Poutě a posvícení původně znamenaly putování k nějakému posvátnému místu. Nejinak tomu bylo i v letošním roce a tradiční pouti o „Pěknou“ z náměstí ke hřbitovu se zúčastnila nejen většina spolků ve městě, ale i desítky občanů. Jak plynula doba, měnila se i povaha a smysl těchto poutí. Od původního náboženského významu až po dnešní zábavní charakter. Vždy šlo o akci všelidovou, které se zúčastňovaly všechny společenské vrstvy.
Poutě a posvícení původně znamenaly putování k nějakému posvátnému místu. Nejinak tomu bylo i v letošním roce a tradiční pouti o „Pěknou“ z náměstí ke hřbitovu se zúčastnila nejen většina spolků ve městě, ale i desítky občanů. Jak plynula doba, měnila se i povaha a smysl těchto poutí. Od původního náboženského významu až po dnešní zábavní charakter. Vždy šlo o akci všelidovou, které se zúčastňovaly všechny společenské vrstvy.
Od pátku 18. září má veřejnost možnost navštívit novou pobočku Národního zemědělského muzea situovanou v oblasti Dolní Vítkovice. Muzeum vzniklo v místě dvou bývalých továrních hal a návštěvníci zde najdou expozice věnované potravinám a zemědělským strojům. Svůj provoz pobočka zahájí výstavou 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Muzeum se zároveň připojí k akci Moravskoslezského kraje Vstupy zdarma, která trvá až do konce října.
Ulice Na Příkopě a okolní pasáže ožily výtvarným uměním. Čtvrtý ročník výstavy VáclavART, který pořádá Sdružení Nového Města pražského, představuje až do začátku října osmnáct sochařských děl a přes dvě desítky obrazů od dvanácti mladých umělkyň a umělců - absolventů či studentů Akademie výtvarných umění (AVU). Tu začátkem léta úspěšně dokončil i kurátor výstavy Michal Čeloud Šembera. „Od školy jsem neočekával, že se díky ní dozvím něco víc, ale že mi poskytne kontakty a umožní dostat se více do inspirativního kolektivu,“ prohlásil.
Tradiční Odpoledne v Muzeu silnic ve Vikýřovicích, pořádané ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, proběhne v sobotu 19. září od 14 do 17 hodin. Hned na úvod bude zahájena výstava Československé legie 1914 – 1920. Jde o putovní výstavu, kterou připravila Československá obec legionářská v rámci projektu „Legie100“ jako jednu ze souboru mnoha dalších výstav připomínajících zásadní historické zásluhy československých legionářů.
V úvodu prázdnin 6. července vystupovaly nejprve všechny naše soubory s tříhodinovým programem na Hrnčířském dvoře ve Zvířetnicích, kam jsme se během léta ještě několikrát vrátili.
V současné době ve všech sdělovacích prostředcích stále slyšíme koronavir a počty nakažených či vyléčených. Z tohoto důvodu musela být i zrušena příprava na podzimní zahrádkářskou výstavu v Častolovicích, která měla být od 1. do 4. října. Život se trochu změnil, ale příroda má stále kouzlo a krásu. Zahrádkáři v současné době pomalu sklízí plody své práce a hlavní sezona pro sklizeň jádrového ovoce začíná.
Na novou výstavu se mohou těšit lidé v Bučovicích. Uvidí obrazy a grafiky ze sbírky Muzea Vyškovska a ze soukromých rodinných sbírek Evy Mrštinové, Zorky Březinové, Heleny Haasové a Vladimíra Srpa.
Zajímavý nápad uvedla v život skupinka nadšenců v Hodslavicích. V sobotu 12. a v neděli 13. září uspořádali výstavu pod širým nebem. Výstavu nazvali Sochy u lesa.
Vzácné grafiky Pabla Picassa (1881 až 1973), Joana Mira (1893 až 1983) a Marka Chagalla (1887 až 1985) tvoří výstavu ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě v Repinově ulici, která byla zahájena začátkem měsíce potrvá do 23. září.
