Jak si užít nastávající víkend? Na Novojičínsku se konají Oderské dny či Den města Frenštát pod Radhoštěm s bohatými programy, květománie, sokolský výšlap a další akce. Spousty se toho děje i jinde v kraji, více již v Tipech Deníku.
Opět bohatá je nabídka víkendových akcí v Plzeňském kraji. V Plzni se uskuteční Historický víkend, pokračuje folklorní festival, zahrají Kosheen a zájemci o industriální památky mohou vyrazit po stopách těžby kaolinu. Po celém kraji se koná Víkend otevřených zahrad, výročí slaví hasiči v Holýšově i městská policie v Tachově, Klatovskem projedou veterány a slavnosti připravili ve Zbirohu nebo Radnicích.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
/FOTOGALERIE/ Pod názvem Výtvarná zahrada se ve středu otevřela vernisáží v Galerii v Zahradě poslední výstava ZUŠ Františka Kmocha v Kolíně před prázdninami. Věnovaná je tradičně žákům výtvarného oboru této školy.
Nadcházející sobota a neděle nabídnou v našem regionu opět spoustu zajímavých akcí, mezi nimi i Víkend otevřených zahrad. Právě o něm nám napsala paní Eva Raidová, které tímto děkujeme za text i fotografie.
V úterý k večeru stačilo pár desítek minut a řada rodin z Děbolína u Jindřichova Hradce měla opravdu neklidný večer. Přišel totiž přívalový déšť a voda ze dvou rybníků hned za vesnicí směrem na Matnou přetekla a s bahnem z polí se valila vesnicí. Nešetřila zahrady ani domy.
Každoročně se během druhého víkendu v červnu otevírají brány a branky soukromých i veřejných zahrad po celé Evropě. Ani Klatovsko není výjimkou, navštívit tam můžete Zahradu s duší ve Veselí, Prvorepublikovou zahradu v Janovicích nad Úhlavou nebo Zahradu u malíře v Myslovicích. Připravené jsou pro vás komentované prohlídky i doprovodný program.
/FOTO, VIDEO/ Zámek Kačina ve Svatém Mikuláši bude o nadcházejícím víkendu hostit hned dvě akce, které v sobě spojí kulturní zážitek v podobě divadelních představení s komentovanými procházkami po zámeckém parku a okolí. V sobotu 10. a v neděli 11. června se tu koná festival Makačíno společně s Víkendem otevřených zahrad.
Tělocvičná jednota Sokol Velká ve spolupráci s dobrovolnými hasiči z Velké uspořádala v neděli 4. června přátelské setkání především dětí na sokolské zahradě a v sokolovně.
Chcete na vlastní oči poznat kouzelnou zahradu? Nejkrásnější zahrady České republiky se představí veřejnosti o následujícím víkendu (10. -11. června). Stane se tak v rámci celoevropského projektu s názvem „Víkend otevřených zahrad“.
V sobotu pardubičtí záchranáři vyjížděli k prvnímu letošnímu případu uštknutí zmijí. Nehoda se stala muži na Svitavsku při práci na zahradě, zmije ho kousla do ruky.
Pardubičtí záchranáři v sobotu vyjížděli k prvnímu letošnímu případu uštknutí zmijí. Nehoda se stala muži na Svitavsku při práci na zahradě, zmije ho kousla do ruky.
Slunce, příjemné téměř letní teploty, spokojené děti, usměvaví rodiče a přátelská atmosféra. Tak by se dal stručně charakterizovat 21. květen, den určený především pro rodiny s dětmi. Černohorský sportovní areál Za Mlýnem po roce opět ožil a stal se dějištěm nejen sportovního zápolení, ale i bohatého doprovodného programu, který byl připraven jak pro děti, tak i pro dospělé.
