Liberecký kraj /FOTO/– Starý inkubátor, modely zubů i otlučená železná postýlka. To vše je od pondělka k vidění ve vestibulu libereckého krajského úřadu. Fakt, že zdravotnická zařízení zaznamenala v poslední stovce let velké změny, dokládá nová výstava 100 let v bílém plášti. Panely vypráví o historii nemocnic, záchranné služby i zdravotnických škol.
Liberecký kraj /FOTO/– Starý inkubátor, modely zubů i otlučená železná postýlka. To vše je od pondělka k vidění ve vestibulu libereckého krajského úřadu. Fakt, že zdravotnická zařízení zaznamenala v poslední stovce let velké změny, dokládá nová výstava 100 let v bílém plášti. Panely vypráví o historii nemocnic, záchranné služby i zdravotnických škol.
Liberecký kraj /FOTO/– Starý inkubátor, modely zubů i otlučená železná postýlka. To vše je od pondělka k vidění ve vestibulu libereckého krajského úřadu. Fakt, že zdravotnická zařízení zaznamenala v poslední stovce let velké změny, dokládá nová výstava 100 let v bílém plášti. Panely vypráví o historii nemocnic, záchranné služby i zdravotnických škol.
/INFOGRAFIKA/ Experti na zdravotnictví spočítali, že tisíce Čechů ročně podlehnou svým chorobám zbytečně. Mohou za to mezery v lékařské péči, ale i nezdravý životní styl.
Na otázku Deníku, zda pomáhají zahraniční lékaři přežít českému zdravotnictví, odpovídali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a šéf lékařské komory Milan Kubek.
/ROZHOVOR/ V době oslav 100. výročí založení Československa dostávala Praha různé honosné přívlastky. Na jeden se však možná zapomnělo. Praha je totiž po říjnových komunálních volbách pirátská. Město, jehož sláva hvězd se dotýká a momentálně je zavaleno desítkami problémů, povede 37letý Zdeněk Hřib, lékař a ajťák, který do té doby s vysokou politikou neměl nic společného. Je to tak výrazná změna, že jsem v otázce podvědomě zaměnila primátora za pirátora.
Liberec – Vývoj zdravotnických zařízení v Libereckém kraji ukáže výstava „100 let v bílém plášti“, kterou pořádá kraj ve spolupráci se Severočeským muzeem k výročí republiky.
Dokud leží doma, je o ně postaráno. S přípravou jídla či oblékáním jim pomohou ošetřovatelé. Ty si nemohoucí lidé zaplatí ze svého pravidelného příspěvku od státu. Jakmile se ale dostanou do nemocnice, nastává problém: pečovatel s nimi do špitálu nemůže a místních ošetřovatelek je málo.
Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické o zdravotních pojišťovnách, jejíž výsledky dnes v Praze představili autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.
Chomutovsko - Kdo zvítězí ve druhém kole senátních voleb a stane se senátorem za chomutovský obvod? Duel čeká šéfku onkologie Martinu Chodackou, která jako nestraník reprezentuje ANO 2011, a ředitele zoologické zahrady Přemysla Rabase, nezávislého kandidáta za SEN 21.
Absolutním vítězem projektu „Kvalitní a bezpečná nemocnice 2018“ pořádaném Českou společností pro akreditaci ve zdravotnictví se stala Nemocnice ve Frýdku-Místku.
Lékaři a lékárníci by měli mít v budoucnu přehled o všech lécích, které má pacient předepsané. Počítá s tím návrh novely zákona o léčivech, který dnes schválila vláda. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům po jednání kabinetu řekl, že možnost sdílet informace mezi poskytovateli zdravotní péče zajistí bezpečnější a kvalitnější předepisování léků. Přístup k datům bude mít jen ošetřující lékař nebo lékárník, který bude vydávat lék. Možné jim ho ale bude i zakázat.
