Záznamy z americké sondy Juno pomáhají vědcům získat nové poznatky o Jupiteru a jeho rozsáhlém víru, nazvaném Velká rudá skvrna. Podle nových zjištění tento atmosférický jev, který je v podstatě obrovskou bouří, sahá mnohem hlouběji, než se původně předpokládalo. Informuje o tom dnes agentura Reuters.
Loni v prosinci vzrušil svět tajemný signál z vesmíru, který se nezdál být výsledkem žádného pozemského rušení. Signál dostal označení BLC1 a astronomové začali zkoumat, odkud pochází. Nejpravděpodobnějším "pachatelem" se jevila hvězdná soustava Proxima Centauri, jejíž součástí je i planeta nacházející se v obyvatelné zóně, jinými slovy připouštějící existenci života. Že by hostila i inteligentní život? Žel, odpověď je jiná.
Oficiálně žije lidstvo stále ve čtvrtohorách v epoše holocénu. Od nového tisíciletí se ale stále častěji mezi vědci používá název antropocén, epocha lidí, pro nové období, které na holocén navazuje. Jedná se o poměrně čerstvý termín z oblasti geochronologie. Vznik nového názvu byl motivován snahou nějak označit období, kdy lidstvo svou činností evidentně a globálně ovlivňuje zemský ekosystém. A aby to bylo ještě přesnější, někteří odborníci o počátku antropocénu hovoří jako o plastozoiku, tedy věků plastů.
Jak vznikají planety v jiných soustavách? Tuto otázku se snažili objasnit vědci v nové studii, která se zabývala podrobným zkoumáním kolizí planet. Nová zjistění tak objasňují hned několik aspektů složitého procesu vzniku a utváření nových planetárních soustav.
Již příští měsíc měl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájit první misi z programu Artemis. Jde o program, jehož cílem je přistání dalších lidí na Měsíci. První mise ze tří plánovaných se ale nakonec opozdí - raketa odstartuje nejdříve v únoru 2022.
Rubín, který se vytvořil v zemské kůře před 2,5 miliardou let, obsahuje důkazy o raném životě na naší planetě. Geologové v něm totiž našli zbytky grafitu, formy čistého uhlíku, která má podle jejich názoru organický původ. Pravděpodobně jde o zbytky nějakého mikroorganismu z dob dlouho před vznikem mnohobuněčného života.
„Ne že bychom nevěřili svědectví astronautů, ale mít v rukou vlastní materiál, to je něco úplně jiného. Podařilo se nám získat vlastní nádherné záběry Země z vesmíru. Jsme nadšení! Kdyby je viděl třeba takový Thalés z Milétu, nikdy by se neodvážil tvrdit, že naše planeta je plackou,“ komentuje studentka Anastázie Sedláková úspěch sedmičlenného týmu studentů vyškovského gymnázia.
Jurij Gagarin, Neil Armstrong, Buzz Aldrin… Jména lidských průkopníků cest do vesmíru zná celý svět. Jenže ještě dříve, než se do kosmu vydali lidé, zvládlo to i několik zvířat. Jejích příběhy už tak ale známé nejsou. Jediná kočka, která kdy úspěšně zvládla let do vesmíru, dostala jméno podle komiksu a brzy po návratu ji utratili.
Prapočátky vývoje člověka jsou dodnes zahaleny tajemstvím. Existuje celá řada archeologických nálezů, z nichž si vědci dokáží určitý obrázek poskládat, ten však zdaleka není ucelený. Nyní se odborníci zabývají výzkumem, který by některé záhady dokázal poodkrýt. Na krétě totiž objevili možná nejstarší dochované lidské stopy.
K asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce vyrazila nedávno sonda Lucy. Na misi se ale nevydala sama. Vědci z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) na sondu připevnili také tabulku, která v sobě ukrývá odkazy pro příští generace. Mimo jiné slova členů legendární kapely Beatles či báseň od poetky, která recitovala na inauguraci amerického prezidenta Bidena.
Čína v průběhu srpna testovala hypersonickou raketu, která je schopná nést jadernou nálož. Před zacílením obletěla celou Zemi. Podle listu Financial Times Čína zaskočila americkou tajnou službu svými pokročilými technologiemi. Podle čínského ministerstva zahraničí jen zkoušeli vesmírnou raketu, nikoliv zbraň.
