Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Mléčná dráha a meteorický roj Perseidy na snímku známého astrofotografa Petra Horálka

Mléčnou dráhu čekají dva karamboly: jeden ji dostane do kondice, druhý ji zničí

Teplé letní noci jsou jako stvořené k pozorování hvězd. Pokud si najdete místo daleko od velkých měst, naskytne se vám překrásná podívaná. Mezi všemi těmi většími či menšími zářícími body nelze přehlédnout stříbřitý pás táhnoucí se oblohou. Mléčnou dráhu pozorovali už naši předkové, ale netušili, že jsme její součástí a že je to náš domov. My už to víme, přesto nás nové poznatky o Mléčné dráze stále překvapují. Víte, že vypadá jako větrník a že ji podle vědců čeká srážka s jinými galaxiemi?

Brno se zapsalo do knihy rekordů. Díky festivalu planet na Kraví hoře

Brno se zapsalo do knihy rekordů. Díky festivalu planet na Kraví hoře

Zástupci Hvězdárny a planetária Brno a uměleckého seskupení VISUALOVE obdrželi od agentury Dobrý den certifikát o vytvoření českého rekordu v podobě Největší kolekce nafukovacích modelů vesmírných těles. Události v pátek 4. srpna večer přihlíželo několik tisíc návštěvníků, kteří vzápětí pózovali na unikátním záběru „Tisíce hvězd na Kraví hoře“.

Asterismus Letní trojúhelník. Hvězda Deneb je na snímku uprostřed.

Co je to romantický Letní trojúhelník? Teď je správný čas hledat ho na obloze

Letní podvečery nebo večery, vzhledem k teplému počasí, lákají k romantickým vycházkám, v řadě případů spojených s pozorováním oblohy. Za dobré viditelnosti je na ní vidět celá řada zajímavých věcí. Jednou z nich je určitě Letní trojúhelník. Letní trojúhelník je za dobré viditelnosti možné pozorovat v létě celou noc. Tvoří ho hvězdy Deneb, Vega a Altair. To jsou nejjasnější hvězdy souhvězdí Labuť, Lyra a Orel.

Pět planet na Kraví hoře v Brně

Obří modely planet jsou na Kraví hoře v Brně. Podívejte na detaily všech těles

/FOTO, VIDEO/ Lunalón, Terralóna, Marsmeloun, Heliosféra a letos poprvé také Temnalóna. Všech pět obřích modelů vesmírných těles mají možnost vidět od úterý návštěvníci Festivalu planet na brněnské Kraví hoře. Podle ředitele Hvězdárny a planetária Brno Jiřího Duška nemá tak rozsáhlá přehlídka v České republice obdoby. „Nabídneme všem návštěvníkům unikátní možnost prožít výjimečně estetický zážitek s kapkou poučení," sdělil. Deník přibližuje čtenářům detaily jednotlivých modelů.

Superúplněk nad Krnovem bylo kvůli zatažené obloze možné pozorovat až kolem půlnoci z 1. na 2. února 2023.

Půlnoční superúplněk dodal Krnovu magickou atmosféru. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Na srpen 2023 vychází hned dva superúplňky, kdy se nám Měsíc jeví větší a jasnější než obvykle. Objektivně se jedná o okamžik, kdy je Měsíc nejblíže planetě Zemi. Mnohé Krnovany, kteří se 1. srpna těšili na nebeské divadlo, odradila zatažená obloha. Pozorovatel jen tušil, že někde za mraky září nejjasnější superúplněk. Ti, kdo vydrželi čekat, určitě nelitovali.

Nové dětské hřiště na náměstí Republiky v Oslavanech už slouží dětem. Ocitnou se ve vesmíru.

VIDEO: Černé díry i planety. Děti poznávají vesmír na novém hřišti v Oslavanech

Děti zkoumají povrch Marsu, cestují na jiné planety a hrají si v raketě. Nově opravené dětské hřiště na Náměstí Republiky v Oslavanech připomíná vesmír. V půlce července skončila rekonstrukce jak hřiště, tak celého náměstí. Původně měly opravy trvat až do září. Celková oprava vyšla na téměř devět milionů korun.

DinoPark Ostrava nabízí přehlídku prehistorických tvorů.

