleb se však dozvíme až po sečtení hlasů v průběhu noci.
/Od zvláštního zpravodaje ze Slovenska/ Volební lídr Progresivního Slovenska Michal Šimečka na předvolebním videu oznamuje, že Slovákům zdraží pivo. Divák si řekne, že to je opravdu odvážný krok, který má snížit neblahou závislost Slováků na alkoholu a zlepšit zdravotní stav obyvatelstva. Zároveň mu ale proběhne hlavou, jestli to neodradí část Šimečkových voličů. Jenže Šimečka žádné takové video nenatočil. Jde totiž o podvrh vytvořený za pomocí umělé inteligence (AI).
/VIDEO, FOTO/ Parlamentní volby na Slovensku táhnou. Spousta Slováků, kteří nyní pobývají v Praze, se v pátek 29. září vypravila volit speciálním vlakem, který nabídl svezení zadarmo z hlavního nádraží až do Bratislavy. Vypraven byl především pro studenty, kteří se netajili názorem, že jedou rozhodovat o budoucí orientaci své země; svézt se bez placení ale mohli předem registrovaní Slováci všeho věku. Večer pak další vlak vyjíždí ještě z Brna.
Voliči na Slovensku v sobotu rozhodnou o novém složení sněmovny. Parlamentní volby jasného favorita nemají, souboj o vítězství podle sondáží svedou nejspíše Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica a liberální proevropské hnutí Progresívne Slovensko (PS). Analytici a média už dříve odhadli, že o podobě příští vlády patrně rozhodne postoj strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) někdejšího Ficova stranického kolegy Petera Pellegriniho, jehož formace skončila v průzkumech preferencí na třetím místě. Výsledky voleb by mohly být známy v noci na neděli.
Současná vypjatá situace před parlamentními volbami na Slovensku vyvolává vzpomínky na období od pádu komunismu po rozpad československé federace, kdy byly vztahy mezi slovenskými politiky podobně vyostřené. A protože ozvěny této doby scénu u nás i u našich sousedů stále ještě ovlivňují, stojí možná za to si jména slavných slovenských politiků té doby připomenout.
Ladislav Kudrna stojí v čele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) od loňského května. Ani jemu se nevyhnuly spory se zaměstnanci. Stojí za tím „revizionističtí“ historikové, nebo je minulost, kterou instituce zkoumá, zkrátka moc čerstvá? I o tom s ním Deník hovořil.
Rozhoduje se o budoucím směřování země. Nadcházející volby na Slovensku zkrátka odpoví na mnohé otázky. Nový parlament si tam vyberou již poslední zářijový den. Deník přináší praktický přehled volebního dění v sousedním státě, seznam nejsilnějších stran a další souvislosti.
Potom, co v malé obci na Litoměřicku na začátku září odstoupila starostka Iva Hyšplerová, kterou se zabývá policie, složili na zastupitelstvu v úterý 26. září čtyři zastupitelé mandát a zastupitelstvo tím přišlo o usnášeníschopnost. Budou se tam tak konat nové volby. Mezi důvody odstoupivších bylo podle informací Deníku jejich slovy, že by se nemohli lidem dívat do očí, když se na úřadu krade.
Michal Šimečka, který nyní bojuje s Robertem Ficem ve volebním finiši před sobotními volbami o to, kdo bude příští roky slovenským premiérem, je v Česku velkou neznámou. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová s ním sedí už pátý rok nejen v jedné frakci liberálů, ale doslova v jedné lavici. „Má velký dar humoru a Česko má rád a zná ho,“ říká o něm europoslankyně.
/FOTO, VIDEO/ Abyste se chtěli vrátit. Tímto sloganem na billboardu na brněnském hlavním nádraží se pokouší slovenská politická strana Sloboda a Solidarita oslovit své voliče. Před parlamentními volbami cílí především na Slováky žijící nebo studující v České republice. K volebním urnám půjdou naši východní sousedé 30. září.
Sedlečko u Soběslavě – malá obec na Táborsku dlouhodobě řešila netransparentní vedení radnice. Dvakrát se tu konaly předčasné volby. Zastupitelé i občané hovořili o nekalých prakticích, vyhrožování, napadání, nelegálních machinacích s obecním majetkem i ovlivňování voleb. Některá jejich tvrzení potvrzují i rozsudky okresního a krajského soudu.
/FOTO, VIDEO/ Hledá se starosta. Tak by s trochou nadsázky mohl začínat inzerát Všesulova, malé vesnice na Rakovnicku, která od 16. září nemá starostu. První dáma obce Veronika Nytrová po jarním složení mandátu dvou zastupitelů neprodloužila ten svůj a spolu se svými dvěma kolegy zastupiteli v polovině září skončili. V mimořádných zářijových volbách se v obci o post starosty nikdo neucházel.
Jednání o kandidátce vládních stran do voleb v Evropském parlamentu jdou podle europoslance Tomáše Zdechovského do finále a do pár dní by mělo být jasno.
