Zásadní problémy se během aktuálních sněmovních voleb neobjevily, naopak se vyskytly i úsměvné momenty. Třeba když v Neratovicích dostala volební komise nabídku na hubení škůdců.
Zásadní problémy se během aktuálních sněmovních voleb neobjevily, naopak se vyskytly i úsměvné momenty. Třeba když v Neratovicích dostala volební komise nabídku na hubení škůdců.
Zásadní problémy se během aktuálních sněmovních voleb neobjevily, naopak se vyskytly i úsměvné momenty. Třeba když v Neratovicích dostala volební komise nabídku na hubení škůdců.
Zásadní problémy se během aktuálních sněmovních voleb neobjevily, naopak se vyskytly i úsměvné momenty. Třeba když v Neratovicích dostala volební komise nabídku na hubení škůdců.
Zásadní problémy se během aktuálních sněmovních voleb neobjevily, naopak se vyskytly i úsměvné momenty. Třeba když v Neratovicích dostala volební komise nabídku na hubení škůdců.
/ROZHOVOR/ Jihočeský lídr Pirátů Lukáš Kolářík sledoval volby do Poslanecké sněmovny ze svých rodných Katovic na Strakonicku. A pro Strakonický deník v sobotu v podvečer krátce zhodnotil výsledek voleb.
Zatímco ve zbylých okresech slaví jako oficiální vítěz voleb úspěch trojkoalice SPOLU, na Jičínsku s pětiprocentním náskokem zvítězilo stejně jako před čtyřmi lety hnutí ANO. S celkem 29,2 procenty porazilo koalicí o více než 2 tisíce hlasů.
Vítězem sněmovních voleb v Královéhradeckém kraji se stala koalice Spolu. Druhé hnutí ANO na ní ztratilo necelé dvě procenta hlasů. Třetí skončili Piráti a Starostové, čtvrtá SPD. Pod pěti procenty zůstali v Královéhradeckém kraji sociální demokraté, komunisté i hnutí Přísaha.
Slušná volební účast a jasné vítězství koalice SPOLU tvořené zástupci politických stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Tak by se daly do jedné věty shrnout výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na Valašsku.
Vítězem sněmovních voleb se na Opavsku stalo stejně jako před čtyřmi lety hnutí ANO 2011, které získalo 34,07% hlasů. Výsledky však nekopírují výsledky celostátní, kde zvítězila, byť velmi těsným způsobem, koalice SPOLU.
Jednoznačným vítězstvím hnutí ANO skončily letošní sněmovní volby na Děčínsku. Jeho náskok před pronásledovateli ale nebyl tak velký jako v roce 2017, kdy měl na druhou SPD náskok 26 procentních bodů.
Hlasy do parlamentních voleb jsou na Klatovsku sečteny, vyhrála strana ANO 2011. Druhé místo získala koalice SPOLU, třetí jsou Piráti + STAN. Účast u voleb byla vyšší než v roce 2017.
Hnutí ANO ovládlo parlamentní volby v Plzeňském kraji, když získalo 29 procent hlasů. Koalice SPOLU, celostátní vítěz voleb, zaostal v regionu o pouhých 2,5 procenta. Třetí pozici stejně podobně jako v celostátní měřítku brala koalice Pirátů a STAN. Pětiprocentní hranici překročilo ještě SPD s necelými deseti procenty, pod pěti procenty stejně jako v celé republice zůstala ČSSD i komunisté.
Hnutí ANO současného premiéra Andreje Babiše získalo v okrese Most největší podporu obyvatel při sněmovních volbách. Na Mostecku vítěz obdržel přes 39 procent hlasů. Volební účast mírně přesáhla hranici 52 procent a byla vyšší než před čtyřmi lety.
Jihočeši dali v pátečních a sobotních sněmovních volbách nejvíce hlasů koalici SPOLU. Na druhém místě v kraji skončilo hnutí ANO, třetí je pakt Pirátů a Starostů. Výsledky voleb v kraji tedy kopírovaly ty celorepublikové, byť koalice SPOLU v jižních Čechách vyhrála s větším náskokem než v celé zemi.
Pokud by o vítězi voleb do Poslanecké sněmovny rozhodovali voliči na Přerovsku, bylo by hnutí ANO jasným vítězem. Podobně jako před čtyřmi lety na Přerovsku vyhrálo a získalo 32,22%. procent. Až na druhém místě je koalice SPOLU, kterou podpořilo 23,40% voličů. Slušný výsledek zaznamenalo hnutí SPD, které je třetí se ziskem 13,80%.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala nejvíce hlasů na Trutnovsku koalice SPOLU, která spojila trojlístek stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Získala 28,98 procent. Hnutí ANO, které dominovalo před čtyřmi lety ziskem 31,48 procent, dostalo letos 26,22 procent. Na Trutnovsku přišlo volit 66,28 procent voličů, to je nejvíce od roku 1998.
