Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Spirála od rakety Falcon-9 společnosti SpaceX

Nebe nad Svitavskem ozdobila záhadná spirála. Na mimozemšťany ale zapomeňte

V pondělí pozdě večer se na noční obloze nejen nad Svitavskem objevil neobvyklý nebeský úkaz, který upoutal pozornost lidí. Zářící spirála, která byla jak z nějakého sci-fi filmu, vyvolala řadu spekulací o svém původu. Tento fascinující jev však má své vysvětlení, které souvisí se startem rakety Falcon-9 od SpaceX.

Viděli jste? Světelný úkaz nad Jabloncem.

Co to bylo na obloze nad Jabloncem? Mimozemšťani nepřistáli

Neobvyklá spirálová záře, která upoutala pozornost astronomů i laiků, se objevila na obloze nad Českem. Viditelná byla výrazně i na Jablonecku. Fascinující jev zachycený nad severskými zeměmi vyvolal řadu spekulací. Jeho původ však není záhadný, jak se mohlo zdát na první pohled. Příčinou jasného světla byla raketa Falcon-9 společnosti SpaceX.

Spirála nad Aljaškou v roce 2023.

Co to je? l vás možná překvapil záhadný úkaz na nebi nad Rychnovskem

Na sociálních sítích se v noci začaly šířit snímky záhadného úkazu, který lidé pozorovali i na nebi nad Rychnovskem. Rozběhla se také diskuse, co by to mohlo být. Mimozemšťani to rozhodně nebyli. Příčinou podivné světelné spirály byla raketa Falcon-9 společnosti SpaceX.

Polární záře viditelná 19. března 2025 u Litomyšle. Snímek pořídil pozorovatel Jan Jareš.

V Česku byla opět vidět polární záře. Při rovnodennosti mohou vzniknout i další

Slabě viditelnou polární záři vyfotografovali ve středu 19. března v okolí Litomyšle na Svitavsku. Podle českých astronomů se v těchto dnech mohou nečekaně ukázat i další, jelikož jsou magnetické póly Země příznivě nakloněné k slunečnímu větru, což se děje i vlivem právě probíhající rovnodennosti. Ke spatření však bude potřeba kamera.

Sunita Williamsová musela vydržet ve vesmíru devět měsíců.

Co devět měsíců ve vesmíru udělá s lidským tělem: Změní obličej, ovlivní i DNA

Delší pobyt ve vesmíru má na lidské tělo téměř zničující vliv. I proto posádka na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zpravidla pobývá půl roku. Američtí astronauti NASA Sunita Williamsová a Barry Wilmore však v kosmu strávili devět měsíců, než se 19. března v pořádku vrátili zpět na Zemi. Jejich organismy tak prošly velmi náročnou situací. Odborníci popsali i jiné konkrétní případy.

Astronauti, kteří vloni na dlouhé měsíce uvízli na Mezinárodní vesmírné stanici, se vrátili na Zemi.

Astronauti z ISS jsou zpátky na Zemi. V oceánu je přivítali delfíni

Astronauty, kteří se v úterý vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi, přivítali po přistání ve vodách u pobřeží Floridy delfíni. Napsal to list The New York Times (NYT), přičemž video zachycující zvědavé kytovce kroužící poblíž přistávacího modulu zveřejnila také stanice BBC. V modulu Crew Dragon od společnosti SpaceX byla i dvojice amerických astronautů, která uvázla na ISS na více než devět měsíců.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Dvojice astronautů po nečekaně dlouhém pobytu na ISS vyrazila zpět k Zemi

Od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se v úterý odpoutal modul Crew Dragon s dvojicí amerických astronautů, kteří se vracejí na Zemi po devíti měsících, ačkoli měli na ISS původně strávit jen několik dní. Dvaašedesátiletý Barry Wilmore a devětapadesátiletá Sunita Williamsová opustili stanici, kde byli nuceni setrvat nečekaně dlouho kvůli poruše kosmické lodi Starliner. Přistát by měli hodinu před půlnocí SEČ.

