
Péče se změní, ohrožené děti musí obstát v běžném životě
Pardubice - Pobytová zařízení v kraji mohou přijít po novele zákona až o polovinu svých klientů.
Pardubice - Pobytová zařízení v kraji mohou přijít po novele zákona až o polovinu svých klientů.
Hradec Králové - Možnost vyzkoušet si na čas studium v zahraničí využívá čím dál více mladých studentů. Ti ze zdejší Univerzity Hradec Králové (UHK) míří na zkušenou nejčastěji na Tchajwan nebo do Německa.
Atény – Ulice v Aténách dnes zasáhly první násilné demonstrace od nástupu nové řecké vlády k moci před měsícem. Asi 500 krajně levicových účastníků pochodu namířeného proti nejnovější dohodě s mezinárodními věřiteli o prodloužení programu úvěrové pomoci Řecku podpálilo v řecké metropoli nejméně dvě auta a několik kontejnerů s odpadky a rozbilo několik výloh obchodů.
Rychnovsko /ROZHOVOOR/ - Propadl intenzivní vášni toulat se neprobádanými kouty světa zejména v horách. ONDŘEJ NĚMEČEK navzdory mladému věku navštívil zapadlé končiny na čtyřech kontinentech. Se čtenáři Rychnovského deníku se podělil o výjimečné zážitky.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?
Praha – Muslimka v šátku má v Česku zřejmě mnohem menší šanci získat práci, než kdyby zahalená nebyla. Ukázal to pokus, při němž firmy dostaly životopis s fotografií uchazečky v hidžábu a bez něj. Hidžáb zakrývá ženě vlasy, tvář je vidět. Zatímco nezahalenou zájemkyni pozvala pětina zaměstnavatelů na pohovor, zahalené ženě se neozval žádný. Výsledky dnes na semináři s názvem Muslimští strašáci popsala koordinátorka výzkumného a vzdělávacího projektu Muslimové.cz Klára Popovová.
Prachaticko - V současné době je poptávka i po zednících či kuchařích. „Samozřejmě, že za čtyři roky může být situace ale jiná," říká Václav Vávra.
Louny - Advokátní koncipientka postoupila do zítřejšího finále. Můžete ji podpořit SMS zprávou.
Rychnovsko - Propadl intenzivní vášni toulat se neprobádanými kouty světa zejména v horách. ONDŘEJ NĚMEČEK navzdory mladému věku navštívil zapadlé končiny na čtyřech kontinentech. Se čtenáři Rychnovského deníku se podělil o výjimečné zážitky.
Zajímavé besedy absolvovali studenti dobrušského gymnázia v Dobrušce během února. Renomovaný vojenský historik plk. PhDr. Eduard Stehlík besedoval s maturanty o druhé světové válce. Soustředil se na otázky atentátu na Heydricha, vyhlazení obce Lidice a na odbojovou činnost během druhé světové války. Výkladem a bezprostředním vystupováním si získal všechny přítomné a rozšířil vědomosti nejen maturantů, ale i dalších přítomných hostů.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ – Škoda Auto právě představila novou generaci Škody Superb. Odborná i laická veřejnost nešetří superlativy. Podle člena představenstva Bohdana Wojnara je nyní, po uvedení kombíku Fabie, právě představení nového Superbu tím, čím úspěšná automobilka žije.
Praha - Malíř a grafik Oldřich Kulhánek, který se narodil 26. února 1940, se celý život věnoval hlavně lidskému tělu a figurativním motivům. Výrazné tváře jsou k vidění i na českých bankovkách, které Kulhánek navrhl v první polovině 90. let a jež podle mnohých odborníků dodnes patří mezi nejkrásnější platidla na světě. Jeho díla jsou – tedy kromě peněženek – zastoupena také v prestižních sbírkách včetně pařížského Centra Georgese Pompidoua či vídeňské Albertiny.
