Mimořádný úspěch si na konto připsal pětičlenný tým středoškoláků z různých koutů Česka. Tři chlapci z Jihomoravského kraje, jeden z Pardubického a studentka gymnázia v Plzni, Anna Krebsová.
Vědci v australských křovinách našli ráj pro vesmírné nadšence. V Severním teritoriu u místa dopadu meteoritu narazili na skleněné úlomky, které obsahují velké množství vzácných vesmírných kovů. Při výzkumné činnosti díky tomu nemusí čekat na dovoz vzorků z okolních planet.
Teoreticky pravděpodobné jevy jsou základem některých událostí v seriálu Problém tří těles z produkce Netflixu. Vědci vysvětlili, zda je možné komunikovat s mimozemskou civilizací pomocí Slunce, nebo protonů měnících svou velikost, a další zásadní události populárního díla. Řekli také, které jevy jsou zcela fiktivní.
Kus vesmírného odpadu nejspíš pocházejícího z Mezinárodní vesmírné stanice propadl domem ve Spojených státech a jen těsně nezasáhl uvnitř se nacházející dítě. Ojedinělým případem se nyní zabývá kosmická agentura NASA, která zjišťuje původ předmětu. Ačkoliv jsou pády trosek z vesmíru na lidská obydlí výjimečná, v minulosti se už několik podobných událostí stalo.
Obrovský asteroid Apophis se podle nových výpočtů v blízké budoucnosti nakonec Zemi vyhne. V případě, že by situace byla jiná, NASA, ESA a další mezinárodní vesmírné agentury mají plán, jak by lidstvo před hrozbou varovaly. Také počítají s nutnou obranou.
Nové snímky supermasivní černé díry Sagittarius A* odhalují překvapivé podobnosti s daleko větším příbuzným z jiné galaxie. Nová studie naznačila, že silná magnetická pole mohou být u černých děr univerzálním jevem. Vědci se nyní snaží zjistit přítomnost výtrysků a odhalit tajemství ztráty energií těchto vesmírných kolosů.
Objev gigantické supergalaxie Einasto, pojmenované po estonském astrofyzikovi, překvapil vědeckou komunitu svou hmotností a rozsahem. Tento kosmický kolos, který je mnohonásobně větší než Mléčná dráha, poskytuje nové informace o struktuře vesmíru a jeho rozpínání.
Draví červi rodu Selkirkia připomínající stvoření z filmu Duna přežívali v oceánech o miliony let déle, než se paleontologové domnívali. Tento nález mění pohled na evoluci a přežití druhů v pradávných vodách.
Mezinárodní den lesů byl valným shromážděním OSN z 28. listopadu 2021 stanoven na 21. března. Důvodem vzniku tohoto svátku jde o hrozivý úbytek lesů. Cílem nás všech je zvýšení vědomí o důležitosti lesů a jejich ztrát, které přispívají ke klimatickým změnám.
Z výtvarné soutěže ke Světovému dni vody vznikly neuvěřitelně působivé pomůcky pro výuku. Ocenění a výhra nejsou důležité, shodují se pedagogové, kteří vedli dětské kolektivy.
Město Kopřivnice se připojí k mezinárodní kampani Hodina Země, která vyzývá lidi k zamyšlení nad důležitostí ochrany klimatu naší planety. Proto se v sobotu 23. března v Kopřivnici připojí k této iniciativě symbolickým způsobem, a to vypnutím veřejného osvětlení v rekonstruovaném centru města po dobu jedné hodiny.
Astronomové letos očekávají vzácné zjasnění novy. Neobvyklý jev nabídne jedinečnou podívanou pouze po omezenou dobu. Stane se i předmětem důkladného vědeckého zkoumání.
Nadcházející sobotu se město Freyung znovu zúčastní celosvětové iniciativy WWF, pořádané každým rokem. Vyzývá lidi, aby toho dne na hodinu, mezi 20.30 a 21.30, doma zhasli a přihlásili se tak na znamení živoucí planety, k podpoře větších ambic při ochraně životního prostředí.
