Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Eurokomisařka Věra Jourová.

Jourová: Satelity v kosmu ohrožují úlomky. Vyřešit to mají dopravní pravidla

Nový vesmírný program chce spustit Evropská unie. Po programech Copernicus a Galileo bude třetím v řadě. Měl by zlepšit možnosti ochrany států před kybernetickými útoky či zajistit stabilní internetové pokrytí za všech okolností. Unie si také plánuje zajistit lepší manévrovací prostor pro své satelity. Proč je to důležité, vysvětluje v rozhovoru pro Deník místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

V Krásné Lípě finišuje dostavba základní školy.

V nové aule krásnolipské školy se bude vznášet třímetrová zeměkoule

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Nové šatny, výtahy, sociální zázemí. Ale především nová učebna přírodovědných předmětů, které bude dominovat obří třímetrová koule, na kterou bude možné promítat například aktuální snímky od NASA. Tento velký prostor bude sloužit také jako školní aula. V Krásné Lípě vrcholí dostavba základní školy za přibližně 40 milionů korun. Skončí tak rekonstrukce, kterou si naplánovali už před patnácti lety.

Pavel Suchan ve Ždánicích.

Do hvězdárny ve Ždánicích přijede vědec s astronautem. Ukáží stav beztíže

Chtěli byste letět do vesmíru? Je to snadné nebo těžké? Jaké je to pohybovat se ve stavu beztíže? Jak se tam jí a pije? To všechno a mnohem více ukáže Pavel Suchan na příkladu letu astronauta - plyšového českého krtečka. Přednášku pana Suchana s názvem Vesmírné příběhy s krtkem astronautem by si neměli nechat zájemci ujít již tuto sobotu. Děkujeme panu Trutnovskému za dnešní příspěvek.

Žárovka. Ilustrační snímek.

Úvaha Bohumíra Procházky: Mnoho světla, málo světla?

Když jsem byl u astronomů, jak se koukali na hvězdy, a zapomněl jsem vypnout čelovku, pěkně mě setřeli. A dali mi brožuru o světelném znečištění. Jak dovedou velká města zamořit okolí Země, že je to pozorovatelné z vesmíru.

Tesla Roadster.

Kde je nyní? Muskova Tesla již čtyři roky poletuje sluneční soustavou

Před čtyřmi lety odstartovala z amerického státu Florida nejvýkonnější nosná raketa na světě, Falcon Heavy, soukromé společnosti SpaceX. Do vesmíru odnesla netradiční těleso - osobní vůz Tesla miliardáře a majitele obou zmíněných společností, Elona Muska. Vůz se stále pohybuje po sluneční soustavě. Dokonce je možné sledovat, kde se nachází.

Ilustrace projektu Mars Sample Return.

První start z jiné planety. NASA plánuje vyslat raketu z Marsu na Zemi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje od roku 2026 zahájit misi pro sběr vzorků na planetě Mars, které chce následně poslat zpět na Zemi. K účelu poslouží sběrné vozítko Fetch a nová raketa Mars Ascent Vehicle. Bude to poprvé, kdy raketa odstartuje z povrchu jiné planety.

V Divadle Na Fidlovačce se v úterý večer můžete zasmát při komedii Famílie.

Tipy na úterý 8. února

Co dnes budete po práci, po škole nebo prostě v rámci volna dělat? Podívejte se níže na pár našich dnešních tipů na akce, které se v metropoli 8. února konají.

Sběratel a kurátor letectví a kosmonautiky v brněnském Technickém muzeu Tomáš Přibyl nyní sbírku vystavuje ve svém mateřském muzeu. A ozdobou jeho expozice jsou modely kosmických raket slepené ze sirek a pochází z Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Pelhřimovské zápalkové unikáty ozdobily kosmonautickou výstavu v Brně

Tomáš Přibyl má podpisy všech kosmonautů, kteří se kdy dostali na oběžnou dráhu Země. Za pětadvacet let nashromáždil 572 autogramů! Poslední přibyl 30. prosince (a byl to Victor Glover z USA). Pelhřimovské Muzeum rekordů zaevidovalo tuto specifickou kolekci autogramů Tomáše Přibyla loni na podzim, ale od té doby se počty astronautů už zase změnily.

Sopečná aktivita na sopce Poás. Jedno z jezer na vrcholu sopky poskytuje vědcům cenné informace o tom, jak některé formy života dokáží ustát extrémní podmínky.

Nejkyselejší jezero světa vypadá jako z hororu. Naznačuje však život na Marsu

Existoval na Marsu život? To je otázka, se kterou si vědci lámou hlavu už celá desetiletí. Rozlouskávat ji pomáhají nejen vozítka vyslaná přímo na rudou planetu, ale i výzkum jednoho velmi zvláštního jezera na Zemi. Konkrétně jedné z nejkyselejších vodních ploch světa. Podle nového výzkumu v ní dokáží přežít mikrobi, což naznačuje, že i na Marsu mohly kdysi existovat některé formy života.

Mezinárodní vesmírná stanice.