Intervaly vidění má každý jedinec jiné. A to včetně umělců Moniky Havlíčkové a Vojtěcha Aubrechta, kteří takto pojmenovali výstavu, která je od 11. září do 31. října k vidění v domažlické Galerii bratří Špillarů.
Milovníci výstav si ve Strašecí přijdou na své. Během tohoto víkendu je k vidění celkem pět expozic. Na městském úřadu tradičně předvádějí své umění žáci SOU NS. Jiřiny a podzimní aranžmá lze nalézt v přízemí úřadu. Ve slavnostním sále se zájemci dozví o třicetileté historii skautingu ve Strašecí. Fotbal ve městě letos oslavil neuvěřitelnou stovku, což dokládá řada dobových fotografií a vyhraných pohárů.
Na počest všech horníků, kteří kdy v dolech pracovali a také ještě pracují byla Archivem města Ostravy instalována výstava o historii hornické profese v Ostravě. Právě 9. září se ještě před nedávnem tento den připomínal jako Den horníků. Podle možných informací se poprvé tento den slavil v Československu 9.9.1949.
Výstavu o barokních synagogách si lidé prohlédli s průvodcem. Ve čtvrtek se v rámci Dnů evropského dědictví a současně v rámci Evropských dnů židovské kultury v prostějovském Špalíčku uskutečnila komentovaná prohlídka výstavy Barokní synagogy v českých zemích.
Legendární jazzový trumpetista Laco Deczi a Celula New York, podzimní výtvarné dílny či výstava Techno-color. I takový program nabízí či v blízké době nabídnou galerie zřizované Krajem Vysočina, které jsou plně otevřeny veřejnosti.
Na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě bude do 4. října k vidění výstava Voda & civilizace. Za cíl má upozornit na klíčový význam vody pro existenci člověka od pravěku po dnešek, včetně přehledu současné situace a možných budoucích scénářů vývoje.
/FOTOGALERIE/ V Galerii Samson Cafée v Rakovníku byla slavnostně zahájena výstava řezbáře, malíře a kreslíře Emila Pejši k jeho životnímu jubileu s názvem Plastiky - obrazy - kresby. Archeoložka a zástupkyně ředitelky rakovnického muzea Kateřina Blažková předala na vernisáži úvodní slovo řediteli Rabasovy galerie Václavu Zoubkovi, který pohovořil o Pejšově životě a díle.
/FOTOGALERIE/ Zářijová výstavní smršť pokračovala ve středu 9. září několika vernisážemi, jednou z nich byla i ta uvozující výstavu známého kolínského výtvarníka Stanislava Pokorného, který v čítárně Městské knihovny Kolín vystavuje knižní Ex libris.
Sobota bude v Trutnově patřit Dnům evropského dědictví. Letos jsou věnovány 760. výročí první písemné zmínky o městě. Zároveň se uskuteční ve spolupráci s Českou lesnickou akademií Trutnov, která slaví 75. výročí svého působení v Trutnově.
Krásy vily Tugendhat lidé odhalí, aniž by museli čekat na volný termín prohlídky. V brněnském Domě umění začala ve čtvrtek nová výstava nazvaná Mies v Brně/Villa Tugendhat.
Podzimní Zahrada Čech startuje na litoměřickém výstavišti již tento pátek! 44. ročník veletrhu se uskuteční ve dnech od 11. do 19. září. Areál výstaviště bude pro návštěvníky přístupný denně od 9 do 17 hodin.
Práce utichly, dělníci odešli. Po třech letech skončily rozsáhlé opravy interiéru Muzea Kroměřížska. Ačkoliv zvenčí se budova příliš nezměnila, vnitřní prostory jsou po třech letech k nepoznání.
Houbaři mohou se svými úlovky opět mířit do Muzea Vysočiny Jihlava. V předsálí jihlavského muzea na Masarykově náměstí se totiž během září a října bude každé podělí, kromě státního svátku 28. září, konat podzimní mykologická poradna.
