Moskva - Vědci zveřejnili mikroskopické záběry úlomků meteoritu, který v únoru dopadl nedaleko ruského města Čeljabinsk na Urale. Píše o tom dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž má detailní zkoumání fragmentů poskytnout informace o formování této vesmírné horniny a o jejím následném osudu.
Washington /VIDEO/ - Hubbleův vesmírný teleskop pořídil nedávno detailnější snímky "komety století", která by při podzimním průletu mezi Sluncem a Zemí měla být nejsvětelnější kometou viditelnou pouhým lidským okem za posledních nejméně 50 let. Překonat má dokonce i zář Měsíce v úplňku a v nejlepším případě by mohla být vidět i za bílého dne.
Praha /ABeCeDa povolání a koníčků/ - Prázdninový rozhovor Deníku: Astronomie je poslední věda, kde může udělat díru do světa i blb, žertuje astronom Josef Zahrádka.
Londýn – Nárazová vlna, kterou způsobil únorový dopad roje meteoritů v Rusku, obletěla Zemi dvakrát kolem dokola. Uvádí to studie vědců publikovaná v časopise Geophysical Research Letters. Podle vědců šlo o při nárazu o největší uvolněnou energii na jednom místě za více než sto let, informovala dnes stanice BBC.
Mys Canaveral (USA) – Američtí vědci ve vzdálenosti 22 světelných let od Země objevili systém o nejméně šesti planetách, z nichž tři jsou v takzvané obyvatelné zóně. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Obyvatelná zóna je oblast kolem hvězdy, ve které jsou podmínky vhodné pro výskyt života.
Peking – Na Zemi se dnes úspěšně vrátila čínská vesmírná loď Šen-čou 10 (Božská loď) se třemi kosmonauty na palubě. Informovala o tom agentura DPA. Návratový modul přistál v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.
Bruntál /TÉMA DENÍKU/ – Pryč jsou ty doby, kdy byly letní tábory nazývány jako pionýrské. Dnes jsou to moderně tématicky zaměřené pobyty, které jsou schopny současné děti a mládež nalákat na několikadenní či týdenní pobyt v kolektivu daleko od rodičů.
Peking - Čínská kosmonautka Wang Ja-pching dnes prostřednictvím videa podala desítkám milionů čínských školáků přednášku z vesmíru. Cílem přednášky, při níž Wang vysvětlovala fyzikální jevy ve stavu beztíže a popisovala okolní prostředí, bylo zpopularizovat čínský vesmírný program pro mládež. Tříčlenná posádka lodi Šen-čou 10 se rovněž dnes chystá vyzkoušet manuální zakotvení svého plavidla u čínského vesmírného modulu.
Paříž /VIDEO/ – Větry na Venuši, které už tak foukají rychlostí super hurikánu, se za posledních šest let ještě zrychlily, a to o ohromující třetinu. Informovali o tom vědci Evropské vesmírné agentury (ESA), které citovala agentura AFP.
ISS - Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně přistála bezpilotní evropská nákladní loď ATV-4 Albert Einstein. Spojení se uskutečnilo v 16:07 SELČ, tedy se zpožděním 21 minut oproti plánovanému času. Na orbitální komplex dopravila přes sedm tun zásob a zůstane tam deset dní.
Moskva – Bylo to jedno ze sovětských prvenství v dobývání vesmíru. Před padesáti lety, 16. června 1963, se volacím znakem Čajka (Racek) ohlásila z oběžné dráhy Valentina Těreškovová, první žena ve vesmíru.
Washington – Rovné rýhy na písečných dunách Marsu zřejmě nevytvořila voda, ale nejspíš kusy zmrzlého oxidu uhličitého, takzvaného suchého ledu, sjíždějící při tání na plynových polštářích. Podle serveru americké kosmické agentury NASA k tomuto možnému závěru dospěli vědci při studování snímků pořízených z oběžné dráhy kolem rudé planety.
Praha /VIDEO/ – Partička kouzelníků, nebezpečná hra s pamětí, komik Dirch, útok na Francii, odysea na opuštěné Zemi a rváč s mafií. To jsou novinky, které uvidíme od čtvrtka v kinech.
Peking – Čína dnes vyslala do vesmíru další pilotovanou misi. Trojice kosmonautů, včetně jedné ženy, se na palubě kosmického plavidla Šen-čou 10 vydala k čínskému experimentálnímu modulu na oběžné dráze. Posádka se má vrátit za dva týdny.
