Kreativ

ŠTÍTEK: vysoká škola

Ilustrační foto.

Liberecký kraj bude hradit kurzovné zájemcům o studium zdravotnických programů

Liberecký kraj bude od nového školního roku 2025/2026 hradit kurzovné žákům posledních ročníků krajských gymnázií, kteří mají zájem o studium zdravotnických programů vysokých škol. Rada kraje proto odsouhlasila podmínky pro poskytnutí mimořádného účelového příspěvku ve výši 1 milion korun gymnáziím zřizovaných Libereckým krajem.

Zábavný vědecký festival VědaFest na Vítězném náměstí.

Návštěvníci VědaFestu objevovali u Kulaťáku, jak věda dokáže být zábavná

VědaFest, festival objevů a poznávání pod širým nebem na Kulaťáku, přilákal na Vítězné náměstí davy návštěvníků. Akce, která spojuje vědu se zábavu, nabídla interaktivní stánky a ukázky připravené zástupci univerzit a prestižních institucí i firem. Návštěvníci si mohli i sami vyzkoušet pokusy a objevovat, jak věda ovlivňuje náš každodenní život. Nadšeny byly nejen děti, ale všechny věkové kategorie.

Den oslav století existence Kampusu Dejvice.

Základní kámen Kampusu Dejvice z roku 1925 nahradí odlitky otisků dlaní

Univerzitní Kampus Dejvice, domov několika vysokých škol, oslavil sto let své existence. Výročí připomnělo nejen bohatou historii, ale i vize budoucího rozvoje tohoto vzdělávacího centra. Oslavy zahrnovaly koncerty, videomapping i přípravu symbolické náhrady za ztracený základní kámen z roku 1925. Událost spojila studenty, absolventy a akademiky v oslavě tradice, inovace i pospolitosti, které kampus symbolizuje.

Ilustrační foto. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Rektorka UK Milena Králíčková bude nadále předsedkyní České konference rektorů

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková bude pokračovat ve vedení České konference rektorů (ČKR), znovu ji zvolili ve čtvrtek 5. června v Ostravě. V tiskové zprávě o tom informovala Univerzita Karlova. Králíčková vede reprezentaci vysokých škol od 1. srpna 2023, funkční období je dvouleté, vyplývá z informací na webu ČKR. Předseda je volen z členů ČKR, Králíčková dostala 29 z 32 možných hlasů.

Prestižní Harvardova univerzita má neshody s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ilustrační foto

Trumpova vízová opatření mohou zastavit cesty českých studentů do USA

Boj prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa vůči prestižním vysokým školám se stupňuje. Na Harvard už nechce pouštět nikoho ze zahraničí, Kolumbijské univerzitě hrozí odebráním licence. Jeho kroky ale zasahují i stovky českých studentů. Zástupci tuzemských univerzit varují před možným rušením jejich cest do USA.

Pardubická univerzita pořádá první sraz absolventů ve své historii.

Márdi, diplomky i podcast: Absolventi se poprvé vrátí na pardubickou univerzitu

Univerzita Pardubice zve své bývalé studenty na úplně první setkání absolventů, které se uskuteční už tuto sobotu 7. června. Program začne v 10 hodin v Aule Arnošta z Pardubic a nabídne pestrý mix vzpomínek, zábavy i inspirace. Připraven je koncert Márdiho z Vypsané fixy, živý podcast s absolventy i prohlídky kampusu.

Z Veletrhu firem 2025 v Berouně

Husovo náměstí v Berouně patřilo Veletrhu firem

Bezmála třicet firemních stánků a další s ukázkami dovednosti žáků tamní střední školy zaplnilo poslední květnové pondělí Husovo náměstí v Berouně. Veletrh firem aneb oslava řemesel zde ve spolupráci s městem pořádala SOŠ a SOU Beroun-Hlinky.

