Mezihvězdný objekt, který astronomové spatřili začátkem července, je podle expertů kometa. Těleso již dostalo i nové pojmenování 3I/ATLAS. Odborníci zároveň zjistili, odkud do Sluneční soustavy doletělo. Výzkum také ukázal, jak je staré. Kometa bude brzy viditelná i ze Země.
Nadoblačný blesk, též zvaný rudý skřítek, viditelný nad Zemí zaznamenala americká astronautka Nichole Ayersová z Mezinárodní vesmírné stanice. Pro astronomy je tento přechodný světelný úkaz stále záhadou, stejně jako další meteorologické jevy pojmenované po mytologických bytostech.
Sopka Lewotobi Laki-Laki na jihovýchodě Indonésie, která v pondělí opět ukázala svou sílu, patří mezi desítky zdejších aktivních vulkánů. Od listopadu loňského roku vybuchla již pětkrát a další erupce pravděpodobně budou následovat. Příčinou vyšší aktivity je takzvaný Ohnivý kruh nacházející se v Tichém oceánu, ten má na svědomí asi tři čtvrtiny veškeré vulkanické aktivity na Zemi.
/FOTO, VIDEO/ Litosféru, Terralónu a Temnalónu obdivují návštěvníci brněnského Festivalu planet od pondělí na Kraví hoře. Právě Litosféra je novinkou letošního sedmého ročníku oblíbené akce a představuje Zemi bez vody. První ze dvou týdnů Festivalu planet si zájemci vychutnávají od pondělí 7. července do neděle 13. července.
Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.
Rychlost rotace Země se podle předpokladů letos v červenci a v srpnu zvýší, čímž dočasně zvrátí trend postupného zpomalování. Vědci však stále netuší, proč jev nastane. Změny v otáčení lidé nepocítí.
První snímky pořízené Observatoří Very C. Rubinové v Chile poskytly pohled na miliony vzdálených galaxií i odhalily dosud neznámé planetky. Astronomové si od dosud největšího pozemského dalekohledu slibují zcela nové možnosti v průzkumu vesmíru.
Rozloučení se školním rokem, výcvikový den loveckých psů, ale i další akce jsou připraveny pro nadcházející víkend na Hranicku. Vyberte si z našich tipů.
Obrovská kometa C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) míří do Sluneční soustavy. Těleso čtrnáctkrát větší než planetka Chicxulub, která způsobila vyhynutí dinosaurů, se dostane nejblíže k Zemi v roce 2031. Hrozbu však nepředstavuje.
Planetka 2024 YR4 může po potenciálním zásahu Měsíce v roce 2032 ohrozit i satelity na oběžné dráze Země. Riziko totiž představují úlomky vymrštěné po nárazu. Nadále však platí, že pro modrou planetu nepředstavují hrozbu, jelikož pravděpodobně shoří v atmosféře.
/VIDEO/ Druhým dnem bojují hasiči s požárem na řeckém ostrově Chios, kvůli silnému větru se jej stále nepodařilo dostat pod kontrolu. Na ostrově v Egejském moři nedaleko tureckého pobřeží bylo evakuováno už 17 vesnic, podle místních médií ale oheň zatím neohrozil žádné turisty, uvedla agentura DPA.
Seriál Země gangů přináší napínavý příběh dvou znepřátelených klanů, Harriganů a Stevensonů, jejichž konflikt hrozí přerůst v otevřenou válku. V centru dění stojí Harry Da Souza, muž na špinavou práci, který se snaží zabránit katastrofě. V této roli zaujme stoicky klidný Tom Hardy, ale ani další herecké hvězdy – Pierce Brosnan a Helen Mirrenová – nezůstávají nic dlužny své pověsti. Pod taktovkou režiséra Guye Ritchieho vzniklo kriminální drama plné napětí, zvratů a akčních scén. K vidění je na SkyShowtime.
Evropské družice v rámci mise Proba-3 vytvořily první umělé zatmění Slunce. Formace, při které jeden satelit zacloní hvězdu, aby ji mohlo druhé zařízení pozorovat, pomůže astronomům při výzkumu koróny a dalších aspektů. Vědcům umožňuje vytvořit hodiny trvající zatmění na požádání.
Vědci z NASA zvýšili pravděpodobnost kolize planetky 2024 YR4 s Měsícem, ke které může dojít v roce 2032. Možnost střetu změnili po letošním posledním pozorování přes Vesmírný dalekohled Jamese Webba. Další analýza bude až za čtyři roky, kdy se těleso opět přiblíží k Zemi, pro kterou stále nepředstavuje riziko.