Střední Čechy – S novou intenzitou vzplanuly nyní debaty i vášně točící se kolem fungování Asociace středočeských nemocnic v době, kdy byl generálním sekretářem tohoto spolku Zbyněk Chotěborský. Diskutuje se o tom, zda si někteří ředitelé středočeských nemocnic byli potají stěžovat ministrovi zdravotnictví.
Největším problémem zdravotnického systému v české metropoli je nedostatek nemocničních sester, málo je i praktiků. Naopak je tu velká nabídka specializované péče, za kterou se do Prahy vydává mnoho pacientů z jiných regionů. Za posledních osm let se podíl mimopražských pacientů zvýšil ze 40 na 45 procent. Problém do budoucna představuje stárnutí lékařů. Na semináři k pražskému zdravotnictví to ve středu uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Data vycházejí z aktuální analýzy, kterou ústav zpracoval pro pražský magistrát.
Interní oddělení Vsetínské nemocnice funguje už od 20. září v utlumeném režimu. Omezený je provoz příjmové ambulance, která je k dispozici jen do 15. hodiny a nikoliv přes noc. Pacienti mohou do 22. hodiny využít lékařskou pohotovostní službu.
Kyjov - Kyjovští zdravotníci se stali absolutními vítězi projektu České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví Kvalitní a bezpečná nemocnice 2018. „Zdravotnické zařízení poskytuje kvalitní a bezpečnou zdravotní péči,“ stojí na certifikátu podepsaném tento týden v Praze jednatelkou společnosti Renatou Podstatovou.
Střední Čechy – Stipendia. Takový recept na nedostatek zdravotních sester chce kraj vyzkoušet, aby nemocnicím umožnil lepší fungování. V úterý to uvedl Robert Bezděk (ANO); středočeský radní pro oblast zdravotnictví a bezpečnosti. „Můžete mít na oddělení špičkové lékaře – a bez sester to není nic platné,“ konstatoval.
/VOLEBNÍ ANKETA DENÍKU/ Městská nemocnice Ostrava má bohatou historii, která se začala psát již v roce 1848. Jak vidí její budoucnost kandidáti na primátora?
Kutnohorsko – O domácí péči zájem je: budou ale lidé, kteří by ji pacientům poskytovali? Charita České republiky, která službu v mnoha okresech poskytuje, je ve stávkové pohotovosti.
Mělnicko – Zdravotnické odbory chystají stávkovou pohotovost, chtějí zvýšit tarifní platy a základní mzdy pro sestry, které se starají o dlouhodobě nemocné v domácí péči. Proplácení domácí zdravotní péče je totiž podle české Charity dlouhodobě nedostatečné. Ošetřování pacientů kolabuje, protože kvůli nízkým mzdám chybějí sestry. Podle Charity ČR by mělo urychleně začít tuto situaci řešit ministerstvo, a proto navrhují měsíční příspěvek pro sestry dva tisíce korun na letošní rok.
Kladensko - O domácí péči je nejen na Kladensku poměrně velký zájem. Budou ale lidé, kteří by ji pacientům poskytovali? Charita České republiky, která službu v mnoha okresech poskytuje, je ve stávkové pohotovosti. „Pokud stát neprodleně domácí zdravotní péči finančně nepodpoří, bude si muset připravit několik tisíc lůžek pro ležící a umírající pacienty, kteří jsou nyní ošetřování sestrami domácí zdravotní péče, protože tato forma zdravotní péče z důvodu finančního krachu skončí,“ uvedl k aktuální situaci ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.
Berounsko - V poslední době se mluví o možném kolapsu domácí zdravotnictví péče v České republice. Důvodem jsou nízké mzdy zdravotních sester. S nedostatkem zdravotních sester se potýká i Berounsko. Těch dobrých je podle manažerky Centra domácí péče Beroun Lenky Zahradníkové nedostatek.
Rakovnicko – Ačkoliv se v poslední době se mluví o možném kolapsu domácí zdravotnictví péče v České republice, na Rakovnicku nic takového zatím nehrozí. Tým zdravotních sester kolem Šárky Novotné je stabilní. Pacienti tak mohou být v klidu.
