Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Podzim. Ilustrační snímek

Astronomické léto končí, o slovo se hlásí podzim. Nastává rovnodennost

V pátek nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim. Slunce ve 03:04 středoevropského letního času vstoupí do znamení Vah, střed Slunce se nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Den bude stejně dlouhý jako noc. V dalších týdnech se budou noci až do zimního slunovratu 21. prosince prodlužovat, zatímco dny se budou krátit. O zimním slunovratu jsou dny nejkratší a noci nejdelší.

Ilustrace sondy DART před dopadem na binární systém Didymos/Dimorphos.

Vesmírný kulečník: Lidé zkusí posunout měsíček, dohlídnou na to čeští vědci

NASA chystá cosi jako vesmírný kulečník - vlastně spíš cvrnkanou - a Češi budou u toho. Realitou se má stát vědecké dobrodružství, jaké dosud znali spíš jen příznivci sci-fi příběhů. Na pondělí 26. září se chystá test reálné schopnosti lidstva posunout vesmírným tělesem - což má být příprava na odvrácení případně hrozícího střetu většího útvaru z kosmu se Zemí, pokud někdy v budoucnu bude naši planetu ohrožovat.

Planeta Neptun zachycena Webbovým teleskopem.

Neptun, jak ho člověk ještě neviděl. Webbův teleskop nepřestává překvapovat

Webbův teleskop znovu zazářil a udělal radost jak vědcům, tak i obyčejným lidem. Jeho nejnovější snímky ukazují neuvěřitelný pohled na Neptun a jeho prstence, které je za normálních okolností velmi těžké zachytit. Některé z nich vědci neviděli od té doby, kdy v roce 1989 získala sonda Voyager 2 fotografický důkaz o jejich existenci.

Ruská vesmírná loď Sojuz s trojicí kosmonautů na palubě startuje k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Ilustrační snímek

Zemřel kosmonaut Poljakov. Držitel rekordu v délce pobytu člověka ve vesmíru

Ve věku 80 let zemřel ruský kosmonaut Valerij Poljakov, který je držitelem rekordu v délce pobytu člověka ve vesmíru. Informovala o tom dnes ruská vesmírná agentura Roskosmos. Poljakov se do kosmu vypravil dvakrát, během své mise v letech 1994 a 1995 tam strávil nepřetržitě 437 dnů, čímž vytvořil dosud nepřekonaný rekord.

Návštěvníci mohli obdivovat rozsvícené modely Země, Měsíce, Marsu a Slunce v kulisách nasvíceného slavkovského zámku.

OBRAZEM: Zámecký park ve Slavkově ozářily planety

Světlo oblíbených modelů planet přilákalo do slavkovského zámeckého parku stovky lidí. Návštěvníci mohli obdivovat rozsvícené modely Země, Měsíce, Marsu a Slunce v kulisách nasvíceného slavkovského zámku. Mnozí lidé si přinesli vlastní zdroje světla a vytvořili tak mystickou noční atmosféru. 

Šlo o kometu? Ohnivou show, která se odehrávala 300 kilometrů nad povrchem Země viděli lidé ze Skotska, Severního Irska a severních částí Anglie. Ilustrační foto.

Ve Skotsku natočili na obloze podivný úkaz. O kometu ani vesmírný odpad nešlo

Během středeční noci stovky lidí s údivem natáčely oblohu, když nad hlavami pozorovaly pomalu se pohybující těleso s barevným ocasem. Vědci se celý následující den nedokázali shodnout, co se to na obloze vlastně objevilo. Původně se domnívali, že šlo o kus vesmírného odpadu ze Starlinku Elona Muska, ale nejnovější odhady je vedou k přesvědčení, že šlo o meteorit.

O stavbě zoologické zahrady v Janově rozhodnou lidé v referendu.

Dusno v Janově. Lidé rozhodnou o zoo, chovatel nabízí pozemky za miliony

/VÝSLEDKY ANKETY, VIDEO, FOTO/ Veřejné projednání, petice a vesnice rozdělená na dva tábory. Záměr výstavby zoologické zahrady v Janově vyvolal mezi místními lidmi spory a stal se hlavním tématem letošních komunálních voleb v obci s necelou tisícovkou obyvatel. O stavbě zoo rozhodnou lidé v místním referendu.

Podle nové studie však naše planeta není tak obyvatelná, jak by mohla být. Ve skutečnosti by pro lidstvo mohla být učiněným rájem. A stačilo by k tomu jediné - kdyby se mírně posunula oběžná dráha planety Jupiter.

