Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Mezinárodní vesmírná stanice.

Astronauti ve vesmíru vypěstovali maso. Experti však poukazují na rizika

Do kosmu s sebou vezli buňky, zpět na Zemi už steak. Astronauti z mise společnost Space X se ve vesmíru pokusili uměle vypěstovat maso a experiment se jim vydařil. Firma, která pokus připravila, věří, že se se astronauti v blízké budoucnosti na misích uživí právě takto vzniklým jídlem. 

Týden Země na kladenské škole v Doberské ulici.

Žáci kladenské školy v Doberské oslavili Týden Země. Tématem byla ptačí říše

V týdnu po Velikonocích, tedy ve dnech 19. až 22. dubna, se na kladenské ZŠ v Doberské ulici konal již tradičně Týden Země. Žáci a pedagogové školy v průběhu týdne realizovali celou řadou aktivit s tématy ochrany naší modré planety. Letošním hlavním tématem byla říše ptáků. Během jednotlivých projektových dnů žáci plnili různé úkoly, testy a bádáním se dozvěděli opět mnoho nového. Žáci napříč školou malovali podle skutečných vzorů druhy našich ptáků. V závěru týdne pak následovala soutěžní výstava velmi povedených výtvarných ztvárnění, a každý z žáků školy měl tak možnost hlasovat a vybrat nejkrásnější z nich. Všem žákům i učitelům náleží velká pochvala a uznání za výkon, který se v množství nádherných prací jen těžko rozhodoval a bodoval.

Oslava Dne Země v Dobříši.

Fantastická oslava Dne Země v Dobříši přilákala stovky dětí

/FOTOGGALERIE/ Dobříš mohla po dvou letech konečně znovu oslavit Den Země! Připravený bohatý program oslavy přilákal stovky dětí. Letošním tématem akce bylo heslo: „Rozkvetlá Dobříš“ a v jeho duchu se nesla nejen téměř každá aktivita, ale snad na přání organizátorů rozkvetly pro tento den i stromy a keře na hřišti, kde se oslava konala.

Organizátoři připravili ke Dni Země na Kraví hoře poutavý a hravý program.

Zkusili si cestu bavlněné ponožky z plantáže až do boty. Při Dni Země v Brně

Prohození míčku zemskou atmosférou, vaření polévky přímo na solárním vařiči, pálení biouhlu nebo průzkum cesty bavlněné ponožky z plantáže až do boty. Takové hravé aktivity si vyzkoušely děti i jejich rodiče při letošním Dni Země, který pořádalo 23. dubna na brněnské Kraví hoře školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Planetka 951 Gaspra, patřící mezi planetesimály, na fotografii sondy Galileo

Jako z pekla. V zemské kůře vědci našli nejžhavější horninu, jakou lidstvo zná

V roce 2011 byl v zemské kůře objeven kus černého skla o velikosti pěsti, který po prozkoumání vyvolal senzaci. Vědci totiž zjistili, že se utvářel při teplotách dosahujících 2370 stupňů Celsia, což je výrazně víc, než činí teplota velké části zemského pláště. Tento závěr byl poprvé zveřejněn v roce 2017. Nyní nová analýza minerálů z téhož místa potvrdila, že nešlo o omyl. Rekordně spalující žár byl skutečný.

Den Země

Oslavy přírody. Chaloupecké Dny Země jsou každý jiný

Projekt Den Země vznikl v Americe v roce 1969 a první ročník se uskutečnil hned o rok později tamtéž. Datum bylo stanoveno na 22. dubna. Od roku 1971 se Dny Země konaly již pod záštitou OSN a zemí každý rok přibývá. Státy bývalého východního bloku včetně Československa se oslav Dne Země začaly účastnit až po roce 1990. Je ale co oslavovat? Matičku Zemi huntujeme, jak se dá, takřka každý z nás. Tak jakápak oslava.

Astronaut John W. Young salutuje u americké vlajky, kterou umístil na Měsíc.

Muži z Apolla 16 na Měsíci málem nepřistáli. Pak pomohli odhalit jedno tajemství

Přistát na Měsíci se podařilo celkem šesti misím z amerického programu Apollo. Předposlední z nich, Apollo 16, ve čtvrtek slaví významné výročí. Astronauti, kteří se mise účastnili, vstoupili na povrch přirozené družice Země přesně před půlstoletím. Nechybělo přitom mnoho a pobyt na lunárním povrchu si John W. Young a Charles M. Duke Jr. nikdy nevyzkoušeli.

Den Země oslaví v Balinách i v Krátké.

Chaloupky zvou na Den Země. Vyrazíte na výšlap, nebo za poznáváním včel?

Projekt Den Země vznikl v Americe v roce 1969 a první ročník proběhl hned o rok později tamtéž. Datum bylo stanoveno na 22. dubna. Od roku 1971 se Dny Země konaly již pod záštitou OSN a zemí každý rok přibývá. Státy bývalého východního bloku včetně Československa se oslav Dne Země začaly účastnit až po roce 1990.

