Kreativ

ŠTÍTEK: zdravotnictví

Tereza z ostravského sídliště Poruba je „proslavená“ docela dramatickým zatčením.

Nevěřící Tereza obrátila Ostravu i sociální sítě vzhůru nohama

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mladá žena z Ostravy-Poruby Tereza rozhýbala před pár dny sociální sítě v Česku. Patří k těm, kdo popírá vládní nařízení o nošení roušek či respirátorů na veřejnosti. „Jsem odmítač roušek, škodí to zdraví,“ opakuje matka dvou dětí. Odmítá možnost, že by svým chováním mohla nakazit ostatní. Neřeší ani hrozící kolaps zdravotnictví nebo tisíce mrtvých. Vše vygradovalo, když ji v úterý u restaurace v Porubě kvůli nerespektování opatření zadrželi strážníci. Jak sama vidí incident s odstupem několika dní? Lituje svého činu? Deník zjišťoval nové podrobnosti k případu.

Ilustrační foto.

Jde o životy! Už tři středočeské nemocnice vyhlásily stav hromadného postižení

K hranici svých kapacit se ve středu 3. března dostaly tři z pětice velkých oblastních nemocnic Středočeského kraje. V Benešově a v Mladé Boleslavi byl dopoledne vyhlášen takzvaný stav hromadného postižení osob; odpoledne se připojil i Kolín. V dalších nemocnicích může následovat, upozornila hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Případně i v celém kraji,“ doplnila.

Ilustrační foto.

Situace je kritická. V kraji hrozí vyhlášení stavu hromadného postižení osob

Češi začali zjišťovat, co znamená stav hromadného postižení osob, kdy nemocnice přiházejí do režimu známého zejména z dob velkých neštěstí s vysokým počtem zraněných. V úterý však právě stav hromadného postižení vyhlásil Pardubický kraj v důsledku dopadů koronavirové pandemie. Kvůli kritické situaci ve svých nemocnicích.

Někdejší primátor Hradce Králové Zdeněk Fink

Očkování AstraZenecou se senioři rozhodně bát nemusí, říká lékař Fink

Uprostřed největší zdravotnické krize za posledních 100 let převzal lékař a bývalý hradecký primátor Zdeněk Fink (Spojenci pro KHK) odpovědnost za krajské zdravotnictví. Největší pozornost na sebe zatím strhl tím, že mimo pořadí nechal v krajské nemocnici naočkovat svou manželku. V rozhovoru pro Deník přiznává, že to byla chyba. Hovoří také o krajské očkovací strategii, mírnému optimismu posledních dní nebo o tom, co bude jeho hlavními cíli poté, až pandemie odezní.

Péče o pacienta s infekční virózou covid-19. Ilustrační foto.

Nemocní na dlažbě, unavení lékaři. Zdravotnictví volalo o pomoc už před covidem

Katastrofa. Válka. Nejhorší na světě. Kolaps nemocnic. Lockdown. Poslední dobou se ve společnosti šíří s koronavirem také strach, slýcháváme hrozivá svědectví z „první linie“. Byť je situace s infekčním onemocněním covid-19 (hlavně kvůli dosud neznámým klinickým příznakům mutací) velmi vážná, tak je – s trochou nadsázky – podobná letošní zimě. Na extrémy z minulosti jsme prostě zapomněli. České zdravotnictví totiž nebylo v dobré kondici dávno před nákazou z Číny.

Pondělní situace na hraničním přechodu Pomezí nad Ohří.

Od středy projede hranicí více pendlerů, fronty to ale zřejmě nezkrátí

Izolované Německo, část odstěhovaných pendlerů a rozdělené rodiny. Také mnohakilometrové fronty před kontrolami na německých hranicích pro řidiče kamionů, lékaře, zdravotníky, ošetřovatele či zemědělce. Takový je obrázek posledních tří dnů na česko-německých hranicích. Sasko a Bavorsko nyní rozšiřují výjimky.