Příbramsko - Už téměř pět let se pracovníci Charity ČR potýkají s nedostatečným finančním ohodnocením práce sester ošetřujících pacienty. Problém je v tom, že jednotlivé úkony jsou hodnoceny body, přičemž cena jednoho bodu je jedna koruna a dva haléře. Není proto divu, že se často stává, že sestry odcházejí z Charity na lépe placená místa.
Kolín /ROZHOVOR/ - Pavlína Havlíková působí jako vrchní sestra oddělení domácí péče v Oblastní nemocnici Kolín. Podle ní v České republice chybí síť hospiců pro paliativní péči.
Kolínsko - O domácí péči zájem je: budou ale lidé, kteří by ji pacientům poskytovali? Charita České republiky, která službu v mnoha okresech poskytuje, je ve stávkové pohotovosti.
Benešovsko - Téměř dvě miliardy korun, které stát poskytuje na konto domácí zdravotní péče, je podle odborníků pro tuto část zdravotnictví částka nedostatečná. Pokud stát svůj příspěvek na domácí zdravotní péči nezvýší, může to podle ředitele Charity ČR Lukáše Curyly přinést kolaps.
Zdravotníci dostanou příští rok o šest miliard korun víc než letos. Celkově se podle dohody zdravotních pojišťoven se zástupci jednotlivých oblastí péče rozdělí 320 miliard korun, což je o 20 miliard více než letos. Vyplývá to z úhradové vyhlášky, která stanovuje rozdělení peněz na rok 2019.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se dnes s lékařskými a zdravotnickými odbory nedohodl na výši růstu platů zdravotníků. Nabízel jim sedm procent navíc do tarifních platů zaměstnanců v příspěvkových organizacích ministerstva. Odbory chtěly deset procent pro všechny, jak jim slíbila předchozí vláda. Novinářům to řekli po dnešním jednání. Od poloviny srpna jsou odbory ve stávkové pohotovosti, stávka ale podle nich reálná není. Chtějí upozorňovat na zneužívání přesčasů.
Z veřejného zdravotního pojištění bude hrazen amalgám pro zubní výplně jen v předem připravených kapslích. Změnu přinese vládní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha reaguje na unijní nařízení o rtuti. Využívání takzvaného nedózovaného amalgámu zakazuje. Nyní novelu posoudí výbor pro životní prostředí a pro zdravotnictví.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) trvá na tom, aby platy ve zdravotnictví od příštího roku nerostly plošně. Případné debaty o protestech zdravotníků kvůli tomuto zvyšování považuje za nepatřičné. O řešení situace se dá stále jednat. Vojtěch to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prostor k dohodě vidí i předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
Havlíčkův Brod – Podpořit kolegyně, které nejsou spokojené s platy za svou práci, se rozhodly zdravotní sestry z Oblastní charity v Havlíčkově Brodě, které pracují v takzvané domácí péči.
Proplácení domácí zdravotní péče ze zdravotního pojištění je podle Charity ČR dlouhodobě nedostatečné, chybějí kvůli tomu sestry a ošetřování pacientů kolabuje. Charita žádá ministerstvo zdravotnictví, aby začalo situaci řešit a jednalo o podpoře. Poskytovatelé navrhují zvláštní dvoutisícový měsíční příspěvek pro sestry, aby neodcházely na lépe placená místa. Charita to uvedla v tiskové zprávě.
Střední Čechy – Žádné překvapení se nekonalo v úvodu pondělního veřejného zasedání středočeských zastupitelů. Opozice z řad ODS a STAN přišla s požadavkem zařadit na program jednání odvolávání radního pro oblast zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) – a vzhledem k rozložení sil nezískala dostatečnou podporu pro to, aby byla tato věc projednávána. Pro se vyjádřilo 21 zastupitelů, 29 bylo proti a šest se zdrželo hlasování.