Počet zahraničních studentů v Česku dlouhodobě roste, ilustrační foto

Cizinců na českých univerzitách přibývá: Kolik jich tu studuje, co je láká

Na univerzitách aktuálně vrcholí zkouškové období a přicházejí také výsledky přijímacích zkoušek, a to nejen českým, ale také zahraničním uchazečům. České univerzity jsou totiž s vidinou kvalitního vzdělání čím dál oblíbenější i mezi zahraničními studujícími. Kolik jich v tuzemsku studuje, odkud nejčastěji přicházejí a jak hodnotí svou studijní zkušenost, zjišťovala datová redakce Deníku.  

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

Kraj vzývá ministra k podpoře zákonodárné iniciativy k vysoké škole

Krajští zastupitelé vyzvali ministra školství k podpoře zákonodárné iniciativy kraje ke zřízení vysoké školy v Karlovarském kraji. Potvrdili platnost zákonodárné iniciativy a také schválili spolupráci kraje se Západočeskou univerzitou v Plzni (ZČU) na případném záměru zřízení vysokoškolského ústavu a podpořili i spolupráci se spolkem ACADEMUS.

Prezident Petr Pavel debatoval s občany Karlových Varů v místním hotelu Ambassador. Ilustrační snímek.

Hejtmanka Karlovarského kraje jednala s prezidentem o vzniku vysoké školy

Prezident Petr Pavel podporuje zřízení samostatné veřejné vysoké školy v Karlovarském kraji. Řekla to novinářům po dnešním jednání s hlavou státu hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Podle ní prezident stojí za tím, že je to varianta, která by kraji prospěla. Karlovarský kraj je jediný, který nemá na svém území sídlo vysoké školy. Jeho představitelé to chtějí změnit. Cesty pro vznik vysoké školy v kraji jsou dvě, buď na základě změny zákona, nebo vznikem vysokoškolského ústavu pod hlavičkou Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Zastupitelé Karlovarského kraje v pondělí potvrdili, že podporují obě varianty. Pozvání na Pražský hrad dostala na dnešek nejen Mračková Vildumetzová, ale i rektor ZČU Miroslav Lávička a ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

V Karlovarském kraji se konalo ustavující zastupitelstvo, kde byla zvolena hejtmankou Jana Mračková Vildumetzová a také nová krajská vláda. Ilustrační snímek.

Karlovarský kraj bude zatím jednat se ZČU i prosazovat zákon o vysoké škole

Zastupitelé Karlovarského kraje v pondělí 28. dubna potvrdili, že budou pokračovat cestou zákonodárné iniciativy pro vznik samostatné veřejné vysoké školy. Zároveň deklarovali možnou spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni (ZČU) při vzniku ústavu veřejné vysoké školy v kraji. K tomuto tématu se hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) ve středu 30. dubna sejde s prezidentem Petrem Pavlem. Ačkoli v krajském zastupitelstvu panuje shoda na tom, že kraj vysokou školu potřebuje, na jednání zastupitelstva zaznělo, že kraj by se už měl rozhodnout, kterou cestou půjde.

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Lávička před novou pobočkou v Karlových Varech.

Západočeská univerzita v Plzni nabízí Karlovarskému kraji nový kampus

Kampus Karlovy Vary. Tak zní pracovní název instituce, kterou Karlovarskému kraji nabízí Západočeská univerzita v Plzni (ZČU). Tato varianta by v první fázi kromě pokračování vzdělávání poskytované současnými dvěma fakultami, tedy ekonomickou a pedagogickou, nabídla i postupné zapojení dalších fakult, např. designu a umění a zdravotnických studií, a hlavně od roku 2027 nově vytvořený autonomní vysokoškolský ústav, jakési centrum regionálního vzdělávání a výzkumu. Ten by měl vlastního ředitele a nabídka studijních programů by se rozšířila o ty, které by odpovídaly potřebám kraje, například o balneo, sociální práci, cestovní ruch, školní psychologii nebo bezpečnost.

