Záliba v nohejbalu a volejbalu přivedla Michala Nožičku z Trutnovska k mimořádné myšlence. Místo, aby otrocky sekal trávu, postavil si dvě soukromá hřiště. Načerpal potřebné informace z internetu a pustil se do toho. A nezastavily ho ani zdravotní obtíže.
Na starém domě v Ostravě – Michálkovicích bylo už na první pohled vidět, že je nutné ho opravit. Vlastníkem je Daniel Labuzík, sám architekt, který se objektu rozhodl dát nevšední doplněk. Jde o patrovou dřevěnou terasu.
Finanční krize dopadá i na movitější klientelu. V nabídce karlovarských realitních kancelářích tak lze v současné době najít skutečné rarity. A nejde jen o komerční prostory, ale také o soukromé rodinné domy, které jsou mnohdy luxusně vybaveny. Na karlovarský realitní trh dopadají celosvětové problémy ještě více než na jiné, protože Karlovy Vary patří k atraktivním destinacím v rámci cestovního ruchu, který dlouhá léta stavěl na ruské klientele.
/PAMĚŤ NÁRODA/ „Můj svět je vlastně velmi malý, jsem zakletá do jednoho místa, kde jsem prožila většinu života,“ říká Marta Sandtnerová. Oním místem je secesní vila se zahradou v pražské Bubenči, na rohu ulice, která dnes nese jméno jejího dědečka Stanislava Suchardy.
Unikátní Krafferova zahrada v centru Jindřichova Hradce prochází v posledních letech rozsáhlou obnovou. Její zahradníci navazují na loňský úspěch, kdy se lidé z celé republiky složili na obnovu zázemí tohoto unikátního místa. Podařilo se vybrat více než 600 000 korun. Oprava se podařila a v současné době čeká na rekonstrukci další objekt bývalého zahradnictví.
Korunovační klenoty, které jsou vystaveny v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, přilákaly i druhý den davy návštěvníků. Bylo jich podle Pražského hradu dokonce více než první den. To klenoty vidělo 4 100 lidí.
/VIDEO/ Už dva měsíce stojí před mostem v třebíčském Poušově zábrany. Kdo přijde blíž, spatří, jak v průhledech v kovové konstrukci líně proudí řeka. Výdřeva v mostu chybí a cesta ze západní části Třebíče do severní nebo k přilehlým zahradám je tak značně ztížená. Přes most se nyní nikdo nedostane.
Máme tu něco pro milovníky zvířat. Konkrétně ptáky, kteří se v zimním období do zahrady slétají ke krmítku. Podívejte se do galerie na povedené fotografie. Děkujeme autorce Zdeně Hronové za možnost zveřejnění.
Karin snesla vajíčko, informoval aktuálně Nadační fond pro Pelhřimovsko s tím, že se jedná o důkaz, že se papouškovi Arnoštovi s Karin v pelhřimovské Děkanské zahradě žije dobře a jsou spokojení.
Karin snesla vajíčko, informoval aktuálně Nadační fond pro Pelhřimovsko s tím, že se jedná o důkaz, že se papouškovi Arnoštovi s Karin v pelhřimovské Děkanské zahradě žije dobře a jsou spokojení.
Lovci bouřek se do popředí zájmu veřejnosti dostali po ničivém tornádu, které předloni zasáhlo několik obcí na jihu Moravy. Profesionální i amatérská meteorologie je však především záležitostí dlouhodobých měření, pozorování, shromažďování a vyhodnocování dat. I to ale může být svého druhu dobrodružství. Tomáš Prouza je nadšeným meteorologem už třicet let. „Já jsem spíš stormspotter, sedím na zadku u počítače a doufám, že bouřka dorazí za mnou,“ říká.
/FOTO/ Náročný, zásadní, plný změn, plný úspěchů. Tak hodnotí vedení Zoo Ústí nad Labem uplynulý rok 2022. Není se co divit, v zahradě nebyla nouze o důležité novinky. A to nejen v oblasti chovu krásných zvířecích druhů.
