Vykuřování je technika, kterou používali ve svých rituálech už severoameričtí Indiáni. Používá se k provonění bytu příjemnými přírodními tóny a především k očistě domova i duše před negativní energií. Nejčastěji se používá proslavená bílá šalvěj (Salvia apiana) a aromatické dřívko Palo Santo (Bursera graveolens), které pochází z Peru. Báječná vykuřovadla však můžete vyrobit i z bylin, rostlin a dřevin, které vám běžně rostou na zahradě nebo v okolí vašeho bydliště.
/FOTO, VIDEO/ Po desítky let byla špička vyhlídky na glorietu Růžové zahrady osiřelá. Nyní získala zpět svou původní podobu, když se na ni vrátila socha Aurory, která byla v poválečných letech z glorietu svržena. Je jednou z desítky soch, které se tento týden vrátily do barokní perly – děčínského zámku. Část z nich prošla restaurováním, část z nich jsou věrné kopie. Natolik věrné, že byly vytesané do pískovce ze stejného lomu jako barokní originály.
Hry, soutěže, koncert školní kapely a tradiční volejbalový turnaj mezi rodiči, žáky a učiteli. Taková byla školní slavnost k ukončení školního roku v zahradě Základní školy ve Vodňanské ulici. Menší děti si užily odpoledne při plnění úkolů, které pro ně připravily vychovatelky školní družiny. Nechybělo líčení a lakování nehtů, které hlavně holčičky hojně využily.
Centrum pro seniory Clementas v Mlékovicích slavnostně otevřelo zahradu, která je řešená tak, aby pomáhala klientům zejména z řad těch, kteří trpí demencí. A bylo to velká sláva. Nechybělo stříhání pásky, balónky, první procházky novým parkem ani třeba ukázka zvířat.
Odpoledne strávené na známém hradu Pernštejn? Nad středověkou dominantou Jihomoravského kraje jásají návštěvníci již po výstupu z vlaku v Nedvědicích na Brněnsku, aby však památku poznali na vlastní kůži, čeká je ještě dvoukilometrová procházka zakončená mírným stoupáním.
Vyrostla nám do krásy – tak zní název výstavy mapující dvacetiletou historii Botanické zahrady Teplice. V České republice patří mezi ty mladší botanické zahrady, ale její historie se píše již na konec 19. století, kdy se objevují první zmínky o zásobní zahradě. V 70. letech 20. století se otevřela poprvé veřejnosti, jinak sloužila zejména městu Teplice pro přípravu sadby letniček, dvouletek a zimování palem. Botanickou zahradou v dnešním slova smyslu se stala teprve 1. 1. 2002 zásluhou tehdejšího primátora Jaroslava Kubery a ředitele, významného botanika, Jiřího R. Haagera. Nový skleníkový komplex Tropicana byl společně s celou zahradou otevřen 1. 5. 2007.
Dům kultury Milevsko připravil ve spolupráci s Květinářstvím Romantik paní Kolingrové již sedmý ročník fotografické soutěže s názvem O nejhezčí balkon či zahradu. I tentokrát se budeme těšit na vaše snímky rozkvetlých balkonů, zahrad, teras, pergol, skalek apod.
/FOTOGALERIE/ Rekonstrukce Kmochova domu v Kutnohorské ulici v Kolíně se zatím nerýsuje. Město neuspělo se žádostí o dotaci, přestože objekt splňuje podmínky pro příspěvky na regeneraci brownfieldů. Jedním z hlavních důvodů bylo, že město není vlastníkem přilehlého pozemku, konkrétně zahrady za domem.
Na barokní gloriet v Růžové zahradě na děčínském zámku se vrátily restaurované sochy a některé dosavadní betonové odlitky nahrazující původní barokní sochy nahradily přesné repliky z tesaného pískovce.
Slunéčka sedmitečná odjakživa všichni zahrádkáři ve svých zahradách vítají. Někdy si je dokonce z procházek nosí v papírových sáčcích, aby je umístili na své rostliny. Důvod je jasný: naše berušky jsou totiž ideálními ochránci zeleně v zahradách před každoroční invazí parazitujících mšic, které oslabují naše rostliny tím, že sají jejich šťávy. Slunéčka si s nimi vždy dokázala poradit přirozeně a v souladu s přírodou. Ovšem poslední dobou jsou ohrožena jak naše slunéčka, tak rostliny.
