Kosmická sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zachytila ohromující podívanou na severním pólu Jupiteru. Na fotografii lze vidět zelenou záři blesku uvnitř jednoho z mnoha vírů, které se vyskytují nad touto částí plynného obra.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Hledat zdroje surovin ve vesmíru bude cílem české kosmické mise Slavia, která úspěšně dokončila přípravnou fázi ověřující její celkové technické řešení. Mise by měla na oběžnou dráhu Země vynést dva satelity vybavené pokročilými technologiemi, svůj let má odstartovat v roce 2027. Projekt zaštítila Evropská kosmická agentura (ESA) a podpořilo ji i české ministerstvo dopravy. V úterý 20. června o tom informovala Akademie věd (AV ČR).
Někteří rodiče i žáci si mnohdy stěžují, že se na základních školách učí stále stejně jako před desítkami let, i když už je nyní doba modernější a přístupnější jiným způsobům. Ale není tomu tak všude.
Tisíc figurek stavebnice LEGO bylo vysláno do vesmíru. S sebou měly speciální sondy, takže zejména mládež mohla sledovat, kudy letí i jaká je okolní teplota. Celá vesmírná mise se dostala opravdu vysoko, než však došlo k něčemu, co si málokdo přál.
Temná planeta Země, takzvaná Temnalóna, se stane hlavním tahákem Festivalu planet v Brně. Uskuteční se ve dvou termínech. Od 10. do 16. července a poté mezi 1. a 8. srpnem.
Temná planeta Země, takzvaná Temnalóna, se stane hlavním tahákem Festivalu planet v Brně. Uskuteční se ve dvou termínech. Od 10. do 16. července a poté mezi 1. a 8. srpnem.
Země má velmi vytrvalého vesmírného souputníka. Astronomové na něj přišli teprve nedávno. Jde totiž o asteroid široký do dvaceti metrů a krouží miliony kilometrů od naší planety. Na své oběžné dráze setrvává už přes dva tisíce let. Badatelé ujišťují, že na Zemi se pravděpodobně nezřítí.
Tým expertů a umělců připravil cvičení pro všechny, kteří pátrají po stopách mimozemského života. Z družice u Marsu nechal ve středu večer poslat kódovaný signál. Všem zájemcům nabídne příležitost vyzkoušet si, jak vypadá snaha rozluštit a pochopit signál z vesmíru. Badatelé nedávno spočítali, že na rádiové signály ze Země by skuteční mimozemšťané mohli odpovědět už v roce 2029.
Do projektu s názvem Dotkni se vesmíru se zapojili šikovní školáci z rokycanské devítiletky TGM. Cílem je vyslání stratosférického balónu do výšky 35 kilometrů.
K pěti nejznámějším událostem, po kterých na Zemi vymizela většina života, připojují nové výzkumy ještě starší ztrátu biodiverzity. Badatelé původně chtěli hlavně provětrat databáze fosilií, ale v datech našli výstrahy platné i pro současnost. Totiž úbytek kyslíku ve vodě.
Badatelé prošli čtvrt milionu družicových snímků jezer z let 1992 až 2020, dívali se a počítali. Zjistili, že ročně zmizí kolem dvaadvaceti miliard tun vody. Závěry studie ukazují, že značnou roli hraje jak přímá lidská činnost, tak dopady změny klimatu.
Evropský parlament na svém posledním zasedání ve Štrasburku přijal jasnou většinou evropskou směrnici, která má zásadně snížit množství metanu v atmosféře. Metan působí na globální oteplování nejhůře ze všech skleníkových plynů. Je ho sice méně, ale při zadržování tepla v atmosféře je asi pětadvacetkrát horší než oxid uhličitý. Proto je jeho vliv na zvyšování teploty na Zemi velmi zásadní.
Byla středa 16. května 1888. Před odborné publikum složené z pracovníků Amerického ústavu elektrických inženýrů předstoupil Nikola Tesla, aby jim představil „nový systém střídavých proudových motorů a transformátorů“. Nebyl to jeho první ani poslední vynález – na svém kontě jich měl víc než Edison. Přesto byl obchodně méně úspěšný a některé jeho vynálezy dodnes děsí vyznavače konspiračních teorií.
Bylo to naposledy, kdy nějaký Američan letěl do kosmu sám. Program Mercury, který stál v počátcích amerického dobývání vesmíru, završil před 60 lety let Mercury-Atlas 9. Do té doby rekordní čas ve vesmíru při něm strávil astronaut Gordon Cooper. V kosmické agentuře NASA byl známý jako rebel způsobující množství problémů, při své kosmické výpravě ale dokázal, že vedení úřadu schopnosti astronautů podceňuje. A také vytvořil mapu pokladů.
Mezinárodní tým vědců zachytil největší vesmírnou explozi v historii zkoumání vesmíru. Nepředstavitelně velký a jasný výbuch se původně jevil jako nenápadný záblesk na noční obloze, jeho plný rozsah odhalila až následná pozorování. Explozi patrně vyvolal oblak plynu, který pohltila černá díra, píše s odkazem na studii zveřejněnou v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society list The Guardian.
