Nejlépe bude vidět Jupiter
Pardubicko - Úkazy na obloze v šestatřicátém týdnu (od 31. srpna do 6. září)
Pardubicko - Úkazy na obloze v šestatřicátém týdnu (od 31. srpna do 6. září)
Mys Canaveral /AKTUALIZOVÁNO/ - Z amerického vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral dnes na třetí pokus vzlétl raketoplán Discovery k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Pardubice - V Pardubickém letním kině bude dnes od 21.30 hodin v případě příznivého počasí k vidění americký film Monstra vs. Vetřelci.
Mys Canaveral (USA) – Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA), který dnešní plánovaný vzlet odložil z důvodu špatného počasí, povolil naplňování vnějších nádrží raketoplánu k jeho nově naplánovanému středečnímu startu, sdělil mluvčí vesmírného střediska na Floridě.
Bubeneč - Ve Stromovce v září zprovozní revoluční projekční systém, který mí být skutečnou hvězdnou branou.
Plzeň - Přej si něco, padají hvězdy! Pokud skutečně toto staré pořekadlo funguje, máme v těchto dnech, respektive nocích tu nejlepší příležitost. Naše Země totiž jako každoročně prolétá meteorickým rojem, což je právě to, co tento jev způsobuje.
Plzeň - Přej si něco, padají hvězdy! Pokud skutečně toto staré pořekadlo funguje, máme v těchto dnech, respektive nocích tu nejlepší příležitost. Naše Země totiž jako každoročně prolétá meteorickým rojem, což je právě to, co tento jev způsobuje.
Praha - V září se v Planetáriu Praha ve Stromovce strhne malá revoluce. Po osmnácti letech bude vyměněn projekční systém, který promítá hvězdnou oblohu na projekční kopuli zastřešující hlavní sál. Nový systém umožní neskonale více variací a programů, nežli ten původní. Na instalaci nového projektoru nyní v Planetáriu horečně pracují jeho zaměstnanci.
Ostrava - Nabízíme malý přehled zajímavých víkendových akcí. Vybírejte!
Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Brno ve čtvrtek navštívil kosmonaut Andrew Feustel – poslední člověk na světě, který se kdy dotkl známého Hubbleova teleskopu. Poslechnout si zážitky z cesty do vesmíru přišlo do hvězdárny na Kraví Hoře plné planetárium.
Ostrava - Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Krásném Poli je v srpnu pro veřejnost uzavřena. Přesto si na hvězdnou oblohu můžete vzpomenout a zúčastnit se fotografické soutěže.
Východní Čechy - Úkazy na obloze v dvaatřicátém týdnu (od 3. do 9. srpna)
Rakovnicko - Prázdniny jsou v plném proudu, začíná druhý prázdninový měsíc a tak se opět setkáváme při další procházce hvězdnou oblohou. Všechny časové údaje jsou uvedeny v SEČ a pro stanoviště na průsečíku středoevropského poledníku (tj. 15 stupňů východně od Greenwich) a rovnoběžky 50° severní šířky. Pro získání SELČ je nutno připočítat 1 hodinu (SELČ = SEČ + 1 hod.).
Kladensko - Modrý záblesk a následně mlha stejné barvy vyděsily Kladeňačku. Strážníci zjistili, že se jednalo pouze o dýmovnici. Jiný zvláštní úkaz na obloze pozoroval chatař z Bílichova.
Kladensko - V těchto dnech je na noční obloze možné pozorovat padající hvězdy, v lidové tradici známé jako slzy svatého Vavřince s nejčastějším výskytem od 10. do 15. srpna.
Kladensko - Vtěchto dnech je na noční obloze možné pozorovat padající hvězdy, vlidové tradici známé jako slzy svatého Vavřince snejčastějším výskytem od 10. do 15. srpna.
Mys Canaveral – Americký raketoplán Endeavour v pátek po 16 dnech v kosmu úspěšně přistál na Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě.
USA - S třinácti lidmi na palubě působí Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) možná trochu „přecpaně“, dodalo jí to ale multikulturní rozměr.
Příbram - Předpovědi počasí stále častěji doplňují varování na bouře s nebezpečnými jevy. Může za to pravděpodobně změna klimatu.
Zlín - Spříchodem noci stojí za to zaklonit hlavu a pozorovat noční oblohu. Podle zlínských astronomů totiž na nebi září hned několik velmi zajímavých planet. Blíží se také období, kdy kolem Země prolétnou meteorickéroje.
Zlín - Spříchodem noci stojí za to zaklonit hlavu a pozorovat noční oblohu. Podle zlínských astronomů totiž na nebi září hned několik velmi zajímavých planet. Blíží se také období, kdy kolem Země prolétnou meteorickéroje.
Zlín - S příchodem noci stojí za to zaklonit hlavu a pozorovat noční oblohu. Podle zlínských astronomů totiž na nebi září hned několik velmi zajímavých planet. Blíží se také období, kdy kolem Země prolétnou meteorické roje.
Zlín - S příchodem noci stojí za to zaklonit hlavu a pozorovat noční oblohu. Podle zlínských astronomů totiž na nebi září hned několik velmi zajímavých planet. Blíží se také období, kdy kolem Země prolétnou meteorické roje.