Vědci analyzovali planetu Arrakis z románu Duna, a zjišťovali, zda je možné, aby na ní lidé a obří píseční červi přežili. Výsledky ukázaly zajímavé rozdíly mezi fiktivním světem a Zemí.
/ROZHOVOR/ Sedmdesát let uplyne v tomto roce od otevření hvězdárny a planetária na Kraví hoře v Brně. Oblíbenou atrakcí návštěvníků se stávají v posledních letech především nafukovací modely na Festivalu planet. Každý rok přibývá jeden nový a letošek nebude výjimkou.
/ROZHOVOR/ Sedmdesát let uplyne v tomto roce od otevření hvězdárny a planetária na Kraví hoře v Brně. Oblíbenou atrakcí návštěvníků se stávají v posledních letech především nafukovací modely na Festivalu planet. Každý rok přibývá jeden nový a letošek nebude výjimkou.
Záhadné obří díry v oblacích vyvolávaly spekulace o mimozemském původu. Vědci však mají vysvětlení založené na mnohaletém pozorování a výzkumu. Neobvyklé nebeské úkazy je možné pozorovat i v České republice.
Nejmladší česká sopka se jmenuje Železná hůrka. Nachází se u německých hranic a patří mezi nejznámější sopky na českém území. V minulosti vybuchla minimálně dvakrát. Co se o Železné hůrce ví zajímavého? A jak sopka vypadá?
Jako talířky, které hodíte přes vodní hladinu. Tak v roce 1947 ohodnotil devět podivných objektů na obloze nad Kaskádovým pohořím v USA americký pilot Kenneth Arnold. Mimoděk tím začal psát první řádky novodobé historie pozorování neidentifikovatelných létajících objektů (UFO). Britský server BBC nyní přišel s teorií podloženou zprávou Pentagonu, že za nárůstem pozorování UFO v 60. letech minulého století stály testy amerických špionážních letadel a vesmírných technologií.
V pamětní knize Hvězdného městečka, kde se za sovětské éry připravovali ke svým letům sovětští kosmonauti, si lze přečíst také zápis slavného amerického astronauta Neila Armstronga: „Všechny nás pozval do vesmíru Jurij Gagarin.“ Muž, kterému Armstrong touto větou vzdával hold, se narodil právě před 90 lety, 9. března 1934.
/FOTO, VIDEO/ Slon, krokodýl nebo obří desetimetrový papoušek z nafukovacích balónků. Celá obrovská zoologická zahrada je od pátku k vidění ve třetím patře bývalého Prioru na brněnském Dornychu. Hned od začátku je o balónkovou výstavu velký zájem, před vstupem se tvoří několikametrová řada jen krátce po odpoledním otevření.
Francouzská značka Coperni, která už v minulosti několikrát ohromila módní nadšence svým experimentováním, představila na Pařížském týdnu módy unikátní kabelku. Je vyrobena ze speciálního materiálu používaného Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) pro zachycování hvězdného prachu. Kabelka, již z 99 procent tvoří vzduch, se stala na internetu virální senzací.
Vědci z NASA představili nový způsob, jakým lidé mohou vnímat vesmír. Prostřednictvím ozvučených snímků kosmických jevů, které pořídily Webbův či Hubbleův vesmírný dalekohled a rentgenová observatoř Chandra, nyní lze slyšet dosud skryté prostředí mimo planetu Zemi.
Schopnosti českých vědců a techniků jsou známé po celém světě. Jejich technické umění často vznikalo v dětských zájmových kroužcích, kde se jim věnovali techničtí nadšenci, mnohdy ještě v dobách Svazarmu, kde usedali k vysílačkám, aby navazovali spojení s celým světem. A po mnoha letech se tak mladým studentům podařilo dosáhnout úrovně, aby vypustili raketu mířicí do stratosféry planety Země. Samozřejmě byla nezbytná spolupráce s vědeckými institucemi a s přátelenými firmami, které mladé nadšence podporují finančně i technickým vývojem.