/FOTO/ Výjimečný host navštívil o víkendu Letovice. Do místního muzea dorazil první a dosud jediný československý kosmonaut Vladimír Remek, který osobně zahájil výstavu Miřte ke hvězdám. Ta připomíná 50 let činnosti Raketomodelářského klubu Letovice a potrvá až do září tohoto roku.
Stará televize může posloužit třeba jako velký holubník. Trafostanici v ulici Kyjevská v Brně-Starém Lískovci zdobí nová malba. Její tvorba zabrala autorům tři dny.
/FOTO, VIDEO/ Nafukovací Litosféru, tedy model Země bez vody, představí letošní sedmý ročník oblíbeného Festivalu planet. Výstavu obřích nafukovacích těles si návštěvníci vychutnají na brněnské Kraví hoře. Na travnaté ploše pod Hvězdárnou a planetáriem Brno spatří ve druhém červencovém týdnu tři nafukovací modely planet, a to novou Litosféru, Terralónu a Temnalónu.
Planetárium Gymnázia Cheb nabízí netradiční zážitek a vzdělávání pro základní a střední školy, je ale přístupné i veřejnosti. I když jde rozměry o menší planetárium s kapacitou 44 míst, je to jediné zařízení svého druhu v Karlovarském kraji. Vloni navíc doplnilo technologii o digitální projekční systém, řekl ČTK jeden z lektorů planetária Jan Dirlbeck.
Vědci před několika dny pořídili prostřednictvím Velmi velkého dalekohledu Evropské jižní observatoře v Chile snímek vznikající planety větší než Jupiter na oběžné dráze vzdálené mladé hvězdy. V červnu zveřejněné záběry naznačily, že se může jednat o vzácný příklad planety objevené v ještě raném stádiu vývoje.
Planetárium Ostrava v letošním roce slaví 45 let. Připravuje stavbu měsíční kolonie i dětského hřiště. Letos získá také nové interaktivní exponáty, například plošinu simulující zemětřesení. ČTK to řekla jeho vedoucí Milada Svobodová. Planetárium Ostrava, které je součástí Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), vzniklo v roce 1980.
Astronomovi Petru Horálkovi z Fyzikálního ústavu v Opavě se v sobotu na Vysočině podařilo vyfotit před Sluncem siluetu Mezinárodní kosmické stanice ISS. Úkaz je sice v Česku možný spatřit několikrát do měsíce, ale v tomto případě byla ISS během jevu velmi vysoko a tedy úhlově dostatečně velká. Bylo tak možné zaznamenat i detaily jako solární panely nebo některé větší moduly, sdělil ČTK Horálek.
Astronomovi Petru Horálkovi z Fyzikálního ústavu v Opavě se v sobotu 14. června na Vysočině podařilo vyfotit před Sluncem siluetu Mezinárodní kosmické stanice ISS. Úkaz je sice v Česku možný spatřit několikrát do měsíce, ale v tomto případě byla ISS během jevu velmi vysoko a tedy úhlově dostatečně velká. Bylo tak možné zaznamenat i detaily jako solární panely nebo některé větší moduly, sdělil ČTK Horálek.
/VIDEO, FOTO/ Pražské planetárium se po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřelo veřejnosti. Návštěvníky láká na zcela nový zážitek. Modernizovaná kopule je nyní unikátní obří obrazovkou se 45 miliony LEDek, což mění tradiční „promítání“ na působivou vizuální show. Planetárium se tak stává multifunkčním prostorem, kde se vzdělávání má snoubit s rozšířenou nabídkou zábavy.
Planetárium v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku nabízí vzhledem ke své menší kapacitě často programy přizpůsobené návštěvníkům i jejich zájmům. V planetáriu je místo pro 30 lidí, často ho zaplní jedna školní třída.
Umělá inteligence, záchrana lidských životů i cesta do vesmíru. To nejsou titulky vědeckých magazínů, ale skutečné příběhy českých středoškoláků, kteří se utkali ve finále soutěže Nejlepší student. To proběhlo v Jičíně pod záštitou firmy MICRORISC, lídra v oblasti výzkumu a technologií. Absolutním vítězem se stal Nikolas Pippal z Olomouce – autor programu pro detekci mozkových nádorů, který už dnes pomáhá chirurgům.
