Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Etiopská proláklina Danakil

Brána do pekel. Etiopská proláklina Danakil je nejteplejším místem planety

Pokud by byla někde na zemi brána do pekla, pak je to právě tady. A přitom hraje všemi barvami. Proláklina Danakil v severovýchodní Etiopii je nejteplejší obydlené místo na Zemi s průměrnou celoroční teplotou 34 °C. Teploty tu ale přesahují i 50 stupňů a nechybí ani sopečná měsíční krajina, žhavá láva a horké prameny odpudivě páchnoucí sírou.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil program 16. listopadu 2022 Artemis, který má vrátit člověka zpět na Měsíc. Z floridského mysu Canaveral v 7:47 SEČ odletěla raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion

VIDEO: Mise Artemis odstartovala. NASA vyslala raketu SLS k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes zahájil program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. Raketové motory nakonec po odkladech a technických obtížích zažehly v 7:47 SEČ a vynesly raketu Space Launch System (SLS) s modulem Orion nad floridský mys Canaveral a na oběžnou dráhu. Modul, jehož posádku tvoří testovací figuríny, má v následujících 25 dnech obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.

Petr Pelc, žák Střední školy stavební a strojní Fráni Šrámka v Teplicích, se v úterý 15. listopadu stal 60 000 návštěvníkem Informačního centra v Elektrárně Ledvice. Tašku s různými reklamními předměty mu předala průvodkyně Jana Purmenská.

Student se stal 60 000 návštěvníkem Informačního centra Elektrárny Ledvice

Šedesát tisíc osob z aktuálních osmi miliard obyvatel planety Země již k úterý 15. listopadu navštívilo Informační centrum klasické energetiky Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice. Většina z nich při té příležitosti vystoupala i na nejvyšší oficiální rozhlednu v České republice, jejíž prosklená vyhlídka a volně přístupný ochoz se nacházejí ve výšce 140 metrů na severní podpůrné věži kotelny výrobního bloku 6 (Nový zdroj).  Tím s číslem 60 000 se přitom stal Petr Pelc, který společně se spolužáky ze Střední školy stavební a strojní Fráni Šrámka v Teplicích zavítal do infocentra na exkurzi v rámci výuky a měl to štěstí, že vstoupil do vestibulu jako šestý v pořadí.

Školáci vypustili sondu k hranicím vesmíru s podporou United Energy.

Školáci vypustili sondu k hranicím vesmíru s podporou United Energy

Kdo by netoužil dotknout se vesmíru? S finanční pomocí United Energy se to podařilo členům RoboKlubu při 18. základní škole v Mostě. Skupina nadšenců se zapojila do unikátního celorepublikového projektu Dotkni se vesmíru 2022, jehož záměrem bylo vypustit stratosférický balón s vlastní sondou až do výše 35 kilometrů a pořídit unikátní video a fotografie zakřivení Země. Pusťte si zajímavé video uvnitř článku.

Sedmáci z Kadaňské navštívili Štefánikovu hvězdárnu v Praze.

Štefánikova hvězdárna aneb Sedmáci z Kadaňské v Praze

Minulý čtvrtek jsme navštívili Štefánikovu hvězdárnu v Praze. Protože nám cesta do Prahy zabrala kratší dobu, než jsme počítali, využili jsme lanovku, která vede na Petřín, svezli jsme se na vltavské nábřeží, odkud jsme viděli Karlův most, Pražský hrad, Národní divadlo a další zajímavá místa.

Vít Latzel z Botanického ústavu AV ČR při zkoumání stresových dopadů na rostliny.

Čeští vědci zazářili. Mapovali okolí černé díry a stresovali rostliny

/FOTOGALERIE/ Kde leží „Ondrejov“ a kde „Pruhonice“? To teď hledají experti z celého světa: středočeští vědci z Akademie věd ČR se aktuálně proslavili několika pozoruhodnými výzkumy. Astronomové dvěma ultraúspěšnými projekty ve spolupráci s NASA, botanici zkoumáním dopadů stresu u rostlin.

Erupce podmořského vulkánu nedaleko souostroví Tonga v Tichomoří.

Děsivé detaily z exploze sopky Tonga: Vulkanický sloupec dosáhl mezosféry

Obrovský výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai v Tichém oceánu vytvořil vysoký sloupec popela a vody. Nyní vědci zjistili, že lednová erupce, při níž zemřelo šest lidí, prorazila až do třetí vrstvy zemské atmosféry. Jde tedy o nejvyšší sopečný sloupec, jaký kdy lidé zaznamenali. Informoval o tom portál CNN.

