Brnu zůstanou dvě fakultní nemocnice. Na pátečním jednání o tom rozhodl ministr zdravotnictví Jan Blatný spolu s představiteli města, kraje, univerzity a řediteli nemocnic. Obě zařízení se však zasadí o mnohem provázanější spolupráci.
ROZHOVOR/ „Na realizaci velkorysých plánů nejsou v rozpočtu peníze,“ přiznává nová náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olga Sehnalová k otázce o investicích v krajských nemocnicích pro nadcházející roky.
Praktičtí lékaři si vytvořili nová pravidla, jak ordinovat na dálku. Zákony chystá i ministerstvo zdravotnictví. Otázkou zůstává, jestli se podaří je schválit před volbami.
Ivana Urešová končí v čele krajského zdravotnického holdingu. Nové vedení Královéhradeckého kraje tento týden oznámilo víceméně očekávanou zprávu. Příznivcem Urešové totiž rozhodně nebyl současný hejtman Martin Červíček (ODS), který loni žádal její odvolání ještě z funkce ředitelky náchodské nemocnice. Z ředitelského postu nakonec sice Urešová zmizela, tehdejší náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar ji ale našel pozici ještě významnější. Od 1.března měla na starost všechny krajské nemocnice z pozice šéfky zdravotnického holdingu.
Všechny krajské nemocnice navštívil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš společně s náměstkyní pro zdravotnictví Olgou Sehnalovou a předsedkyní sociálního výboru Alenou Gajdůškovou.
Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska, který dlouhodobě podporuje lékaře a zdravotní sestry v regionu, poskytl ochranné pomůcky praktickým lékařům a ambulantním ordinacím.
Češi mířící do Saska musí ode dneška počítat s častějšími policejními kontrolami. Důvodem je rozhodnutí Saska kvůli koronaviru výrazně omezit krátkodobý přeshraniční styk s Polskem a Českem, na který dosud neplatila povinná karanténa. Výjimky nadále mají pendleři či lidé cestující za zdravotní péčí. Ředitelství spolkové policie v saské Pirně sdělilo ČTK, že hranice nicméně zůstávají volné a že žádné pravidelné hraniční kontroly obnoveny nebyly.
Počet nemocných za 24 hodin se v kraji stabilizoval na čísle kolem šesti stovek nakažených za 24 hodin. Ačkoli to podle hygieniků vypadá celkem slibně, ještě není důvod k jásotu. Jelikož nejhůře postihoval lidi v seniorském věku, bude důležité spíš sledovat, zda klesá počet vážně nemocných s intenzivní péčí. Doposud jen v Ústí nad Labem zemřelo 21 lidí na covid-19, v kraji pak 185 lidí, převážně seniorů.
Zdravotnické muzeum v Hamzově léčebně získává po technické opravě novou tvář. „V letošním roce jsou nově vytvářeny expozice, které blíže dokumentují jednotlivá období vývoje zdravotnictví, zejména však dokumentují vývoj péče v Hamzově léčebně,“ uvádí Jana Zavřelová, metodička parku a správkyně archivů léčebny.
Mnoho Evropanů má pocit, že Evropský parlament je tady navíc, že vlastně o ničem nerozhoduje. Při právě skončeném vyjednávání o rozpočtu EU na roky 2021-2027 ale Evropský parlament ukázal sílu. Dokázal si vymoci výrazné zvýšení rozpočtu na zdravotnictví.
ROZHOVOR/ „Jsem Radim Holiš, je mi 45 let a jsem z Rožnova pod Radhoštěm, získal jsem hlasy od celé koalice. Byla to nejen politická, ale i lidská shoda. Zavázali jsme se, že náš společný zájem je náš Zlínský kraj, máme zákonem definované pozice a kroky které máme dělat a ty dělat chceme. Společně chceme to nejlepší pro náš kraj.“
/ROZHOVOR/ Starosta Jilemnice Vladimír Richter se vrací po dvanácti letech do pozice radního Libereckého kraje. Po bývalém předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi převzal resort zdravotnictví.
Vážení spoluobčané, dovolím si předložit svůj názor na situaci v naší nemocnici. Předesílám, že nejsem nijak politicky angažovaný, necítím žádný motiv stranit tomu či onomu, pouze si jako občan města zkouším utřídit dostupná data. Díky všem, kteří informují věcně, své argumenty jsou schopni prokázat a v čase je nemění.
V čele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zůstane její nynější ředitel Zdeněk Kabátek. Rozhodla o tom dnes správní rada VZP, novinářům to po jednání řekla její předsedkyně Věra Adámková (ANO). Protikandidátem byl jeho náměstek pro zdravotní péči David Šmehlík, o kterém se dříve mluvilo jako o kandidátovi vládního hnutí ANO. Kabátek největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu, která má 5,9 milionu klientů a hospodaří s více než 200 miliardami korun ročně, povede další čtyři roky.