Země může být ještě obyvatelnější, klíčem je podle vědců oběžná dráha Jupitera

V celém vesmíru je jen jeden svět, o kterém se stoprocentní jistotou víme, že je pro lidstvo dostatečně pohostinný - a to ten náš. Při hledání potenciálně obyvatelných planet mimo vlastní kout galaxie proto používáme právě Zemi jako dokonalý vzor. Podle nové studie však naše planeta není tak obyvatelná, jak by mohla být. Ve skutečnosti by pro lidstvo mohla být učiněným rájem. A stačilo by k tomu jediné - kdyby se mírně posunula oběžná dráha planety Jupiter.

Prezident John Fitzgerald Kennedy v Oválné pracovně.

Vyšleme člověka na Měsíc, slíbil Kennedy. Za programem se skrývala i děsivá smrt

Na některé projevy politiků se zapomene krátce poté, co byly vyřčeny. Pak ale existují i takové, které se navěky zapíší do historie. Mezi ty druhé bezesporu patří i oznámení amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, že jeho země je připravena vyslat na Měsíc prvního člověka. Došlo k němu přesně před 60 lety a výrazně napomohlo vývoji programu Apollo. Počátky programu ovšem poznamenala i děsivá smrt. 

Start čínské kosmické lodi Shenzhou VII. Ilustrační foto.

Čína vypustila na oběžnou dráhu špionážní satelit. Družici halí tajemství

Čínská národní vesmírná agentura vypustila nový špionážní satelit opředený tajemstvím. Ač má družice podle čínských zdrojů sloužit k monitorování půdy, výnosů plodin a přírodních katastrof, bude ji tamní vláda podle mnohých analytiků využívat ke shromažďování vojenských informací. Se zprávou ve čtvrtek přišel portál Space.

Thwaitesův ledovec

Ledovec soudného dne taje rychleji, než mysleli. Následků se bojí i sami vědci

Antarktický Thwaitesův ledovec, kvůli vysokému riziku zhroucení a ohrožení hladiny světových moří přezdívaný Ledovec soudného dne, může podle vědců v příštích letech velmi rychle ustoupit. Tento fakt je znepokojuje a ještě více zesiluje obavy z extrémního zvýšení hladiny moří, které by jeho případný zánik doprovázelo.

Nerovnoměrná protonová polární záře na Marsu vzniká, když turbulentní podmínky kolem planety umožňují nabitým vodíkovým částicím ze Slunce proudit do atmosféry. Ilustrační foto

Mimozemská aurora. Vědci odhalili tajemství polární záře na Marsu

Dechberoucí světelný úkaz tančící vysoko v atmosféře, typický pro polární oblasti. Tak zná většina pozemšťanů jev zvaný polární záře. Aurory však lze spatřit i jinde ve vesmíru. Jedním takovým místem je i náš planetární soused, Mars. Právě zde astronomové už dříve odhalili vícero typů polární záře, a to přestože rudá planeta nemá vlastní magnetické pole. Jedna z polárních září však vědce nyní velmi překvapila.

Mise Artemis: Raketa NASA je připravená ke startu.

NASA zrušila start mise Artemis: Testovací let odložila kvůli úniku paliva

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) měl v pondělí udělat další velký krok v prozkoumání vesmíru. Mise Artemis I ale zatím na zkušební let nejvýkonnější raketu, kterou doposud americká agentura vyvinula, nevyšle. Podle informací vesmírného úřad se testovací let odkládá kvůli úniku paliva. Cílem mise je do dvou let dopravit astronauty na Měsíc.

Kanadští astronomové pomocí teleskopu NASA TESS objevili exoplanetu zcela pokrytou vodou. Mohl by se zde vyskytovat život.

Vědci objevili ve vesmíru vodní svět. Mohl by zde existovat život, domnívají se

Kanadští astronomové pomocí teleskopu NASA TESS objevili exoplanetu zcela pokrytou vodou, která připomíná hollywoodský snímek Vodní svět z roku 1995 s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Zjištění také nasvědčují tomu, že mírná teplota na ní by mohla podporovat život. Jaký druh a jak dlouho by tam mohl prosperovat, se výzkumníci stále snaží zjistit. Exoplaneta je od Země vzdálená sto světelných let.

Pohled na Zemi z povrchu Měsíce.

Kolik Měsíců by Země ustála, aniž by ji to vychýlilo z dráhy? Odpověď překvapuje

Zní to trochu jako absurdní otázka, ale astronomové ji opravdu vznášejí: mohla by Země unést více Měsíců, nebo by pak jejich gravitační působení vychýlilo naši planetu z její bezpečné trajektorie? Zodpovězení této otázky může astronomům napovědět více o tom, jak Země vznikla, a také najít další jí podobné planety ve vesmíru.

Záběry Jupitera, jeho prstenců a měsíců.