Kontroly u česko-německých hranic

Sasko rozšířilo výjimku pro české pendlery. Dál ale Němci považují ČR za hrozbu

Sasko rozšiřuje výjimku z karantény pro české pendlery, týká se to například energetiků, vodohospodářů, informatiků, pracovníků technických služeb či výrobců zařízení pro zdravotnictví. Na tiskové konferenci to dnes oznámila saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i resort zdravotnictví a boj s pandemií nemoci covid-19. Uvedla, že přechodné období, než pendleři získají potřebné potvrzení úřadů, potrvá do konce tohoto týdne.  

V Orlové se bude očkovat.

Nemocnice v Orlové otevře v březnu očkovací centrum

Vedení Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, po dohodě s vedením města Orlové a Moravskoslezským krajem, rozhodlo o zřízení očkovacího centra v prostorách orlovské nemocnice. Očkovací centrum pro veřejnost zahájí provoz během března.

Ilustrační foto

TÉMA: Z miliard možná nebude nic

Původně si krajská samospráva brousila zuby až na tři miliardy korun. Po jednáních na ministerstvu pro místní rozvoj se částka, kterou by mohl Pardubický kraj získat z investičního programu React EU, snížila na polovinu. Aktuálně však hrozí, že kraj nakonec nezíská z mimořádné evropské dotace na boj s covidem ani korunu.

Nemocný člověk bez domova je nejvíce zranitelný

Od srpna 2020 je pražská pobočka NADĚJE součástí projektu „Zvýšení dostupnosti a vytvoření možností zdravotní péče pro osoby bez domova“. Jeho cíle jsou dva: rozšíření zdravotní péče do terénu a propojení zdravotní péče a sociální práce.

Krajská dotační kancelář nabízí pomoc i soukromým nemocnicím

Pomoc s přípravou žádostí o peníze od Evropské unie na pomoc zdravotnictví nabízí Středočeský kraj nemocnicím provozovaným soukromými společnostmi nebo městy. Ve čtvrtek na to upozornil Věslav Michalik, náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast financí, dotací a inovací. Odkazuje na evropskou pomoc v rámci dotačního programu React-EU, představujícím ohlas na koronavirovou pandemii. Jsou v něm připraveny miliardy korun právě na investice do zdravotnictví.

Očkování seniorů ve středních Čechách ještě nezačalo. Chybí vakcína

Očkování seniorů ve věku nad 80 let proti koronaviru, k jehož startu některé kraje v uplynulých dnech ohlašovaly komplikace, ve středních Čechách zatím žádné potíže nepřinesly. Ani se tak stát nemohlo – vakcinace zde totiž ještě nezačala, potvrdil v pondělí Deníku krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). S tím, že pro věkovou skupinu 80+ zatím Středočeský kraj žádné vakcíny neobdržel.

V době pandemie se hledá nové vedení nemocnic

Mění se zcela koncept krajského zdravotnictví. Nemocnice mají jednat opět každá sama za sebe. Bývalý hejtman Jiří Čunek krok současného vedení odsuzuje: „Doplatí na to nejen nemocnice, ale hlavně pacienti.“  

Vedení karlovarské nemocnice končí

Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod níž spadají dvě nemocnice - v Karlových Varech a Chebu, bude mít nové vedení. Zásadní rozhodnutí přichází ve velmi těžké době, kdy nemocnice řeší závažné problémy s koronavirovou pandemií.

Češi si mohou zkrátit cestu přes Sasko. Bez pokut, řekla tamní ministryně

Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší. ČTK to dnes řekla saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti resort zdravotnictví a také karanténní opatření.

Počet nemocných na Trutnovsku rekordně narostl. Nemocnice zažívá nejhorší stav

/FOTOGALERIE/ Do rekordních výšin narostl na Trutnovsku počet osob s onemocněním covid-19. Podle čtvrtečních údajů Krajské hygienické stanice v Hradci Králové jich je aktuálně 2121, což je jednoznačně nejvíce od začátku pandemie koronaviru. Za posledních 24 hodin přibylo 347 nemocných. Těsně před vánočními svátky bylo aktivních případů v okrese o patnáct set méně. Trutnovská nemocnice je přeplněná, zažívá nejhorší situaci od začátku pandemie. Omezí veškerou neakutní zdravotní péči včetně ambulantní. V pátek začne v Trutnově očkování.