NASA nechá v roce 2030 zřítit Mezinárodní vesmírnou stanici do Tichého oceánu

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje provozovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) jen do konce roku 2030. Podle nově zveřejněných plánů ji pak navede do odlehlé části Tichého oceánu známé jako Point Nemo, kde ji nechá zřítit mezi další vesmírné vybavení. Za osm let by totiž měly na oběžnou dráhu dorazit komerční stanice, které se místo ní stanou místem pro mezinárodní spolupráci a výzkum.

František Kuba

Poznámka Fidela Kuby - Zubní armagedon

Znáte film Armagedon? Astronom objeví asteroid, který šílenou rychlostí směřuje přímo k planetě Zemi. Pokud lidstvo nic nepodnikne, za 18 dní asteroid zahubí vše živé

Čínská sonda poslala z odvrácené strany Měsíce nové snímky

Potvrzeno. Na povrchu Měsíce to klouže, vědci přišli s překvapivým vysvětlením

Výsledky měření čínské lunární sondy Čchang-e 5 potvrdily, že povrch našeho věčného souputníka je pokrytý tenkou námrazou. Měsíční jinovatka je velmi jemná, proto množství životadárné kapaliny na Měsíci není nijak závratné: 120 molekul vody na milion částic měsíčního prachu. Zdrojem lunární vody jsou sluneční větry.

Pohled na oblohu prostřednictvím radiového vesmírného dalekohledu MWA. Tajemný objekt je označen bílou hvězdou

Vědci zachytili podivné signály z vesmíru. Míří k Zemi a jsou relativně blízko

Cosi vzdáleného jen 4000 světelných let od Země k nám vysílá podivné signály, jaké astronomové dosud neviděli. Každých 18,18 minuty se zhruba na 30 až 60 vteřin rozzáří jasným pulzem jeden z nejsvítivějších objektů, jaký kdy astronomové v nízkofrekvenčním rádiovém vesmírném dalekohledu zaznamenali. Tajemný vysílatel neodpovídá profilu žádného známého astronomického tělesa.

Jižní polární čepička planety Mars

Vědcům nedají spát tajemné skvrny na Marsu. O vodní plochy zřejmě nejde

Představa jezer plných vody v kapalném skupenství, která jsou ukrytá pod jižní polární ledovou čepičkou na Marsu, se vzdaluje. Loňský výzkum totiž zjistil, že jsou teploty na rudé planetě příliš nízké na to, aby zde voda zůstala nezamrzlá. Nová studie poodkrývá tajemství “jezerních ploch“ a naznačuje, že nález původně interpretovaný jako kapalná voda je pravděpodobně vulkanická hornina.

Batyskaf Trieste při spouštění do moře. Toto výzkumné ponorné plavidlo pro hloubkové potápění bylo vyrobeno v Itálii

Poprvé na nejhlubší místo. Cesta do Mariánského příkopu přinesla drama i záhadu

Nejvzdálenější kouty planety i nejvyšší vrcholky hor již byly v roce 1960 člověkem navštíveny. Lidé na ně vstoupili, zaznamenali svůj krok a dokázali se opět vrátit domů, aby o něm podali svědectví. Zbývaly jen dvě mety, při jejich dosažení by si mohl člověk říci, že dál se dosud nikdo nedostal. Jedním byla stratosféra a pak nekonečný vesmír. Tím druhým nejhlubší místo na Zemi. Dno Mariánského příkopu.

Jedna ze selfie, kterou vozítko Curiosity vyfotilo při své misi na Marsu.

Krok od průlomu? Na Marsu byl možná opravdu život, mise Curiosity je blízko cíli

Nejnovější analýza vzorků z Marsu odhalila přítomnost uhlíku v jeho usazeninách. Rover Curiosity možná po devíti letech své mise na povrchu rudé planety došel do bodu, pro který ho vědci vytvořili. Jedním z možných vysvětlení přítomnosti uhlíku je totiž existence života na Marsu. Rover vyslali vědci z NASA na sousední planetu téměř před celou dekádou proto, aby zjistil, zda byla kdysi obyvatelná. Svému cíli je nyní blíž než kdy dřív.

Vítr a zrnka písku dokáží vytvořit úchvatné vlny a obrazce.

Matematika v dunách: Vědci našli v písečných vlnách ukryté nové pravidlo

Pohled na písečné duny je pro mnohé uklidňující a naplňující scenérie. Vlny písku, které se ve zdánlivé pravidelnosti táhnou, kam až oko dohlédne, lákají pozorovatele k rozjímání a snění. Kromě malých vln a pouštních dun je možné pozorovat ještě jeden útvar. Megavlny. Ty jsou příliš velké na pláž a přitom stále příliš malé na to, aby nesly název duna. Vědci zjistili, že se v nich skrývá dosud neobjevené matematické pravidlo. Díky němu by mohli poznat jak budoucnost, tak i minulost. 

Družice Sentinel-1A - Družice Sentinel-1A je první ze šesti družic, které jsou součástí projektu Copernicus. Jeho cílem je vybudovat evropské kapacity pro pozorování Země z vesmíru a zlepšit monitorování klimatických změn či přírodních katastrof.

