Kreativ

ŠTÍTEK: zima

Fotbal v zimě

Zimní příprava začíná i amatérům. Nepřepalte start, radí expert Deníku

Řadě amatérských fotbalistů právě v těchto dnech začíná zimní příprava na jarní část sezony. Na rozdíl od profesionálů jdou zpravidla na věc po dlouhé pauze. Co udělat, aby zahájení zimního drilu bylo co nejpříjemnější? Jak se vyhnout případným zraněním? Několik tipů dává k dobrému expert Deníku Petr Loos, který ochutnal profesionální i amatérský fotbal.

Lednové počasí by nečekaně mohlo být chladnější, než se dosud předpokládalo.

Podle průběhu ledna se odhaduje úroda i hřiby. Únor a březen mohou překvapit

V lednu a únoru v našich končinách vrcholí zima a lyžaři i další vyznavači zimních sportů by měli být ve svém živlu. Globální oteplování si však vyžádalo svou daň a plánování lyžařských či běžkařských výletů a akcí v minulých letech připomínalo spíše sázky do loterie. Od české zimy se tak žádné zázraky nečekají. Letos se však lednové počasí zřejmě nevyvíjí podle původních pesimistických předpokladů.

Zimní údržbu na plochách, které patří městu, provádí Technické služby města Liberec.

Z kabiny sypače. Musíte znát každý metr cesty a předvídat překážky

/FOTO, VIDEO/ Obdržet vytyčenou trasu, nastoupit do sypače, vyplnit tabulku a vyrazit do terénu. Tak v kostce vypadal sobotní začátek směny Vladimíra Rozkovce, který u Technických služeb města Liberec působí od svého vyučení, tedy přes dvacet let. Deník s ním vyrazil do terénu po Dolním a Horním Hanychově.

Cibule je považována za zdravotní zázrak už po mnoho století.

Levná zelenina léčí nachlazení, prospívá srdci i vlasům a bojuje s depresí

Existuje na světě něco obyčejnějšího než cibule? Levná nenáročná zelenina se krčí ve spíži a nikdo si jí příliš neváží. Ale když dojde, ihned se ukáže, že v kuchyni velmi bolestně chybí. Stejně jako při vaření je cibule užitečná i pro naše zdraví. Například v zimě umí tělu i psychice poskytnout všestrannou pomoc. Je plná vitaminů a minerálů, ničí bakterie, působí jako přírodní antibiotikum či je dobrá proti kašli. A umí dokonce povzbudit mysl.

Správná zálivka je u fíkusů zásadní.

Fíkusy přečkají i zimu v pohodě a bez padání listů. Ale potřebují dvě věci

Fíkusy patří díky svým krásným listům mezi nejoblíbenější pokojovky. Ať už mají velké listy, nebo jsou drobnolisté, vždy působí elegantně. Navíc jsou skvělou čističkou vzduchu. Výhodou je, že se dají snadno tvarovat i množit. Na pěstování nejsou fíkusy náročné a zimní měsíce přečkají bez úhony, pokud jim zajistíte dvě základní věci.

Fotbalisté Baníku Ostrava v utkání 19. kola Chance ligy proti Slovácku.

V Hradci se rozpálil. Šmarda o práci v Baníku, standardkách i kraťasech v zimě

/ROZHOVOR/ Kulich na hlavě, zimní bunda a na nohou kraťasy v teple i mrazu. Ale také neustálé povzbuzování, spousta pokynů a gest na hřiště. To je na lavičce fotbalistů Baníku Ostrava Michal Šmarda. Třiapadesátiletý bývalý obránce, mistr ligy s téměř třemi stovkami startů v nejvyšší soutěži a teď asistent Pavla Hapala, který v létě nahradil Jiřího Nečka, přinesl do realizačního týmu něco svého. Přiznává, že je emotivní typ. „Já jsem to tak měl i jako hráč, mám to takto dané,“ líčí v rozhovoru, v němž mluví o pocitech z prvního půlroku na Bazalech, rozdělení úloh mezi trenéry, přepnutí zpět z postu hlavního kouče na asistenta i standardních situacích, které má v Ostravě na starosti.