V pardubickém okrese voliči za vítěze voleb zvolili koalici SPOLU. Ta dostala od voličů více než 26 tisíc hlasů. S 30 procenty skončila na prvním místě. Druhé je hnutí ANO s 26,4 procenty. Třetí místo brali Piráti společně se Starosty, ti získali 14,9 procent. Za první trojkou se umístilo hnutí SPD s 8,8 procenty.
Jednoznačným výsledkem skončilo místní referendum v Podolí na Brněnsku, které provázelo letošní sněmovní volby. Tamní obyvatelé jasně rozhodli, že nechtějí v obci masivní výstavbu rodinných domů v lokalitě Nad paloukem. Místního referenda se zúčastnilo 732 lidí. Proti výstavbě se vyslovilo 648 voličů, tedy 88,5 procent.
Chlebíčky, brambůrky a další dobroty na stole, vůně čerstvé kávy, ale také trochu rozpaky z průběžných výsledků voleb. Tak to vypadalo po 16. hodině 9. října ve volebních štábu Pirátů a STANU v klubovně Epic v Karlových Varech. Lídři ostatních stran a hnutí z Karlovarského kraje odjeli do volebních štábů v Praze.
Vítězem sněmovních voleb se ve Středočeském kraji, stejně jako v celé republice, stala koalice SPOLU. Ukázalo se to po sobotním sečtení hlasů, kdy ve středních Čechách přišlo k urnám 711 tisíc hlasujících; volební účast dosáhla 67,95 procenta.
Nejen patnáct procent, ale především „vykroužkování“ pirátských kandidátů na volebních kandidátkách koalice Pirátů a STAN, je pro Piráty, kteří šli do voleb s obrovskými ambicemi velkým šokem. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová očekává, že po tomto výsledku vedení strany odstoupí ze stranických funkcí. A to i včetně Ivana Bartoše.
Sněmovní volby provázela podle odhadů vysoká účast a velký zájem projevili i čeští fotbaloví reprezentanti, kteří mají aktuálně říjnový sraz. Odevzdat hlas přišla většina členů národního týmu včetně hlavního trenéra Jaroslava Šilhavého. Reprezentanti hlasovali na voličský průkaz na Praze 5.
Jsou čtyři hodiny po volbách. Je prakticky jasné, že je vyhraje koalice SPOLU. Pokud trojice ODS, KDU-ČSL a T0P 09 splní předvolební sliby a spojí se s koalicí PirSTAN, budou mít poměrně pohodlnou většinu v Poslanecké sněmovně. Alespoň podle předběžných propočtů. Toto je stav k sobotnímu večeru.
Zásadní problémy se během aktuálních sněmovních voleb neobjevily, naopak se vyskytly i úsměvné momenty. Třeba když v Neratovicích dostala volební komise nabídku na hubení škůdců.
/VIDEO/ Vtipkování i dobré jídlo. Uvolněná atmosféra panovala v sobotu odpoledne v českobudějovických volebních štábech dvou politických uskupení, která ve volbách získala nejvíce hlasů - SPOLU a ANO.
Klid. Tak hodnotili strážníci zlínské městské policie (MP Zlín) letošní průběh voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v krajském městě. Během nich uskutečnily hlídky MP Zlín celkem 824 kontrol bezprostředního i širšího okolí volebních místností, na nichž se podílelo na 30 strážníků.
Průběh voleb vzbuzuje také řadu ohlasů, a to jak ze stran politiků, tak běžných občanů. Vyjádření k letošním volbám z Prahy přináší Deník ve stručném přehledu.
Jiří Hynek je neúspěšný prezidentský kandidát. Nyní se snaží v barvách hnutí Přísaha probojovat do Poslanecké sněmovny. Nejnovější čísla ze sčítání hlasů mu zatím poslanecké dveře neotevírají. „Přeji si, abychom se tam dostali a očekávám, že se tam dostaneme. O tom ale rozhodnou voliči a moje očekávání o tom nerozhodne,“ řekl novinářům.
Ujít si volby letos nenechala ani řada výletníků vyrážejících za odpočinkem na Kokořínsko – a jde o voliče, kteří se na to zjevně připravovali už s předstihem. Naznačuje to alespoň zkušenost volebních komisí v regionu s využitím voličských průkazů.
