Noční obloha v roce 2025 nabídne několik jedinečných úkazů, na které lze vzpomínat po celý život. Oproti předchozímu roku bude bohatší zejména na sledování zatmění Měsíce a Slunce – částečných i úplného, které po mnoha letech bude viditelné i z území České republiky. Její obyvatelé pak mohou vyhlížet i polární záře a tradiční meteorické roje.
/VIDEO/ Slunce nad částí jihoamerického kontinentu se na krátkou dobu stalo vzácným ohnivým prstencem. Letošní poslední zatmění však bylo pozorovatelné nad částí Země, která je jen zřídka obydlená. Proto unikátní podívanou zahlédlo jen několik desítek tisíc lidí. Další příležitost se jim naskytne až za stovky let.
Vesmírná mise Proba-3 připravovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA) má na vyžádání vytvořit úplné zatmění Slunce. Ambiciózní plán vykoná sonda tvořená dvěma speciálně upravenými družicemi. Podle vědců metoda přinese revoluci ve studiu ohromné žhavé hvězdy a jejího vlivu na pozemské technologie. Agentura věří, že mise bude rovněž sloužit jako průkopník pro další formovací lety do vesmíru, které by mohly změnit studium gravitačních vln, exoplanet a černých děr.
Tým výzkumníků z Brna v dubnu pozoroval zatmění Slunce nad Amerikou a Mexikem ze země i z letadla slavné NASA. V čele se známým matematikem Miloslavem Drückmullerem vyjeli vědci letos popatnácté. Přesto se letošní výprava v mnohém lišila, třeba i náročnými podmínkami, o kterých sami účastníci přiznali: Sáhli jsme si na dno sil.
/VIDEO/ Tým výzkumníků z Brna v dubnu pozoroval zatmění Slunce nad Amerikou a Mexikem ze země i z letadla slavné NASA. V čele se známým matematikem Miloslavem Drückmullerem vyjeli vědci letos popatnácté. Přesto se letošní výprava v mnohém lišila, třeba i náročnými podmínkami, o kterých sami účastníci přiznali: Sáhli jsme si na dno sil.
V Severní Americe bylo v pondělí večer viditelné úplné zatmění Slunce. Češi jej mohli sledovat on-line prostřednictvím živého vysílání agentury NASA. Událost probíhala od devatenácté až takřka do dvaadvacáté hodiny. Maximální zatmění bylo jako první viditelné nad mexickým městem Mazatlán.
/FOTO, VIDEO/ Úplné zatmění Slunce bude možné v pondělí pozorovat ve Střední a Severní Americe. Zatímco lidé na jižní Moravě tuto šanci tentokrát nemají, mnozí se v kraji už dříve mohli pochlubit fotografiemi zatmění při řadě příležitostí. Neváhali kvůli tomu ani s výjezdem na druhý konec světa. Připomeňte si je v naší fotogalerii.
V pondělí 8. dubna 2024 bude v Severní Americe viditelné úplné zatmění Slunce. Vesmírný úkaz fascinující lidi má však zvláštní vliv i na chování zvířat. Brzká a krátce trvající tma naruší biologický rytmus živočichů a může vyvolat sborové soví houkání, cvrlikání cvrčků i kvákání žab, ve vzduchu půjde vidět létající netopýry nebo z dálky slyšet vytí probuzených kojotů či štěkání lišek.
Takřka pohádkový výjev. Na severu a severovýchodě Brazílie bylo v sobotu v plném rozsahu vidět prstencové zatmění Slunce. Předtím částečné zatmění viděli i lidé ve Spojených státech či Mexiku.
V úterý 25. října 2022 bylo možné shlédnout v areálu školy Gymnázia Jana Pivečky a SOŠ Slavičín průběh částečného zatmění Slunce. Pozorování proběhlo za účasti nejen žáků gymnázia, ale i dalších zájemců z řad veřejnosti. Žáci pomocí astronomické techniky pozorovali a fotografovali tento úkaz na několika různých stanovištích.
Úterní oblohu zpestřilo částečné zatmění Slunce. Měsíc krátce po poledni zakryl průměr slunečního disku z více než 40 procent. Žádný úbytek denního světla ale patrný nebyl, Slunce totiž částečné zakrytí přesvítilo. Nebeské divadlo ale mohli pozorovat návštěvníci hvězdáren. O neobvyklou podívanou byl zájem také v jindřichohradecké Hvězdárně a planetáriu Františka Nušla.
