Jedny z nejostřejších záběrů protoplanetárních disků uvnitř několika raných hvězdných soustav pořídil mezinárodní tým vědců prostřednictvím observatoře ALMA v Chile. Data pomohou zpřesnit informace o procesech při vzniku planet. Nová metoda pozorování odborníkům rovněž umožní najít mnohem mladší tělesa než kdykoli předtím.
V úterý nad ránem dostanou lidé v Česku příležitost spatřit meteorický roj éta Akvaridy pocházející z Halleyovy komety. Podmínky pro pozorování v případě přívětivého počasí mohou být dobré, byť se zpočátku na obloze objeví i Měsíc. Také je možné ještě zahlédnout Mars v Jesličkách.
Neviditelný molekulární oblak v blízkosti Země objevili astrofyzici z Velké Británie a USA. Úkaz z prachu a plynu je tak obrovský, že v případě viditelnosti by ozářil výraznou plochu noční oblohy. Vědci jej chtějí studovat kvůli lepšímu pochopení vzniku hvězd a planet v galaxii Mléčná dráha i mimo ni.
Den Země tradičně připadá na 22. dubna, ale v České republice se většina programů koná o víkendu 26. a 27. dubna 2025. Proto i my v družině jsme zvolili termín 25. dubna.
Hlavní konstrukce vesmírné družice ROSE-L, která by měla v roce 2028 vyrazit na oběžnou dráhu, je těsně před dokončením. Model montuje společnost S.A.B. Aerospace v Brně a na jeho výrobě se podílí 29 firem z 15 zemí. Satelit pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) bude sloužit k monitorování zemského povrchu.
Vyřazená sovětská družice Kosmos 482 ze 70. let minulého století v současné době míří k povrchu Země. Dopadnout má v následujícím týdnu, místo však nelze přesně určit. Možná je celá oblast od Velké Británie pro Nový Zéland. Riziko ale nepředstavuje. Průlet atmosférou nejspíš bude možné pozorovat.
Exoplaneta BD+05 4868 Ab se vlivem působení blízké hvězdy rychle rozpadá. Astronomové z Massachusettského technologického institutu zjistili, že kvůli tomu za sebou táhne několik milionů kilometrů dlouhý ohon, podobně jako kometa.
V sobotu 26. dubna si Zoo Ostrava tématickým programem připomene Den Země, který tradičně připadá na dvaadvacátý den čtvrtého měsíce v roce. Na co se návštěvníci mohou těšit?
Vozítko Perseverance objevilo v marťanském kráteru Jezero plovoucí kámen a několik dalších neobvyklých hornin. Astronomy z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) překvapilo, že je spatřili v oblasti, kde původně nemají být. Nyní se snaží zjistit, co je do jiné lokace přeneslo.
Ambiciózní mnohamiliardový projekt, který umožnil astronomům sledovat skrz velmi ostré snímky Sluneční soustavu i vzdálená kosmická tělesa a přispěl spoustou klíčových objevů. Mnoho z nich přitom lze spatřit na fotografiích. Mise Hubbleova vesmírného dalekohledu začala před pětatřiceti lety, 24. dubna 1990, když jej na oběžnou dráhu Země nechal vynést americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA).
/FOTOGALERIE/ Den Země, který každoročně připadá na 22. dubna, je po celém světě věnován oslavě naší planety a ochraně životního prostředí. Město Dobříš se k této iniciativě tradičně připojuje, a to celým Týdnem Země, který letos bude probíhat až do 27. dubna.
Brněnský park, náměstí i zoo budou o víkendu patřit planetě Zemi. V sobotu 26. dubna se konají hned tři tematicky laděné akce. Program potěší rodiny s dětmi i dospělé, kteří se chtějí pobavit a zároveň se něco dozvědět.
Možnost vrátit se do minulosti nabízí důl v německém Messelu. Toto paleontologické naleziště uchovává zkameněliny staré miliony let, které nám poskytují unikátní svědectví o vývoji savců na naší planetě.
Sokol stěhovavý, který byl v naší republice kvůli používání insekticidu DDT, jenž mu způsoboval neplodnost, vyhuben, se úspěšně vrací na Šumavu. První hnízdění tu bylo potvrzeno počátkem 90. let minulého století a od té doby párů stále přibývá. Přispívá k tomu i ochrana tohoto dravce, mimo jiné dočasná uzavírání některých turistických stezek na české i německé straně.