Práce na rekonstrukci třebíčského zimního stadionu pokračují i v zimním období.

VIDEO: Na střeše s letlampou. Dělníci pracují na třebíčském stadionu i v zimě

Práce na rekonstrukci třebíčského zimního stadionu pokračují i v zimě. Oproti předchozím měsícům, kdy z budovy zůstalo jen torzo a základní střešní konstrukce, má budova už nově osazenou střechu. Na ní se pohybují dělníci, kteří izolační střešní pláty spojují letlampou. Uvnitř stadionu řádí jako černá ruka bagr, který rube zeminu pod někdejší jižní tribunou.  

Zasněžená Zoo Olomouc, leden 2025

Surikaty nebo žirafy na sněhu? Olomoucká zoo zve na nevšední podívanou

Vidět klokany, surikaty nebo žirafy na sněhu je možné jedině v zoologické zahradě. Za nevšední podívanou mohou lidé vyrazit do olomoucké zoo na Svatém Kopečku se spoustou exotických zvířat, z nichž některá si pobyt ve výbězích za mrazivého počasí a sněžení vyloženě užívají.

Malá Úpa zažila na konci roku rekordní nápor dopravy.

Tohle jsme ještě nezažili, byl to rekord, říká starosta krkonošské vesnice

Všech šest parkovišť s 550 místy bylo plně obsazených, štrúdl aut odstavených na okraji silnice se natáhl přes dva kilometry. Krkonošská střediska jsou zvyklá na nápor dopravy ve vánočních a silvestrovských termínech, ale to, co se dělo na konci uplynulého roku, vše překonalo. Alespoň v Malé Úpě.

Ilustrační foto.

Pět osvědčených rad, jak přežít zimu bez nemocí

Každý den běžte na hodinu rychlou chůzí ven, zařaďte do svého jídelníčku polévky a zahřívací koření, ráno zahajte sklenicí teplé vody s citronem a co nejčastěji si dopřejte satsang. To je zhruba návod, jak přežít zimu bez nemoci a nachlazení.

Drátovec můžete letos použít jako krásnou dekoraci na vánoční svátky.

Drátovec je krásný, i když zmrzne. Ozdobí vánoční stůl i truhlíky na okně

Krásnohlávek, lidově zvaný drátovec, je velmi zajímavá rostlina s mnohostranným využitím. Je to sice letnička, která vymrzá, ale po celou zimu si ponechává svůj atraktivní vzhled. O Vánocích může být drátovec součástí dekorací, adventních věnců i ozdobou truhlíků na balkonech a terasách. Krásný je v letničkových záhonech, v květníku jako pokojovka i v sušené kytici.

Zámecký park ve Veltrusech v bílém kouzlu.

Zimní romantika v zámeckém parku: veltruský zámek se zahalil do bílé nádhery

/FOTO, VIDEO/ Jako z ladovské zimy vypadá veltruský zámecký park. Barokní zámek působí poslední letošní pátek romantičtěji než obvykle. Letošní zimu je to poprvé, co se jeho barva změnila v bílou. Oproti předchozím svátečním dnům, kdy byl park plný návštěvníků, došlo přece jen ke změně - kromě zvěře tam nepotkáte živáčka.

Vilín kvete od ledna do března a jeho květy s jemnou citronovou vůní rozzáří vaši zahradu.

Zimní překvapení: Keř má voňavé květy od ledna do března, vypadají jako fáborky

Vilín je velmi zajímavý mrazuvzdorný keř. Kvete od ledna do března a jeho květy s jemnou citronovou vůní rozzáří vaši zahradu, spící zimním spánkem. Vilínů je několik druhů a jejich střapaté žluté, oranžové nebo červené květy na holých větvích připomínají fáborky nebo chlupaté pavoučí nohy. Vilín viržinský se navíc využívá jako léčivka.

