Téměř sedmdesát procent, byla volební účast při místním referendu v obci Drnovice na Zlínsku, kde obyvatelé měli rozhodnout, zda souhlasí s výstavbou obchvatu jejich obce. Konání tohoto referenda se uskutečnilo souběžně s volbami do Parlamentu ČR, jako jediné obci ve Zlínském kraji a probíhalo v místní knihovně v budově obecního úřadu.
S velkou pokorou vnímá svůj nově nabytý poslanecký mandát starosta Branky u Opavy Michael Rataj. I on se totiž řadí ke kandidátům, které na půdu sněmovny z rádoby nevolitelných míst katapultovaly preferenční hlasy voličů na úkor lídrů kandidátky. Na vlastní kůži tak pocítil hořkosladké kouzlo kroužkování. Michael Rataj kandidoval v Moravskoslezském kraji za koalici Pirátů a Starostů, přičemž sám je členem Starostů a nezávislých (STAN).
Letošní volby podle Jana Bauera (ODS) dopadly podle jeho přestav. „Nejen za jižní Čechy ale i celostátně. Před mnoha měsíci jsme založili koalici Spolu se záměrem, že chceme vyhrát. Na druhou stranu jsme si byli dobře vědomi, že máme velmi silné soupeře. Nebylo to jednoduché, a proto mám velkou radost, že se náš cíl naplnil,“ konstatoval.
V Poděbradech, Lysé nad Labem a Milovicích vyhrála koalice SPOLU. V prvních dvou jmenovaných se navíc na druhém místě umístila koalice Pirátů se Starosty. Větší města okresu tak dala ve volbách svou důvěru koalicím. To největší ale ne.
Zdravotní stav prezidenta republiky Miloše Zemana je podle vyjádření střešovické nemocnice stabilizovaný a prezident je hospitalizovaný na jednotce Anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Přesnou diagnózu nemocnice odmítá sdělit. Co by se ale stalo, kdyby hlava státu nemohla svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat, a usnesly by se na tom Poslanecká sněmovna i Senát?
Po bitvě je každý generál. Projekt koalice Pirátů a STAN byl naprosto skvěle připravený, říká Daniel Kůs, lídr Pirátů v Plzeňském kraji a dvojka na kandidátce PirSTAN. Piráti utržili v parlamentních volbách ohromnou porážku a podle Kůse poškodila Piráty antikampaň vedená hnutím ANO.
Volební komisi ve Vrbici na Břeclavsku překvapilo množství lidí, kteří v obci odevzdali hlas svému favoritovi ve volbách do Poslanecké sněmovny prostřednictvím voličských průkazů.
/TÉMA DENÍKU/ Rekordní počet žen poslali voliči na následující čtyři roky do dolní komory Parlamentu České republiky. Zasedne v ní hned padesát zástupkyň něžného pohlaví, což je o šest více, než tomu bylo v minulých volbách v roce 2017. Moravskoslezský kraj bude reprezentovat celkem pět žen, tedy o jednu více než dosud. Tři z nich svůj mandát obhajovaly, pro další dvě bude jednání na půdě poslanecké sněmovny novinkou.
Část z nynějších poslanců s odchodem ze sněmovních lavic počítala, pro jiné bylo sobotní vyhlášení výsledů voleb nepříjemným rozčarováním – a současně signálem, že zcela neplánovaně musí řešit otázku, čím se do budoucna chtějí živit. Poslanecký plat se totiž pro ně stane minulostí. Končí desítka poslanců zvolených za Středočeský kraj.
Část z nynějších poslanců s odchodem ze sněmovních lavic počítala, pro jiné bylo sobotní vyhlášení výsledů voleb nepříjemným rozčarováním – a současně signálem, že zcela neplánovaně musí řešit otázku, čím se do budoucna chtějí živit. Poslanecký plat se totiž pro ně stane minulostí. Končí desítka poslanců zvolených za Středočeský kraj.
Víkendové volby do Poslanecké sněmovny se sice týkaly výběru poslanců a nyní se rozjíždějí jednání o sestavení vlády – mohou však po nich přijít i změny ve vedení Středočeského kraje. Už s předstihem několika měsíců se o některých náměstcích hejtmanky hovořilo jako o možných kandidátech na ministerské posty.
Víkendové volby do Poslanecké sněmovny se sice týkaly výběru poslanců a nyní se rozjíždějí jednání o sestavení vlády – mohou však po nich přijít i změny ve vedení Středočeského kraje. Už s předstihem několika měsíců se o některých náměstcích hejtmanky hovořilo jako o možných kandidátech na ministerské posty.
