V nadcházejících dnech by v Česku opět mohla být vidět polární záře. Důvodem je série erupcí na Slunci, při kterých se uvolnila plazmatická oblaka a míří částečně i k Zemi. ČTK to dnes sdělil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Vzácný přírodní úkaz bylo v Česku naposledy možné pozorovat letos v květnu, polární záře byla tehdy nejsilnější od roku 2003.
Renomovanému astrologovi a fotografovi vesmírných jevů Petru Horálkovi se podařil parádní kousek. Nad Kunětickou horou zachytil legendární kometu 13P/Olbers, která, i když je ještě na obloze k vidění, právě míří do vzdálených míst Sluneční soustavy. Vlasatice se k Zemi přiblíží až za sedmdesát let.
Renomovanému astronomovi a fotografovi vesmírných jevů Petru Horálkovi se podařil parádní kousek. Nad Kunětickou horou zachytil legendární kometu 13P/Olbers, která, i když je ještě na obloze k vidění, právě míří do vzdálených míst Sluneční soustavy. Vlasatice se k Zemi přiblíží až za sedmdesát let.
Na léto připravil vesmír pro pozemšťany bohatou podívanou. V posledních červencových dnech lidé mohou pozorovat na noční obloze planety Saturn, Mars a Jupiter v blízkosti Měsíce, a také delta Akvaridy (Aquaridy). Pro některé události je však nutné si přivstat. Nebo opravdu dlouho ponocovat.
Na přeshraniční výměně informací o nejnovějších poznatcích a metodách dálkového průzkumu Země se nedávno v Hans-Eisenmann-Hausu sešla řada vědců a zájemců. Pozvání Národního parku Bavorský les na Datapool 2024 přijalo třicet účastníků z různých evropských zemí.
Kolonizace Měsíce je podle vědců jednou z hlavních vizí budoucnosti. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje návrat člověka na souputníka Země pomocí programu Artemis, který má připravit půdu pro osídlení. I proto nyní inženýři vytvářejí technologie, které lidem umožní žít ve vesmíru.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba ulovil svůj dosud nejchladnější svět. Vědci nejnovějším výzkumem exoplanety Eps Ind Ab zjistili, že povrchová teplota dosahuje bodu mrazu. Zároveň pořídili její první snímky, upřesnili oběžnou dráhu a odhadli i složení atmosféry.
Student doktorského studia Univerzity Tomáše Bati (UTB) Josef Řezníček se svým týmem získal grant Evropské kosmické agentury (ESA). Po Karlově univerzitě a brněnském Vysokém učení technickém se tak zařadí mezi tři české vysokoškolské instituce, které takovou podporu získaly.
Vědci vytvářejí mouchy, které mají být jedním z řešení likvidace ohromného množství lidského odpadu. Larvy i dospělí jedinci mají konzumací organických zbytků pomoci zabránit ohřívání planety a zároveň budou sloužit jako zdroj pro výrobu látek užitečných v průmyslu. První exempláře by měly být hotové už letos.
Tým výzkumníků z Brna v dubnu pozoroval zatmění Slunce nad Amerikou a Mexikem ze země i z letadla slavné NASA. V čele se známým matematikem Miloslavem Drückmullerem vyjeli vědci letos popatnácté. Přesto se letošní výprava v mnohém lišila, třeba i náročnými podmínkami, o kterých sami účastníci přiznali: Sáhli jsme si na dno sil.
/62. OTÁZKA/ Zánik civilizace na naší planetě je jedním z oblíbených námětů tvůrců sci-fi a katastrofických filmů. To, že lidstvo jednoho dne v budoucnosti vymře, je jasné, co se ale stane se Zemí? Na otázku, jak zemře Země, a proč se na tomto tématu odborníci neshodují, odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.
V Domě přírody Českého ráje v Dolánkách byla v minulém týdnu dokončena realizace netradiční geologické expozice, která návštěvníkům přiblíží Geopark UNESCO Český ráj.
Američan Neil Armstrong se zapsal do dějin jako první člověk, který vkročil na Měsíc. Vše ale mohlo být jinak kvůli nehodě trenažéru během testování lunárního přistání. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) při výročí 55 let od ikonického momentu lidstva připomenul méně známou událost spojenou s misí Apollo, jejíž součástí byl i slavný astronaut, který těsně unikl katastrofě.