Záhadné dunění a podivné zvuky, které vědci nedokážou přiřadit k žádnému zdroji, zachytily nedávno v zemské atmosféře obří solární balony. Mohlo by se jednat o silnou bouři, či turbulenci, jistě to však odborníci neví.
Nový dalekohled, sluneční soustava ze skla, virtuální realita, hra pro nejmenší děti i 3D poutavé astronomicky-zábavné filmy. Budějovická hvězdárna a planetárium představila novinky, které nachystala na letošní sezonu. Nahlédněte s Deníkem.
Česká republika nepatří, na rozdíl třeba od Antarktidy nebo Spojených států amerických, k území, kde by si tělesa z vesmíru takzvaně podávala dveře. Přesto se u nás najde celkem slušné množství zajímavých věcí, které mají právě s vesmírem nebo kosmonautikou hodně společného. Nachází se v muzejních sbírkách.
Nový ruský film, který aktuálně trhá rekordy v zahraničních kinech, posunuje filmařinu o level dál. Byl natočen mimo jiné během dvanáctidenní mise ve vesmíru. Projekt tak překračuje hranice filmové, pozemské a kulturní.
Pohlednici doslova z konce světa dostali před časem astronomové při pozorování jevů v souhvězdí Orla. Trvalo jim rok, než rozeznali, že vůbec poprvé dokázali zachytit pohlcení planety umírající hvězdou. Viděli, co se za miliardy let nejspíš odehraje i v naší sluneční soustavě.
Ahoooj dubne, loučíme se s tebou… Přichystal jsi nám samé skvělé akce. A vy se s námi pojďte podívat, co všechno jsme v dubnu stihli udělat. Bylo toho hodně a děti z Paraplíčka si to moc užily. Předškoláci poprvé vyrazili na plavecký výcvik do prachatického bazénu.
I když poslední posádka opustí Mezinárodní vesmírnou stanci (ISS) až v roce 2030, experti mají už teď plné ruce práce, aby zajistili, že o rok později bezpečně shoří v atmosféře při návratu k Zemi. Specializované firmy tvrdí, že tou dobou už by ji dokázaly na oběžné dráze rozebrat a zrecyklovat. Kosmická agentura NASA je však vůči tomu skeptická. Znalci tak očekávají nad Pacifikem podívanou, jakou ještě člověk nezažil.
Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Oči na dlouhých tykadlech, které vás zvídavě pozorují. Lesklé koule vyrůstající z tenkých stopek. Hrozny vína přešlé mrazem zavěšené na větvičce. Vypadají jako návštěvníci z jiného světa. To všechno mohou být tajemné hlenky.
Hladina světového oceánu tento měsíc dosáhla nové rekordní teploty. Je to poprvé, co odborníci zaznamenali tak velký a rychlý růst. Zatím plně nechápou, proč se teploty zvyšují. Obávají se však, že v kombinaci s přicházejícím El Niñem by světová teplota mohla do konce příštího roku dosáhnout nové alarmující úrovně.
I na Vyškovko zavítají čarodějnice. Kouzelné dopoledne zažijí návštěvníci čarodějnického reje, který s sebou nese spoustu zábavy a čarování. V Zoo Vyškov je na sobotu připravený program věnovaný planetě Země. Děti i dospělí se mohou těšit na poučné aktivity. To nejlepší z Moravy nabídne festival ve Slavkově u Brna. Přítomní se dočkají folklorního vystoupení nebo ukázky řemesel jako například stloukání másla.
/FOTOGALERIE/ Den Země slavily i děti z jesenické mateřské školy. Seznámily se s koloběhem vody, připomněly si, jak se třídí odpad a jaké je správné chování v přírodě.
Tábor ve středu 19. dubna na náměstí TGM oslavil Den Země. Na účastníky čekal bohatý program informující o možnostech recyklace. Děti si pak užily řadu kvízů a her s enviromentální tématikou a nechyběl ani skákací hrad.
Nekonečné rudé pláně, rozložité vulkány, pozůstatky dávných řek a jezer i krátery po dopadu meteoritů si lze do detailu prohlédnout na nové globální mapě Marsu, kterou vytvořili odborníci ze Spojených arabských emirátů (SAE). Mapa se skládá z více než 3000 snímků, které pořídily přístroje sondy Amal (Naděje), píše list The New York Times.
Lidé, kteří by si chtěli zblízka prohlédnout měsíční krátery, ale nedoufají, že se kdy vypraví do vesmíru, nyní dostanou jedinečnou šanci. V Dubaji ve Spojených arabských emirátech totiž v příštích letech vznikne unikátní hotel, jehož vzhled bude kopírovat povrch přirozené družice Země.
Den Země se stal největším sekulárním svátkem světa. Poprvé se slavil v roce 1970 pouze v USA, o rok později se záštity nad akcí ujala OSN. Další země včetně Československa se připojily ke slavení Dne Země až v roce 1990.
Milovníci hvězdných podívaných by si o tomto víkendu neměli nechat ujít meteorický roj Lyridy. Úkaz, který zjednodušeně řečeno připomíná padající hvězdy, dosáhne vrcholu o víkendových nocích.
