Pokud se chystáte vycestovat do zahraničí letecky, můžete si čekání zpříjemnit prohlídkou výstavy ve spojovací chodbě mezi terminály Letiště Václava Havla Praha. Její název „Konečně doma! Finally home!“ odkazuje na přílet československých letců sloužících v britském Královském letectvu během druhé světové války.
Přestože parkoviště před stadionem SK Rakovník je již několik dní zaplněno atrakcemi, velkolepá akce spjatá s koncem léta – Rakovnické posvícení – vypukne v sobotu. První zářijový víkend bude navíc ozvláštněný akcí s názvem Posvícení na ulici.
Audiovizuální show, inspirovaná modlitbou za planetu Zemi papeže Františka, zdánlivě rozpohybuje Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci. Organizátoři Dnů evropského dědictví tak připomenou dvacáté výročí zapsání této barokní památky na seznam UNESCO.
Městská knihovna Nymburk otevřela novou výstavu obrazů, která bude v jejích prostorách k vidění po celé září. Výstava malířky Dagmar Jelínkové se jmenuje Můj svět plný barev a potrvá od středy 2. září do středy 30. září.
Alfons Mucha a Slovanská epopej – Bezbřehá lidskost. Tak se jmenuje výstava, která v těchto dnech začíná na radnici v Moravském Krumlově. Souborem fotografií mapuje vznik jedinečného cyklu dvaceti velkoformátových obrazů z dějin slovanských národů. Některé snímky jsou v této podobě publikovány poprvé. Tato expozice má navnadit návštěvníky na návrat Slovanské epopeje do druhého největšího města znojemského okresu.
Tři výrazní výtvarníci a vizuální umělci se představili na vernisáži v Galerii města Třince ve čtvrtek od 18 hodin. Výstava, kterou pro Galerii města Třince připravuje Blanka Čermáková, ředitelka Trafo Gallery, potrvá do konce září.
Kladenský deník přínáší přehled nejzajímavějších událostí, které se uskuteční o následujícím víkendu. Patří mezi ně například slánské pivní slavnosti s názvem Tupláček, pumptrackový závod v Kladně na Sítné nebo dvojice výstav. Největším lákadlem víkendu ovšem nejspíš bude akce Kladno žije! v ulicích. Kvůli aktuální situaci se totiž letos neuskuteční tradiční Dny města Kladna. Místo nich se ovšem koná právě festival Kladno žije! v ulicích. Pro Kladeňáky bude na náměstí Starosty Pavla a v zahradě Kladenského zámku od pátku do neděle čekat bohatý kulturní program.
Rakovnický deník přínáší přehled nejzajímavějších událostí, které se uskuteční o následujícím víkendu. Patří mezi ně například výstava o návratu orla skalního do naší přírody, divadelní představení Příbuzné si nevybíráme, posvícení v Městečku nebo výstava ukazující historické kočárky. Tím největším tahákem víkendu ovšem nejspíš bude takzvané Posvícení na ulici. To si budou moci užít všichni ti, kteří dorazí o víkendu do Rakovníka. V sobotu 5. září bude program rozložen mezi dvě dějiště. To první bude u sochy Sisyfa. Zde bude od 10 hodin hrát a zpívat příchozím Jiří Štraub, kterého o hodinu později vystřídá folková skupina Šoury Roury.
Jiřinkové slavnosti jsou oblíbenou výstavou jiřin a gladiolů už osmým rokem. Návštěvníci mohou vybírat z mnoha druhů a nechat si poradit od odborníků z celé republiky od 4. do 6. září. Letos pokřtí novou odrůdu mečíku. Povídat se bude také o víně a zahraje dechová hudba. Tradiční výstava moderního vytápění, bytového vybavení a nábytku Domov a teplo slibuje kromě výhodného nákupu krbových kamen, vložek, kotlů, podlahového vytápění nebo tepelných čerpadel také odborné rady. Již podruhé si přijdou na své milovníci starožitností. Stejnojmenná výstava dá prostor firmám i jednotlivcům k nákupu, prodeji a výměně starožitností třeba i z půdy. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.
Ve dnech od 4. do 6. září se koná na lyském výstavišti hned trojlístek výstav. Konkrétně půjde o Domov a teplo, Starožitnosti a Jiřinkové slavnosti 2020.
U příležitosti Dnů evropského dědictví se každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou běžně nepřístupné. Regionální muzeum K. A. Polánka připravuje v jejich rámci na sobotu 19. září 2020 od 13 do 18 hodin program s názvem Žatecké dvorky a zve k návštěvě tajemných zákoutí města a ponoření se do programu představení, výstav, koncertů, soutěží a dílniček pro malé i velké.
Víkendový Busking Fest přitáhl do Plzně zajímavé umělce z mnoha oborů, zkrátka o víkendu nepřijdou ani milovníci jídla, rockové, jazzové a taneční muziky či obdivovatelé automobilů. V Nevřeni se chystá Netopýří noc a ve Štěnovicích regata.
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě zve na zahájení výstavy Pohádky z celého světa v pátek 4. září v 17 hodin. Etnické pohádky ze sbírek Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.
S blížícím se Zlín Film Festivalem se rozjíždí i doprovodný program v obchodním centru Zlaté jablko ve Zlíně. Návštěvníci tam už nyní mohou zhlédnout výstavu originálních filmových kostýmů pod názvem „Pohádky našeho dětství“ – výstavu kostýmů z pohádek a dětských filmů.
Městská knihovna Písek zahajuje v tomto týdnu hned několik výstav. V přízemí budovy jsou od 1. září k vidění nejzajímavější vizuální básně Václava Havla.