Jupiter v celé své kráse. Webbův teleskop oslnil svět dalšími snímky

Záběry z Webbova teleskopu opět předčily očekávání. Vědcům i veřejnosti vyrazily dech detailní snímky největší planety naší sluneční soustavy. Na záběrech je možné pozorovat jak polární záře či obrovské bouře v atmosféře Jupitera, tak i jeho měsíce a prstence, které planetu obklopují. 

Rybářské lodě používají technologii vyvinutou kdysi proti ponorkám. Sonary, helikoptéry a drony sledující hejna ryb.

Děsivé plýtvání: Za rok lidé vyloví až tři triliony ryb

S (ne příliš) lehkou nadsázkou bychom mohli konstatovat, že „těžíme“ těla ostatních živočichů jako nějakou surovinu. To všichni tak nějak tušíme, ale málokdo si uvědomuje, kolik procent živočišné potravy se během „výroby“ ztratí.

Bohemia Voice pořádá tradiční prožitkový koncert na oslavu podzimní rovnodennosti v Panenském Týnci.

Bohemia Voice pořádá prožitkový koncert na oslavu podzimní rovnodennosti

Bohemia Voice, multižánrové vokální uskupení, pořádá tradiční prožitkový koncert pod širým nebem. Koncert s názvem „Podzimní rovnodennost s Bohemia Voice“ se uskuteční 20. září 2022 od 19:15 hod v magickém nedostavěném chrámu Panny Marie v Panenském Týnci. Atmosféru koncertu doplní svým vystoupením skupina FireArt tancem s ohněm a vizuální umělec VJ PleiOne, který každou skladbu doprovodí vizuální projekcí. Nově se na místě před koncertem uskuteční autogramiáda a setkání s fanoušky v čase od 18:00 do 18:30 hodin.

Povrch planety Mars.

Jeskyně na Marsu prozkoumají roboti, kteří se pohybují jako Spider-Man

Před tím, než na Marsu přistanou lidé, chtějí vědci na povrch rudé planety poslat roboty ReachBoty, kteří k pohybu využívají stejnou techniku jako Spider-Man. Tyto unikátní stroje by měly prozkoumat mimozemské jeskyně. Odborníci totiž věří, že důkazy dřívějšího života na planetě se schovávávají právě pod jejím povrchem.

Satelitní snímky pořízené umělou inteligencí.

Brno nadále dobývá vesmír. Díky startupu mají družice umělou inteligenci

/FOTO/ Vyvinout a úspěšně otestovat algoritmus s umělou inteligencí, který je schopen vybrat nejkvalitnější satelitní snímky přímo na palubě družice, se podařilo brněnskému startupu Zaitra. Česká republika si tak připisuje další úspěch na poli vesmírného průmyslu, neboť disponuje satelitem s umělou inteligencí.

Satelitní snímky pořízené umělou inteligencí.

Brno pokračuje v dobývání vesmíru. Díky startupu mají družice umělou inteligenci

/FOTO/ Vyvinout a úspěšně otestovat algoritmus s umělou inteligencí, který je schopen vybrat nejkvalitnější satelitní snímky přímo na palubě družice se podařilo brněnskému startupu Zaitra. Česká republika si tak připisuje další úspěch na poli vesmírného průmyslu a řadí se mezi několik málo zemí, které mají na oběžné dráze satelit s umělou inteligencí.

Asteroid, jehož dopad zabil dinosaury, mohl mít podle vědců více fragmentů. Kráter po dalším z nich možná nyní objevili na dně Atlantského oceánu. Ilustrační foto

Vědci našli na dně Atlantského oceánu obří kráter. Je důležitější, než se zdá

Přestože se nachází na naší vlastní planetě, je mnohem méně známé a prozkoumané než povrch Marsu. Dno Atlantského oceánu překvapuje lidstvo už řadu let a nyní odhalilo další tajemství. Tým vědců totiž při posledním průzkumu mořského dna a usazenin pod ním objevil něco, co vypadá jako obří kráter po dopadu asteroidu. Objev může potenciálně proměnit náš pohled na zánik dinosaurů.

Na dopravu či suchou trávu si stěžovali Brňané po konci Festivalu planet a Dne Brna na brněnské Kraví hoře. Trávník však čeká obnova.

Kraví hora jako vyschlá pustina: dozvuk náporu při Festivalu planet a oslav Brna

Odhadem sedmdesát tisíc lidí navštívilo Festival planet na brněnské Kraví hoře. Událost, při které byly k vidění nafukovací modely Země, Marsu, Měsíce a Slunce, sledovali lidé v jednom červencovém a srpnovém týdnu. Velké vytížení místa nicméně v kombinaci se Dnem Brna, jež se odehrál bezprostředně po skončení festivalu, způsobilo některým obyvatelům dopravní komplikace.

Na Kraví hoře byly vystavené obří modely těles Sluneční soustavy.