Fakultní školy ústecké fakulty zdravotnických studií dostaly osvědčení

Historicky prvními nositeli přídomku Fakultní škola Fakulty zdravotnických studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se staly čtyři střední školy z Ústeckého kraje, jmenovitě děčínská a rumburská Střední zdravotnická škola, chomutovská Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola a ústecká Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická. 

Jedna z fakultních škol ústecké fakulty zdravotnických studií je z Chomutova

Historicky prvními nositeli přídomku Fakultní škola Fakulty zdravotnických studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se staly čtyři střední školy z Ústeckého kraje, jmenovitě děčínská a rumburská Střední zdravotnická škola, chomutovská Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola a ústecká Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická. 

Fakultní školy ústecké fakulty zdravotnických studií

Historicky prvními nositeli přídomku Fakultní škola Fakulty zdravotnických studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se staly čtyři střední školy z Ústeckého kraje, jmenovitě děčínská a rumburská Střední zdravotnická škola, chomutovská Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola a ústecká Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická. 

Nový šéf představenstva Krajské zdravotní sepsul před politiky své předchůdce

Investice do zdravotnictví chápali jako lití peněz do betonu a plastových oken. Megalomanské projekty rozhodovali od stolu, spoléhali na nepřetržité luxování kraje, oháněli se nereálnými dotacemi. Zfušovali a nadhodnotili vypsané veřejné zakázky, vysoké odměny si dali za nic. Rizikovým počínáním mohli na léta podhodnotit běžnou zdravotní péči v regionu…

PŘEHLEDNĚ: Co znamená brexit pro Čechy? Od ledna dojde k mnoha změnám

Uspokojení z toho, že EU a Velká Británie dokázaly sjednat aspoň obchodní dohodu, není tak zcela na místě. Z dosavadních vztahů s Unií zbylo totiž torzo. Británie se tak stane pro Čecha cizinou, tvrdší a vzdálenější a nepříznivější než třeba Island. Přinášíme přehled největších změn od 1. ledna 2021. 

Kvůli veřejným věcem se Pavel Pavlík vzdal svého soukromí. Nyní je krajský radní

Pavel Pavlík je sice benešovským rodákem, ale celé mládí prožil na České Sibiři. Nyní padesátiletý radní Středočeského kraje pro zdravotnictví vystudoval ekonomiku a management na České zemědělské univerzitě. Pracoval ve společnosti Danone a od roku 2002 má vlastní firmu zabývající se velkoobchodem, spedicí a účetním poradenstvím.

Dvojku si podle Jiřího Čunka zaslouží Zlínský kraj za zvládnutí epidemie

ROZHOVOR/ Jaro 2020 bylo bezprecedentním obdobím v historii lidstva. Česko, stejně jako většinu světa, zasáhla pandemie onemocnění covid-19. Nikdo z nás nevěděl, jak se zachovat, co můžeme od zákeřného viru očekávat. Obrovská tíže ležela na bedrech veřejných činitelů na všech úrovních. Právě od nich se čekalo, že nás z těžké pandemie vyvedou.

Žatecká nemocnice míří do Krajské zdravotní. Směřují k tomu současné kroky

Rekonstrukce léčebny dlouhodobě nemocných či dětského oddělení nebo vybudování nového střediska urgentního příjmu. To jsou projekty za desítky, možná stovky milionů korun, které se plánují v žatecké nemocnici. Město, které ji vlastní, na to ale jen těžko sežene peníze. Právě potřeba větších investic je jedním z důvodů, proč se dlouhodobě hovoří o vstupu strategického partnera do nemocnice. Mluví se o Krajské zdravotní. Vstup partnera se začal připravovat, o budoucnosti ale ještě budou rozhodovat žatečtí zastupitelé.

Ze stadionu do nemocnice. Pelta mi to schválil, řekl "sanitář" Bergman

/ROZHOVOR/ Když české nemocnice odolávaly největšímu náporu pacientů s covidem a zdravotnictví bylo před kolapsem, on se rozhodl pomoc. Tiskový mluvčí jabloneckého fotbalového klubu Martin Bergman nastoupil jako dobrovolník do místní nemocnice, aby ulehčil práci personálu. Šéf klubu Miroslav Pelta mu vyšel vstříc.

