Nová ředitelka Karlovarské krajské nemocnice Nela Kvačková chce zlepšit pošramocenou pověst nemocnice. Do práce v Karlových Varech zatím dojíždí, a to se svými dvěma kocoury. Bývalý ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März zůstává primářem chirurgie.
Telefonické konzultace, videohovory s lékaři i možnost vystavit eRecept. Tyto a další služby by měla zajistit on-line pohotovost pacientům z Plzeňského kraje. Lidé ji budou využívat zdarma. Kraj pokračuje v přípravách. Radní aktuálně schválili vyhlášeni veřejné zakázky na dodavatele této služby.
Obavy ze sloučení krajských nemocnic do akciové společnosti, ze snížení platů zaměstnanců ve zdravotnictví i z nedostatečné komunikace vedení Jihomoravského kraje vyjádřili minulý týden v Brně vedoucí zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Vedení Jihomoravského kraje na dotazy Brněnského deníku Rovnost uvedlo, že v současné době strukturální změna vedení a financování krajských nemocnic není na pořadu dne.
V Gosau se 60 odvážlivců spouštělo se svahu na zvláštních „lyžařských přístrojích“, jak jejich náčiní nazval list Galtuer. Akci pořádal Gosauer Schuhplattler D'Dachstoana.
Obavy ze proměny jihomoravských nemocnic v obchodní společnosti a špatná komunikace vedení kraje. S tímto vystoupili zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci v Brně. Od podzimních krajských voleb žádají hejtmana kraje Jana Grolicha, který má zároveň v kompetenci krajské zdravotnictví, o schůzi. Lidovecký politik je však podle jejich slov ignoruje. Grolich připustil, že od předsedkyně dostal žádost o schůzku, ale místní odbory se na něj podle jeho slov neobrátily. Také uvedl, že kraj nyní nesměřuje k transformaci nemocnic.
Projekt Vsetínské nemocnice nazvaný Ve stopách primáře vstupuje do druhého ročníku. Znovu nabídne atraktivní program pro mediky, studenty třetích až šestých ročníků všeobecného lékařství z České republiky i ze Slovenska. Další setkání je naplánováno na 5. až 7. února 2025 a nabízí ještě několik volných míst.
Slovensko podle premiéra Roberta Fica čelí masivnímu kybernetickému útoku, terčem je tentokrát Všeobecná zdravotní pojišťovna (VšZP). Fico to řekl na tiskové konferenci, kde z útoku obvinil Ukrajinu a prohlásil, že toto je učebnicový příklad, jak se likvidují neposlušné vlády.
Mladá Boleslav zůstává jedním z klíčových center zdravotnické péče ve Středočeském kraji. Kraj letos vyhradil 45 milionů korun na provoz lékařských pohotovostí, z čehož významná část směřuje i do mladoboleslavské nemocnice. Ta navíc může získat dalších 4,5 milionu korun na provoz protialkoholní záchytné stanice, která patří k nejdůležitějším svého druhu v regionu.
V Aši na Chebsku probíhají další jednání vedení města se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) s cílem přivést nové lékaře pro děti i dospělé do regionu. Situace je kritická, protože mnoho stávajících lékařů je v důchodovém věku a ordinace jsou personálně poddimenzované. Podle starosty města Vítězslava Kokoře by mohli ve městě začít ordinovat lékaři pražské společnosti IAMT, která by mohla zajistit dlouhodobou lékařskou péči.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Masivní investice do silnic, zdravotnictví či školství s cílem proinvestovat 30 miliard korun během čtyřletého volebního období plánuje Středočeský kraj. Hejtmanka Petra Pecková a její náměstek Jan Skopeček při podepisování programového prohlášení rady kraje zdůraznili důležitost transparentnosti a finančního zdraví kraje, přičemž nové úvěry by byly zvažovány pouze na investice, pokud budou k mání za výhodných podmínek.
On-line pohotovost, která bude bezplatná, budou v Karlovarském kraji po sedm dnů v týdnu zajišťovat praktičtí lékaři. Podstatou novinky je konzultace lékaře s pacientem prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Cílem konceptu je zvýšit časovou i místní dostupnost zdravotnictví, šetřit čas pacienta a snížit zátěž lékařských pohotovostních služeb v případech, které nevyžadují fyzický kontakt lékaře s pacientem.
/ROZHOVOR/ Byl nejmladším starostou v České republice, po deseti letech v čele Tetína na Jičínsku se na podzim stal nejmladším zastupitelem Královéhradeckého kraje. Matěj Hlavatý se v rozhovoru zamýšlí nad řešením potřeb lidí v regionu, nezájmem o krajské volby či změnami, kterými prochází česká politika.