Úchvatná podívaná: na Kraví hoře ohromily obří modely vesmírných těles

Tisíce návštěvníků přilákala od 4. do 11. srpna na brněnskou Kraví horu výstava obřích modelů těles Sluneční soustavy. Vystavené byly desetimetrové modely Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra neboli Měsíc, Země, Mars a Slunce. Jedinečnou přehlídku připravila Hvězdárna a planetárium Brno. V poslední den trvání akce na Kraví hoře fotografovala Jaroslava Peterková, které děkujeme za poskytnutí krásných snímků.

Obraz zbytků Keplerovy supernovy ve falešných barvách, složený ze čtyř různých pozorování

Vědci již tuší, jak vznikl hvězdných prach, který tvoří planety

Vědci zveřejnili novou studii, která odhaluje více o původu hvězdného prachu. Prudké exploze hvězd známé jako supernovy stály na počátku většího množství prachových zrnek v naší Sluneční soustavě, než si kdy dříve odborníci mysleli. Informoval o tom deník The Independent.

Perseidy, ilustrační fotografie

Jak na Perseidy? Dalekohled nechte doma

Mimořádný víkend si užívají znalci nebeských těles. Nejen kvůli srpnovému kralování planety Saturn na letní obloze, ale také s ohledem na meteorický roj Perseidy. Padat budou i dnes v noci.

Kontinenty na Zemi měly vzniknout po bombardování planety obřími meteority.

Kontinenty na Zemi vytvořily dopady obřích meteoritů. Stopu ukrývala Austrálie

K dnešnímu dni je Země jedinou planetou, o níž víme, že má kontinenty. Není sice jasné, jak přesně vznikly a jak se vyvíjely, ale protože okraje kontinentů vzdálených od sebe tisíce kilometrů se shodují, víme, že kdysi dávno byla zemská hmota soustředěna v jednom velkém superkontinentu. Něco muselo spustit jeho rozpad. A vědci nyní zjistili, že tím něčím bylo zřejmě bombardování Země obřími meteority.

Satelitní snímek na Antarktidu.

Kolaps spícího obra může způsobit katastrofu. Nebezpečně by zvedl hladinu moří

Američtí vědci varují, že kolaps východoantarktického ledového příkrovu, kterému se také říká spící obr, může způsobit katastrofické zvýšení hladiny moří až o pět metrů. Pokračující klimatická krize by tak mohla vyvolat změny planetárního rozsahu. Odborníci také upozornili, že se tomuto scénáři lze vyhnout a osud ledovce je nyní v rukách lidstva. Informace o nové studii přinesl deník The Independent.

Perseidy, ilustrační fotografie

Perseidy 2022: Vrchol je tady. Jak a kdy je nejlépe sledovat v České republice

I letos je možné na letní obloze pozorovat meteorický roj Perseid, který dosáhne vrcholu právě tento týden, a to konkrétně v noci na 13. srpna. Nebeskou podívanou bohužel letos částečně zastíní Měsíc, který bude tou dobou v úplňku. I tak ovšem, při bedlivém pozorování na správném místě, bude podle astronomů možné několik meteorů v pohybu zahlédnout. Víte, co jsou to Perseidy? A kam se vydat jejich rojení pozorovat? Deník přináší odpovědi a tipy.

Země, jediná obyvatelná planeta ve sluneční soustavě

Dny na Zemi se záhadně prodlužují, tvrdí vědci. Měly se přitom krátit

S překvapivou informací přišli vědci sledující atomové hodiny, které měří čas na základě rezonanční frekvence atomů a coby zcela přesné se používají při kontrole jiných hodin a pro vědecké účely. Tyto hodiny totiž nyní odhalily, že délka dne se náhle prodlužuje. Vědci netuší, proč k tomu došlo, protože v posledních desetiletích se rotace Země kolem své osy zrychlovala, a den se tím pádem krátil.

Desetimetrové modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země vystavují na Kraví hoře v Brně

Spatříte modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země. Přesvědčí vás úžasný tip na výlet

/VIDEO, FOTO/ Prohlédnout, ale i dotknout se Slunce, Měsíce, Země či Marsu mohou nyní návštěvníci na brněnské Kraví hoře. Čtyři obří nafukovací modely vesmírných těles nazvané Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra vystavuje v parku brněnské planetárium v rámci oblíbeného Festivalu planet. Za krásné fotografie a tip na výlet děkujeme Šimonovi Tomkovi.

zemědělská poradkyně Alena Malíková

Půdu si v laboratoři nevyrobíme

ROZHOVOR/ Co všechno ztrácíme s každou halou postavenou na úrodné půdě? Podporujeme naší spotřebou půdu, nebo se podílíme na jejím odumírání? O stavu krajiny Moravskoslezského kraje hovoří zemědělská poradkyně Alena Malíková.