Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Bezemisní budoucnost je příležitost pro lidi vzdělané v technických a přírodních vědách, říká lektorka osvětového projektu Energie pro bezemisní budoucnost Marie Dufková

Deváťáci z Votic besedovali o bezemisní budoucnosti

Jak spolu souvisejí uhlíková neutralita, bezemisní energetika a udržitelný rozvoj. Deváťáci ze základní školy zkoumali nejen tyto otázky při besedě nového vzdělávacího projektu Energie pro bezemisní budoucnost. 

Mléčná dráha.

Vědce zarazil podivný signál z Mléčné dráhy. Nic takového zatím neviděli

Vědci z Austrálie zaznamenali zvláštní signál z druhé strany Mléčné dráhy, jehož význam je pro ně nejasný. Dosud se s takovým druhem nesetkali. Od mimozemšťanů však není, jelikož odborníci vědí, že vychází pravděpodobně z neutronové hvězdy. Další výzkum jim může pomoci odhalit vývoj vesmírného tělesa.

Petrič, Bulharsko - 29. září 2021: pomník bulharské věštkyně Vangy na nádvoří jejího domu-muzea.

Proroctví na rok 2024: zdá se, že některé vize Baby Vangy se začínají naplňovat

Baba Vanga, nevidomá bulharská věštkyně, dokáže svými předpověďmi překvapovat svět i tři desítky let po své smrti. Je to náhoda nebo jasnozřivost, že se některé z jejích vizí naplnily s až mrazivou přesností? I když je vám možná svět jasnovidců a astrologů naprosto cizí, je určitě zajímavé sledovat, co z událostí, které Baba Vanga na letošní rok předpověděla, se skutečně stane.

Ilustrace údajné exolplanety Vulkán z roku 2018. V současnosti vědci prokázali, že se nejspíš jednalo o astronomickou iluzi.

Spock přišel o domov. Planeta známá ze Star Treku byla astronomickou iluzí

Nová zjištění Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o exoplanetě Vulkán nejspíš zklamou fanoušky Star Treku. Výzkum naznačil, že údajný signál cizího světa byl nakonec pouhý blikající jev způsobený hvězdou. Studie však pro vědce znamená příslib kvalitnějšího pozorování vesmíru.

Snímek jámy u sopky Arsia Mons.

Dvě obří díry na Marsu vypadají až hrozivě. Vědci do nich chtějí vyslat roboty

Dvě marťanské jámy s nejistým původem vrtají vědcům v hlavě již dvě desítky let. Ti se stále snaží zjistit, čím doopravdy jsou. Ačkoliv se domnívají, že by se mohlo jednat o pozůstatky aktivity sopek, s jistotou to dokáží určit až po bližším průzkumu. Pro tento účel chtějí nově využít roboty. Jenže se jedná o složitý úkol, který je nutné nejprve pořádně promyslet.

Noční svítící oblaka.

Červnovou oblohu rozzáří noční svítící oblaka. K vidění budou i desítky družic

Červnová obloha v Česku nabídne řadu zajímavých nebeských úkazů k pozorování. Po celý měsíc například bude možné spatřit noční svítící oblaka i neobvyklé množství satelitů během pouhé hodiny. Lidé uvidí i setkání Měsíce a hvězdy Spica nebo nejčasnější východ a nejpozdější západ Slunce. Možná se opět objeví i polární záře.

Ilustrační foto.

Zázraky se dějí! Jeden pozorovaly děti ve strakonické školce

Příroda a její mocná ohromující tvořivá síla byla na naší planetě Zemi mnohem dříve než lidstvo samo. My lidé jsme zde pouze na chvilkové návštěvě. Od raného dětství bychom měli naše děti vést k respektu a kladnému vztahu k tomuto jedinečnému světu kolem nás.

Ilustrace exoplanety Speculoos-3 b u své hostitelské hvězdy.

NASA objevila exoplanetu o velikosti Země. Rok tu trvá pouze několik hodin

Nově objevená exoplaneta Speculoos-3 b je zvláštní z více důvodů. Ačkoliv dosahuje velikosti Země, rok na ní uběhne za pouhých sedmnáct hodin. Taky je zde podle belgických vědců věčný den a noc. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že se nachází poměrně blízko naší planety, a dokonce by zde mohl být život.

Sovětský kosmonaut Alexej Leonov při svém druhém a posledním letu do kosmu v roce 1975.

