Kutná Hora /ROZHOVOR/ - 17. listopad je každoročně připomínán jako Den boje za svobodu a demokracii a také jako výročí revoluce v roce 1989. Politolog a prorektor Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře Vladimír Srb pohovořil o tom, jaká byla situace v roce 1989 na Kutnohorsku i o dopadech této události na dnešní dobu.
Prostějov – Sedmnáctý listopad, navíc symbolicky v sedmnáct hodin, si přišli ve čtvrtek společně s politiky připomenout obyvatelé Prostějova. U nohou sochy T.G.Masaryka se objevilo několik svíček, z rukou radních a zástupců armády s policií pak také věnce. Přestože pak byl průběh oficiální připomínky podobný jako jindy, v některých věcech se lišil. Výročí totiž připomněl magistrát přímo během svátku, večer a navíc za solidní účasti lidí.
Praha - Tisíce lidí si dnes na Národní třídě připomínají výročí 17. listopadu. Na akci s názvem Korzo Národní, kterou pořádají studenti vysokých škol, se mohou pobavit i poučit o dění v listopadu 1989. Přibližně ve 14:00 na Národní třídu přišel průvod z Albertova, v jehož popředí byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Dechový orchestr Pralinka pak před pamětní deskou zahrál národní hymnu.
Olomouc – Desítky lidí přišly ve čtvrtek k památníku před Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Připomněli si Mezinárodní den studentstva, 27 let od sametové revoluce a památku medika Jana Opletala, rodáka z Nákla na Olomoucku, který podlehl v roce 1939 zraněním při protestu proti nacismu.
Praha /FOTOGALERIE/ - S poděkováním studentům za jejich angažmá v roce 1989 i kritikou dnešní politiky vystoupili ve čtvrtek řečníci na pražském Albertově. Nepřímou kritiku sklidili prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle bývalého politika a pedagoga Petra Pitharta se lidé nemají nechat rozdělovat kategorizováním a údajnou příslušností k některým uměle vytvořeným skupinám a ve volbách by neměli dávat hlasy namísto stranám firmám.
Praha /FOTOGALERIE/ - S poděkováním studentům za jejich angažmá v roce 1989 i kritikou dnešní politiky vystoupili ve čtvrtek řečníci na pražském Albertově. Nepřímou kritiku sklidili prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle bývalého politika a pedagoga Petra Pitharta se lidé nemají nechat rozdělovat kategorizováním a údajnou příslušností k některým uměle vytvořeným skupinám a ve volbách by neměli dávat hlasy namísto stranám firmám.
Kutná Hora J - 17. listopad je každoročně připomínán jako Den boje za svobodu a demokracii a také jako výročí revoluce v roce 1989. Politolog a prorektor Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře Vladimír Srb pohovořil o tom, jaká byla situace v roce 1989 na Kutnohorsku i o dopadech této události na dnešní dobu.
Břeclavsko - V administrativě nebo překladatelství nyní hledá práci Radek Bartošík, jenž skončil na vysoké škole a chce se postavit na vlastní nohy. Na Břeclavsku i v okolních regionech má k uplatnění na trhu práce vhodnou příležitost. Nezaměstnanost je na rekordních minimech. „Hledání pro mě není až tak těžké, jak si hodně lidí myslí. Co se zkušeností týče, úřad práce mi nabízí pomoc. Dostal jsem od nich hodně kontaktů do firem, nicméně zároveň se snažím spoléhat hlavně sám na sebe," uvedl Bartošík.
Náklo – U hrobu Jana Opletala v Nákle na Olomoucku se ve středu odpoledne v sychravém počasí sešla desítka lidí z Lékařské fakulty Univerzity Palackého a olomouckého Sokola. I v dešti chtěli uctít osobnost medika, jehož smrt vedla k vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studenstva.
Brno /INFOGRAFIKA/ - Vyvěsit vlajky nebo zazpívat hymnu? Státní svátek většina Brňanů tráví spíš v soukromí s rodinou. Přesto si výročí sametové revoluce a Mezinárodní den studentstva připomenou i na několika setkáních.
Společnost MSI opět vyráží představit své nejnovější herní notebooky a počítače na oblíbenou MSI Gaming Roadshow 2016, která se uskuteční na vysokých školách v Pardubicích, Brně a Ostravě. Přijďte na přednášku, kde se dozvíte zajímavosti a výhody jednotlivých technologií a vychytávek MSI.
17. listopad je státním svátkem. Den boje za svobodu a demokracii připomíná uzavření vysokých škol nacisty v roce 1939 a události z listopadu roku 1989. Na Orlickoústecku se chystá několik akcí.
Státní svátek 17. listopadu si Krnov připomene nejen svíčkami a shromážděním u památníku, ale také na radnici výstavou krnovského fotografa Gustava Aulehly.