Navštivte s dětmi DinoPark. Dinosauři sice vymřeli, ale stále nás v Česku baví

Dinosauři, nepříliš vzhlední prehistoričtí tvorové, nejsou žádné sympatické pohádkové postavy. Přesto je děti milují a zajímají se o vše, co s nimi souvisí. Zajímavým cílem prázdninového výletu by se proto mohl stát jeden z DinoParků, kde návštěvníci proniknou do záhadného světa dinosaurů a uvidí, jak to na Zemi vypadalo v pradávné době druhohor. Jen v Česku máme takových parků hned pět, ale atraktivní expozice s dávnými obyvateli naší planety jsou i na řadě jiných míst.

Vědecká centra připravila na letní prázdniny bohatý program pro malé i velké návštěvníky

Science centra zvou v létě na nabitý program. Vyhrajte vstupenky zdarma

Podívat se pod mořskou hladinu, do říše robotů a komiksových superhrdinů nebo vydat se na výpravu do vesmírných dálek. Česká science centra, hvězdárny a planetária nachystala na léto řadu novinek a poutavý program pro malé i velké návštěvníky. Na cesty za poznáním se mohou lidé vydat v Olomouci, Brně, Ostravě, Liberci, Plzni či Hradci Králové.

Českobudějovická hvězdárna připravila novou výstavu o planetárním systému.

V budějovické hvězdárně zmenšili Zemi tak, že by se vešla do hrsti

Zajímavý tip na výlet pro děti nabízí budějovická hvězdárna. V zahradě před vchodem najdou návštěvníci na nové výstavě osm modelů planet sluneční soustavy zmenšených v měřítku 1:175 milionům. Země se tak vejde do hrsti. Na obejmutí Jupitera byste ovšem i tak museli pořádně roztáhnout náruč. Pěší putování mezi nimi by v tomto měřítku trvalo pět hodin.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…

Proč trvá návrat člověka na Měsíc tak dlouho?

/37. OTÁZKA/ Zatím naposledy se to povedlo v roce 1972. V posledních letech se snahy o vyslání člověka na Měsíc opět zintenzivnily, nebude to ale dříve než v roce 2025. Proč trvá uskutečnění návratu lidí na přirozenou družici Země tak dlouho, zejména když už se to lidstvu v minulosti povedlo a má s tím zkušenosti? Na tuto otázku odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí. 

Exoplaneta LTT9779b odráží světlo své hvězdy. Kovové mraky v její atmosféře fungují jako zrcadlo.

Jako obří vesmírné zrcadlo. Vědci objevili unikátní planetu s titanovými mraky

Vědci objevili velmi zajímavou exoplanetu, tedy planetu, která obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce. Popisují ji jako žhavý svět, který je o něco větší než Neptun a který obíhá kolem hvězdy podobné Slunci každých 19 hodin. Zdá se, že exoplaneta je zahalena do kovových mraků z titanu a křemičitanů, které odrážejí většinu dopadajícího světla zpět do vesmíru. Informovala o tom agentura Reuters. Odkazuje přitom na astronomy, podle kterých by taková exoplaneta nejspíš neměla vůbec existovat.

Velký disk se vynořil nad rozhlednou poblíž Kyjova. Vše zachytil Vladimír Šálek

Velký disk se vynořil nad rozhlednou poblíž Kyjova. Vše zachytil Vladimír Šálek

Jedinečný pohled se v neděli 2. července naskytl fotografovi Vladimírovi Šálkovi, který zavítal ve večerních hodinách na rozhlednu Súsedská. Ta se nachází nad obci Hýsly na Hodonínsku. Letní oblohu zde rozzářil superměsíc, který se přehoupl přes horizont po 21. hodině. Tentokrát úplněk zářil mnohem jasněji než kdy jindy a byl na první pohled větší. 

Růžový superúplněk, 27. dubna 2021. Obří plný Měsíc vyšel za pařížskou Eiffelovou věží během celostátního lockdownu po dalším zpřísnění proticovidových opatření

V létě nastane nebeská podívaná. Srpen ozdobí dva superúplňky

První den prvního prázdninového týdne patřil úplňku. Význam má zejména pro lidi zajímající se o astrologii. Ovšem co se astronomického hlediska týče, mnohem zajímavější nebeské divadlo čeká zájemce v srpnu. Tehdy se totiž dočkají hned dvou takzvaných superúplňků. 

Růžový superúplněk, 27. dubna 2021. Obří plný Měsíc vyšel za pařížskou Eiffelovou věží během celostátního lockdownu po dalším zpřísnění proticovidových opatření

V létě nastane nebeská podívaná. Srpen ozdobí dva superúplňky

První den prvního prázdninového týdne patřil úplňku. Význam má zejména pro lidi zajímající se o astrologii. Ovšem co se astronomického hlediska týče, mnohem zajímavější nebeské divadlo čeká zájemce v srpnu. Tehdy se totiž dočkají hned dvou takzvaných superúplňků. 

Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu v 17:11 SELČ úspěšně odstartovala kosmická loď Euclid Evropské kosmické agentury (ESA).

Z mysu Canaveral odstartovala evropská mise Euclid. Bude zkoumat vývoj vesmíru

Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu v 17:11 SELČ úspěšně odstartovala kosmická loď Euclid Evropské kosmické agentury (ESA). Start bylo možné sledovat živě na kanálu ESA na serveru YouTube. Cílem mise je pomocí výkonného teleskopu a dalších zařízení zmapovat vesmír, jeho vývoj a strukturu a do budoucna odborníkům poskytnout data nutná k pochopení dvou nejzáhadnějších vesmírných jevů - temné hmoty a temné energie. Euclid do kosmu vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

Zmenšenina české družice Ambic

Česko by mohlo mít na oběžné dráze Země svého strážce. Pomáhal by třeba hasičům

Už za pět let by mohlo mít Česko ve vesmíru družici schopnou pomoci třeba hasičům v boji s lesními požáry. Vybavená by měla být supermoderní snímací technikou. Snímky by dále mohly pomoci kontrolovat skládky odpadu či monitorovat těžbu dřeva. Na projektu pracují experti z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu ve spolupráci s odborníky z českých firem. Náklady by neměly překročit 720 milionů korun.

Slaný oslavilo 60. výročí hvězdárny, nechyběl astronaut ani obří modely planet.

Slaný oslavilo 60. výročí hvězdárny. Nechyběl astronaut ani obří modely planet

/VIDEO, FOTO/ Kumpánova zahrada ve Slaném ožila v neděli odpoledne obřími modely Měsíce a Země. Mimořádná podívaná byla uspořádána u příležitosti oslav 60. výročí existence Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném. Zajímavý program přilákal stovky návštěvníků a protáhl se až do pozdních večerních hodin. Děti si například mohly vystřelit vlastnoručně vyrobený model rakety nebo se vyfotit s astronautem.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Kam ve vesmíru mizí moč astronautů? Některé lidi může pravda šokovat

Vědci dlouhodobě řeší, jak zajistit základní potřeby astronautů na vesmírných misích bez nutnosti zásobování. Odpovědí je recyklace. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) proto vyvíjí přístroje, které dokáží recyklovat spotřební materiál, jako jsou potraviny nebo voda. Zkouší je na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Titanic na dně oceánu.

Sám byl v ponorce u Titaniku. Režisér Cameron tvrdí, že ten risk za to stojí

Pátrací akci po zmizelé ponorce s pěti lidmi na palubě nyní sleduje celý svět. Otázkou je, proč tyto hlubokomořské průzkumy zajímá a láká tolik lidí. Výjimkou není ani slavný režisér James Cameron, který je velkým milovníkem hlubinného průzkumu. Titanic údajně nenatočil kvůli filmu samotnému, ale aby měl peníze na ponor k jeho vraku.

Snímky pocházejí z první oficiální instalace ve veřejném prostoru. Odehrála se nad ránem 20. června na bastionu hradu Špilberk. Foto:  Pavel Gabzdyl

Nová planeta pro brněnský festival. Podívejte, jak vypadá nafouknutá Temnalóna

Setkání se s obřími modely vesmírných těles na brněnské Kraví hoře letos nabídne příchozím pohled na Temnalónu. Jedná se o model noční podoby planety Země, která je ozářená pouze světlem doprovázejícím lidskou civilizaci. Kromě toho v parku lidé najdou výstavu snímků pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice nebo letní kino s vesmírnou duší. Součástí budou podvečerní přednášky a také projekce v digitálním planetáriu.

Snímky pocházejí z první oficiální instalace ve veřejném prostoru. Odehrála se nad ránem 20. června na bastionu hradu Špilberk. Foto:  Pavel Gabzdyl

Nová planeta pro brněnský festival. Podívejte, jak vypadá nafouknutá Temnalóna

Setkání se s obřími modely vesmírných těles na brněnské Kraví hoře letos nabídne příchozím pohled na Temnalónu. Jedná se o model noční podoby planety Země, která je ozářená pouze světlem doprovázejícím lidskou civilizaci. Kromě toho v parku lidé najdou výstavu snímků pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice nebo letní kino s vesmírnou duší. Součástí budou podvečerní přednášky a také projekce v digitálním planetáriu.