V rámci projektu Vysočina sklářská pořádá Městské muzeum v Kamenici nad Lipou výstavu Sklářství na Kamenicku. Výstava mapuje jednotlivé sklářské hutě v okolí Kamenice nad Lipou od 18. do počátku 20. století. Textová a obrazová část vychází z výzkumů soukromého badatele Petra Valeše, který na výstavě spolupracoval a historii sklářství se dlouhodobě věnuje.
/FOTOGALERIE/ Obrazy, sochy, objekty Jana Zrzavého, Bohumila Kubišty, Otto Gutfreunda, Adrieny Šimotové a mnoha dalších našich významných umělců můžete spatřit na výstavě nazvané Dělník je smrtelný, práce je živá. Výstava byla dnes, v úterý 22. září, zahájena v ostravském Domě umění a potrvá do 3. ledna příštího roku.
Dva tisíce lidí zamířily o víkendu na přerovské výstaviště na chovatelskou výstavu spojenou s dožínkami. Počasí bylo ukázkové, ale kvůli obavám z nákazy koronavirem nebyla návštěvnost tak vysoká jako loni.
Od soboty do pondělí slavili zájemci v Kučerově Napoleonské dny, které ve spolupráci s obcí uspořádal spolek Austerlitz a Středoevropská napoleonská společnost.
Letošní výstava bonsají konaná tradičně v době hodových slavností v Prostějově byla „netradičně“ jiná. Již v lednu jsme jako členové základní organizace zahrádkářů PV 1 – Bonsai klub výstavu plánovali a zjišťovali možnost využít opět prostor nádvoří prostějovského zámku.
Ve sklárně Huť Jakub Tasice je k vidění další část putovní výstavy uměleckého skla Když dva dělají totéž není to totéž. Tématem výstavy je sklo a jeho zpracování různými technikami, jde o pestrost a rozmanitost.
Sto let Loutkového divadla v Lounech. To je název nové výstavy, kterou chystá Oblastní muzeum v Lounech. Vernisáž je v jeho v prostorech v plánu v úterý 22. září od 17 hodin.
/FOTOGALERIE/ Originál hlavy keltského druida nalezeného ve Mšeckých Žehrovicích se vrátil po devíti letech na Novostrašecko. Zatímco v roce 2011 zde byl pouze na jeden den, letos byl v novostrašeckém muzeu vystaven celý víkend. Již v pátek se přišly na vzácný nález podívat děti z novostrašecké základní školy. V sobotu byla prohlídka opukové hlavy doplněna bohatým programem kolem muzea a na Komenského náměstí.
I rok po svých třicetinách zůstává Spolek podkrkonošských výtvarníků Trutnov aktivní. Na tradiční podzimní výstavě i letos představí veřejnosti plody své práce.
Radost, krása, užitek - tak zněl podtitul zahrádkářské výstavy, kterou uspořádala o třetím zářijovém víkendu jalubská zahrádkářská organizace ve svém zařízení U Pavouka.
V doplněné a rozšířené podobě nabízí do konce září znojemské Jihomoravské muzeum na znojemském hradu výstavu Procitlé sklo věnované produkci sklářské brusírny v Šatově.
Novou výstavu nabízí Muzeum Boskovicka. Tentokrát přibliží osudy šlechtického rodu s městem nejvíce spojeného, pánů z Boskovic. Expozice bude přístupná do dubna příštího roku
/FOTOGALERIE/ Dnem královny Žofie vyvrcholily v sobotu ve Dvoře Králové nad Labem na náměstí T. G. Masaryka oslavy 750 let od první písemné zmínky. Město si rovněž připomnělo 620 let od ustavení královským věnným městem. Akci moderovali Miroslava Kameníková a Josef Mádle.
V sobotu 19. září hodinu před polednem zahájil před budovou Milevského muzea jeho ředitel Vladimír Šindelář výstavu ke 100. výročí kopané v Milevsku s názvem Jedenáctka z tržiště aneb 100 let kopané v Milevsku. Výstavu připravilo Milevské muzeum ve spolupráci s fotbalovým klubem FC ZVVZ Milevsko.
Podzimní Zahrada Čech je u konce. 44. ročník veletrhu na litoměřickém výstavišti uskutečnil ve dnech od 11. do 19. září. Výstava se konala pod záštitou prezidenta České republiky, předsedy vlády České republiky, ministra zemědělství a ministryně pro místní rozvoj. Zároveň byla i v letošním roce hrdým partnerem projektu Rodinné stříbro Ústeckého kraje.
Nasbírat vzácné druhy hub v lesích není jen tak - a dá to práci. I proto jsou přípravy na tradiční výstavu, která se každoročně koná v přerovském klubu Teplo, náročné a zaberou dost času. Pořadatelé třiadvacátého ročníku museli letos kromě shánění vzácných exemplářů zajistit také to, aby byla prohlídka výstavy bezpečná. Lidé mohli do sálu jen v rouškách a dovnitř vcházeli po skupinách.
Filozofická fakulta a fakulta informatiky brněnské Masarykovy univerzity, úprava Zelného trhu či rekonstrukce vily Tugendhat. I na těchto projektech pracovali brněnští architekti Aleš Burian, Gustav Křivinka, Petr Pelčák, Tomáš Rusín a Ivan Wahla. Jejich tvorbu ukazuje nová výstava v brněnském Domě umění. Začala ve čtvrtek.
