Kreativ

ŠTÍTEK: Země

V roce 2023 nabídne nebe mnoho úkazů. Lidé budou moci sledovat planety, superúplňky i Perseidy

Co pozorovat každý měsíc na nebi v roce 2023? Superúplňky i vzácný Merkur

Zatímco naši předkové se od nepaměti dívali vzhůru a pozorovali hvězdnou oblohu nad sebou, dnešní lidé na to zapomínají, popřípadě jim to kazí světelné znečištění. Na nebi se přitom odehrává tolik zajímavého. A nejinak tomu bude i v roce 2023. Astronom z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Veselý provedl Deník jednotlivými úkazy na každý následující měsíc.

Za jeden ze svých největších úspěchů považuje Michal Šmíd, že se nevzdal svého snu a stal se podnikatelem.

Čech tvoří unikátní obrazy z přírodních pigmentů. Prodávají se za desetitisíce

Když se spojí vášeň, talent, originalita a silná vize, může vzniknout něco skutečně jedinečného. A přesně toto propojení můžete nalézt v obrazech Michala Šmída. Teprve pětadvacetiletý umělec se před čtyřmi lety, aniž by měl s uměním jakékoli předchozí zkušenosti, začal věnovat tvorbě unikátních epoxidových obrazů. Podstatnou součástí jeho „rukopisu“ jsou přitom barvy, které si sám vyrábí z přírodních materiálů.

Červený disk horkého plynu kolem černé díry. Proud plynu je pozůstatkem hvězdy, kterou černá díra roztrhla. Oblak horké plazmy nad černou dírou se nazývá koróna.

NASA se dostala neobvykle blízko černé díře. Získala záběry, jak pohlcuje hvězdu

Jak ve skutečnosti vypadá, když černá díra pohlcuje hvězdu, která se dostala příliš blízko? Laboratoř proudového pohonu od NASA zachytila situaci, kdy masivní díra do svých gravitačních sítí zachytila nejnovější oběť. Umírající hvězda za sebou zanechala na pohled krásný dlouhý ohon horkého plynu, zatímco nenávratně mizela z vesmíru.

Hroši jsou známí jako jedni z nejnebezpečnějších zvířat na planetě. Svými silnými čelistmi jsou schopni přelomit kánoi.

Děsivý útok hrocha: Zvíře drželo v tlamě dvouleté dítě

Nechybělo málo a dvouletého chlapce v Ugandě spolkl hroch. V tlamě měl polovinu těla dítěte. Díky zásahu odvážného místního obyvatele ale zvíře kluka nakonec nepozřelo a dítě se podařilo zachránit. O případu informoval portál CNN.

Astronaut Eugene Cernan na měsíčním povrchu, zatím poslední člověk, který stál na Měsíci. Cernan měl československé kořeny.

Rekordní mise Apollo 17: Poslední stopy na Měsíci jsou československé

Už půl století uplynulo od chvíle, kdy člověk naposledy stanul na Měsíci. Program Apollo ukončila mise Apollo 17, která zlomila několik rekordů. Její velitel měl předky z Česka a Slovenska a na přirozené družici Země jsou tak i československé stopy. Nechybělo ale mnoho, a vše mohlo být úplně jinak.

Petr Klokočník, CEO.

Liberecký startup Statotest je součástí českého inkubátoru kosmické agentury

Velký úspěch na poli české startupové scény. Liberecký startup Statotest, který se zaměřuje na dlouhodobý monitoring staveb, se stal součástí inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC Czech Republic, jehož cílem je hledat projekty, které přinášejí kosmické technologie zpět na Zem nebo vyvíjejí nové technologie do vesmíru.

Pozorování měsíce v úplňku je vždy krásnou podívanou.

