Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Jedno ze dvou údajných mimozemských těl, která veřejnosti představil loni v září novinář a ufolog Jaime Maussan. Podle vědců šlo o podvod, žádný důkaz mimozemského původu těl předložen nebyl.

Americká vláda má skutečně těla mrtvých mimozemšťanů, tvrdí Vávra. Je to jinak

Velkou popularitu si tento týden získalo na sociálních sítích slyšení amerického Kongresu, naslouchající svědectvím o neidentifikovaných jevech, spojovaných s úvahami o mimozemské civilizaci. Podle herního vývojáře Daniela Vávry se na tomto slyšení ukázalo, že vlády různých zemí skutečně mají těla mrtvých mimozemšťanů a že americké zbrojovky prý opravdu využívají mimozemské technologie. Což se neukázalo.

Ilustrační foto.

V Kopřivnici byl vysazen strom Zdeňka Buriana

Nadace Partnerství vysadila v kopřivnickém sadu E. Beneše strom, který připomíná místního malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Mertasekvoje na počest významného kopřivnického rodáka byla součástí Aukce pro přírodu.

Trpasličí žába se vejde na koneček prstu.

Je slyšet, ale není vidět. Nově objevená žába se vejde na lidský nehet

Je velká sotva sedm milimetrů, takže se vejde na nehet dospělého člověka. Řeč je o nově objevené žábě Brachycephalus dacnis, která je podle všeho druhým nejmenším zdokumentovaným obratlovcem na světě. Je dokonce menší než některé druhy mravenců. Miniaturní a přitom impozantní tvor žije v Brazílii.

Astronom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Setkání s vyspělým mimozemským životem je otázkou času, tvrdí astronom Suchan

NASA vyslala k Jupiterovu měsíci Europa sondu, která má prozkoumat tamní podmínky pro mimozemský život. „Má velkou šanci je najít,“ uvedl v rozhovoru Deníku astronom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Podle něj vědci rovněž v budoucnu očekávají setkání s vyspělou mimozemskou civilizací, ačkoliv lidstvo stále není připravené.

Měsíc Europa může pod povrchem ukrývat mimozemský život.

NASA pátrá po mimozemském životě. Europa Clipper je nadějí, míst je však víc

Důkazy o možném mimozemském životě na Jupiterově měsíci Europa má najít americká sonda Clipper. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) doufá, že objeví a analyzuje prvky, které by existenci mikroorganismů potvrdily. Zařízení má zmapovat téměř celou plochu. Mikrobiální život by však podle astrobiologů mohl být i na dalších místech Sluneční soustavy.

Povrch Marsu. Ilustrační snímek

Na Marsu mohl být rozsáhlý oceán. Čína má nové důkazy i satelitní snímky

Čínský rover Ču-žung našel na Marsu stopy dokazující, že planeta mohla mít před miliardami let oceán. Vědci svou teorii opírají také o satelitní snímky a analýzy prozkoumané oblasti. S výzkumem však zcela nesouhlasí americký odborník, který rovněž zkoumal pravděpodobnost výskytu vody na rudé planetě.

Devátá planeta by se měla ukrývat na okraji Sluneční soustavy v Kuiperově pásu. Ilustrační foto

Devátá planeta existuje. Astronomové jsou prý blízko nalezení, zmiňují rok 2025

Tajemná Devátá planeta by se podle dvojice vědců ze Spojených států mohla vyskytovat na okraji Sluneční soustavy. Podle astronomů by v příštím roce mělo být zřejmé, zda se těleso mnohonásobně větší než Země skutečně ve vzdáleném pásu vyskytuje. Pomoci má v Chile nově vybudovaný teleskop. Řada vědců má však o existenci takzvané superzemě pochybnosti.

Lidé na Zemi budou mít neomezenou elektřinu z vesmíru díky evropské družici. Ilustrační foto

Lidé dostanou neomezenou elektřinu z vesmíru. Zajistí ji družice

Solární energie z vesmíru má v následujících desetiletích být konkurenceschopným obnovitelným zdrojem, jenž umožní pro Zemi vytvářet ohromné množství elektřiny. Britská společnost stojí za projektem, který hodlá v brzké době odstartovat na Islandu. V současnosti hledá i další pozemská místa pro vybudování přijímačů. S naplněním cíle má pomoci i společnost SpaceX.

Czech Space Week

Začal festival kosmických aktivit Czech Space Week. Zahájil ho prezident Pavel

Festival kosmických aktivit Czech Space Week 2024 byl slavnostně zahájen v pondělí 4. listopadu a přináší bohatý program pro širokou veřejnost i odborníky. Akce, která potrvá až do 10. listopadu, propojuje průmyslové podniky, startupy, pedagogy, studenty i nadšence kosmických technologií z celého Česka. 