Model Jupiter.

Školáci z Šafařky vyrazili na hvězdárnu. Viděli i obří model Jupitera

Bylo ráno 12. října 2022, třídy 3.A a 3.B ZŠ Šafaříkova ve Valašském Meziříčí vyráží na hvězdárnu ve Valašském Meziříčí. Projekt pořádaný městem Valašské Meziříčí a hvězdárnou s názvem ”Města ve světle informací” nabízí žákům model Jupitera s odborným výkladem (přednáška v sále, pozorování modelu s výkladem, praktické pozorování oblohy v kopuli hvězdárny). 

Egyptolog Miroslav Bárta v Olomouci.

Egyptolog Bárta o cestě z krize: Když dáme vše dobré, nemůže to skončit špatně

V Olomouci měli lidé před pár dny možnost se setkat se světovou kapacitou egyptologie a ředitelem Českého egyptologického ústavu Miroslavem Bártou. Expert, který třicet let studuje a srovnává velké civilizace na Zemi, jejich vznik, vývoj a kolaps, přijel na Hanou představit nový dokument Civilizace. Tvůrci snímku, který vznikal sedm let, nechtějí diváky strašit, jak ostatně naznačuje podtitul Dobrá zpráva o konci světa, měl by však vést k zamyšlení…

Částečné zatmění Slunce.

Nebeská podívaná na Vysočině: částečné zatmění Slunce můžete sledovat online

/ONLINE PŘENOS/ Mimořádný úkaz, který přichází jen párkrát za život. Kolem úterního poledne bude na obloze viditelné částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje necelou polovinu průměru slunečního disku. „Celý úkaz potrvá více jak dvě hodiny a pozorovat jej bude možné přes bezpečný filtr pouhýma očima,“ informoval Tomáš Holenda z přírodovědného centra a planetária na Nuselské v Havlíčkově Brodě.

Při loňském zatmění zakryl Měsíc Slunce jen ze 17 procent.  Nyní to bude více než dvojnásobně.

V úterý se Slunce zatmí, luna si ho kus ukousne

Po roce a čtyřech měsících se k nám vrací zajímavý vesmírný úkaz - zatmění Slunce. Nastane příští úterý 25.října a bude v Česku viditelné v celém svém  průběhu. Pokud jej chcete vidět, udělejte si čas dopoledne mezi čtvrt na dvanáct až půl druhou odpoledne.

Loňské zatmění 10. června provázela místy silná oblačnost.

V úterý se Slunce zatmí, luna si ho kus ukousne

Po roce a čtyřech měsících se k nám vrací zajímavý vesmírný úkaz - zatmění Slunce. Nastane příští úterý 25.října a bude v Česku viditelné v celém svém  průběhu. Pokud jej chcete vidět, udělejte si čas dopoledne mezi čtvrt na dvanáct až půl druhou odpoledne.

Při loňském zatmění zakryl Měsíc Slunce jen ze 17 procent.  Nyní to bude více než dvojnásobně.

V úterý se Slunce zatmí, luna si ho kus ukousne

Po roce a čtyřech měsících se k nám vrací zajímavý vesmírný úkaz - zatmění Slunce. Nastane příští úterý 25.října a bude v Česku viditelné v celém svém  průběhu. Pokud jej chcete vidět, udělejte si čas dopoledne mezi čtvrt na dvanáct až půl druhou odpoledne.

Užijte si zatmění Slunce s Hvězdárnou Vsetín - jedinečné vesmírné divadlo

Jedinečné vesmírné divadlo, kdy Měsíc vstoupí do prostoru mezi Slunce a Zemi, se odehraje v úterý 25. října na naši obloze. Zájemci ho budou moci sledovat v rámci mimořádného pozorování, které proběhne od 11 do 13.30 hodin na Hvězdárně Vsetín. Pořádající Muzeum regionu Valašsko ale upozorňuje, že pokud bude zataženo, akce se ruší.

Satelitní snímek Antarktidy

Jak by vypadala Země bez ledu? Šokující video způsobilo na internetu rozruch

Internetem koluje video, které šokuje lidi napříč světem. Záběry na něm totiž ukazují, co by se stalo, kdyby na Zemi roztál veškerý led. Na vlastní oči si tak člověk může v několika vteřinách uvědomit rozsah klimatické krize a možnou hrozivou budoucnost naší planety. Klimatické změny čím dál víc znepokojují i epidemiology a také výtvarníky, kteří se rozhodli na obrovský problém upozornit netradičním počinem.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvede hru Robot Radius.