Postavy z televize Jů a Hele dorazily v neděli do Klášterních zahrad. Program totiž ve festivalové free zóně patřil České televizi a postavám, které děti znají z ranního vysílání.
Spoustu zážitků nabídla návštěvníkům o víkendu Loutková zahrada. Tradiční loutkový festival v žatecké Klášterní zahradě přilákal během soboty a neděle kolem čtyř stovek návštěvníků, někteří se opakovaně vraceli na jednotlivá představení.
/FOTOGALERIE/ Klášterní zahrady žijí po celou dobu konání Národního festivalu Smetanova Litomyšl hudbou a dalším uměním. O víkendu sem míří celé rodiny, které tady tráví krásné dny, užívají si hudební vystoupení nebo třeba čtení pohádek v obří peřině. Podívejte se v bohaté fotogalerii.
/FOTOGALERIE/ Příchod léta i pět let společného setkávání oslaví lidé v zahradě Klementinky v Mladé Boleslavi. Veřejnost navíc poprvé ochutná dobroty grilované ve finské kotě a přivoní ke květné louce. Největší letošní akce Komunitního centra Klementinka vypukne v úterý 21. června.
Štafetu festivalů klasické hudby převzal po Pražském jaru národní festival Smetanova Litomyšl. Na svou chvíli se už teď připravuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná přesně za měsíc. Na co se můžete v programu letošního 31. ročníku od 15. 7. do 6. 8. těšit? Chystá se unikátní koncert Jihočeské filharmonie na jezírku v zámeckém parku, dechberoucí Čajkovský v podání patnáctiletého virtuosa či Harry Potter a Rusalka v Pivovarské zahradě.
Jsou lidé, kteří rádi pobývali a pracovali na své zahradě. Teď ale nemohou, nemoc je připoutala na lůžko. I když vím, že takových fotek máme všichni spoustu, posílám pár mých pro ty, kteří nemohou vidět krásu našich zahrad na vlastní oči… Třeba je potěší květiny i hmyz… Děkujeme Evě Raidové za milý příspěvek.
Zahrada, která je tak často ztvárněna na obrazech slavného impresionistického malíře, se zelená a kvete i mimo plátno. Monet ji založil ve francouzském Giverny. A věnoval se jí s podobnou vášní jako malování samému. Považoval ji dokonce za své nejlepší dílo – vždyť právě květinám prý vděčil za to, že malovat vůbec začal. A stejně jako jeho obrazy i tato podivuhodná zahrada nás těší dodnes. Můžeme ji navštívit, a ocitnout se tak uvnitř živého obrazu Clauda Moneta, umělce, který měl nejen výjimečné schopnosti vidět, vnímat a malovat, ale také velké srdce.
Klášterní zahrada v Brtnici ožila o uplynulém víkendu kovářským řemeslem. Konaly se tu tradiční Brtnické kovadliny, které v posledních dvou letech přerušila koronavirová pandemie. O to více se kováři a návštěvníci těšili na to, kam se toto černé řemeslo posunulo. Za fotografie děkujeme Táně Piechowiczové, která akci navštívila.
Centrum pro seniory Clementas v Mlékovicích ve středu 22. června slavnostně otevře speciální zahradu, jejíž originální architektonické řešení, bohatá členitost a specifický design budou pomáhat seniorům, o které centrum pečuje. Zejména těm, kteří trpí demencí. Podle odborníků na péči o seniory nemá takto interaktivně a terapeuticky řešená zahrada v našich zeměpisných šířkách srovnání.
Centru pro seniory Clementas v Mlékovicích na Kolínsku ve středu 22. června slavnostně otevře speciální zahradu, jejíž originální architektonické řešení, bohatá členitost a specifický design budou pomáhat seniorům, o které centrum pečuje. Zejména těm, kteří trpí demencí. Podle odborníků na péči o seniory nemá takto interaktivně a terapeuticky řešená zahrada v našich zeměpisných šířkách srovnání.
/FOTOGALERIE/ Když ve středu prohledávali policisté dům Petra Hlubučka v Lysolajích, vzali si sebou i lopaty a rýče. Podle dostupných informací totiž kvůli důkazům údajně kopali i na zahradě u bazénu.
