Velkou popularitu si tento týden získalo na sociálních sítích slyšení amerického Kongresu, naslouchající svědectvím o neidentifikovaných jevech, spojovaných s úvahami o mimozemské civilizaci. Podle herního vývojáře Daniela Vávry se na tomto slyšení ukázalo, že vlády různých zemí skutečně mají těla mrtvých mimozemšťanů a že americké zbrojovky prý opravdu využívají mimozemské technologie. Což se neukázalo.
Nadace Partnerství vysadila v kopřivnickém sadu E. Beneše strom, který připomíná místního malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Mertasekvoje na počest významného kopřivnického rodáka byla součástí Aukce pro přírodu.
Záhadný mezihvězdný tunel by podle vědců z Německa mohl spojovat síť vesmírných bublin. Jev objevili díky 3D modelu takzvané Lokální bubliny, jejíž součástí je i Sluneční soustava. Astrofyzici chtějí zjistit, na co úkaz navazuje.
Je velká sotva sedm milimetrů, takže se vejde na nehet dospělého člověka. Řeč je o nově objevené žábě Brachycephalus dacnis, která je podle všeho druhým nejmenším zdokumentovaným obratlovcem na světě. Je dokonce menší než některé druhy mravenců. Miniaturní a přitom impozantní tvor žije v Brazílii.
NASA vyslala k Jupiterovu měsíci Europa sondu, která má prozkoumat tamní podmínky pro mimozemský život. „Má velkou šanci je najít,“ uvedl v rozhovoru Deníku astronom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Podle něj vědci rovněž v budoucnu očekávají setkání s vyspělou mimozemskou civilizací, ačkoliv lidstvo stále není připravené.
Důkazy o možném mimozemském životě na Jupiterově měsíci Europa má najít americká sonda Clipper. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) doufá, že objeví a analyzuje prvky, které by existenci mikroorganismů potvrdily. Zařízení má zmapovat téměř celou plochu. Mikrobiální život by však podle astrobiologů mohl být i na dalších místech Sluneční soustavy.
Čínský rover Ču-žung našel na Marsu stopy dokazující, že planeta mohla mít před miliardami let oceán. Vědci svou teorii opírají také o satelitní snímky a analýzy prozkoumané oblasti. S výzkumem však zcela nesouhlasí americký odborník, který rovněž zkoumal pravděpodobnost výskytu vody na rudé planetě.
Tajemná Devátá planeta by se podle dvojice vědců ze Spojených států mohla vyskytovat na okraji Sluneční soustavy. Podle astronomů by v příštím roce mělo být zřejmé, zda se těleso mnohonásobně větší než Země skutečně ve vzdáleném pásu vyskytuje. Pomoci má v Chile nově vybudovaný teleskop. Řada vědců má však o existenci takzvané superzemě pochybnosti.
Solární energie z vesmíru má v následujících desetiletích být konkurenceschopným obnovitelným zdrojem, jenž umožní pro Zemi vytvářet ohromné množství elektřiny. Britská společnost stojí za projektem, který hodlá v brzké době odstartovat na Islandu. V současnosti hledá i další pozemská místa pro vybudování přijímačů. S naplněním cíle má pomoci i společnost SpaceX.
Svět bude za miliony let vypadat jinak. Trhlina táhnoucí se na východě Afriky totiž rozdělí ohromný kontinent, čímž vznikne i nový oceán. Vědci proces stále pozorují, načež prostřednictvím satelitních dat získávají nové informace, aby lépe pochopili, co se děje.
Dvě daleké galaxie vypadající jako ohromné oči zachytil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prostřednictvím dat z Hubbleova a Webbova teleskopu. Vědci uvedli, že objekty za miliony let splynou v jeden.
Festival kosmických aktivit Czech Space Week 2024 byl slavnostně zahájen v pondělí 4. listopadu a přináší bohatý program pro širokou veřejnost i odborníky. Akce, která potrvá až do 10. listopadu, propojuje průmyslové podniky, startupy, pedagogy, studenty i nadšence kosmických technologií z celého Česka.
Proč je narušení uhlíkové rovnováhy v přírodě nebezpečné a co se s tím dá dělat. Deváťáci ze základní školy Ing. M. Plesingera v Neratovicích debatovali o této otázce při besedě Energie pro bezemisní budoucnost.