Nastává zimní slunovrat. Dny se začnou pozvolna prodlužovat. Ilustrační snímek

Nastává zimní slunovrat. Dny se začnou pozvolna prodlužovat

V sobotu v 10:20 středoevropského času nastane zimní slunovrat a začne astronomická zima. Na severní polokouli bude nejkratší den a nejdelší noc v roce. Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a bude nejníže nad obzorem. Po tomto datu se ale začnou dny pozvolna prodlužovat, a to až do letního slunovratu 21. června.

Lyžařské středisko v Deštném v Orlických horách spouští letošní zimní sezonu. Připravená je modrá sjezdovka Marta a čtyřsedačková lanovka. Na svahu leží zhruba sedmdesát centimetrů umělého sněhu.

Deštné na prahu nové zimní sezony. Lyžaře poprvé přivítá v sobotu

Lyžařské středisko v Deštném v Orlických horách spouští letošní zimní sezonu. Připravená je modrá sjezdovka Marta a čtyřsedačková lanovka. Na svahu leží zhruba sedmdesát centimetrů umělého sněhu. V provozu byla již koncem pracovního týdne lyžařská školička pro děti.

Aquacentrum Vrchlabí je v provozu dva roky.

Přes sto tisíc návštěvníků ročně. Aquacentru Vrchlabí se daří nad očekávání

Láká v zimě i v létě. Čtyři dny před Silvestrem to budou dva roky, co Vrchlabí otevřelo nové aquacentrum. Město do jeho výstavby investovalo 196,5 milionu korun. Postavilo ho kompletně z vlastních prostředků bez dotací. Krytý bazén zatím funguje nad očekávání. Má velmi vysokou návštěvnost a na provozní náklady si dokáže vydělat.

krasobruslařka Jana Přibylová (vlevo)

Krasobruslařka Jana Přibylová z Tanvaldu. V osmdesáti stále vyhrává medaile

Jana Přibylová z Tanvaldu, osmdesátiletá krasobruslařka, dokazuje, že věk je jen číslo. I během léta se intenzivně připravuje na zimní sezónu, aby mohla zářit na mezinárodních soutěžích. S podporou manžela a trenéra v jedné osobě plánuje další úspěchy na ledě, přičemž její vášní zůstává nejen pohyb, ale i pečlivý výběr hudby a kostýmů.

Jiří Sabou.

Sabou o zimě: Udržet tým pohromadě a vyřešit gólový problém. Co Spáčil?

Má před sebou těžký úkol, který nejspíš úplně do puntíku splnit nepůjde. Sportovní ředitel FC Hradec Králové Jiří Sabou bude chtít po vydařeném podzimu udržet kádr co nejvíce pohromadě. Votroci přezimují na osmém místě. „Měl jsem vnitřní cíl, abychom získali pětadvacet bodů. To jsme splnili a jsem za to rád,“ říká hradecký funkcionář.

Během zimy potřebuje aloe vera jiný režim než po zbytek roku.

Aloe vera potřebuje péči, aby dobře přežila zimu. Pomoct jí můžete jednoduše

Během zimy se aloe vera, stejně jako ostatní pokojové rostliny, dostává do období vegetačního klidu. Aby nechřadla a chladné měsíce přečkala bez úhony, je třeba upravit péči tak, aby vyhovovala snížené aktivitě pokojovky. Pokud dodržíte pět klíčových tipů pro zimní péči, bude aloe vera připravena na jaro ve skvělé kondici.

Hotboots

Výhoda Slovanu proti Spartě? Fotbalisty zahřál návlek s nanovrstvou

Fotbalisté Slovanu Liberec začali jako první ligový celek využívat návleky s aktivním zahříváním a nanovrstvou od společnosti Hotboots, které byly vyvinuty na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Náhradníkům na lavičce pomáhají udržet nohy v teple i při chladném počasí. Vlezou do něj i v kopačkách, přetáhnou si ho na stehna a zima už je netrápí.

