Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Model noční zeměkoule, takzvaná temnalóna, v sadech 1. máje v Šumperku.

Šumperskému parku vévodila obří zeměkoule

Velká maketa noční zeměkoule vévodila v pondělí sadům 1. máje v Šumperku. Populární temnalóna byla součástí programu Temná strana světla, s nímž 25. září přijeli do města pracovníci Hvězdárny a planetária Brno.

Jakub Horák

Pěna dní: Nové dno

Vylhaná kauza kolem popravy Milady Horákové vyžaduje žaludek opravdového dobytka a stanovila nové dno.

Sua Ocean Trench je ikonickým místem Pacifiku

Nejkrásnější koupání na světě je v propadlé jeskyni. Turistům z něho padá brada

Země, která vznikla po výbuchu sopek. Stát s krásnými horami, řekami i jezery s průzračně čistou vodou. A také místo, které nezná význam slova stres. To je Samoa. Jeden z nejkrásnějších koutů planety, který najdete v Tichém oceánu. A pokud jde o koupání, pak možná vůbec ten nejlepší. Především díky unikátnímu koupališti Sua Ocean Trench.

Vyráběly se známky a obálky s vyobrazením Lajky, stejně jako značkové cigarety a zápalky.

Lajka vzlétla do kosmu pro jistou smrt. Jako první tam ale vyrazili jiní tvorové

Prvními průkopníky cest do vesmíru byla zvířata. V cestě do neznáma člověku významně pomohli také psí kosmonauté. Vůbec první živou čtyřnohou bytostí, která se po startu 3. listopadu 1957 dostala na oběžnou dráhu kolem Země, byla toulavá fenka. Jméno Lajka, které podle svého hlasitého štěkání dostala, se stalo synonymem oddanosti nejlepšího přítele člověka. Byla obětí vědě na jednosměrné misi do vesmíru.

Čtyřicet milionů let před dinosaury vládl Zemi jiný obří tvor. Pampaphoneus biccai byl největší masožravec své doby

Zemi vládl miliony let před T-rexem. V Brazílii našli kosti obávaného predátora

Při zmínce o prehistorických monstrech se lidem většinou vybaví dinosauři z Jurského parku, jako je tyrannosaurus rex nebo velociraptor. Dinosauři ale nebyli první predátoři, kteří po Zemi před miliony let chodili. Brazilští vědci z Federální univerzity Pampa našli 265 milionů let starou zkamenělinu, která ukazuje lovce, jenž Zemi dominoval 40 milionů let před proslulým T-rexem.

Kometa Nishimura (uprostřed dole) byla objevena teprve minulý měsíc.

Nově objevenou kometu astronom vyfotil nad Javořími horami z okna svého bytu

Na začátku týdne se nejblíže k naší planetě přiblížila kometa, která byla objevena teprve 11. srpna japonským astronomem Hideo Nishimurou, když pomocí digitálního fotoaparátu Canon a teleobjektivu pořizoval snímky noční oblohy. Další příležitost ji vidět už nikdo v našich zeměpisných šířkách mít nebude - podle údajů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se u Země objeví za dalších 434,16 roku. A to jen v případě, že se dříve nerozpadne.

Ilustrační snímek

Příliš znečištěná planeta. Země již není pro člověka bezpečná, varují vědci

Poškozování planety člověkem, využívání přírodních zdrojů a znečištění učinilo ze Země místo, které už není pro člověka bezpečné. Podle 29 vědců z osmi zemí už bylo překročeno šest z devíti takzvaných planetárních limitů, v některých případech výrazně. „Země se nyní nachází mimo pro lidstvo bezpečný operační prostor,“ uvedli vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise Science Advances.

Návštěva z Marsu? Čtenář objevil na Blanensku houbu s červenými chapadly

Návštěva z Marsu? Čtenář objevil na Blanensku houbu s červenými chapadly

Květnatec Archerův. Takový je název houby, kterou v minulých dnech objevil u Benešova na Blanensku náš čtenář Lukáš K. Svým vzhledem připomíná exotickou květinu a někomu může připomínat i druh, který nepochází z planety Země. Nejde všek o raritu, v dnešní době už celkem o běžnou záležitost. 

Asteroid Dimorfos známý díky misi DART přidává vědcům vrásky. Jeho oběžná dráha se stále zkracuje.

Asteroid, do kterého narazila NASA, se začal chovat divně. Něco se s ním děje

Téměř před rokem proběhla dlouho očekávaná mise Double Asteroid Redirection Test (DART) Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Vědci se sondou úspěšně narazili do asteroidu Dimorfos a zkrátili jeho oběžnou dráhu kolem mateřského asteroidu Didymos. Nyní si všimli, že se s asteroidem děje něco zvláštního.

Záznam seismografu z 20. ledna 2021 v Českém Krumlově.