Vloni na podzim zmizela ze zahrady Hvězdárny a planetária České Budějovice planeta Země. Odcizit celou planetu není jen tak, a tak vzbudil tento čin nebývalou pozornost. Jednalo se sice jen o model velikosti sedm centimetrů, ručně malovaná Země však zmizela beze stopy a návštěvníkům zahrady pak jejich nejoblíbenější planeta velmi chyběla.
Češi mohli v noci na čtvrtek 17. dubna opět pozorovat polární záři. Slabě viditelný jev bylo možné spatřit prostřednictvím fotoaparátů i na mobilních zařízeních. Důvodem vzniku jsou erupce na Slunci vyvrhující hmotu směrem k Zemi. Aktivita by mohla vydržet i po Velikonocích.
Vědci objevili pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba náznaky života na vzdálené planetě. Tým vědců z Cambdrigeské univerzity zkoumal atmosféru na obří exoplanetě s názvem K2-18b a objevil známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy. Napsal o tom britský server BBC.
Americká zpěvačka Katy Perry s ryze ženskou posádkou v pondělí 14. dubna absolvovala prostřednictvím suborbitální rakety New Shepard společnosti Blue Origin let k pomyslným hranicím vesmíru. Během cesty zpívala slavnou píseň od Louise Armstronga. Po přistání pak sdělila své pocity i motivaci napsat o události vlastní song. Popová hvězda se tak zařadila mezi další celebrity, které se v nedávné minulosti podívaly mimo Zemi.
Nasytit více než osm miliard lidí žijících v současné době na planetě Zemi, není snadné a musíme tradičnímu zemědělství pomoci. Ať už novými technologiemi, nebo třeba hnojivy. Samozřejmě šetrnými k životnímu prostředí. Výroba hnojiv jde s vývojem zemědělství ruku v ruce.
/FOTO/ Obyvatelé Otína se opět zapojili do krajské akce Čistá Vysočina. Dobrovolníci všech věkových kategorií vyrazili do okolí obce s cílem uklidit odpadky, které po sobě zanechali řidiči a kolemjdoucí. Přečtěte si článek o tradiční úklidové akci od místní kronikářky Miroslavy Jurkasové.
Nově objevená kometa C/2025 F2 (SWAN) se přibližuje k Zemi i Slunci, čímž je pro pozemské pozorovatele stále viditelnější. Lidé ze severní polokoule, kde se nachází i Česká republika, mohou prostřednictvím astronomických zařízení spatřit její zelené světlo. Pokud přežije průlet kolem centrální hvězdy, v květnu ji pravděpodobně bude možné pozorovat i pouhým okem. Příležitost se naskytne pouze letos, další až za více než milion let.
Americká popová zpěvačka Katy Perry a snoubenka amerického miliardáře Jeffa Bezose Lauren Sánchezová s dalšími členkami ryze ženské posádky vzlétly do vesmíru v rámci mise společnosti Blue Origin. Let suborbitální rakety New Shepard Bezosovy společnosti Blue Origin za Kármánovu hranici, která tvoří pomyslný předěl mezi pozemskou atmosférou a kosmem, i s návratem pomocí padáku trval deset minut a 22 sekund.
O víkendu bylo možné z Česka spatřit zdánlivě nejmenší úplněk letošního roku, kterému se rovněž přezdívá růžový. Mimořádnou podívanou pak zajistil prolétající meteor, který byl na obloze viditelný v blízkosti zemského souputníka. Na událost upozornili astronomové z Hvězdárny a planetária Brno.
Počátky života na Zemi před miliardami let možná zažehnula elektrická energie. Podle nové studie mohly mikroblesky mezi kapkami vody vyvolat chemické reakce potřebné k vytvoření organických molekul, které jsou základem života. Tyto mikroblesky by tak hrály klíčovou roli ve vznikuživota na naší planetě.
Rozsáhlou polární záři kolem planety Neptun rozpoznali astronomové z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na snímcích pořízených Vesmírným dalekohledem Jamese Webba. Jedná se o první důkaz fenoménu vyskytujícího se tak daleko od Slunce. Zároveň potvrzuje přítomnost jevu v celé Sluneční soustavě.
