Tábor ve čtvrtek odpoledne na náměstí TGM oslavil Den Země. Na účastníky čekal bohatý program informující o možnostech recyklace. Děti si pak užily řadu kvízů a her s enviromentální tématikou a nechyběl ani skákací hrad.
Do kosmu s sebou vezli buňky, zpět na Zemi už steak. Astronauti z mise společnost Space X se ve vesmíru pokusili uměle vypěstovat maso a experiment se jim vydařil. Firma, která pokus připravila, věří, že se se astronauti v blízké budoucnosti na misích uživí právě takto vzniklým jídlem.
V týdnu po Velikonocích, tedy ve dnech 19. až 22. dubna, se na kladenské ZŠ v Doberské ulici konal již tradičně Týden Země. Žáci a pedagogové školy v průběhu týdne realizovali celou řadou aktivit s tématy ochrany naší modré planety. Letošním hlavním tématem byla říše ptáků. Během jednotlivých projektových dnů žáci plnili různé úkoly, testy a bádáním se dozvěděli opět mnoho nového. Žáci napříč školou malovali podle skutečných vzorů druhy našich ptáků. V závěru týdne pak následovala soutěžní výstava velmi povedených výtvarných ztvárnění, a každý z žáků školy měl tak možnost hlasovat a vybrat nejkrásnější z nich. Všem žákům i učitelům náleží velká pochvala a uznání za výkon, který se v množství nádherných prací jen těžko rozhodoval a bodoval.
Program pro děti z 1. až 4. tříd přichystal na Den Země Dům dětí a mládeže v Českém Krumlově. Školáci mohli přijít v pátek 22. dubna od 9 h a plnit úkoly na různých stanovištích. Příspěvek z Dnu Země zaslala redakci Denisa Sedláčková. Děkujeme.
/FOTOGGALERIE/ Dobříš mohla po dvou letech konečně znovu oslavit Den Země! Připravený bohatý program oslavy přilákal stovky dětí. Letošním tématem akce bylo heslo: „Rozkvetlá Dobříš“ a v jeho duchu se nesla nejen téměř každá aktivita, ale snad na přání organizátorů rozkvetly pro tento den i stromy a keře na hřišti, kde se oslava konala.
Prohození míčku zemskou atmosférou, vaření polévky přímo na solárním vařiči, pálení biouhlu nebo průzkum cesty bavlněné ponožky z plantáže až do boty. Takové hravé aktivity si vyzkoušely děti i jejich rodiče při letošním Dni Země, který pořádalo 23. dubna na brněnské Kraví hoře školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka ve spolupráci s dalšími organizacemi.
V roce 2011 byl v zemské kůře objeven kus černého skla o velikosti pěsti, který po prozkoumání vyvolal senzaci. Vědci totiž zjistili, že se utvářel při teplotách dosahujících 2370 stupňů Celsia, což je výrazně víc, než činí teplota velké části zemského pláště. Tento závěr byl poprvé zveřejněn v roce 2017. Nyní nová analýza minerálů z téhož místa potvrdila, že nešlo o omyl. Rekordně spalující žár byl skutečný.
Na měsíci Europa planety Jupiter se hluboko pod tlustým ledovým krunýřem nachází slaný oceán. Překvapivé spojení mezi ledovým pláštěm a grónským ledovým příkrovem na Zemi nyní přineslo nové poznatky. Podle zveřejněné studie může být oceán na Europě obyvatelný.
Projekt Den Země vznikl v Americe v roce 1969 a první ročník se uskutečnil hned o rok později tamtéž. Datum bylo stanoveno na 22. dubna. Od roku 1971 se Dny Země konaly již pod záštitou OSN a zemí každý rok přibývá. Státy bývalého východního bloku včetně Československa se oslav Dne Země začaly účastnit až po roce 1990. Je ale co oslavovat? Matičku Zemi huntujeme, jak se dá, takřka každý z nás. Tak jakápak oslava.
Přistát na Měsíci se podařilo celkem šesti misím z amerického programu Apollo. Předposlední z nich, Apollo 16, ve čtvrtek slaví významné výročí. Astronauti, kteří se mise účastnili, vstoupili na povrch přirozené družice Země přesně před půlstoletím. Nechybělo přitom mnoho a pobyt na lunárním povrchu si John W. Young a Charles M. Duke Jr. nikdy nevyzkoušeli.