Kdo v úterý kolem poledne zvedl hlavu k obloze, mohl pozorovat částečné zatmění Slunce. To si ve Vyškově nenechala ujít ani Marie Nezbedová, která nebeský úkaz nafotografovala a natočila přes začerněné sklíčko. Stihla to těsně předtím, než Slunce překryly mraky. Děkujeme za hezké fotografie a video.
Úterní poledne nabídlo nevšední nebeskou podívanou, částečné zatmění slunce. Miroslav Pleskot ze Slatiňan na Chrudimsku na to šel postaru, na jedinečný přírodní úkaz si vzal starou disketu. "Přeložil jsem ji a zkusil zatmění zachytit. Profesionálové to fotí jinak, jak to vyšlo, tak to vyšlo," komentoval své dílko Pleskot. Snímek pořizoval z domu ve Slatiňanech v v 11:56 hodin, tedy už po největším zatmění, ale to nic na autenticitě záběru neubralo. Posuďte sami.
Stovky lidí v úterý 25. října z pražských hvězdáren v Ďáblicích a na Petříně, ale také u fontán před pražským Výstavištěm pozorovaly výrazné částečné zatmění Slunce. Počasí nakonec přálo, řekli zástupci hvězdáren. Měsíc po poledni zakryl sluneční disk z více než 40 procent. Další částečné zatmění Slunce nastane v březnu roku 2025.
Částečné zatmění Slunce přišli pozorovat lidé v úterý 25. října přes poledne na vyhlídkovou plošinu hvězdárny v Teplicích. K dispozici tu bylo několik dalekohledů. Zatmění přes černou ochranu šlo vidět ale i pouhým okem.
/FOTO, VIDEO/ Přání zcela čisté oblohy se kolem úterního poledne leckde nenaplnilo. Tedy alespoň na většině západu Čech nebeský úkaz kryly mraky. Přesto zatmění Slunce občas skrz mraky vykouklo.
Přání zcela čisté oblohy se kolem úterního poledne leckde nenaplnilo. Tedy alespoň na většině západu Čech nebeský úkaz kryly mraky. Přesto zatmění Slunce občas skrz mraky vykouklo.
/FOTO, VIDEO/ Přání zcela čisté oblohy se kolem úterního poledne, kdy se lidé chystali pozorovat částečné zatmění Slunce, se leckde v Čechách nenaplnilo. Ale třeba na jihu Čech nebeský úkaz mraky na mnoha místech nezakrývaly. Českobudějovické planetárium doslova praskalo ve švech.
Částečné zatmění Slunce bylo v úterý 25. října díky příznivému počasí dobře viditelné také v Kolíně. S redakčním objektivem jsme pozorování tohoto přírodního úkazu navštívili na 5. základní škole Mnichovická.
V úterý 25. října proběhne zatmění Slunce. V Česku jej bude možné pozorovat po dobu dvou hodin a ve svém maximu dosáhne zatmění 40 % slunečního kotouče. Dnešní zatmění Slunce mohou nejlépe pozorovat odborníci i nadšenci v Rusku, kde bude viditelné až 86% zakrytí slunečního kotouče.
/VIDEO/ Úterní poledne nabídne nevšední nebeskou podívanou. Zhruba dvě hodiny budou moci pozorovatelé po celém Česku sledovat částečné zatmění slunce. Měsíc doputuje mezi Zemi a Slunce a odkrojí tak kus ze slunečního kotouče. K takovému úkazu dochází zhruba jednou za půl roku.
V úterý nastane výrazné částečné zatmění Slunce, které mohou spatřit i lidé z území Česka. Měsíc při něm zakryje více než 40 procent slunečního disku. Pro pozorování jevu je nutné chránit oči speciálním filtrem, jinak hrozí vážné poškození zraku. Další částečné zatmění Slunce lidé z českého území uvidí v roce 2025.
Jedinečné nebeské divadlo, kdy Měsíc vstoupí do prostoru mezi Slunce a Zemi, se odehraje v úterý 25. října na obloze. Zájemci jej budou moci sledovat i během mimořádných pozorování, která připravují hvězdárny ve Vsetíně i Valašském Meziříčí.
/ONLINE PŘENOS/ Mimořádný úkaz, který přichází jen párkrát za život. Kolem úterního poledne bude na obloze viditelné částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje necelou polovinu průměru slunečního disku. „Celý úkaz potrvá více jak dvě hodiny a pozorovat jej bude možné přes bezpečný filtr pouhýma očima,“ informoval Tomáš Holenda z přírodovědného centra a planetária na Nuselské v Havlíčkově Brodě.