Ve stabilizovaném stavu dorazilo v pátek pět pacientů z nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti a Kroměříži do Fakultní nemocnice v Motole v Praze. Všichni bojují se zákeřným onemocněním covid-19 a musí být neustále napojeni na plicní ventilaci, bez jejíž pomoci by zemřeli. Proto na ni zůstali připojeni i při tříhodinovém unikátním transportu do Prahy.
Uznávaný přerovský onkolog Lubomír Skopal ve městě dlouhá léta vykonával praxi a ve své privátní ordinaci se staral o čtyři tisíce pacientů. Před třemi lety ale změnil působiště a začal pracovat ve Francii. Na výzvu, aby se lékaři, kteří působí v zahraničí, vrátili zpět domů a pomohli v těžké době, zareagoval ihned. V přerovské nemocnici se stará o covid pozitivní pacienty.
Uznávaný přerovský onkolog Lubomír Skopal ve městě dlouhá léta vykonával praxi a ve své privátní ordinaci se staral o čtyři tisíce pacientů. Před třemi lety ale změnil působiště a začal pracovat ve Francii. Na výzvu, aby se lékaři, kteří působí v zahraničí, vrátili zpět domů a pomohli v těžké době, zareagoval ihned. V přerovské nemocnici se stará o covid pozitivní pacienty.
Ve velmi složité situaci se nacházejí v posledních týdnech nemocnice. Řada z nich už nemůže přijímat další pacienty, kapacitně jsou již na hraně ale mnohdy i za ní, chybí jim také personál. Počet nakažených ovšem stále přibývá, a tak se stále častěji ozývají hlasy, že hrozí kolaps ve zdravotnictví.
Finanční prostředky z Evropské unie na boj s covidem, ze kterých by si krajská samospráva ráda ukrojila tři miliardy pro svoje nemocnice, možná do Pardubického kraje vůbec nedoputují.
Finanční prostředky z Evropské unie na boj s covidem, ze kterých by si krajská samospráva ráda ukrojila tři miliardy pro svoje nemocnice, možná do Pardubického kraje vůbec nedoputují.
Finanční prostředky z Evropské unie na boj s covidem, ze kterých by si krajská samospráva ráda ukrojila tři miliardy pro svoje nemocnice, možná do Pardubického kraje vůbec nedoputují.
Finanční prostředky z Evropské unie na boj s covidem, ze kterých by si krajská samospráva ráda ukrojila tři miliardy pro svoje nemocnice, možná do Pardubického kraje vůbec nedoputují.
Pokud nastane v důsledku pandemie v Česku nedostatek zdravotní péče, musí lékaři rozhodnout, koho léčit a koho už ne. V situaci nedostatku zdravotní péče platí jiná pravidla, než v normálních časech, říká předseda etické komise ministerstva zdravotnictví Jiří Šimek ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.
Několikaměsíční souboj start-upů o nejlepší inovativní myšlenku ve zdravotnictví v Moravskoslezském kraji je u konce. Slavnostnímu online finále akceleračního programu Zdravá myšlenka kralovala aplikace Nepanikař. Zaujali také psi trénovaní pro detekci nemocí a aplikace Daruju krev.
Vážná koronavirová situace se podepisuje na řadě organizací včetně těch, které se starají o staré a nemocné lidi. Jednou z nich je kolínský domácí hospic Srdcem, který pečuje o nevyléčitelně nemocné v Kolíně a dojezdové vzdálenosti 30 kilometrů, o lidi v poslední fázi života i jejich blízké. Kvůli nedostatku personálu musel pozastavit specializovanou zdravotní péči. Nyní se ředitelka Dagmar Ruferová pokouší ji znovu obnovit, ale není to vůbec lehké.
Zdravotníků aktuálně pozitivně testovaných na covid-19 přibylo podle dat České lékařské komory (ČLK) za týden od 3. října skoro na dvojnásobek. Jejich počet se zvýšil z 2480 na 4432. Lékařů mezi nimi bylo 978, zdravotních sester 1862.
Tržby internetových lékáren v Česku za volně prodejné léky a produkty pro zdravotní péči stouply v prvním pololetí meziročně o polovinu na 1,46 miliardy korun. Rekordní nárůst způsobil, že na ně připadalo 13 procent trhu s těmito výrobky v ČR. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. Důvodem podle ní byly dopady pandemie koronaviru.
Chybějí chirurgové, internisté, pediatři. Nejsou onkologové, gynekologové, ani odborníci na choroby plicní. S dlouhodobým nedostatkem lékařů se potýkají všechny nemocnice na Vysočině. Kraj nabízí budoucím doktorů stipendia za miliony korun. Nemocnice je lákají na náborový příspěvek ve stovkách tisíc.
Alespoň tři ze čtyř koaličních uskupení musí být nově pro schválení při hlasování v krajské radě. Vyplývá to z návrhu koaliční smlouvy, kterou zveřejnili lidovci, Piráti, ODS a Starostové. Podle budoucího hejtmana Jana Grolicha pak nemohou dvě silněji zastoupené strany přehlasovat ostatní.
