Začátkem dubna odstartoval velký zdravotnický speciál Deníku. V datovém seriálu o výsledcích ankety Vizita Deník.cz se datová redakce zaměřila na to, jak jsou čtenáři se zdravotnictvím spokojeni, zda chodí na preventivní prohlídky nebo zda využívají screeningové programy.
/FOTO, VIDEO/ Kliniku Dr. Pírka v Mladé Boleslavi převzal na přelomu roku od dědiců slavné rodiny nový majitel, skupina Penta Hospitals. Do křesla ředitele usedl Pavel Kožený, který dříve působil přes deset let na pozici náměstka pro ekonomiku. Čekají vyhlášené zdravotnické zařízení dramatické změny? Mohou se naplnit některé pověsti o konci lékařské péče na klinice? Nebo čekají klienty i zdravotníky nové lepší časy? I o tom jsme si s novým ředitelem povídali přímo v areálu vyhlášeného sanatoria.
Ve Žluticích na výjezdním jednání krajské rady se jednalo o nedostatku lékařů v městečku. Na stole se tak ocitly možné scénáře, jak svízelnou situaci vyřešit a místním lidem dostupnost zdravotní péče zajistit.
/VIDEO/ Více než 350 registrovaných účastníků dorazilo na první ročník konference AdvanceMed 2025, která se zaměřila na využití moderních technologií ve zdravotnictví. Zorganizovali ji zástupci FN Ostrava, Lékařské fakulty Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. V Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice se svými přednáškami vystoupili nejen čeští špičkoví odborníci, ale i renomovaní hosté z Velké Británie, USA, Nového Zélandu nebo Austrálie.
Fotografie nahých pacientek na sociálních sítích porodníka Antonína Pařízka rozvířily diskuzi o etice ve zdravotnictví. Jeho jednání rozhořčilo i šestici žen, které se rozhodly rozjet kampaň Nebuď pařez. Chtěly tak podpořit ženy, které byly v životě zahanbeny lékařským personálem. Ke kampani se připojily stovky žen, které kromě svého příběhu sdílely i snímky svých zadků.
Příplatek za zdravotní péči, kterou si pacient může sám vybrat. Strádali by kvůli němu lidé, kteří si nemohou dovolit platit nemocnicím peníze navíc? Nejen o tom Deník hovořil s hlavním ekonomem investiční skupiny Natland a DataRun Petrem Bartoněm. Ten v rozhovoru s Kateřinou Machovou také popsal úroveň českého zdravotnictví v rámci Evropské unie. Celé interview si poslechněte ve videu.
Vybírat peníze za to, že vás někdo zaregistruje do péče, je samozřejmě protizákonné. Důležité proto je definovat nárok pacienta. V rozhovoru pro Deník to říká předseda výkonného výboru Národní asociace pacientských organizací Robert Hejzák. Zároveň vyjadřuje pochybnosti nad tím, zda je český systém schopen všechny ordinace kontrolovat. „Je zapotřebí širší diskuse,“ uvedl.
Rada Pardubického kraje rozhodla o jmenování Pavla Špačka ředitelem příspěvkové organizace Albertinum, odborný léčebný ústav Žamberk. Funkce se ujme 1. května 2025, kdy vystřídá Rudolfa Bulíčka, který z pozice odchází na vlastní žádost.
Karlovarský kraj vytvoří funkci koordinátora prevence zdraví. Měl by propojit nejrůznější aktivity v oblasti zdraví a jeho prevence a přispět k jejich propagaci a častějšímu využívání. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Petr Kubis (ANO).
Nové prostory a možnosti pro jednodenní péči i pro péči ambulantní – to jsou další přednosti nedávno otevřené přístavby porodnicko gynekologického pavilonu Uherskohradišťské nemocnice. Krom nadstandardních rodinných a jednolůžkových pokojů nová přístavba nabízí i další kapacitu a zefektivnění služeb.
Karlovarský kraj dlouhodobě podporuje lékaře a zdravotnický personál, aby pomohl zajistit dostupnost zdravotní péče v regionu. Jedním z opatření je i motivační program pro lékaře primární péče nad 65 let, kteří navzdory dosaženému věku zůstávají v praxi.
Pardubický kraj spouští dotační program zaměřený na posílení primární péče, který má přilákat nové praktické lékaře a zubaře. Zdravotníci, kteří se rozhodnou otevřít ordinaci v regionu, mohou získat podporu až 900 tisíc korun. Tento krok má za cíl zlepšit dostupnost zdravotní péče pro obyvatele kraje.
Pardubický kraj spouští dotační program zaměřený na posílení primární péče, který má přilákat nové praktické lékaře a zubaře. Zdravotníci, kteří se rozhodnou otevřít ordinaci v regionu, mohou získat podporu až 900 tisíc korun. Tento krok má za cíl zlepšit dostupnost zdravotní péče pro obyvatele kraje.
