Naši planetu by před drtivou srážkou s asteroidem mohl ochránit jaderný výbuch. Tento způsob obrany Země, o kterém dlouho diskutovali vědci a snili hollywoodští režiséři, nyní pomocí experimentu otestovali výzkumníci z americké vládní laboratoře Sandia.
Charakteristické prstence kolem Saturnu v roce 2025 na chvíli zmizí z dohledu. Planeta bude k Zemi nakloněná v úhlu, ze kterého se budou zdát neviditelné. Ačkoliv se v příštím roce jedná o dočasnou mimořádnost, vědci se už déle domnívají, že pásy postupně vlivem dalších vesmírných těles ubývají a jednou zaniknou úplně.
Pražská Lumia Gallery, proslulá svou prezentací digitálního umění, rozšířila své prostory a slavnostně otevřela třetí patro galerie. Tento nový prostor nabízí interaktivní instalace, které spojuje fascinující motiv lidského oka – symbol vizuality a poznání. Podívejte se.
Život ve vesmíru má jasně stanovená pravidla. Obvykle sedmičlenná posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dodržuje nastavený denní plán po dobu šesti měsíců. V současnosti ji však vlivem poruch a potíží kosmické lodi Boeing Starliner obývá devět lidí. O složitějším fungování mimo Zemi promluvili bývalí astronauti, kteří popsali rutinu i podivný zápach.
Planetka o velikosti patrového rodinného domu se k Zemi přiblíží natolik, že se z ní na pár měsíců stane její malý souputník. Již od září se planetu pokusí oběhnout, pak se opět dostane mimo její gravitační sílu a bude dál putovat vesmírem.
V hlubinách oceánů se skrývá největší tvor, jaký na Zemi žije. Plejtvák obrovský, kterému se říká také modrá velryba, ohromuje vědce i laiky nejen svou impozantní velikostí.
Ohromná vulkanická činnost a extrémně silný jev El Niño byly podle nové vědecké studie hlavními příčinami největšího vymírání na Zemi. Experti na základě rozboru fosilií zjistili, jak se klima před stovkami miliony let vyvíjelo a jakým způsobem ohrozilo život na planetě.
Úlomky roztrhané planetky mohly před stovkami milionů let vytvořit prstenec kolem Země. Geologové se tak domnívají na základě zjištění o období častějších dopadů meteoritů na povrchu světa. Pás těles ve vesmíru navíc mohl pomoci i klimatickým změnám a evoluci života.
Na noční obloze nad Českem bude v polovině září možné pozorovat částečné zatmění superúplňku. Vedle Měsíce lze rovněž spatřit i viditelnou planetu Saturn s proslulým prstencem. Nepříznivé počasí však může unikátní podívanou zhatit.
Posádka mise Polaris Dawn, která tento týden provedla první soukromý výstup do vesmíru, se úspěšně vrátila na Zemi. V prohlášení to v neděli uvedla americká společnost SpaceX, podle které loď se čtyřmi astronauty kontrolovaně dopadla do vod Mexického zálivu nedaleko Floridy.
Velký bariérový útes u Austrálie je největší živý organismus na Zemi, který je viditelný dokonce z vesmíru. Miliardy korálů tam vytvářejí pestrou mozaiku barev a tvarů, která láká turisty z celého světa. Navíc tam žijí tisíce druhů zvířat, některé lze považovat až za prehistorické. Tento jedinečný ekosystém ale nyní čelí vážným hrozbám.
Obří planetka pojmenovaná 2024 ON o víkendu proletí pozoruhodně blízko Zemi. Podle astronomů lze jev sledovat prostřednictvím dalekohledů, případně online. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ubezpečil, že průlet asteroidu planetu neohrozí, vědcům však poskytne důležité informace.
Americký miliardář Jared Isaacman ve čtvrtek 12. září jako první neprofesionální astronaut v historii vystoupil do volného vesmíru. Kosmická loď Crew Dragon od společnosti SpaceX v tu chvíli letěla rychlostí přes 25 tisíc kilometrů za hodinu ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí.