Naše planeta brzy oslaví svůj svátek. Na sobotu 22. dubna každoročně připadá celosvětový Den Země, který připomíná, že jiný domov nemáme a je potřeba chránit životní prostředí. Svátek se slaví také na Děčínsku, kde se při té příležitosti chystají různé akce nejen v sobotu. Podívejte se, kam můžete vyrazit.
Zatímco Malý princ je musel poctivě plet, aby mu neroztrhaly jeho maličkou planetku, na Zemi se babobabů rozhodně bát nemusíme. Ba právě naopak. Tyto robustní stromy přinášejí lidem užitek už tisíce let, ať už jako zdroj jídla či materiálu. Co je z baobabu jedlé? Jak chutná? Na co je baobab vlastně dobrý? A proč nejde zjistit jeho stáří? Fakta o tomto úchvatném velikánovi vás zajisté překvapí.
Vědce fascinují nové snímky vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který zachytil dosud nepozorované detaily pozůstatků hvězdy po explozi. Cassiopeia A, jejíž kaleidoskop barev teleskop nasnímal, je nejmladším známým reziduem supernovy v Mléčné dráze. Astronomové doufají, že jim pomůže objasnit, jak k takovým kataklyzmatickým zánikům hvězd dochází.
Dnes, 12. dubna, je Mezinárodní den kosmonautiky, a je tomu už více než půl století, co na oběžnou dráhu kolem Země vzlétl první člověk. Jurij Alexejevič Gagarin pak navštívil i západ Čech. Chytal ryby na Kladské a byl také v botanické zahradě v Bečově. V dubnu roku 1961 zamířil do Prahy a v roce 1966 pobýval v Karlových Varech a Mariánských Lázních.
Před 390 lety, v úterý 12. dubna 1633, zahájil vrchní inkvizitor římské inkvizice, otec Vincenzo Maculani da Firenzuola, jmenovaný papežem Urbanem VIII., inkviziční soudní řízení s fyzikem a astronomem Galileem Galileim. Vědec byl stíhaný za podporu heliocentrismu – tedy astronomického modelu, v němž Země a planety obíhají Slunce stojící ve středu vesmíru.
Ve Frankenmarktu (okr. Vöcklabruck) zavinil 42letý Čech ve středu odpoledne dopravní nehodu. Na cestě na St. Georgen vyjel v 17.50 ze silnice, přejel louku, oplocení a narazil do stromu.
Obyvatele italské vesnice Possagno vyděsil podivný prstenec červeného světla, který se na krátkou chvíli objevil na noční obloze. Ihned po zveřejnění fotografie se začaly množit konspirační teorie o výskytu UFO, ve skutečnosti se však pravděpodobně jednalo o elektromagnetický impuls z nedaleké bouřky.
Čtyři odvážní dobrovolníci si díky novému projektu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vyzkouší, jaké je to jeden rok žít na Marsu. Americká kosmická agentura připravila podmínky, které mají otestovat hranice lidské odolnosti. Mise začne letos v červnu.
Čínští vědci odhalili novou zásobárnu vody na Měsíci. Skleněné kuličky nacházející se na jeho povrchu obsahují podle expertů miliardy tun vody. Mohly by tak sloužit jako vodní zdroj pro astronauty na budoucích lunárních misích.
Pořadatelé elitní soutěže World Nature Photography Awards vyhlásili vítěze za rok 2022. Kromě těch nejúspěšnějších v jednotlivých kategoriích vybrali i absolutního vítěze. Stal se jím Jens Cullmann z Německa za snímek Krokodýl v bahně. Zachytil ho v národním parku Mana Pools v Zimbabwe.
Jedinečnou podívanou mohou lidé pozorovat na obloze ve čtvrtek po setmění. Z pozice pozorovatele se totiž k Venuši přiblíží Uran. Konjunkci budou moci spatřit i lidé v České republice - úkaz uvidí, pokud budou mít alespoň malý dalekohled.
/VIDEO/ Vědecký úspěch si připsali na své konto astrofyzikové z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. „Přispěli k pozorování nejmohutnější exploze od počátku lidské civilizace za pomoci mini-družic GRBAlpha, která je nejmenšího svého druhu na světě," sdělila za fakultu Tereza Fojtová. Je manažerkou mediální komunikace Přírodovědecké fakulty. Médiím poskytli vědci i video, jehož autorem je NASA.
Britští vědci mají za to, že se k Zemi obrátila supermasivní černá díra. Hvězdnou soustavu PBC J2333.9-2343 nejdříve považovali za rádiovou galaxii, nyní však odhalili, že se v jejím středu nachází nebezpečná černá díra.
Krvavé vodopády na Antarktidě byly pro vědce dlouhou dobu záhadou. Všichni se podivovali nad tím, jak je možné, že pod ledovcem proudí voda, která má temně rudou až nahnědlou barvu. Tajemstvím bylo také to, jak je možné, že při její teplotě minus 17 stupňů Celsia nezamrzne. Tajemství nedávno vědci rozluštili, vše má na svědomí kov ve vodě.