Astronaut na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Astronauti by se po devíti měsících ve vesmíru mohli v úterý vrátit na Zem

Pravděpodobně v úterý se na Zem vrátí dva američtí astronauti po více než devíti měsících na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), oznámila NASA. Astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová se vydají na zpáteční cestu spolu s Američanem Nickem Haguem a jeho kolegou Alexandrem Gorbunovem z ruské agentury Roskosmos na kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX, která je od nedělního rána připojena ke stanici.

Raketa Starship společnosti SpaceX před prvním startem.

NASA odložila let mise Crew-10 na ISS. Astronauti letí pro dva uvízlé kolegy

Let pilotované mise Crew-10 společnosti SpaceX k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl necelou hodinu před startem plánovaným na čtvrteřních 0:48 SEČ z technických důvodů odložen. Mise, sestávající ze čtveřice astronautů z USA, Japonska a Ruska, má umožnit návrat na Zemi dvěma astronautům, kteří na ISS neplánovaně pobývají už od loňského června. Informují o tom tiskové agentury.

Sonda mise Hera proletí kolem Marsu a měsíce Deima. Vše bude možné sledovat živě.

Kolem Marsu proletěla sonda mise Hera. ESA ukázala záběry z průletu

Blízký průlet kolem planety Mars a jejího měsíce Deima mohli lidé sledovat ve čtvrtečním živém vysílání na YouTube kanálu Evropské kosmické agentury (ESA). Družice při misi planetární obrany Hera na své cestě k planetce Didymos ukázala aktuální záběry z vesmíru. Přitom pořídila data důležitá pro další misi zkoumající marťanské souputníky.

Sesuv půdy v Kalifornii.

Části USA se propadají. Do roku 2050 mohou některé zmizet pod vodou

Západní pobřeží Spojených států amerických se potápí. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v nedávné studii upozornil na propady půdy, které spolu se stoupající hladinou Tichého oceánu mohou do roku 2050 způsobit trvalé zaplavení některých částí státu Kalifornie. Vzniknou tím až miliardové škody.

Snímek Měsíce pořízený sondou Blue Ghost.

Sonda Blue Ghost ukázala Měsíc zblízka. Lidem odhalí i levitující prach

Komerční lunární sonda Blue Ghost po přistání ukázala blízký pohled na povrch Měsíce. V následujících dnech má pořídit snímky i dalších tamních jevů jako například levitující prach. Lander rovněž přinesl několik zařízení, které mají pomoci Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s výzkumem souputníka i poskytnout cenná data pro v blízké budoucnosti chystané přistání člověka na měsíčním povrchu.

Ilustrační snímek evropské rakety Ariane 5, která vynesla do kosmu nový evropský meteorologický satelit. Družice MSG-3 při přípravě předpovědí počasí nahradí dosluhující satelit Meteosat 8.

Start nové evropské rakety Ariane 6 byl opět odložen. Je to první komerční mise

Start nové evropské rakety Ariane 6 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně byl v pondělí odpoledne opět odložen, nový termín bude oznámen v nejbližší době. Na svém účtu na YouTube to uvedla společnost Arianespace. K důvodu odložení startu se nevyjádřila. Původně měla raketa ke své první komerční misi odstartovat už 26. února. Premiérový start Ariane 6 se odehrál loni v červenci.

Ilustrace údajného předka kachen Vegavis iaai.

Předek kachen žil spolu s dinosaury. Nalezená lebka doplnila kousek skládačky

S objevem pravděpodobně nejstaršího moderního ptáka pomohl nález lebky v Antarktidě. Američtí paleontologové tímto klíčovým objevem doplnili své znalosti o možném předkovi dnešních kachen a hus, který žil spolu s dinosaury před více než 66 miliony let. Dosud měli pouze dílčí znalosti na základě dříve objevených kostí těla. Také zjišťují, zda se mu podařilo přežít masové vymírání způsobené dopadem asteroidu Chicxulub.

Modul Blue Ghost vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

Na Měsíci přistál soukromý modul Blue Ghost. Sbírá data pro NASA

Na Měsíci dnes přistál modul Blue Ghost americké společnosti Firefly Aerospace, který se tak stal teprve druhým takovým zařízením soukromé firmy, které úspěšně dosedlo na povrch přirozené družice Země. Stroj bude sbírat vzorky měsíčního prachu, měřit teplotu pod povrchem a provádět další experimenty pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Vědci zjistili, že Mars je zbarvený do ruda díky minerálu ferrihydritu.