Snímky planety Země z výšky pětatřiceti tisíc metrů pořídila sonda, kterou studenti vyškovského gymnázia úspěšně vypustili do stratosféry. „Jednalo se skutečně o komplexní a organizačně náročný vědecký projekt. Součástí sondy byly vědecké přístroje, které zaznamenávaly různé fyzikální veličiny a také kamera, která pořídila úžasné fotografie, na kterých je zřetelně viditelné zakřivení Země,“ sdělil učitel fyziky Michal Daneš, který se staral o pedagogické vedení.
Pro lékaře vesmírné agentury NASA to je rutina. Každého, kdo se vrátí na Zemi, prohledat, proscanovat a prohmatat do posledního místa. Všechno změřit, zvážit a laboratorně ověřit. Studie o účincích mimozemského prostředí na lidské tělo probíhají již desítky let. Vlastně již od startu Jurije Gagarina. Celou dobu ovšem mají jednu zásadní chybu, kterou se až nyní - díky kosmickému turismu - podaří odstranit.
Astronomové zaznamenali záhadné radiové vlny přicházející z centra Mléčné dráhy. Podle nejnovější studie amerického Astrofyzikálního žurnálu vědci zatím netuší, co je vysílá.
Kdyby dopadly na povrch, v dotčených místech by po sobě zanechaly spoušť. Naštěstí mají Zemi minout, i tak ale budou poměrně blízko. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) upozornil, že v následujících týdnech kolem Země prosviští několik asteroidů. Velkých zhruba jako slavné pyramidy v Gíze či newyorský mrakodrap.
Lidé ji sice neuvidí, ale přesto je může výrazně ovlivnit. V úterý zasáhne Zemi obří sluneční bouře. Začít měla již v pondělí, její následky by se ale mohly projevit během úterního dne. Podle vyrování amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru může na čas narušit energické sítě a satelity.
Vyhlídkové lety z letadel, vrtulníků a horkovzdušných balonů jsou passé, největším výletním hitem budoucnosti je cesta speciálním balonem na hranici vesmíru. Nyní takový zážitek začala nabízet další firma, lidi vyveze nad nejproslulejší světové památky. A zážitek má být levnější, než třeba výstup na Mount Everest.
Už přes půl roku zkoumá vozítko Perseverance kráter Jezero na Marsu. Poslední fotky z povrchu planety podle expertů dokazují, že kráter byl v minulosti jezero nejen názvem, ale i prostředím. Před necelými čtyřmi biliony let byl celý zkoumaný prostor pod vodou a napájela ho malá řeka.
Podstatou, ba přímo synonymem pozemského života je možnost dýchat kyslík. Přesto ho v prvních dvou miliardách let existence naší planety nebylo v ovzduší mnoho. K takzvané Velké oxidační události došlo až poté, co se na Zemi objevilo dost sinic schopných provádět fotosyntézu, tedy přeměňovat sluneční svit na energii. Ale kdy k tomu došlo a jakým způsobem to proběhlo?
Kromě volby nových poslanců se v sobotu dočkáme i nového čísla magazínu Víkend. Říjnové vydání nabídne rozhovor s houslistou Pavlem Šporclem a přiblíží hlavní témata budoucí vlády. Čtenáře zavede také mezi loupežníky na pražský Prosek.
Vesmírná loď, která úmyslně narazí do asteroidu, se připravuje ke startu. Plavidlo agentury NASA odstartuje 23. listopadu v 19:20 středoevropského času z Kalifornie. Do vesmíru ji odnese raketa společnosti SpaceX. Mise si klade za cíl obranu Země před asteroidy, které by ji mohly ohrozit.
Pokud si dospělý člověk v současnosti povzdechne, že se mu zdá, že přibývá přírodních katastrof, nebude se mýlit. Belgičtí vědci publikovali v odborném časopisu Science studii, ve které vypočítali, že děti narozené v roce 2020 za život zažijí mnohonásobně více extrémů počasí, než mohli prožít a prožijí lidé narození v roce 1960. Jde o důsledek globálního oteplování.
Zahradní slavnost na téma putování s opičkou Žofkou se uskutečnila ve středu 29. září v Mateřské škole Vrchlického v Berouně. Tematické odpoledne dětem představilo pohádkovou říši zvířat a prostřednictvím různých úkolů se malí soutěžící také seznámili s tím, jak mohou zvířata chránit.
Chovejme se k Zemi zodpovědně a uchovejme ji nezničenou pro naše děti. V této říjnové edici Předsevzetí Deníku vám nabídneme rady a tipy, které prospějí životnímu prostředí.