Víkendové volby do Poslanecké sněmovny se sice týkaly výběru poslanců a nyní se rozjíždějí jednání o sestavení vlády – mohou však po nich přijít i změny ve vedení Středočeského kraje. Už s předstihem několika měsíců se o některých náměstcích hejtmanky hovořilo jako o možných kandidátech na ministerské posty.
„Myslím si, že než se dopracujeme k variantě, která je zcela jasná, nastane období zdržování ve smyslu „každý měsíc dobrý“. V logice parlamentního režimu by se dalo říct, že není co řešit a na co čekat,“ hodnotí povolební situaci Petr Jurek, vedoucí Katedry politologie a mezinárodních vztahů Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.
Debakl tradiční levice či kroužkování. To jsou fenomény letošním voleb v Olomouckém kraji. Podle profesora politologie z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a rodáka z Bludova Stanislava Balíka ovlivnila výsledky voleb v regionu i personální nabídka.
Spočítali to voliči Babišovu hnutí ANO i za otrávenou řeku Bečvu? Otázka, která se v souvislosti s výsledky sněmovních voleb, v nichž na úkor ANO uspěly koalice složené z dosud opozičních stran, přinejmenším nabízela. Minimálně tedy ve Valašském Meziříčí, potažmo pak na Valašsku jako takovém.
Obrovské překvapení letošních sněmovních voleb se zrodilo v Kunčicích pod Ondřejníkem. Tamní starostka Michaela Šebelová (STAN) podle svých slov původně jen doplňovala kandidátku koalice Pirátů a Starostů v Moravskoslezském kraji. Jenže díky preferenčním hlasům voličů se z rádoby nevolitelného čtrnáctého místa rázem vyšvihla na první a ze sněmovny tak „vyšoupla“ třeba i lídra kandidátky v kraji Lukáše Černohorského.
Kristovy roky. Ve třiatřiceti letech se stal poprvé poslancem lidovecký kandidát koalice SPOLU Šimon Heller z Českých Budějovic, středoškolský učitel a asistent poslance Jana Bartoška. Ze sedmého místa jej vykroužkovali voliči, takže přeskočil kandidáty před sebou.
Celkem tři politici z hradeckého okresu budou v příštích čtyřech letech sedět v poslaneckých lavicích. Voliči rozhodli o tom, že svůj poslanecký mandát obhájil třiašedesátiletý hradecký zastupitel a někdejší ředitel krajské záchranky Jiří Mašek z hnutí ANO. Ve sněmovně načne své druhé volební období. Jiří Mašek kandidoval v letošních volbách z druhého místa krajské kandidátky hnutí ANO. Získal celkem 3255 preferenčních hlasů a nikdo z kandidátů ANO ho v pořadí nepřeskočil.
/ROZHOVOR/ Jana Pastuchová zasedne za hnutí ANO opět v Poslanecké Sněmovně, doprovodí ji stranický kolega Ivan Jáč. Pastuchová dovedla hnutí ANO v Libereckém kraji k vítězství a jak sama říká, cítí se jako vítězka, i když její strana v celorepublikovém klání nevyhrála.
ROZHOVOR/ Pomyslným skokanem letošních voleb je hejtman Zlínského kraje a nyní i nově zvolený poslanec Parlamentu České republiky Radim Holiš. Na krajské kandidátce hnutí ANO mu patřilo až dvaadvacáté, zdánlivě nevolitelné místo.
ROZHOVOR / Volební kometa. Z pátého místa až do sněmovny. Prostějovská zastupitelka Hana Naiclerová se stala jedním z nejméně očekávaných poslanců. Dlouholetý kritik prostějovské radnice a kandidátka koalice PirSTAN získala suverénně nejvíc preferenčních hlasů v kraji a poslanecký mandát.
Nejmenší okrsek na jihu Čech měl šestnáct voličů, kde byla největší účast a kde byla nejmenší a kde naopak nejvyšší účast? Přinášíme jihočeské zajímavosti z voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2021.
Sudety a periferii opanovalo hnutí ANO, které je vítězem voleb v Olomouckém kraji. V okrese Olomouc, kde má ANO 27,32 procenta, nejvíce bodovalo právě v částech dále od okresního města.