/FOTOGALERIE/ Se svým jedinečným představením Kaleidoscope vystoupí ve čtvrtek 4. srpna v zahradách Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře soubor Cirk La Putyka. Nedávno si ho diváci mohli vychutnat v Dusíkově divadle v Čáslavi při slavnostní otvíračce divadla po rekonstrukci.
Jindřichohradecká Krafferova zahrada otevřela brány veřejnosti na sobotu 11. i neděli 12. června. Příchozí si mohli zahradu prohlédnout, vyrobit si věnec, poslechnout si hudbu nebo se vydat na komentovanou prohlídku aj. Děkujeme TripleBackslashStudio za fotografie.
Klášterní zahrada v Brtnici ožila o uplynulém víkendu kovářským řemeslem. Konaly se tu tradiční Brtnické kovadliny, které v posledních dvou letech přerušila koronavirová pandemie. O to více se kováři a návštěvníci těšili na to, kam se toto černé řemeslo posunulo. Za fotografie děkujeme Táně Piechowiczové, která akci navštívila.
Zahrádkářská sezona je sice v plném proudu, řada zahrádkářů však začíná být v těchto dnech nešťastná. Slimáci a hlemýždi, kteří se v tomto období nejvíce množí, okupují jejich zahrady, ničí rostoucí a zrající úrodu, trávu i květiny.
Zahrádkářská sezona je sice v plném proudu, řada zahrádkářů však začíná být v těchto dnech nešťastná. Slimáci a hlemýždi, kteří se v tomto období nejvíce množí, okupují jejich zahrady, ničí rostoucí a zrající úrodu, trávu i květiny.
Uplynulý víkend přinesl letní v nejkrásnější galerii pod sluncem, tóny klavíru nechyběly a ladily se zpěvem ptáků. Úsměvy přátel a radost ze setkání- tak vypadal Víkend otevřených zahrad 2022 s výstavou obrazů Antonína Vojtka.
Za pěkný příspěvek děkujeme Jitce Vojtkové, za krásné fotky Jaroslavu Minaříkovi.
Na podzim loňského roku jste se mohli dočíst o projektu naší Mateřské školy DUHA Třebíč nazvaný Začínáme spolu na zahradě. Tento projekt byl spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí a finanční pomoci města Třebíče. Po odborné stránce přispěly konzultace s paní Ivetou Machátovu z místního ekologického střediska Chaloupky a v neposlední řadě se velké pomoci dostalo od samotných rodičů dětí, které mateřskou školu navštěvují.
Členové Sokola Velká ve spolupráci s hasiči zorganizovali v neděli 5. června Dětský den na sokolské zahradě ve Velké. Za příspěvek velmi děkujeme Miloši Krajíčkovi.
Přírodní zahradu Lipák její majitelka Jitka Kottová zvelebuje mnoho let. Pravidelně několikrát do roka se tam mohou podívat zájemci, kteří chtějí načerpat inspiraci, jak na to. Jednou z příležitostí byl víkend otevřených zahrad, do kterých se Jitka Kottová tradičně zapojuje. A také letos akci náležitě vyšperkovala. Už ve čtvrtek v "galerii garáž" začala výstava fotografií Kateřiny Přibylové z Prachatic a nabídka světových marmelád Jozefíny Růžičkové. V sobotu byla zahrada Lipák otevřena všem a v neděli pak přišel na řadu workshop výroba věnců. A i tam bylo tradičně plno. Věnce vyrobené u Jitky Kottové vždy zavoní pod nos a lahodí oku.
Nejen Mariánské náměstí v Uherském Brodě, ale rovněž tamní zahradu Panského domu čeká zásadní proměna. Studii nové podoby zahrady zpracovala stejná skupina autorů, která zvítězila v otevřené soutěži návrhu budoucí podoby Mariánského náměstí.
Hned trojici akcí přichystalo vedení lyského výstaviště na „prodloužený víkend“ od 16. do 19. června. Představí se veletrh lázeňství a také ten věnovaný seniorům. Milovníky květin pak potěší neuvěřitelné množství rozmanitých růží v rámci výstavy Růžová zahrada.
/FOTO, ANKETA/ Jako v přímořském letovisku se cítí návštěvníci exotické zahrady v Přibicích na Brněnsku. Hned u vstupu je ohromí několikametrové palmy, olivovníky či fíkovníky. V netradiční zahradě se konají i svatby. Cizokrajné rostliny jsou k vidění i v ulicích malé jihomoravské obce.