Proč je Mars rudý? Vědci přišli s novým objevem

Červená barva je pro Mars charakteristická. Mnoho lidí ho zná právě jako rudou planetu. Nový výzkum nyní naznačil, že za rudým odstínem planety stojí minerál, který se tvoří v přítomnosti studené vody. Zjištění také naznačují, že planeta mohla zrudnout dříve, než se dosud předpokládalo.

Snímek Marsu s usazeninami písečných pláží pořízený sondou Ču-žung.

Mars mohl mít kdysi písečné pláže. Nepodobaly se však těm na Zemi

Na severním pólu Marsu mohl dříve být rozsáhlý oceán s písečnými plážemi. Nová zjištění čínských a amerických vědců odhalila, že dnes nehostinná planeta tak mohla mít v minulosti podmínky vhodné pro mikrobiální život. K zjištěním pomohla data z čínské sondy Ču-žung.

Pomník bulharské věštkyně Vangy na nádvoří jejího domu-muzea v Petriči v Bulharsku.

Věštba Baby Vangy se asi plní na Santorini, otřesy ale hrůzy roku 2025 nekončí

Bulharská vědma Baba Vanga nepřestává být ani 29 let po své smrti díky svým proroctvím středem pozornosti. Podle vykladačů, kteří vize jasnovidky pravidelně předkládají veřejnosti, měl letošní rok začít sérií přírodních katastrof. Nedávné i aktuální otřesy na Santorini ve Středomoří jakoby jí dávaly za pravdu. Proroctví pro rok 2025 předpovídá také setkání s mimozemšťany. Co dalšího ještě Baba Vanga předpověděla?  

Dana Kucharčíková, matka tří dětí z Vlašimi spojila pomoc lidem s ochranou planety.

Opustila ekonomii a teď Dana Kucharčíková pomáhá a vede Smysluplné rozhovory

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dana Kucharčíková sice získala v roce 2003 titul inženýrky ekonomie, ale jako fakturantka se živila jen krátce. Vždycky ji to totiž táhlo k pomoci druhým. Malým, mladým, dospělým i těm dříve narozeným. A ještě jednu záležitost má jakoby vrozenou – úsilí co nejméně zatěžovat životní prostředí.

Tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně.

Studenti z Brna mohou zajistit kyslík na Marsu. Projekt podpořila ESA

Tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně (VUT) v lednu uspěl v programu Evropské kosmické agentury (ESA) s ambiciózní misí CIMER, která má otestovat oživení sinic v kosmu. V budoucnu by tak mohly vytvořit nový způsob pro tvorbu kyslíku mimo planetu Zemi. Studenty však čeká ještě pořádný kus cesty do vesmíru, jelikož musí rovněž sestrojit vlastní provozuschopnou nanodružici.

Záběry z neřízeného návratu druhého stupně rakety Falcon 9 společnosti SpaceX.

UFO nad Boleslaví? Ráno se podařilo natočit rozpadající se vesmírnou loď

/FOTO, VIDEO/ Neuvěřitelné věci bylo časně ráno možné vidět nad Mladou Boleslaví. Záběry jako vystřižené ze sci-fi filmů se staly realitou nejen nad naším městem, ale pozorovatelné byly z více míst. Kvalitní video se podařilo natočit jednomu z místních uživatelů komunitní facebookové stránky Mladá Boleslav a jako anonymní uživatel tam šokující záběry vložil.

Asteroid mířící k Zemi. Ilustrační foto

Hrozba nárazu asteroidu v roce 2032 se stále mění. Do akce jde Webbův teleskop

Pravděpodobnost, že planetka 2024 YR4 v roce 2032 zasáhne Zemi, se podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) opět mírně zvýšila. O několik hodin později pak agentura možnost kolize snížila. Odborníci nadále ubezpečují, že obavy nejsou nutné. Šance, že ke střetu nedojde, je mnohonásobně vyšší. Více informací může v březnu poskytnout monitorování pomocí Webbova teleskopu.