Návratová kapsle vesmírné lodi Šen-čou 13, která se třemi čínskými astronauty přistála 16. dubna 2022 v poušti Gobi.

Nový rekord. Tři čínští astronauti se po půl roce ve vesmíru vrátili na Zemi

V poušti Gobi v sobotu po 4:00 SELČ přistáli tři čínští astronauti ve vesmírné lodi Šen-čou 13, kteří strávili poslední půl rok na čínské vesmírné stanici. Překonali tak dosavadní čínský rekord pro délku pobytu mimo Zemi. V sobotu to oznámila státní televize CCTV, která sestup živě vysílala. Peking úspěšným přistáním otevřel novou etapu svého ambiciózního vesmírného programu, který se snaží dohnat náskok USA, Ruska a Evropy, napsala agentura AFP.

Měsíc z přivrácené (vlevo) a z odvrácené strany. Zatímco ten první pohled z noční oblohy důvěrně známe, ten druhý je úplně jiný. A vědci přišli s novou teorií, proč tomu tak je

Proč Měsíc vypadá z odvrácené strany jinak? Vědci přišli s vysvětlením záhady

Odvrácená strana Měsíce, kterou z našeho výhledu na Zemi nikdy nevidíme, vypadá překvapivě jinak než koule, kterou jsme zvyklí vídat na noční obloze. Zatímco z přivrácené strany, kterou tak dobře známe, se Měsíc zdá být místy tmavší, což je důsledek obrovských prastarých lávových proudů, na odvrácené straně po nich není ani stopy. Sice ji posévají skvrny a krátery, ale žádná velká tmavá plocha.

V laboratořích brněnské firmy SAB Aerospace vědci sestavili část vesmírné rakety Vega.

Mezinárodní den kosmonautiky: Brno v čele evropského vesmírného průmyslu

Ve vzdálených koutech vesmíru hledají místa vhodná pro život. Zkoumají, jak těžit nerostné bohatství z komet. Do kosmu létají s Elonem Muskem. Řeč není o sci-fi nadšencích ani nadnárodních firmách, ale o lidech z jihu Moravy, jímž je Země malá. Na úterý 12. dubna připadl Mezinárodní den kosmonautiky. Připomeňte si největší jihomoravské vesmírné úspěchy a budoucí projekty.

Z Kennedyho vesmírného střediska na východě Floridy odstartoval 8. dubna let společnosti Axiom Space, který představuje první ryze soukromou misi na oběžnou dráhu podporovanou americkou vesmírnou agenturou NASA

Crew Dragon s posádkou soukromé mise přistála na ISS. Navzdory menším problémům

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) po menších problémech přistála loď společnosti SpaceX Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou, která na orbitálním komplexu stráví osm dnů. Let, který organizuje společnost Axiom Space a který má podporu americké vesmírné agentury NASA, je první plně soukromou výpravou na ISS. Přiblížení a přistání lodi vysílala NASA na svém webu v přímém přenosu.

Vymírání dinosaurů. Ilustrace.

Vědce překvapila končetina dinosaura. Tvor zřejmě zemřel při dopadu asteroidu

Masivní dopad asteroidu před 66 miliony let způsobil katastrofu, která zcela vyhladila tehdejší obyvatele planety. Nedávný objev amerických vědců možná změní pohled na tuto významnou událost. Na nalezišti ve Spojených státech totiž vůbec poprvé objevili výjimečně zachovalou končetinu dinosaura, který zřejmě zemřel přímo v okamžiku dopadu planetky. A spolu s ní možná i pozůstatky asteroidu samotného.

Slunce na dosud nejrozsáhlejším snímku, který pořídila vesmírná sonda Solar Orbiter.

Fotografie, která bere dech. Sonda pořídila dosud nejrozsáhlejší snímek Slunce

Je to náš zdroj tepla a světla. Pro život na planetě je naprosto nepostradatelné. Závisí na něm podnebí i příliv a odliv, podněcuje tvorbu vitamínu D. Ano, řeč je o Slunci, naší nejbližší hvězdě. Víme o ní už mnoho, nyní se však, díky speciální sondě, můžeme podívat na dosud nejrozsáhlejší snímek celého disku a atmosféry hvězdy.

Vůdce náboženské sekty „Nebeská brána“ Marshall Applewhite.

Zjevení komety byl pro ně signál. Záhy se fanatici ze sekty sami pozabíjeli

„Měli byste se podívat do toho velkého domu v Rancho Santa Fe,“ zněl anonymní tip, který před 25 lety dostali policisté v kalifornském městě San Diego. Věděli, o který dům jde. Na to, co najdou uvnitř, však připraveni nebyli. V sídle leželo 39 mrtvol, 21 mužů a 18 žen. Spáchali hromadnou sebevraždu.

Svatá Zdislava do českého křišťálu oděná našla nový domov v Austrálii.

Svatá Zdislava do českého křišťálu oděná našla nový domov v Austráli

Jiří Pačinek opět ztvárnil svatou Zdislavu svým osobitým způsobem. Speciální verzi jejího relikviáře osobně předali Rudolfa Repka, David Sobotka a cvikovští farníci římskokatolické církve velvyslanci Svatého stolce v České republice, Jeho Excelenci apoštolskému nunciovi Charlesi Danielu Balvovi.

