Kam po maturitě? Toť otázka. Zájemcům o studium napověděl veletrh Gaudeamus v Praze. Na evropském veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus představily vysoké školy svoji studijní nabídku.
Ministr školství Mikuláš Bek bude 10. února diskutovat se zastupiteli Karlovarského kraje možnostech vzniku vysoké školy v regionu. Prioritou je státní. Karlovarský kraj Zřízení vysoké školy na území Karlovarského kraje je jedním ze zásadních bodů Výboru pro regionální politiku, který spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj. Závěrem posledního jednání, které se uskutečnilo 23. ledna, je usnesení, že ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se zúčastní nejbližšího zasedání zastupitelstva Karlovarského kraje. 10. února tak bude ministr Bek přímo v Karlových Varech diskutovat s krajskými zastupiteli o možnostech vzniku vysoké školy v regionu.
Senioři univerzity třetího věku měli ve čtvrtek 16. ledna promoci v Praze na České zemědělské univerzitě. Jedenáct studentů z centra vzdělávání při škole Ekonom v Litoměřicích splnilo podmínky studia v šesti semestrech. Na slavnostní promoci v aule vysoké školy se dostavilo devět absolventů, kteří obdrželi Osvědčení o absolutoriu univerzity třetího věku v akademickém roce 2024/2025.
Za druhé světové války jej jako odbojáře nacisté vláčeli po věznicích, komunisté jej vyhodili z vysoké školy a vykonával nebezpečnou práci. Zábřežák Alois Frank se 7. ledna 2025 dožil sta let.
Ve třech letech ji byla stanovena diagnóza dětská mozková obrna – kvadruparéza. Proto je odkázána na invalidní vozík, a na téměř neustálou pomoc druhé osoby. I přes nepříznivý osud sedmnáctiletá Anička Stehlíková z Aše studuje tamní gymnázium a navštěvuje keramický a dramatický kroužek. Jejím snem je vystudovat vysokou školu. Ke kvalitnějšímu životu ji pomáhají rehabilitace ve specializovaných centrech. Tamní pobyty však nehradí zdravotní pojišťovny. Aničce se proto rozhodl pomoci Nadační fond Františka Štěpánka, který pro dívku pořádá benefiční den. Výtěžek z akce bude použit na neurorehabilitační pobyt v centru Hájek.
Ani krajské nemocnice by se nemusely za takové vybavení stydět. Řeč je o dvou moderních učebnách na Vysoké škole polytechnické Jihlava, které věrně simulují nemocniční prostředí. Studenti zdravotnických oborů mají v krajském městě k dispozici špičkové vybavení.
Dálnice, zajisté. Investice do energetiky, samozřejmě. Ale stačí to? Podle úspěšného investora a bývalého startupisty Vojtěcha Ročka rozhodně ne. „Lidé z inovativních firem vidí, že těch věcí, které by vláda mohla dělat, je mnohem víc. Nejenom kvůli tomu, abychom se měli dobře teď, ale aby odtud neodcházely chytré mozky. Chybí tady legislativní podpora, lepší zákony pro to, aby mladí lidé mohli snadněji podnikat, vydělat si na sebe a nebyli závislí na korporátu nebo na státu,“ tvrdí partner společnosti Presto Ventures.
Jak dostat Česko opět na světovou ekonomickou a technologickou špičku? Nepůjde to bez lidí s vysokou školou, především technického směru. Jenže počet „domácích“ studentů univerzit klesá, a zatím se nedaří nalákat talenty ze zahraničí. „Třeba Německo má ambiciózní plán v příštích letech přijmout až 500 tisíc zahraničních studentů,“ upozorňuje průmyslník a ambasador projektu Druhá ekonomická transformace (2ET) Martin Wichterle, který byl hostem videopodcastu Byznys kafe – speciálního dílu zaměřeného právě na projekt Druhé ekonomické transformace.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Na Frýdeckomístecku vám představuje: Gymnázium Cihelní Frýdek-Místek - 2. 12., Gymnázium Třinec - 9. 12., Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí - 16. 12. a Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek - 23. 12.
Ve světě matematiky a fyziky se Matyáš Veselý z Teplic cítí jako ryba ve vodě. V osobním životě má ale potíže. Dospívající chlapec, jenž se od narození potýká s Aspergerovým syndromem, utrpěl vážný úraz, ze kterého se nyní zotavuje. Jeho spolužáci Samuel Blažek a Ester Krupková pro něj založili sbírku, aby mohl díky speciálním rehabilitacím dojít po svých k maturitě. Dále by se potřeboval osamostatnit a pokračovat na svou vysněnou vysokou školu studovat matematiku.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Objíždějí burzy škol a dny otevřených dveří, aby vybrali to správné zařízení pro další studium. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium.
Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií ve Zlínském kraji.
Postupně seriál představuje tato gymnázia:
Gymnázium Uherské Hradiště - 22.11.,
Střední odborná škola a gymnázium Staré Město - 29.11.,
Stojanovo gymnázium Velehrad - 6.12.,
Gymnázium Jana Amose Komenského a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherský Brod - 13.12.
Gymnázium v Lipníku nad Bečvou vzniklo v roce 1993 jako odloučené pracoviště hranického gymnázia. Jeho zřizovatelem není na rozdíl od jiných středních škol v regionu Olomoucký kraj, ale město Lipník. Rozmach zažívá především v posledních letech, kdy se výrazně zvýšil zájem o studium - jak mezi žáky z Přerova, tak i okolních měst a obcí. Co všechno dnes škola nabízí? Na to jsme se zeptali ředitele gymnázia Jiřího Farného.
Gymnázium v Lipníku nad Bečvou vzniklo v roce 1993 jako odloučené pracoviště hranického gymnázia. Jeho zřizovatelem není na rozdíl od jiných středních škol v regionu Olomoucký kraj, ale město Lipník. Rozmach zažívá především v posledních letech, kdy se výrazně zvýšil zájem o studium - jak mezi žáky z Přerova, tak i okolních měst a obcí. Co všechno dnes škola nabízí? Na to jsme se zeptali ředitele gymnázia Jiřího Farného.
Profesor Marek Vochozka, který se vrátil do čela budějovické Vysoké školy technické a ekonomické, převzal 9. prosince jmenovací dekret od prezidenta republiky Petra Pavla.
Děti v devátých třídách základních škol i jejich rodiče v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítě na víceleté gymnázium.
Liberecký kraj zavádí novou poradní komisi, která má za cíl zapojit mladé lidi do rozhodovacích procesů a rozvoje regionu. Tato iniciativa umožní mladé generaci vyjádřit své názory a přinést nové perspektivy na aktuální témata. Komise bude složena z 15 členů, včetně zástupců vysokých škol a Studentského parlamentu, a nabídne prostor pro aktivní účast mladých lidí z veřejnosti.
Děti v devátých třídách základních škol i jejich rodiče v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítě na víceleté gymnázium.
Na Vysočině se chystá nový projekt v oblasti IT vzdělávání, který nemá v Česku obdoby. Nové centrum ve Žďáře nad Sázavou nabídne praktické pomaturitní kurzy v programování, kyberbezpečnosti i analytice. Inspirací je úspěšný estonský model, který slibuje propojení studentů s firemními partnery a získání cenných zkušeností.
Narození dnes šestnáctiletého Michaela doprovázela řada komplikací. Podle lékařů měl strávit celý život ve vegetativním stavu, kdy pacient jen leží a neví o světě. Po předčasném porodu začal totiž krvácet do mozku a lékaři jeho matce doporučovali život dítěte dál nezachraňovat. Ona se ale nedala. Dnes její syn míří na prestižní IT gymnázium a rád by jednou studoval i vysokou školu.
Rekordních 67 stipendijních smluv uzavřeli v letošním semestru studenti vybraných středních a vysokých škol se společností ČEZ. V Česku se připravuje vznik dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, potenciálně dalších dvou v Temelíně a současně se ve spolupráci s britskou Rolls-Royce rozjíždí program malých modulárních reaktorů. ČEZ si tak s předstihem zajišťuje dostatek personálu.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií ve Zlínském kraji. Postupně seriál představí: Gymnázium Zlín - 22.11., Gymnázium Zlín Lesní čtvrť - 29.11., Gymnázium Otrokovice - 6.12., Gymnázium Jana Pivečky Slavičín - 13.12., Gymnázium Valašské Klobouky - 20.12.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil Sokolov, aby se setkal s místními představiteli, podnikateli a zástupci vzdělávacích institucí. Hlavními body jednání byly podpora regionálního rozvoje, rozšíření možností pro místní podniky a plánovaná vysoká škola, která by mohla výrazně přispět ke vzdělanostní úrovni i ekonomickému rozvoji regionu.
Historie vysokoškolského technického vzdělávání v Plzni se začala psát už před 75 lety. Přesně 17. října 1949 usedli do lavic první studující strojního a elektrotechnického oboru. Na tento odkaz dnes navazují tři fakulty Západočeské univerzity (ZČU).