Čáp bílý. Ilustrační foto.

Do Vodňan už přilétl čáp. Posel jara se vrátil do města rekordně brzy

Čápi bílí se zpravidla vracejí do Česka na přelomu března a dubna. Ale existují i výjimky. Například ve Vodňanech byl letos čáp viděn už 9. února. Podle Martina Kulhavého, který se věnuje ornitologii jako koníčku, je to poměrně brzo. „Ale pokud má čáp dostatek potravy, není to pro něj problém,“ dodal.

Ilustrační snímek

V hlubinách Země se ukrývají dva obří ostrovy. Mají velikost kontinentu

Pod Afrikou a Tichým oceánem se nalézají dvě ohromné struktury o velikosti kontinentu a minimálně půl miliardy let staré. Nizozemské seismoložky, které nová zjištění publikovaly v odborném časopise Nature, se dále pokoušejí odhalit, jaký vliv mají tyto anomálie na formování povrchu planety.

Mars. Ilustrační snímek

Otřesy na Marsu způsobují meteority. Objev přepisuje znalosti o rudé planetě

Mars se dle nových zjištění mezinárodních vědců potýká se silnými otřesy půdy, které však nevznikají důsledkem změn uvnitř planety, jak je běžné jinde. Pozorování pomocí umělé inteligence odhalilo, že je způsobuje překvapivá síla po nárazu meteoritů. Experti tak získali nový pohled na pochopení dynamiky kamenných planet včetně Země. Objev pravděpodobně přepíše dosavadní znalosti o rudé planetě.

Takto vypadala sonda Ranger 8, jedna ze sond využitá v programu Ranger. Cílem misí těchto sond bez posádky bylo nafotit lunární povrch. Šlo o přípravu na program Apollo, jehož cílem bylo přistání člověka na Měsíci.

Vesmírný program Ranger: Opomíjená mise, bez které by lidé na Měsíci nepřistáli

Cesta člověka na Měsíc, to nebyl pouze program Apollo. V přípravě na vstup lidstva na přirozenou družici Země americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) spustil kosmických programů více. Jedním z nich byl i Ranger, který v sobě zahrnoval mise sond bez posádky, které k Měsíci dorazily v první polovině 60. let minulého století. Jejich hlavním úkolem bylo vyfotit lunární povrch tak, aby o něm odborníci získali co nejlepší představu. A 17. února přesně před 60 lety odstartovala sonda Ranger 8, která o pár desítek hodin později vůbec poprvé zachytila místo, na které o osm let později vstoupil první člověk na Měsíci Neil Armstrong. 

V Tichém oceánu já radioaktivní anomálie, která může mít původ z vesmíru. Ilustrační foto

Pod Pacifikem je záhadná radioaktivní anomálie. Může mít původ z vesmíru

Nečekanou radioaktivní anomálii objevili němečtí vědci v hlubinách Tichého oceánu. Domnívají se, že nález nashromážděných izotopů může být důsledkem kosmických poruch, nebo jej mohly způsobit změny v oceánských proudech. Zjištění mohou poskytnout nové geologické informace o dávných událostech na Zemi i pomoci se synchronizací geologického výzkumu na souši a ve vodě. Výsledky zveřejnili v odborném časopise Nature Communications.

Asteroid 2024 YR4 může zasáhnout Měsíc. Ilustrační snímek

Asteroid, který straší Zemi, může zasáhnout Měsíc. Nastal by obří ohnivý výbuch

Planetka 2024 YR4, která se může v roce 2032 střetnout se Zemí, by podle nových výpočtů amerických astronomů mohla zasáhnout Měsíc. Náraz by způsobil výbuch, který by byl vidět i z povrchu modré planety. I když by byl náraz mnohem silnější než na Zemi, podle odborníků by kolize s Měsícem lidem škody nezpůsobila. Na studii upozornil server New Scientist. NASA nadále pokračuje v monitorování potenciálně nebezpečného tělesa a zapojí Webbův teleskop pro upřesnění jeho velikosti.

Česko-švédská filmařka Greta Stocklassa se narodila ve východočeském Opočně.