Město Litoměřice se připojí k oslavám Dne Země. Celosvětová událost připomene podstatu ochrany životního prostředí 22. dubna na Tržnici Felixe Holzmanna, 26. dubna také na dětském dopravním hřišti.
Projekt Den Země vznikl v Americe v roce 1969 a první ročník proběhl hned o rok později tamtéž. Datum bylo stanoveno na 22. dubna. Od roku 1971 se Dny Země konaly již pod záštitou OSN a zemí každý rok přibývá. Státy bývalého východního bloku včetně Československa se oslav Dne Země začaly účastnit až po roce 1990.
V poušti Gobi v sobotu po 4:00 SELČ přistáli tři čínští astronauti ve vesmírné lodi Šen-čou 13, kteří strávili poslední půl rok na čínské vesmírné stanici. Překonali tak dosavadní čínský rekord pro délku pobytu mimo Zemi. V sobotu to oznámila státní televize CCTV, která sestup živě vysílala. Peking úspěšným přistáním otevřel novou etapu svého ambiciózního vesmírného programu, který se snaží dohnat náskok USA, Ruska a Evropy, napsala agentura AFP.
Na výstavišti Černá louka v Ostravě se v pátek 22. a v sobotu 23. dubna představí tvůrci a návrháři, kterým jde o co nejšetrnější přístup k planetě Zemi. Miroslava Jopková z Dolní Lomné s ručně vyráběnými opasky s cyklistických duší se mezi nimi jistě neztratí.
/FOTOGALERIE/ Na výstavišti Černá louka v Ostravě se v pátek 22. a v sobotu 23. dubna představí tvůrci a návrháři, kterým jde o co nejšetrnější přístup k planetě Zemi. Miroslava Jopková z Dolní Lomné s ručně vyráběnými opasky s cyklistických duší se mezi nimi jistě neztratí.
/FOTOGALERIE/ Na výstavišti Černá louka v Ostravě se v pátek 22. a v sobotu 23. dubna představí tvůrci a návrháři, kterým jde o co nejšetrnější přístup k planetě Zemi. Miroslava Jopková z Dolní Lomné s ručně vyráběnými opasky s cyklistických duší se mezi nimi jistě neztratí.
Odvrácená strana Měsíce, kterou z našeho výhledu na Zemi nikdy nevidíme, vypadá překvapivě jinak než koule, kterou jsme zvyklí vídat na noční obloze. Zatímco z přivrácené strany, kterou tak dobře známe, se Měsíc zdá být místy tmavší, což je důsledek obrovských prastarých lávových proudů, na odvrácené straně po nich není ani stopy. Sice ji posévají skvrny a krátery, ale žádná velká tmavá plocha.
Ve vzdálených koutech vesmíru hledají místa vhodná pro život. Zkoumají, jak těžit nerostné bohatství z komet. Do kosmu létají s Elonem Muskem. Řeč není o sci-fi nadšencích ani nadnárodních firmách, ale o lidech z jihu Moravy, jímž je Země malá. Na úterý 12. dubna připadl Mezinárodní den kosmonautiky. Připomeňte si největší jihomoravské vesmírné úspěchy a budoucí projekty.
Kosmická loď Crew Dragon společnosti Space X je k vidění na zahradě brněnského technického muzea. V pondělí dopoledne ji zástupci instituce slavnostně představili. „Loď byla vyrobená k letům na Mezinárodní kosmickou stanici," přiblížil kurátor letectví a kosmonautiky Tomáš Přibyl
Kosmická loď Crew Dragon společnosti Space X je k vidění na zahradě brněnského technického muzea. V pondělí dopoledne ji zástupci instituce slavnostně představili. „Loď byla vyrobená k letům na Mezinárodní kosmickou stanici," přiblížil kurátor letectví a kosmonautiky Tomáš Přibyl
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) po menších problémech přistála loď společnosti SpaceX Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou, která na orbitálním komplexu stráví osm dnů. Let, který organizuje společnost Axiom Space a který má podporu americké vesmírné agentury NASA, je první plně soukromou výpravou na ISS. Přiblížení a přistání lodi vysílala NASA na svém webu v přímém přenosu.