Zeptat se Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady, na cokoliv kolem zvířat, znamená dostat příval zajímavých informací. Ostatně svým účinkováním v pražské zoologické zahradě si Miroslav Bobek plní svoje dětské sny. Nedávno se vrátil z krátké návštěvy indonéské Jakarty, kde absolvoval několik schůzek, prošel si tržiště se zvířaty a také zažil zemětřesení o síle 5,6 Richterovy stupnice.
Křížem krážem Pohádkovým lesem. Bořeňská zahrada. Revitalizace parku u DDM. Tyto tři projekty, o které projevili zájem obyvatelé, podpoří město Bílina. Před koncem roku projekty a jejich realizaci schválila rada města. Byly vloni předloženy v rámci participativního rozpočtu, který se nese pod názvem Tvoříme Bílinu.
Velká změna k lepšímu čeká areál zahrady mateřské školy Bezručova v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Přestavba školní zahrady se uskuteční po etapách. Rozpočet je zhruba sedm milionů.
Nejlepší rok ve více než sedmdesátileté historii. Takto ve zkratce hodnotí zlínská zoo uplynulý rok 2022. Jejími branami prošlo 798 514 návštěvníků, zahrada tak o neskutečných 115 000 osob překonala návštěvní rekord z roku 2019.
Den před Štědrým dnem se narodilo v Safari Parku Dvůr Králové mládě žirafy Rothschildovy. Dostala jméno Imany. Porodila ji žirafa Imara. Na svět přišla přesně 50 let potom, co se ve Dvoře Králové narodilo první mládě žirafy v tehdejším Československu. Dvorský chov žiraf se od té doby stal nejvýznamnějším na světě. Žirafy se dostaly na samotný pokraj vyhubení a žirafa Rothschildova patří k těm nejvzácnějším.
Na komunitní zahradě Žížala na Terase, která sídlí na ústecké Severní Terase, proběhlo předání betlémského světla. Pro plamen dovezený skauty z Betléma přišlo kolem 40 lidí včetně dětí. K dispozici měli svařák, čaj a cukroví. Děti si zapálily prskavky, aby je Ježíšek viděl.
/FOTOGALERIE/ Jedním z turistických cílů návštěvníků a obyvatel hlavního města se na Boží hod vánoční v neděli 25. prosince stala Královská zahrada Pražského hradu, která vznikla na místě původních středověkých vinic. Na procházku se tam vydal také fotograf Deníku.
Pokud chcete dětem udělat radost a ukázat jim něco nevšedního, vezměte je do Veselé u Zlína. Na zahradě domu pana Krajči vstoupí do kouzelné zářící zoo. Ale nenajdou tady živá zvířata, všechna jsou vyrobena z drátů a osvícená pestrobarevnými světýlky.
Neodmyslitelně patří k adventu v Benešově nad Ploučnicí vánočně nasvícený dům v Tkalcovské ulici. Nejinak tomu je i letos, kdy zahradu a dům každý večer rozzáří tisíce drobných světýlek.
Vánoční svátky jsou tu. Prožijte je třeba ve společnosti starokladrubských koní, v chrudimských klášterních zahradách, u památkové rezervace v Hlinsku, na vánočních koncertech nebo výstavách.
Náměstí plné stánků s vánočním zbožím, koledy, vůně svařáku a punče. O tom se může obyvatelům a návštěvníkům Chrudimi jen zdát. Veškeré dění je přemístěno do Klášterních zahrad, ale i tam je místy až pusto. Lidé se zlobí a žádají, aby se do centra opět vrátil život. Je pravděpodobné, že se příští rok změn dočkají. Resslovo náměstí s krásným vánočním stromem a dřevěným betlémem si o to přímo říká.
Už v pátek 23. prosince začíná další zimní kolo soutěže Živá zahrada. Po celé vánoční svátky se budou na zahradách pozorovat ptáci. Potvrdí se minulé roky, kdy nejčastěji se vyskytujícím ptačím druhem na zahradě byla sýkora koňadra? Získá letos alespoň jedna zahradu titul Živá zahrada? Více informací včetně přihlášky do soutěže je na www.zivazahrada.cz
Jedna z největších investičních akcí Žatce v posledních letech, tedy přestavba bývalého Kapucínského kláštera na robotické a spolkové centrum, by měla být hotová na podzim roku 2023.