/FOTO, VIDEO/ Souhra gigantických náhod, při níž se v jeden okamžik potkalo hned několik důležitých faktorů, umožnila astrofotografovi Zdeňku Bardonovi z Rasošek vyfotografovat světelný úkaz zvaný polární záře. Barevné kráse záři nad pevnostním Josefovem sice ubíralo na větší intenzitě pozemské světelné znečištění, ale i tak se Zdeňku Bardonovi podařilo zachytit v našich zeměpisných šířkách mimořádný úkaz.
Proč zdravým lidem ve vesmíru výrazně klesá imunita až na úroveň důchodců? Nebo jak na palubě vesmírných lodí hnojit rostliny pomocí lidské moči? Odpovědi na tyto otázky má evropským vědcům pomoci zjistit brněnská společnost. Její tým sestavuje vybavení pro provedení tří experimentů na Mezinárodní vesmírné stanici.
/VIDEO/ Proč zdravým lidem ve vesmíru výrazně klesá imunita až na úroveň starých lidí? Nebo jak na palubě vesmírných lodí hnojit rostliny pomocí lidské moči? Odpovědi na tyto otázky má evropským vědcům pomoci zjistit brněnská společnost. Její tým sestavuje vybavení pro provedení tří experimentů na Mezinárodní vesmírné stanici. Podívejte se ve videoreportáži na detaily.
/VIDEO/ Družice, která bude z oběžné dráhy zkoumat Českou republiku či pozorovat vesmírné jevy i výprava, která se vydá do vesmíru, aby vyhodnotila následky meziplanetární obrany vznikají v Brně. Odborníci je v úterý a ve středu představí zájemcům v rámci Dnů jihomoravské kosmonautiky.
K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v pondělí brzy ráno středoevropského času odstartovala z mysu Canaveral na Floridě vesmírná loď Crew-8 se třemi americkými astronauty a jedním ruským kosmonautem na palubě. Informují o tom zahraniční média.
Modul Odysseus, který se minulý týden zapsal do dějin dobývání vesmíru jako první soukromé kosmické plavidlo s měkkým přistáním na Měsíci, si při dosednutí na lunární povrch zlomil nohu a pak se převrátil. Podle agentury AP to uvedl jeho výrobce, americká společnost Intuitive Machines. Firma předpokládala, že modul bude fungovat minimálně týden, nyní se podle ní blíží úplné ztrátě energie a s nadcházející lunární nocí provoz ukončí pravděpodobně už během dneška.
Premiérovou jízdu připravil na 29. února Dopravní podnik města České Budějovice pro nově vyzdobený autobus. Hvězdárna si objednala vůz s obrázky ve vesmírném stylu. O realizaci se postarali sprejeři. Na výsledek se můžete podívat ve fotogalerii.
Než k asteroidu Dimorfos dorazí za dva roky evropský satelit, aby ověřil důsledky řízeného pádu modulu NASA, přišli švýcarští vědci s modelem, co první test planetární obrany způsobil. Nová studie nasvědčuje, že náraz sondy nezanechal kráter, ale zcela změnil tvar tělesa.
Po čtyřech letech má letos únor zase 29 dní. S vynálezem v podobě pravidelného prodloužení kalendářního roku o jeden den, aby odpovídal pohybu Země kolem Slunce, přišli už myslitelé ve starověkém Římě. Že oním dnem navíc bude právě 29. únor, se definitivně rozhodlo o stovky let později.
Vědci zaznamenali bílého trpaslíka s tmavou kovovou skvrnou, informoval server The Guardian s odkazem na studii zveřejněnou v odborném časopise Astrophysical Journal Letters. Skvrna má být otiskem úlomku planety, která se k tělesu příliš přiblížila.
Modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA, který v lednu přistál na Měsíci, přečkal měsíční noc a obnovil spojení se Zemí. Japonský úřad už dříve uvedl, že modul nebyl navržen tak, aby na přirozené zemské družici přestál noc, kdy panují extrémně nízké teploty.
Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines dnes přistál na povrchu Měsíce a k Zemi začal zhruba dvě hodiny po dosednutí vysílat data. Řídicí středisko čeká na plné potvrzení stavu modulu, už teď je však podle společnosti jisté, že se Spojené státy po více než půl století vrátily na lunární povrch. Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, kterému se podařilo dosednout na povrch Měsíce.
Astronomové objevili neuvěřitelně jasný kvasar, který je dost možná nejjasnějším objektem ve vesmíru. Rekordman s černou dírou v srdci, který září tak oslnivě jako 500 bilionů Sluncí, se přitom dlouhá léta skrýval všem přímo na očích, napsala agentura AP.
Zastánci konspirační teorie, že je Země placatá, neboli plochozemci, se mohou radovat. Jejich víra je alespoň částečně pravdivá u velkých plynných obrů Sluneční soustavy. Podle nové teorie totiž tyto planety při vzniku nevypadají jako koule, ale spíš jako nadýchaný lívanec. Kulatý tvar nabírají až se stářím.
Životní příběh Christiana Diora přináší hvězdně obsazená série The New Look na Apple TV+. Tamtéž můžete sledovat Noomi Rapaceovou jako kosmonautku Jo hledající pravdu v seriálu Constellation. Japonští nindžové budou řádit na Netflixu a ti želví na SkyShowtime. Deník vám přináší i další tipy na tu nejlepší podívanou ze streamů.
Experti zanalyzovali a popsali podivné úlomky meteoritu, který 21. ledna letošního roku explodoval nad Berlínem. Zjistili, že se jedná se o vzácný typ meteoritu známý jako aubrit. Na světě existuje jen pár dalších exemplářů.
V neděli 21. ledna se nad Německem rozsvítila obloha, když sem dopadly pozůstatky planetky 2024 BX1. Česko-německo-americký tým astronomů nyní slaví úspěch, neboť se jim podařilo tyto vzácné meteority najít a analyzovat. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Ondřejova.
V neděli 21. ledna se nad Německem rozsvítila obloha, když sem dopadly pozůstatky planetky 2024 BX1. Česko-německo-americký tým astronomů nyní slaví úspěch, neboť se jim podařilo tyto vzácné meteority najít a analyzovat. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Ondřejova.
V neděli 21. ledna se nad Německem rozsvítila obloha, když sem dopadly pozůstatky planetky 2024 BX1. Česko-německo-americký tým astronomů nyní slaví úspěch, neboť se jim podařilo tyto vzácné meteority najít a analyzovat. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Ondřejova.
Vědci zkoumají možnost, že život na Zemi započal díky blesku šlehajícímu při sopečné erupci. Vzniklo tak obrovské množství dusičnanů, které podnítily zrod prvních forem života.
Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl vědcům další překvapení. Objevil galaxii, která by vůbec v dané části vesmíru neměla existovat a má zvláštní vlastnosti. Je zároveň tou vůbec nejvzdálenější galaxií, kterou vědci mohli detailně zkoumat.
V neděli 21. ledna se nad Německem rozsvítila obloha, když sem dopadly pozůstatky planetky 2024 BX1. Česko-německo-americký tým astronomů nyní slaví úspěch, neboť se jim podařilo tyto vzácné meteority najít a analyzovat. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Ondřejova.
Nedávno nastolil ruský kosmonaut Oleg Kononěnko nový vesmírný rekord. Stal se člověkem, jenž strávil ve vesmíru nejdelší dobu, přežil v něm 878 dnů a 12 hodin. Svého předchůdce Gennadije Padalku pokořil přibližně o půl hodiny. Vesmír je plný dalších neuvěřitelných rekordů, nad kterými zůstává rozum stát. Deník připravil jejich přehled.