Berlín/Paříž – Rozsah amerických tajných operací v Německu zaměřených na monitorování internetu a telefonních hovorů je zřejmě daleko větší, než se původně předpokládalo. Potvrzují to informace týdeníku Der Spiegel, které časopis získal od bývalého externího zaměstnance amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Američané prý přes internetový uzel ve Frankfurtu mohou sledovat i komunikaci ve východní Evropě. O vysvětlení žádají Spojené státy Německo, Evropská unie a nově i Francie. Washington již oznámil, že odpoví „diplomatickými kanály" a že jednotlivé případy nebude komentovat veřejně.
Washington - Americká armáda blokuje tisícům svých příslušníků přístup na web britského listu The Guardian, na němž jsou informace o tajných amerických programech na sledování internetového provozu. Zprávy médií v pátek potvrdil mluvčí Pentagonu s tím, že filtrování článků britského tisku je projevem snahy o "internetovou hygienu".
Káhira/Washington - Spojené státy v pátek varovaly své občany před cestami do Egypta, kde byli ten den při násilnostech zabiti dva lidé včetně Američana. Americký prezident Barack Obama vyzval stoupence i odpůrce egyptského prezidenta, aby spolu začali jednat a skoncovali s násilím. Oba tábory dnes pokračují v protestu formou poklidných shromáždění a připravují se na ohlášenou velkou nedělní demonstraci svolanou opozicí. České ministerstvo zahraničí doporučuje se v Egyptě zcela vyhýbat veřejným shromážděním.
Washington – Ze špionáže obviněný bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden je ochoten vrátit se zpět do USA. Stanici NBC to dnes řekl jeho otec Lonnie Snowden.
Washington – Americká vládní inspekce dnes kritizovala Pentagon za kontroverzní nákup ruských vrtulníků Mi-17 pro afghánskou armádu, která k využití strojů údajně nemá dostatek vycvičeného personálu. Podle kontrolorů rovněž vázne přesun Afghánců ze školícího centra v Alabamě k dalšímu výcviku v České republice. Nákup vrtulníků by se měl podle kontrolorů zastavit, než se podaří vycvičit dostatek lidí.
Moskva – Do areálu nového centrálního vojenského hřbitova u Moskvy by měly být přeneseny všechny hroby z Rudého náměstí. Podle správy vojenského pohřebiště v Mytišči je v tamním kolumbáriu připraveno na 150 míst pro urny s prachem osob, jejichž ostatky byly v sovětské éře uloženy v kremelské zdi. O osudu pozůstatků zakladatele Sovětského svazu Vladimira Uljanova – Lenina se ale plány hřbitovní správy nezmiňují.
New York - Jedničkou draftu NBA se stal poprvé v historii kanadský basketbalista. Dvacetiletého křídelního hráče Anthonyho Bennetta si vybral Cleveland, který dal Bennettovi přednost před očekávanými favority.
Washington – Americký Senát schválil přelomový imigrační zákon, který umožní 11 milionům ilegálních přistěhovalců v zemi získat občanství. Informovala o tom agentura Reuters. Zákon také zavádí přísnější kontroly na hranicích Spojených států a Mexika. O návrhu, který velmi prosazuje prezident Barack Obama, bude ještě hlasovat Sněmovna reprezentantů, kde norma v současné podobě zřejmě narazí na odpor republikánů.
Hongkong/Moskva – Chybně uvedené jméno na americké žádosti o vydání bylo podle hongkongských úřadů příčinou, proč stíhaného Američana Edwarda Snowdena neodeslaly z Hongkongu do USA. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na vyjádření hongkongských úřadů. Snowden, který médiím vyzradil tajný protiteroristický program americké rozvědky, odletěl s požehnáním Hongkongu v neděli do Moskvy.
Washington – Americký stát Texas vykonal 500. popravu od obnovení trestu smrti. Smrtící injekce v noci na dnešek ukončila život dvaapadesátileté černošky Kimberly McCarthyové, odsouzené k smrti za brutální vraždu staré dámy.
Moskva - Šéf Pentagonu Chuck Hagel doufá, že Rusové vydají bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, aby mohl být ve vlasti stíhán za vyzrazení tajných informací. Pokračující jednání s Rusy o vydání uprchlíka potvrdil i mluvčí Bílého domu.
Washington - Obhájci práv homosexuálů ve Spojených státech dnes zaznamenali výrazné vítězství díky dvěma verdiktům nejvyššího soudu země. První znamená uznání nároku oddaných párů stejného pohlaví na státní výhody, jako mají heterosexuální manželé, a druhý de facto otevírá cestu homosexuálním sňatkům v Kalifornii. Stanovisko nejvyššího soudu přivítal prezident Barack Obama.
Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes při návštěvě ve Finsku uvedl, že Moskva nevydá Washingtonu bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, obviněného ve vlasti ze špionáže po prozrazení tajného sledovacího programu. Snowden je podle Putina stále v tranzitní zóně na moskevském letišti.
Brno, Alexandria - Už na dnešní den plánuje soud v americké Alexandrii další líčení v případu jedenadvacetiletého Kevina Dahlgrena obviněného z vraždy čtyřčlenné rodiny v brněnských Ivanovicích. Mladíkův slavný obhájce Theodore Simon zřejmě požádá o jeho propuštění na svobodu.
Moskva – Ruské úřady by mohly v Moskvě zadržet bývalého konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena do doby, než objasní okolnosti jeho příletu do Moskvy. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na informované zdroje. Úřady prý zkoumají Snowdenův pas a zvažují varianty dalšího postupu včetně Snowdenova zadržení.
Brno, Alexandria - Už na dnešní den plánuje soud v americké Alexandrii další líčení v případu jedenadvacetiletého Kevina Dahlgrena obviněného z vraždy čtyřčlenné rodiny v brněnských Ivanovicích. Mladíkův slavný obhájce Theodore Simon zřejmě požádá o jeho propuštění na svobodu.
Peking – Nejvýznamnější čínský list dnes ostře zaútočil na USA v souvislosti s aférou Edwarda Snowdena. Oficiální deník čínské komunistické strany Žen-min ž'-pao odmítl obvinění, že Čína usnadnila odjezd Snowdena z Hongkongu, kde se od 20. května ukrýval. List rovněž napsal, že Snowden „strhnul Washingtonu svatouškovskou masku".
Hanoj - Ekvádorská vláda studuje žádost bývalého externího zaměstnance amerických tajných služeb Edwarda Snowdena o azyl a nesouhlasí s obviněním, jimž tento muž čelí v USA. Na tiskové konferenci v Hanoji, kde je na státní návštěvě, to dnes prohlásil ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo. Kde se v současné době Snowden nachází, Patiňo odmítl prozradit.
Washington – Spojené státy zklamalo, že Hongkong nezatknul bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, přestože Washington tuto čínskou oblast o to opakovaně a na vysoké úrovni požádal. Uvedl to představitel amerického ministerstva zahraničí, kterého dnes citovala agentura Reuters.
Brno, Washington - Zatímco první tři oběti Kevina Dahlgrena byly už mrtvé, s poslední z nich, nejmladším synem vyvražděné rodiny z brněnských Ivanovic, si pravděpodobný vrah psal sms zprávy. Podle České televize to vyplývá ze spisu, který má k dispozici americká prokuratura. A televizi do něj nechala nahlédnout.
Brno, Washington – Zatímco první tři oběti Kevina Dahlgrena byly už mrtvé, s poslední z nich, nejmladším synem vyvražděné rodiny z brněnských Ivanovic, si pravděpodobný vrah psal sms zprávy. Podle České televize to vyplývá ze spisu, který má k dispozici americká prokuratura. A televizi do něj nechala nahlédnout. Podle spolužáků se Američan s nejmladším synem domlouvali, že si půjdou zaběhat. Přitom podle spisu v té době už byla mrtvá jak matka rodiny, tak otec a starší syn. Právě matka zemřela jako první.
Moskva, Washington, Hongkong - Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden odpovědný za vyzrazení informací o tajném protiteroristickém programu USA v neděli opustil Hongkong bez ohledu na to, že tamní úřady od USA dostaly žádost o jeho zadržení.
Washington - Americká federální prokuratura obvinila Edwarda Snowdena, který začátkem června vyzradil údaje o tajném americkém programu Prism, mimo jiné ze špionáže. Bílý dům dnes zároveň potvrdil, že Washington jedná o vydání Snowdena do USA s Hongkongem, na jehož území se Snowden skrývá. Čína ani Hongkong zatím na výzvu nereagovaly.
Washington - Celosvětové teploty za minulý měsíc se přiblížily rekordům nejteplejšího května z let 1998 a 2005. Stal se tak třetím nejteplejším pátým měsícem roku od doby, kdy se v roce 1880 začaly vést klimatické záznamy. S odvoláním na americké vědce o tom dnes informovala agentura AFP.
Washington – Pětatřicetiletý muž usvědčený z vraždy na základě zamrkání ochrnuté a umírající oběti dnes byl odsouzen k 36 letům vězení. Informovala o tom agentura AP. Obhajoba zamrkání nepovažuje za důkaz a proti rozsudku se odvolá.