Robota Radia inspirovala Čapkova hra R. U. R. Zapojil se i rocker Pavlíček

Na naší planetě Zemi už bohužel vyhynul veškerý život, již ji ovládají jen neživé technologie. Alespoň to tak vypadá. Zbyl tu však ještě poslední člověk – vědec, který má zde dokončit systém transformace člověka fyzického v člověka digitálního. Hru Robot Radius uvede dnes večer od 19 hodin Severočeské divadlo v Ústí nad Labem v rámci festivalu KULT. 

Z přednášky o energetické budoucnosti.

Na pražské obchodní akademii se diskutovalo o energetické budoucnosti

Studenti a studentky Českoslovanské obchodní akademie v pražské Resslově ulici, se v říjnu zúčastnili osvětové přednášky „Energie – budoucnost lidstva“. O energetice v ekonomických, ekologických, sociálních a geopolitických souvislostech jim přednášela odbornice na energetiku Edita Bromová. 

Tady Petr

VIDEO: NASA ukázala, že umí změnit směr letu asteroidu v případě ohrožení Země

V úterním historickém momentu vesmírná agentura potvrdila, že poprvé v historii se lidstvu podařilo změnit dráhu letícího asteroidu ve vesmíru, a naznačila tím, že máme k dispozici nástroj, který lidstvu poslouží, bude-li to potřebné a bude v přímém ohrožení. NASA ve spojení s mezinárodními partnery toho dosáhla minulý měsíc při testování projektu DART, plavidlo narazilo do asteroidu přezdívaném Dimorphos v rychlosti 6.1 kilometru za sekundu.

Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová (vlevo) a dramaturgyně Tereza Lexová vystoupily na tiskové konferenci k zahájení nové sezony Divadla Spejbla a Hurvínka, 13. října 2022, Praha.

Hurvínek je na oběžné dráze. Spejbl s ním komunikuje z pražského planetária

/FOTOGALERIE/ Z loutkového řídicího centra v pražském planetáriu může postava Spejbla komunikovat se svým synkem Hurvínkem, který se nachází v české družici Planetum 1 na oběžné dráze Země. Centrum na tiskové konferenci představili zástupci Divadla Spejbla a Hurvínka a Planetária Praha. Skleněnou miniaturní figurku Hurvínka vynesla raketa do vesmíru letos v květnu.

Ze zahájení výstavy SDGS: Innovations For A Sustainable Future.

Foto: Jak na problémy světa? S vědou, ukazuje výstava v Národním muzeu

Velké problémy světa a cesta k jejich nápravě z pohledu vědy - takové je téma interaktivní výstavy, která v úterý začala v historické budově Národního muzea v Praze. Expozice v rozšířené realitě ukazuje, jak lidské myšlení hledá odpovědi na problém extrémní chudoby, hladu či klimatické hrozby. Zároveň originálním způsobem představuje činnost vědeckých pracovišť fungujících přímo v České republice.

Snímek NASA ze sondy DART, která zasáhla měsíc Dimorfos. Jednalo se o první test obrany Země před vesmírným tělesem.

Mise planetární obrany slaví obří úspěch. NASA vychýlila planetku z kurzu

Americká vesmírná agentura NASA slaví úspěch v historické misi planetární obrany. Nárazem sondy DART vychýlila z kurzu Dimorphos, měsíc planetky Didymos, která se nachází zhruba 11 milionů kilometrů od Země. Dobu jeho oběhu kolem planetky po nárazu ze 27. září zkrátila o 32 minut. NASA o tom informovala na tiskové konferenci.

Muzikál Kapka medu pro Verunku v bystřickém divadle U Jelena.

Divadelní festival Ludvíka Němce zahájili žáci Kapkou medu pro Verunku

/FOTOGALERIE/ Děti ze Základní umělecké školy Benešov představily v bystřickém divadle U Jelena muzikál Kapka medu pro Verunku. Příběh muzikálu upozorňuje na znečišťování přírody lidmi a nutí diváka k zamyšlení nad chováním lidstva k planetě Zemi. Přestože se jedná o velmi vážné téma, děj má rychlý spád a vtahuje diváka do příběhu plného pohádkových postav.

Měsíční iluze mate odborníky

Proč je Měsíc nad obzorem mohutný a na obloze drobný? Tajemná iluze trápí vědce

Všichni to znají. Při pozorování Měsíce se přirozená družice Země zdá být při vycházení a zapadání větší, než když se pohybuje vysoko po noční obloze. A rozdíl to je i dvojnásobný. Psychologové hovoří o takzvané iluzi Měsíce. Proč k tak očividně velkému zmatení očí dochází? Na tom se neshodnou ani odborníci. 