Mys Canaveral – Kolem Země dnes ráno SELČ proletěl asteroid o velikosti menšího nákladního automobilu. K planetě se přiblížil dokonce na čtyřikrát menší vzdálenost, než ve které se pohybuje Měsíc, uvedla agentura Reuters. Podle amerického Národní úřadu pro letectví a vesmír (NASA) jeho průlet nepředstavoval žádné nebezpečí.
Moskva – V dohledné době by do vesmíru měli létat pouze profesionálové, nikoliv turisté. Myslí si to bývalá sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová, která před padesáti lety, přesně 16. června 1963, jako první žena letěla do vesmíru. Sama je však ve svých 76 letech ochotna podstoupit „jednosměrný" let na Mars.
Písecko - Návštěvníci Divadla Fráni Šrámka v Písku se mohou těšit na Simonu Stašovou, Svatopluka Skopala a další herce. V milevské Latinské škole se koná festival duchovní dramatické tvorby.
Kourou - Z kosmické základny Kourou ve Francouzské Guyaně ve středu odstartovala loď ATV-4 Albert Einstein. Nákladní člun Evropské kosmické agentury (ESA) dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) přes sedm tun zásob. S orbitálním komplexem se má spojit 15. června.
Tábor – Měšice – Pokud se dítěte zeptáte, jaký svátek se 1. června slaví, na odpověď nebudete muset dlouho čekat. Svátek dětí ratolesti vnímají jako čas strávený soutěžemi, při pohádkách, ve skákacím hradě či jako den, kdy ze sebe nemusí své vědomosti sypat u tabule.
Washington – Technický pokrok snižuje náklady výzkumu vesmíru a například trojrozměrné tiskárny by mohly podle šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charlese Boldena znamenat převratný skok. Napsal o tom server Space.com. Plány, které NASA hodlá realizovat, ale částečně ohrožují úsporná opatření v USA, alespoň v krátkodobém výhledu.
ISS (oběžná dráha) – Kosmická loď Sojuz TMA-09M s tříčlennou posádkou dnes po necelých šesti hodinách od startu z kosmodromu Bajkonur zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Quito - Ekvádorská vesmírná agentura EXA oznámila, že se snaží znovu navázat kontakt se svou první a jedinou družicí. Výsledky svého úsilí by měla sdělit ještě dnes. Ekvádorský miniaturní satelit Pegaso se ve čtvrtek srazil s kosmickým odpadem tvořeným zbytky staré sovětské rakety a přestal vysílat. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
Frýdek-Místek - Dvacet tisíc mil pod mořem, Tajuplný ostrov, Dva roky prázdnin, Cesta do středu Země. Kdo by neznal například úžasná díla spisovatele Julese Verna.
Tachov – Již třetím rokem se v Revisu bude vyučovat, v rámci výuky Univerzity třetího věku, studijní obor Astronomie. Předmět Zajímavosti z astronomie a kosmonautiky volně navazuje na Základy astronomie vyučované v minulých letech.
Písecko - V Městské knihovně Písek se koná autogramiáda nové knihy fotografa Jaroslava Hübla. V zámecké kapli ve Vráži vystoupí Písecký pěvecký sbor Sonitus.
Moskva - Většina myší a pískomilů, které ruští vědci poslali ve vesmírné lodi na měsíc trvající let po oběžné dráze, pobyt na orbitě nepřežila. Vědci svůj „zvěřinec" poslali na oběžnou dráhu v rámci zkoumání účinků kosmického záření na živé organismy.
Washington /VIDEO/ - Koncem května se k Zemi přiblíží velký asteroid. Těleso dlouhé asi 2,7 kilometru ale podle serveru space.com naši planetu neohrozí. Zachová od ní odstup asi 5,8 milionu kilometrů, takže bude patnáctkrát dál než Měsíc. I když se lidstvo planetky 1998 QE2 nemusí obávat, pro vědce bude toto setkání mimořádně vzrušující.
Washington – Vesmírný teleskop Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je ochromen technickou poruchou, která by mohla vést až k předčasnému ukončení jeho pátrací mise po obyvatelných planetách mimo sluneční soustavu. Závadu vykazuje nepostradatelný mechanismus, který slouží k nasměrování teleskopu na cíl, oznámil podle světových agentur šéf vědeckého týmu NASA John Grunsfeld.