V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě kriticky ohroženého nosorožce dvourohého východního. Malá samice vážila po narození 28 kilogramů, což je pro tento druh zvířat průměrná váha. Denně přibírá zhruba kilo.
V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě kriticky ohroženého nosorožce dvourohého východního. Malá samice vážila po narození 28 kilo, což je pro tento druh zvířat průměrná váha.
Slaměné betlémy nejsou žádnou novinkou. Ale ten, který mají ve farní zahradě u kostela Proměnění Páně v Třebíči na Jejkově, je přesto výjimečný. A to hned v několika ohledech. Zaprvé: biblické postavy se po zahradě pohybují. „Pomalu po zahradě posouváme Svatou rodinu. Marie s Josefem tak přicházejí z Nazareta do Betléma. Na Štědrý večer už je lidé budou moci spatřit i s Ježíškem v jesličkách,“ vysvětluje jedna z tvůrkyň betlému Lucie Havlenová.
V Mezigenerační zahradě v Prachaticích připravuje v letošním roce (stejně jako vloni) SeniorPoint Prachatice čtvero setkání. Vyzval organizace a spolky, které pracují se seniory, aby si udělaly tu „svou“ adventní neděli právě zde s programem.
Loretánská zahrada se opět proměnila ve vánoční les. Odehrává se tu totiž další ročník akce Zdobit může každý – Zdobit bude každý, kterou pořádá spolek Prevence dětem spolu se Sborem dobrovolných hasičů Praha 1.
Živé a pestré krmítko je ozdobou zahrady i balkónu. Ne každý se o něj ale umí správně starat. Vědecké studie ukazují, že nesprávnou péčí a zanedbanou hygienou můžeme pomáhat šířit nebezpečné nemoci ptáků a nevhodným krmením dokonce ohrožovat rozmanitost druhů ptactva.
Přemýšleli jsme, čím zakončit tento rok na našm ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích. Zaznělo Betlém. Dobře, a jaký? Dřevěný - to je moc drahý, papírový moc nevydrží, slaměný … a to by šlo. Nic se nedělo a pak zaznělo, tak co je s tím senem, jdeme na to. To byla výzva!
V sobotu i v neděli od 16 do 19 hodin připravily kreativní společnosti Art Prom a Art Prometheus divadelní a světelný program nejen pro děti. Fénixova zahrada v Klementinu spojuje moderní s tradičním. Vstupné je dobrovolné.
Denní stacionář pro zdravotně postižené chce postavit nové vedení Hradce Králové. Sloužit má lidem starším 15 let a magistrát za něj zaplatí zhruba 200 milionů korun. Elegantní nízká patrová budova má vyrůst v Třebši poblíž sídla záchranky. Město už má studii a teď chce začít práci na samotné projektové dokumentaci.
Zámeček Benar ve Slaném, který získal, i díky iniciativě Slaňáků, před časem památkovou ochranu a sloužil v dobách první republiky jako rodinná vila někdejšího továrníka a majitele přádelny Ferdinanda Přibyla, si na rekonstrukci musí ještě počkat. Na tiskové konferenci to sdělil starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
Krmení opeřenců je u nás velmi oblíbeným a rozšířeným koníčkem. Řada lidí chce nasypat ptáčkům a dopřát jim, nevědomky jim ale ubližuje. Správná ptačí restaurace v podobě krmítka má své vybrané delikatesy i dobrou adresu.
Lázeňská Kolonáda v Janských Lázních byla ve středu jedním z téměř tisíce míst v republice, kde se společně v jeden čas zpívaly koledy při akci Česko zpívá koledy. Zazpívat si přišli lázeňští hosté i návštěvníci z Trutnova. Skvěle se povedla akce Deníku ve Svobodě nad Úpou, kde se na zahradě místní školy sešla rekordní účast. Lidé si přišli zazpívat koledy také v místní části Dvora Králové nad Labem Lipnici a v Mladých Bukách. V celém Česku, ale i zahraničí se zpívalo na 846 místech.