Návštěva prezidenta Petra Pavla s chotí Evou Pavlovou v Plzeňském kraji je u konce. Hlava státu zavítala 25. a 26. března do Plzně, na Klatovsko, jižní Plzeňsko a Rokycansko. Hlavními tématy byly zdravotnictví a jaderná energetika. V pořadí druhou oficiální cestu do regionu ukončil prezident v Mirošově, kde navštívil Domov Harmonie, jednal s hejtmanem a řediteli nemocnic a na závěr zodpověděl dotazy novinářů. Přitom přislíbil účast na květnových Slavnostech svobody v Plzni.
Státní pozemkový úřad (SPÚ) bezúplatně převedl Plzeňskému kraji pozemek o výměře 5,5 hektaru na okraji Plané na Tachovsku. Má na něm vyrůst nová nemocnice následné péče až za jednu miliardu korun. Stavba, která zahrnuje také výjezdovou stanicí záchranné služby, zásadně zlepší dostupnost zdravotní péče na Tachovsku, řekla dnes ČTK mluvčí SPÚ Petra Kazdová.
Obyvatelé Kraslic se mohou těšit na modernější zdravotní péči. Karlovarský kraj totiž poskytne městu dotaci ve výši 500 tisíc korun na nákup rentgenového přístroje včetně potřebného systému pro jeho provoz. Nové vybavení pomůže zachovat specializovanou zdravotní péči v regionu, která byla ohrožena kvůli zastaralé technice.
Minulý týden se na přerovské Agel Vyšší odborné škole zdravotnické konal Den otevřených dveří, který přilákal hned několik desítek zájemců o studium. V rámci akce tak měli zájemci možnost seznámit se s pedagogy a prohlédnout si moderní vybavení školy.
Podle právničky a koordinátorky IT projektů Kláry Jirákové pracují experti na tom, aby si na základě nařízení EHDS jednotlivé evropské státy v budoucnu předávaly data srozumitelně. Tedy aby jim rozuměl jakýkoli zdravotník. V Česku se podle ní už mnohé daří, důležité je ale dopilovat to, aby se pacient postupně opravdu dostal k veškeré své zdravotnické dokumentaci.
Pár kliknutí místo hromady papírů. Do šesti let mají být v Česku i dalších evropských zemích všechna zdravotnická data elektronická. Pacientům to umožní přístup k veškeré zdravotní dokumentaci, kterou si budou moci zobrazit i ošetřující lékaři v tuzemsku či při dovolené v zahraničí. Vše bude nabíhat postupně, přičemž už nyní mohou Češi využívat aplikace, kde najdou přehled očkování či mohou kontrolovat přeplatky za léky.
Zubařská pohotovost v Sokolově dává smysl nejen stomatologické komoře, ale i pacientům. Město je totiž uprostřed Karlovarského kraje. Politici, Penta Ambulance i komora o tom vedou diskuze na společných schůzkách, a o konečném řešení budou veřejnost informovat. Sídlit by mohla v takzvaném lékařském domě, který patří městu, a v současné době bude kompletně zrekonstruován. Sokolov zde připraví ordinace pro specialisty, takzvaně na míru. Svou praxi zde slíbili otevřít dva stomatologové, a v plánu je sehnat i pediatry. K novému prostředí, přibude i nové vybavení a bonusy, které vypsal Karlovarský kraj. Neméně důležité bude i nové parkoviště pro 60 aut a také nabídka stavebních parcel pro možné zájemce z řad lékařů.
V rámci oslav Mezinárodního dne žen přiblížila přerovská nemocnice inspirativní příběh vrchní sestry neurologického oddělení. Alena Caletková totiž pracuje ve zdravotnictví již pětačtyřicet let. Její obětavost, profesionalita a lidskost jsou vzorem pro novou generaci zdravotníků. Po více jak čtyřech desítkách let se rozhodla odejít na začátku letošního roku do důchodu.
V Karlovarském kraji chybí celá řada specializovaných pracovišť, která jsou a v budoucnu budou nezbytná, především u nádorových diagnóz. Chybí i onkologické centrum, kardiocentrum a podobně, lidé umírají dříve. Situace se bude navíc výrazně horšit kvůli stárnutí obyvatel.
Bez pomoci lékařů a sester ze zahraničí by české zdravotnictví nemohlo fungovat. Myslí si to každý třetí respondent, který hlasoval ve velké anketě projektu Vizita Deník.cz. Dejte nám vědět svůj názor i vy.
/FOTO, VIDEO/ Kamenický Šenov čelí výzvě udržet lékařskou péči pro své obyvatele, což je problém, který trápí mnoho menších obcí. Město investovalo do modernizace ordinací a spolupracuje s Libereckým krajem, aby přilákalo nové lékaře. Přesto je hledání stálého doktora obtížné, což zvyšuje tlak na stávající zdravotnický personál a nutí pacienty dojíždět za péčí do vzdálenějších měst.