V pěti středočeských obcích lidé v sobotu 16. září vhazovali do uren své hlasy v rámci mimořádných voleb do obecních zastupitelstev. Ta se totiž od loňska stihla rozpadnout. Největší účast měli v Bratkovicích na Příbramsku, kde přišlo 63,46 procent oprávněných voličů.
/FOTOGALERIE/ Ve Velkém Přítočně se v sobotu 16. září se od 7 do 22 hodin konaly mimořádné volby, jelikož se dosavadní zastupitelstvo vzešlé z loňských řádných komunálních voleb rozpadlo. Sestavena byla tentokrát pouze jediná osmičlenná kandidátka Pro zachování charakteru a tradic našeho Přítočna.
Senátor Marek Hilšer bude obhajovat příští rok mandát v horní komoře Parlamentu s podporou Pirátů. Dohodu schválilo pražské krajské fórum vládní strany, informovali dnes Piráti v tiskové zprávě. Pokud Hilšer ve volbách v obvodu číslo 26 - Praha 2 uspěje, vstoupí do pirátského klubu, případně do klubu SEN21 a Pirátů, pokud zůstane zachován. Aktuálně je Hilšer v klubu Starostů a nezávislých (STAN).
Po necelých třech měsících má Rumburk opět starostu. Ve čtvrtek 14. září zastupitelé zvolili do čela města ředitele obchodní akademie a zdravotnické školy Martina Hýbla. Nahradil Lumíra Kuse, který k poslednímu červnovému dni na svůj post rezignoval. Zastupitelé volili také nového radního místo Jana Bukvy, který během prázdnin opustil místo v radě města.
Volby by měly i v budoucnu zůstat dvoudenní. Počítá s tím poslanecký návrh zákona o správě voleb. Nový předpis také zavádí pro některé typy voleb pevný termín v prvním říjnovém týdnu a centrálně vedený jednotný seznam voličů. Normu nyní bude projednávat vláda. Na webu ministerstva vnitra to uvedla mluvčí Klára Dlubalová.
/FOTO, VIDEO/ Když se v roce 1998 stala Alena Jenšíková zastupitelkou Kamberka poprvé, dostala až třetí nejvyšší počet hlasů. Mezi sedmi zvolenými byla jedinou ženou. Gentlemani v zastupitelstvu se ale nezapřeli a poprvé v historii obce starostou jmenovali dámu.
Skupina vojáků ve středoafrickém Gabonu oznámila anulování sobotních voleb, uzavření hranic a rozpuštění institucí. Vysoce postavení důstojníci ráno vystoupili v televizi a prohlásili, že převzali moc, uvedla agentura Reuters. Stalo se tak krátce poté, co úřady vyhlásily, že vítězem prezidentských voleb se už potřetí stal Ali Bongo. Nyní je v domácím vězení. Večer junta oznámila, že vůdcem pro přechodné období byl jmenován generál Brice Oligui Nguema.
olby do Sněmovny by v červenci vyhrálo hnutí ANO se ziskem 33 procenta hlasů. Jeho podpora oproti červnu klesla o 2,5 procentního bodu. Druhá ODS by získala 15 procent, meziměsíčně o jeden procentní bod více. Stejně si polepšili i třetí Piráti, obdrželi by 12 procent hlasů. S odstupem za nimi následuje s osmi procenty SPD. Hnutí STAN by obdrželo 6,5 procenta a TOP 09 a sociální demokraté (SOCDEM) se pohybují na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny, získali by 5,5 procenta, respektive pět procent hlasů. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median.
Slovenská policie podle svého šéfa Štefana Hamrana obvinila pět lidí včetně současných a bývalých příslušníků civilní tajné služby SIS pro podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů. Podle médií je mezi nimi současný šéf SIS Michal Aláč a jeho předchůdce Vladimír Pčolinský. V další kauze byly obviněné dvě osoby, podle televize Markíza také šéf Národního bezpečnostního úřadu Roman Konečný. Hamran jména obviněných na čtvrteční tiskové konferenci neuvedl.
Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně a prezidentská kandidátka Danuše Nerudová bude příští rok kandidovat v eurovolbách. Oznámila to na sociálních sítích s tím, že se o přízeň voličů bude ucházet na kandidátce hnutí STAN.
Bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová chce příští rok kandidovat do Evropského parlamentu na listině hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Jejím soupeřem v boji o první místo na kandidátské listině bude bývalý šéf poslanců hnutí Jan Farský (STAN). Jejich nominaci schválilo předsednictvo Starostů, informovala mluvčí strany Sára Beránková. Definitivně o lídrech bude rozhodovat celostátní výbor STAN. O dalších místech se bude rozhodovat později, z regionů mají dorazit nominace do konce srpna, řekl odpoledne novinářům Farský.
V Ekvádoru zastřelili ve středu večer místního času kandidáta prezidentských voleb, které se v této zemi konají 20. srpna. Ekvádorský prezident Guillermo Lasso kvůli tomu vyhlásil v celé zemi na 60 dní výjimečný stav, který už od minulého měsíce platil ve třech oblastech země kvůli vlně násilí, jež zemi sužuje dlouhodobě. Fernando Villavicencio, který podle průzkumů nebyl favoritem voleb, byl zastřelen v metropoli Quito, když odjížděl z volebního mítinku. Prezident Lasso také řekl, že prezidentské a parlamentní volby se uskuteční v daném termínu, zpřísněna budou ale bezpečnostní opatření.