Město Kraslice podniklo významné kroky k posílení zdravotní péče, když podepsalo první stipendijní smlouvy s budoucími lékaři a investovalo do modernizace rentgenového vybavení. Tato opatření mají za cíl přilákat a udržet zdravotnický personál v regionu, který dlouhodobě čelí nedostatku odborníků. Díky spolupráci s provozovatelem polikliniky se podařilo zajistit provoz klíčových zdravotnických zařízení, což je zásadní pro udržení kvalitní péče v oblasti
Náklady na zvýšení mezd v pěti nemocnicích kraje pokryje Královéhradecký kraj, tedy jejich zřizovatel. Plat se zaměstnancům zvýší o 1400 korun měsíčně. Dohodli se na tom vedení kraje, zdravotnický holding a zdravotnické odbory.
Prezident České republiky Petr Pavel zakončil ve středu 15. ledna odpoledne svou dvoudenní návštěvu Jihočeského kraje. Mezi témata, na která kladl důraz, patřilo zlepšení dostupnosti zdravotní péče a diskuse o jaderném úložišti v lokalitě Janoch, kde prezident zmínil potřebu otevřené komunikace s obyvateli. Na závěr cesty navštívil Dětskou psychiatrickou nemocnici v Opařanech a Velitelství teritoriálních sil v Táboře.
Dohodu přineslo úterní jednání zástupců vedení Královéhradeckého kraje, krajského zdravotnického holdingu a zdravotnických odborových organizací. Zaměstnancům krajských nemocnic se zvýší platy. Náklady na navýšení mezd uhradí kraj.
Prezident Petr Pavel v doprovodu své manželky Evy v úterý ráno zahájil dvoudenní návštěvu Jihočeského kraje. Prezidentský pár navštívil nejen České Budějovice, ale i Novohradsko či tvrz Cuknštejn. Úterní program završila debata v třeboňském divadle, kterou spoluorganizoval Deník.
Po více než roce hledání, stovkách telefonátů a desítce neúspěšných pokusů se městu Cvikov podařilo získat praktickou lékařku. Nová ordinace Marie Bryxi, která zahájila provoz 2. ledna 2025, je velkou úlevou nejen pro místní obyvatele, ale i pro vedení města, které do projektu vložilo nemalé úsilí a prostředky.
V letošním roce čeká české zdravotnictví řada novinek. Startuje kupříkladu nový screening na včasné odhalení výdutě břišní aorty, jejíž prasknutí zabíjí mnoho starších mužů. V průběhu roku má též dojít k tomu, že dostupnost pohotovostí budou místo krajů garantovat zdravotní pojišťovny. Lidé též nebudou muset čekat na přeplatky za léky, strop budou hlídat lékárny. Deník přináší výběr schválených i projednávaných změn pro rok 2025.
/FOTOGALERIE/ V Ústřední vojenské nemocnici v Praze vzniklo centrum bojové medicíny. To nedávno zavedlo kurz základní zdravotnická péče v polních podmínkách. Pilotní akce se zúčastnil 13. dělostřelecký pluk v Jincích společně s vojenkými zdravotníky a bojovými záchranáři.
Rada města Rakovník vyhlásila Programy pro poskytování dotací z rozpočtu města Rakovníka v roce 2025. Jak uvedl starosta Luděk Štíbr, příspěvky na sport, kulturu, ale i další oblasti se oproti loňskému roku navýšily. Žádosti je možné podávat na podatelnu úřadu od 3. do 17. ledna, a to vyjma sociálních věcí a zdravotnictví, kdy je termín od 27. ledna do 7. února.
Dozorčí rada Krajské zdravotní si zvolila nového předsedu. Stal se jím lékař Miroslav Ouzký, který vystřídal Jitku Bártovou. První jednání nově obsazené dozorčí rady proběhlo v polovině prosince.
Porodnost v Česku klesá. Loni se narodilo něco málo přes devadesát tisíc dětí, přičemž předloni to bylo asi o deset tisíc víc. Trend odborníci očekávají i v dalších letech. Hovoří o tom, že to výhledově může znamenat zrušení některých porodnic.
Mostecká nemocnice se nadále potýká s vážnými personálními problémy v oblasti dětské pohotovostní péče. Během druhé půlky prosince bude služba v sedmi dnech zcela nedostupná, včetně klíčových svátečních termínů.
/VIZUALIZACE/ Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi je zas o krok blíže k začátku výstavby nového pavilonu pro matku a dítě. Na projekt bylo vydáno stavební povolení. Brzy má začít jeho výstavba. Stát bude místo zdemolovaného objektu kuchyně a márnice v areálu nemocnice. Oproti stávajícímu a vcelku zastaralému zázemí nabídne nové a moderní prostory. Sídlit zde má porodnice, gynekologie a dětské oddělení.