Zastupitelstvo města na svém zasedání ve středu 26. února zřídilo zdravotní výbor jako svůj poradní orgán. Sedmičlenný výbor se bude věnovat zhodnocení situace zdravotní péče v Aši, spolupráci s institucemi a navrhováním opatření k jejímu zlepšení.
Jaký je stav českého zdravotnictví v roce 2025? Na to jsme se ptali ve velké anketě, která po celý březen provázela čtenáře našich webů a odstartovala celoroční projekt Vizita Deník.cz. V něm se pokusíme o co největší sondu do stavu českých nemocnic, lékařských ordinací, dostupnosti léků, ceny úkonů, ale i stavu lázeňství.
Když si na konci dne sundáte ponožky, neměli byste na kůži vidět žádné výrazné rýhy. Slabé otlaky od ponožek jsou zcela normální, ale pokud po jejich sundání pozorujete hluboké stopy na lýtkách či kotnících, může to být známka toho, že bojujete s edémem neboli otokem dolních končetin. Ten však může mít na svědomí onemocnění životně důležitých orgánů.
České zdravotnictví čelí velkým výzvám. Chybí lékaři, sestry či pečovatelé. Některé nemocnice či jejich oddělení čeká zánik. Náklady na celý systém přitom rostou. Jak jste se zdravotní péčí spokojeni vy, čtenáři Deníku? Na to jsme se ptali ve velké anketě o českém zdravotnictví a lázeňství, kterou odstartoval celoroční projekt Vizita Deník.cz.
Jak se žije v jednotlivých regionech Česka? Mají lidé snadný přístup k lékařům, dostatek míst ve školkách a stabilní ekonomické podmínky? Na tyto otázky odpovídá Index prosperity a finančního zdraví, který přináší komplexní pohled na kvalitu života v obcích s rozšířenou působností. Zatímco dříve se zaměřoval hlavně na mezinárodní srovnání, nyní poskytuje detailní přehled i o situaci v českých mikroregionech.
Již od roku 2013 spolupracuje Pardubický kraj se Zakarpatskou oblastí na Ukrajině, která byla v době první československé republiky součástí tehdejšího Československa.
Jihomoravský hejtman Jan Grolich představil na pátečním jednání se zástupci zdravotnických a lékařských odborů novou deklaraci pro krajem zřizované nemocnice, kterou ve čtvrtek schválili radní. Dokument zdůrazňuje dlouhodobé závazky kraje ve zdravotnictví. Jedním z pěti bodů je, že krajské nemocnice zůstanou majetkem kraje. Obavy odborářů ze změny právní formy přesto přetrvávají. Nedomnívají se, že by bylo možné naplnit body i v případě, že by nemocnice nebyly příspěvkovými organizacemi.
Nemoc, úraz nebo stáří mohou výrazně ovlivnit kvalitu života každého z nás. Pro mnoho lidí je těžké, nebo dokonce nemožné docházet pravidelně do zdravotnických zařízení. Právě pro ně existuje Domácí zdravotní péče Mladá Boleslav a okolí, která zajišťuje odbornou ošetřovatelskou a rehabilitační péči přímo v pohodlí jejich domova.
Žena z Asie se pokusila získat v pardubické nemocnici lékařskou péči na doklady, které si půjčila od kamarádky. Nesrovnalost v krevní skupině vedla k odhalení její pravé identity. Vyšlo najevo, že se v České republice zdržuje neoprávněně a nemá zdravotní pojištění.
Globalizace a její vliv na zdraví lidí, telemedicína jako nástroj pro sledování dětských pacientů s obezitou nebo psí čich, který dokáže fungovat jako radar na rakovinu. Nejen to budou témata dvoudenní konference Globální problémy veřejného zdravotnictví, která se 13. a 14. února uskuteční na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Přední odborníci z Česka i zahraničí budou na univerzitní půdě diskutovat o klíčových i zajímavých tématech v oblasti epidemiologie, pracovního lékařství nebo hygieny.
Poláci nemají pocit, že se o ně stát postará. Platí to i o polském zdravotnictví, které je v mnohem horším stavu a výrazně víc podfinancované než to české.
Operace kyčle za rok a půl, výměna kolene třeba i za dva roky. Čechy trápí dlouhé čekací lhůty na léčbu či vyšetření. Vyplývá to z nedávného průzkumu České asociace pojišťoven a Hospodářské komory. Téměř polovina oslovených je pro možnost připlatit si nad rámec státem garantované péče. Někteří odborníci prosazují i možnost připojištění. Politici jsou vůči tomu zdrženliví.