Copernicus: Na oběžné dráze se odmlčel jeden ze satelitů. Vědci zjišťují, proč

Na oběžné dráze se odmlčel jeden ze satelitů evropského programu Copernicus, který celoročně dodává podrobná data o atmosféře, klimatu a monitoruje území celé planety. Družice Sentinel-1B přestala komunikovat 23. prosince a všechny dosavadní pokusy řídicího střediska ji zprovoznit zatím byly neúspěšné, uvedl šéf Evropské kosmické agentury (ESA) Josef Aschbacher.

Studenti ze slánského gymnázia pracují na projektu pro kosmickou agenturu.

FOTO: Studenti ze slánského gymnázia pracují na projektu pro kosmickou agenturu

Studenti z týmu Laborky.cz Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném mají před sebou prestižní úkol, se kterým patrně zapíší do dějin vědy. Slánským gymnazistům se totiž podařilo projít užším výběrem a zařadit se tak mezi tvůrce projektu Evropské kosmické agentury (ESA) s názvem Mission Space Lab.

Astronomové věří, že našli druhý exoměsíc. Ilustrační foto.

Hon za obry: Vědci našli druhý měsíc, který obíhá planetu mimo sluneční soustavu

Astronomové věří, že objevili měsíc, který je zcela jiný než cokoliv, co doposud viděli. Je to už druhé vesmírné těleso, kterého si všimli a které by podle nich mohlo být měsícem mimo sluneční soustavu. Tedy exoměsícem. Tento obr je více než dvakrát větší než Země a obíhá kolem planety Kepler 1708b. Ta se velikostí rovná Jupiteru a je od nás daleko 5 500 světelných let.

Start rakety SpaceX Falcon 9

Česká stopa. Raketa Falcon 9 vynese na oběžnou dráhu dvě zařízení z ČR

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která má ve čtvrtek odstartovat z amerického Mysu Canaveral, vynese na oběžnou dráhu kolem Země dvě různá zařízení vědců z České republiky. Ústav teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity vysílá do vesmíru dva detektory gama záření, vědci z Katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze zase detektor částic 2SD, který bude mapovat takzvané kosmické počasí a ionizující záření na oběžné dráze. Instituce o tom informovaly v tiskových zprávách.

V kulturním centru Vzlet proběhne 15. a 16. ledna akce Velký lednový swap: Fashion očista.

Pročistěte šatník. Je tu Velký lednový swap Fashion očista

Je tu pro vás příležitost pročistit šatník, zbavit se nechtěných dárků a vymanit se z vleku rychlé módy. Již tento víkend 15. a 16. ledna se ve vršovickém kulturním centru Vzlet (Holandská 669/1) bude konat velká lednová fashion očista i s premiérou filmu o fast fashion. Přijďte se svými nevhodnými dárky a přebytky ze skříní. Lednový swap bude hlavně o oblečení, ale je možné přinést i další věci jako obvykle. 

Čínská sonda Čchang-e 5 u Měsíce.

Na Měsíci je voda. Snímky čínského vozítka to prokazují, prohlásili vědci

Čínské lunární vozítko Čchang-e 5 se při své návštěvě Měsíce v prosinci 2020 nezabývalo pouze sběrem vzorků měsíčního materiálu, ale provedlo také řadu pozorování okolní horniny, aby shromáždilo data nezbytná pro zařazení vzorků do správných souvislostí. A tato pozorování odhalila poklad: důkaz o vodě.

Obří zeměkoule na Šafařce.

FOTO: Obří zeměkoule se na chvíli zabydlela na Šafařce

V prvním lednovém týdnu měli naši žáci možnost prohlédnout si model planety Země. Nejednalo se však o obyčejný model, ale pravděpodobně o ten největší, který prozatím viděli. Planetu jsme museli nafouknout v tělocvičně, protože se svým průměrem 4 metry, by se do jiných prostor stěží vlezla. 

Takzvané vodní blechy nesoucí vajíčka

Muž závislý na planktonu ukazuje na snímcích krásu tajné části vodní říše

/FOTOGALERIE/ Jan van Ijken (1965) je filmař a fotograf z nizozemského Leidenu, pracující na rozhraní umění a vědy. Jeho práce je poměrně ojedinělá. Zaměřil se totiž na snímky miniaturních tvorů, kteří stojí na počátku života na Zemi – planktonu. Jelikož pouhému lidskému oku je kvůli své velikosti skryt, málokdo ví, jaká krása se ve vodní říši skrývá. Právě tu Jan odkrývá a představuje široké veřejnosti.

Umělecká představa lodi Crew Dragon na oběžné dráze

Vesmírné bitky se množí. Všechny začínají už na Zemi

Američané se rozzuřili, když ruská armáda orbitální střelou roztrhala starou družici na kusy. Varovali, že tisíce drobných úlomků mohly ohrozit astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. „Ani mně se to nelíbí,“ řekl poté ruským médiím Dmitrij Rogozin, šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos. Ten ovšem zpočátku hrozbu bagatelizoval s poukazem, že „na oběžné dráze je rozptýleno přeci mnoho různých trosek.“