Kreativ

ŠTÍTEK: Země

V pořadí devátý Zlín Design Week se uskuteční od 3. do 10. května 2023.

Zlín Design Week: výstavy, módní show, zahraniční hosté

Týdenní festival propojující designéry, firmy a milovníky designu. To je Zlín Design Week, který se letos v květnu uskuteční v krajské metropoli. Součástí devátého ročníku budou odborné konference, výstavy, módní show, venkovní instalace, workshopy a také mezinárodní soutěž pro designéry do 30 let Best in Design.

Česko čte dětem.

Česko čte dětem. Takto se akci daří na škole ve Frenštátu

Vážení čtenáři, tentokrát se vydáme do školních lavic - konkrétně do Základní školy Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde se děti i učitelé věnovali již pošestnácté projektu Celé Česko čte dětem. Za text a fotografie velmi děkujeme Lence Ráchel Pustějovské.

Alexej Gubarev a Vladimir Remek před startem do vesmíru v roce 1978. Šlo o první pilotovaný let v rámci programu Interkosmos, ale přezdívalo se mu také náplast za osmašedesátý

Náplast za okupaci? Vyslání Remka do vesmíru nešlo hladce, s Rusem měl konflikt

Až mě mrazí štěstím, komentoval před 45 lety zpěvák Václav Neckář skutečnost, že jako třetí státní příslušník se po Sovětech a Američanech podíval do vesmíru právě Čechoslovák, vojenský pilot Vladimír Remek. Ten se stal navíc členem vůbec první mezinárodní vesmírné posádky v historii. Vztahy mezi Československem a Sovětským svazem však nebyly ve skutečnosti ani zdaleka tak vřelé, jak je měl tento let demonstrovat. A mezi kosmonauty zprvu také ne. 

Rok 1978. Vladimír Remek v kabině letounu L-29.

Před 45 lety letěl Remek do vesmíru. V Budějcích se naučil plavat a poprvé řídil

Kosmonaut Vladimír Remek pochází z Českých Budějovic. Chodil tu na 1. stupeň rožnovské základky, mezi lety 1970 až 1976 sloužil na letišti. Na jih se rád vrací. Jihočeši ho tu mohli vidět na předávání ceny hejtmanky v roce 2018, na přednáškách či besedách nebo na setkání letců. Ve čtvrtek 2. března slaví 45. výročí své cesty do vesmíru.

Konjunkce Měsíce, Jupitera a Venuše

Konjunkce Venuše a Jupiteru je tady: Kdy a jak ji nejlépe pozorovat v Česku

Lidé si užijí jeden z letošních nejzajímavějších nebeských úkazů. Ve středu a ve čtvrtek totiž nastane takzvaná konjunkce Venuše a Jupiteru. Z pozice pozorovatele se k sobě planety přiblíží na vzdálenost půl úhlového stupně. Pozoruhodnou podívanou spatří zájemci v Česku dokonce i pouhým okem. 

Polární záře z obce Klobouky ve středních Čechách

Noční oblohu nad Českem prozářila polární záře. Lidé nevěřili vlastním očím

Narůžovělé až červené odstíny na tmavé noční obloze. Takový pohled se v noci na 27. února naskytl dvěma fotografům ze středních Čech. Dagmar a Janu Drahokoupilových. K Zemi v tu chvíli dorazily nabité částice, která vyslala k naší planetě sluneční erupce. K ní došlo v pátek a byla natolik silná, že se polární záře, byť slabá, vyskytla i v našich zeměpisných šířkách.

Ilustrační snímek

V Česku byla vidět polární záře. Lidé mají šanci ji znovu pozorovat

Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění vzácná polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a astronoma Petra Horálka by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější. Vědci ale upozorňují, že prognózy výskytu polární záře jsou v těchto zeměpisných šířkách velmi nejisté.

Mezinárodní vesmírná stanice

K ISS dorazila záchranná loď. Odveze uvízlou trojici astronautů

Po dvoudenním letu v neděli na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dorazila ruská vesmírná loď Sojuz MS-23 vyslaná jako náhrada za poškozenou MS-22, která měla dopravit na Zemi dva ruské astronauty a jejich amerického kolegu. O úspěšném příletu informovala agentura TASS i americká vesmírná agentura NASA. Návrat Sergeje Prokopjeva, Dmitrije Petelina a Franka Rubia byl po odkladu plánován na podzim.