/FOTOGALERIE/ Nová výstava Českého muzea stříbra Proměny je už od začátku září přístupná veřejnosti. V Tylově domě mohou návštěvníci zhlédnout čtyřicet dvojic fotografií, které dokumentují proměny Kutné Hory, na výstavě s názvem Proměny Kutné Hory ve fotografiích II.
V Malých výstavních síních Prácheňského muzea bude ve středu 2. září od 17 hodin slavnostně zahájena výstava Oldřicha Jelínka (nar. 26. 2. 1930 v Košicích). Představí především volnou tvorbu tohoto vynikajícího českého grafika a karikaturisty.
Oblastní muzeum v Litoměřicích na září připravilo několik akcí. Ve čtvrtek 10. září od 10 do 17 hodin proběhne jednodenní prezentace výstavy Městská památková rezervace Litoměřice. Od 17 hodin se pak chystá její komentovaná prohlídka, kterou provedou Filip Hrbek a kurátor muzea Jan Peer.
V úterý 1.září 2020 se v Městské knihovně v Písku konala za doprovodu příjemné hudby vernisáž obrazů dvou výtvarníků, Antonia Lopoma a Martiny Studené, úvodní slovo měla spisovatelka Helena Vrábková.
Jiřinkové slavnosti jsou oblíbenou výstavou jiřin a gladiolů už osmým rokem. Návštěvníci mohou vybírat z mnoha druhů a nechat si poradit od odborníků z celé republiky. Letos pokřtí novou odrůdu mečíku. Povídat se bude také o víně a zahraje dechová hudba.
Výchovu a vzdělání i hru a zábavy šlechtických dětí přibližuje nová výstava na znojemském hradu. Návštěvníkům ukáže, s čím malí šlechtici a šlechtičny studovali, sportovali, nebo si jen tak hráli.
Jak by mohly vypadat objekty, které vyrostou na břehu budoucího jezera po zatopení lomu ČSA, si může prohlédnout veřejnost v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje.
V pořadí 22. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci už klepe na dveře. V sobotu 5. září se Pardubické závodiště promění v multifunkční areál, kde budou k vidění koně různých plemen a dovedností, kde bude znít muzika z celého světa a kde se bude tančit, zpívat i sportovat.
Informační středisko CHKO Křivoklátsko – Křivoklát bude od 5. září do 31. prosince hostit výstavu s názvem Návrat orla skalního do ČR. Výstava veřejnost formou fotografií a jednotlivých příběhů seznámí s projektem, díky kterému je na našem území po více než sto letech orel skalní hnízdním druhem.
Informační středisko CHKO Křivoklátsko – Křivoklát bude od 5. září do 31. prosince hostit výstavu s názvem Návrat orla skalního do ČR. Výstava veřejnost formou fotografií a jednotlivých příběhů seznámí s projektem, díky kterému je na našem území po více než sto letech orel skalní hnízdním druhem.
/FOTOGALERIE/ Státní oblastní archiv v Praze, Státní okresní archiv Benešov, Muzeum Podblanicka, p. o. a Muzeum umění a designu Benešov se spojili a na úterý 18. září naplánovali a připravili výstavu Benešov technický industriální. Ta je součástí festivalu věnovaného architektuře a veřejnému prostoru. Jde o reprízu velmi úspěšného projektu, který se uskutečnil v roce 2017 ve Státním okresním archivu v Benešově.
/FOTOGALERIE/ Za velkého zájmu přátel výtvarného umění a účastníků festivalu Soundtrack došlo k zahájení výstavy, která přibližuje tvorbu malíře Antonína Kroči. Expozice s výrazným titulem Na dřeň byla otevřena v nově upravených a rozšířených prostorách Galerie Ludvíka Kuby. Výstavní prostor je nyní propojem se sousední lázeňskou kavárnou Viola. Autorem úprav je architekt Petr Hák.
Odkvetlé slunečnice či Noční kavárnuv Arles od Van Gogha, Sedláka od Cézanna nebo Matissův obraz Ženy v zeleném. Unikátní novou výstavu mohouv těchto dnech vidět návštěvníci Vídně v paláci Albertina.
Od pondělí se mohou lidé přijít podívat do historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí v Praze na výstavu vzácných nálezů ze starého Egypta. Severoafrická země, kde čeští vědci působí již desítky let, do Česka výjimečně zapůjčila velký soubor nálezů. První den si expozici přišlo prohlédnout několik stovek lidí. Od zahájení prodeje ve čtvrtek 27. srpna se na výstavu prodalo přes 1000 vstupenek.
"Kapacita je z bezpečnostních a hygienických důvodů omezena, nicméně provoz byl během prvního dne otevření výstavy zcela plynulý. V celém objektu dbáme na dodržování hygienických pravidel a dostatečných rozestupů, vstup je možný pouze se zakrytými ústy a nosem nebo rouškou," uvedla mluvčí.
/FOTOGALERIE/ Úderem půl čtvrté se poslední srpnový pátek otevřely dveře Kreativního kroužku Agátka do všech prostor rakovnického Domu osvěty, kde si už první nedočkaví návštěvníci mohli prohlédnout v pořadí desátou výstavu kreativního tvoření dětí i dospělých a už se také těšili na zábavné odpoledne.
Na výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích si v sobotu 29. srpna návštěvníci užili Den pro děti, kam se přišli nejen ti nejmenší rozloučit s prázdninami.
Omluvu dluží město Slavkov autorům libreta Napoleonské expozice. Vyplývá to z nedávného rozsudku Vrchního soudu v Olomouci, podle kterého jim také zaplatí dohromady sto tisíc korun. Soudní spory mezi městem a společností AusterlizPro se kvůli četným odvoláním protáhly na sedm let.