/VIDEO/ Jasně viditelná skvrna na planetě Jupiter je v hledáčku vědců od 17. století. Představuje obrovskou anticyklónu a je největší svého druhu ve sluneční soustavě. Nejnovější analýzy však naznačují, že se v jejím okolí ze záhadných důvodů zvedá vítr.
Vše bude úplně jinak, než je teď. Do roku 2500 se naše Země promění takovým způsobem, že by se na ní současní lidé cítili jako mimozemšťané. Tvrdí to vědci v nově zveřejněné studií v časopisu Global Change Biology. V článku mimo jiné upozorňují na rizika globálního oteplování a zdůrazňují, že pokud brzy nezačneme konat, jejich předpovědi se stanou realitou.
Zahradní slavnost na téma Modrá je dobrá se uskutečnila ve čtvrtek 23. září v Mateřské škole Pod Homolkou v Berouně. Tematické odpoledne dětem představilo svět a malí soutěžící si v rámci zajímavých a praktických úkolů vyzkoušeli jak se o i něj postarat.
Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim. Slunce vstoupí ve 21:21 středoevropského letního času do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Den bude stejně dlouhý jako noc. Dny se budou dál zkracovat do 21. prosince, na kdy tento rok připadne zimní slunovrat.
Bohemia Voice, české vokální kvarteto reprezentující crossover žánr v hudbě, pořádá prožitkový koncert pod širým nebem. Koncert s názvem „Nessun Dorma – Nechť nikdo nespí“ se uskuteční ve středu 22. září od 19:15 hodin na magickém místě nedostavěného chrámu v Panenském Týnci. Atmosféru koncertu pořádaného na oslavu podzimní rovnodennosti doplní skupina FireArt tancem s ohněm a vizuální umělec VJ PleiOne, který každou skladbu doprovodí vizuální projekcí.
V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon společnosti Space X podnikatele Elona Muska. Jejich kapsle SpaceX se spustila do oceánu těsně před západem slunce v 1:08 SELČ nedaleko místa, kde jejich let o tři dny dříve začal. Informují o tom světové tiskové agentury. Je to první zcela amatérská posádka, která obletěla Zemi bez profesionálního astronauta.
V rámci vyhlášení Cen SDGs 2021 se ve čtvrtek 16. září uskutečnil také křest knihy Mia a svět. Autorkami příběhu, který děti provází současným světem takovým, jakým je, a učí je, aby měly rády svou planetu a přemýšlely o její budoucnosti, jsou Barbara Nesvadbová a Lucie Mádlová.
Všichni dnes žijící hadi se vyvinuli z hrstky druhů, které přežily náraz obrovského asteroidu, vedoucího k vyhynutí dinosaurů a většiny forem života na konci křídy. Naznačuje to nový výzkum Milnerova centra pro evoluci.
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX dnes z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla na oběžnou dráhu loď Crew Dragon s americkou čtyřčlennou civilní posádkou. Jde o vůbec první výpravu do kosmu bez profesionálního astronauta. Mise Inspiration4 má trvat tři dny a je zaměřená na lékařský výzkum dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus. Agentura AP let označuje za dosud nejambicióznější posun ve vesmírné turistice.
Vesmírou zábavu připravili v závěru minulého týdne pořadatelé pro návštěvníky areálu pod břeclavským zámkem. Potkali kosmonauta, koulely se kolem nich modely platnet. Děkujeme Miloši Ruferovi za pěkné fotky a zajímavý příspěvěk
Všímám si, jak se ve světě množí žaloby na různé křivdy, co se někomu staly před mnoha a mnoha dávnými lety, někdy až téměř staletími. Třeba teď jsem četl, že si jedna sedmdesátiletá paní vzpomněla, že ji ve dvanácti letech údajně zneužíval folkový guru Bob Dylan, a teď po padesáti šesti letech se rozhodla ho žalovat a přilepšit si k důchodu slušnou sumičkou dolarů.
V Žatci se v nejbližších dnech začne stavět unikátní přírodovědné centrum. Zázemí najde v historické budově střední zemědělské školy, nabídne veřejnosti, studentům a žákům různé vzdělávací programy.
Robotickému vozítku Perseverance americké vesmírné agentury NASA se nejspíš podařilo odebrat vzorky z povrchu Marsu. Hlavní inženýr projektu Adam Steltzner už na twitteru vyjádřil své nadšení. NASA je však opatrnější a před oficiálním potvrzením úspěšného odběru chce nejprve na dalších fotografiích ověřit, že je v trubici dostatečné množství materiálu pro analýzu.