Alexej Leonov: Jako první vstoupil do volného vesmíru, málem při tom zemřel

Před 90 lety se narodil sovětský kosmonaut Alexej Leonov. Přepsal dějiny objevování vesmíru - jako první člověk provedl takzvaný spacewalk, tedy výstup do volného kosmu. Tento kousek ho ale málem stál život. Na dosah měl i další vesmírné prvenství - kdyby Sověti vyhráli závody o přistání na Měsíci, byl by to právě Leonov, kdo by udělal „velký krok pro lidstvo“.

Ilustrace žhavé planety.

Objevená sopečná planeta vypadá jako ohnivá koule. Taví se zevnitř

Novou exoplanetu TOI-6713.01 s povrchem pokrytým lávou objevili pomocí sondy NASA TESS astronomové ze Spojených států amerických. Žhavý svět má čerpat tolik energie z gravitační síly sousedních těles, že se taví zevnitř. Následkem jsou pak vybuchující sopky a teploty přesahující dva tisíce stupňů Celsia. Odborníci vzdálenou planetu přirovnávají k Jupiterovu měsíci Io.

Neznámý tvor s ostny na nohou, která na Zemi žil před zhruba 300 až 320 miliony let, připomínal vzhledem dnešního sklípkana.

Na Zemi žil kdysi záhadný tvor, který měl ostny na nohou a připomínal pavouka

Paleontologům trvalo zhruba čtyřicet let, než zjistili, že objevili nový druh pavoukovce, který před třemi sty miliony lety žil na území Spojených států amerických. Přesto tvor s mohutnými končetinami porostlými ostny i po nedávném výzkumu vědcům vrtá v hlavě. Fosilii totiž chybí klíčové znaky, podle kterých by dokázali vyhynulé stvoření zařadit do správného živočišného řádu. Zatím o něm mají pouze dílčí informace. Domnívají se však, že mohlo obývat i Evropu.

Ilustrace vyhynulého savce Militocodon lydae, který mohl být předkem krávy

Předek krávy vypadal jako činčila. Tvor obýval Zemi těsně po vyhynutí dinosaurů

Z drobných savců podobajících se činčilám pravděpodobně vznikla linie dnešních sudokopytníků, mezi které patří krávy i prasata. Vědci si to myslí na základě dříve objevených a nyní analyzovaných zkamenělin vyhynulého tvora, který Zemi obýval těsně po vymření dinosaurů. Další výzkum má odborníkům pomoci s pochopením, jak po apokalypse před 66 miliony lety na planetě opět začal život.

Intenzita polární záře v Novém Městě nad Metují byla tak silná, že ji „nezabilo" ani světelné znečištění.

OBRAZEM: Světelná show na obloze: Polární záře byla vidět z celého Náchodska

„Rozčílené” Slunce a jeho geomagnetická aktivita nejvyššího stupně se postaraly o to, že první den hokejového šampionátu a vítězství českých barev nad Finy oslavil vesmír mimořádným nebeským úkazem. Takto silná polární záře nebyla v našich zeměpisných šířkách vidět nejméně posledních 20 let. Postarala se o to silná geomagnetická bouře, která dosáhla nejvyššího pátého stupně. Bouři, která by měla pokračovat dnes i v neděli, způsobuji solární erupce.

Polární záře, Špindlerův Mlýn.

Polární záře na východě Čech? Byl to zážitek, máte ještě dvě šance

Výjimečný úkaz mohli večer a v noci z pátku na sobotu sledovat lidé i na východě Čech. Při návratech domů polární záři někteří zahlédli náhodou, jiní číhali připravení s fotoaparáty a čekali na barevné divadlo na obloze. Podle odborníků zasáhla Zemi v pátek geomagnetická bouře nejvyššího stupně. Stalo se tak poprvé od roku 2003. Polární záře může být viditelná i během dalších dvou nocí.

Polární záře ozářila v noci na sobotu 12. května Telč.

Unikátní podívaná. Polární záře nad Vysočinou. Viděli jste ji také? Pochlubte se

Výjimečný úkaz mohli večer a v noci z pátku na sobotu sledovat lidé na Vysočině. Při návratech domů někteří zahlédli polární záři náhodou, jiní číhali připravení s fotoaparáty a čekali na barevné divadlo na obloze. Podle odborníků zasáhla Zemi v pátek geomagnetická bouře nejvyššího stupně. Stalo se tak poprvé od roku 2003. Polární záře má být viditelná znovu ze soboty na neděli.

Obec Suchý na Blanensku a tamní rybník v noci z pátku na sobotu.

Polární záře nad jižní Moravou. Unikátní podívaná. Zachytili jste ji také?

