Kreativ

ŠTÍTEK: zahrada

Levandulová zahrada v Klapém na Litoměřicku

FOTO: Levandulová zahrada v Klapém vykvetla do krásy. Podívejte se

Kdo si chce odpočinout od stresu všedního dne, může nyní navštívit rodinnou levandulovou zahradu Anette v Klapém na Litoměřicku. Právě je v plném květu. Návštěvu zpříjemní například levandulová šťáva či koupě jiných různých produktů z této rostliny. O svátečním úterý 5. července dorazilo na kvetoucí zahradu několik stovek návštěvníků. 

Budoucí podoba Stacionáře Vlaštovka v Hodoníně. Vizualizace se svolením CPR Hodonín

Vlaštovka se v Hodoníně rozšíří v nevyužívané vile s komunitní zahradou

Nevyužívaná vila v blízkosti bývalých kasáren v Hodoníně změní využití. Pomoc a péči tady mají najít děti a mladí dospělí s handicapy. Zaměstnanci stavební firmy tady totiž od června pracují na přestavbě na moderní Stacionář Vlaštovka pro klienty s kombinovaným těžkým mentálním a fyzickým postižením.

Studie nového bazénu pod lesnickou školou v Písku.

Referendum k bazénu nebude, senioři mají novou zahradu. Co se děje na Písecku?

Referendum k bazénu, jehož vyhlášení schválili na svém květnovém jednání písečtí zastupitelé, nebude. Podmínkou totiž bylo, že petici, která byla podnětem pro jejich rozhodnutí, podepsalo minimálně deset procent oprávněných píseckých voličů. Po kontrole petičních archů a přepočtení podpisů městským úřadem se ukázalo, že těch platných tvoří pouze necelých devět procent voličů.

Lesnické a policejní odpoledne v GASKu ve čtvrtek 30. června 2022.

OBRAZEM: Městské lesy a rybníky oslavily výročí v zahradách krajské galerie

Třicet let své existence oslavila společnost Městské lesy a rybníky Kutná Hora. Pro děti a rodiče připravila v zahradách Galerie Středočeského kraje první Lesnicko-rybářský den. Ve čtvrtek 30. června jej ve 14 hodin odpoledne oficiálně zahájili starosta Kutné Hory Josef Viktora a jednatel Městských lesů a rybníků Kutná Hora Stanislav Peroutka.

Samice Duni, dcera slavné gorily Moji, přijede do Zoo Praha, kde dostane možnost mít vlastní mládě.

OBRAZEM: Gorilí skupinu v pražské zoo doplní samice Duni, dcera slavné Moji

Gorilí skupinu v nové expozici pražské zoologické zahrady doplní samice Duni, dcera slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice. Do Prahy má z Rakouska dorazit také nový samec Kisumu, který by se měl postarat o pokračování chovu goril, uvedl Bobek v České televizi.

Samice Duni, dcera slavné gorily Moji, přijede do Zoo Praha, kde dostane možnost mít vlastní mládě.

OBRAZEM: Gorilí skupinu v pražské zoo doplní samice Duni, dcera slavné Moji

Gorilí skupinu v nové expozici pražské zoologické zahrady doplní samice Duni, dcera slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice. Do Prahy má z Rakouska dorazit také nový samec Kisumu, který by se měl postarat o pokračování chovu goril, uvedl Bobek v České televizi.

Jedenatřicátá sezona divadelního léta v podání netolických TYLáků je v plném proudu.

Mravnost nade vše pod letní oblohou v zahradě zámku Kratochvíle

Spolek divadelních ochotníků Tyl Netolice si pro letošní divadelní sezónu v zahradě zámku Kratochvíle připravil komedii Mravnost nade vše. Pro zámeckou zahradu hru režijně vedli Miroslav Mikeš a Iveta Uhlíková. Atmosféru představení dokreslil nasvícený zámek, občasné šplouchání vody z příkopu i zpěv pávů.

Hodonínská zoologická zahrada má nový přírůstek, mládě sojkovce rezavokřídlého.

Hodonínská zoo má nový přírůstek. Rozmnožila už třetí druh sojkovce

Dalším přírůstkem se chlubí zoologická zahrada v Hodoníně. Odchovali tam jedno mládě sojkovce rezavokřídlého. „Je to pro nás již třetí úspěšně rozmnožený druh sojkovce. V předchozích letech jsme už odchovali sojkovce pospolitého a sojkovce popelavé,“ upřesnil Jiří Ingr, který se v zoo věnuje chovu ptactva.