Zemětřesení se nevyhýbá ani jižním Čechám. Otřesy cítí na Šumavě i u Orlíku

Katastrofální zemětřesení o síle 6,8 – 6,9 na Richterově stupnici, které v pátek 8. září postihlo Maroko, plní novinové stránky po celém světě. Otřesy způsobily smrt více než dvou tisícovek lidí a zranily tisíce dalších. Ačkoliv zdaleka nejsou tak silná a nepáchají tak děsivé škody, zasáhnou občas zemětřesení i jižní Čechy.

Dorůstající Měsíc bude několik dní vydávat velmi zvláštní popelavé světlo. Vedle zářícího uzoučkého srpku uvidíme i zbytek Měsíce, ale v utlumeném bledém zbarvení

Země v úplňku zabarví Měsíc do popelava. Sledujte o víkendu večerní oblohu

Noci na začátku podzimu jsou příjemné a přejí pozorování oblohy. Nenechte si proto v polovině září ujít příležitost sledovat Měsíc, jehož podoba bude trochu nezvyklá a který bude vydávat velmi zvláštní popelavé světlo. Lidem, kteří se o víkendu zahledí na večerní nebe, možná bude vrtat hlavou, co zvláštní podívanou a popelavý svit Měsíce způsobuje. Tento jev sledovali lidé už od pradávna a vymýšleli si pro něj nejrůznější vysvětlení. Jako první odhalil původ zvláštního světla už před půl tisíciletím geniální Leonardo da Vinci. 

Taťána Kuchařová při otevření unikátní venkovní učebny Archimedes v Hovoranech.

VIDEO: Unikátní učebnu otevřela v Hovoranech bývalá světová miss Kuchařová

Energeticky soběstačná unikátní venkovní učebna, plně vybavená moderními technologiemi, se první zářijové úterý otevřela nejen žákům Základní školy T. G. Masaryka v Hovoranech. Ambasadorem unikátního výukového střediska je herec a moderátor Tomáš Zástěra a nově také Taťána Kuchařová, bývalá vítězka soutěže krásy, tedy Miss World.

Ilustrace družice Sova.

VIDEO: Vyšle Brno satelit do vesmíru? Upozornil by na tornádo, jasno bude v září

/FOTO/ Přesnější předpověď nástupu extrémního počasí umožní vědcům data nasbíraná družicí brněnské společnosti OHB Czechspace. Vzniknout díky tomu mají lepší klimatické modely upozorňující, že nastanou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda. O tom, zda technologie, která je součástí výzvy Ambiciózní projekty České republiky, postoupí v hodnocení dál a skutečně vyletí do vesmíru, rozhodne česká delegace Evropské vesmírné agentury v září.

Ve středu 30. srpna mohou lidé pozorovat takzvaný modrý superúplněk.

Lidé z jihu Moravy uvidí na obloze unikátní jev. Nastane modrý superúplněk

/FOTO/ Měsíc se přiblíží Zemi na vzdálenost menší než 360 tisíc kilometrů. Ve středu 30. srpna se na obloze objeví neobvyklý jev. Takzvaný modrý superúplněk mohou lidé na jižní Moravě pozorovat třeba z hvězdárny na brněnské Kraví hoře. Pozorovatelé noční oblohy superúplněk uvidí letos v srpnu už podruhé.

Vladimír Klaban

Kazí se vám mléko v ledničce? Uznávaný vědec z Jičínska vám prozradí proč

Proč vám zplesnivěl chleba ve špajzce? Za všechno může svět mikrobiologie a právě tomu skvěle rozumí Vladimír Klaban ze Sobčic na Jičínsku. Fascinoval ho už od dětství, zkoumal ho například i v kanadském Torontu. Dnes osmdesátiletý vědec o tajuplných virech vydal novou knihu, o kterou mají zájem i v Americe. 

Vincent Hospodářský v hlavní roli filmu Brutální vedro

Klimatická změna na stříbrném plátně: Volání filmařů je stále naléhavější

Planeta, klima a my. V posledních letech se filmaři znovu zaměřují na téma naší civilizace, její budoucnosti na Zemi i vztah k ní. Originálním způsobem je pojímá i český film Brutální vedro, který za několik dnů vstoupí do kin a jenž přiléhavým názvem kopíruje to, co nyní venku zažíváme. Život lidí na modré planetě a její občasný vzdor ale tematizují i snímky mnohem starší. Pojďme si některé připomenout.

Marie Horáčková

Lukostřelba? Člověk se uzavře do své reality, říká mistryně světa Horáčková

Strhla na sebe velký zájem a pozornost nejen médií. Důvod je nasnadě. Lukostřelkyně Marie Horáčková, která se první srpnovou neděli stala mistryní světa, je teprve druhou českou světovou šampionkou tohoto sportu v historii. Před pětadvacetiletou rodačkou z Plzně to dokázal František Hadaš před 85 lety. Senzační zlato Horáčkové umocňuje fakt, že turnaj v Berlíně vyhrála ze 42. místa světového žebříčku.