Masivní dopad asteroidu před 66 miliony let způsobil katastrofu, která zcela vyhladila tehdejší obyvatele planety. Nedávný objev amerických vědců možná změní pohled na tuto významnou událost. Na nalezišti ve Spojených státech totiž vůbec poprvé objevili výjimečně zachovalou končetinu dinosaura, který zřejmě zemřel přímo v okamžiku dopadu planetky. A spolu s ní možná i pozůstatky asteroidu samotného.
NASA nedávno oznámila, že detekovala více než pět tisíc exoplanet, tedy planet obíhajících jinou hvězdu než je Slunce. Které jsou ty nejznámější a nejpopulárnější?
Po třech letech usilovné práce, kterou komplikovala i covidem vynucená absence zahraničních specialistů, zahájilo v Benešově v posledním březnovém dni činnost Kvantario, největší park virtuální reality a sci-fi ve střední Evropě.
Oblohu nad Spojenými státy americkými možná rozzáří od jihu až k severu oslnivá polární záře, kterou by mohly vyvolat dvě obří sluneční erupce směřující přímo k Zemi. Spolu s dalšími patnácti erupcemi vycházejí z jediné sluneční skvrny, zjistili vědci.
/VIDEO/ Zeměkoule zdobí parčík před bytovým domem Koperník v brněnských Židenicích. Velikost modelu planety Země je v neobvyklém měřítku 1: 16 000 000.
Je to náš zdroj tepla a světla. Pro život na planetě je naprosto nepostradatelné. Závisí na něm podnebí i příliv a odliv, podněcuje tvorbu vitamínu D. Ano, řeč je o Slunci, naší nejbližší hvězdě. Víme o ní už mnoho, nyní se však, díky speciální sondě, můžeme podívat na dosud nejrozsáhlejší snímek celého disku a atmosféry hvězdy.
„Měli byste se podívat do toho velkého domu v Rancho Santa Fe,“ zněl anonymní tip, který před 25 lety dostali policisté v kalifornském městě San Diego. Věděli, o který dům jde. Na to, co najdou uvnitř, však připraveni nebyli. V sídle leželo 39 mrtvol, 21 mužů a 18 žen. Spáchali hromadnou sebevraždu.
Jiří Pačinek opět ztvárnil svatou Zdislavu svým osobitým způsobem. Speciální verzi jejího relikviáře osobně předali Rudolfa Repka, David Sobotka a cvikovští farníci římskokatolické církve velvyslanci Svatého stolce v České republice, Jeho Excelenci apoštolskému nunciovi Charlesi Danielu Balvovi.
Ústí nad Labem pozhasíná v sobotu 26. března veřejná osvětlení a taky dominanty města. Připojí se tak k celosvětové kampani Hodina Země. Města a vesnice dávají tímto gestem najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. Ústí se letos připojí už potřinácté.
Poslední březnový víkend klepe na dveře a přináší s sebou řadu zajímavých akcí. Nabízíme vám pravidelný výběr některých z nich. Chybí mezi nimi vámi pořádaná akce? Napište nám o ní! Uvítáme také fotografie, pokud některou z událostí navštívíte. Děkujeme!
Naše země není placatá a děti ze základní školy Nuselská v Havlíčkově Brodě na to mají důkaz. Ne, že by byli školáci tak dobří počtáři, ale jen si v pondělí na vlastní kůži vyzkoušeli pokus, který před víc než tisíci lety učinil řecký vědec Eratosthnénes.
Některá zahraniční média se dnes pozastavují nad tím, že tři ruští astronauti, kteří v pátek večer dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), se následně ukázali v přímém přenosu ve žlutomodrých kombinézách. Podle zpravodajské společnosti BBC se oděv v barvách ukrajinské vlajky jevil jako vyjádření odporu proti napadení Ukrajiny. Sami astronauti to nepotvrdili, jeden z nich věc vysvětlil potřebou využít nahromaděné zásoby.