Astronomové odhadují, že první podzimní měsíc může být ve znamení polárních září. Důvodem je vzácný jev vyskytující se kolem rovnodennosti. Umožňuje vyrovnání magnetického pole Země a slunečního větru, díky čemuž nastávají vhodné podmínky pro zjevení astronomického úkazu.
Ohromné množství virů starých až čtyři desítky tisíc let nalezli vědci ve vzorku ledovce pocházejícího z Himalájí. Objev jim pomohl pochopit, jak mikroorganismy reagovaly na změny teplot. Zároveň mohou odhalit další detaily o vývoji dávného života na Zemi.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ První zářijový víkend patřil na zahradě restaurantu Dačický v Kutné Hoře dvojkoncertu kapel JeToJedno a Jumbo Man. Muzikanti uzavřeli letošní seriál letních koncertů pořádaných u Dačického tradičně spolkem Kultura do města.
Problémová vesmírná loď Starliner americké společnosti Boeing dnes úspěšně přistála na Zemi. Informovaly o tom agentury. Plavidlo se vrátilo bez posádky - dva astronauti, které na orbitu vyvezlo letos v červnu na původně osmidenní misi, zůstanou na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) až do února příštího roku, kdy se vrátí v lodi konkurenční firmy SpaceX.
Češi mohou Sluncem ozářený Saturn pozorovat po celý měsíc od prvního zářijového víkendu, kdy se rovněž nejblíže přiblíží k planetě Zemi. Ačkoliv na obloze bude připomínat další jasnou hvězdu, v dalekohledu je možné zahlédnout kotouček i prstenec.
Už jen do 28. září bude otevřená v Golf Resortu Kunětická hora v Dřítči na Pardubicku unikátní výstava Megabrouci, která představuje v obřích až pětimetrových detailně vypracovaných modelech ty nejznámější, ale i méně známé zástupce hmyzí říše. I při své malé velikosti jsou to fascinující stvoření. Co teprve, když je mnohonásobně zvětšíte. Každý, kdo si nenechal tuto expozici umístěnou napůl cesty z Pardubic do Hradce Králové ujít, je modely uchvácen.
Batagajský kráter na Sibiři dělá vrásky vědcům. Důsledkem tajícího permafrostu se takzvaná brána do podsvětí rychle zvětšuje a zároveň vypouští do ovzduší nebezpečné plyny. Má tak vliv na globální oteplování. Odborníci se proto snaží zjistit budoucí vývoj tání.
/VIDEO/ Půlnoční temnou oblohu na Filipínami rozjasnila malá planetka, která ve středu vletěla do zemské atmosféry. NASA ji detekovala pouze pár hodin před kontaktem s planetou. Vědci ubezpečili, že nepředstavovala hrozbu. Shořela ještě před dopadem.
Karlovarský deník vám přináší jako každý týden přehled tipů na různé akce, které se konají od pátku 6. září na Karlovarsku, ale také na Chebsku či Sokolovsku. Nechte se inspirovat.
Před 40 lety absolvoval svou první misi americký raketoplán Discovery. Během své kariéry se stal nejvytíženějším americkým raketoplánem - do vesmíru se za 27 let vydal devětatřicetkrát. Obnovil víru v cesty do kosmu a byl také prvním raketoplánem, který řídila žena.
Největší měsíc Sluneční soustavy byl kdysi dávno zasažen masivním asteroidem, který byl dvacetkrát větší než ten, který před 66 miliony let udeřil na Zemi a ukončil éru dinosaurů. Ničivý náraz vychýlil Jupiterovu přirozenou družici Ganymedes podél její osy a vytvořil na ní kráter široký až 1600 kilometrů, informoval list The Guardian.
/VIDEO/ Podmořskou horu v Pacifiku přesahující výšku tří tisíc metrů zmapovali vědci z amerického Schmidtova oceánského institutu. Při své třetí expedici v mezinárodních vodách objevili i další vzácné druhy živočichů a rostlin vytvářejících tamní důležitou biodiverzitu. Experti doufají, že prostřednictvím smlouvy OSN se oblast podaří ochránit.
Co obnáší cesta do vesmíru a jak se na ni připravit? To ukazuje nové čtrnáctiminutové video Hvězdárny a planetária Brno s názvem Kosmix. Krátkým vzdělávacím snímkem pro děti navíc provází český astronaut Aleš Svoboda.