Získá Bzukot Země rodačky z Opočna Českého lva? Nominaci má i na Cenu Magnesia

Svou tvorbou balancuje na pomezí dokumentu a fikce. „Baví mě pozorovat svět. Někdy je to komické, někdy bolestivé, někdy z něho máte vztek,“ říká v rozhovoru pro Rychnovský deník česko-švédská filmařka, rodačka z Opočna Greta Stocklassa. Za svou tvorbu získala již řadu ocenění a letos bojuje mimo jiné o sošku Českého lva v kategorii Krátký film.

Průlet asteroidu v blízkosti Země. Ilustrační foto.

Je jako panelák. Hrozba střetu asteroidu se Zemí v roce 2032 se mírně zvýšila

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nově zjistil, že se pravděpodobnost srážky asteroidu 2024 YR4 se Zemí procentuálně zvýšila. Těleso velké jako vysoký panelový dům může podle dosavadních předpokladů zasáhnout zemský povrch v roce 2032. Odborníci ale ubezpečují, že se lidé nemají čeho obávat. Stále je obrovská šance, že k ničemu nedojde.

Měsíc u Eiffelovy věže. Ilustrační snímek

Oblohu teď zdobí konjunkce planet s Měsícem. Vyfotili ji i nad Eiffelovou věží

Úchvatné snímky Měsíce a zdánlivě blízkých planet nad Eiffelovou věží v Paříži pořídil začátkem února francouzský astrofotograf. Vesmírné divadlo mohou o únorových nocích pozorovat i Češi. Zrovna v neděli nastane konjunkce Marsu s téměř úplňkovým souputníkem Země. Experti radí, kdy budou nejlepší podmínky pro sledování.

Astronaut na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Fotografka zachytila uvízlé astronauty na ISS. Unikátní snímek pořídila ze Země

Jedinečný snímek amerických astronautů Sunity Williamsové a Butche Wilmora při jejich výstupu do kosmu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pořídila amatérská fotografka z Oxfordské univerzity v Anglii. Záběr v kosmu uvízlých členů posádky, na který upozornil server Space Weather, je výjimečný. Nejenže pochází z povrchu Země, hlavně vyžadoval ohromnou přesnost.

Ilustrace asteroidu, který prolétává kolem Země.

Asteroid Bennu může narazit do Země. Simulace ukázala, co by se s námi stalo

Planetka Bennu může dle dosavadních výpočtů v roce 2182 zasáhnout Zemi. Vědci možné následky prozkoumali skrz simulaci, zjištění publikovali v odborném časopise Science Advances. Kromě okamžitého ničivého výbuchu by srážka s planetkou způsobila i dlouhotrvající změnu klimatu a spustila by lavinu přírodních katastrof.

Vladimír Galčík má bohaté zkušenosti se sbíráním trilobitů. Rád poradí i dalším podobným nadšencům.

Sbírat trilobity a další zkameněliny můžete i v Praze. Zkušený lovec ví, kam jít

Sbírání zkamenělin je koníčkem, který propojuje historii s dobrodružstvím v přírodě. Řada lidí přitom neví, že i v okolí Prahy se nachází několik fascinujících lokalit, které nabízejí rozmanité bohatství fosilních nálezů. Vladimír Galčík nejenže zkameniliny rád a úspěšně sbírá, ale také ho těší se o své zkušenosti dělit s ostatními lidmi. Přestože je samoukem, má neuvěřitelný přehled.    

Ředitel kosmické společnosti TRL Space Systems Petr Kapoun.

Kosmický průmysl v Česku roste. Získáváme nezávislost, tvrdí Kapoun

Kosmický průmysl je pro Česko důležitý, jelikož poskytuje přidanou hodnotu. V rozhovoru pro Deník to řekl Petr Kapoun, jehož společnost TRL Space Systems vyslala v lednu na oběžnou dráhu Země družici TROLL s unikátní hyperspektrální kamerou. Šéf brněnské firmy dále promluvil o konkurenceschopnosti Česka vůči ostatním evropským zemím i zda je o práci ve vesmírném odvětví zájem a jaké lidi obor potřebuje. „Řekl bych, že zájem o práci je, ale problémem je málo absolventů vysokých a středních odborných škol,“ upozornil Kapoun.