Ocenění Učitel Vysočiny 2024 míří k výjimečným pedagogům, kteří inspirují a motivují své žáky k samostatnému myšlení a osobnímu rozvoji. Nejvíce ocenění letos získali učitelé ze Žďárska. Kraj Vysočina tak vyzdvihl jejich zásadní roli ve vzdělávacím systému, která se opírá nejen o odborné znalosti, ale i o lidskost a schopnost přizpůsobit se novým výzvám v oblasti vzdělávání.
Nebývá příliš zvykem, aby mladí učitelé jen pár let po fakultě mentorovaly ty, kteří se učit chystají. Kristýna Koperová pojala svou kantorskou profesi opravdu progresivně a na Základní škole v Bašce učí způsobem, který jí vynesl na druhé místo učitelky roku v celostátní soutěži.
Otevřít jakýkoliv vysokoškolský obor je náročná cesta. Největším problémem jsou finance. Státní vysoká škola na území Karlovarského kraje se stala tématem posledních měsíců v regionu. Ten se totiž potýká s nejhorší vzdělaností v České republice a existence státní vysoké školy by mohla tuto smutnou statistiku změnit.
Tým MOJIP (multioborová jednotka intenzivní péče) ze sokolovské nemocnice se vydal mimo nemocniční prostředí a navštívil několik zajímavých míst ve městě. První zastávkou byla nově otevřená vysoká škola zdravotnická v Sokolově, kde již některé zdravotní sestry zahájily své studium.
Hokejový klub Black Dogs z Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích vstoupil do nové sezony Univerzitní ligy s ambiciózními cíli a dvěma výhrami ze tří zápasů. Tým se zaměřuje na posílení marketingu a pořádání velkých zápasů, které přiblíží hokej širšímu publiku. V rámci sezony plánují také charitativní akce na podporu Dětského onkologického oddělení Nemocnice České Budějovice.
Vysoká škola mezinárodního podnikání ISM Slovakia v Prešově ve spolupráci s českobudějovickou VŠTE představila nový bakalářský program zaměřený na management a marketing sportovních organizací. Tento unikátní studijní program, dostupný online, umožňuje studentům z Jihočeského kraje propojit sportovní kariéru s kvalitním vzděláním v oblasti sportovního managementu.
Do opavské víceúčelové haly se vypraví žáci posledních ročníků základních škol se svými rodiči, aby se na Veletrhu povolání seznámili s profesemi a středoškolskými obory, které mohou v Opavě studovat.
Jubilejní výročí si připomíná Vysoké učení technické v Brně. Při příležitosti oslav 125 let od založení nejstarší brněnské vysoké školy se Brno v čele s hradem Špilberk zbarví do červena.
Nové pracoviště Vysoké školy zdravotnické, které nabízí studium bakalářského programu Všeobecné ošetřovatelství v kombinované formě, bylo v pondělí 16. září otevřeno v Sokolově. Program je určený absolventům středoškolských oborů Praktická sestra/Zdravotnický asistent nebo vyšších odborných škol v oboru Diplomovaná všeobecná sestra. Podle vedoucí katedry Celoživotního vzdělávání Vysoké školy zdravotnické Miluše Bartoňkové byl zájem o studium velký.
Na letošní ročník Jihlavského půlmaratonu jen tak nezapomene ani čtveřice z akademického prostředí Vysoké školy polytechnické v Jihlavě (VŠPJ). Stala se jim totiž taková malá a úsměvná akademická roztržitost. O co šlo?
Ve vestibulu Výukového centra Vysoké školy polytechnické Jihlava parkuje unikátní stroj. XR-buggy s šestiválcovým motorem je dílem studentů, kteří začínali s čistým listem papíru. Celý projekt odstartoval v roce 2020, přičemž stavbu vozbu značně zkomplikovala pandemie covidu-19.
/VIDEO/ Unikátní stroj parkuje ve vestibulu Výukového centra Vysoké školy polytechnické Jihlava. XR-buggy s šestiválcovým motorem je dílem studentů, kteří začínali s čistým listem papíru.
Odborníci ze školství zdůrazňují, že jejich resort je v Česku dlouhodobě podfinancovaný. Včetně vysokých škol. Ekonomové ale upozorňují, že při současném stavu veřejných rozpočtů není vhodné uvažovat, jak do veřejného školství přilít víc peněz z „eráru“, ale začít přemýšlet nad tím, že se studenti budou na financování vysokých škol podílet. Podle nich by to pomohlo dostat peníze tam, kde jsou skutečně potřeba. Bezplatné vysokoškolské studium v Česku ale není ojedinělé, funguje v mnoha státech Evropy. Současně ovšem v některých zemích platí studenti za školné miliony korun.