Výjimečný úkaz mohli večer a v noci z pátku na sobotu sledovat lidé na jihu Moravy. Při návratech domů polární záři někteří zahlédli náhodou, jiní číhali připravení s fotoaparáty a čekali na barevné divadlo na obloze. Podle odborníků zasáhla Zemi v pátek geomagnetická bouře nejvyššího stupně. Stalo se tak poprvé od roku 2003. Polární záře má být viditelná i ze soboty na neděli.

Takto vypadala polární záře vyfocená od Posluchova v okrese Olomouc

O víkendu je možné v ČR opět vidět polární záři. A také skvrnu na Slunci

Polární záři bylo možné v České republice pozorovat už od pátečního večera. Stejná podívaná by se mohla naskytnout i v sobotu. Pozorovací podmínky by měly být ideální. Fascinující přírodní úkaz by měl být na severním obzoru viditelný díky silnějším slunečním bouřím, které v posledních dnech probíhaly. Následkem toho je taky možné pouhýma očima během dne pozorovat ohromnou skvrnu na Slunci, která je několikrát větší než Země. Je však nutné mít prostředky chránící zrak.

Sonda před Sluncem. Ilustrační snímek.

Takové záběry Slunce lidé ještě neviděli. Sonda zachytila déšť, spikule i krajku

Nadpozemsky vypadající jevy na Slunci zachytila zblízka sonda Solar Orbiter Evropské kosmické agentury (ESA). Na komentovaných záběrech agentura ukázala, co se děje na povrchu hvězdy, a jak úkazy, jako například koronální déšť či spikule, postupují do tamní atmosféry. Vědci se domnívají, že podobné pozorování jim může pomoci vyřešit dlouholetý paradox ve sluneční fyzice: sluneční atmosféru žhavější než povrch.

O víkendu bude vidět meteorický roj Halleyovy komety. Ilustrační snímek.

Nad Českem proletí Akvaridy, podmínky budou ideální. Kdy a jak je pozorovat

Už v pondělí nad ránem mohou lidé v Česku pozorovat meteorický roj Halleyovy komety, takzvané éta Akvaridy (Aquaridy). Podmínky pro sledování budou téměř ideální a nebude nutné používat speciální vybavení. Někteří vědci se domnívají, že letošní úkaz bude nejsilnější v tomto století.

Start rakety Dlouhý pochod 5 z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan

Čína vyslala sondu k Měsíci. Má získat vzorky z odvrácené strany

Čína dnes vypustila sondu Čchang-e 6, která se jako první na světě pokusí získat vzorky z odvrácené strany Měsíce a přepravit je zpátky na Zemi. Sondu vynesla krátce před 11:30 SELČ raketa Dlouhý pochod 5 z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan. Start vysílala na svém webu v přímém přenosu čínská zpravodajská televize CGTN. Jedná se o další čínský krok v rámci přípravy na let, jenž dopraví na Měsíc lidskou posádku. Toho chce Peking dosáhnout do roku 2030.

Ilustrace exoplanety K2-18b.

Jsme ve vesmíru sami? Na obří exoplanetě může být život. Webbův teleskop má data

Na exoplanetě K2-18b se může vyskytovat mimozemský život. Vědci v její atmosféře objevili sloučeninu, kterou na Zemi produkují pouze živé organismy. S pomocí Vesmírného dalekohledu Jamese Webba chtějí zjistit víc. Pokud se nálezy prokážou, z obřího světa se stane místo s největším potenciálem pro obyvatelnost. Osídlení planety člověkem by však mělo háček.

Planeta Země - Ilustrační foto

Je dokázáno, že je Země kulatá? Slovenské ministerstvo kultury způsobilo poprask

Jen pár dní poté, co si svět připomněl 510 let od chvíle, kdy polský kanovník Mikuláš Koperník přišel s ideou heliocentrické soustavy, šokoval blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala svým tvrzením, že by Země nemusela být kulatá, ale placatá. Pokud tomu opravdu věří, řadí se po bok těch, kteří jsou přesvědčeni, že Země ve skutečnosti plochá a leží v „míse", jejíž okraj je vymezen Antarktidou a za ní je již klenba podepírající hvězdnou kupoli.

Den Země v Divišově.

Den Země oslavily také děti z Divišova

/FOTOGALERIE/ Den Země připadá každoročně na 22. dubna a je svátkem, který má za cíl připomínat lidem, že nemáme jiný domov. A že bychom o něj tedy měli řádně pečovat.

Oslavy Dne Země na 6.ZŠ v Kolíně.