/FOTO, VIDEO/ Vyděláváte hodně peněz? Kde jste se seznámil s manželkou? Jezdil jste jako malý na tábory? Při návštěvě letního tábora Eldorado nedaleko Jesenice na Rakovnicku odpověděl prezident Petr Pavel dětem na každou otázku.
Bývalý americký prezident Donald Trump byl obviněn kvůli snahám zvrátit výsledky prezidentských voleb v roce 2020, v nichž ho porazil Joe Biden. Informují o tom zahraniční agentury, podle kterých jde už třetí obvinění exprezidenta, jenž se chce do Bílého domu vrátit ve volbách příští rok. Velká porota sedmasedmdesátiletého politika obvinila ve čtyřech bodech včetně spiknutí. K soudu ve Washingtonu se má dostavit ve čtvrtek odpoledne.
Vyrovnanost, vnitřní síla, přesvědčení, že každá situace má řešení a víra, že nejcennější, co člověk má, je život sám. Do těchto málo slov by se dala shrnout osobnost nového strakonického faráře Jana Doležala.
Sněmovní volby by podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35,5 procenta hlasů. V dolní parlamentní komoře by tak obsadilo 87 křesel. Strany současné vládní koalice mají v součtu podporu 37,5 procenta lidí. Součet zahrnuje i lidovce, jejichž podpora v průzkumu klesla na dlouhodobé minimum dvou procent a kteří by se v případě samostatné kandidatury do dolní parlamentní komory nedostali. Ve Sněmovně by zasedli zástupci šesti politických stran a hnutí.
Nové volby do zastupitelstva Žiželic, které v obci na Žatecku proběhly v červnu, řeší Krajský soud v Ústí nad Labem. Začátkem července k němu totiž dorazila žaloba na neplatnost volby kandidáta.
Umrtvení německého politického života a další zásadní krok v přeměně německé společnosti z demokracie na diktaturu. Tak lze hodnotit 90 let staré rozhodnutí nacistického vedení Německa, které 14. července 1933 schválilo zákon proti zakládání nových stran, rozpouštějící všechny politické subjekty vyjma strany NSDAP. Kdo chtěl pokračovat v politice a nehodlal se přizpůsobit, musel emigrovat nebo přejít do ilegality.
Dosud nejdéle sloužící nizozemský premiér Mark Rutte po pádu své vlády končí s politickou kariérou. Oznámil to dnes na jednání parlamentu. V nadcházejících volbách se Rutte nebude ucházet o opětovné zvolení do parlamentu a skončí také jako lídr Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), píše De Telegraaf.
Zdálo by se, že dva miliony válečných běženců z Ukrajiny změnily Polsko. V tvrdém předvolebním boji však vláda Mateusze Morawieckého opět vsadila na protiimigrační kartu a chystá referendum.
V neděli vypršela lhůta pro odevzdání volebních kandidátek na Slovensku, kde se na konci září konají předčasné parlamentní volby. Prozápadní strany jdou do voleb rozdrobené a ulehčují tak Směru expremiéra Roberta Fica návrat k moci.
Starostka Moldavy v Krušných horách Lenka Nováková skončila po půl roce po komunálních volbách v úřadu. Nahradil ji dosavadní místostarosta David Leitermann. Zaměřit se chce na rozšíření komunikace mezi obcí, obyvateli, chataři a developerskými skupinami. Nováková měla ztratit podporu koaličních partnerů právě kvůli nedostatečné informovanosti.
Lidé si v opakovaných volbách vybírali v několika obcích v Česku nové vedení. Jednou z nich byla Víska na Havlíčkobrodsku. Lidé si tam zvolili nových sedm zastupitelů.
Ve volbách do Sněmovny by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO s 34,5 procenta hlasů. Jeho podpora po dubnovém mírném poklesu opět stoupla. S odstupem by následovala ODS, kterou by volilo 15 procent lidí, a drží si tak stejnou podporu jako v dubnu. Třetí by skončili Piráti, kteří by získali 10,5 procenta, a čtvrtá SPD s 8,5 procenta. Také výsledky Pirátů a SPD se za měsíc nezměnily. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median.
Mostecký spolek, který dlouhodobě ovlivňuje činnost městské samosprávy, se nesmířil s likvidačním verdiktem krajského soudu. Podporovaní zastupitelé fungují dál. Mandát jim zůstává.
V Olomouckém kraji se mezi dětmi nebývale šíří spála. Za květen evidují zdravotničtí statistici 127 případů. Nejvíce v Česku. Nemoc trápí hlavně malé děti ve věku od pěti do devíti let. Přibývá také případů spálové angíny. Obě onemocnění se léči antibiotiky, kdy první volbou pro pediatra je penicilin. Ten je však stále dostupný omezeně.