Mimořádný zájem provází v budějovické hvězdárně filmy o Měsíci. Ten, který přibližuje odvrácenou stranu Měsíce a v němž se o hudební doprovod se starají skladby skupiny Pink Floyd, je pravidelně vyprodaný už dlouho. V úterý 29. října k němu přibyla premiéra filmu o možném návratu lidí na jedinou přirozenou družici Země.
I z Česka mohli lidé ve čtvrtek pozdě večer spatřit velmi jasný meteor, který proletěl atmosférou nad Rakouskem. Bolid svoji světelnou dráhu dlouhou téměř 94 kilometrů urazil za 6,4 sekundy, pak se rozpadl na kousky, s jejichž hledáním teď pomáhají čeští odborníci. Velmi vzácný přírodní úkaz zaznamenaly spolu s pozorovateli také stanice takzvané Evropské bolidové sítě, sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Před srážkou se Zemí tento meteoroid obíhal Slunce.
Jednoduché formy života mohou na Marsu přežívat ve vodních kapsách pod ledem. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se na základě nového výzkumu domnívá, že skryté dutiny jsou vhodné pro fotosyntézu i ochranu před nebezpečným kosmickým zářením. Experti momentálně pracují s výsledky počítačových simulací, ale v budoucnu chtějí na určitá místa rudé planety vyslat i astronauty, aby získali vzorky.
Nevšední snímek se povedl podbořanské fotografce a spolupracovnici Žateckého a lounského Deníku Laurencii Heláskové, když v minulých dnech fotila noční oblohu kousek od města mezi Buškovicemi a Krásným Dvorem. Na fotografii zachytila kometu Tsuchinshan-ATLAS a vesmírný „vláček“ družic ze satelitní konstelace Starlink.
Planetka, která před miliardami let zasáhla Zemi, způsobila nebývalý otřes v oceánech. Kromě vytvoření největší dosud známé vlny tsunami a obřího kráteru, jehož pozůstatky vědci pozorují dodnes, se také asteroid S2 zasadil o vzkvétání života na modré planetě. Jednoduchý život mohl prosperovat díky látkám, které po světě roztříštil.
Mise Drak. Unikátní družici s kamerou s vysokým rozlišením na obranu Ukrajiny vyvíjí české firmy. Na oběžnou dráhu Země ji vyšlou do dvou let. Satelit poslouží k ochraně hranic i obnově válkou zpustošené země.
C-energy uvedla ve středu 16. října do ostrého provozu druhé bateriové úložiště v areálu energetického zdroje v Plané nad Lužnicí. Výkon baterie činí 15 megawatt, její kapacita pak 22 megawatthodin.
Nebeská podívaná pokračuje ještě dnes večer. Ke kometě, která je už pár dní při jasné obloze pozorovatelná pouhým okem, se dnes přidá super úplněk. Podle předpovědi má být dnešní noc jasná, a tak obloha slibuje velké zážitky.
Jasná noc slibuje ve čtvrtek 17. října 2024 velké zážitky. Na obloze můžeme vyhlížet hned dva fascinující astronomické úkazy. Jedním je superúplněk zvaný Lovcův Měsíc, ale zahlédnout můžeme i kometu Tsuchinshan-ATLAS, která je při dobrém počasí viditelná pouhým okem.
V Česku je v těchto dnech možné pozorovat kometu Tsuchinshan-ATLAS. Viditelná je i nad Kolínkem. Ve středu 16. října večer ji zachytil čtenář Kolínského deníku nad Červenými Pečkami. Vesmírné těleso lze spatřit pouhým okem, ale plnohodnotný zážitek se naskýtá až s použitím dalekohledu či fotoaparátu.
Už třetí superúplněk během letošního roku bude možné pozorovat ve čtvrtek 17. října. Takzvaný Lovcův Měsíc dosáhne své zdánlivé velikosti, jelikož se souputník ocitne v dosud nejbližší vzdálenosti od Země. Říjnový úplněk Měsíce lze spojit i s vyhlížením tisícileté komety Tsuchinshan-ATLAS. Pozorování by ve čtvrtek mělo přát i počasí.
V Česku je v těchto dnech možné pozorovat kometu Tsuchinshan-ATLAS. Vesmírné těleso lze spatřit pouhým okem, ale prostřednictvím fotoaparátů či dalekohledů se naskýtá ještě úžasnější pohled. To potvrzují i snímky pořízené lidmi po celé republice. Jev bude možné vidět ještě zhruba týden.