Jedním z největších příběhů 2. poloviny 20. století zůstává pilotovaný vesmírný let Apollo 13, který se v dubnu 1970 proměnil z bezmála rutinní cesty na Měsíc v dramatický boj o život tří astronautů. Celosvětově jej připomenul 30 let starý film režiséra Rona Howarda Apollo 13, jenž ale současně část dění zafixoval v paměti lidí jinak, než jak se událo. Včetně slavné věty: „Houstone, máme problém.“ V reálu zněla trochu jinak.
/FOTO/ Najdete světlo svého domova? Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svých sociálních sítích snímek pořízený z výšky stovek kilometrů nad Zemí. Na fotografii, kterou zpracoval meteorolog Martin Setvák, je Česká republika zachycena v noci 4. dubna, krátce po západu Měsíce.
Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vytvořili prostřednictvím kvašení sójovou pastu, která je v tradiční japonské kuchyni známá jako miso. Vzorek posléze ochutnali vědci na Zemi, aby srovnali jeho chuť s pozemským receptem. Výzkum má pomoci s rozšířením kulinářských možností pro lidské posádky ve vesmíru i s pochopením mimozemského života.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba nyní potvrdil předchozí výpočty astronomů, podle kterých planetka 2024 YR4 může v roce 2032 zasáhnout Měsíc. Pravděpodobnost je však malá. Pokud by ke srážce došlo, důsledky podle vědců nebudou katastrofální. Nadále také platí, že srážka asteroidu se Zemí nehrozí.
Výzkum sedimentů z Velké modré díry u středoamerického Belize odhalil, že v příštích desetiletích může výrazně přibývat ničivých tropických bouří v Karibiku. Geologové se to domnívají na základě historických důkazů usazenin ukazujících, že během tisíců let se frekvence cyklónů nepřetržitě zvyšovala.
Jak zvláštní je návrat na Zemi po dlouhé době ve vesmíru popsali astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Butch Wilmore a Sunita Williamsová. Jejich plánovaná osm dní trvající mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se kvůli technickým problémům lodi Boeing Starliner protáhla na víc než devět měsíců. Dvojice astronautů se na Zemi vrátila 19. března na palubě lodi SpaceX Dragon, která přistála v oceánu u pobřeží Floridy. Po návratu ocenili, jak se lidské tělo dokáže přizpůsobit gravitaci a znovu dosahovat dřívějších fyzických výkonů. Rozhovor s nimi zveřejnil portál BBC.
Na apríla bude pozorovatelný srpek Měsíce v blízkosti hvězdokupy Plejády. A pozorovatelé s triedrem dokonce mají příležitost zahlédnout i dobře viditelnou planetu Uran. Experti proto radí, jak se na pozorování připravit. Sledovat zmíněné události ale musí umožnit vhodné počasí.
Krátce před polednem poslední březnové soboty hrál na obloze významnou roli Měsíc. Pomalu se zakusoval do Slunce a pozorovatelům nabídl podívanou, která se na nebi odehraje jednou do roka.
Kosmické trosky dopadající v obydlených oblastech během posledních měsíců jsou naprosto výjimečné. Specialista na kosmonautiku Jan Spratek z Planetária Praha a Vzdělávací kanceláře Evropské kosmické agentury (ESA) pro Českou republiku v rozhovoru pro Deník vysvětlil, proč k incidentům v Polsku či v Karibiku letos došlo, a z jakého důvodu se lidé nemusí obávat padajících technologií z vesmíru. Také přiblížil, jakým způsobem lze oběžnou dráhu Země čistit od kosmického smetí.
V sobotu nastalo částečné zatmění Slunce, které bylo kvůli meteorologickým podmínkám pozorovatelné pouze na některých místech Česka. Moravskoslezská metropole patřila k těm šťastnějším lokalitám. Planetárium v Ostravě proto připravilo speciální program.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V sobotu 29. března nastalo částečné zatmění Slunce, které bylo kvůli nestabilním meteorologickým podmínkám pozorovatelné pouze na některých místech České republiky. Moravskoslezská metropole patřila k těm šťastnějším lokalitám. Speciální program k tomuto vesmírnému úkazu připravilo také Planetárium v Ostravě.