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

Karlovarský kraj zváží nabídku na vznik vysokoškolského ústavu, chce ale záruky

Karlovarský kraj zváží nabídku Západočeské univerzity Plzeň (ZČU) na vznik vysokoškolského ústavu v Karlových Varech, který by zajistil výuku vysokoškolských oborů. Chce ale záruky trvání vysoké školy, které podle vedení kraje poskytuje jen ukotvení vysoké školy v Karlovarském kraji zákonem. Po pracovním jednání s rektorem ZČU a ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) to řekla hejtmanka kraje Jana Mračková Vildumetzová. Zřízení vysokoškolského ústavu by ale bylo pro kraj levnější, rychlejší a jednodušší, míní Bek. Neodmítá ale ani krajem preferovanou cestu zřízení vlastní vysoké školy.

Po podpisu memoranda.

Kraj uzavřel memorandum se spolkem ACADEMUS kvůli veřejné vysoké škole

Vznik veřejné vysoké školy v Karlovarském kraji, to je společný cíl vedení Karlovarského kraje a spolku ACADEMUS, jehož členové mají mnohaleté zkušenosti z fungování vysokých škol i ze státní a korporátní sféry. Memorandum o spolupráci v Senátu Parlamentu ČR podepsala ve středu 9. dubna hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová a předseda spolku Bohumil Poláček.

Koláž s využitím snímků z databanky Pexels a Pixabay.

Výběr zpráv. Zavřely farmy, končí vysoká škola, Znojmo řeší úřad i vraky

/PŘEHLEDNĚ/ Na události bohatý byl uplynulý týden ve Znojmě i v regionu. Připravili jsme pro vás pravidelný výběr zpráv. Opatření proti kulhavce přiměla farmáře zavřít farmy před návštěvníky. Znojmo ukončilo nájemní smlouvu s vysokou školou v Loucké. Popíjení na veřejnosti ve Znojmě je zakázané na dalších místech, město řeší vraky v ulicích i opravu úřadu na náměstí Armády.

Většina letošních maturantů plánuje pokračovat ve studiu na vysoké škole. Zájem mají především o humanitní a společenské vědy, naopak nestojí o technické nebo zdravotnické obory. Ilustrační foto

Kam na vysokou školu? Nezájem o technické obory u maturantů v Česku trvá

Většina letošních maturantů plánuje pokračovat ve studiu na vysoké škole. Zájem mají především o humanitní a společenské vědy, naopak nestojí o technické nebo zdravotnické obory. Podle odborníků ovšem studijní preference budoucích vysokoškoláků nekopírují poptávku na trhu práce, kde oba sektory bojují s nedostatkem pracovníků. Přesto mají dobré vyhlídky, vysokoškoláci nacházejí široké uplatnění, i když často pracují v zaměstnáních, které s původně vystudovaným oborem nesouvisí. 

Opava, Slezská univerzita, 22. prosince 2023.

Vysoké školy čeká růst rozpočtu, slibuje ministerstvo školství rektorům

Vysoké školy by se i v následujících letech mohly dočkat navyšování rozpočtu. Příslib prorůstového návrhu rozpočtu získali rektoři od zástupců ministerstva školství. Novinářům to po dnešním zasedání Pléna České konference rektorů (ČKR) v Ostravě řekl místopředseda ČKR pro záležitosti ekonomické a sociální a rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák.

Michal Uhl, ředitel Domu zahraniční spolupráce

Česko láká zahraniční studenty. Kvůli Trumpovi tady přibývá těch z Ameriky

Dům zahraniční spolupráce se snaží řešit demografickou krizi v Česku tím, že láká zahraniční studenty na české univerzity. Cílem je zvýšit podíl zahraničních studentů na 30 procent. Agentura se proto zaměřuje na propagaci českého vzdělávání a odstraňování bariér pro zahraniční studenty. Jak se jí to daří a proč na vysokých školách potřebujeme více studentů z ciziny?

Studenti z Karlovarska objevují vodík i studijní šance za hranicemi

Studenti z Karlovarska objevují vodík i studijní šance za hranicemi

Vodíkové technologie, výzkum i možnosti bezplatného vysokoškolského studia v Německu – to vše představila Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje studentům z regionu. Tři studijní cesty v rámci projektu Vodíkový region Čechy & Bavorsko ukázaly nejen využití vodíku, ale i praktické příklady udržitelnosti v Bavorsku.