Vědci dokázali z plastových lahví vyrobit nanodiamanty

Vědci dokázali vyrobit diamanty z plastových lahví. Díky nápodobě nitra Neptunu

Mezinárodnímu týmu vědců se v rámci experimentu povedla nevídaná věc. Pomocí laserových záblesků, kterými experti napodobili nitro ledového planetárního obra Neptuna, se jim podařilo přetvořit běžné plastové lahve na diamanty. Technologie by mohla mimo jiné omezit množství plastového odpadu a ulevit tak životnímu prostředí. Informoval o tom portál SciTechDaily.

Saturn.

Saturn byl kdysi bez svých prstenců. Změnila to děsivá událost

Experti v nové studii osvětlili vznik známých Saturnových prstenců. Jsou podle nich pozůstatkem měsíce, který se přiblížil příliš blízko planety, načež ho roztrhala její gravitace. Teorie o satelitu zaniklém před sto až dvěmi sty miliony let vysvětluje i relativní mládí prstenců. Informuje o tom deník Guardian.

Fotografie měsíce Europy pořízená v devadesátých letech minulého století sondou Galileo.

Vodní svět u Jupitera. Sonda Juno pořídila nejdetailnější snímky měsíce Europa

Juno ve čtvrtek proletěla kolem jednoho z nejzajímavějších oceánských světů v naší sluneční soustavě. Sondě, která od roku 2016 obíhá kolem Jupitera, se tento týden podařilo přiblížit se k povrchu zmrzlého měsíce Europa až do blízkosti 352,4 kilometrů. Při průletu pořídila jedny z vůbec nejkvalitnějších snímků ledového pláště Europy.

Asteroid krátce předtím, než do něj záměrně narazila vesmírná raketa NASA.

Detailní pohled na Armageddon. NASA ukázala nové fotky srážky lodi s asteroidem

V noci na úterý lidstvo se zatajeným dechem sledovalo vesmírnou misi, která v naší historii nemá obdoby. Družice DART cíleně narazila do asteroidu Dimorfos vzdáleného 11 milionů kilometrů od planety Země. Půltunový projektil z dílny expertů z americké NASA měl za úkol vychýlit dráhu giganta, a připravit tak půdu pro budoucí planetární obranu Země v případě, že ji někdy skutečně asteroid ohrozí. Italští astronomové nyní odhalili nejnovější snímky ze sesterské družice LICIACube, která masivní srážku v hlubinách vesmíru pozorovala zpovzdálí.

V pátek 30. září se v Olomouci koná oblíbená popularizační akce Noc vědců

Noc vědců si návštěvníci užijí všemi smysly. Už tento pátek!

Dlouho do tmy budou mít tento pátek 30. září otevřeno laboratoře, přednáškové sály a další prostory spojené s vědeckým bádáním v Olomouci. Návštěvníci budou moci opět prožít Noc vědců, oblíbenou popularizační akci. Letos na téma Všemi smysly. Na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP) a ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOl) na dětské i dospělé návštěvníky čeká mezi 16. hodinou a půlnocí pestrý program. Nabídne komentované prohlídky, přednášky, pokusy, také ochutnávky i fire show. Chybět nebude ani nafukovací model Země.

 Ilustrace kosmické lodi DART přibližující se k asteroidům Dimorphos a Didymos

Vesmírná loď NASA se srazila s asteroidem. A to vše v přímém přenosu

Jde o další přelomový okamžik v historii dobývání vesmíru. V úterý 27. září 2022, hodinu a patnáct minut po půlnoci středoevropského letního času, došlo k naplnění účelu mise NASA DART (Double Asteroid Redirection Test, tedy zkouška vychýlení dvojice asteroidů). Vesmírná loď vyslaná z naší planety vůbec poprvé v historii záměrně a měřitelně změnila pohyb jiného významného tělesa v naší Sluneční soustavě. Jinými slovy, šlo o první úmyslný náraz do asteroidu.

Raketa Space Launch System s modulem Orion na rampě v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, 2. září 2022

NASA už potřetí odložila start nové rakety k Měsíci. Tentokrát kvůli bouři

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý plánované vypuštění rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Jedná se o již třetí odklad startu testovací mise, kterou budou v případě úspěchu následovat cesty na Měsíc s posádkou. Informovala o tom v sobotu agentura AP.