Ruská vesmírná agentura Roskomos vyšle záchrannou loď Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) 24. února

Záchranné plavidlo Sojuz MS-23 vzlétne k ISS 24. února, oznámil Roskosmos

Ruská vesmírná agentura Roskosmos vyšle záchrannou loď Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) 24. února. Roskosmos to podle agentury AFP oznámil v sobotu. Sojuz MS-23 je náhradním plavidlem za poškozený Sojuz MS-22, který měl z oběžné dráhy na Zemi v březnu dostat dva ruské kosmonauty a jednoho amerického astronauta. Jejich mise se kvůli incidentu prodlouží až do léta nebo podzimu.

Část herců z Červeného trpaslíka. Zleva: Chris Barri (Rimmer), Danny John-Jules (Kocour) a Robert Llewellyn (Kryton)

KVÍZ: Červený trpaslík slaví 35 let. Vzpomenete si ještě na slavné hlášky?

„Toto je volání o pomoc těžařské lodi Červený trpaslík. Posádka je mrtvá, zahynula v důsledku ozáření.“ Takřka už kultovní hláška z britského seriálu Červený trpaslík oslavila v těchto dnech 35. výročí. Poprvé se sitcom s hologramem Hollym, Listerem, Rimmerem a Kocourem, ke kterým se v hlubokém vesmíru později připojil i android Kryton, objevil v britské televizi BBC 15. února 1988. V Čechách jej poprvé lidé spatřili 8. ledna 1999. 

Fotografie čeljabinského meteoru, pořízená očitým svědkem z Čeljabinského činoherního divadla

Čeljabinský meteorit: Ukázal, co dokáže síla větší než u atomovky v Hirošimě

Nejdříve letící ohnivá koule, potom vše oslepující záblesk, hlasitý sonický třesk a sypající se rozbité sklo. Právě tak se před deseti lety ohlásil v ruském Čeljabinsku meteoroid, který ráno 15. února 2013 explodoval nad městem. Výbuch a následný dopad úlomků na zemi si vyžádal více než 1200 zraněných a způsobil značné škody. A přiživil i teorie o UFO. Dopad se také podařilo natočit na video.

Pohled na Zemi z povrchu Měsíce. Ilustrační snímek

Jak zpomalit globální oteplování? Vědci chtějí kolem Země vytvořit prachový štít

Představte si svět, ve kterém globální oteplování znatelně zpomalilo. Fosilní paliva už se používají minimálně. Většinu věcí vyžadující energii nabíjí dostupné a obnovitelné zdroje. A na Měsíci stojí kanóny, které do vesmíru vystřelují měsíční prach, aby částečně blokoval sluneční záření. Takto si Zemi v budoucnosti představuje skupina amerických astrofyziků, kteří provedli kuriózní studii.

Ze Zoo Ostrava. Archivní snímek Deníku.

Boj s vymíráním druhů. Zoo Ostrava zveřejnila video o hnutí Reverse the Red

K hnutí Reverse the Red, jehož cílem je zastavení vymírání druhů na Zemi, se společně s dalšími mezinárodními ochranářskými organizacemi připojila také Zoo Ostrava. Současně s oznámením a s připomenutím vlastních úspěchů v oblasti záchranářských aktivit ve středu 8. února zveřejnila také video s českými titulky, které hnutí Reverse the Red představuje.

„Pohledy do mikrosvěta“ je název výstavy fotografa Jiřího Flegra z Broumova. K vidění je v Galerii Na Mostě v prostorách Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.

FOTO: S fotografem Jiřím Flegrem z Broumova nahlédnete do mikrosvěta

„Pohledy do mikrosvěta“ je název výstavy fotografa Jiřího Flegra z Broumova. Do 10. února je k vidění v Galerii Na Mostě v prostorách Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Otevřeno je tu od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, o víkendu od 8 do 16 hodin. Autor je fotografem krajiny a přírody.