Na fotografii pořízené z videa Roskosmosu z 18. března 2022 jsou nově příchozí ruští kosmonauti na ISS ve žlutých oblecích Oleg Artěmjev (uprostřed), Denis Мatvejev (vpravo) a Sergej Korsakov

Překvapení na ISS: Ruští astronauti si oblékli uniformy v ukrajinských barvách

Některá zahraniční média se dnes pozastavují nad tím, že tři ruští astronauti, kteří v pátek večer dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), se následně ukázali v přímém přenosu ve žlutomodrých kombinézách. Podle zpravodajské společnosti BBC se oděv v barvách ukrajinské vlajky jevil jako vyjádření odporu proti napadení Ukrajiny. Sami astronauti to nepotvrdili, jeden z nich věc vysvětlil potřebou využít nahromaděné zásoby.

Americký astronaut Mark Vande Hei na Mezinárodní vesmírné stanici.

Američan přepsal rekord v délce pobytu ve vesmíru. Hrozilo, že se nedostane pryč

Historický okamžik se odehrál na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Americký astronaut Mark Vande Hei, který tam aktuálně pobývá, totiž dosáhl nového amerického rekordu v délce pobytu člověka ve vesmíru. Zpátky na Zemi by se měl Vande Hei vrátit předposlední březnový den, jeho návrat ale vážně ohrozila válka na Ukrajině.

Bolid, ilustrační obrázek

Zemi zasáhl asteroid. Vědci si ho všimli jen dvě hodiny před dopadem

V pátek 11. března 2022 kolem půl desáté večer koordinovaného světového času (UTC), vstoupil do zemské atmosféry malý asteroid. To samozřejmě není nic neobvyklého, protože vesmírné kameny vstupují do zemské atmosféry neustále. To, co však dělá tento asteroid tak výjimečným, je fakt, že ho astronom zahlédl ještě předtím, než se setkal s hranicí atmosféry.

Země, jediná obyvatelná planeta ve sluneční soustavě

První život na Zemi vznikal i hluboko v podzemí. V zemském plášti zůstaly stopy

Asi před 541 lety nastala na planetě Zemi kambrická exploze, která nastartovala jedinečné období biologické evoluce. Po celé planetě se během ní rozšířily mnohobuněčné organismy i živočichové s pevnými schránkami. Nový výzkum však nyní odhalil, že tento propuknuvší život se dostal i hluboko pod povrch, kde se podepsal do zemského pláště. 

Kráter Hiawatha v Grónsku. Prohlubeň je zhruba uprostřed snímku, jde o kruh bleděhnědé barvy. Snímek je simulací, ve skutečnosti je kráter překrytý vrstvou ledu.

Vědce dál udivuje kráter v Grónsku. Je o desítky milionů let starší, než mysleli

Vědci odhalili další tajemství záhadného kráteru Hiawatha, který se nachází v Grónsku. Už dříve věděli, že prohlubeň skrytá pod vrstvou ledu patří mezi největší dopadové krátery na planetě a vznikla zřejmě po nárazu asteroidu. Nyní k tomu navíc odhadli, jak starý může kráter být. Podle všeho vznikl mnohem dříve, než se dosud myslelo.

Pikárečtí jsou ve výrobě masek pro masopustní průvod skutečně vynalézaví.

Motorizovaný hejkal a svérázní stěhováci. Podívejte se na ostatky v Pikárci

Po loňské „ochuzené" verzi ostatkového průvodu se letos Pikárečtí pustili do příprav s o to větší vervou. Výsledek byl velmi povedený, ostatně posuďte sami, fotogalerie je plná veselých a obdivuhodně propracovaných masek. Za krásný text děkujeme panu Petru Brožovi, za foto a video Miloslavu Brožovi, Františku Brožovi a Jiřímu Vařejkovi.

Osvětová přednáška Energie – budoucnost lidstva v Žebráku.

Na základce v Žebráku měřili žáci radioaktivitu

Žáci a žákyně základní školy v Žebráku se tento týden zúčastnili osvětové přednášky Energie – budoucnost lidstva. O energetice v ekonomických, ekologických, sociálních a geopolitických souvislostech jim přijela přednášet energetická odbornice Marie Dufková.

Počítačová animace dopadu asteroidu. Podle odborníků takový scénář nehrozí

Hrozilo, že v roce 2023 narazí do Země. Obávaný asteroid nakonec planetu mine

Šestého ledna letošního roku se astronomové z observatoře Mount Lemmon v Arizoně ohlásili s hrozivým zjištěním: objevili asteroid o průměru 70 metrů, který působil tak, že může při svém dalším průletu potenciálně zasáhnout Zemi - a k tomuto průletu mělo dojít již 4. července 2023. Sedm po sobě jdoucích nocí se zdálo, že nebezpečí opravdu hrozí. Nakonec ale vědci oznámili, že objekt naši planetu mine.