/ROZHOVOR/ Mizerný výsledek sociální demokracie na jižní Moravě v podstatě kopíroval ten celostátní. Krajský lídr, dosluhující poslanec a místopředseda tradiční strany Roman Onderka měl v neděli na cestě po dálnici D1 z Prahy domů do Brna o čem přemýšlet. Mrzí ho propadlé hlasy voličů ČSSD a mluvil o krvavé dani za účast ve vládě Andreje Babiše. „Mám zájem pokračovat. Pokud bude u našich členů poptávka, jsem připraven,“ řekl v rozhovoru pro Deník.
Mizerný výsledek sociální demokracie na jižní Moravě v podstatě kopíroval ten celostátní. Krajský lídr, dosluhující poslanec a místopředseda tradiční strany Roman Onderka měl v neděli na cestě po dálnici D1 z Prahy domů do Brna o čem přemýšlet. Mrzí ho propadlé hlasy voličů ČSSD a mluvil o krvavé dani za účast ve vládě Andreje Babiše. „Mám zájem pokračovat. Pokud bude u našich členů poptávka, jsem připraven,“ řekl v rozhovoru pro Deník.
/ROZHOVOR/ Sněmovní volby skončily a začalo politické vyjednávání. Za Liberecký kraj usedne v Poslanecké sněmovně osm poslanců. Zatímco na celostátní úrovni získala nejvíce hlasů koalice Spolu, v kraji se na prvním místě umístilo ANO 2011. Obě uskupení odsunula na třetí místo Piráty a Starosty. „Kdyby šli Starostové do voleb samostatně, výsledek by byl někde jinde, přinejmenším by dosáhli parity s koalicí Spolu. Možná by dokonce dominovali v kraji,“ zamyslel se politolog z Turnova Jan Kubáček.
/ROZHOVOR/ "Výsledky v regionu se nebojím označit za drtivé vítězství. Až výjimečné!" říká v rozhovoru pro Deník vítěz parlamentních voleb v Moravskoslezském kraji Ivo Vondrák.
Z Kladenska zasednou po volbách v poslanecké sněmovně čtyři úspěšní kandidáti. Vesměs se jedná o zkušené politiky, kteří nejdou do parlamentu poprvé. Jedinou novinkou je dvojka na kandidátce SPD, Oldřich Černý z Kladna. Získal celkem 824 hlasů a náleží mu tak jedno křeslo ve sněmovně.
/ANKETA/ Parlamentní volby jsou za námi. Deník se obrátil na vybrané osobnosti z Vysočiny a Jižní Moravy, aby se podělily o své pohledy na výsledky právě skončených voleb. Osobnosti odpovídaly na společnou otázku: Jak hodnotíte výsledky letošních voleb? Přečtěte si, co odpověděly.
/ANKETA/ Parlamentní volby jsou za námi. Deník se obrátil na vybrané osobnosti z Jižní Moravy a Vysočiny, aby se podělily o své pohledy na výsledky právě skončených voleb. Osobnosti odpovídaly na společnou otázku: Jak hodnotíte výsledky letošních voleb? Přečtěte si, co odpověděly.
Starosta Krnova Tomáš Hradil před volbami zveřejnil seznam kandidátů ze všech stran a hnutí, kteří pochází z Krnova a doplnil ho výzvou: „Ať už si vyberte jakoukoliv stranu, chtěl bych vás požádat o podporu krnovských kandidátů kroužkováním. Pro Krnov je nesmírně důležité mít v Poslanecké sněmovně svého zástupce. Michal Ratiborský byl pro naši samosprávu důležitou spojkou s centrálními úřady a věřím, že i v dalších letech bude mít kdo hájit zájmy města v Praze,“ napsal starosta Hradil před volbami.
Koalice Spolu, kterou tvoří strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, obdržela celorepublikově od voličů největší počet hlasů. V Libereckém kraji, kde stál v čele kandidátky Petr Beitl (ODS), se umístila na druhém místě s 22,8 % platných hlasů. Podle něj se projekt koalice vyplatil. „Vylepšily se vztahy mezi stranami a zakopaly příkopy, které je oddělovaly. Nebylo to vždy úplně jednoduché, ale zvládli jsme to,“ zdůraznil Beitl, který poslanecký mandát obhájil.
Volby do sněmovny jsou za námi. Nejvíce hlasů získala koalice SPOLU (27,79 %), na druhém místě skončilo ANO 2011 (27,12 %). Třetí příčku obsadili Piráti a STAN ( 15,62 %) a do dolní komory Parlamentu se dostala ještě SPD (9,56 %).
