Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Noční oblohu už brzy prozáří Perseidy

Kladensko - Vtěchto dnech je na noční obloze možné pozorovat padající hvězdy, vlidové tradici známé jako slzy svatého Vavřince snejčastějším výskytem od 10. do 15. srpna.

Na nebi září Jupiter s novou skvrnou

Zlín - Spříchodem noci stojí za to zaklonit hlavu a pozorovat noční oblohu. Podle zlínských astronomů totiž na nebi září hned několik velmi zajímavých planet. Blíží se také období, kdy kolem Země prolétnou meteorickéroje.

Na nebi září Jupiter s novou skvrnou

Zlín - Spříchodem noci stojí za to zaklonit hlavu a pozorovat noční oblohu. Podle zlínských astronomů totiž na nebi září hned několik velmi zajímavých planet. Blíží se také období, kdy kolem Země prolétnou meteorickéroje.

Na nebi září Jupiter s novou skvrnou

Zlín - S příchodem noci stojí za to zaklonit hlavu a pozorovat noční oblohu. Podle zlínských astronomů totiž na nebi září hned několik velmi zajímavých planet. Blíží se také období, kdy kolem Země prolétnou meteorické roje.

Na nebi září Jupiter s novou skvrnou

Zlín - S příchodem noci stojí za to zaklonit hlavu a pozorovat noční oblohu. Podle zlínských astronomů totiž na nebi září hned několik velmi zajímavých planet. Blíží se také období, kdy kolem Země prolétnou meteorické roje.

Astronauti ukončili výstup kvůli poruše skafandru

ISS (oběžná dráha) – Kosmonauti z raketoplánu Endeavour ve středu předčasně ukončili třetí výstup do volného kosmického prostoru. Po šesti hodinách práce jim podle agentury AP pozemní středisko nařídilo vrátit se na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) kvůli poruše na skafandru Christophera Cassidyho.

Vesmír nad regionem

Východní Čechy - Úkazy na obloze v třicátém týdnu (od 20. do 26. července)

Posádka Endeavouru má za sebou výstup do kosmu

Mys Canaveral/ISS /AKTUALIZOVÁNO/ – Astronauti Dave Wolf a Tim Kopra z posádky raketoplánu Endeavour, který se v pátek spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), ukončili v noci na neděli kolem půlnoci SELČ první výstup do volného kosmického prostoru.

Opavané, zavítejte do planetária v Ostravě

Opava, Ostrava - V pondělí to bude čtyřicet let, kdy vstoupila poprvé lidská noha na Měsíc. Člověk udělal malý krok po měsíčním povrchu, což byl současně velký skok pro lidstvo. /UVNITŘ ČLÁNKU STRUČNÁ HISTORIE PROJEKTU APOLLO/

Raketoplán úspěšně vzlétl, možná je ale poškozen

Mys Canaveral – Americký raketoplán Endeavour se sedmičlennou posádkou dnes krátce po půlnoci SELČ úspěšně vzlétl z vesmírného střediska na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovaly o tom zahraniční agentury. Podle televizních záběrů NASA se přitom ale oddělilo od vnějších nádrží několik úlomků a možná raketoplán poškodily.

Záhadné hlenky se objevily na severu Moravy

Slezské Rudoltice - Hlenky jsou záhadné houby v podobě škraloupu, slizu či průjmu, které se dokážou pohybovat, mají paměť a navzájem komunikují. Tyto organismy v sobě spojují vlastnosti rostlin, hub a živočišné říše.

Záhadné hlenky. Přiletěly chytré houby z vesmíru?

Slezské Rudoltice - Hlenky jsou záhadné houby vpodobě škraloupu, slizu či průjmu, které se dokážou pohybovat, mají paměť a navzájem komunikují. Tyto organismy vsobě spojují vlastnosti rostlin, hub a živočišné říše.

Červencová procházka hvězdnou oblohou

Rakovnicko - Začínají letní prázdniny, čas dovolených, a to je příležitost kochat se krásou noční oblohy. Při romantických večerech u táboráku se člověk přibližuje přírodě a obrací svůj zrak k hlubinám vesmíru.

Evropská raketa Ariane vynesla do kosmu satelit

Francouzská Guyana – Evropská raketa Ariane 5 vynesla dnes úspěšně z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na oběžnou dráhu kolem Země doposud největší komerční komunikační satelit.

"Týden pro udržitelný život" na rozloučenou se ZŠ

Jičín / Horní Maršov - Blížící se konec nejen školního roku, ale i devítileté povinné školní docházky je pro vycházející žáky ekologicky orientované Základní školy, Železnická 460 již několik let ve znamení závěrečného ekologického kurzu.

NASA posílá k Měsíci dvě přípravné sondy

Mys Canaveral - První člověk stanul na Měsíci v roce 1969, zatím poslední v roce 1972. Tehdy skončil projekt Apollo a také zájem Spojených států o výzkum Měsíce. Americký Úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA)chce ale nyní tento přístup změnit.

Jak rychle zmizí New York? Za tisíc let

Jak by vypadala Země, pokud by z ní zmizeli lidé? To není námět levného katastrofického filmu, ale zdařilé populárně–naučné knihy amerického spisovatele a novináře Alana Weismana Svět bez nás.

Německého školáka zasáhl meteorit

Essen – Čtrnáctiletého chlapce z německého Essenu zasáhl cestou do školy meteorit, hoch to naštěstí přežil s deseticentimetrovým šrámem na ruce.

Astronomové vypočítali srážku Země s Marsem

Londýn – Země se může v budoucnu střetnout s Venuší nebo Marsem. Spočítali to astronomové pod vedením Jacquese Laskara z pařížské observatoře. Pokud k tomu dojde, tak prý ne dříve, než za miliardu let.

Posádka Endeavouru by měla zahájit misi 13. června

Washington - Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že povolil očekávaný start raketoplánu Endeavour. Datum jeho vypuštění stanovil na 13. června. Na palubě vesmírného korábu mířícího k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bude sedmičlenná posádka.

600 milionů let!!! v planetáriu

Ostrava - Premiérový multimediální pořad o geologické historii severní Moravy a Slezska s názvem 600 milionů let !!! bude k vidění v sobotu v ostravském planetáriu.

Co na nebi uvidíme od 11. do 17. května

Východní Čechy - Měsíc je 17. května v 9 hodin a 26 minut v poslední čtvrti, 14. května v 5 hodin ráno prochází odzemím, a to ve vzdálenosti 404 900 km od Země.

Procházka květnovou oblohou

Začal nejkrásnější měsíc roku, měsíc vůní a květů. Noci se pomalu oteplují a tak je čas na další povídání o krásách noční oblohy. Všechny časové údaje jsou uvedeny v SEČ a pro stanoviště na průsečíku středoevropského poledníku (tj. 15 stupňů východně od Greenwiche) a rovnoběžky 50° severní šířky. Pro získání SELČ je nutno připočítat 1 hodinu (SELČ = SEČ + 1 hod.)

Posádka vesmírné stanice ISS se brzy zdvojnásobí

Washington – Stálá posádka Mezinárodní vesmírné stanice ISS se brzy zdvojnásobí. Koncem května doplní nynější trojici kosmonautů další tři, které na stanici dopraví ruská vesmírná loď Sojuz. Půjde o národnostně nejpromíšenější posádku za dobu fungování ISS. Oznámil to v noci na čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).