Volební účast je docela vysoká, a to nejen v Kralupech nad Vltavou, ale i v okolí města. To k zájmu o volby do Poslanecké sněmovny řekla Deníku půl hodiny před sobotním polednem vedoucí správního oboru kralupské radnice Dagmar Volfová. „Objížděli jsme volební místnosti v celém obvodu obce s rozšířenou působností – a všichni měli kolem 50 procent nebo přes 50,“ konstatovala.
Úderem druhé hodiny se v celé České republice uzavřely volební místnosti a volby do parlamentu pro voliče skončily. Pro členy volebních štábů ale začíná ta nejdůležitější práce, a to hlasy sečíst. O přízeň voličů se letos v Karlovarském kraji uchází 14 politických stran, koalic a hnutí.
Všechny okrsky jsou sečteny. Vítězem vyrovnaných voleb do Poslanecké sněmovny je koalice Spolu. Ta v závěru sčítání přeskočila do té doby vedoucí hnutí ANO a spolu s koalicí Pirátů a STAN bude mít ve sněmovně většinu. Obě koalice se večer dohodly na memorandu o vůli na vytvoření vlády. Požádají proto prezidenta Miloše Zemana, aby lídra Spolu Petra Fialu pověřil sestavením vlády.
Největší část voličů v parlamentních volbách Olomouckém kraji získalo hnutí ANO, koalice SPOLU skončila druhá. Na třetí místo se dostalo spojení Pirátů a Starostů jen o prsa před SPD. V bývalé baště tradiční levice zcela propadla ČSSD i KSČM, které se v kraji nedostaly přes pět procent.
/FOTOGALERIE/ Ostravští policisté začali v sobotu prověřovat zprávy o možném kupčení s hlasy. Na policisty se obrátili samotní členové komise. Jak Deník zjistil, jde o jeden z okrsků v Ostravě-Přívoze, jehož volební místnost se nacházela ve Waldorfské základní a mateřské škole.
Obrovskou účast v letošních parlamentních volbách hlásí v Jenišově. Kolem 13. hodiny, tedy hodinu před zavřením volebních místností, tam měli volební účast 74 %, a další a další voliči stále přicházeli.
/FOTO/ Městečko Mašťov, které leží na Chomutovsku, má v souvislosti s volbami jednu zvláštnost. V tamějším dětském domově nějaký čas pobýval Tomio Okamura, zakladatel politického hnutí Svoboda a přímá demokracie. Na tento pobyt nevzpomíná kvůli šikaně rád.
/FOTO/ Tomio Okamura, zakladatel politického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), sice v letošních volbách kandidoval jako lídr v Moravskoslezském kraji, podpora ale může čekat i z druhého koutu republiky, konkrétně městečka Mašťov na Chomutovsku. To má v souvislosti s volbami jednu zvláštnost. V tamějším dětském domově totiž Okamura nějaký čas pobýval. Na tento pobyt ale nevzpomíná kvůli šikaně rád.
Jak jde o politiku, lidé jsou na slovo skoupí. To alespoň platilo v Rokytnici na Přerovsku, kde v pátek ve čtyři hodiny odpoledne odvolil také lídr koalice SPOLU v Olomouckém kraji a šéf lidovců Marian Jurečka. Před budovou obecního úřadu, kde se volilo, se to lidmi jen hemžilo, ale o probíhajících volbách se jim příliš hovořit nechtělo.
/FOTO/ Se ziskem necelých pětatřiceti procent vyhráli před čtyřmi lety komunisté volby v Nemochovicích na Vyškovsku. Výsledek byl v ostrém kontrastu s celostátním výsledkem, který nepřesáhl osm procent. V obci porazili hnutí ANO o deset procent, pozoruhodné bylo ale také osmnáct procent u sociálních demokratů. Podobně jako ve zbytku Vyškovska tam měli voliči mezi necelými třemi stovkami obyvatel do sobotních dvou hodin odpoledne čas, aby odvolili a rozhodli o výsledku znovu.
/FOTO/ Před čtyřmi lety získalo hnutí ANO ve volbách do Sněmovny v Lišanech u Žatce 60 procent hlasů. Předloni při hlasování do Evropského parlamentu to bylo 40 %, loni v krajských volbách jej volilo 30 % místních.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) není teď doba na to uvažovat v souvislosti se zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana o užití článku 66 české ústavy. Vystrčil to řekl ráno ČTK v Telči na Jihlavsku, kde hlasoval ve volbách do Poslanecké sněmovny. Článek se zabývá i situací, kdy prezident nemůže ze závažných důvodů svůj úřad vykonávat a jeho pravomoce rozhodnutím Parlamentu přejdou na jiné ústavní činitele.