Moskva - K největším vojenským hřbitovům na světě se má řadit nové pohřebiště na moskevském severovýchodním předměstí Mytišči, které má být slavnostně otevřeno v sobotu. Definitivní datum, k němuž ministerstvo obrany dospělo po mnoha odkladech, potvrdila mluvčí správy vojenských pohřebišť Natalja Belousovová. Na hřbitově o rozloze 53 hektarů bude místo pro 40.000 mrtvých.
Washington - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nasazuje bezpilotní letadla do sledovacích akcí na území Spojených států. Řekl to ve středu ředitel FBI Robert Mueller. Znovu tím podle agentury Reuters vyostřil aktuální debatu na téma soukromí obyvatel versus sledovací praktiky policie a tajných služeb.
Brno, Alexandria – Už příští týden se jedenadvacetiletý Kevin Dahlgren obviněný ze čtyřnásobné vraždy v brněnských Ivanovicích možná dozví, jestli se dostane ven z vazby. Soud v americké Alexandrii naplánoval řízení na úterý.
Brno, Alexandria – Už příští týden se jedenadvacetiletý Kevin Dahlgren obviněný ze čtyřnásobné vraždy v brněnských Ivanovicích možná dozví, jestli se dostane ven z vazby. Soud v americké Alexandrii naplánoval řízení na úterý.
Los Angeles - Uznávaný novinář a válečný zpravodaj Michael Hastings, jehož článek otřásl vedením války v Afghánistánu, zahynul ve věku 33 let při dopravní nehodě na předměstí Los Angeles. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na novinářova zaměstnavatele a rodinu.
Washington – Robertu Meeropolovi byly tři roky, když s bratrem osiřeli. Tehdy se ještě jmenoval Robert Rosenberg.Jeho rodiče jsou oficiálně jedinými Američany popravenými v USA za špionáž. Manželé Julius a Ethel Rosenbergovi zemřeli na elektrickém křesle ve věznici Sing Sing před 60 lety, 19. června 1953.„Přenesl jsem se přes to, když jsem dospěl. Ale věděl jsem, že ty strašné věci, které se staly, chci přetvořit v něco dobrého," tvrdí dnes Robert Meeropol. V 90. letech založil nadaci, která pomáhá dětem politických aktivistů, kteří se ocitnou pod tlakem. Dnes vedení nadace předává dceři.
Londýn - Pětinásobná vítězka Venus Williamsová vynechá kvůli potížím se zády slavný Wimbledon, vůbec poprvé od svého debutu v roce 1997. Čerstvě třiatřicetiletá Američanka, starší sestra světové jedničky a současné královny tenisu Sereny, kvůli zranění už vzdala čtyřhru na nedávném Roland Garros.
Guantánamo (Kuba) - Bez přítomnosti obviněných dnes na vojenské základně USA v kubánském Guantánamu pokračovalo druhým dnem předběžné líčení v kauze teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Pětice souzených v čele s údajným strůjcem útoků Chálidem Šajchem Muhammadem se ráno rozhodla jednání bojkotovat. Důvody obžalovaní neuvedli.
Washington - Americká vláda byla soudní cestou donucena poprvé odhalit jména a státní občanství 46 cizinců, které Spojené státy drží na Guantánamu a kterým hrozí trvalé uvěznění bez soudu. Informoval o tom dnes na svém webu britský deník The Telegraph.
Washington - Irsko plní podmínky záchranného programu a Mezinárodní měnový fond proto uvolní zemi další peníze ze záchranného úvěru. Celkem Irsko od MMF obdrží 1,27 miliardy USD (24,3 miliardy Kč), uvádí se v dnešním prohlášení fondu.
Východní Čechy /NÁZOR/ - V české hymně se v první sloce zpívá o vodě, která hučí po lučinách, a o zemském ráji, který je domovem Čechů. Skutečnost je bohužel taková, že o domov spousta Čechů přišla, a to právě kvůli hučící vodě rozlité nejen v lučinách.
Pchjongjang - Severní Korea dnes Washingtonu nabídla rozhovory na vysoké úrovni na téma jaderné a bezpečnostní politiky. Podle agentury AP to oznámila severokorejská Komise národní obrany, která je nejdůležitějším orgánem v zemi. Rozhovory by podle ní měly zmírnit napětí a dosáhnout míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově. Washington se k nabídce KLDR bezprostředně nevyjádřil.
Washington - Spojené státy ponechají své rakety Patriot a stíhací letouny F-16 v Jordánsku i po společném vojenském cvičení, které skončí příští týden. Rozhodnutí souvisí s pokračující občanskou válkou v sousední Sýrii.
