Sobotní mimořádné volby do zastupitelstev v osmi českých obcích přilákaly 66 procent voličů. Nejvyšší zájem byl v Plchově na Kladensku, kde účast činila téměř 85 procent. ČTK to v tiskové zprávě sdělil Český statistický úřad (ČSÚ). Volby se konaly proto, že počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla.
Sobotní mimořádné volby do zastupitelstev v osmi českých obcích přilákaly 66 procent voličů. Nejvyšší zájem byl v Plchově na Kladensku, kde účast činila téměř 85 procent. ČTK to v tiskové zprávě sdělil Český statistický úřad (ČSÚ). Volby se konaly proto, že počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla.
Po sobotních nových komunálních volbách v Žiželicích se vedení této obce na Žatecku pravděpodobně měnit nebude. Kandidátky současné starostky Květy Panské a místostarostky Jaroslavy Mangové získaly v sedmičlenném zastupitelstvu těsnou většinu čtyř mandátů.
V Žiželicích u Žatce jsou na sobotu 17. června naplánované nové komunální volby. Tamní zastupitelstvo se krátce po jejich řádném termínu, loni na podzim, rozpadlo a tak jdou voliči ze Žiželic, Stroupče, Hořetic a Přívlak k urnám znovu. Volit nové vedení obce mohou od 7 do 22 hodin v budově obecního úřadu v Žiželicích.
Zastupitelstvo městské části Praha 11 na čtvrtečním zasedání znovuzvolilo dříve odvolaného Jiřího Dohnala (Piráti) do funkce radního. Návrh prošel těsnou většinou. Díky znovuzvolení radního je tak obnovená i většinová vládnoucí koalice na Praze 11.
/ROZHOVOR/ Má nejvyšší ambice. Starosta brněnské Líšně a současný místopředseda České strany sociálně demokratické (ČSSD) Břetislav Štefan bude v sobotu na celostátním sjezdu v Plzni kandidovat na funkci stranického předsedy. Deníku tuto informaci nejprve potvrdil a následně v rozhovoru i vysvětlil, co jej k tomu vedlo. „Nejdůležitější jsou lidé, co tvoří stranu, a lidé, kteří volí stranu. Jejich problémy se musíme zabývat. Musíme zpět do ulic a mluvit s nimi tváří tvář," říká Štefan.
V polském hlavním městě Varšavě v neděli proti vládě protestovaly statisíce lidí. Demonstranty svolala polská liberální opoziční strana Občanská platforma (PO). Cílem pochodu bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Podle odhadů varšavských úřadů se protivládní akce zúčastnilo až půl milionu Poláků, demonstrace tak zřejmě byly největší od roku 1989.
/VIDEO/ Napjatá atmosféra vládla ve zcela zaplněném kájovském Konibaru od samého začátku zasedání zastupitelstva, které bylo svolané na 18. hodinu 29. května 2023. Obec s necelými dvěma tisíci obyvateli, která leží pár kilometrů od Českého Krumlova, je totiž v poslední době rozhádaná a rozdělená na dva nesmiřitelné tábory: zastánce dnes již odvolaného starosty Mariana Benčata, a příznivce bývalé opozice a současné koalice, jež se domluvila na svržení celého vedení obce.
Na sociálních sítích se objevily spekulace o zdraví tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který v neděli obhájil další prezidentský mandát. Na twitteru koluje mimo jiné video, na němž devětašedesátiletý Erdogan vystoupil z auta a s obtížemi se jen pomalu pohyboval obklopen početným týmem své ochranky. Erdogan vyhrál v neděli druhé kolo voleb podle analytiků zejména proto, že ho mnozí oceňují jako silného muže, který Turecku zajistil pevné postavení na mezinárodní politické scéně a který je pro ně symbolem stability.
Vyloučení dvou členů zastupitelského klubu ANO v Moravskoslezském kraji a status quo ohledně pozice Ivo Vondráka. To jsou hlavní výstupy z pondělního podvečerního jednání klubu ANO.
Vyloučení dvou členů zastupitelského klubu ANO v Moravskoslezském kraji a status quo ohledně pozice Ivo Vondráka. To jsou hlavní výstupy z pondělního podvečerního jednání klubu ANO.