Zkusil si cestu na Mars. Poplach mohl přijít každou vteřinu, říká student z Brna /Deník/Projekt Expedice Mars Simon Klinga

Ve Vyškově si student zkusil cestu na Mars. Poplach mohl přijít každou vteřinu

Miliony kilometrů od planety Země se ocitl nějaký čas student gymnázia v brněnské Bystrci Simon Klinga. Spolu s dalšími čtyřmi mladými lidmi si vyzkoušel na hvězdárně ve Vyškově simulovanou cestu na Mars. Více než čtyři dny bez přestávky strávil tým studentů v malé místnosti, která představovala laboratoř na Marsu.

Zkusil si cestu na Mars. Poplach mohl přijít každou vteřinu, říká student z Brna Simon Klinga

Jak bude vypadat cesta na Mars? Studenti si vyzkoušeli unikátní simulaci

Miliony kilometrů od planety Země se ocitl nějaký čas student gymnázia v brněnské Bystrci Simon Klinga. Spolu s dalšími čtyřmi mladými lidmi si vyzkoušel na hvězdárně ve Vyškově simulovanou cestu na Mars. Více než čtyři dny bez přestávky strávil tým studentů v malé místnosti, která představovala laboratoř na Marsu.

Start ruské rakety s modulem Luna-25

Rusko ztratilo modul Luna-25. Vymkl se kontrole a narazil do Měsíce

Ruský lunární modul Luna-25 „po nárazu do povrchu Měsíce přestal existovat“ poté, co se vymkl kontrole a dostal na nepropočtenou oběžnou dráhu, oznámila podle agentury RIA Novosti ruská vesmírná agentura Roskosmos. Zpráva přišla den poté, co Roskosmos ohlásil „nestandardní situaci“ při manévrech před přistáním, která nastala v sobotu ve 14:10 moskevského času (13:10 SELČ). Operátoři s modulem ztratili spojení o 47 minut později.

Perseidy. Ilustrační snímek

Stovky lidí v noci pozorovaly Perseidy. Podmínky byly většinou příznivé

Stovky lidí na různých místech po celém Česku strávily noc na neděli v přírodě pozorováním oblohy. Sami, ve skupinách či při organizovaných akcích hvězdáren laici i odborníci sledovali meteorický roj Perseidy, který právě v nočních hodinách z 12. na 13. srpna dosáhl svého maxima. I když na některých místech pozorování kazily mraky či dešťová přeháňka, podmínky byly většinou příznivé, vyplývá ze zjištění ČTK.

Start ruské rakety Sojuz s modulem Luna-25

Rusko po půl století vyslalo raketu k Měsíci. Sonda Luna bude hledat vodu

Rusko v noci na pátek vyslalo z kosmodromu Vostočnyj raketu Sojuz 2.1b s modulem Luna-25, který má přistát na Měsíci. Jedná se o první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let a podle agentury DPA má jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě. Na Měsíci bude ruský modul zkoumat jižní pól a zaměří se mimo jiné i na pátrání po vodě. Sonda bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy, upřesnila ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Asteroid krátce předtím, než do něj záměrně narazila vesmírná raketa NASA

Obrana proti asteroidu má háček. Zásah sondy uvolnil balvany o síle jaderné pumy

Experti vyhodnocují první pokus americké NASA o přípravu obrany Země před asteroidy. Sonda DART úkol splnila, úspěch však podle vědců provází nové riziko. Jak se totiž ukázalo, cílený náraz družice do asteroidu vypustil vesmírné smetí v podobě suti a četných balvanů. Jejich případný náraz by uvolnil energii srovnatelnou s atomovou bombou svrženou na Hirošimu.

Perseidy a Mléčná dráha

Hlavy vzhůru. V srpnu budou padat hvězdy, čekají nás Perseidy

Pranostika říká: „Svatý Vavřinec ohnivých slz napláče.“ Odtud tedy alternativní název pro Perseidy – „Slzy svatého Vavřince“. Italský mučedník, na kterého vzpomínáme 10. srpna, byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v Římské říši. Jelikož ale všechno rozdal chudým, byl za trest popraven císařem Valeriánem docela nepříjemným způsobem – upekli ho na roštu nad žhavým uhlím. Od té doby prý v srpnu padají z nebe jeho třpytivé slzy.

Perseidy a Mléčná dráha.

Hlavy vzhůru. Nad jižní Moravou budou padat hvězdy

Pranostika říká: „Svatý Vavřinec ohnivých slz napláče.“ Odtud tedy alternativní název pro Perseidy – „Slzy svatého Vavřince“. Italský mučedník, na kterého vzpomínáme 10. srpna, byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v Římské říši. Jelikož ale všechno rozdal chudým, byl za trest popraven císařem Valeriánem docela nepříjemným způsobem – upekli ho na roštu nad žhavým uhlím. Od té doby prý v srpnu padají z nebe jeho třpytivé slzy.