Co obnáší cesta do vesmíru a jak se na ni připravit? To ukazuje nové čtrnáctiminutové video Hvězdárny a planetária Brno s názvem Kosmix. Krátkým vzdělávacím snímkem pro děti navíc provází český astronaut Aleš Svoboda.
/FOTO, VIDEO/ Prožít stav beztíže a cítit se jako astronaut. Příležitost absolvovat ojedinělý zážitek mají od začátku nového školního roku tisíce českých žáků a studentů. Speciální soutěž zahájili v pondělí na brněnské hvězdárně vládní představitelé v čele s premiérem Petrem Fialou. Akce je součástí projektu Česká cesta do vesmíru, na němž se podílí i český kosmonaut Aleš Svoboda.
/FOTO/ Blansko Opera Stars Festival. První ročník nevšední hudební akce ovládá v Blansku poslední srpnový týden. Na dvou scénách na nádvoří blanenského zámku a také v tamním parku. Od soboty do soboty čeká na návštěvníky série koncertů s profesionály z tuzemska i zahraničí, kteří diváky provedou světem velké opery i známých muzikálových melodií.
Upozornění na nerovný souboj člověka jako znečišťovatele planety s vymírajícími živočichy. To je námět nové malby na trafostanici v brněnském Komíně. Znázorňuje srážku nosorožce bílého, kterého žijí na světě už jen dva kusy, s autem. Těch jezdí po světě zhruba půldruhé miliardy.
„Kéž bych se méně věnoval práci.“ To je jen jeden ze stesků, který byl často zaznamenán mezi umírajícími. Lidé na sklonku života vzpomínají, přemítají a hodnotí, zda se vždy zachovali tak, jak chtěli. Jejich výpovědi zaznamenala australská zdravotní sestra Bronnie Ware, která pracovala jako poskytovatel paliativní péče. A čeho lidé chvíli před svou smrtí nejvíce litovali? Z jejich odpovědí sice mrazí, ale lze si z nich vzít ponaučení pro vlastní život.
Když Suni Williamsová a Butch Wilmore vyráželi na cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici, netušili, že na ní uvíznou téměř rok. Dokonce se kvůli důležitému vybavení vzdali vlastních kufrů. Na stanici proto dorazili bez hygieny a dalších osobních věcí. Počítali, že ve vesmíru nebudou déle než týden. NASA nyní uvedla, že se na Zemi vrátí až začátkem roku 2025.
Nasa astronauti Suni Williamsová (58) a Barry „Butch“ Wilmore (62) měli strávit na mezinárodní vesmírné stanici ISS asi týden. Teď už jsou tam od začátku června skoro tři měsíce, jako první osádka projektu, a mají tam pobýt ještě asi pět dalších, do února 2025.
V posledním srpnovém týdnu bude možné nad Českem sledovat rovnou dva vesmírné úkazy. Vedle Měsíce v blízkosti hvězdokupy Plejády se objeví i planety Mars, Jupiter a Uran. Jevy lze sledovat pouhýma očima. Počasí však může nerušený výhled překazit.
Mezinárodní tým vědců vydal novou studii, ve které popisuje možné důsledky srážky sondy DART (Double Asteroids Redirect Test) s měsícem Dimorphos ze září 2022. Výsledky simulace naznačily, že některé z úlomků vesmírného tělesa mohou během zhruba deseti let zasáhnout Zemi či Mars. Odborníci zároveň uklidnili, že části nebudou představovat žádné riziko. Právě naopak, díky rozpadu v atmosféře vytvoří krásnou nebeskou podívanou.
Mimozemšťané jsou v Brně vítáni. Po příletu do České republiky se mají hlásit na novém kontaktním centru, které vzniklo na brněnské hvězdárně teprve nedávno. Za tu dobu už ale přišly na speciální emailovou adresu desítky zpráv. U nich se ale neprokázal mimozemský původ.
Obyvatelé Litoměřicka se v pondělí večer dočkali úchvatného nebeského divadla - modrého superúplňku, který se leskl na noční obloze. Úkaz, při němž se Měsíc jeví o něco větší a jasnější než obvykle, vytvořil dechberoucí podívanou.