Praha - Významná část malých a středních firem z Česka, Slovenska, Finska a Švédska začíná využívat systematické strategické řízení. Firmy se tak odvracejí od intuitivního a náhodného řízení. Vyplývá to z dnes zveřejněného výzkumu mezi 1000 vybraných firem provedeného agenturou Stem Mark pro Mendelovu univerzitu v Brně. Rizikem ovšem pro tuzemské firmy je, že svoji strategii stanovují maximálně na dva roky nebo méně sledují aktivity konkurence, upozornil průzkum.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Filosofie nebo informatika? Vybrat vysokou školu podle uplatnění v oboru nebo podle snů? Podobné otázky teď kolují v hlavě velké části maturantů. Rozhodují se, kde stráví příští roky svého studia. Mnoho z nich musí mít jasno do konce února. Právě v sobotu totiž končí termín přihlášek na většině brněnských vysokých škol. Loni se na ně hlásilo přes sto tisíc zájemců.
Kroměříž - Pomoci dětem z kroměřížského dětského domova se rozhodlo vedení kavárny a baru Tudam v Kroměříži. Připravili totiž akci s názvem Káva od srdce, kdy třicet procent ze zisku káv, které prodají od 1. do 15. března, poputuje právě dětem.
Nymburk - Sešel jsem se s kapelou Akustici (se všemi, kromě perkusisty Rolničky, kterému nebylo zrovna ten den nejlépe – pozn. aut.) v jejich domovině – Hudebním klubu Mlejn v Nymburce. Dole v místnosti, kde jsou pohodlné gauče, měli pravidelnou středeční zkoušku. Akustici jsou vlastně kapelou odpočinkovou, alespoň pro Káďu, Mílu Navrátila i Rolničku.
Velká Dobrá - Zatímco bývalí hokejisté po konci kariéry často v prostředí hokeje zůstanou, dvaapadesátiletý Milan Eberle, otec aktuálního hráče Rytířů Jana, se od nejrychlejší hry na světě oprostil. Motivací je pro něj právě jen syn Jan, který s Kladnem bojuje ve čtvrtfinále první ligy proti Jihlavě.
Most – Kdokoliv se může přihlásit do bezplatného kurzu německého jazyka pro veřejnost, který potrvá od 3. do 25. března. Kapacita kurzu je maximálně osmnáct účastníků plus dva náhradníci. Hlavním cílem projektu „Šprechtíme s Evropou" je zvýšit zájem o německý jazyk u veřejnosti.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Filosofie nebo informatika? Vybrat vysokou školu podle uplatnění v oboru nebo podle snů? Podobné otázky teď kolují v hlavě velké části maturantů. Rozhodují se, kde stráví příští roky svého studia. Mnoho z nich musí mít jasno do konce února. Právě v sobotu totiž končí termín přihlášek na většině brněnských vysokých škol. Loni se na ně hlásilo přes sto tisíc zájemců.
Kolín /ROZHOVOR/ - Ministr školství Marcel Chládek přijel do Kolína, aby se seznámil s problémy kolínských škol.
New York – Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun jmenoval do funkce šéfa politické mise OSN v Iráku bývalého slovenského ministra zahraničí Jána Kubiše. Oznámil to v úterý mluvčí šéfa OSN Stéphane Dujarric.
Kraj vyhlásil dotační program na podporu malého a středního podnikání. Deset milionů korun vyčlenil prostřednictvím dotačního programu Podpora podnikání v Moravskoslezském kraji 2015. Peníze by měly firmám pomoci s jejich rozvojem.
Kraj vyhlásil dotační program na podporu malého a středního podnikání. Deset milionů korun vyčlenil prostřednictvím dotačního programu Podpora podnikání v Moravskoslezském kraji 2015. Peníze by měly firmám pomoci s jejich rozvojem.
Ostrava, Morávka – Ještě nikdy za dobu svého kralování ve druhé lize nepřišli volejbalisté Sokola Bučovice tak snadno ke dvěma vítězstvím jako nyní v Ostravě. Zcela suverénně si v Morávce vedl i druhý zástupce Vyškovska v této třetí nejvyšší soutěži, TJ Holubice.