Česká republika se mezi zeměmi Evropské unie řadí mezi ty, kde je dosažení vysokoškolského vzdělání nejvíce závislé na rodinném zázemí studenta. Tento argument zaznívá při debatách o zavedení školného spolu s obavami z prohloubení nerovností. Bariéry přitom začínají v nejnižších stupních vzdělávání. „Nedostatkem míst v levných veřejných předškolních zařízeních to začíná. Pokračuje příliš ranou selekcí na víceletá gymnázia a extrémně fragmentovanou oborovou strukturou středních škol i systémem přijímaček na střední školy, který silně znevýhodňuje děti méně zorientovaných a méně starostlivých rodičů,“ myslí si ekonom a odborník na vzdělávání z think tanku IDEA při CERGE-EI Daniel Münich.
Na podzim se v Karlových Varech otevírá studium kinantropologie, v Chebu to má být Management a digitální technologie v angličtině, v Sokolově pak zahajuje provoz soukromá Vysoká škola zdravotnická.
Počátkem dubna 2024 zahájilo rakovnické gymnázium na akademické půdě Fakulty stavební ČVUT v Praze jednání o možnostech užší spolupráce mezi oběma školami – za přítomnosti děkana fakulty prof. Jiřího Mácy, proděkanů prof. Karla Kabeleho a prof. Zuzany Peškové i vedoucí PR oddělení fakulty Ing. Marie Kovandové. A nyní, na prahu léta, již máme smlouvu o spolupráci podepsanou děkanem FSv a ředitelkou GZW PhDr. Zdeňkou Voráčkovou.
Vysoká škola zdravotnická otevře svou pobočku v Sokolově. Po ročním jednání s městem, nemocnicí a ministerstvem získala totiž akreditaci. První studenti mohou nastoupit do školy hned od příštího akademického roku 2024/2025 a to v rámci druhého kola přijímacího řízení nejpozději do 21. srpna 2024.
Regionální i celostátní témata probíral prezident Petr Pavel v Karlových Varech s občany. Veřejná debata pořádaná Deníkem se konala v karlovarském Grandhotelu Ambassador. Lidé se ptali na vysoké školství v kraji, nelichotivé statistiky týkající se života místních, ale i prezidentovy plány na dovolenou. Celý záznam debaty si můžete pustit níže v článku.
Prezident Petr Pavel probíral v Karlových Varech s občany regionální i celostátní témata. Debata pořádaná Deníkem se konala v Grandhotelu Ambassador. Lidé se ptali na vysoké školství v kraji, nelichotivé statistiky týkající se života místních, migraci, ale i na prezidentovy plány na dovolenou. Celý záznam debaty si můžete pustit v článku.
Změnit situaci v kraji, který je v základních ukazatelích nejhorších, je podle karlovarského hejtmana běh na dlouhou trať. Svými programy a projekty se kraj snaží udělat region místem, kde lidé chtějí žít.
Několik stovek lidí demonstrovalo v pondělí 3. června v centru Prahy za navýšení peněz na vysoké školství v rámci akce Kolaps systému, kterou pořádala iniciativa Hodina pravdy. Ta považuje navýšení financí na vysoké školství o 11 miliard a plán na stabilizaci financování v letech 2025 až 2030. Akce, která začala na náměstí Jana Palacha a poté se přesunula k ministerstvu školství i ministerstvu financí, se zúčastnili studenti, zaměstnanci škol a zástupci odborů.
Hokej v západoafrických státech? Sledování mistrovství světa? Věc skoro nemyslitelná. V tamních klimatických podmínkách se nedá bez vynaložení vysokých finančních nákladů téměř realizovat. Ovšem bylo tomu tak. V současnosti náš národní sport číslo 1 importovali do Senegalu, nejzápadnějšího státu Afriky, studenti našich vysokých škol černé pleti.
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa hlásí pozitivní hospodářské výsledky a plánuje investice do zastaralé infrastruktury. Zároveň se zaměřuje na nábor nových lékařů a sester prostřednictvím inovativních programů.
Mikuláš Hovorka, talentovaný obránce z Českých Budějovic, si splnil sen a zamířil do NHL. Před odletem na Floridu se rozpovídal o své cestě za úspěchem, která nebyla jen o hokeji, ale i o studiu na prestižní FTVS.
V tomto roce mi bude již 90 let a já stále ještě pracuji od roku 1967 v Praze ve Fyzikálním ústavu Akademie věd. Ve volném čase jsem si rovněž vzpomněl na období po druhé světové válce, kdy jsem přišel studovat do Kolína.
Diana Cholenská z Lučan u Jablonce má za sebou další úspěšnou sezónu. Mladá ski crossařka jde do každé sezóny s velkými plány. Konkurence je stále silnější, ale ona se mezi světovými závodnicemi určitě neztratí. Naopak.