Déle než dvě hodiny budeme v úterý 25. října moci pozorovat – samozřejmě jen v případě jasné oblohy bez oblačnosti – zajímavé „nebeské divadlo“: kolem poledne se odehraje částečné zatmění Slunce. S předstihem na to upozorňuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, aby si zájemci o pozorování úkazu mohli včas připravit bezpečný filtr.
V úterý 25. října nastane výrazné zatmění Slunce, které bude v České republice pozorovatelné v celém svém průběhu. Za příspěvek děkujeme panu Radoslavu Patočkovi.
V úterý 25. října nastane výrazné zatmění Slunce, které bude v České republice pozorovatelné v celém svém průběhu. Za příspěvek děkujeme panu Radoslavu Patočkovi.
V úterý 25. října nastane výrazné zatmění Slunce, které bude v České republice pozorovatelné v celém svém průběhu. Za příspěvek děkujeme panu Radoslavu Patočkovi.
Částečné zatmění Slunce se stalo 10. června hlavním předmětem cvakání fotoaparátů. Náš čtenář Richard Strouhal to však vzal jak se říká od podlahy a na tento nevšední zážitek se pořádně připravil… Tato fotogalerie byla jedním z nejčtenějších článků roku 2021 v kolínské rubrice Čtenář reportér.
Po krvavém superúplňku mohli lidé pozorovat další jedinečný výjev na obloze. Dne 10. června bylo totiž zatmění Slunce. Tato neobvyklá vesmírná podívaná je na rozdíl od mnoha jiných viditelná ve dne.
Po krvavém superúplňku mohli lidé pozorovat další jedinečný výjev na obloze. Dne 10. června bylo totiž zatmění Slunce. Tato neobvyklá vesmírná podívaná je na rozdíl od mnoha jiných viditelná ve dne.
Ve čtvrtek 10. června v poledne jste mohli po více než šesti letech opět pozorovat z České republiky částečné zatmění Slunce. I když svou velikostí nešlo o nijak mimořádné zatmění, byl to nejzajímavější astronomický úkaz, jaký se na naší obloze letos odehrál. Přes svíčkou začerněné sklo se tento úkaz pokusil vyfotografovat v Havířově Karel Šula. Za zaslané snímky mu děkujeme.
I na Benešovsku bylo 10. června částečné zatmění Slunce hlavním předmětem cvakání fotoaparátů. Náš čtenář Richard Strouhal to však vzal jak se říká od podlahy a na tento nevšední zážitek se pořádně připravil.
Na střeše hvězdárny se sešla hrstka astronomických nadšenců k pozorování prvního zatmění Slunce po šesti letech. Na hvězdárně si pro návštěvníky připravili speciální dalekohledy, Slunce je zde ale možné pozorovat i bez zatmění. Hvězdárna má pro veřejnost otevřeno ve středu, čtvrtek a pátek, o časech programů informují na svém webu.
Nezvyklá podívaná přilákala ve čtvrtek kolem poledne do Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích desítky lidí. Pozorovali odtud částečné zatmění Slunce.
Po celé republice dnes, ve čtvrtek 10. června, mohli lidé sledovat částečné zatmění Slunce, kdy Měsíc zakryl zhruba pětinu slunečního disku. Poslední takovou příležitost měli před šesti lety.
I v Česku bylo ve čtvrtek 10. června okolo poledne viditelné částečné zatmění Slunce. S redakčním objektivem jsme navštívili pracoviště Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově na Praze - východ.
Po šesti letech jsme se dočkali zatmění Slunce. Sluneční kotouč částečně mizel za siluetou neviditelného Měsíce ve čtvrtek 10. června. Nebeský úkaz zpestřil poledne lidem na celém území České republiky. Takto fotili částečné zatmění Slunce čtenáři Deníku. Děkujeme!
V českobudějovické Hvězdárně a planetáriu připravili program pozorování částečného zatmění Slunce. Návštěvníci mohli přijít mezi 11.45 a 13.30 h zdarma a podívat se dalekohledem na úkaz na obloze. Co viděli, naleznete v galerii.
Ve čtvrtek 10. června v poledne budeme mít po více jak šesti letech opět příležitost pozorovat z České republiky částečné zatmění Slunce. I když svou velikostí nepůjde o nijak mimořádné zatmění, bude to nejzajímavější astronomický úkaz, jaký se na naší obloze letos odehraje.