Na večerní obloze se objevila kometa Tsuchinshan-Atlas, která je podle České astronomické společnosti nejvýraznější od roku 1997. Tento úkaz je viditelný pouhým okem a nabízí skvělou příležitost pro pozorování i fotografování. Podařilo se vám ji zachytit na Havlíčkobrodsku?
/FOTO/ Na večerní obloze se objevila kometa Tsuchinshan-ATLAS, která je podle České astronomické společnosti nejvýraznější od roku 1997. Tento úkaz je viditelný pouhým okem a nabízí skvělou příležitost pro pozorování i fotografování. Podařilo se vám ji zachytit na Žďársku?
/FOTO/ Také pozorovatelé ve Vyškově mohli v úterý patnáctého října večer sledovat mimořádný úkaz, který je svého druhu nejvýraznější od roku 1997. Kometa na obloze zářila nad městem, Tsuchinshan-ATLAS tady zachytil objektivem svého fotoaparátu Stanislav Mrázek.
Na noční obloze se objevila dlouho očekávaná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Fotoreportér Deníku Lukáš Kaboň měl v úterý štěstí - podařilo se mu zachytit kometu přímo nad moravskoslezskou metropolí.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na noční říjnové obloze se z pohledu pozorovatele ze severní polokoule objevila dlouho očekávaná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Viditelnost komety pouhýma očima bohužel skončí přibližně za jeden až dva týdny, neboť kometa se vzdaluje od Země i od Slunce a její jas rychle slábne. Fotoreportér Deníku Lukáš Kaboň měl v úterý 15. října štěstí, podařilo se mu svým objektivem zachytit kometu nad moravskoslezskou metropolí.
/63. OTÁZKA/ Život ve vesmíru, který na momentálně nejdelší dobu zakoušejí kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanici, se od toho na Zemi značně liší. A to i v těch nejzákladnějších věcech. Kam chodí kosmonauti na záchod a co se pak s obsahem jejich střev a močového měchýře děje dál? Na to už odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.
Společnost SpaceX dokázala úspěšné provést test s kosmickou lodí Starship a raketou Super Heavy. Zatímco plavidlo po startu obletělo půlku Země a bezpečně dopadlo do oceánu, ohromný nosič dokázal kontrolovaně přistát zpět na startovací rampu. Pro majitele firmy Elona Muska se jedná o významný pokrok ve znovupoužitelnosti zařízení a budoucím dobývání vesmíru. NASA už brzy plánuje systém využít v cestě člověka na Měsíc.
Vědci na základě analýzy DNA zjistili, že mravenci prosperují díky pěstování hub již 66 milionů let. Počátky jejich farmaření datují do doby, kdy na Zemi dopadla ohromná planetka Chicxulub, která podle převládajícího názoru vědců vyhubila většinu života na Zemi včetně neptačích dinosaurů a způsobila značné změny klimatu. I proto se drobný hmyz musel adaptovat.
Spatřil jsem kometu, oblohou letěla. Slova z oblíbené písně Jaroslava Nohavici mohou lidé zažít na vlastní oči. K Zemi se totiž přiblížila kometa s příznačným názvem Tsuchinshan. Právě v sobotu se k naší planetě přiblíží nejvíce. Poté ji bude možné sledovat zhruba týden. Znovu se v blízkosti planety objeví až za 80 tisíc let. Za dobrých podmínek budou moci vesmírný úkaz sledovat lidé také na Kladensku. Jak na to, radí astronom Zbyněk Henzl z Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném.
Lidé v Česku podruhé za jediný týden spatřili polární záři. Ve čtvrtek 10. října byla natolik jasná, že ji bylo možné pozorovat i pouhým okem. Viditelná byla především z Čech, na zbytku území panovalo spíš oblačné až deštivé počasí.
Nedávno spatřená kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS se v sobotu přiblíží k Zemi na nejmenší vzdálenost. Poté ji lze sledovat zhruba týden, než zmizí. Znovu se v blízkosti planety objeví až za 80 tisíc let. Lidé z Česka ji po setmění mohou sledovat pouhým okem.
Předpovědi meteorologů se naplnily. V noci ze čtvrtka na pátek jste na severozápadě mohli vidět polární záři. Při protrhané oblačnosti byla šance vidět tuto nebeskou podívanou vysoká. Využilo toho mnoho Ústečanů.