Vesmírné divadlo 2023: Lidé uvidí Venuši i magický trojúhelník, přiletí kometa

Vesmír. Všichni jsme jeho součástí, a přesto se zdá být tak vzdálený. Ačkoli lidi fascinuje od nepaměti, pohled na oblohu stále nabízí více otázek než odpovědí. Jen jedna věc je naprosto jistá – i kdybyste si nastudovali všechny informace, které o vesmíru lidstvo nashromáždilo, stále mu nebudete dokonale rozumět. I bez toho si však můžete naplno vychutnat pohled na oblohu. V roce 2023 tam spatříte hned několik zajímavých jevů. Ve většině případů dokonce i bez dalekohledu.

Modul Orion se na snímku NASA přibližuje k planetě Zemi 11. prosince 2022

Mise Artemis: Modul Orion se po cestě kolem Měsíce úspěšně vrátil na Zemi

Modul Orion dnes dopadem do Tichého oceánu završil svou cestu okolo Měsíce. Předtím při průletu zemskou atmosférou zvládl nejkritičtější část testovací mise Artemis I amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), při níž se dostal dál od Země než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku. Do vod u mexického ostrova Guadalupe dopadl v 18:40 SEČ, nyní ho z oceánu vyzvedne loď amerického námořnictva.

Měsíc - Ilustrační foto

Magnetit se na Měsíc dostal díky dopadům velkých těles, tvrdí odborníci

Vědci vysvětlili podivnou magnetickou anomálii na Měsíci. Za výskyt magnetitu v měsíční půdě podle nich mohou dopady velkých těles. Sledováním minerálu mohou zjistit, jak se na přírodním satelitu Země vyvíjelo magnetické pole, a odhalit přítomnost života. Informoval o tom portál Science Alert.

Yemi A.D.

K Měsíci vyrazí první Čech, choreografa Yemiho vybral japonský miliardář

/FOTOGALERIE/ Po Vladimíru Remkovi se podívá do kosmu další český astronaut, který ovšem s vesmírem dosud mnoho společného neměl. Členem posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci bude Čech, známých choreograf Yemi A.D. Pro výpravu k Měsíci s názvem dearMoon Yemiho vybral japonský miliardář Maezawa.

Podnikatel Steve Juventson a Dishy McFlatface

Starlink od Muska je v Čechách více než rok: Jak je rychlý a na kolik vyjde

Život bez připojení k internetu si dnes již snad nikdo není schopný představit. E-maily, internetové bankovnictví, sociální sítě, či pouze možnost dohledat si jízdní řády využívá stejně tak člověk žijící ve velkoměstě, jako horal z nejodlehlejších končin naší republiky. Zatímco ale v urbanizovaných částech je dobré internetové pokrytí, lidé na venkově se často musejí spoléhat na satelitní připojení, které je pomalejší a méně stabilní. To měl minulý rok změnit příchod Starlinku provozovaného společností SpaceX a Elonem Muskem. Jak silné a stabilní připojení u nás Starlink má a na kolik přijde jeho pořízení?

Solné pláni Salar de Uyuni se také přezdívá "boží zrcadlo".

Pod obřím solným zrcadlem Salar de Uyuni se skrývá poklad. Pláň využívá i NASA

Oprávněně se mu říká největší zrcadlo světa. Je totiž jen velmi těžko poznat, kde končí nebe a začíná země. Stačí, když největší solnou pláň na světě, obsahující 10 miliard tun soli, pokryje tenká vrstva vody a už se mohou mraky začít vzhlížet v zrcadle, v němž se odráží celá obloha. Unikátní solnou pláň v Bolívii, ukrývající až 70 procent světových zásob lithia, využívá i NASA.

Vědci objevili největší mořskou želvu na území dnešní Evropy. I takto mohla v dávných dobách vypadat

Vědci objevili největší mořskou želvu v Evropě. Měřila téměř čtyři metry

Prehistorická mořská želva překvapila svými proporcemi. Až donedávna totiž měli paleobiologové za to, že takto obrovští plazi se v minulosti vyskytovali pouze v mořích kolem Severní Ameriky. Nově objevená želva však předčila všechna očekávání, a to jak velikostí, tak i dalšími evolučními charakteristikami, jež jí umožnily déle vydržet pod vodou. 