Akční adventura Stellar Blade je po více než roce od exkluzivního vydání pro PlayStation 5 konečně dostupná i na počítačích. Postapokalyptické sci-fi zaujme především propracovaným soubojovým systémem přizpůsobeným i nenáročným hráčům, a také originálním dějem s charakteristickými postavami. Zejména hlavní hrdinka Eve vzbudila svou smyslností velké pozdvižení. Vznikají i modifikace, které se ji snaží zcela odhalit.
Planetky neboli asteroidy patří sice mezi malá vesmírná tělesa, i tak ale poutají velkou pozornost. Některé se mohou přiblížit k Zemi a hrozit naší civilizaci katastrofickou srážkou. Lidé planetky objevují, pozorují a dávají jim zajímavá jména. A o tom je nová výstava u hvězdárny.
Pouličním divadlem ožije v pátek večer náměstí před libereckou radnicí. Kulisy budou tvořit tři vesmírné objekty a diváky čeká zdarma jedinečný zážitek pod širým nebem.
Kočičí moč, marcipán nebo zkažená vejce jsou příklady pachů, které se vyskytují ve vesmíru. Tým vědců z Westminsterské univerzity analyzuje mimozemské látky, aby dokázal odkrýt vůně světů v Sluneční soustavě i ve vzdálenějších systémech. Na aktuální výzkum upozornila BBC.
Nosatá fialová žába patří k nejpozoruhodnějším tvorům naší planety. Vědci ji objevili teprve před zhruba dvaceti lety, ačkoliv tento druh obýval Zemi už v době, kdy po ní kráčeli dinosauři. Zvláštní žába unikala lidské pozornosti mimo jiné díky tomu, že žije v poměrně málo probádaném území indického pohoří Západní Ghát. Dalším důvodem je její skrytý způsob života – většinu času tráví pod zemí, podobně jako krtek.
Co je to medomet a k čemu se používá, co se děje ve včelím úle během roku, mají všechny včely žihadlo? Na tyto otázky získáte odpovědi a další zajímavosti o životě včel se dozvíte následující sobotu v ostravské zoologické zahradě, kde proběhne akce věnovaná včelám a včelaření. Lidé se mohou těšit na tradiční medobraní spojené s ochutnávkou právě vytočeného medu.
O dva dny si letos prodlouží letní prázdniny žáci Základní školy Trávník. Vysvědčení převezmou už ve středu 25. června. Důvodem jsou stavební práce, které zde budou probíhat. Ve škole se totiž plánuje hned několik investic. Půjde o renovaci povrchu hřiště, opravu venkovní podlahy v atriu a vybudování dílny.
Astronomové poprvé vytvořili barevné snímky supermasivní černé díry. Díky nové metodě zpracování dat z radioteleskopů mohou rozpoznat různá neviditelná rádiová pásma a pomocí počítače je upravit na barevné spektrum viditelné pro člověka. Výzkum má v budoucnu umožnit skrz vesmírné dalekohledy přímo pořizovat v reálném čase barevné snímky černých děr. Na studii upozornil Universe Today.
V neděli po setmění by se mohla i v Česku objevit polární záře, pozorování tohoto fotogenického přírodního jevu ale zřejmě pokazí oblačné počasí s bouřkami. Iinformoval o tom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Polární záře je průvodním jevem silné geomagnetické bouře na Slunci.
Asteroidy vyskytující se na takzvaných koorbitálních drahách kolem Venuše jsou možným rizikem pro Zemi. Brazilští vědci se zabývají pravděpodobností kolize. Dále se snaží zjistit, kolik dosud nezaznamenaných planetek se v oblasti ještě skrývá. Monitorování je složitější kvůli nepředvídatelným drahám těles. Na studii upozornil server Universe Today.
Při příležitosti Muzejní noci v Chrudimi se veřejnosti otevřely také prostory Národního geoparku Železné hory. Návštěvníci mohli zdarma zhlédnout sbírku nerostů a s pomocí UV baterek objevovat kouzlo minerálů, které ve tmě zářily různými barvami.
Největší planeta Sluneční soustavy byla podle vědců na počátku až 2,5krát větší, než je v současnosti. Američtí astronomové nyní zjistili, že planeta se poté pod vlivem vlastní gravitace smrštila a ztratila objem. Zjištění mají odborníkům pomoci lépe pochopit formování planet.