Dobruška/Tábor - V průběhu minulého týdne se v Táboře uskutečnil již pětadvacátý ročník Reprezentačních slavností piva spojený s prestižní degustační soutěží Česká pivní pečeť 2015. (Česká pivní pečeť je certifikované ocenění piva v největší a nejstarší soutěži v České republice.)
Rýmařov – V rýmařovském muzeu probíhá výstava obrazů a kreseb malířky Marie Nesetové. Lidé si je mohou prohlédnout ještě tento týden. Při vernisáži se sešli 5. února známí malířky, její rodina a též ctitelé umění z Rýmařova a okolí.
Pardubice - Dominik Hašek, Klub přátel Pardubicka i město Pardubice. Ti všichni slaví svá jubilea.
Žďár nad Sázavou - Fiktivní firmu v prosinci založili žáci 9. C žďárské základní školy Švermova. Imaginární společnost se zabývá přípravou a distribucí zdravé stravy. V nabídce je tak například celozrnné pečivo, přesnídávky, jogurty, ovocné a zeleninové šťávy, ovocné přesnídávky, ovesné kaše, zeleninové i ovocné saláty, čaje, koktejly, ale i müsli tyčinky nebo třeba plněné sladké a slané palačinky.
Praha - Koaliční rada se dnes neshodla na podobě návrhu zákona o financování politických stran. Problém je podle ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) například v limitech pro dary stranám či v transparentních účtech. Vedení vládní koalice ale souhlasí s tím, aby na finance stran dohlížela nezávislá instituce. Zatím není jasné, jak by měla vypadat.
Brusel – Reklamu umístěnou na oběžné dráze uvidí celý svět, bohužel o tom ale nejspíš vůbec nebude vědět. Možnost zaplatit si část „prvního billboardu ve vesmíru" nicméně existuje. Tři doktorandi z univerzity v belgické Lovani totiž přišli s netradičním způsobem, jak zajistit financování projektu, v jehož rámci plánují v roce 2016 vypustit na oběžnou dráhu svůj miniaturní satelit. Povrch družice projektu CubeSat o velikosti přibližně papírové krabice na mléko nabízejí jako plochu pro reklamu firmám či jednotlivcům, kteří prostě chtějí do vesmíru poslat vlastní vzkaz.
České Budějovice – Na českobudějovickém Gymnáziu Česká učí matematiku a chemii Ivan Bartoš. Ve školním roce 2001/2002 ho žáci nominovali do ankety Zlatý Ámos. A zvítězil. Svůj čas ale nevěnuje pouze škole, je totiž členem umělecké Skupiny 22.
Brno – Masarykovu univerzitu v Brně čeká na jaře volba rektora. Muzikologovi Mikuláši Bekovi končí první funkční období a netají se tím, že chce funkci obhajovat. Další kandidáti se mohou hlásit do 13. března, zjistila redakce z harmonogramu zveřejněného akademickým senátem.
České Budějovice – Číst a psát se budějovické děti učily už v první polovině 14. století, kdy ve městě existovala první škola. Velký rozkvět českobudějovickému školství ale přineslo až 18. století.
Vyrazit večer do divadla, nebo naopak rychle se vrátit do práce. Jak to ale vyřešit s dětmi, když není po ruce žádná babička? Čeští rodiče nejsou tolik zvyklí využívat hlídací agentury. Jedním z důvodů může být finanční nedostupnost nebo také obava vyzkoušet něco, co kolem sebe málo vidí. Ti, kteří už takzvaný babysitting vyzkoušeli, zase mají jasnou představu, co by měli chůvy na hlídání umět.
Plzeň – „Ne, to nemůže," odpověděl Roman Meluzín, šéf muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni na dotaz, zda může maminka, která doprovodila svého syna na konkurz, nahlédnout do zkušebního sálu, až se její syn bude ucházet o divadelní roli
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Obrazy, tenisky a židle. Netypická kombinace předmětů je základem tvorby slovenské výtvarnice a designérky Lucie Šachlové. V únoru a v březnu ji představuje na výstavě ve Slovenském domě v Praze.