Neobvyklé chování veverky obecné, jež se řadí vůbec k nejběžnějším příslušníkům volně žijící fauny a běžně se vyskytuje i v městských parcích, se stalo předmětem poplašných spekulací. Ilustrační foto

Strašidelné video? Facebook děsí veverka běhající dokola, jde ale o známý jev

Více než 56 tisíc zhlédnutí a tisíce znepokojených komentářů zaznamenalo po celém světě video veverky běhající dokolečka, které dne 27. listopadu 2022 vystavil na svůj facebookový profil uživatel Juan Santillana. Veverky běhající kolem své osy přitom nejsou nijak zvlášť výjimečné, jde o jev pozorovaný už desítky let.

Na ilustračním obrázku modul InSight nad planetou Mars

Mars se přiblíží Zemi. Nejlepší podmínky na pozorování budou v noci na čtvrtek

Jasně oranžový Mars bude nejjasnějším tělesem na prosincové noční obloze. V noci na čtvrtek se v letošním roce nejvíce přiblíží Zemi, a na několik týdnů tak vzniknou nejvhodnější podmínky pro jeho pozorování. Týden poté pak bude Mars v opozici se Sluncem, z pohledu pozorovatele na Zemi bude tedy přímo naproti Slunci. Opozice těchto těles nastává zhruba jednou za dva roky. Ve stejný den navíc planetu Mars zakryje Měsíc, což bude možné pozorovat i bez dalekohledu.

Start čínské vesmírné lodi Šen-čou 15 z kosmodromu v poušti Gobi, 29. listopadu 2022

Odstartováno. K čínské orbitální stanici míří raketa Šen-čou se třemi astronauty

Z kosmodromu v poušti Gobi odstartovala čínská vesmírná loď Šen-čou 15 se tříčlennou posádkou na palubě. Míří k čínské vesmírné stanici na oběžné dráze Země, kde vystřídá tři astronauty, kteří jsou na stanici od letošního června. Završí tím rovněž poslední fázi konstrukce čínské vesmírné stanice. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na čínská státní média.

Výbuch podmořské sopky u souostroví Tonga

Vědci jsou ohromeni. Erupce sopky Tonga přetvořila tichomořské dno

Když v lednu vybuchla podmořská sopka Tonga, vyslala popel a vodní páru až do vesmíru a vyvolala vlny tsunami po celém světě. Nyní britští a novozélandští vědci zmapovali oblast kolem tichomořského vulkánu. A výsledek je velmi překvapil. Erupce totiž za sebou zanechala stopy na oceánském dně. 

Vizualizace družice TROLL.

Houstone, nemáme problém. Brno bude mít ve vesmíru vlastní družici

Je velká. Největší v éře České republiky. A kompletně celá pochází z Brna. Brněnská společnost s názvem TRL Space vyšle do vesmíru historicky největší českou družici s názvem TROLL. Na oběžné dráze bude testovat nové technologie, které mají zabezpečit vesmírný kontakt a předejít srážkám. Kdy se tam dostane, ale není ještě jasné.

Vizualizace družice TROLL

Houstone, nemáme problém. Brno bude mít ve vesmíru vlastní družici jménem TROLL

Je velká. Největší v éře České republiky. A kompletně celá pochází z Brna. Brněnská společnost s názvem TRL Space vyšle do vesmíru historicky největší českou družici s názvem TROLL. Na oběžné dráze bude testovat nové technologie, které mají zabezpečit vesmírný kontakt a předejít srážkám. Kdy se tam dostane, ale není ještě jasné.

Astronomové intenzivně pátrají po tajemství vesmíru. Nově jim pomáhá hlavně Webbův teleskop.. Ilustrační foto

Webbův teleskop našel možná nejstarší galaxii. Snímky uchvátily vědce

Zdá se, že vesmírný dalekohled Jamese Webba pokračuje ve stírání hranic toho, co je v pozorování vesmíru možné a co ne. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v dosud nejnovějším prohlášení uvedl, že teleskop nachází dosud skryté rané galaxie, a to včetně jedné, která se zformovala pouhých 350 milionů let po velkém třesku.