Umíte si představit pohádkovou říši plnou barev a vůní, ve které je vše z květin? Právě takovou mají v Dubaji. Miracle Garden je největší přírodní květinová zahrada na světě. Na ploše o rozloze 72 tisíc metrů čtverečních tu roste více než 50 milionů květin a 250 milionů rostlin různých druhů v úžasných aranžmá. Obří zahrada, která příští rok oslaví deset let své existence, je udržována důmyslným systémem pomocí kapkového zavlažování, který využívá recyklovanou užitkovou vodu.
Na mnoha desítkách míst se tuto středu 7. prosince od 18 hodin rozeznějí zpěvem ulice, náměstí, ale třeba i školní zahrady. Už podvanácté Česko zpívá koledy s Deníkem a tradičně také v Kostelci nad Orlicí, kde se lidé při této příležitosti schází už pěknou řádku let, tedy až na dva ročníky, které překazil covid.
Chrudimské zastupitelstvo se vrátilo k tématu umístění kopií soch do Klášterních zahrad. Tentokrát opozice neuspěla. Kopie soch, kterým nyní vrací původní podobu restaurátor Zdeněk Šmahel, se na svých místech objeví na jaře příštího roku.
Betlémy vzešlé z rukou a motorové pily Tomáše Gärtnera jsou k vidění v Koberovech, Frýdlantu, Mladé Boleslavi nebo na jablonecké radnici. Je jich dohromady jedenáct, ten největší a zřejmě nejkrásnější má ale autor doma. Na začátku adventu vše připraví k plotu směrem do ulice a nasvítí. Skřivánčí ulice se rázem stane jedním z nejnavštěvovanějších míst v Jablonci.
Již několik desítek let vzkvétá zahrádkářská kolonie na Vyšehradě. Je jednou z pěti velkých zahrádkářských osad v Českém Krumlově. Letos slaví výročí 60 let. Na jejím počátku milovníci zahradničení a kutění usilovnou prací zvelebili a zúrodnili zpustlý svah V Úvoze, zarostlý divokými keři.
Na zahradě domu byla nalezena mrtvá žena. Svědci ženu objevili v pátek 2. prosince v ranních hodinách ve Všenorech u Prahy. Policie po prověření okolností vyloučila cizí zavinění.
/FOTOGALERIE/ Davídek, tak říkají soše chlapce držícího něčí hlavu v pravé ruce učitelé a žáci Základní školy Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm. Sochu, která se do areálu školy vrátila po dlouhých 95 letech, zástupci školy poprvé představili veřejnosti ve středu 30. listopadu při Dnu otevřených dveří školy.
Kdo má v plánu se v týdnu před Štědrým dnem procházet po chrudimském náměstí a kolem stříbrného smrku míjet stánky s milými dárky a sváteční výzdobou, bude překvapen. Chrudimská beseda zve veřejnost do Klášterních zahrad, které se nacházejí jen pár kroků od kostela Nanebevzetí Panny Marie za Muzeem barokních soch. Právě tam se odehraje jarmark s názvem Vánoce v zahradách.
Pokud jste v posledních deseti dnech viděli po Havlíčkobrodsku poskakovat klokana, máme pro vás dobrou zprávu. Nezbláznili jste se. Viděli jste správně. Jeden takový vačnatec totiž před více než týdnem utekl, respektive uskákal, chovateli Jaroslavu Adamcovi z Krásné Hory. Ten jej od té doby hledá.
Jak zvládat složité situace s drahými energiemi a přírodními katastrofami, jak stále zlepšovat dostupnost služeb a komunitní život v obci? A jak má člověk při vedení obce pečovat sám o sebe a předcházet například riziku vyhoření? Známý psycholog Radkin Honzák radí: „Máme-li se dobrat hlubšího poznání jakéhokoliv jevu - tedy také vyhoření a jeho prevence - musíme na to jít nejen rozumově, ale musíme hledat také souvislosti citové a pocitové, tedy emoční.“ I o tom bude druhý ročník Inspiračního fóra Svazu měst a obcí ČR (SMOČR).