Do oslav Dne Země se zapojila řada škol, mezi nimi i šestá základní v Kolíně

/FOTO/ Den země je celosvětová akce, která se slaví 22. dubna a jejímž cílem je podpořit životní prostřední. V kalendáři je po celém světě už od roku 1970. Lidé si mají připomenout, že planeta Země je jejich domov a měli bychom o něj patřičně pečovat. Do akce se zapojila spousta škol, výjimkou nebyla ani 6. základní škola Ovčárecká z Kolína.

Purpurová planeta. Ilustrační snímek

Zelení mužíčci? Ne. Mimozemský život by mohl mít jinou barvu, než se myslelo

Život ve vesmíru může být purpurový, nikoliv zelený. Podle nové vědecké studie může za zbarvení specifická bakterie, která byla velmi rozšířená a důležitá v počátcích Země a kterou lze najít dodnes. Astronomové získali i data, která pomohou vesmírným dalekohledům s hledáním mimozemského výskytu mikroorganismů.

Mikuláš Koperník na obraze Jana Matejka

Před 510 lety přišel Koperník s ideou heliocentrické soustavy. Pomohl mu Saturn

V roce 1514 rozeslal polský kanovník Mikuláš Koperník svým přátelům vlastní ručně psanou knihu, která shrnovala jeho pohled na vesmír. Podle něj už nebyla středem vesmíru Země, ale Slunce ležící blízko ní. Koperníkova teorie zahrnovala také myšlenku, že východ a západ slunce způsobuje otáčení Země kolem své osy.

Ilustrace sondy Voyager 1 ve vesmíru.

NASA znovu komunikuje se sondou Voyager: Co již vyfotila, co nese mimozemšťanům

Sonda Voyager 1 po delší době opět navázala spojení s NASA. Inženýři zjistili příčinu závady a dokázali ji nápaditě opravit, ačkoliv museli pracovat s velice zastaralou technologií vzdálenou miliardy kilometrů od Země. Pro vědce důležité zařízení tak může navázat na dřívější klíčové úspěchy, které významně posunuly znalosti lidstva o vesmíru. Navíc v sobě nese i zlatou desku s odkazy lidí pro případné setkání s mimozemskou civilizací.

Třída soviček ze ZŠ a MŠ Čistá si užila Den Země aneb Staráme se o naši přírodu.

Čistecké děti se učily poznávat planetu Zemi

/FOTOGALERIE/ Učitelka Zuzana Machová ze třídy Soviček Základní školy a Mateřské školy Čistá si pro děti připravila v rámci Dne Země hodinu na téma: Staráme se o naši přírodu. Dětí například doplňovaly logické řady o třídění odpadu.

Velkolepá oslavy matičky Země se konala v KOVOZOO Staré Město už popatnácté.

V Kovozoo Staré Město oslavili Den Země křtem hrocha jménem Hugo

Ačkoliv Den Země, který se stal největším sekulárním svátkem světa, připadne letos na čtvrté dubnové pondělí s datem 22. dubna. V areálu REC Group a v KOVOZOO Staré Město velebili už o třetí dubnové sobotě (20. dubna) patnáctý ročník akce Den Země, svátek naší modré planety.

Meteorický roj Lyridy

Hlavy vzhůru: Jsou tu Lyridy. Nebe prozáří také meteorický roj Halleyovy komety

Na přelomu dubna a května budou v Česku viditelné meteorické roje. Nadšenci do pozorování vesmírných jevů již toto pondělí spatří Lyridy, které dosáhnou svého maxima. Začátkem dalšího měsíce pak mohou sledovat pozůstatky Halleyovy komety, takzvané éta Akvaridy. Odborníci doporučují, kde je lidé uvidí nejlépe.

UJEP.

Přední český klimatolog Tolasz bude hostem oslavy Dne Země na UJEP

Na Den Země, 22. dubna, si každoročně připomínáme důležitost ochrany naší planety a životního prostředí. Letos se k oslavám Dne Země připojí i ústecká univerzita. Fakulta životního prostředí a Přírodovědecká fakulta UJEP připravily bohatý program na téma „Země a klima“. Součástí budou přednášky odborníků z UJEP a předního českého klimatologa Radima Tolasze z ČHMÚ, pokusy i výstava fotografií.

Keplerův vesmírný teleskop

Keplerův teleskop lidem otevřel oči. Jeho první exoplaneta byla výjimečná

Zařadil se mezi nejúspěšnější projekty amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Keplerův dalekohled hledal za hranicemi sluneční soustavy planety, na kterých by mohl být život. A byl v tom mimořádně úspěšný. Exoplanet našel přes 2600. První planetu mimořádně podobnou naší Zemi objevil 17. dubna před deseti lety.