Spojené státy americké a Sovětský svaz se pokoušely od 50. let 20. století dobýt Měsíc. Zpočátku vypadalo, že Moskva má navrch, ale zlom nastal úspěchem Apolla 11. Poté zájem velmocí o souputníka Země postupně utichl. Až od devadesátých let se o něj opět začaly vesmírné agentury zajímat a do misí se zapojily i Evropská unie, Japonsko, Čína a Indie. Celkově do května 2024 různé kosmické úřady provedly 143 misí, které skončily úspěšně i neúspěšně. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších milníků.
V Domě přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova byla dokončena realizace netradiční geologické expozice, která návštěvníkům přiblíží Geopark UNESCO Český ráj. V přízemí ve společenské místnosti najdete kromě stávající expozice s mapovým reliéfem nový velkoformátový komiks o geologické historii Geoparku Český ráj, která zahrnuje více jak půl miliardy let vývoje planety Země.
V Domě přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova byla dokončena realizace netradiční geologické expozice, která návštěvníkům přiblíží Geopark UNESCO Český ráj. V přízemí ve společenské místnosti najdete kromě stávající expozice s mapovým reliéfem nový velkoformátový komiks o geologické historii Geoparku Český ráj, která zahrnuje více jak půl miliardy let vývoje planety Země.
V centru kulové hvězdokupy Omega Centauri se podle vědců nachází hmotný objekt. Jedná se o černou díru střední velikosti, která se tak stala nejbližší k planetě Zemi. Podle amerických a německých astronomů významný objev rovněž pomáhá pochopit, jak se hvězdy dokážou v největší hvězdokupě Mléčné dráhy udržet.
Pro Česko nepříliš obvyklou polární záři se v květnu vydal nejen pozorovat, ale i zachytit fotoaparátem. A snímek zachycující tento vzácný zeleno-fialový úkaz nad Mikulovem a Svatým kopečkem pak získal ocenění České astronomické společnosti. „Byl jsem překvapený, nečekal jsem to,“ líčí v rozhovoru pro Deník fotograf Vlastimil Vojáček z Břeclavi, který se věnuje astrofotografii již dvacet let.
Rok 2025 bude začátkem našeho konce. Alespoň tak to předpověla Baba Vanga, nevidomá bulharská věštkyně. Svými předpověďmi, z nichž některé se naplnily s až děsivou přesností, dokáže překvapovat i tři desítky let let po své smrti. Lidstvo a svět v podobě, jak ho dnes známe, by podle Baby Vangy měly zaniknout až za dlouho. Nicméně začátek událostí, které nakonec vyvrcholí naší zkázou, ale začne podle jasnovidky už příští rok konfliktem v Evropě a zničí obyvatelstvo kontinentu.
Každý suverénní stát na světě má své hlavní město. Kolik jich je? K červenci 2024 jich na planetě Zemi najdeme 195. Mnohdy mají hlavní města jména jednoduchá a snadno zapamatovatelná, jindy se nám může při výslovnosti jejich jmen trochu lámat jazyk. Myslíte si, že znáte všechny hlavní města, nebo aspoň jejich většinu? Zkuste si náš kvíz a zjistíte, jak jste na tom.
Noční svítící oblaka, Mléčná dráha nebo roj meteorů Perseidy. Letní teplé noci jsou ideální na to zastavit se a užít si pozorování hvězd. Astrofotograf Zdeněk Bardon z Rasošek u Hradce Králové strávil pozorováním oblohy tisíce nocí a jeho skvělé snímky se dostaly na obálky předních vědeckých časopisů.
Asteroid o velikosti hory asteroid 2011 UL21 doprovází měsíc, který kolem něj obíhá. Astronomové z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vyfotili menší planetku, o které zatím mají jen pár informací. Vědcům však může pomoci s odhalením příčiny vzniku přirozených družic.
Atmosféra plynného obra HD 189733 b nacházejícího se nedaleko Země obsahuje sirovodík, což způsobuje nevábný pach připomínající zkažená vejce. Nová zjištění o složení vzdáleného světa vědcům poskytly moderní přístroje na dalekohledu Jamese Webba. Odborníci dále chtějí zjistit, zda se toxická látka důležitá pro různé formy života vyskytuje i na jiných exoplanetách.
Zářivé zrcadlo hvězdné oblohy pozorovatelné z planety Země. To je Astrosféra. Nováček letošního Festivalu planet, který na brněnské Kraví hoře odstartoval v pondělí odpoledne. Na čtyři nasvícené nafukovací modely se první večer festivalu přišly pod Hvězdárnu a planetárium Brno podívat davy lidí.
/VIDEO/ Zářivé zrcadlo hvězdné oblohy pozorovatelné z planety Země. To je Astrosféra, nováček letošního Festivalu planet, který na brněnské Kraví hoře odstartoval v pondělí odpoledne. Na čtyři nasvícené nafukovací modely se první večer festivalu přišly pod Hvězdárnu a planetárium Brno podívat davy lidí.