/FOTO/ Významný nárůst návštěvníků zaznamenaly během léta zámky v okrese Louny. Způsobila to mimo jiných faktorů hlavně pandemie koronaviru, kvůli které trávila řada Čechů místo v cizině svou dovolenou v tuzemsku. Lidí přišlo víc i přesto, že zámky otevřely kvůli nákaze později. Kdo se chystá na zámky nyní, nesmí si zapomenout roušku.
Ve čtvrtek 10. září se v Kladně koná vernisáž, na které jsou velmi vítané všechny děti. Sládečkovo vlastivědné muzeum pro ně připravilo výstavu s názvem Svět kostiček.
/FOTOGALERIE/ Městská galerie v Berouně spolu s berounským Městským kulturním centrem uspořádala výstavu berounské výtvarnici a keramičce Květě Makovské. Výstava nese název Lyrická kouzla.
Nymburský deník deník přináší přehled nejzajímavějších událostí, které se uskuteční o následujícím víkendu. Patří mezi ně například oslava 15. narozenin kapely Crossband nebo charitativně sportovní akce Běh barev. Vyrazit ale můžete i na Jiřinkové dny do Slovče. Nebo dáte přednost historii na Slavníkovském dnu?
Rakovnický deník přináší přehled nejzajímavějších událostí, které se uskuteční o následujícím víkendu. Patří mezi ně například tradiční koncert kapely Brutus na Tyršově koupališti, zahájení výstavy "Myslíme jenom na to, že chmel je naše zlato" v rakovnické Lechnýřovně, slavnost ke 150. výročí založení knihovny v Kněževsi, kulinářský jarmark na Lánech, posvícení v Novém Strašecí, minifestival Zahrádky 2020 na Zátiší v Rakovníku nebo Rakovnická "60" - dálkový pochod či cyklovýlet… Jak je vidět,každý si může přijít na své.
Kladenský deník přináší přehled nejzajímavějších událostí, které se uskuteční o následujícím víkendu. Patří mezi ně například Taška fest ve Skanzenu Mayrau ve Vinařicích, Záhajení Francouzských dnů v Kladně, Kulinářský jarmark na Lánech, Dny evropského dědictví ve Slaném nebo nová výstava o Legu ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně s názvem Svět kostiček. Jak je vidět, každý si může přijít na své.
V roubence Lechnýřovně v Rakovníku se na výstavě s názvem "Myslíme jenom na to, že chmel je naše zlato" dozvíte, jak se chmel pěstoval a sklízel v nimulosti, okusíte atmosféru dobrovolně povinných studentských chmelových brigád, které prosvavil film Starci na chmelu.
Každý čtvrtek pro vás připravujeme čerstvou nálož tipů, jak zajímavě strávit víkend. Z akcí si určitě vybere každý, malý i velký. Těšit se můžete nejen na tradiční prostějovské hody, ale také na oslavy 200. výročí od narození Josefa Mánesa na zámku v Čechách pod Kosířem nebo výstavu zvířat v Plumlově.
Jednadvacet uplynulých let byla vrcholem zahrádkářské sezony veřejností hojně navštěvovaná zářijová okresní výstava. Letos se poprvé za svoji historii neuskuteční.
Nádraží Zvonařka, brněnský orloj, nový kostel na Lesné. To nejzajímavější z minulosti i budoucnosti brněnské architektury a prvků představuje výstava Kam kráčíš, Brno? Nachází se v brněnské ulici Pohořelec v centru města.
Záčátkem léta byla v Masarykově muzeu v Hodoníně ve výstavních prostorách budovy sálu Evropa na Národní třídě 21 slavnostně otevřena výstava Krásy soustruženého dřeva.
Záčátkem léta byla v Masarykově muzeu v Hodoníně ve výstavních prostorách budovy sálu Evropa na Národní třídě 21 slavnostně otevřena výstava Krásy soustruženého dřeva.
Třídenní svátek hřibů, bedel či holubinek hasičskou zbrojnici od 19. do 21. září nezaplní. Čtyřicátá výstava hub v Ratíškovicích se totiž letos nekoná.