ROZHOVOR/ Lidstvo se začíná potýkat se surovinovou krizí. Co mohl, to člověk za použití dostupných technologií z hlubin Země z velké části vytěžil. Nyní je nucen poohlédnout se po zdrojích surovin mimo rodnou planetu.
Průzkum úlomků asteroidů. To je první unikátní projekt z Národního kosmického plánu, který dostal zelenou. Na misi označené zkratkou Slavia se podílí čeští vědci a firmy. „Má odhalit jaké minerály a další zdroje mohou skrývat stovky tisíc asteroidů v blízkosti Země,“ potvrdili nedávno zástupci SAB Aerospace, brněnské společnosti zaměřující se na kosmický průmysl. Firma projekt vede.
Tábor ve čtvrtek odpoledne na náměstí TGM oslavil Den Země. Na účastníky čekal bohatý program informující o možnostech recyklace. Děti si pak užily řadu kvízů a her s enviromentální tématikou a nechyběl ani skákací hrad. Podívejte se, jak akci na fotografiích zachytil David Peltán.
První půlka srpna patří k obdobím, kdy můžeme na nočním nebi spatřit mnohem více meteorů neboli padajících hvězd, než v jiných částech roku. V těchto týdnech jsou totiž aktivní Perseidy – nejznámější a zároveň i jeden ze tří nejsilnějších meteorických rojů pozorovatelných na pozemské obloze.
Do pomyslného vodního labyrintu se nyní mohou „ponořit“ návštěvníci Informačního centra klasické energetiky Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice. V jeho suterénu je totiž nainstalovaná výstava „Voda a civilizace“, přičemž proplétání se mezi jednotlivými panely může opravdu někomu připomínat putování bludištěm. To se líbí hlavně dětem, které kromě hrátek ve zcela novém energetickém koutku s interaktivními prvky či již se staršími permoníky tak mají možnost další zajímavé zábavy s ponaučením. Byť jen dočasně, a to do 27. září, kdy výstava přibližující význam této životodárné tekutiny pro člověka a celou planetu Zemi končí.
Jen pět dní na to, aby zachránily Zemi před asteroidem, mají děti energetiků. S takovým úkolem se musejí popasovat na probíhajícím příměstském táboře v Elektrárně Tušimice.
První půlka srpna patří k obdobím, kdy můžeme na nočním nebi spatřit mnohem více meteorů neboli padajících hvězd, než v jiných částech roku. V těchto týdnech jsou totiž aktivní Perseidy – nejznámější a zároveň i jeden ze tří nejsilnějších meteorických rojů pozorovatelných na pozemské obloze.
První půlka srpna patří k obdobím, kdy můžeme na nočním nebi spatřit mnohem více meteorů neboli padajících hvězd, než v jiných částech roku. V těchto týdnech jsou totiž aktivní Perseidy – nejznámější a zároveň i jeden ze tří nejsilnějších meteorických rojů pozorovatelných na pozemské obloze.
Na noční obloze se nám v těchto dnech nabízí úžasná podívaná. Aktivita oblíbeného meteorického roje Perseidy dosahuje vrcholu. Letos pro pozorování padajících hvězd, o kterých se také říká, že jde o slzy svatého Vavřince, panují výjimečné podmínky. Neruší je totiž Měsíc. Vidět je můžete až do 24. srpna.
/FOTOGALERIE/ Aktivita oblíbeného meteorického roje Perseidy dosahuje v těchto dnech vrcholu. Letos pro pozorování padajících hvězd, o kterých se také říká, že jde o slzy svatého Vavřince, panují výjimečné podmínky.
První půlka srpna patří k obdobím, kdy můžeme na nočním nebi spatřit mnohem více meteorů neboli padajících hvězd, než v jiných částech roku. V těchto týdnech jsou totiž aktivní Perseidy – nejznámější a zároveň i jeden ze tří nejsilnějších meteorických rojů pozorovatelných na pozemské obloze.
První půlka srpna patří k obdobím, kdy můžeme na nočním nebi spatřit mnohem více meteorů neboli padajících hvězd, než v jiných částech roku. V těchto týdnech jsou totiž aktivní Perseidy – nejznámější a zároveň i jeden ze tří nejsilnějších meteorických rojů pozorovatelných na pozemské obloze.