Měsíc si v tomto týdnu připravil hned tři úchvatné příležitosti k pozorování. Nejprve nastane modrý superúplněk, který později zakryje planetu Saturn. Následující den se pak Měsíc na obloze blízce setká s Neptunem. Při dobrém počasí bude možné všechny úkazy pozorovat z Česka.
Dinosaury vyhubil asteroid, nikoliv kometa, jak se někteří vědci domnívali. S tímto tvrzením přišla nová německá studie. A přinesla i důkazy, že objekt, který před 66 miliony lety dopadl na Zemi a ukončil éru dinosaurů, pocházel z pásu asteroidů za oběžnou dráhou planety Jupiter.
V polovině srpna mohli pozorovatelé spatřit unikátní zdánlivé přiblížení Marsu a Jupiteru. Planety se nyní od sebe zdánlivě oddalují, ale stále je lidé mohou sledovat. Následující týden pak nabídne další astronomické jevy k pozorování. Kromě pokračujících Perseid bude například i modrý superúplněk či zákryt Saturnu Měsícem.
/FOTO, VIDEO/ Meteorický roj Perseidy dosáhl svého vrcholu, což přineslo jedinečnou příležitost k pozorování tohoto úchvatného nebeského jevu. Ideální podmínky panovaly po celé republice, včetně Libereckého kraje, kde menší obce a horské oblasti nabídly nejlepší výhled. Skvělé podmínky se také nastaly pro pozorování polární záře.
Fascinující nebeskou podívanou v podobě maxima meteorického roje Perseid si mohou lidé v těchto dnech užít nejen uprostřed přírody, ale i na přerovské hvězdárně. Meteorické roje dosáhly svého maxima v noci z pondělí na úterý, lidé je ale mohou zahlédnout i v příštích dnech.
Padá hvězda, něco si přejte! V noci z pondělí 12. srpna na úterý 13. srpna se naskytne nádherná podívaná pro všechny milovníky meteorického roje Perseid.
/FOTO, VIDEO/ Záplavou barev a originálních maleb mění tento týden umělci sídliště v brněnském Starém Lískovci. Na fasádách šesti trafostanic společnosti Eg.D, například ve Vltavské ulici, se pomalu začínají rýsovat muraly, které vzbuzují zájem nejednoho obyvatele. Na nové podobě trafostanic pracovalo v úterý odpoledne šest umělců a uměleckých skupin při festivalu Urban Pictus. Do Brna akce zavítala poprvé.
Přelomový nález molekul vody na neočekávaném místě oznámili čínští badatelé po prozkoumání vzorků, které ze zemské oběžnice dopravila sonda Čchang-e 5. Badatelé očekávají otevření cest k budoucímu osídlení Měsíce.
Obří modely planet v poslední letech každoročně lákají tisíce lidí na Kraví horu v Brně. V tomto týdnu od pondělka do neděle opět zdobí úbočí nejvyššího kopce v širším centru města Brna a jedním z nejčastějších témat mezi lidmi je otázka, která koule je nejhezčí. Zahlasujte proto v anketě na konci článku a vyberte nejhezčí model planety dle čtenářů Brněnského deníku Rovnost.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba získal více důkazů podporujících teorii, že pod povrchem Uranova měsíce Ariel je skrytý oceán. Výzkum odhalil možný zdroj látek, které by se na souputníkovi vzdálené planety Sluneční soustavy neměly vyskytovat. Hypotézu může v budoucnu potvrdit i vesmírná mise.
Americká vesmírná agentura NASA publikovala jako astronomický snímek 1. srpna 2024 fotografii komety Olbers nad hradem Kunětická hora ve východních Čechách. Jejím autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Astronomickým snímkem čtvrtka vyhlásil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) fotografii komety Olbers nad hradem Kunětická hora. Jejím autorem je Petr Horálek.
V nadcházejících dnech by v Česku opět mohla být vidět polární záře. Důvodem je série erupcí na Slunci, při kterých se uvolnila plazmatická oblaka a míří částečně i k Zemi, sdělil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Vzácný přírodní úkaz bylo v Česku naposledy možné pozorovat letos v květnu, polární záře byla tehdy nejsilnější od roku 2003.