Historický okamžik se odehrál na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Americký astronaut Mark Vande Hei, který tam aktuálně pobývá, totiž dosáhl nového amerického rekordu v délce pobytu člověka ve vesmíru. Zpátky na Zemi by se měl Vande Hei vrátit předposlední březnový den, jeho návrat ale vážně ohrozila válka na Ukrajině.
Nový ultravýkonný sken by mohl pomocí vesmírného záření odhalit, co se skrývá ve dvou tajemných dutinách uvnitř Cheopsovy pyramidy v Gíze, známé též jako Chufuova nebo Velká pyramida.
Oslavy, tvoření, procházky venku a hlavně spoustu příležitostí poznat, jak se počítá čas a proč je důležité, jak se Země točí vesmírem. To byla náplň února ve znojemském Lesním klubu Svatojánek, kterému děkujeme za pěkný příspěvek a fotky.
V pátek 11. března 2022 kolem půl desáté večer koordinovaného světového času (UTC), vstoupil do zemské atmosféry malý asteroid. To samozřejmě není nic neobvyklého, protože vesmírné kameny vstupují do zemské atmosféry neustále. To, co však dělá tento asteroid tak výjimečným, je fakt, že ho astronom zahlédl ještě předtím, než se setkal s hranicí atmosféry.
Středisko pro předpovědi vesmírného počasí amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a britský Met Office vydaly upozornění, že v příštích několika dnech lze čekat mírné a středně silné geomagnetické bouře. Slunce totiž „odpálilo“ několik erupcí ve směru Země.
Asi před 541 lety nastala na planetě Zemi kambrická exploze, která nastartovala jedinečné období biologické evoluce. Po celé planetě se během ní rozšířily mnohobuněčné organismy i živočichové s pevnými schránkami. Nový výzkum však nyní odhalil, že tento propuknuvší život se dostal i hluboko pod povrch, kde se podepsal do zemského pláště.
Vědci odhalili další tajemství záhadného kráteru Hiawatha, který se nachází v Grónsku. Už dříve věděli, že prohlubeň skrytá pod vrstvou ledu patří mezi největší dopadové krátery na planetě a vznikla zřejmě po nárazu asteroidu. Nyní k tomu navíc odhadli, jak starý může kráter být. Podle všeho vznikl mnohem dříve, než se dosud myslelo.
Chobotnice možná mají mnohem hlubší kořeny, než se myslelo. Vědci totiž v nové studii tvrdí, že nejstarší předkové chobotnic planetu obývali ještě dříve než dinosauři. Důkazem má být unikátní fosilie.
Po loňské „ochuzené" verzi ostatkového průvodu se letos Pikárečtí pustili do příprav s o to větší vervou. Výsledek byl velmi povedený, ostatně posuďte sami, fotogalerie je plná veselých a obdivuhodně propracovaných masek. Za krásný text děkujeme panu Petru Brožovi, za foto a video Miloslavu Brožovi, Františku Brožovi a Jiřímu Vařejkovi.
Žáci a žákyně základní školy v Žebráku se tento týden zúčastnili osvětové přednášky Energie – budoucnost lidstva. O energetice v ekonomických, ekologických, sociálních a geopolitických souvislostech jim přijela přednášet energetická odbornice Marie Dufková.
Šestého ledna letošního roku se astronomové z observatoře Mount Lemmon v Arizoně ohlásili s hrozivým zjištěním: objevili asteroid o průměru 70 metrů, který působil tak, že může při svém dalším průletu potenciálně zasáhnout Zemi - a k tomuto průletu mělo dojít již 4. července 2023. Sedm po sobě jdoucích nocí se zdálo, že nebezpečí opravdu hrozí. Nakonec ale vědci oznámili, že objekt naši planetu mine.
Sonda Curiosity objevila 24. února v kráteru Gale na Marsu maličký kámen, který připomíná květinu nebo kus korálu. Vědci se domnívají, že malé kousky vznikly před miliardami let, kdy minerály unášené vodou stmelily horninu.
Bylo jaro, život na severní polokouli doslova bujil. Jenže asteroid největší tvory, jací kdy na planetě žili, postupně vymazal z povrchu zemského. Přesně takhle vykresluje počátek konce dinosaurů nový vědecký výzkum. Odhalil totiž roční období, při němž k ničivé události došlo.