Turecká ústřední volební komise potvrdila, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb. Oznámil to šéf komise Ahmet Yener. Erdogan porazil kandidáta skupiny opozičních stran Kemala Kiliçdaroglua.
Do podzimních voleb v Polsku schází už jen pár měsíců a kampaň je v plném proudu. Skoro se stejnou frekvencí, jako jsou pořádány v polských městech předvolební mítinky, se zveřejňují i předvolební průzkumy. Čísla jsou sice různá, ale trend je jasný. Mnohaletý lídr politické scény klopýtá.
Odvolání starosty Jaroslava Červinky a jmenování obměněného vedení radnice zcela překopalo dosavadní mapu hnutí a stran v lázeňském městě. Ty, které do nedávna spolupracovaly, nyní vystupují ostře proti sobě a naopak. Kdo je tedy součástí nové koalice, která bude městu po zbytek volebního období vládnout a kdo skončil v opozici? Nabízíme přehled stávající situace.
Nejvyšší voličské preference si i v dubnu udrželo hnutí ANO, nicméně po několikaměsíčním růstu podle modelu agentury Median klesly. Hnutí by tak volilo 31 procent lidí. Druhé místo by v případných dubnových volbách obsadila ODS s podobným výsledkem jako v březnu, a to s 15 procenty hlasů. Třetí by byli Piráti, kteří posílili na 10,5 procenta, a prohodili si tak místo s SPD. Toto hnutí naopak oslabilo a skončilo by na čtvrtém místě s 8,5 procenta. Hnutí STAN by dostalo 7,5 procenta hlasů a nad pěti procenty potřebnými pro vstup do Sněmovny by ještě skončila KDU-ČSL, která si od března polepšilo.
Senátor Lukáš Wagenknecht bude příští rok obhajovat svou funkci v horní komoře za Prahu 8. Uspěl v primárních volbách Pirátů s podporou 94 procent hlasů, informovala strana v tiskové zprávě. Wagenknecht v senátním obvodu 23 vystřídal po volbách v roce 2018 Danielu Filipiovou (ODS), když ve druhém kole porazil se ziskem 54,45 procenta voličů přednostu ortopedické kliniky nemocnice Na Bulovce Pavla Dungla (za TOP 09).
Náměstek jihočeského hejtmana František Talíř bude příští rok na kandidátce KDU-ČSL pro evropské volby na druhém místě. Šance na zvolení jsou hodně reálné.
Lidovci budou o víkendu hlasovat o své kandidátce do voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat v červnu příštího roku. Problém je v tom, že ještě stále nevědí, pro jakou kandidátku vlastně hlasují. Zda půjdou do voleb samostatně, nebo jako součást vládního uskupení Spolu, tedy s ODS a TOP 09, či s někým jiným. Každopádně startovní výstřel volební kampaně k eurovolbám o víkendu zazní.
Deník spustil další seriál on-line debat. Po premiéru Petru Fialovi a prezidentu Petru Pavlovi dáváme prostor i lídrovi opozice Andreji Babišovi. „Jsem absolutně šťasten, protože poprvé ve své politické kariéře mám takovýto pořad. Vy jste strašně odvážná dáma, že jste mě pozvala, moc vám děkuji,“ komentoval expremiér. Na to moderátorka Kateřina Perknerová odpověděla: „Deník je nezávislé médium a dává prostor všem, kteří jsou na politické scéně relevantní.“
Když budu prezident, vyřeším válku na Ukrajině za 24 hodin, prohlásil bývalý americký prezident Donald Trump během veřejné debaty pořádané stanicí CNN. Trump rovněž uvedl, že by velmi pravděpodobně udělil milost většině z těch, kteří v lednu roku 2021 násilím vpadli do budovy Kapitolu.
Hodně auta za relativně málo peněz. Tak bych ve zkratce popsala kompaktní crossover značky MG, který startuje pod hranicí 450 tisíc. Kromě dostatku prostoru nabídne i vcelku bohatou výbavu.
Fakultu zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Plzni, kde se prošetřuje neoprávněné přidělování stipendií bývalým děkanem Lukášem Štichem, povede v následujících čtyřech letech Jan Beránek.