Významné momenty a události naší historie si připomínají mnohá města na Novojičínsku. Po oslavách Dne české státnosti, výročí vzniku republiky či Dne válečných veteránů se pietní setkání uskuteční také k neméně významnému datu 17. listopadu.
Praha - Pražská policie nasadí kvůli shromážděním a demonstracím chystaným na 17. listopad v Praze stovky policistů, počítá i s posilami z jiných krajů. Novinářům to v úterý řekl ředitel pražských policistů Miloš Trojánek, z taktických důvodů počet neupřesnil. Desítek ohlášených akcí se zúčastní pořádkoví, dopravní i kriminální policisté a také antikonfliktní týmy. V Praze je podle magistrátu nyní nahlášeno asi 30 shromáždění nebo pochodů.
Praha - V pondělí po 14. hodině vyjel na svoji první jízdu 25 metrů dlouhý autobus značky VanHool s kapacitou 182 cestujících. Informoval o tom facebookový profil Pražské integrované dopravy i Dopravního podniku. Autobus bude čtyři měsíce obsluhovat linku mezi Nádražím Veleslavín a letištěm.
Vyškov – Vyškovský rodák Marián Hrabovský má za sebou úspěchy v mládežnických reprezentacích, ale pozvánku do seniorské zatím nedostal. Hraje za mmcité Brno, které je v nejvyšší basketbalové lize zatím poslední.
Praha - Malíř František Ženíšek, od jehož úmrtí uplyne 15. listopadu sto let, je dnes znám především jako jeden z autorů výzdoby pražského Národního divadla. Ženíšek vyhrál spolu s Mikolášem Alšem soutěž na výzdobu foyer Národního divadla. V něm alegoriemi osmi múz vyzdobil i strop hlediště a byl také autorem první opony, která bohužel při požáru v roce 1881 shořela.
Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Ve srovnání se svými předchůdci je nejmladší i nejvzdělanější. Jeho předchůdci (původně přednosta okresního úřadu či broumovský místostarosta) měli zase za sebou léta ve veřejných funkcích. Od pondělí vede kraj Jiří Štěpán: proděkan hradecké filozofické fakulty se stal třetím královéhradeckým hejtmanem.
Vyškov – Vyškovský rodák Marián Hrabovský má za sebou úspěchy v mládežnických reprezentacích, ale pozvánku do seniorské zatím nedostal. Hraje za mmcité Brno, které je v nejvyšší basketbalové lize zatím poslední.
Jablonec n. N. - Atleti TJ LIAZ se sešli v restauraci Střelnice, aby zhodnotili uplynulou sezónu a převzali ocenění. Slavnostní akci předcházela setkání bývalých závodníků a kamarádů.
Sušice – Ukázky chemických pokusů i prezentace dalších předmětů, den otevřených dveří pro veřejnost, koncert vážné hudby i divadelní představení. To vše i mnoho dalšího bylo na konci minulého týdne součástí dvoudenních oslav 110. výročí založení sušického gymnázia.
Radslavice – O kariéře bojovnice snila od svých devíti let. To se jí částečně splnilo. Ve čtrnácti už vyhrávala domácí závody v kung-fu a thaiboxu a česká scéna jí začínala být malá. Už tehdy byla čtyřnásobná mistryně České republiky v kung-fu Sabina Doležalová z Radslavic v posilovně skoro jako doma. Právě tam také odstartovala svou kariéru v bikini fitnessu.
Praha - Pochyby zřejmě vysloví vláda o snaze na úpravu názvu svátku Dne boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu. Skupina čtyř koaličních poslanců z ANO, ČSSD a KDU-ČSL v novele opět požaduje, aby se připomínal i jako Mezinárodní den studentstva. Kabinet podle předběžného stanoviska pro jeho středeční schůzi uvede, že státní svátky se vážou k významným událostem českých dějin a doplnění pojmenování o mezinárodní rozměr by proto nebyl vhodný.
Chodová Planá – Prestižní cenu spolku uděluje každoročně Euregio Egrensis a to osobnostem nebo institucím, které se nějak významně podílely na rozvoji přeshraniční spolupráce. Za práci v česko-německém pohraničí tuto cenu v sobotu obdržel i tachovský kastelán a průvodce jízdárnou Pavel Voltr.
/ROZHOVOR/ Radiologickému oddělení Slezské nemocnice vládl dvaatřicet let primář Milan Cvek, který koncem roku svůj primariát opustí. Patří k vyhlášeným odborníkům svého oboru.
Praha - Před 90 lety, 13. listopadu 1926, se narodila historička a předsedkyně Společnosti Edvarda Beneše Věra Olivová. Zabývala se zejména obdobím první republiky, osobností prezidenta Edvarda Beneše, ale například i dějinami sportu.
Praha - Ve věku 79 let ve středu zemřel fotograf Jiří Všetečka. Proslavil se svými umělecko-dokumentárními cykly, ve kterých zachytil české hlavní město, zejména souborem Pražský chodec. O fotografově náhlém úmrtí informovala jeho spolupracovnice Marcela Jurčíková.