Obří planetku, která před 66 miliony let zasáhla Zemi a způsobila apokalypsu, podle nových zjištění následoval i druhý, menší asteroid. Vědci zjistili, že dopadl do oblasti dnešního Atlantského oceánu u pobřeží Afriky, kde vytvořil velký kráter.
Hodně lidí si myslí, že vodíková auta pohání motor, ve kterém se spaluje vodík. Tuto technologii skutečně některé automobilky vyvíjejí. Budoucnost využití vodíku v dopravě je ale hlavně v palivových článcích, které vyrábějí elektřinu z vodíku a vzdušného kyslíku, takže vodíkové auto je vlastně elektromobil.
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil snímek ze sondy SOHO, na kterém zachytil kometu C/2023 A3 Tsuchinshan–ATLAS spolu se silnou erupcí na Slunci, jež může ve čtvrtek přinést polární záři. Fascinující obrázek doplnila i planeta Merkur. Kometu objevující se jednou za 80 tisíc let bude brzy možné pozorovat pouhým okem.
V ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) jsou trhliny a menší problémové oblasti. I když austronauti místo opravili tmelem a záplatami, NASA vyhlásila nejvyšší stupeň rizika a začala chystat plán, jak v případě nouze evakuovat astronauty. Rovněž se snaží zjistit, co potíže způsobilo.
Silná sluneční erupce v posledních dnech umožnila Čechům, aby znovu spatřili polární záři. Slabě viditelný jev bylo možné pozorovat prostřednictvím kamer, díky čemuž vznikly nádherné snímky. Jev byl nejlépe viditelný v Krkonoších.
První říjnový meteorický roj potrvá zhruba týden. Ačkoliv Drakonidy nemají mezi lidmi stejnou popularitu jako pozdější Orionidy, jsou ideální na pozorování, jelikož jsou pomalé, čímž jsou podle astronomů unikátní.
Světelné úkazy se nikdy neomrzí. Důkazem je polární záře, která byla na nebi pozorovatelná v noci na dnešek. V regionu ji sledovaly desítky lidí. K vidění byla i přesto, že byla v porovnání s letními zářemi slabší a její sledování komplikovala oblačnost.
Mise HERA Evropské kosmické agentury (ESA) zahrnuje vyslání dvou miniaturních satelitů k planetce Didymos a jejímu měsíci Dimorfos, které mají získat další informace důležité pro planetární obranu. Cílem je prozkoumat vlastnosti asteroidů i zjistit skutečný dopad srážky jednoho z těles v rámci předchozí mise DART. Zařízení do vesmíru vynese raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, jejímž zakladatelem je miliardář Elon Musk.
/VIDEO/ Zemi může o víkendu zasáhnout geomagnetická bouře vyvolaná následkem nejsilnější sluneční erupce za posledních sedm let. Podle vědců by mohla ovlivnit rádiový a satelitní signál. Zároveň se však díky ní může objevit polární záře viditelná i nad Českou republikou.
/VIDEO/ Slunce nad částí jihoamerického kontinentu se na krátkou dobu stalo vzácným ohnivým prstencem. Letošní poslední zatmění však bylo pozorovatelné nad částí Země, která je jen zřídka obydlená. Proto unikátní podívanou zahlédlo jen několik desítek tisíc lidí. Další příležitost se jim naskytne až za stovky let.
Vesmírná mise Proba-3 připravovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA) má na vyžádání vytvořit úplné zatmění Slunce. Ambiciózní plán vykoná sonda tvořená dvěma speciálně upravenými družicemi. Podle vědců metoda přinese revoluci ve studiu ohromné žhavé hvězdy a jejího vlivu na pozemské technologie. Agentura věří, že mise bude rovněž sloužit jako průkopník pro další formovací lety do vesmíru, které by mohly změnit studium gravitačních vln, exoplanet a černých děr.
Kam zmizela Země? Tuto otázku si v pátek položili zaměstnanci známého a oblíbeného planetária v Českých Budějovicích. Zatím neznámý pachatel si totiž z planetky udělal suvenýr, který si odnesl.
Kometa Tsuchinshan–ATLAS se v polovině října přiblíží k Zemi natolik, že by ji mělo být možné pozorovat pouhým okem. Nejdříve však musí přežít současný blízký průlet kolem Slunce. V optimistickém případě se lidem naskytne příležitost, která nastává jednou za desítky tisíc let.