Vozítko Perseverance poskytlo vědcům i široké veřejnosti vhled do toho, jaké je na Marsu počasí. Ilustrační foto

Jaké panuje počasí na Marsu? Vozítko Perseverance poslalo podrobnou zprávu

Vozítko Perseverance spravované Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), podalo první podrobnou zprávu o tom, jak vypadá počasí na Rudé planetě. V kráteru Jezero naměřilo mrazivých -55 stupňů Celsia. Zpráva ale také zachycuje změnu rychlosti větru anebo třeba atmosférického tlaku. Informaci přinesl portál Space.

Průlet asteroidu kole Země. Ilustrační foto.

Kolem Země proletěl asteroid velký jako náklaďák. Byl blíž než některé satelity

Kolem naší planety v uplynulých hodinách proletělo vesmírné těleso o velikosti menšího nákladního auta. V jistou chvíli se pohybovalo pouhých 3600 kilometrů nad zemským povrchem. Jde o jedno z největších přiblížení dráhy asteroidu v historii. Průlet může nyní lidstvu sloužit jako výstraha, že v blízkosti Země je stále velké množství ještě neobjevených asteroidů. A některé z nich mohou být i nebezpečnější.

Planeta Jupiter na snímku NASA ze 3. dubna 2017.

Sonda Juice je připravena na cestu k Jupiteru. Podíleli se na ní i čeští vědci

Evropská sonda Juice je připravena na svou osmiletou cestu k Jupiteru. U největší planety Sluneční soustavy se mimo jiné pokusí zjistit, zda oceány skryté pod povrchem Jupiterových ledových měsíců mají potenciál pro výskyt mimozemského života, napsala agentura AFP. Na misi, kterou Evropská kosmická agentura (ESA) zahájila na začátku loňského desetiletí, se podíleli i čeští vědci.

Po nebi letí relativně jasná kometa, kterou zájemci mohou pozorovat i ze ždánického Hvězdária.

Ždánická hvězdárna láká: Zahlédněte kometu, kterou viděli naposledy neandrtálci

Po nebi letí relativně jasná kometa, jen lehce pod hranicí viditelnosti očima. Pokud byste chtěli tuto vlasatici spatřit na vlastní oči, ideální podmínky nastávají právě v těchto dnech. Ždánická hvězdárna bude mimořádně otevřená ve středu 25. ledna v 18:00 hodin, nebo během pravidelného veřejného večerního pozorování v pátek 27. ledna v 18:00 hodin.

Ilustrační foto.

Kometa pravděpodobně vidět vůbec nebude, potvrdil astronom Miloš Tichý

Astronomové a odborníci na noční oblohu avizovali, že by od poloviny ledna až do začátku února měla být viditelná jasně zelená kometa. Ta nese název C/2022 E3 ZTF a vrátila se po neuvěřitelných 50 tisících letech. Samostatný výzkumný pracovník a vedoucí Observatoře Kleť, astronom Miloš Tichý, který založil web komety.cz, však uvedl, že její pozorování nebude úplně růžové.

Umělecké zobrazení cesty sondy Pioneer 10 vesmírem

Sonda Pioneer 10 letěla tam, kam nikdo před ní. Nesla poselství pro mimozemšťany

Jedním z největších technologických úspěchů minulého století se stala americká sonda Pioneer 10. Ta jako vůbec první lidmi vyrobené těleso proletěla pásem asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a prozkoumala největší planetu Sluneční soustavy. Poté se vydala za hranice našeho planetárního systému. Sonda má na sobě i jednu nevídanou specialitu - jako první totiž do kosmu odvezla poselství lidstva pro mimozemské civilizace.

Chomutovský zoopark otevřel nové medúzárium

Chomutovský zoopark otevřel medúzárium. Jako jediná zoo v České republice

Na planetě Zemi žije stovky milionů let. Do Chomutova se ale tento živočišný druh dostal teprve nedávno. Zoopark otevřel novou a netrpělivě očekávanou expozici medúz, kde se v osmi akváriích vznáší na sto šedesát mladých žahavců osmi druhů. Podobnou expozicí se nemůže chlubit žádná jiná zoologická zahrada v České republice.

„Selfie“ sondy InSight.