Studenti univerzity. Ilustrační snímek

Českých studentů na vysokých školách ubývá. Lákejme cizince, apelují experti

Zahraniční studenti hrají v současné době důležitou roli v českém vysokoškolském vzdělávání – tvoří totiž 18 procent z celkového počtu univerzitních studentů. Nejvíce jich tady přijelo za studiem ze Slovenska, ale i z Ruska a Ukrajiny. S rostoucí konkurencí ze strany sousedních zemí, jako jsou Německo a Polsko, je prý ale pro Česko nezbytné zvýšit jejich podíl až na 30 procent. Ekonomové a odborníci zdůrazňují, že je důležité přilákat zahraniční studenty zejména do technických oborů.

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

Vysokou školu v Karlovarském kraji chce hejtmanství i vláda, ale každý po svém

Zatímco hejtmanka chce plnohodnotnou veřejnou vysokou školu, jejímuž vzniku by měla pomoci krajem vypracovaná a do sněmovny odeslaná zákonodárná iniciativa, ministr školství Bek dává přednost spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni, která by v Karlových Varech udělala pobočku, tedy samostatný ústav. Vláda doporučila další jednání.

Česku se kriticky nedostává vysokoškolsky vzdělaných lidí. Nápravu má zajistit změna zákona. Přečtěte si článek

Na sociální stipendia dosáhne jen hrstka vysokoškoláků. Česko přichází o talenty

Sociální stipendia mají podpořit chudší vysokoškoláky. Jenže jsou nastavena tak, že na ně dosáhne jen pár stovek nejchudších. Česku se přitom kriticky nedostává vysokoškolsky vzdělaných lidí. Nápravu má zajistit změna zákona, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přislíbil, že vysokoškolská stipendia doznají změn.

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

Proti zákonu o vysoké škole v Karlovarském kraji má výhrady MŠMT i MF

Návrh zastupitelstva Karlovarského kraje o zřízení tamní vysoké školy se v připomínkovém řízení setkal s výhradami nejen ministerstva školství, ale i ministerstva financí a ministra pro vědu. Ministr pro místní rozvoj a bývalý karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN) k němu doporučil zaujmout neutrální stanovisko. Ministerstvu financí například vadí, že návrh nevyčísluje náklady na investici i na následný provoz. Stojí to v připomínkách na vládním webu.

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto

Hejtmanka: Ministr školství nedodržel slib, který dal zastupitelům kraje

Hejtmanství, které nyní vede hnutí ANO v zákonodárné iniciativě žádalo změnu zákona, která má Karlovarskému kraji garantovat vznik veřejné vysoké školy do čtyř let. Podle opozice a především STAN ale nejbezpečnější cesta k vysoké škole vede vznikem ústavu Západočeské university (ZČU) nebo zakotvení vysoké školy v zákoně tak, jak má k projednání připraveno ministerstvo školství.

Vysoká škola

Vysokoškolské zdravotnické obory v kraji se rozšíří

Karlovarský region se potýká s nedostatkem zdravotnických odborníků. Otevření odloučeného pracoviště Vysoké školy zdravotnické v Sokolově má pomoci zvýšit jejich počet. Od roku 2024/2025 se zde začne vyučovat obor Všeobecné ošetřovatelství a v budoucnu i Zdravotnické záchranářství.

Studenti Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Jihočeská univerzita otevírá dveře novým zdravotníkům. Přijme jich o pětinu víc

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity zvýší od letošního podzimu počty studentek a studentů, kteří se budou připravovat na nelékařské zdravotnické profese. Reaguje tak na rozhodnutí vlády, které se na ZSF JU týká Všeobecného ošetřovatelství, Pediatrického ošetřovatelství, Porodní asistence, Zdravotnického záchranářství, Radiologické asistence a Nutriční terapie.

Jana Mračková Vildumetzová. Ilustrační snímek.