Bavorsko zpřísňuje pravidla pro české pendlery. Nová nařízení budou platit v okresu Cham od soboty 10. října a Čeští pracovníci se tak budou muset prokázat negativním testem na koronavirus. Lidé, kteří pracují ve zdravotnictví, nesmí mít test starší pět dnů, ostatní ho musí opakovat jednou za 14 dní.
Dohodli se. Pět ze sedmi stran, které uspěly v krajských volbách, utvoří koalici. Piráti chtějí regionální rozvoj, ČSSD zůstane oblast zdravotnictví. Hejtmanem Kraje Vysočina se stane lídr koalice ODS a STO Vítězslav Schrek.
/FOTOGALERIE/ Hejtmana Martina Červíčka z ODS doplní na nejvyšších krajských postech Pirát Pavel Bulíček a Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Radním pro zdravotnictví bude bývalý hradecký primátor Zdeněk Fink z HDK.
První obrysy získává nová vláda Královéhradeckého kraje, na které se v pondělí odpoledne dohodli ODS, STAN a Východočeši s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj. Novým šéfem krajského zdravotnictví se stane bývalý primátor Hradce Králové Zdeněk Fink z Hradeckého demokratického klubu. Ten stál v čele krajského města celá dvě volební období mezi lety 2010 až 2018.
Sehnat dětského psychologa není vůbec jednoduché. Buď vás odmítne úplně, anebo si na termín počkáte i několik měsíců. Momentálně v Česku působí kolem osmdesáti dětských klinických psychologů, ale potřeba by jich bylo až desetkrát víc. Co mohou rodiče v takové situaci dělat?
Do zastupitelstva Středočeského kraje se z Kladenska a Slánska probojovalo devět kandidátů. Jediný mandát za vítězné Starosty a nezávislé (STAN) obhájila z okresu dosavadní krajská zastupitelka, starostka Smečna Pavla Štrobachová (STAN). Voliči jí věnovali 929 hlasů.
Kladenská nemocnice je opět o krok blíž k poskytování zdravotní péče v nejmodernějším prostředí. Pavilon C2 bude rekonstruován. Hotovo má být za 18 měsíců a vysoutěžená cena je 163 milionů bez DPH.
Nemocnice v Sušici má nového jednatele Jiřího Vlčka. O tom, jaké má plány po bouřlivém odvolání jednatelů Václava Rady a Pavla Haise a následném podávání výpovědí lékařů, jsme si s ním povídali během rozhovoru.
Hnutí si jako jednu ze svých priorit před krajskými volbami určilo zdravotnictví. Jeho členové na předvolebním mítinku lidem rozdávali kromě programu také balíčky s perníkem z Agrofertu.
/TÉMA DENÍKU/ Martin Gebauer. Jméno, které v lékařských kruzích i na veřejnosti v minulých letech silně rezonovalo, je nyní složité vůbec zaslechnout. A lid se ptá: Kam zmizel náměstek hejtmana ve chvíli, kdy celý region sužuje epidemie Covid-19?
Evropský parlament to navrhl, Evropská komise na to dala prostředky do nového rozpočtu, předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová vyzvala k vytvoření zdravotnické unie v projevu o stavu EU. Jenže, co je to všechno platné, když to unijní státy sabotují. A navržené prostředky na společné kroky Unie ve zdravotnictví seškrtaly o 80 procent.
Postavme novou krajskou nemocnici ve Zlíně-Malenovicích. Podstatně zlepší zdravotní péči v regionu, navíc je to výrazně výhodnější varianta, než se pokoušet přebudovat stávající areál Baťovy nemocnice.
Statistiky hovoří o tom, že za 30 let bude třetina obyvatel Jihomoravského kraje ve věku nad 65 let. Každý třetí Jihomoravan tedy bude senior, který bude potřebovat určitou míru zdravotní a sociální péče. Odborníci navíc očekávají, že pobytové služby budou pro stát do budoucna velmi nákladné a problémem může být i nedostatek kvalitního personálu. Podle výzkumu, který si nechal připravit Jihomoravský kraj, si také 74 % lidí přeje strávit poslední chvíle života doma.
/FOTO/ Dvě nová SUV auta začala využívat záchranná služba v Ústeckém kraji. Kodiaqy za více než tři miliony korun pořídil záchrance kraj díky příspěvku Nadace ČEZ. Jeden bude sloužit k poskytování neodkladné péče v systému rychlé lékařské pomoci rendez-vouz v oblasti Šluknovského výběžku s umístěním na výjezdové základně v Rumburku. Druhé auto bude umístěno v Ústí nad Labem.
/FOTO/ Dvě nová SUV auta začala využívat záchranná služba v Ústeckém kraji. Kodiaqy za více než tři miliony korun pořídil záchrance kraj díky příspěvku Nadace ČEZ. Jeden bude sloužit k poskytování neodkladné péče v systému rychlé lékařské pomoci rendez-vouz v oblasti Šluknovského výběžku s umístěním na výjezdové základně v Rumburku. Druhé auto bude umístěno v Ústí nad Labem.