Etiopská proláklina Danakil

Brána do pekel. Etiopská proláklina Danakil je nejteplejším místem planety

Pokud by byla někde na zemi brána do pekla, pak je to právě tady. A přitom hraje všemi barvami. Proláklina Danakil v severovýchodní Etiopii je nejteplejší obydlené místo na Zemi s průměrnou celoroční teplotou 34 °C. Teploty tu ale přesahují i 50 stupňů a nechybí ani sopečná měsíční krajina, žhavá láva a horké prameny odpudivě páchnoucí sírou.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil program 16. listopadu 2022 Artemis, který má vrátit člověka zpět na Měsíc. Z floridského mysu Canaveral v 7:47 SEČ odletěla raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion

VIDEO: Mise Artemis odstartovala. NASA vyslala raketu SLS k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes zahájil program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. Raketové motory nakonec po odkladech a technických obtížích zažehly v 7:47 SEČ a vynesly raketu Space Launch System (SLS) s modulem Orion nad floridský mys Canaveral a na oběžnou dráhu. Modul, jehož posádku tvoří testovací figuríny, má v následujících 25 dnech obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.

Petr Pelc, žák Střední školy stavební a strojní Fráni Šrámka v Teplicích, se v úterý 15. listopadu stal 60 000 návštěvníkem Informačního centra v Elektrárně Ledvice. Tašku s různými reklamními předměty mu předala průvodkyně Jana Purmenská.

Student se stal 60 000 návštěvníkem Informačního centra Elektrárny Ledvice

Šedesát tisíc osob z aktuálních osmi miliard obyvatel planety Země již k úterý 15. listopadu navštívilo Informační centrum klasické energetiky Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice. Většina z nich při té příležitosti vystoupala i na nejvyšší oficiální rozhlednu v České republice, jejíž prosklená vyhlídka a volně přístupný ochoz se nacházejí ve výšce 140 metrů na severní podpůrné věži kotelny výrobního bloku 6 (Nový zdroj).  Tím s číslem 60 000 se přitom stal Petr Pelc, který společně se spolužáky ze Střední školy stavební a strojní Fráni Šrámka v Teplicích zavítal do infocentra na exkurzi v rámci výuky a měl to štěstí, že vstoupil do vestibulu jako šestý v pořadí.

Školáci vypustili sondu k hranicím vesmíru s podporou United Energy.

Školáci vypustili sondu k hranicím vesmíru s podporou United Energy

Kdo by netoužil dotknout se vesmíru? S finanční pomocí United Energy se to podařilo členům RoboKlubu při 18. základní škole v Mostě. Skupina nadšenců se zapojila do unikátního celorepublikového projektu Dotkni se vesmíru 2022, jehož záměrem bylo vypustit stratosférický balón s vlastní sondou až do výše 35 kilometrů a pořídit unikátní video a fotografie zakřivení Země. Pusťte si zajímavé video uvnitř článku.

Sedmáci z Kadaňské navštívili Štefánikovu hvězdárnu v Praze.

Štefánikova hvězdárna aneb Sedmáci z Kadaňské v Praze

Minulý čtvrtek jsme navštívili Štefánikovu hvězdárnu v Praze. Protože nám cesta do Prahy zabrala kratší dobu, než jsme počítali, využili jsme lanovku, která vede na Petřín, svezli jsme se na vltavské nábřeží, odkud jsme viděli Karlův most, Pražský hrad, Národní divadlo a další zajímavá místa.

Vít Latzel z Botanického ústavu AV ČR při zkoumání stresových dopadů na rostliny.

Čeští vědci zazářili. Mapovali okolí černé díry a stresovali rostliny

/FOTOGALERIE/ Kde leží „Ondrejov“ a kde „Pruhonice“? To teď hledají experti z celého světa: středočeští vědci z Akademie věd ČR se aktuálně proslavili několika pozoruhodnými výzkumy. Astronomové dvěma ultraúspěšnými projekty ve spolupráci s NASA, botanici zkoumáním dopadů stresu u rostlin.