Hejtmanka požádala prezidenta o podporu vzniku veřejné vysoké školy

Hejtmanka požádala prezidenta Petra Pavla o podporu vzniku veřejné vysoké školy v Karlovarském kraji. Je to jedna z priorit vedení Karlovarského kraje. "Měla by být otevřena ideálně v roce 2027, kdy bude končit dle demografického vývoje nejvíce studentů na středních školách. Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová proto věří, že tento záměr bude podpořen nejen vládou a ministrem školství, ale také prezidentem České republiky Petrem Pavlem," uvedla mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jitka Čmoková.

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

Poslanci už mají návrh Karlovarského kraje na vznik tamní vysoké školy

Poslanci už mají návrh zastupitelstva Karlovarského kraje na zřízení veřejné vysoké školy. Zastupitelstvo, složené většinou ze zástupců ANO, návrh schválilo v pondělí 10. února. Podle dřívějšího vyjádření ministra školství Mikuláše Beka (STAN) by v kraji vysoká škola vzniknout mohla. Buď cestou vlastní veřejné školy na základě změny zákona, kterou je ministerstvo ochotné podpořit, nebo jako vysokoškolský ústav, což by podle ministra byl snadnější a rychlejší proces.

Areál UJEP.

Ústecká univerzita navýší počet studentů, přitečou miliony korun

Česká konference rektorů (ČKR) chce, aby ministerstvo školství ještě upřesnilo, co se stane, pokud se vysokým školám nepodaří dosáhnout požadovaného zvýšení počtu přijatých studentů o tři procenta. Vedení ČKR o tom po zasedání pléna v Ústí nad Labem informovalo novináře. Vyšší počet přijatých studentů je podmínkou letošního navýšeného rozpočtu pro veřejné vysoké školy.

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

Veřejná vysoká škola na Karlovarsku už není utopie. Podporu má i ve vládě

Zastupitelé z hnutí ANO, které vede Karlovarský kraj, prosadili schválení vlastní zákonodárné iniciativy na zřízení veřejné vysoké školy. Jednat ale chtějí jednat i se Západočeskou univerzitou Plzeň o vzniku vysokoškolského ústavu. Jako jednu z variant ji zmínil i ministr Mikoláš Bek (STAN), který byl jednání zastupitelů přítomen.  

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

Veřejná vysoká škola v kraji už není utopie. Podporu má i na vládní úrovni

Zastupitelé z hnutí ANO, které vede Karlovarský kraj, prosadili schválení vlastní zákonodárné iniciativy na zřízení veřejné vysoké školy. Jednat ale chtějí jednat i se Západočeskou univerzitou Plzeň o vzniku vysokoškolského ústavu. Jako jednu z variant ji zmínil i ministr Mikoláš Bek (STAN), který byl jednání zastupitelů přítomen.  

V Karlovarském kraji se konalo ustavující zastupitelstvo, kde byla zvolena hejtmankou Jana Mračková Vildumetzová a také nová krajská vláda. Ilustrační snímek.

Veřejná vysoká škola v kraji chybí, bude se schvalovat podnět k jejímu vzniku

Veřejné vysoké školy v Karlovarském kraje dlouhodobě chybí. Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO) proto hodlá v pondělí 10. února zastupitelstvu kraje předložit ke schválení zákonodárnou iniciativu kraje na vybudování veřejné vysoké školy. „Náš kraj nemá veřejnou vysokou školu jako jediný v republice. To je špatně. Odchází mladí lidé, region se nerozvíjí. Zřízení vlastní vysoké školy proto považujeme za strategický krok ke zvýšení konkurenceschopnosti kraje,“ uvedla hejtmanka.

Vysoká škola CEVRO už řadu let působí kromě Prahy také v Českém Krumlově. Nově se stala CEVRO Univerzitou.