Do třetice? I opakované komunální volby v Kamenné Horce skončily patem. Zatímco při podzimních volbách nesložili slib zastupitelé opozice, tentokrát tak učinila vítězka voleb, starostka Lucie Podborská. Vesnice se třemi stovkami obyvatel je rozdělená a nálada je tu havlovskou terminologií "blbá". Všichni ve vsi doufají, že po těch třetích volbách, které ves čekají na podzim, bude konečně jasno.
Kuchyně by nám měla vydržet i několik desítek let. Proto se v ní vždy cení funkčnost, jednoduchost a nadčasovost. Výrazné prvky mohou být velmi krásné, ale zpravidla se rychle okoukají. V Česku patří mezi nejoblíbenější kuchyně ty bílé. Jak ale o bílou kuchyni pečovat, aby vydržela hezká? Podívejte se na některé z povedených bílých designů kuchyně.
Dosluhující slovenský premiér Eduard Heger dal svou funkci k dispozici. Novinářům v neděli řekl, že prezidentka Zuzana Čaputová nepřijala jeho návrhy na řešení situace po ohlášené rezignaci dvou ministrů z uplynulých dnů. Čaputová oznámila, že necelých pět měsíců před konáním předčasných voleb jmenuje vládu odborníků. V jejím čele bude dosavadní viceguvernér slovenské centrální banky (NBS) Ľudovít Ódor.
Evropský parlament tento týden odhlasoval reformu voleb do Evropského parlamentu. Na jejím základě by měl být posílen celoevropský rozměr unijních voleb.
Novým starostou Poděbrad by se měl, podle dohody nové koalice, stát dosavadní první místostarosta Roman Schulz (ODS). Posty místostarostů by měly připadnout Ladislavu Langrovi (Volba pro Poděbrady, VpP) a Miroslavu Holasovi (Naše Poděbrady, NP). Deníku se informace o budoucím obsazení tří nejvlivnějších postů ve městě podařilo ověřit ze dvou na sobě nezávislých zdrojů.
Zatáhl Slovensko do skandálního nákupu ruského Sputniku, kritizuje pomoc Ukrajině a obdivuje Viktora Orbána a jeho politiku. Čtyřicátník György Gyimesi chce převzít vedení slovenských Maďarů na jihu země a po volbách v září výrazně ovlivnit směřování Slovenska.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš prohrál prezidentské volby a stáhl se mediálně do pozadí. Už ale zase nabírá sílu a politika mu chutná. Je aktivní na sociálních sítích a pomalu se chystá také na volby do Evropského parlamentu, které považuje za zásadní. Dokonce koketuje s myšlenkou, že by byl lídrem kandidátky.
Hnutí ANO podle bývalého prezidenta Miloše Zemana zřejmě vyhraje sněmovní volby. Není ale přesvědčen o tom, že jeho předseda Andrej Babiš bude sestavovat vládu, protože pro to potřebuje buď koaličního partnera, nebo opozici, která ho bude tolerovat. Chce ale na bývalého premiéra apelovat, aby v politice pokračoval.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Působení stávající koalice v Poděbradech skončilo v pondělí 24. dubna ráno. ODS a Naše Poděbrady vypověděly koaliční smlouvu hnutí Nezávislí kandidáti, jehož lídrem je dosavadní starosta Jaroslav Červinka. Ten už Deníku potvrdil, že je připraven funkci opustit a přejít do opozice.
Expremiér Robert Fico bojoval ještě před rokem o život na svobodě a zdálo se, že ho jako hlavu korupční slovenské chobotnice nic jiného než vězení nečeká. Kvůli neuvěřitelně špatnému výkonu protikorupční demokratické části politických stran je ale zpět a vede průzkumy veřejného mínění.
Pouze sedm měsíců od voleb vydrželo zastupitelstvo v Jetřichovicích. Tři ze sedmi zastupitelů rezignovali tento týden. Důvodem k odchodu bylo podle končících zastupitelů hospodaření obce.
Český prezident Petr Pavel podpořil v Bruselu korespondenční volby, které více než půl milionu Čechů žijících v zahraničí výrazně ulehčí volby do českých orgánů. V budoucnu by tak mohli více ovlivnit dění v Česku. Nyní jich na velvyslanectvích volí jen zlomek.