Astana – V kazašské stepi dnes ráno přistála loď Sojuz TMA-07M, ve které se po pětiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na Zem vrátili první kanadský velitel stanice Chris Hadfield, Američan Tom Marshburn a Rus Roman Romaněnko.
Paříž /ANIMACE/ – Vědci se shodují, že je naléhavě nutné začít s odklízením kosmického smetí, které krouží kolem Země, a zahájit bezpečné vypouštění satelitů bez vytváření nového odpadu v blízkém okolí naší planety. Na svých internetových stránkách to uvedla Evropská kosmická agentura (ESA).
Rakovník – První mateřská škola V Hradbách slaví sto let. Nyní má 72 míst. Děti jsou rozděleny do 3 tříd po čtyřiadvaceti. O ně se stará šest pedagogických pracovnic (včetně ředitelky). O pořádek se starají dvě provozní pracovnice, o zdravou a pestrou stravu vedoucí školní jídelny a dvě kuchařky.
Oběžná dráha - Američtí astronauti Thomas Marshburn a Chris Cassidy během sobotního spěšně zorganizovaného výstupu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného prostoru zřejmě opravili závadu, která způsobila únik čpavku z chlazení energetického systému stanice.
Houston/Moskva – Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) zaznamenala na svém chladícím zařízení únik čpavku. Závadu se pokusí opravit v sobotu dva astronauti, kteří jsou k těmto úkonům speciálně vycvičení, oznámil dnes podle agentury Reuters americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Ruské zdroje označily problém za „velmi vážný", NASA ale ujistila, že závada šestičlennou posádku ISS nijak neohrožuje.
Sydney - Obyvatelé Austrálie mohli dnes pozorovat částečné zatmění Slunce, kdy se Měsíc přesunul mezi ně a Zemi, a ponechal na obloze jen zářící sluneční obruč kolem temného středu. Informovala o tom agentura AP. Zatmění trvalo v závislosti na místě pozorování tři až šest minut a zakrylo až 95 procent Slunce.
Jičín – V pátek 10. května uvede obecně prospěšná společnost Planeta Země o. p. s. v Biografu Český ráj v Jičíně program Madagaskar – příběh pradávné Lemurie.
Washington – Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a soukromých společností jsou přesvědčeni, že i přes značné překážky by mohl první člověk odletět na Mars do 20 let. Dnes o tom informovala agentura AFP.
Washington /VIDEO/ – Mezinárodní tým vědců objevil nejhmotnější neutronovou hvězdu, pomocí níž podrobil zkoušce Einsteinovu teorii relativity v doposud nejextrémnějších podmínkách. Výsledek potvrdil, že Einstein měl pravdu, zjistil podle agentury DPA tým pod vedením Johna Antoniadise z Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v německém Bonnu.
Kroměřížsko – Ve čtvrtek večer nabídne noční obloha jedinečný pohled. Část Měsíce se dotkne zemského stínu, jeho částečné zatmění tak lze pozorovat pouhým okem: ovšem jen za předpokladu, že bude jasné počasí a nepřijde déšť. To by ale podle předpovědi meteorologů hrozit nemělo.
Valašsko - Ve čtvrtek 25. dubna nastane v první polovině noci částečné zatmění Měsíce. Jediné, které letos z České republiky uvidíme. Bohužel, toto zatmění bude docela krátké a nepříliš výrazné. Měsíc se při něm ponoří do stínu Země pouze necelými dvěma procenty svého průměru.
Valašsko - Ve čtvrtek 25. dubna nastane v první polovině noci částečné zatmění Měsíce. Jediné, které letos z České republiky uvidíme. Bohužel, toto zatmění bude docela krátké a nepříliš výrazné. Měsíc se při něm ponoří do stínu Země pouze necelými dvěma procenty svého průměru.
Washington /VIDEO/ - Vzhledem ke stále novým objevům planet podobných Zemi v naší galaxii by lidstvo podle vědců mělo začít plánovat další kroky ve snaze hledat vzdálený mimozemský život. Nedávné oznámení nálezu tří dalších potenciálně obyvatelných planet — Kepler-62e, Kepler-62f a Kepler-69c — totiž naznačuje, že vesmír je plný světů schopných podporovat život, jak jej známe.