Fotografie s inzerátem na služby hodinového syna se na sociálních sítích proměnila v hojně diskutovaný virál. O co šlo? Dvanáctiletý chlapec z Ústí nad Labem si přál koloběžku, a tak se rozhodl, že si na ni vydělá. V inzerátu nabízel venčení psů, práce na zahradě, pomoc s úklidem domácnosti nebo nákupy. Dopadlo to nad očekávání dobře. Jakub si svůj sen splnil. A nejen sobě, kolem paneláku se nyní prohání na „kolobrndě“ i se svým mladším bráchou. Vypomáhat chodí dodnes.
/FOTO, VIDEO, ANKETA/ Fotografie s inzerátem na služby hodinového syna se na sociálních sítích proměnila v hojně diskutovaný virál. O co šlo? Dvanáctiletý chlapec z Ústí nad Labem si přál koloběžku, a tak se rozhodl, že si na ni vydělá. V inzerátu nabízel venčení psů, práce na zahradě, pomoc s úklidem domácnosti nebo nákupy. Dopadlo to nad očekávání dobře. Jakub si svůj sen splnil. A nejen sobě, kolem paneláku se nyní prohání na „kolobrndě“ i se svým mladším bráchou. Vypomáhat chodí dodnes.
Vlastníte zahradu nebo kus louky v malebné krajině za městem a říkáte si, že na něj postavíte starší nepojízdný karavan, ve kterém pak s rodinou strávíte kus horkého léta? Lákavá myšlenka se může v praxi zkomplikovat. Stavební úřady totiž v některých případech hledí na takováto vozidla jako na černé stavby a mohou nařídit jejich odstranění. Jaká je praxe v Pardubickém kraji?
Patří mezi vůbec nejstarší a historicky nejcennější budovy v obci. Přesto barokní fara v Přítlukách na Břeclavsku dlouhá léta chátrala. Až do letoška. Ztracený lesk se totiž památkově chráněné stavbě pocházející z roku 1766 rozhodli navrátit majitelé místního vinařství. Ti její rekonstrukci vyčíslili na deset až patnáct milionů korun.
Patří mezi vůbec nejstarší a historicky nejcennější budovy v obci. Přesto barokní fara v Přítlukách na Břeclavsku dlouhá léta chátrala. Až do letoška. Ztracený lesk se totiž památkově chráněné stavbě pocházející z roku 1766 rozhodli navrátit majitelé místního vinařství. Ti její rekonstrukci vyčíslili na deset až patnáct milionů korun.
Víkend otevřených zahrad již po třinácté umožní prohlídky běžně nepřístupných zahrad a parků a oživí netradičními prohlídkami i místa veřejně přístupná. Nejen v Pardubickém kraji, ale v celorepublikovém měřítku zahajuje letos akci Město Letohrad ve spolupráci s pardubickým pracovištěm Národního památkového ústavu, a to již 8. a 9. června.
V rámci Noci Kostelů si návštěvníci mohou dnes, v pátek 2. června od 20:30 do 22:30 posedět při svíčkách v kostele Nejsvětější Trojice. Na toto tiché rozjímání v kostele zve všechny Barbora Tichá.
Dopoledne plné soutěží, her a mlsání si v úterý 30. května dopřály děti na zahradě Mateřské školy Dačického v Kutné Hoře. Hezký program ke Dni dětí jim připravili žáci kutnohorské řemeslné školy pod vedením vychovatele Michala Opy.
Levandulová zahrada v obci Klapý na Litoměřicku je turistickým fenoménem. Floristka a zahradnice Simona Görtlerová zde tvoří a stále zvelebuje zahradu plnou květů. Pěstuje i omamně vonící levanduli – a to takovým přístupem, který má inspirovat a přinášet lidem radost a relax.
První červnový víkend nabídne mnoho zajímavých akcí a událostí. Vyberte si z nabídky, kterou vám pravidelně přinášíme. Rádi fotografujete a natáčíte videa? Pokud kamkoliv zavítáte, napište nám o tom a pošlete snímky i krátké záznamy, rádi vše zveřejníme v rubrice Čtenář reportér.