Částečné zatmění Slunce, které by mělo být viditelné i u nás, ohlásili na sobotu 29. března astronomové. Předpověď meteorologů však naznačuje, že tento úkaz může zakrýt oblačnost. Pokud se počasí umoudří, Měsíc zakryje až pětinu slunečního disku. Pro bezpečné pozorování je důležité použít vhodné filtry. Ideální jsou svářečské sklo nebo speciální brýle.
Slunce částečně schované za Měsícem mohou již v sobotu pozorovat obyvatelé České republiky. Pokud bude vhodné počasí, lidé jej z tuzemských míst spatří po roce a půl čekání. K vidění jevu však bude nutné použít vybavení, které chrání oči.
Astronomové pomocí observatoře ALMA objevili kyslík v nejvzdálenější známé galaxii zvané JADES-GS-z14-0. Překvapující nález plynného chemického prvku je podle nich důkazem rychlého dospívání galaxií, což odborníky nutí přehodnotit znalosti o jejich formování v raném vesmíru. Pro existenci mimozemského života však pouhý výskyt plynu nestačí. O úspěchu evropských expertů informovala Evropská jižní observatoř.
Techmania Science Center v Plzni představila novou expozici, která má za cíl široké veřejnosti hravou a odlehčenou formou představit palčivá témata dnešního světa. Návštěvníkům nebudou prezentovány katastrofické scénáře, naopak by se v expozičním prostoru měli díky zvukům přírody, světelným prvkům a specifické vůni uvolnit a cítit příjemně.
Nově pořízené snímky z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba ukazují ve vysokém rozlišení takzvaný Herbigův-Harův objekt, který tvarem připomíná tornádo. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské kosmické agentury (ESA) mohou díky tomu lépe pochopit vliv plynů vytvořených při formování hvězd na okolí i vlastnosti pozorovaného úkazu. Detailní záběr i poprvé odhalil spirální galaxii.
V pondělí pozdě večer se na noční obloze nejen nad Orlickem objevil neobvyklý nebeský úkaz, který upoutal pozornost lidí. Zářící spirála, která byla jak z nějakého sci-fi filmu, vyvolala řadu spekulací o svém původu. Tento fascinující jev však má své vysvětlení, které souvisí se startem rakety Falcon-9 od SpaceX.
Lidé po celé republice včera večer sledovali neobvyklý úkaz na obloze. Kolem 21. hodiny se objevil modrý světelný obrazec, který se postupně stočil do spirály. Záhadný jev vyvolal vlnu spekulací a na sociálních sítích se začaly objevovat desítky příspěvků s fotografiemi.
Neobvyklý útvar na noční obloze mohli v pondělí 24. března pozdě večer vidět lidé na noční obloze nad Evropou. Zářící spirála, která byla viditelná i nad Ústeckem, vyvolala řadu spekulací. Nebyl to ale portál do jiné dimenze, ani mimozemská flotila Aštara Šerana bránící Zemi před zlými Reptiliány. Kdo ovšem přesto přemýšlel o nějakém kosmickém plavidle, nespletl se.
Tento významný ekologický svátek, kterým bezesporu Světový den vody je, připadá na 22. března. Vznikl z iniciativy Organizace spojených národů a vede nás k zamyšlení nad využitím vody a uvědoměním si, že jsou na světě místa, kde je tato vzácná tekutina téměř nedostupná. Děti z přírodovědného kroužku školy připravily projekt, který nás provázel výukou.
Na obloze nad Českem se objevila neobvyklá spirálová záře, která upoutala pozornost astronomů i laiků. Fascinující jev vyvolal řadu spekulací. Jeho původ však není mimozemský. Nešlo o UFO, jak si někteří lidé mysleli. Příčinou jasného světla byla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.
Všimli jste si? V pondělí 24. března pozdě večer byl k vidění mimořádný nebeský úkaz. Podivuhodná spirála, zářící modravým světlem uprostřed temné noční oblohy, vzbudila pozornost a zvědavost pozorovatelů - profesionálů i laiků.
V pondělí 24. března večer se na obloze nad Chomutovskem objevila světelná spirála, která vzbudila zvědavost mnoha obyvatel. Mnozí ji zachytili na fotografie a sociální sítě zaplavily dotazy, o jaký jev se jedná. Jeho původ však není záhadný, jak se mohlo zdát na první pohled. Příčinou jasného světla nebyla žádná anomálie nebo mimozemský úkaz, ale raketa Falcon-9 společnosti SpaceX, kterou založil miliardář Elon Musk.