Litoměřicko - Během listopadu pořádá společnost Člověk v tísni na 570 základních a středních školách v ČR promítání filmů v 12. ročníku projektu Příběhy bezpráví měsíc filmu na školách.
Pardubice - Pardubická univerzita se bude dál zabývat prokázaným plagiátorstvím, na které letos v březnu upozornil odborný asistent Katedry elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě Václav Lenoch.
Svitavy – Kam dál? To je jedna z nejčastějších otázek, kterou si pokládají mladí žáci a jejich rodiče ve chvíli, kdy se přiblíží závěr studia na základních školách.
Lanškroun, Praha – Ve středu se ve strašnickém krematoriu v Praze konalo poslední rozloučení s akademickým sochařem Lubomírem Šilarem, který zemřel 27. října ve věku 84 let.
Ostrava - Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje byl na dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolen sedmapadesátiletý rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ivo Vondrák (za ANO). Neměl protikandidáta. Hlasovalo pro něj 36 z 65 zastupitelů. Kraj povede koalice ANO, KDU-ČSL a ODS, která bude mít v pětašedesátiletém zastupitelstvu právě 36 hlasů.
/FOTOGALERIE/ Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje byl ve čtvrtek 10. listopadu na ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolen sedmapadesátiletý rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ivo Vondrák (za ANO). Neměl protikandidáta.
Rektoři Ostravské univerzity (OU) a Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Jan Lata a Ivo Vondrák ve středu uzavřeli s městem Ostravou Memorandum o spolupráci.
Brno - Podnikatel Radim Jančura se musí omluvit Českému vysokému učení technickému (ČVUT) v Praze za výroky v médiích, rozhodl dnes brněnský krajský soud. Podle školy poškodil její dobrou pověst výroky, které zazněly v pořadu České televize (ČT). Podle Jančury jeho slova na ČVUT nemířily. Rozsudek není pravomocný, podnikatel se odvolá.
Valašské Meziříčí – Druhý ročník sklářského sympozia a den otevřených dveří uspořádají na konci týdne na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. Na programu konference je mimo jiné také předání ceny Krásenská stopa významné osobnosti z oblasti sklářství.
Valašské Meziříčí – Dvojzápas v Rosicích u Brna meziříčským kuželkářským týmům nevyšel. Jak muži, tak i ženy prohrály své zápasy těsně a bohužel pokračuje jejich pád tabulkou. Muži jsou již poslední a ženy třetí od konce těsně nad hranou sestupu.
Alžbětu Dirnerovou jsem potkal před lety na Benátském bienále, kdy vstupovala do uměleckého života. Už tehdy byla tato mladá půvabná autorka plná energie, překypovala tvůrčí invencí a vyzařovala z ní nezkrotná touha něco dokázat.
Terezín - Téměř půlmiliardová investice do rekonstrukce pevnostního města Terezín nepřijde vniveč. Objekty se postupně zaplňují expozicemi a zázemí v nich nacházejí různé spolky a instituce.
Zástupci šedesáti středních i specializovaných škol z Frýdecko-Místecka a vzdálenějších okresů se včera představili společně s významnými zaměstnavateli regionu na akci s názvem Trh vzdělávání a pracovního uplatnění 2016, která se konala v Národním domě ve Frýdku-Místku.
Olomouc – Pestrý akademický život si léta užíval profesor Abdul Rahman Ajjan na univerzitě v syrském městě Aleppo, dokonce byl děkanem tamější pedagogické fakulty. Vyhnala jej, stejně jako spoustu dalších, občanská válka. Ze země čtyřiapadesátiletý pedagog odešel. V roce 2013 se usadil se svou ženou v Česku.
Brno - Případem ruského studenta Igora Ševcova, jemuž justice na tři roky zakázala účast na anarchistických demonstracích, se bude zabývat Nejvyšší soud. Městský soud v Praze, který kauzu řešil jako první instance, obdržel dovolání. Jeho pisatelem je Ševcov, potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Spis už míří do Brna.
Pelhřimov – Odpovědi na otázku, na jakou střední školu po skončení základního vzdělání půjdu, dostali mnozí žáci devátých ročníků základních škol, kteří včera zavítali do kulturního domu Máj v Pelhřimově.
Liberec /ROZHOVOR/ - Vedoucí liberecké Katedry německého jazyka na TU Liberec Mgr. Pavel Novotný Ph.D. říká, že němčina je na vzestupu a přináší studentům velké možnosti.
Tachov – Aktuální nezaměstnanost na Tachovsku činí 4,7 procenta. Největší poptávka je po výrobních a montážních dělnících a s tím přicházejí také firmy na střední školy a hledají absolventy především technických oborů – s maturitou, nebo vyučené.