Hvězdárna a planetárium České Budějovice připravila k promítání další film o Měsíci. Tentokrát to bude Návrat na Měsíc, mimo jiné pojednávající o možném vzniku základny na vesmírném sousedovi Země.

V Budějovicích beznadějně vyprodali další filmovou premiéru o Měsíci

Mimořádný zájem provází v budějovické hvězdárně filmy o Měsíci. Ten, který přibližuje odvrácenou stranu Měsíce a v němž se o hudební doprovod se starají skladby skupiny Pink Floyd, je pravidelně vyprodaný už dlouho. V úterý 29. října k němu přibyla premiéra filmu o možném návratu lidí na jedinou přirozenou družici Země.

Ve čtvrtek 24. října krátce před půl desátou večer středoevropského letního času proletěl nad Rakouskem, velmi jasný meteor - bolid.

V Česku byl vidět jasný bolid. Proletěl nad Rakouskem a rozpadl se

I z Česka mohli lidé ve čtvrtek pozdě večer spatřit velmi jasný meteor, který proletěl atmosférou nad Rakouskem. Bolid svoji světelnou dráhu dlouhou téměř 94 kilometrů urazil za 6,4 sekundy, pak se rozpadl na kousky, s jejichž hledáním teď pomáhají čeští odborníci. Velmi vzácný přírodní úkaz zaznamenaly spolu s pozorovateli také stanice takzvané Evropské bolidové sítě, sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Před srážkou se Zemí tento meteoroid obíhal Slunce.

Povrch Marsu. Ilustrační foto

Marťané nejsou na povrchu Marsu. Podle NASA mohou mít skrýše jinde

Jednoduché formy života mohou na Marsu přežívat ve vodních kapsách pod ledem. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se na základě nového výzkumu domnívá, že skryté dutiny jsou vhodné pro fotosyntézu i ochranu před nebezpečným kosmickým zářením. Experti momentálně pracují s výsledky počítačových simulací, ale v budoucnu chtějí na určitá místa rudé planety vyslat i astronauty, aby získali vzorky.

Kometa Tsuchinshan-ATLAS a vesmírný „vláček“ družic ze satelitní konstelace Starlink.

Kometa a Muskův vláček. Fotografce z Podbořan se povedl zajímavý snímek oblohy

Nevšední snímek se povedl podbořanské fotografce a spolupracovnici Žateckého a lounského Deníku Laurencii Heláskové, když v minulých dnech fotila noční oblohu kousek od města mezi Buškovicemi a Krásným Dvorem. Na fotografii zachytila kometu Tsuchinshan-ATLAS a vesmírný „vláček“ družic ze satelitní konstelace Starlink.

Umělecké znázornění dopadu planetky na Zemi.

Obří asteroid kdysi při dopadu na Zemi roztrhl mořské dno. Pomohl vzniku života

Planetka, která před miliardami let zasáhla Zemi, způsobila nebývalý otřes v oceánech. Kromě vytvoření největší dosud známé vlny tsunami a obřího kráteru, jehož pozůstatky vědci pozorují dodnes, se také asteroid S2 zasadil o vzkvétání života na modré planetě. Jednoduchý život mohl prosperovat díky látkám, které po světě roztříštil.

Pozorování komety Tsuchinshan-ATLAS u Červených Peček, 16. 10. 2024

Tohle už nikdy neuvidíte! Kometa Tsuchinshan září na nebi nad Kolínskem

V Česku je v těchto dnech možné pozorovat kometu Tsuchinshan-ATLAS. Viditelná je i nad Kolínkem. Ve středu 16. října večer ji zachytil čtenář Kolínského deníku nad Červenými Pečkami. Vesmírné těleso lze spatřit pouhým okem, ale plnohodnotný zážitek se naskýtá až s použitím dalekohledu či fotoaparátu.

Ve čtvrtek 17. října 2024 budou moci lidé v Česku pozorovat největší letošní superúplněk. Říká se mu Lovcův Měsíc. Ilustrační snímek

Je tu Lovcův Měsíc. Největší superúplněk roku na obloze doprovodí kometu

Už třetí superúplněk během letošního roku bude možné pozorovat ve čtvrtek 17. října. Takzvaný Lovcův Měsíc dosáhne své zdánlivé velikosti, jelikož se souputník ocitne v dosud nejbližší vzdálenosti od Země. Říjnový úplněk Měsíce lze spojit i s vyhlížením tisícileté komety Tsuchinshan-ATLAS. Pozorování by ve čtvrtek mělo přát i počasí. 

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS nad noční Ostravou zachycená fotoreportérem Deníku.

Fotoreportér Deníku zachytil kometu Tsuchinshan-ATLAS nad Ostravou

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na noční říjnové obloze se z pohledu pozorovatele ze severní polokoule objevila dlouho očekávaná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Viditelnost komety pouhýma očima bohužel skončí přibližně za jeden až dva týdny, neboť kometa se vzdaluje od Země i od Slunce a její jas rychle slábne. Fotoreportér Deníku Lukáš Kaboň měl v úterý 15. října štěstí, podařilo se mu svým objektivem zachytit kometu nad moravskoslezskou metropolí.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…

Kam chodí kosmonauti na záchod?