Blackova důvěra k nám.

Psí osudy: Seznamte se s Blackem, který trhal rekordy ve vytrvalostním štěkání

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Příběh osmikilového křížence Blacka se stal naším společným příběhem, když se Black přestěhoval z původního domova jen o pár desítek metrů dál do našeho domku, který si sám vybral.

Kotul veverovitý, první mládě roku 2022 v olomoucké zoo

České zoo zahrady lákají k návštěvě. Pochlubit se mohou letošními mláďaty

Před námi je doba vytoužených prázdnin a dovolených a také nepřeberných možností, jak je prožít. Výlet, který nikdy nezklame a potěší děti i dospělé, je určitě návštěva zoo. V České republice si můžete vybrat z více než dvou desítek zoologických zahrad a každá z nich je něčím zajímavá a unikátní. Pojďme se podívat do deseti z nich na to, jakými přírůstky se letos mohou pochlubit. Každé nové mláďátko je pro zoo velká událost, o kterou se se svými návštěvníky ráda podělí.

Vykuřovadla působí i dekoračně

Příjemná vůně i duševní očista. Bylinky vhodné k vykuřování najdete i na zahradě

Vykuřování je technika, kterou používali ve svých rituálech už severoameričtí Indiáni. Používá se k provonění bytu příjemnými přírodními tóny a především k očistě domova i duše před negativní energií. Nejčastěji se používá proslavená  bílá šalvěj (Salvia apiana) a aromatické dřívko Palo Santo (Bursera graveolens), které pochází z Peru. Báječná vykuřovadla však můžete vyrobit i z bylin, rostlin a dřevin, které vám běžně rostou na zahradě nebo v okolí vašeho bydliště.

V Růžové zahradě v Děčíně je opět sochařská výzdoba.

Růžovou zahradu opět zdobí sochy, kámen na repliky dorazil z lomu u Pirny

/FOTO, VIDEO/ Po desítky let byla špička vyhlídky na glorietu Růžové zahrady osiřelá. Nyní získala zpět svou původní podobu, když se na ni vrátila socha Aurory, která byla v poválečných letech z glorietu svržena. Je jednou z desítky soch, které se tento týden vrátily do barokní perly – děčínského zámku. Část z nich prošla restaurováním, část z nich jsou věrné kopie. Natolik věrné, že byly vytesané do pískovce ze stejného lomu jako barokní originály.

Tradiční zakončení školní roku připravila Základní škola ve Vodňanské ulici hravým odpolednem na školní zahradě. A bylo tam veselo.

OBRAZEM: Vodňanka končí školní rok oslavou na zahradě

Hry, soutěže, koncert školní kapely a tradiční volejbalový turnaj mezi rodiči, žáky a učiteli. Taková byla školní slavnost k ukončení školního roku v zahradě Základní školy ve Vodňanské ulici. Menší děti si užily odpoledne při plnění úkolů, které pro ně připravily vychovatelky školní družiny. Nechybělo líčení a lakování nehtů, které hlavně holčičky hojně využily.

Slavnostní zahájení výstavy, která mapuje dvacetiletou historii teplické botanky.

Výstava mapuje dvacetiletou historii teplické botanické zahrady

Vyrostla nám do krásy – tak zní název výstavy mapující dvacetiletou historii Botanické zahrady Teplice. V České republice patří mezi ty mladší botanické zahrady, ale její historie se píše již na konec 19. století, kdy se objevují první zmínky o zásobní zahradě. V 70. letech 20. století se otevřela poprvé veřejnosti, jinak sloužila zejména městu Teplice pro přípravu sadby letniček, dvouletek a zimování palem. Botanickou zahradou v dnešním slova smyslu se stala teprve 1. 1. 2002 zásluhou tehdejšího primátora Jaroslava Kubery a ředitele, významného botanika, Jiřího R. Haagera. Nový skleníkový komplex Tropicana byl společně s celou zahradou otevřen 1. 5. 2007.

Slunéčko sedmitečné ohrožuje asijský nepřítel

Bojuje s mšicemi. Slunéčko sedmitečné má ale asijského nepřítele

Slunéčka sedmitečná odjakživa všichni zahrádkáři ve svých zahradách vítají. Někdy si je dokonce z procházek nosí v papírových sáčcích, aby je umístili na své rostliny. Důvod je jasný: naše berušky jsou totiž ideálními ochránci zeleně v zahradách před každoroční invazí parazitujících mšic, které oslabují naše rostliny tím, že sají jejich šťávy. Slunéčka si s nimi vždy dokázala poradit přirozeně a v souladu s přírodou. Ovšem poslední dobou jsou ohrožena jak naše slunéčka, tak rostliny.