Palčivá situace týkající se nedostatku zubních lékařů je dobře známá. Obrovské problémy mají především lidé žijící v odlehlejších oblastech. Chcete-li si například nechat ošetřit akutní problémy a nemáte svého stomatologa, čeká vás ze Šumperska nebo Jesenicka daleká cesta. Do Olomouce nebo Brna.
Systém primární lékařské péče se v odlehlejších oblastech Šumperska a Jesenicka rozpadá. Ve vesnicích a malých městech končí nejen zubaři, ale i praktici a pediatři. Lékaře odcházející do důchodu často nikdo nenahradí. Lidé se obracejí na ordinace v okresních městech, které ale mívají plný stav. Někteří lidé jsou nuceni dojíždět k doktorovi přes půl republiky.
/FOTOGALERIE/ Politička Jana Maláčová si v pondělí 2. prosince v doprovodu ředitele nemocnice Ctibora Provazníka, starosty města Jaromíra Strnada i místostarostky Renaty Vaculíkové a dalších prošla Městskou nemocnici Čáslav. Nejdelší zastávku udělala na porodnici, která v současné době směřuje k hranici tří set porodů nutných pro podpis smlouvy s pojišťovnami na příští rok.
Krev je právem označovaná za nejcennější tekutinu. I v dnešní, technicky velmi vyspělé době, s novými technologiemi a sofistikovanými přístroji používanými ve zdravotnictví, nedokážeme krev uměle vyrobit a nahradit. Získání krve nebo jejích složek od dárců je jediná možnost, jak zajistit tuto pro život nezbytnou tekutinu pacientům, kteří ji potřebují.
Tu budou v Karlovarském kraji zajišťovat praktičtí lékaři. Podstatou této novinky je konzultace lékaře s pacientem prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Tato bezplatná služba by měla být dostupná od února příštího roku a to po sedm dnů v týdnu.
Úsměvy a španělština, ty provázely dvě mladé studentky v uplynulých dnech v prostějovské nemocnici. Studentky Amaia a Enia z Univerzity v Barceloně, zde totiž absolvovaly v rámci programu Erasmus praktickou stáž. Postupně si vyzkoušely práci na jednotce intenzivní péče, chirurgickém i infekčním oddělení a také komunikaci s českými pacienty.
Mít vlastního zubaře se rovná výhře v loterii. Někteří pacienti z příhraničních oblastí tak začínají sondovat situaci za hranicí u našich severních sousedů v Polsku. Deník zjistil, jaké jsou jejich zkušenosti s péčí a s cenou. Problémem může být, že si zde péči musí uhradit, a až následně může požádat svoji zdravotní pojišťovnu o náhradu vynaložených nákladů.
Uzavření chrudimské porodnice není trvalé a personál se dočkal díků za trpělivost a loajalitu. Ujištění o návratu péče o novorozené děti zaznělo při návštěvě generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda a krajského náměstka pro zdravotnictví Pavla Štefky na stále nefunkčním oddělení v Chrudimi. Jednání byl přítomen i chrudimský starosta a předseda Výboru pro zdravotnictví Pardubického kraje František Pilný.
Víte, kdo má nejlepší nemocnici z celé České republiky? Strakonice. Toto hodnocení si strakonický špitál vysloužil v 19. ročníku ankety s názvem Nejlepší nemocnice roku 2024, kterou pořádá nezisková organizace HealthCare Institute o.p.s. Zapojilo se celkem 147 nemocnic z celé republiky.
Chebská nemocnice se ocitá v kritické situaci kvůli nové legislativě, která vyžaduje zřízení urgentního příjmu pro zachování pohotovosti. Bez potřebného financování hrozí omezení zdravotní péče, což by mělo vážné dopady na obyvatele Chebska. Karlovarský kraj podle starosty Chebu Jana Vrby směřoval v minulosti v oblasti zdravotnictví prostředky jinam, což podle něj vyvolává otázky ohledně priorit a spravedlivého rozdělení zdrojů.
V Nemocnici Chomutov začala fungovat nová ordinace praktického lékaře pro děti a dorost, kterou vede lékařka Radka Bamburáková. Pod záštitou Krajské zdravotní a její dceřiné společnosti má rozšíření zdravotní péče zkvalitnit služby pro obyvatele Chomutovska.
Novým hejtmanem Ústeckého kraje se v pátek 15. listopadu stal bývalý ministr životního prostředí a současný poslanec za ANO Richard Brabec. Jedním z největších témat, kterému se chce věnovat, je zdravotnictví.