První červnový víkend nabídne mnoho zajímavých akcí a událostí. Vyberte si z nabídky, kterou vám pravidelně přinášíme. Rádi fotografujete a natáčíte videa? Pokud kamkoliv zavítáte, napište nám o tom a pošlete snímky i krátké záznamy, rádi vše zveřejníme v rubrice Čtenář reportér.
Květiny ve vlasech, korálky a pestrobarevné vzory na šatech. Klienti Aktivačního centra Jsme tady v Přerově oslavili Den dětí trochu netradičně - ve stylu hippies. Zahradou centra v Sokolské ulici se nesl zvuk kytary, a kdo měl chuť, mohl si i zazpívat. Nálada byla skvělá.
Finální odběry pro hygienu, rozmístění lehátek a závěrečný úklid. Tak to teď vypadá na koupališti v Maškově zahradě, které se chystá na novou, již osmou sezonu. Aktuální teplota vody v bazénu byla první červnový den dopoledne 21.7 °C.
/FOTO/ Hrad Kámen na Pelhřimovsku přiláká návštěvníky od desátého do jedenáctého šervna při příležitosti Víkendu otevřených zahrad. Do celoevropské akce se zapojí už podesáté s pestrým programem.
/FOTO, VIDEO/ Deník zjišťoval, jak se hýbe řízení o odstranění domu, který si bez razítka postavil v přírodním parku zámožný podnikatel s auty z Litoměřicka.
Novojičínští kriminalisté prověřují podezření z týrání zvířat. Své psy, kteří zmizeli ze zahrady, našel majitel z Kujav na Novojičínsku mrtvé. Oba leželi v jímce u bývalého zemědělského družstva.
Novojičínští kriminalisté prověřují podezření z týrání zvířat. Své psy, kteří zmizeli ze zahrady, našel majitel z Kujav na Novojičínsku mrtvé. Oba leželi v jímce u bývalého zemědělského družstva.
Dobrovolníci pomáhali v jihlavské zoo. Hrabali trávu a zbavovali zahradu plevele. Za odměnu se mohli podívat na krmení medvědů malajských a vstoupili i do speciální místnosti, kde se uchovávají vajíčka želv.
/FOTO/ První pololetí školního roku si učitelé s dětmi v Kněžicích užili spoustu zábavy, učení, tvoření a výukových akcí. Ve škole přivítali bývalé žáky a také se zábavně vzdělávali například formou kytarového koncertu Jiřiho Kaulferse či výchovného programu kocoura Preventisty o záchraně života. Žáci si za dohledu pedagogů uvařili marmeládu z plodů ze školní zahrady, upekli muffiny, perníčky a na závěr vánočky.
/FOTO/ Pestré barvy a libé vůně. Taková je v těchto dnech smyslová zahrada v Panském dvoře, která je plná aromatických bylin a květin, která rozvine všechny smysly. Lidé mohou vstoupit do zahrady zcela zdarma. Podívejte se na snímky Zuzany Musilové.
Restaurant Day je osvědčený celosvětový koncept založený na tom, že si každý může na jeden den v roce zkusit otevřít svou improvizovanou restauraci, cukrárnu nebo kavárnu. V Branticích k tomu v sobotu 27. května navíc přidali sport, tanec a vizi dětského hřiště Sluneční soustava.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V pořadí 15. ročník Sázavského koncertu se uskutečnil v sobotu v severní zahradě Sázavského kláštera. Akce se pravidelně koná v rámci projektu SÁZAVSKÝ koncert vás VÍTá. V názvu je ukryto nejen místo konání, ale i jméno pořadatele, kterým je hudebník Vít Sázavský.
Jednoznačně nejhezčí je na jaru probouzení spící přírody – mění barvy z šedých odstínů do zelené a přidává i další barvy. To když začnou kvést stromy, louky a také naše zahrady. Umíte pojmenovat alespoň ty nejběžnější druhy květů kolem nás? Otestujte se.