Ke čtrnácté Noci kostelů se podesáté připojila velehradská bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. V posvátném prostoru baziliky, kamenné čítanky, se sloužila mše svatá pro rodiny s dětmi.
Dlouhá léta bývali daňci evropští jedním z největších lákadel v Podzámecké zahradě v Kroměříži. Postupně se však z Pavího dvora, malého zookoutku, vytratili. Lidé teď volají po jejich návratu.
Dušan působil ve velkém byznysu a do vězení se dostal během covidové pandemie. Za starší finanční delikt vyfasoval pět let. Věří ale, že za dobré chování bude na svobodu podmíněně propuštěn dřív. Kousek si jí užil přede dvěma týdny, kdy se na zahradě v areálu věznice v Jiřicích u středočeských Milovic konal Den s dítětem.
Zákaz ohňostrojů po celém zastavěném území města. Tento čtvrtek postupuje ve Žďáře nad Sázavou do zastupitelstva návrh na zpřísnění vyhlášky o užívání zábavní pyrotechniky.
Poslední květnový čtvrtek se v Doteku ve Vizovicích nesl v duchu hudby. Pan Martin Motýl ze skupiny Motýl band, kterého můžete pravidelně vídat na TV Šlágr, si připravil pro klienty odlehčovací služby a obyvatele domu s pečovatelskou službou úžasný koncert. Konal se v rámci projektu Ježíškova vnoučata a začínal jednou z nejznámějších písní Motýla - Vyznání.
O víkendu 10., 11. a 12. června se konaly po celé republice Dny otevřených zahrad. Veřejnost mohla nahlédnout do jinak zavřených areálů a zúčastnit se přichystaného programu. Účastnily se také zahrady na jihu Čech včetně českokrumlovské zahrady Kouzelné bylinky.
Jaro je nejen pro lidi významným obdobím. Zatímco my vyrážíme na zahradu a zvelebujeme a sázíme a sejeme, kočky a kocouři vyrazí nejlépe také na zahradu a do přírody, a snaží se zasít semínka na budoucí úrodu koťat.Naše tři kočky už nemají šanci, kocour i obě kočky jsou vykastrovaní, ne tak čtyři kocouři z okolí plní síly a odhodlání. Za dokumentaci kočičího gandu děkujeme Lence Hoffmannové
/FOTOGALERIE/ Skutečně bohatý program nabídla Noc kostelů ve Voticích v pátek 10. června. Kostel, který nese jméno sv. Václava, patřil od šestnácti do osmnácti hodin dětem, pak následovaly komentované prohlídky pro dospělé. Mezitím si mohla mládež zajímající se o současné technologie vyzkoušet let s dronem, rozšířenou realitu, ozobot i mluvící sochu jako infostánek.
Dámy a pánové v dobovém oblečení za doprovodu swingové hudby si nenechali ujít jedinečnou událost roku, jíž se v sobotu 11. června stalo slavnostní otevření prvorepublikové Kumpánovy zahrady ve Slaném, dříve známé pod názvem park Benar v ulici K. H. Borovského.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Po roce se do ulic Litomyšle vrací moderní umění. V rámci projektu Plán B se ve městě objeví deset děl a instalací současných výtvarníků. Poprvé také představí dva zahraniční účastníky, a to Markuse Hiesleitnera a Franze Tiška z Rakouska. Právě dílo zahraničních umělců bude patřit zřejmě k nejvíce diskutovaným letošního ročníku.
Sobota 11. a neděle 12. června patří akci Víkend otevřených zahrad. Také přírodní zahrada Chelčického domova sv. Linharta je již mnoho let její součástí a nabízí pestrý program po celý víkend 11. a 12. června.
/FOTOGALERIE/ Zatímco se dospělí v pátek 10. června chystali prohlédnout některý z votických kostelů, měli možnost svěřit své děti na farní zahradě ve Voticích do péče zkušených maminek. Ty pro ně naplánovaly rukodělné tvoření jako třeba výrobky z korálků či malování rybek, ale také venkovní soutěže nebo míčové hry.
Pátečním programem odstartovala v Písku městská slavnost Dotkni se Písku, která potrvá až do neděle. Letošní slavnost se odehrává hlavně v Palackého sadech, na zahradě kulturního domu, na Havlíčkově náměstí a doprovodný program nabídnou například Divadlo Fráni Šrámka, Divadlo Pod čarou či knihovna.