K volbám nově pouze v pátek? Volby v Česku by se od roku 2026 mohly konat pouze v jeden den. Novelu ústavního zákona o volbách, která mimo jiné zavádí jednodenní hlasování, už schválila v únoru vláda. Návrh ještě projedná parlament.
Japonský premiér Fumio Kišida v sobotu vyvázl nezraněn z útoku, ochranka jej ale musela evakuovat. Před veřejným vystoupením předsedy vlády ve městě Wakajama na západě země hodil nějaký muž z davu předmět, načež se ozval výbuch. Podle japonských médií šlo zřejmě o dýmovnici. Policie podezřelého zadržela. Útok se stal necelý rok poté, co při atentátu ve volební kampani přišel o život bývalý premiér Šinzó Abe.
Česko je posledním státem Evropské unii se dvěma volebními dny. To by se od roku 2026 na návrh ministerstva vnitra, který už odsouhlasila i vláda, mělo změnit. Volby by se tak konaly pouze v jeden den, a to v pátek od 7 do 22 hodin. Hejtman a starostové v Karlovarském kraji většinou s návrhem souhlasí, ovšem za určitých podmínek.
Ve volbách do sněmovny by nyní na prvním místě skončilo hnutí ANO s 34,5 procenta hlasů. S velkým odstupem by následovala ODS, kterou by volilo 15,5 procenta lidí. Vyplývá to z volebního modelu, který ČTK poskytla agentura Median. SPD by získala deset procent, Piráti 8,5 procenta a STAN osm procent. Kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní komory by byly TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL.
Volby v Česku se zřejmě změní na jednodenní. To bude nejenom pro jihočeské voliče veliká změna. Starostové obcí na Českokrumlovsku ji většinou vítají, ale současně z toho mají určité obavy.
/TÉMA DENÍKU/ Rekordních více než sedmdesát procent voličů a téměř šest set šedesát tisíc odevzdaných obálek. Takový zájem měli Jihomoravané o poslední velké volby, kdy si letos v lednu vybírali nového prezidenta mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Jenže vláda už před dvěma měsíci schválila návrh nového zákona o správě voleb, kterým chce pro všechny typy voleb v České republice stanovit pouze jeden volební den, a tím by měl být pátek. Volební místnosti by se měly otevřít už v sedm hodin ráno a zavřít pak dvě hodiny před půlnocí. Jde ale o návrh, na konečné změně se musejí shodnout v Poslanecké sněmovně i Senátu. Ministerstvo vnitra počítá s tím, že by novinky měly začít platit od roku 2026.
Variantu jednodenních voleb, kterou navrhla vláda a projednají poslanci, vítají i někteří starostové v Libereckém kraji. Považují je za vhodnější podobu než dosud uplatňovaný systém. Ušetřily by se podle nich peníze, čas i lidé ve volebních komisích. Podle vládního návrhu by měly volby probíhat jen v pátek od 7 do 22 hodin. Se zavedením jednodenních voleb počítá vláda od 1. ledna 2026.
Sice se moc neušetří, ale už nebudeme ve světě za exoty. Česká republika pravděpodobně opustí model dvoudenních voleb. Voliči budou v dohledné době vybírat svoje zástupce pouze v jediném dni, jak je to obvyklé v celé Evropě. Příslušný zákon už v únoru schválila vláda a nyní čeká ve sněmovně na projednání v prvním čtení.
Dodatečné volby do zastupitelstva Brodce na Lounsku opět nebudou. Konat se tam měly v sobotu 17. června. O vedení jedné z nejmenších obcí okresu zase nikdo z místních neprojevil zájem.
/TÉMA DENÍKU/ Téma, které rozdělí republiku. Volby od roku 2026 jen v pátek od sedmi hodin ráno do deseti večer. Vláda schválila ústavní novelu a nový předpis o správě voleb, které s tím počítají. Na Vysočině voličům plně zaměstnaným pátek moc nevyhovuje. Na venkově zas nechtějí volební sobotu. Starostové se navíc bojí, že volební zápřah sníží zájem o práce v komisi.
Jednodenní volby. Novinka, která se stala součástí balíčku zákonů, na něž kývla začátkem února vláda. S jejím zavedením se počítá od 1. ledna 2026, volební místnosti by měly být otevřeny vždy v pátek od 7 do 22 hodin.