Souboj o ovládnutí vesmíru je z učebnic dějepisu známý především jako součást studené války, kdy mezi sebou soupeřily Spojené státy americké a Sovětský svaz. V posledních letech jsou ale mnohem výraznějšími tvářemi této disciplíny miliardáři Elon Musk, Jeff Bezos a Richard Branson, kteří se předhání v dílčích úspěších. Ačkoliv jejich motivace a vize jsou různé, spojuje je touha dosáhnout jedinečných výzev. Experti se však obávají zneužití mimozemského prostoru soukromými společnostmi.
První umělá družice Sputnik, první člověk ve vesmíru, lidská stopa na Měsíci, sondy Voyager, Webbův teleskop nebo kosmický turismus. Mnoho významných milníků během vesmírných závodů vzniklo při soupeření USA a Sovětského svazu. Jenže i po studené válce NASA, ESA a další agentury dokázaly významně posunout bádání mimo Zemi. Připomeňte si nejvýznamnější události, které se dosud staly.
/FOTO, VIDEO/ Fanoušci vesmíru si tento týden užijí brněnský Festival planet. Lákadlem pro ně mají být nafukovací modely v čele s novým ztvárněním hvězdné oblohy Astrosférou, ale také výstavy vesmírných objektů nebo letní kino.
Na přeshraniční výměně informací o nejnovějších poznatcích a metodách dálkového průzkumu Země se nedávno v Hans-Eisenmann-Hausu sešla řada vědců a zájemců. Pozvání Národního parku Bavorský les na Datapool 2024 přijalo třicet účastníků z různých evropských zemí.
Čtveřice vědců po více než roce opustila zařízení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které částečně napodobovalo podmínky lidské mise na Marsu. Z modulu Mars Dune Alpha o rozloze 160 metrů čtverečních, jež se nachází v Houstonu, odešli v sobotu odpoledne místního času s neskrývanou radostí, píše agentura AFP.
Proč je narušení uhlíkové rovnováhy v přírodě nebezpečné a co se s tím dá dělat? Žáci devátých tříd na Základní škole ve Zruči nad Sázavou ještě před letními prázdninami debatovali o této otázce při besedě nového vzdělávacího projektu Energie pro bezemisní budoucnost.
Vědci v Jihoafrické republice byli ohromení, když zjistili, že stále obydlená termitiště v aridní oblasti země jsou stará více než 30 tisíc let. To znamená, že jde o nejstarší známá aktivní termitiště, informovala agentura AP.
Vědci pravděpodobně popsali příčinu jedné z největších záhad na Měsíci. Vysvětlili možný původ tmavých a světlých hornin tvarovaných do podoby podivných vírů. Patří k nim záhadný útvar Reiner Gamma v Oceánu bouří na odvrácené straně Měsíce, který představuje jednu z největších magnetických anomálií na přirozené družici Země. Odborníci nyní přišli s teorií zmagnetizované lávy pod povrchem Měsíce.
Vědci zjistili, že na Marsu dokáže přežít druh mechu Syntrichia caninervis, který se přizpůsobí extrémnímu suchu, snáší teploty blížící se ke dvěma stům stupňů pod bodem mrazu a navíc vydrží podobné množství gama záření, jaké tam dopadá. Může tak v budoucnu být nápomocný astronautům při osídlování rudé planety.
Pilotní projekt kreativního učení v Pardubicích, na který radnice získala dotaci téměř 1,2 milionu korun z Národního plánu obnovy, dospěl pro letošní rok do finále. Byl rozdělený do dvou částí, v té první šlo o zapojení umělců do formální výuky na základních školách, v té druhé docházelo k propojování kulturních institucí a vzdělávání edukátorů a pedagogů se zájmem o kreativitu ve vzdělávání.
Americká rodina ze státu Florida žádá odškodné 80 tisíc dolarů (zhruba 1,9 milionu korun) od Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na její dům totiž letos v březnu spadl kus kovu, který byl původně součástí zásilky pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Odpad o váze 700 gramů ale spadl na střechu domu Oterových, píše BBC News.
Ohromný asteroid o velikosti hory se ve čtvrtek večer přiblíží k Zemi. Další lze očekávat v sobotu, bude ale mnohem menší. Podle Evropské kosmické agentury je lidé mohou pozorovat pomocí dalekohledů pro amatérské astronomy nebo on-line. Vědci ubezpečili, že ačkoliv se objekty budou nacházet v blízké vzdálenosti, kvůli které je označují za potenciálně nebezpečné, riziko srážky s planetou nehrozí.