/63. OTÁZKA/ Život ve vesmíru, který na momentálně nejdelší dobu zakoušejí kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanici, se od toho na Zemi značně liší. A to i v těch nejzákladnějších věcech. Kam chodí kosmonauti na záchod a co se pak s obsahem jejich střev a močového měchýře děje dál? Na to už odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

Kosmický dopravní systém Starship společnosti SpaceX před startem.

SpaceX zachytila obří raketu, Starship pokořila milník. Co dál Musk plánuje

Společnost SpaceX dokázala úspěšné provést test s kosmickou lodí Starship a raketou Super Heavy. Zatímco plavidlo po startu obletělo půlku Země a bezpečně dopadlo do oceánu, ohromný nosič dokázal kontrolovaně přistát zpět na startovací rampu. Pro majitele firmy Elona Muska se jedná o významný pokrok ve znovupoužitelnosti zařízení a budoucím dobývání vesmíru. NASA už brzy plánuje systém využít v cestě člověka na Měsíc.

Druh mravence Mycetophylax asper pěstující houby.

Mravenci farmaří jako lidé. Pěstují houby od doby, co dinosaury vyhubil asteroid

Vědci na základě analýzy DNA zjistili, že mravenci prosperují díky pěstování hub již 66 milionů let. Počátky jejich farmaření datují do doby, kdy na Zemi dopadla ohromná planetka Chicxulub, která podle převládajícího názoru vědců vyhubila většinu života na Zemi včetně neptačích dinosaurů a způsobila značné změny klimatu. I proto se drobný hmyz musel adaptovat.

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS).

Kam koukat? Astronom ze slánské hvězdárny radí, jak nejlépe pozorovat kometu

Spatřil jsem kometu, oblohou letěla. Slova z oblíbené písně Jaroslava Nohavici mohou lidé zažít na vlastní oči. K Zemi se totiž přiblížila kometa s příznačným názvem Tsuchinshan. Právě v sobotu se k naší planetě přiblíží nejvíce. Poté ji bude možné sledovat zhruba týden. Znovu se v blízkosti planety objeví až za 80 tisíc let. Za dobrých podmínek budou moci vesmírný úkaz sledovat lidé také na Kladensku. Jak na to, radí astronom Zbyněk Henzl z Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném.

Kometa - Ilustrační foto

Astronomové zachytili kometu u vybuchujícího Slunce. Očekávají i polární záři

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil snímek ze sondy SOHO, na kterém zachytil kometu C/2023 A3 Tsuchinshan–ATLAS spolu se silnou erupcí na Slunci, jež může ve čtvrtek přinést polární záři. Fascinující obrázek doplnila i planeta Merkur. Kometu objevující se jednou za 80 tisíc let bude brzy možné pozorovat pouhým okem.

Polární záře z Fořtu směrem k Černé hoře.

Polární záře dál přitahuje pozornost fotografů a kameramanů

Světelné úkazy se nikdy neomrzí. Důkazem je polární záře, která byla na nebi pozorovatelná v noci na dnešek. V regionu ji sledovaly desítky lidí. K vidění byla i přesto, že byla v porovnání s letními zářemi slabší a její sledování komplikovala oblačnost.

ESA v říjnu odstartuje misi planetární obrany Hera.

Startuje mise planetární obrany Hera: K dvojici asteroidů poletí sonda

Mise HERA Evropské kosmické agentury (ESA) zahrnuje vyslání dvou miniaturních satelitů k planetce Didymos a jejímu měsíci Dimorfos, které mají získat další informace důležité pro planetární obranu. Cílem je prozkoumat vlastnosti asteroidů i zjistit skutečný dopad srážky jednoho z těles v rámci předchozí mise DART. Zařízení do vesmíru vynese raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, jejímž zakladatelem je miliardář Elon Musk.

Mise Proba-3 má pomocí dvou satelitů vytvořit zatmění Slunce. Evropské kosmické agentuře tím umožní provést výzkum koróny.

ESA má ambiciózní plán, s pomocí družic vytvoří úplné zatmění Slunce

Vesmírná mise Proba-3 připravovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA) má na vyžádání vytvořit úplné zatmění Slunce. Ambiciózní plán vykoná sonda tvořená dvěma speciálně upravenými družicemi. Podle vědců metoda přinese revoluci ve studiu ohromné žhavé hvězdy a jejího vlivu na pozemské technologie. Agentura věří, že mise bude rovněž sloužit jako průkopník pro další formovací lety do vesmíru, které by mohly změnit studium gravitačních vln, exoplanet a černých děr.