Festival Loutková zahrada přilákal čtyři stovky diváků.

FOTO: Festival Loutková zahrada přilákal čtyři stovky diváků

Spoustu zážitků nabídla návštěvníkům o víkendu Loutková zahrada. Tradiční loutkový festival v žatecké Klášterní zahradě přilákal během soboty a neděle kolem čtyř stovek návštěvníků, někteří se opakovaně vraceli na jednotlivá představení.

Pivovarská zahrada

31. ročník Festivalu Krumlov začíná už za měsíc

Štafetu festivalů klasické hudby převzal po Pražském jaru národní festival Smetanova Litomyšl. Na svou chvíli se už teď připravuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná přesně za měsíc. Na co se můžete v programu letošního 31. ročníku od 15. 7. do 6. 8. těšit? Chystá se unikátní koncert Jihočeské filharmonie na jezírku v zámeckém parku, dechberoucí Čajkovský v podání patnáctiletého virtuosa či Harry Potter a Rusalka v Pivovarské zahradě.

Zahrada zachycená objektivem Evy Raidové. Naleznete v ní zajímavé motýly i květiny.

OBRAZEM: Co roste a kvete na zahradě? A je to opravdu motýl?

Jsou lidé, kteří rádi pobývali a pracovali na své zahradě. Teď ale nemohou, nemoc je připoutala na lůžko. I když vím, že takových fotek máme všichni spoustu, posílám pár mých pro ty, kteří nemohou vidět krásu našich zahrad na vlastní oči… Třeba je potěší květiny i hmyz… Děkujeme Evě Raidové za milý příspěvek.

Nádherná zahrada a malířova osobnost přitahovaly přátele a umělce z celého světa již za Monetova života.

Podivuhodná zahrada. Ve Francii mohou lidé vstoupit do Monetova obrazu

Zahrada, která je tak často ztvárněna na obrazech slavného impresionistického malíře, se zelená a kvete i mimo plátno. Monet ji založil ve francouzském Giverny. A věnoval se jí s podobnou vášní jako malování samému. Považoval ji dokonce za své nejlepší dílo – vždyť právě květinám prý vděčil za to, že malovat vůbec začal. A stejně jako jeho obrazy i tato podivuhodná zahrada nás těší dodnes. Můžeme ji navštívit, a ocitnout se tak uvnitř živého obrazu Clauda Moneta, umělce, který měl nejen výjimečné schopnosti vidět, vnímat a malovat, ale také velké srdce.

Po dvou letech se setkání kovářů vrátilo do Brtnice.

Těžká práce u kovadlin. Klášterní zahrada v Brtnici ožila černým řemeslem

Klášterní zahrada v Brtnici ožila o uplynulém víkendu kovářským řemeslem. Konaly se tu tradiční Brtnické kovadliny, které v posledních dvou letech přerušila koronavirová pandemie. O to více se kováři a návštěvníci těšili na to, kam se toto černé řemeslo posunulo. Za fotografie děkujeme Táně Piechowiczové, která akci navštívila.

Terapeutický poník mezi seniory v Domově Clementas v Mlékovicích.

Republikový unikát. V Mlékovicích mají interaktivní zahradu pro seniory

Centrum pro seniory Clementas v Mlékovicích ve středu 22. června slavnostně otevře speciální zahradu, jejíž originální architektonické řešení, bohatá členitost a specifický design budou pomáhat seniorům, o které centrum pečuje. Zejména těm, kteří trpí demencí. Podle odborníků na péči o seniory nemá takto interaktivně a terapeuticky řešená zahrada v našich zeměpisných šířkách srovnání.

Terapeutický poník mezi seniory v Domově Clementas v Mlékovicích.

Republikový unikát. V Mlékovicích mají interaktivní zahradu pro seniory

Centru pro seniory Clementas v Mlékovicích na Kolínsku ve středu 22. června slavnostně otevře speciální zahradu, jejíž originální architektonické řešení, bohatá členitost a specifický design budou pomáhat seniorům, o které centrum pečuje. Zejména těm, kteří trpí demencí. Podle odborníků na péči o seniory nemá takto interaktivně a terapeuticky řešená zahrada v našich zeměpisných šířkách srovnání.