Liberec– Měli byste zájem ododávky čerstvé zeleniny a ovoce, nejlépe zcertifikovaných ekologických farem od pěstitelů zLibereckého kraje a okolí? Pak pro vás dobrou zprávou je, že od poloviny června se stane Liberec třetím městem po Praze a Brnu, kde bude taková služba kmání.
Zlínsko – Vytrvalé deště, které v posledních týdnech zasáhly Zlínsko, s sebou přinesly kromě povodní další ránu. Tentokrát pro zahrádkáře. Kvůli vlhkosti se totiž vyrojilo množství slimáků, kteří rychle likvidují zeleninu na zahrádkách.
Přirozeně vypěstovanou ředkvičku nemusíte po chuti rozeznat od té koupené v sousedním supermarketu. Liší se však absencí průmyslových hnojiv a také na první pohled nevypadá tak lákavě.
Prachatice – Co vědí o zdravé výživě děti ze čtvrté třídy Základní školy Zlatá stezka v Prachaticích? Mají ve svých rodičích ty správné příklady? Na to jsme se ptali Robina Tutrinhminha, Jonatána Hrňi, Nikoly Chalupské a Barbory Wiesnerové.
Kroměřížsko – Jedenkrát týdně pár kousků ovoce či zeleniny zdarma pro děti z prvních stupňů základních škol: takovou podobu má nový projekt nazvaný Ovoce do škol, který se začíná pomaličku rozbíhat i ve vzdělávacích zařízení na Kroměřížsku.
Karviná – Že mají zelené prsty, se říká o lidech, kteří rádi tráví čas na zahradě, a vše jim doslova roste pod rukama. Zahrádkaření možná dnes vypadá jako koníček přežívající z minulosti a je spíše doménou starší generace. Ovšem „armáda“ zahrádkářů má stále vysoký početní stav.
Zlín – „Paní, pojďte si vybrat“, vyzývá prodavačka s červenými vlasy ze stánku semínek zeleniny a květin. Žena s naslouchátkem se jde podívat k jednomu z kamenných stolů a lidská zvědavost zapracuje. Za pár chvil ji následuje několik postarších dam. Výzva se neminula účinkem a za chvíli dámy odcházejí s naplněnými nákupními taškami.
Praha – Mnohé české děti téměř neznají některé tradiční druhy zeleniny, jako třeba kedluben, květák a fazolové lusky. Při pořádání Škol Zdravé Pětky v prodejnách Albert to zjistili autoři projektu Zdravá Pětka.
Mnohé české děti téměř neznají některé tradiční druhy zeleniny jako např. kedluben, květák a fazolové lusky. Při pořádání Škol Zdravé Pětky v prodejnách Albert to zjistil projekt Zdravá Pětka.
Semily – Čerstvá zelenina, ovoce, bylinky, rostlinné sazečky, vejce, živá zvířata. Pokud něco z toho potřebujete, musíte oběhnout hned několik obchodů a nakonec možná skončíte až u chovatelů a pěstitelů.
Ostrava/FOTOGALERIE, DISKUSE/ - O desítky členů ročně přichází Český zahrádkářský svaz v Ostravě. Hlavně proto, že členové stárnou a mladí se sdružovat tolik nechtějí. Přesto se tomuto koníčku stále věnují tisíce lidí.
Brno /FOTOGALERIE/ - Méně pultů se zeleninou, zato více hluku, prachu a stavební techniky. Takový obrázek letos nabízí svým návštěvníkům brněnský Zelný trh. Kvůli opravám podzemí pod náměstím totiž pro letošek musela zmizet takřka čtvrtina prodejních míst.
USA - Popcorn a limonáda neodmyslitelně patří k návštěvě kina již pro několik generací diváků. Vzrůstající dětská obezita v USA však přiměla ředitele jedné z tamějších společností, aby začal do předsálí kin prosazovat i zdravější formu občerstvení, jako jsou jogurty a vegetariánská strava.
Blanensko – Na jablkách si pochutnávají v těchto dnech žáci křtinské školy. Ovoce, šťávy a zeleninu budou dostávat ve třídě minimálně jednou do měsíce. A to zdarma.
Opavsko – Ovoce do škol. To je projekt, jehož cílem je podpora zdravé výživy, zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny i boj proti obezitě dětí. Státem dotované ovoce a zelenina je určena pro žáky 1. až 5. ročníků základních škol, tedy pro děti ve věku 6 - 10 let.
Netín - Prodej potravin ze dvora už na internetu společně nabízí přes 50 farem z celé republiky, další se registrují. Spotřebitelé si tak pro sebe mohou najít třeba přímého dodavatele mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, vajec a masa.
Také základní škola v Krouně se zapojila do projektu „Ovoce do škol“. Děti by si díky této iniciativě měly vytvořit dobré stravovací návyky a zlepšit si zdravotní stav. Epidemie obezity je hrozivá a nejmladší generace v současné době zeleninou a ovocem mnohdy pohrdá.
Jindřichohradecko– Ovoce a zeleninu zdarma budou mít podle informací vedení škol také školáci vZákladní škole vLomnici nad Lužnicí, vjindřichohradecké 6.základní škole vulici Větrná, vZákladní škole Studená, vZákladní škole vČeském Rudolci a vdalších školách regionu.
Lipovice – Z dosud nezjištěných příčin došlo v pátek před desátou hodinou večerní v Lipovicích na Prachaticku k požáru velkoobchodu s ovocem a zeleninou.
Praha - Projekt má umožnit lidem koupit si čerstvé potraviny přímo od zemědělců. Na trzích by měly být k dostání hlavně čerstvá zelenina, ovoce, bylinky, džusy a šťávy, ale také mléčné výrobky nebo řezané květiny.
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Kdo prý zná z vlastní zkušenosti mentálně postižené, ví, že jsou to lidé pohodoví a ti z hodonínského Zeleného domu pohody obzvlášť.
Brno /TEST RESTAURACÍ/ - Specialitou jsou teplá japonská jídla. Na grilech uprostřed stolů si mohou hosté sami podle chuti upravit marinované maso i zeleninu.
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Biopotraviny, biopleny i biokosmetika představuje pro mnohé lidi pouze předražený nadstandard a nafouknutou mediální bublinu. Jiní si za kvalitní chemicky neošetřené výrobky rádi připlatí. Kupují si tak jistotu, že se obklopují zdravotně nezávadnými věcmi, které jsou šetrné k jejich tělu i přírodě.
Ten, kdo chce být zdravý jako řípa, by měl sníst půl kilogramu ovoce a zeleniny denně. V chladných dnech si zeleninu můžete tepelně upravit, z jídelníčku byste ale neměli škrtnout ani tu čerstvou. A nemusí ji přitom reprezentovat jen rajčata a okurky.
Vsetín - Zelenina nezelenina, hlavně, že děti k jídlu nikdo nenutí. Dobře si vzpomínám na to, jak před dvaceti lety v naší školní jídelně putovalo maso tajně pod stolem, až skončilo v igelitovém sáčku pečlivě schovaném pod svetrem.
Kutná Hora - Nakoupit si čerstvou zeleninu od regionálních pěstitelů je v supermarketech prakticky nemožné. Tuto funkci přitom za nákupní centra v mnoha městech suplují pravidelné trhy.
Jaroměřice nad Rokytnou – Venku jsou závěje a v zahradnictví u Louckých v Jaroměřicích nad Rokytnou mají skleníky plné primulí těsně před rozkvětem, kvetoucí macešky i skalničky.