České Budějovice /ROZHOVOR/ - Když Američané před čtyřiceti lety poprvé přistáli na Měsíci, byl český kosmonaut Vladimír Remek v leteckém učilišti.
ISS (oběžná dráha) – Kosmonauti z raketoplánu Endeavour ve středu předčasně ukončili třetí výstup do volného kosmického prostoru. Po šesti hodinách práce jim podle agentury AP pozemní středisko nařídilo vrátit se na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) kvůli poruše na skafandru Christophera Cassidyho.
Východní Čechy - Úkazy na obloze v třicátém týdnu (od 20. do 26. července)
USA - Přesně před čtyřiceti lety přistáli první kosmonauté na Měsíci a Niel Alden Amstrong tehdy pronesl památnou větu: Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“.
Mys Canaveral/ISS /AKTUALIZOVÁNO/ – Astronauti Dave Wolf a Tim Kopra z posádky raketoplánu Endeavour, který se v pátek spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), ukončili v noci na neděli kolem půlnoci SELČ první výstup do volného kosmického prostoru.
Washington - Důvodem je strach z kolize s vesmírným smetím, i když její pravděpodobnost byla minimální.
Opava, Ostrava - V pondělí to bude čtyřicet let, kdy vstoupila poprvé lidská noha na Měsíc. Člověk udělal malý krok po měsíčním povrchu, což byl současně velký skok pro lidstvo. /UVNITŘ ČLÁNKU STRUČNÁ HISTORIE PROJEKTU APOLLO/
Mys Canaveral – Americký raketoplán Endeavour se sedmičlennou posádkou dnes krátce po půlnoci SELČ úspěšně vzlétl z vesmírného střediska na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovaly o tom zahraniční agentury. Podle televizních záběrů NASA se přitom ale oddělilo od vnějších nádrží několik úlomků a možná raketoplán poškodily.
Slezské Rudoltice - Hlenky jsou záhadné houby v podobě škraloupu, slizu či průjmu, které se dokážou pohybovat, mají paměť a navzájem komunikují. Tyto organismy v sobě spojují vlastnosti rostlin, hub a živočišné říše.
Slezské Rudoltice - Hlenky jsou záhadné houby vpodobě škraloupu, slizu či průjmu, které se dokážou pohybovat, mají paměť a navzájem komunikují. Tyto organismy vsobě spojují vlastnosti rostlin, hub a živočišné říše.
Východní Čechy - Úkazy na obloze v osmadvacátém týdnu Úkazy na obloze v osmadvacátém týdnu (od 6. do 12. července)
Wallops Island- Modul pro kosmonauty se oddělil od nosné rakety a bezpečně přistál v Atlantiku.
Východní Čechy - Úkazy na obloze v osmadvacátém týdnu Úkazy na obloze v osmadvacátém týdnu (od 6. do 12. července)
Londýn – Britsko-francouzský tým astronomů objevil v kosmu první černou díru střední hmotnosti.
Rakovnicko - Začínají letní prázdniny, čas dovolených, a to je příležitost kochat se krásou noční oblohy. Při romantických večerech u táboráku se člověk přibližuje přírodě a obrací svůj zrak k hlubinám vesmíru.
Francouzská Guyana – Evropská raketa Ariane 5 vynesla dnes úspěšně z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na oběžnou dráhu kolem Země doposud největší komerční komunikační satelit.
Jičín / Horní Maršov - Blížící se konec nejen školního roku, ale i devítileté povinné školní docházky je pro vycházející žáky ekologicky orientované Základní školy, Železnická 460 již několik let ve znamení závěrečného ekologického kurzu.
Mys Canaveral - První člověk stanul na Měsíci v roce 1969, zatím poslední v roce 1972. Tehdy skončil projekt Apollo a také zájem Spojených států o výzkum Měsíce. Americký Úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA)chce ale nyní tento přístup změnit.
Jak by vypadala Země, pokud by z ní zmizeli lidé? To není námět levného katastrofického filmu, ale zdařilé populárně–naučné knihy amerického spisovatele a novináře Alana Weismana Svět bez nás.
Essen – Čtrnáctiletého chlapce z německého Essenu zasáhl cestou do školy meteorit, hoch to naštěstí přežil s deseticentimetrovým šrámem na ruce.
Londýn – Země se může v budoucnu střetnout s Venuší nebo Marsem. Spočítali to astronomové pod vedením Jacquese Laskara z pařížské observatoře. Pokud k tomu dojde, tak prý ne dříve, než za miliardu let.
Východní Čechy - Úkazy na obloze ve 24. týdnu (od 8. do 14. června)
Okres Louny - Co se děje na stříbrném plátně…
Washington - Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že povolil očekávaný start raketoplánu Endeavour. Datum jeho vypuštění stanovil na 13. června. Na palubě vesmírného korábu mířícího k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bude sedmičlenná posádka.
Okres Louny - Co se děje na stříbrném plátně.
Východní Čechy - Úkazy na obloze v dvaadvacátém týdnu (od 25. do 31. května).
Mys Canaveral, USA /FOTOGALERIE/ - Nepříznivé počasí zhatitlo dnešní přistání raketoplánu Atlantis, který se vrací ze servisní mise u Hubbleova vesmírného teleskopu.