Před tři sta pěti lety zasáhla Brtnici morová rána. Od této doby se pravidelně konají společná díkůvzdání za překonání ničivého moru. Jednou za pět let na přelomu srpna a září, během pouti, prochází městem kostýmovaný morový průvod. Letos, z důvodu pandemie, došlo k přesušení této tradice.
/FOTOGALERIE/ Od čtvrtka 17. září se rozšířila už tak bohatá nabídka kolínských expozic, v sále podnikatelského inkubátoru CEROP se vernisáží pod názvem Retrospektiva otevřela výstava výtvarníka Davida Charouze. Ten se pro svoje onemocnění vernisáže zúčastnit nemohl.
V pondělí 14. září se konala v prostorách tréninkové kavárny Splněný sen na nádvoří zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou vernisáž výstavy Barevný svět – 15 let spolu! Každoroční výstava výtvarných prací lidí s mentálním a kombinovaným postižením je již tradiční součástí doprovodného programu Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského, jehož dvaadvacátý ročník právě v těchto dnech probíhá. A v letošním roce je také oslavou patnáctého výročí vzniku obecně prospěšné společnosti Denní centrum Barevný svět, která poskytuje těmto lidem hned několik sociálních služeb.
V Ledči nad Sázavou v kavárně Kovárna se v úterý 15. září odpoledne konala vernisáž Putovní výstavy fotografií Mýma očima, na jejímž vzniku se výraznou měrou podíleli lidé s mentálním a kombinovaným postižením, kteří žijí v Domově Háj nedaleko Ledče nad Sázavou.
Příbramský deník přínáší přehled nejzajímavějších událostí, které se uskuteční o následujícím víkendu. Patří mezi ně například výstava morčat v hostinci U Pletánků, křest knihy Kamil – malíř snů nebo trhy v Příbrami a Rožmitále pod Třemšínem. Největším tahákem víkendu ovšem nejspíš bude takzvaný Downtown. Veřejnost bude si díky němu bude moci v sobotu 19. září užít pohled na cyklisty sjíždějící samotným centrem Příbrami. Svatohorský Downtown je městský závod na kolech, který kombinuje přírodní trasu a městským profilem. Jeho první ročník se uskutečnil v roce 2017, takže letos čeká na jezdce ročník s pořadovým číslem čtyři.
Kromě dechové hudby nabídne víkend i výstavu psů mysliveckého spolku nebo tradiční Čáslavské slavnosti. Kutnohorská galerie bude od neděle hostit zajímavý projekt The great oxidation event autorky Johany Střížkové. Je prostě z čeho vybírat.
Rakovnický deník přínáší přehled nejzajímavějších událostí, které se uskuteční o následujícím víkendu. Patří mezi ně například novostrašecká soutěž ve vaření kotlíkového guláše, kurz lukostřelby v Jesenici, africké trhy v Rakovníku, výstava studentských projektů k využití bývalých rakovnických kasáren, pivobraní v Mutějovicích nebo cyklistický závod. Tím největším lákadlem víkendu ovšem nejspíš bude vystavení hlavy Kelta. Jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů na území Rakovnicka se do našeho regionu vrací asi po devíti letech. Opuková hlava keltského heroa ze Mšeckých Žehrovic bude k vidění v novostrašeckém muzeu v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin.
Do paradoxní situace se dostali členové mykologického spolku v Žatci. Na podzim pravidelně připravují výstavu hub, několikrát ji ale museli v minulých letech zrušit, protože nerostly. Letos jsou hub plné lesy, výstava přesto nebude. Důvodem je koronavirus.
Klokaní Tarzan, několikametrový obraz hýřící barvami, v němž lze číst, vévodí premiérové výstavě akademického malíře Michaela Rittsteina ve Kdyni na Domažlicku. Slavnostního zahájení se zúčastnilo téměř dvě stě lidí.
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila výstavu ze svých sbírek věnovanou především zvídavým dětem nazvanou Pohádky z celého světa. Dnes mohou zájemci přijít na komentovanou prohlídku výstavy s kurátorkou Danielou Růžičkovou, začátek od pěti hodin.
V Jihlavě se uskuteční pátý ročník festivalu současného výtvarného umění Nultá generace ve dnech 18. až 20. září. Festival zahájí vernisáž v pátek od šesti hodin v kostele svatého Ducha v Jihlavě. Tradičně představí několik nadějných umělců současné scény a nabídne ve třech dnech výstavy, site specific instalace, diskuze a přednášky, workshopy, filmové projekce i hudbu.
Výchovu a vzdělání i hru a zábavy šlechtických dětí přibližuje výstava na znojemském hradu. Návštěvníkům do konce září ukáže, s čím malí šlechtici a šlechtičny studovali, sportovali, nebo si jen tak hráli.
Vydejte se na privátní noční prohlídku výstavy Leonarda da Vinciho v pařížském Louvru. Vychutnejte si ta nejkrásnější díla da Vinciho v pohodlí kina Svět Hodonín, které promítá v Domě kultury.
Středověký hostinec U Pletánků, který se nachází ve Zdabořské ulici v Příbrami, se zaplní morčaty. Stane se tak v sobotu 19. září, a to díky druhé podzimní duo výstavě.
Mnoho nových výstav nabídnou letos na podzim brněnská muzea a galerie. Na Špilberku se lidé potěší ilustracemi Gustava Kruma, technické muzeum na počest Čapka obsadí roboti.