Ze stadionu do nemocnice. Pelta mi to schválil, řekl "sanitář" Bergman

/ROZHOVOR/ Když české nemocnice odolávaly největšímu náporu pacientů s covidem a zdravotnictví bylo před kolapsem, on se rozhodl pomoc. Tiskový mluvčí jabloneckého fotbalového klubu Martin Bergman nastoupil jako dobrovolník do místní nemocnice, aby ulehčil práci personálu. Šéf klubu Miroslav Pelta mu vyšel vstříc.

Ze stadionu do nemocnice. Pelta mi to schválil, řekl "sanitář" Bergman

/ROZHOVOR/ Když české nemocnice odolávaly největšímu náporu pacientů s covidem a zdravotnictví bylo před kolapsem, on se rozhodl pomoc. Tiskový mluvčí jabloneckého fotbalového klubu Martin Bergman nastoupil jako dobrovolník do místní nemocnice, aby ulehčil práci personálu. Šéf klubu Miroslav Pelta mu vyšel vstříc.

Ze stadionu do nemocnice. Pelta mi to schválil, řekl "sanitář" Bergman

/ROZHOVOR/ Když české nemocnice odolávaly největšímu náporu pacientů s covidem a zdravotnictví bylo před kolapsem, on se rozhodl pomoc. Tiskový mluvčí jabloneckého fotbalového klubu Martin Bergman nastoupil jako dobrovolník do místní nemocnice, aby ulehčil práci personálu. Šéf klubu Miroslav Pelta mu vyšel vstříc.

Ze stadionu do nemocnice. Pelta mi to schválil, řekl "sanitář" Bergman

/ROZHOVOR/ Když české nemocnice odolávaly největšímu náporu pacientů s covidem a zdravotnictví bylo před kolapsem, on se rozhodl pomoc. Tiskový mluvčí jabloneckého fotbalového klubu Martin Bergman nastoupil jako dobrovolník do místní nemocnice, aby ulehčil práci personálu. Šéf klubu Miroslav Pelta mu vyšel vstříc.

Ze stadionu do nemocnice. Pelta mi to schválil, řekl "sanitář" Bergman

/ROZHOVOR/ Když české nemocnice odolávaly největšímu náporu pacientů s covidem a zdravotnictví bylo před kolapsem, on se rozhodl pomoc. Tiskový mluvčí jabloneckého fotbalového klubu Martin Bergman nastoupil jako dobrovolník do místní nemocnice, aby ulehčil práci personálu. Šéf klubu Miroslav Pelta mu vyšel vstříc.

Ze stadionu do nemocnice. Pelta mi to schválil, řekl "sanitář" Bergman

/ROZHOVOR/ Když české nemocnice odolávaly největšímu náporu pacientů s covidem a zdravotnictví bylo před kolapsem, on se rozhodl pomoc. Tiskový mluvčí jabloneckého fotbalového klubu Martin Bergman nastoupil jako dobrovolník do místní nemocnice, aby ulehčil práci personálu. Šéf klubu Miroslav Pelta mu vyšel vstříc.

Ze stadionu do nemocnice. Pelta mi to schválil, řekl "sanitář" Bergman

Když české nemocnice odolávaly největšímu náporu pacientů s covidem a zdravotnictví bylo před kolapsem, on se rozhodl pomoc. Tiskový mluvčí jabloneckého fotbalového klubu Martin Bergman nastoupil jako dobrovolník do místní nemocnice, aby ulehčil práci personálu. Šéf klubu Miroslav Pelta mu vyšel vstříc.

Výhody 5G sítí běžný uživatel nevidí, do budoucna ale mohou prodloužit život

ROZHOVOR/ Široká veřejnost toho o 5G stále moc neví. Nedovede si představit přínos nových sítí a jejich zavádění si často pojí s očekáváním nárůstu cen. Podniky nové sítě stále neumí příliš využívat a investice do 5G technologií jsou v dnešní pandemické době pro mnohé zdánlivě riskantní. CEO společnosti Huawei pro ČR, SR a Rakousko, Willi Song poskytl Deníku rozhovor.