Střední Čechy – Hlavu jednoho ze středočeských radních bude na pondělním zasedání zastupitelů žádat krajská opozice. Ve čtvrtek oznámil Martin Kupka (ODS), že bude usilovat o to, aby byl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) odpovědnosti za resort zdravotnictví zbaven.
Stávková pohotovost, kterou v pátek vyhlásily zdravotnické odbory, není podle České asociace sester (ČAS) efektivní řešení. Je třeba povolání zatraktivnit a snížit nadměrnou zátěž zdravotníků, uvedla dnes v tiskové zprávě asociace. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče žádá, aby současná vláda splnila slib předchozího kabinetu, který slíbil i pro příští rok desetiprocentní růst.
Střední Čechy – K zániku podle všeho spěje zapsaný spolek Asociace středočeských nemocnic. O jeho ustavení rozhodli loni krajští zastupitelé. S představou, že spolek zastřešující pětici oblastních nemocnic bude velkým pomocníkem.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nehodlá jednat s odboráři, kteří dnes kvůli platům na příští rok vyhlásili stávkovou pohotovost, o desetiprocentním navýšení platů.
Platy sester rostly podle analýzy ministerstva zdravotnictví loni o 12 procent místo slíbených 10 procent. Příští rok nemocnice dostanou celkové úhrady o pět procent vyšší než loni, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je na nich, na co je použijí a na odborech, co si s jejich managementy vyjednají. Navíc dostanou nemocnice 4,7 miliardy na zvýšení příplatků za směnnost.
Pardubice – Kandidáti koalice pro Pardubice ve čtvrtek představili několik cílů svého programu v oblasti zdravotnictví a bezpečnosti. Jedním z nich je zlepšení dostupnosti lékařské pohotovosti.
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí stávkovou pohotovost. Podle něj vláda není ochotná dodržet slib a zvýšit tarifní platy a základní mzdy. Vyplývá to z pozvánky na páteční tiskovou konferenci, kde chce svaz sdělit další podrobnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) s vyhlášením stávkové pohotovosti nesouhlasí.
Má sice ekonomické vzdělání, přesto se celý život pohybuje ve zdravotnictví. Jeho tatínek byl lékař, maminka zdravotní sestra. Sám pracoval dlouhé roky jako záchranář, posledních 15 let však ve zdravotnictví působí hlavně jako manažer.
Velkým nešvarem českého zdravotnictví je to, že řada nemocnic nakupuje léky bez smluv a soutěží. Při dnešní návštěvě ostravské Fakultní nemocnice (FNO) to uvedl ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.
Vláda projedná ve středu návrh ministerstva zdravotnictví na zrušení 11 specializačních oborů pro zdravotníky, zejména všeobecné a dětské sestry. Zavede také sedm nových. Nařízení reaguje na změnu zákona o vzdělávání nelékařských pracovníků ve zdravotnictví ze září loňského roku. Účinný bude za 15 dní od vyhlášení.
Čtyři měsíce stavebních prací a téměř 50 milionů korun si vyžádalo vybudování oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Celkem osmnáct nových lůžek tak nyní bude sloužit pacientům s potřebou zvýšené zdravotní péče.
Kyjov – Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek spolu s krajským radním pro zdravotnictví a bývalým místostarostou Břeclavi Milanem Vojtou v pondělí odpoledne v Kyjově vedením obcí ve spádové oblasti představili nového ředitele tamní nemocnice Lubomíra Wenzla.
Střední Čechy – Lidé přicházejí – a odcházejí. Těmito slovy reagoval před půl rokem na zasedání středočeských zastupitelů radní pro oblast školství Zdeněk Seidl (ČSSD) na výtky oponentů z ODS, kritizujících hejtmanství na to, že se nepodařilo udržet ve službách kraje vedoucího odboru školství krajského úřadu Radka Coufala. „Kraj ztratil skutečného odborníka,“ opakuje své výhrady i nyní občanský demokrat Jan Skopeček. Upozorňuje také, že i když s kritikou vystoupil na lednovém zasedání zastupitelů, nový šéf krajského odboru školství stále není vybrán.