Šumavské lyžování startuje. Špičák nabízí skikros, automatickou časomíru i tunel

Šumavské lyžování startuje. Špičák nabízí skikros, automatickou časomíru i tunel

Hosty podcastu Deníku Ze západu byli Tereza Korabečná, vedoucí lyžařské školy Špičák a Jan Kasík, vedoucí střediska služeb Špičák. Do plzeňského studia dorazili několik dnů před začátkem zimní sezony právě v době, kdy na Špičáku začalo sněžit, a hovořili o právě začínající sezóně, o přípravách, ale také o lyžařské škole, která letos slaví úctyhodné půl století od vzniku. Na ukázku přinesli i trochu historie, na půdě uchované starobylé lyže s legendárním vázáním Kandahár. Nejen o tom je náš podcast, podívejte se, poslechněte si vyprávění o šumavském Špičáku.

Jak oblékat miminko v zimě? Pamatujte na vrstvy. Malé děti mají problém udržet tělesnou teplotu. Proto je třeba je správně obléct. A když je venku mráz a vítr, zůstaňte raději doma.

Jak v zimě oblékat miminko, aby nemrzlo ani se nepotilo? Existuje zlaté pravidlo

Zdravé děti mohou a měly by trávit čas venku každý den už od narození. Čerstvý vzduch prospěje plicím, imunitě i spánku. Výjimkou je však extrémní počasí. Ať už se jedná o tropy v létě nebo zimní mrazy. Malé děti totiž nemají vyvinutou termoregulaci a rychleji ztrácí teplo. Jak tedy miminko oblékat v zimě? Poradíme, čemu se při oblékání miminek vyhnout, a kdy zůstat raději v teple doma.

Slavkovský les v zimě: Lesný se proměnil v pohodové ledové království

Slavkovský les v zimě: Lesný se proměnil v pohodové ledové království

V království sněhu a ledové námrazy se každoročně v zimním období promění nejvyšší vrchol Slavkovského lesa. Tím je Lesný se svou nadmořskou výškou 983 metrů. Podobně je na tom nedaleká Lysina, která je jen o jeden metr nižší. Na nejvyšším bodě Slavkovského lesa najdete turistický přístřešek i kamennou mohylu s křížem a i v zimě je vyhledávaným turistickým cílem. Neproudí sem však davy.

TJ Sokol České Heřmanice vs. SK Rozhovice.

Heřmanice vybředly z nejhoršího. „Hlavním úkolem je teď posílení mužstva“

/FOTBALOVÝ PODZIM/ Ne, že by aktuální pozice Sokola České Heřmanice v I. A třídě byla na kdovíjaké jásání, nicméně vzhledem k tomu, k jak značnému zásahu do kádru v létě došlo a jak mizerně mužstvo do sezony vstoupilo, to z jeho pohledu nedopadlo ještě tak špatně. Ano, bude samozřejmě bojovat o záchranu ve druhé nejvyšší krajské soutěže, ale je v kontaktu na další konkurenty ze spodní poloviny tabulky.

Virózy či bakteriální infekce nyní prožívají svou sezónu. Ilustrační foto

Viry přenášejí lidé, ne počasí. Nakažených je ale v zimě víc, má to své příčiny

Respiračním onemocněním se v zimním období daří. Je na vině chladné počasí? Podle odborníků se člověk může nakazit kdykoli v roce, v zimě je to ale častější, protože se lidé shlukují spíš ve vytápěných vnitřních prostorách, což je pro viry balzám. Situace v republice je nicméně stabilní, nejvíc nakažených je na jižní Moravě. Blíží se ale sezona chřipky, kterou může podle lékařů zkrotit očkování.