Dosud neznámý druh bakterie objevili vědci na čínské vesmírné stanici Tchien-kung. Mikrob si osvojil několik vlastností, které mu umožnily přežít v drsných kosmických podmínkách. Odborníci zjišťují, zda mikroorganismus nevyskytující se na Zemi může být nebezpečný pro člověka.
Před 65 lety v Chile zaznamenali nejsilnější zemětřesení od počátku měření. Chvění bylo cítit až na Havaji, podle odborníků se rozvibrovala celá Země. V Chile se v zemi se otevřely obrovské trhliny, z nichž vystřikovala podzemní voda. To, co následovalo po otřesech, ale bylo na mnoha místech ještě horší. Pobřeží jihoamerického státu, a s časovým odstupem také Havaje či Japonska, zasáhly tsunami. Zemětřesení a obří vlny zabily odhadem tisíce lidí. Situace připomínala apokalypsu.
Letošní školní rok se dobrovolníci z řad studentů a vybraní učitelé naší školy stali součástí týmu, který se snaží získat pro ZŠ Heyrovského titul „Světová škola“. Toto ocenění mohou získat školy, které seznamují žáky s globálními tématy této doby.
Na Dobrošově a pod Ostaší se v minulých dnech zrodila Země. Šestimetrovou nafukovací planetou zve Místní akční skupina (MAS) Stolové hory na středu 21. května do Velkého Poříčí, kde se odehraje Den planety MAS. Celodenní program nabídne příchozím nejen zábavu, ale i novinky a dopřeje jim i pocit, že udělali něco pro zdraví a zároveň podpořili dobrou myšlenku.
Napadlo vás někdy, kolik funkčních automobilů na světě vlastně je? A jak tento počet souvisí s celkovým počtem obyvatel planety? Údaje uvedené níže, vycházející z výzkumu agentury Hedges & Company, která se specializuje na automobilové průzkumy a marketing, jsou sice do jisté míry orientační, přesto nabízejí zajímavý pohled na celkovou situaci.
Vozítko Perseverance pořídilo vůbec první záběr polární záře na Marsu zachycený kamerou z povrchu planety. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nyní zveřejnil snímek, který vozítko vytvořilo loni po silné sluneční erupci, jejíž částice zasáhly atmosféru rudé planety.
Záběry z kamery umístěné v solární farmě v Barmě ukázaly sílu ničivého zemětřesení, které letos v březnu asijskou zemi zasáhlo. Na videu si lze všimnout trhliny, jež způsobila posun půdy o téměř dva metry. Odborníci tvrdí, že se jedná o první snímky zachycující tuto událost.
Dostal se až na motocyklový vrchol a nedávno zdolal další. Bývalý brněnský jezdec Karel Abraham závodil s těmi nejlepšími v nejprestižnějším seriálu MotoGP, a nyní zdolal další životní výzvu. Vylezl na nejvyšší bod planety Země, slavný Mount Everest. O zdolání nejvýše položeného místa ve výšce 8849 metrů nad zemí informoval na sociální síti Instagram.
Neidentifikovaný létající objekt (UFO z anglického Unidentified Flying Object) údajně ztroskotal v Kolumbii. Místní jej považují za mimozemský předmět, jelikož má tvar koule a obsahuje podivné nápisy. Vědci však stále provádějí analýzy, aby určili původ tělesa. Zatím zjistili, že nenese známky lidské práce. Podle skeptiků může být celý incident podvod.
/FOTOGALERIE/ Po křtu kovového tyranosaura rexe do své expozice, přichází KovoZoo Staré Město s další novinkou navazující na téma Pravěk. Od 1. května až do 31. října letošního roku je v Muzeu kovářského řemesla v KovoZoo k vidění výstava Tajemství železa a vesmírných kovů.
U Marvela přehodili výhybku. Superhrdinové zachraňující svět už pár let netáhnou. A tak do boje vyrazil Thunderbolts*, třicátý šestý film ve známém komiksovém vesmíru. Hrdinové se konečně přestali brát vážně, a je s nimi vcelku zábava. Alespoň podle některých kritiků.
Tom Cruise už zase účtuje. Ve své (údajně) poslední Mission Impossible, kterou představí nejprve v Cannes a poté v kinech. Budou s ním soupeřit Karate Kid, Lilo a Stitch, dalajláma, čeští teenageři ze střední a zkusí to i Hurvínek. Zkuste se inspirovat květnovými tipy Deníku.