Že se dá studovat i při náročném zaměstnání dokládá pětadvacítka nových absolventů Vyšší odborné školy zdravotnické AGEL v Českém Těšíně, Ostravě i Přerově.
Nová ředitelka Karlovarské krajské nemocnice Nela Kvačková chce zlepšit pošramocenou pověst nemocnice. Do práce v Karlových Varech zatím dojíždí, a to se svými dvěma kocoury. Bývalý ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März zůstává primářem chirurgie.
Telefonické konzultace, videohovory s lékaři i možnost vystavit eRecept. Tyto a další služby by měla zajistit on-line pohotovost pacientům z Plzeňského kraje. Lidé ji budou využívat zdarma. Kraj pokračuje v přípravách. Radní aktuálně schválili vyhlášeni veřejné zakázky na dodavatele této služby.
Obavy ze sloučení krajských nemocnic do akciové společnosti, ze snížení platů zaměstnanců ve zdravotnictví i z nedostatečné komunikace vedení Jihomoravského kraje vyjádřili minulý týden v Brně vedoucí zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Vedení Jihomoravského kraje na dotazy Brněnského deníku Rovnost uvedlo, že v současné době strukturální změna vedení a financování krajských nemocnic není na pořadu dne.
V Gosau se 60 odvážlivců spouštělo se svahu na zvláštních „lyžařských přístrojích“, jak jejich náčiní nazval list Galtuer. Akci pořádal Gosauer Schuhplattler D'Dachstoana.
Obavy ze proměny jihomoravských nemocnic v obchodní společnosti a špatná komunikace vedení kraje. S tímto vystoupili zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci v Brně. Od podzimních krajských voleb žádají hejtmana kraje Jana Grolicha, který má zároveň v kompetenci krajské zdravotnictví, o schůzi. Lidovecký politik je však podle jejich slov ignoruje. Grolich připustil, že od předsedkyně dostal žádost o schůzku, ale místní odbory se na něj podle jeho slov neobrátily. Také uvedl, že kraj nyní nesměřuje k transformaci nemocnic.
Projekt Vsetínské nemocnice nazvaný Ve stopách primáře vstupuje do druhého ročníku. Znovu nabídne atraktivní program pro mediky, studenty třetích až šestých ročníků všeobecného lékařství z České republiky i ze Slovenska. Další setkání je naplánováno na 5. až 7. února 2025 a nabízí ještě několik volných míst.
Slovensko podle premiéra Roberta Fica čelí masivnímu kybernetickému útoku, terčem je tentokrát Všeobecná zdravotní pojišťovna (VšZP). Fico to řekl na tiskové konferenci, kde z útoku obvinil Ukrajinu a prohlásil, že toto je učebnicový příklad, jak se likvidují neposlušné vlády.
Mladá Boleslav zůstává jedním z klíčových center zdravotnické péče ve Středočeském kraji. Kraj letos vyhradil 45 milionů korun na provoz lékařských pohotovostí, z čehož významná část směřuje i do mladoboleslavské nemocnice. Ta navíc může získat dalších 4,5 milionu korun na provoz protialkoholní záchytné stanice, která patří k nejdůležitějším svého druhu v regionu.
V Aši na Chebsku probíhají další jednání vedení města se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) s cílem přivést nové lékaře pro děti i dospělé do regionu. Situace je kritická, protože mnoho stávajících lékařů je v důchodovém věku a ordinace jsou personálně poddimenzované. Podle starosty města Vítězslava Kokoře by mohli ve městě začít ordinovat lékaři pražské společnosti IAMT, která by mohla zajistit dlouhodobou lékařskou péči.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Masivní investice do silnic, zdravotnictví či školství s cílem proinvestovat 30 miliard korun během čtyřletého volebního období plánuje Středočeský kraj. Hejtmanka Petra Pecková a její náměstek Jan Skopeček při podepisování programového prohlášení rady kraje zdůraznili důležitost transparentnosti a finančního zdraví kraje, přičemž nové úvěry by byly zvažovány pouze na investice, pokud budou k mání za výhodných podmínek.
On-line pohotovost, která bude bezplatná, budou v Karlovarském kraji po sedm dnů v týdnu zajišťovat praktičtí lékaři. Podstatou novinky je konzultace lékaře s pacientem prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Cílem konceptu je zvýšit časovou i místní dostupnost zdravotnictví, šetřit čas pacienta a snížit zátěž lékařských pohotovostních služeb v případech, které nevyžadují fyzický kontakt lékaře s pacientem.
/ROZHOVOR/ Byl nejmladším starostou v České republice, po deseti letech v čele Tetína na Jičínsku se na podzim stal nejmladším zastupitelem Královéhradeckého kraje. Matěj Hlavatý se v rozhovoru zamýšlí nad řešením potřeb lidí v regionu, nezájmem o krajské volby či změnami, kterými prochází česká politika.