Washington - Společnosti Facebook a Microsoft si vyžádaly od vlády USA povolení zveřejnit počty požadavků, které obdržely od amerických úřadů v rámci monitorování uživatelů webu. Vláda USA zatím souhlasila jen v omezené míře, informovala dnes agentura Reuters. Podle nově zveřejněných údajů se požadavky týkaly desetitisíců uživatelů, kterých jsou ve světě stamiliony.
Donaldsonville - Při výbuchu v chemické továrně CF Industries v americkém státě Louisiana zemřel minimálně jeden člověk a několik dalších bylo zraněno. Oznámila to dnes policie. V Louisianě již ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Williams Olefins, který si vyžádal dva mrtvé a více než stovku zraněných.
Washington – Lesní požár, který sužuje od středy americké Colorado, zabil dva obyvatele, zničil nejméně 360 domů a přiměl k evakuaci na 40.000 lidí. Stal se tak podle tamních úřadů nejničivějším požárem v dějinách tohoto státu USA, uvedla dnes agentura Reuters.
Washington – Spojené státy v reakci na potvrzení, že syrská vláda použila proti opozici chemické zbraně, posilují vojenskou podporu hlavní syrské vzbouřenecké skupině. Sdělil to večer místního času (v noci na dnešek SELČ) poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes. Podle zdroje agentury Reuters zahrnuje nová pomoc i zbraně.
Washington – Rovné rýhy na písečných dunách Marsu zřejmě nevytvořila voda, ale nejspíš kusy zmrzlého oxidu uhličitého, takzvaného suchého ledu, sjíždějící při tání na plynových polštářích. Podle serveru americké kosmické agentury NASA k tomuto možnému závěru dospěli vědci při studování snímků pořízených z oběžné dráhy kolem rudé planety.
Washington/Peking - Ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller dnes nepřímo potvrdil, že jeho lidé se zabývají případem bývalého zaměstnance americké rozvědky Edwarda Snowdena, který vyzradil mimo jiné existenci tajného programu zaměřeného na monitorování internetového prostředí. Snowden se teď skrývá na neznámém místě v Hongkongu, avšak Čína dnes uvedla, že nemá o Američanovi žádné informace.
Washington - Mohutná exploze dnes otřásla chemičkou Williams Olefins v americkém státě Louisiana. Závod, který leží u města Geismar na řece Mississippi, asi 100 kilometrů od New Orleansu, následně zachvátil požár. Neštěstí si podle místních úřadů vyžádalo 33 raněných. Oběti na životech hlášeny nebyly.
Washington - Chytrý telefon iPhone by během příštího roku mohl dostat větší displej a na trhu by se mohla objevit i jeho levnější verze v několika barevných variantách. Uvedly to nejmenované zdroje agentury Reuters. Změny, o kterých údajně uvažuje výrobce telefonu, technologický gigant Apple, dokládají, že americká firma se musí stále víc vyrovnávat s tlakem konkurenčního jihokorejského výrobce Samsung Electronics. Apple se ke spekulacím tradičně odmítl vyjádřit.
Washington - Světová banka snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 2,2 procenta z dříve předpokládaných 2,4 procenta. Důvodem je nečekaně silná recese v Evropě a zpomalení růstu některých rozvíjejících se ekonomik. Globální hospodářský růst by tak měl podle nové prognózy mírně zpomalit z loňských 2,3 procenta.
Washington – Americké ministerstvo zahraničí prošetřuje rozsáhlý sexuální skandál zaměstnanců diplomacie USA. Podle interní zprávy inspekce ministerstva, jejíž obsah zveřejnila televize CBS, si pracovníci několika ambasád a členové ochranky bývalé ministryně Hillary Clintonové objednávali prostitutky. Další zase údajně využívali služby drogových dealerů. Ministerstvo autentičnost zprávy potvrdilo.
Washington – Americká vládní agentura odmítla poskytnout další finanční pomoc na obnovu zničené infrastruktury v texaském městě West s českou komunitou, kde při dubnovém výbuchu místního provozu na výrobu hnojiv přišlo 14 lidí o život a dalších 200 bylo raněno. Oznámil to dnes podle agentury Reuters úřad guvernéra Texasu Ricka Perryho
Washington - Soud v americkém státě Delaware poslal v úterý na 12 let do vězení čínského obchodníka, který prodával ukradené počítačové programy a získal tak přes 100 milionů dolarů (dvě miliardy korun). Odsouzený Siang Li bude po propuštění z věznice vyhoštěn do Číny.