/FOTOGALERIE/ V Ostravě se volilo ve třech stovkách okrsků. Každý má svá specifika, jeden z nich se však vymyká všem měřítkům. Má číselné označení 19 003 a nachází se v kdysi výstavní čtvrti, následně v ghettu a dnes ožívajícím Hrušově.
/POHLED LÍDRŮ MS KANDIDÁTEK/ Na letošní volby se z mnoha důvodů bude vzpomínat jako na klíčové, průlomové, jedinečné. V pozitivním i negativním slova smyslu, podle úhlu pohledu. Kdo v letošních volbách kraloval na severu Moravy a Slezska, a kdo odešel s výpraskem?
/ROZHOVOR/ V Pardubickém kraji padla bašta ANO. To ještě v loňském roce vyhrálo krajské volby, ale nakonec skončilo v opozici. Letos se muselo sklonit před koalicí Spolu. Podle politologa Jana Květiny sice ANO ztrácí na popularitě, ale v parlamentu mu může ještě pomoci prezident Miloš Zeman.
Čtvrtina poslanců, které lidé zvolili v uplynulých dnech do Poslanecké sněmovny, jsou ženy. Oproti předchozím volbám je to opět větší podíl, čtvrtinu poslanců ženy ve sněmovně dosud nikdy netvořily. Před volbami se na větší zastoupení žen ve sněmovně soustředilo několik kampaní, třeba iniciativa Zakroužkuj ženu, kterou podpořily i známé osobnosti.
Letošní volební účast u sněmovních voleb za celé Litoměřicko byla přesně o 5 procent vyšší, než při stejných volbách před čtyřmi lety. V celém okrese k urnám během pátku a soboty dorazilo 60 235 lidí. Průměrná účast tak byla 64,14 procent.
Celostátní vítězství koalice SPOLU nebylo jediným překvapením letošních voleb do Poslanecké sněmovny. SPOLU, které tvoří Občanská demokratická strana, KDU-ČSL a TOP 09, jasně vyhrálo v Olomouci. Celokrajsky potvrdilo silnou pozici hnutí ANO. I v Olomouckém kraji zcela propadla levice. Poraženými jsou také Piráti, které voliči „vykroužkovali“ a preferenční hlasy dali Starostům. Ti se oprávněně mohou považovat za jedny z vítězů voleb. Obrovský úspěch v kraji mohou slavit lidovci.
Kromě toho největšího příběhu, který letošní volby napsaly, tedy vítězství koalice SPOLU nad hnutím ANO, lidé u uren rozhodli o dalším osudu stovek lidí, kteří se ucházeli o poslanecké mandáty. Někteří pohořeli na celé čáře - například i známé osobnosti, které kandidovaly za Volný blok. Naopak raketový start letos zaznamenal bratr Tomia Okamury. Hayato Okamura dokonce dostal víc preferenčních hlasů.
U voličů svých uskupení zabodovali kulturista odsouzený za vyhrožování smrtí Romům či advokát specializující se na žaloby proti vládním covidovým opatřením.
Nyní je potřeba co nejrychleji svolat ustavující shromáždění Poslanecké sněmovny. Myslím, že premiérem bude Petr Fiala. Je potřeba zvolit ministry a začít pracovat. Změnit zákon o doplatku na bydlení a hmotné nouzi. To jsou slova poslance ODS za Ústecký kraj Karla Krejzy, který zároveň upozorňuje, že není jasné, zda je prezident Miloš Zeman zdravotně způsobilý provádět ústavní kroky.
/ROZHOVOR/ Lídr kandidátky koalice Spolu ve Středočeské kraji Jan Skopeček vidí ANO jako novou levici. Podle něj je ve Středočeském kraji a v berounském regionu, kde žije, klíčové posílit dopravní infrastrukturu. Hájit zájmy České republiky v Evropské unii je připraven a chystá se neadorovat vše, co k nám evropská legislativa pošle.
/ROZHOVOR/ Lídr kandidátky koalice Spolu ve Středočeské kraji Jan Skopeček vidí ANO jako novou levici. Podle něj je ve Středočeském kraji a v berounském regionu, kde žije, klíčové posílit dopravní infrastrukturu. Hájit zájmy České republiky v Evropské unii je připraven a chystá se neadorovat vše, co k nám evropská legislativa pošle.
V Očelicích na Rychnovsku se Piráti a STAN probojovali ziskem 15,75 procent na druhé místo za ANO (24,65), koalice SPOLU (14,38) skončila až čtvrtá za Přísahou Roberta Šlachty (15,06). Druzí skončili Piráti a STAN také v Deštném v Orlických horách.