Mělnicko - Nucený odchod z řad městské policie hrozí letos na Mělnicku šesti strážníkům. Nemají totiž maturitu, která bude od ledna příštího roku povinná. Povinnost mít maturitu se objevila v novele zákona o obecní policii, která vešla v platnost před sedmi lety. Platit zároveň začalo i přechodné období, během něhož si strážníci mohli vzdělání doplnit. To ale s posledním dnem letošního roku skončí.
Ústecký kraj - Zhodnoťte schopnosti a požadavky, vyberte tu správnou školu a nepropásněte termíny.
Praha - Vyrazit večer do divadla, nebo naopak rychle se vrátit do práce. Jak to ale vyřešit s dětmi, když není po ruce žádná babička? Čeští rodiče nejsou tolik zvyklí využívat hlídací agentury. Jedním z důvodů může být finanční nedostupnost nebo také obava vyzkoušet něco, co kolem sebe málo vidí. Ti, kteří už takzvaný babysitting vyzkoušeli, zase mají jasnou představu, co by měli chůvy na hlídání umět.
Praha /FOTOGALERIE/ - Na průběh státních závěrečných zkoušek ze speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) by mohl dohlížet i zástupce ministerstva školství. Na páteční tiskové konferenci to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který tuto soukromou univerzitu osobně navštívil. Kvůli hrozbě neprodloužení akreditace plánuje na příští týden další schůzku s Akreditační komisí a zástupci školy.
Pavel Chlouba má zahradnictví jako povolání i koníček. "Například v Holandsku je atmosféra na zahradách velmi komorní, často bývají velmi malé a extrémně udržované," říká.
Praha – Na průběh státních závěrečných zkoušek ze speciální pedagogiky na Univezitě Jana Amose Komenského (UJAK) by mohl dohlížet i zástupce ministerstva školství. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který tuto soukromou univerzitu osobně navštívil. Kvůli hrozbě neprodloužení akreditace plánuje na příští týden další schůzku s Akreditační komisí a zástupci školy.
Hustopeče /FOTOGALERIE/ – Nenápadné modré světlo odhalí krvavé stopy na místě činu, kde látka zvaná luminol reaguje s kyslíkem. Modré záři přihlíží několik párů soustředěných očí. Nejde však o žádné místo činu ani o kriminálku New York. Do chemické učebny na gymnáziu v Hustopečích zavítali ve čtvrtek studenti Vysoké školy chemicko–technologické z Prahy. Zdejším žákům předvádí zábavnou chemii.
Slovácko /TIP NA VÍKEND/ – To nejlepší z animovaných filmů nabídne přehlídka ve Veselí nad Moravou. Loutkové představení v Tvarožné Lhotě potěší děti i rodiče.
České Budějovice – Nejen jako jízdenka v městské hromadné dopravě, prostředek k úhradě jízdného v dalších spojích, parkovného, rezervaci a nákupu vstupenek na kulturní akce, ale i jako průkazka do knihoven či platební karta by mohla sloužit karta, kterou chce po vzoru Plzně zavést budějovický dopravní podnik.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Jakým způsobem nahlíží na svět kolem sebe žáci Základní umělecké školy (ZUŠ) v Uherském Hradišti prozrazuje výstava Svět očima skutečnosti, jejíž vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 18. února v Galerii Vladimíra Hrocha v hradišťském Klubu kultury.
Třebíč - Malíř a grafik Vlastimil Toman slaví 85. narozeniny. Narodil se 19. února 1930 v Třebíči na Nových Dvorech. Rodina se záhy přestěhovala do obce Týn (lidově Tejno), v roce 1960 přičleněné k Třebíči.
Kravaře - Kdysi znepřátelení sousedé zakopali válečnou sekeru. Prospěch z toho mají hlavně děti.
Svitavsko – Seniorů, kteří věří, že na vzdělání není nikdy pozdě, je stále dostatek. Jejich zájem neupadá.
Táborsko - Přinášíme rychlé zprávy pro čtvrtek 19. února. Svátek má Patrik.