Už i Krumlov je univerzitním městem. Vysoká škola CEVRO získala prestižní statut

Historický milník překročila na přelomu roku Vysoká škola CEVRO. Vzdělávací instituce, která už řadu let působí kromě Prahy také v Českém Krumlově, získala po dvouletém akreditačním procesu statut univerzity. Stala se tak CEVRO Univerzitou. Znamená to nejen potvrzení vysoké kvality vzdělávacího programu, ale i začátek nové éry, otevření nových perspektiv pro budoucí generace studentů. Ti mohou nyní dosáhnout až na akademický titul Ph.D..

Technická univerzita Liberec. Ilustrační foto.

TUL odmítá požadavek ministerstva. Chybí uchazeči o vysokoškolské studium

Vedení Technické univerzity v Liberci (TUL) považuje skokové zvýšení počtu přijatých studentů, které požaduje od příštího akademického roku ministerstvo školství (MŠMT), za prakticky nereálné. V případě liberecké univerzity by to znamenalo přijmout asi 400 studentů navíc. Počty zapsaných kopírují rostoucí demografickou křivku a přibývá jich výrazně pomaleji, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. V loňském roce univerzita přijala 4000 studentů, meziročně se počty zvyšují jen o desítky studentů.

Sokolovské gymnázium

Sokolovské gymnázium odhaluje tajemství úspěchu. Odbornost a přátelská atmosféra

Učte se, ale nestresujte se, radí svým nástupcům studenti prvního ročníku čtyřletého gymnázia v Sokolově. K přijetí na toto gymnázium bylo nutné získat v jednotném testu vůbec nejvíc bodů ze všech čtyřletých oborů na Sokolovsku. Deník se proto vydal na místo, aby zjistil, jak těžké přijímačky byly, ale také, co vše daná škola studentům nabízí. Sokolovské gymnázium sází podle vedení školy na odbornost a přátelskou atmosféru. A nutno přiznat, že ta na mě dýchla všude. Na chodbách, kde mají studenti jakési oddychové koutky, kde klábosí či svačí, ve třídě, kam jsme se zašli podívat, a dokonce i v ředitelně, kde si na nás udělal čas ředitel školy Jiří Widž spolu se svou zástupkyní Lenkou Chvalovou.

ISŠ Cheb - Škola služeb a řemesel

Nadchnout žáka pro obor můžete jen v první minutě při první hodině

Seznam TOP 10 maturitních oborů na Chebsku ovládla Integrovaná střední škola (ISŠ) v Chebu, do desítky se jich dostalo hned šest. Na prvním místě byl obor Management kvality. O jeho absolventy mají zaměstnavatelé velký zájem, řada studentů ale pokračuje v dalším vzdělávání na vysokých školách.

Ředitelka Střední školy Baltaci Světlana Hlavačková.

Lyceum 2.0 pomůže vychovat kvalitní zaměstnance. Otevřou ho i ve Zlíně

Zaměstnavatelé často narážejí na fakt, že absolventi středních a vyšších škol jsou pro ně alespoň ze začátku takzvaně nepoužitelní. A deváťákům zase vadí, že se už v 15 letech musejí rozhodnout, jakým směrem by se mělo ubírat jejich budoucí povolání. Tyto složitosti by měl alespoň částečně odstranit projekt nového typu lyceí nově otevíraných pro školní rok 2025/2026.

Ilustrační foto

Vysoká škola zdravotní má pobočku v Sokolově

O nové vysokoškolské obory je mezi studenty v Karlovarském kraji zájem. Školy proto plánují zachování kapacit nebo jejich zvyšování a zvažují i rozšíření nabídky studijních programů, zjistila ČTK. Kraji přesto stále schází multioborová veřejná vysoká škola. O nutnosti zřídit ji v kraji opakovaně mluvil i prezident Petr Pavel.

Den otevřených dveří na stavební fakultě ČVUT - ilustrační foto

Tipy Deníku: Dny otevřených dveří na univerzitách jdou do finále

Už jen několik týdnů mají zájemci o studium na vysoké škole na podání přihlášky k přijímacím zkouškám. Při rozhodování jim mohou pomoci dny otevřených dveří, kdy se mohou podívat na tu kterou fakultu, její zázemí a potkat se třeba se studenty a pedagogy.