Teplický Café Nobel vám ukáže sondu InSight lovící marsotřesení

Nástup kosmického věku nám umožnil spatřit, jak Mars vypadá na povrchu. Stále však před námi zůstává skrytá vnitřní stavba Marsu. Některá z tajemství rudé planety odhalila až sonda InSight, jejíž práci a objevy přiblíží ve čtvrtek 19. ledna návštěvníkům teplické hvězdárny planetární geolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Posádka mise STS-107 raketoplánu Columbia ve vesmíru. Kosmonautům zbývalo pár posledních dní života.

Zkáza raketoplánu Columbia: Zachránit posádku nešlo, mrtvá byla už před explozí

Před dvaceti lety se vydal na svou poslední misi raketoplán Columbia amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Z kosmu se ale jeho sedmičlenná posádka už nikdy domů nevrátila. Při zpáteční cestě totiž raketoplán explodoval. Děsivý konec Columbie se stal zatím největší kosmickou katastrofou tohoto století a prakticky pohřbil celý program Space Shuttle.

Voda zde okamžitě zmrzne.

Předpověď v ruském Ojmjakonu: Oteplí se na minus 35 °C, ale vodka pořád zmrzne

Příznivci extrémních cestovatelských zážitků mají v oblibě ruský Ojmjakon. Vesnici zhruba s pětistovkou opravdu otrlých obyvatel, kteří dokáží žít v místě, kde se teplota v zimě pohybuje i kolem 60 stupňů pod nulou. Jde o nejchladnější trvale obydlené místo na světě. Zmrzne zde klidně i vodka a jedna legenda praví, že kvůli mrazům tu praskají i digitální teploměry. A ještě tu mají takzvané zombie požáry.

Obrázek ukazuje exoplanetu LHS 475 b, která je kamenná a téměř stejně velká jako Země. Existenci planety potvrdil Webbův teleskop.

Další úspěch Webbova teleskopu, našel svou první exoplanetu. Jde o skalnatý svět

Webbův teleskop si na již tak dlouhý seznam může připsat další úspěch. Vesmírná observatoř totiž poprvé potvrdila existenci exoplanety. LHS 475 b se nachází mimo naši sluneční soustavu a je téměř stejně velká jako Země. Tento skalnatý svět, jak jej popisují vědci, se nachází 41 světelných let od nás v souhvězdí Octana.

Kometa. Ilustrační foto.

Na obloze se objeví zelená kometa, naposledy ji mohli pozorovat neandrtálci

Lidé mohou během roku sledovat doslova nespočet komet, většina z nich však jen tiše přijde a odejde. Ne každá si zaslouží opěvování jako nedávno objevená kometa, která se na české obloze ukáže v plné kráse 13. ledna. Je to chvíle, kdy se nejvíce přiblíží Slunci a bude to poprvé po 50 tisících let, kdy svůj jas znovu ukáže lidem na Zemi.

Víme, proč některým ženám menstruační kalhotky nefungují.

Menstruační kalhotky si ženy oblíbily. Některým ale nefungují. Víme proč

Doba jde neuvěřitelně rychle kupředu, což je vidět nejen v oblasti technologií, ale i dámských hygienických pomůcek. Není to tak dávno, co byl velkou novinkou tampon a stejný boom zažívá dnes menstruační prádlo od bavlněného přes krajkové menstruační kalhotky až po plavky. Část žen si ho nemůže vynachválit, ale některé po zkušenostech tvrdí, že nefunguje. Víme, co dělají špatně.

Mgr. Petr Brož, Ph.D.

Petra Brože zavedla jeho životní cesta až k sopkám na Marsu

Doktor Petr Brož se narodil v Písku. Chodil na Základní školu J. A. Komenského, v níž v současné době sídlí písecká knihovna, a později navštěvoval nedaleké gymnázium. Dlouho nevěděl, co bude jeho osudovou pracovní láskou, až objevil vědu - vulkanologii či planetologii. Od té doby v rámci svého zaměstnání na Geofyzikálním ústavu Akademie věd České republiky zkoumá sopky nejen na Marsu. O své činnosti se navíc nebojí vyprávět a svůj obor tak popularizovat. V letošním roce si připsal úspěch také na poli literatury.