Novým hejtmanem Ústeckého kraje se v pátek 15. listopadu stal bývalý ministr životního prostředí a současný poslanec za ANO Richard Brabec. Jedním z největších témat, kterému se chce věnovat, je zdravotnictví.
Novým hejtmanem Ústeckého kraje se v pátek 15. listopadu stal bývalý ministr životního prostředí a současný poslanec za ANO Richard Brabec. Jedním z největších témat, kterému se chce věnovat, je zdravotnictví.
Novým hejtmanem Ústeckého kraje se v pátek 15. listopadu stal bývalý ministr životního prostředí a současný poslanec za ANO Richard Brabec. Jedním z největších témat, kterému se chce věnovat, je zdravotnictví.
/FOTO, VIDEO/ Personální krize na klíčových postech zažehnána? Vypadá to, že ze značné části ano. Vedení dvanáctitisícových Boskovic na Blanensku ve středu odpoledne na tiskové konferenci představilo dva primáře. Vybralo je tento týden po nedávno ukončených konkurzech. Dětské oddělení nově povede Karel Mittner, který dříve působil na Brněnsku v krajské Nemocnici Ivančice. Tam koncem listopadu zavřou kvůli nedostatku personálu a klesajícímu počtu porodů gynekologicko-porodnické oddělení.
Budova zdravotního střediska v Žižkově ulici v Krnově musí jít k zemi. Povodeň ji poničila natolik, že opravit nepůjde. Rozhodli o tom statici. Dělníci už začali s demolicí stavby.
Dlouhodobá nejistota kolem budoucího provozovatele brněnské Nemocnice Milosrdných bratří vadí tamnímu vedení. Tahanice o špitál, jehož zřizovatelem je aktuálně město, pokračují v Brně již několik let bez konkrétního závěru. O provoz zdravotnického zařízení mají zájem představitelé konventu hospitálského řádu svatého Jana z Boha, kteří v areálu zdravotnického zařízení vlastní přibližně třetinu majetku. Možný převod nemocnice pod řád je ale zatím v nedohlednu.
Online pohotovost, dostupné lékárny, moderní operační sály, dětské stacionáře, sdílené praxe, více zubařů a dalších odborníků. Kvalitní péče i zázemí včetně zdravého ekonomické hospodaření. To není sci-fi, ale podle hejtmana Martina Kuby blízká budoucnost jihočeského zdravotnictví.
Dlouhodobá nejistota kolem budoucího provozovatele brněnské Nemocnice Milosrdných bratří vadí tamnímu vedení. Tahanice o špitál, jehož zřizovatelem je aktuálně město, pokračují v Brně již několik let bez konkrétního závěru. O provoz zdravotnického zařízení mají zájem představitelé konventu hospitálského řádu svatého Jana z Boha, kteří v areálu zdravotnického zařízení vlastní přibližně třetinu majetku. Možný převod nemocnice pod řád je ale zatím v nedohlednu.
Vysokomýtská nemocnice se mění před očima. Od dubna letošního roku prochází velkou rekonstrukcí, jejímž cílem je zvýšení požární bezpečnosti a zlepšení celkových podmínek pro pacienty a personál. S aktuálním stavem prací a dalšími rozvojovými plány nemocnice se v tomto týdnu seznámil také náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka.
Zástupci Pardubického kraje a Nemocnice Pardubického kraje stále jednají s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o nové smlouvě, která se týká poskytování a úhradě zdravotních služeb. Jednání jsou komplikovaná, ale přesto by se s největší pravděpodobností mělo podařit dosáhnout shody ještě v průběhu listopadu. Nová rámcová smlouva pak začne platit od ledna 2025. Smlouvy s VZP se standardně uzavírají na pět let s možností automatického prodloužení o jeden rok.
Nemocnice Pardubického kraje je blízko uzavření nové smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která by měla platit od ledna 2025. I přes složitá jednání se očekává, že dohoda bude dokončena v listopadu. Tato smlouva zajistí financování zdravotních služeb až do roku 2030.
Ženy rodí v okolních nemocnicích a ta chrudimská zůstává stále zavřená. Už je to sedm týdnů od chvíle, kdy se zastavil příjem rodiček. Zdravotnický personál je v nejistotě a bývalá krajská radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková se v těchto dnech ostře obula do vedení Pardubického kraje.
Kdo chce dřív na operaci, ať si zaplatí. Podle odborníků jde o nepřiznanou praxi, která by ale v případě legalizace mohla pomoct českému zdravotnictví. Dobrovolné poplatky za lepší lékařskou péči by uvítal každý druhý Čech, do peněženky totiž u doktora často musí sahat tak jako tak. Vyplývá to z nového průzkumu agentury Ipsos pro Českou asociaci pojišťoven.