Blíží se konec školního roku a čas prázdnin a dovolených. Tradičně se spousta lidí z České republiky vydá k moři, aby si užili exotiku, krásné pláže nebo vysoké vlny. Obrazy plné moře si můžete už brzy prohlédnout v Zeleném domečku v Polici nad Metují. Vernisáž výstavy se uskuteční 27. června od 18 hodin.
Na Zemi se v úterý kolem 08:00 SELČ vrátila čínská lunární sonda Čchang-e 6. V rámci téměř osmitýdenní mise sonda přistála na odvrácené straně Měsíce, kde vyvrtala a odebrala vzorky půdy, pořídila fotografie krajiny a umístila čínskou vlajku, píše web stanice BBC. Záběry z dnešního přistání ve stepi v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko vysílala čínská televizní stanice CCTV. Asi dva kilogramy vzorků z Měsíce považují vědci za potenciálně průlomové, neboť mohou poskytnout odpovědi na některé otázky týkající se vzniku planet. Horniny pocházejí z kráteru, který vznikl před asi čtyřmi miliardami let.
Ozonová vrstva Země je podle studie vědců z Kypru odolnější, než dosud mysleli. Odborníci zjistili, že dokáže odolat i následkům explozí hvězd nacházejících se v blízkosti planety, a tím ochránit život na ní. Výzkumem také odhalili, že supernovy pravděpodobně nezpůsobily masové vymírání před stovkami milionů let.
Pluto a Triton mají podle nedávné studie NASA podobný obsah plynů a vody. Vědci se proto domnívají, že tělesa vznikla stejným způsobem. Později došlo k odtrhnutí měsíce, který doputoval až k Neptunu. Odborníci ale pro detailnější informace o původu objektů potřebují provést další výzkumy.
Oslava života na planetě Zemi, takový název si pro svůj koncert vybralo multižánrové vokální seskupení Bohemia Voice s Elin Špidlovou (mezzosoprán), Nikol Turoňovou (soprán), Bronislavem Palowski ( tenor) a hosta Lukáše Sládka (basbaryton).
Je to tady. Měsíc se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Co to znamená? Lidé budou moci pozorovat jedinečný úplněk. A to z pátku 21. června na sobotu 22. června. Jahodový úplněk spatří ještě příští rok, poté až za osmnáct let.
Speciální hyperspektrální kamera bude dohlížet na Českou republiku. Unikátní satelitní výbavu, kterou využívá jen několik zemí světa, vynese do vesmíru družice z Brna.
Urychlení ekologické transformace! Podle exkluzivního celosvětového výzkumu veřejného mínění provedeného společnostmi Veolia a Elabe si právě toto přejí lidé na všech kontinentech. Situaci berou vážně i Češi.
V blízkém hvězdném systému Beta Pictoris se srazila obří vesmírná tělesa. Díky novým důkazům pořízeným Webbovým dalekohledem vědci mohou zjistit, jak vzácná je Sluneční soustava, i jakým způsobem vznikají planetární systémy.
Již v neděli večer přichystá červnová obloha pozorování dalšího nebeského jevu v Česku. Dojde ke konjunkci Měsíce s jasnou hvězdou Spica. Vzhledem k jejím vlastnostem astronomové očekávají, že se změní v supernovu. Jenže neví přesně kdy. Událost může nastat i nyní.
Opět po roce poznají lidé vesmír zblízka. Festival planet, který již po šesté obsadí Kraví horu v Brně, přichází s novinkou. K obřím modelům se totiž přidá i Astrosféra. Jedná se o takzvané zrcadlo celé hvězdné oblohy pozorovatelné z planety Země. Brněnská hvězdárna a planetárium zveřejnila video, ve kterém se můžete podívat, jak se právě takové vesmírné těleso nafukuje a získává svoji podobu.
Elektromobil dnes většinou vnímáme jen jako nečoudící auto. V blízké budoucnosti ale může mít řadu dalších rolí. Žáci a žákyně devátých tříd základní školy v Bítovské ulici v Praze 4 si o tom povídali při besedě na téma Energie pro bezemisní budoucnost.
/VIDEO/ Nový obří model vesmírných těles bude lákadlem dalšího ročníku Festivalu planet Brno. Pojmenovali ho Astrosféra a jedná se o takzvané zrcadlo celé hvězdné oblohy pozorovatelné z planety Země. „Je originálem, který nemá na světě jakékoli obdoby. Takový otisk vesmíru si skutečně lidé prohlédnou jenom u nás v Brně," řekl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.